Uit de Omgeving. Stadsnieuws Voor Vrouwen. begon hij: „Veelgeliefden", maar hield op om er tnssclien te voegen: „Pachter Stubbius met zijne vrouw en dochter!" Pachter Stubbius zag vreemd op; maar de predikant ging deftig met zijn preek voort. Na eenige oogenblikken hield hij weder op: „Sam Gurus en William Diggle!" De beschaamde gemeente keek strak voor zich. De godsdienstoefening werd in de meeste orde voortgezet, en nu en dan viel de predikant zichzelvcn in de rede om den naam van een nieuw aangekomene te noemen. Eindelijk zeide hij met dezelfde deftigheid: Juffrouw Simons uit de „Roode Leeuw", met een nieuwen hoed op!" Oogenblikkelijk ge voelde hij zijn misslag, maar 'twas te laat. Elke vrouw in de gemeente keek dadelijk om. De Amerikaansche vrouw, anders vaak zoo „onvrouwelijk" genoemd, toont ech ter op dit punt haar Eugelsche zusters niet veel toe te geven, ja misschien zelfs haar te overtreffen. De welbekende Alice Roosevelt nl. is bij een bezoek aan de wereldtentoonstelling te St. Louis door een menigte van wel vijf duizend nieuwsgierigen, „voor 'tmeercndeel vrou wen" (o, die galante journalist!) voort durend nageloopen. ïentoonstellings- bcambten en politie-agcnten waren niet in staat de menigte te bedwingen. En dan wil onze Premier nog wel beweren, dat de vrouw niet krachtig genoeg zou kunnen optreden om bur gemeester te zijn! Maar Z. Exc. had hier het oog op de Iiollandsche vrou wen; ware hij Amerikaansch minister hij zou inissehien niet aldus hebben gesproken. In Amerika is alles mogelijk en steeds hooren we weer van nieuwe, vreemde zaken. Zoo heeft een Amerikaansch ingenieur, dc heer Moozc te Washing ton een kachel uitgevonden tegen de warmte. Die kachel wordt „gestookt" met „ijsbriketten". Bij het smelten daarvan wordt het water door buizen afgevoerd en de afgekoelde lucht wordt, na door oen laag fijn ijs met zout nog kouder te zijn gemaakt, door het vertrek ver spreid. Bij ons Hollanders, bewoners van het land van „mist en regen" zal deze uit vinding wel niet veel worden toege past, wij hadden meer aan een '„droog- kachel", maar dan een om buiten te zetten. Sieraden. Nu tegenwoordig het dragen van sie raden weer meer op den voorgrond is getreden wil ik hieraan ook een artikel tje wijden. Niet ieder heeft takt en smaak genoeg om voor alle voorkomende gelegenheden de juiste keuze te doen. Ik denk bijv. aan een jonge weduwe die op den begrafenisdag van haar man, dien zij toch innig betreurde, de familie ontving met groote diamanten in de ooien; zoo iets maakt een pijnlijken indruk; diamanten passen niet bij zwaren rouw, allerminst bij krip. Zij vestigen te veel de attentie op de edelsteenen, wat toch niet in de eerste plaats verlangd wordt. Zoo mooi zij een gekleed toilet sieren zoo misplaatst zijn zij dan. Toch be hoort men ook bij feestelijke gelegen heden nog onderscheid te maken. Voor middelmatige beurzen zijn daarom be scheiden eischen ook op dit punt het best te voldoen; zij passen altijd.de draagster. Voor hen die meer kunnen besteden, bestaan andere moeielijkheden, nl. om zich naar de omstandigheden te voegen; zij zullen niet op kleine diners zich met hun kostbaarste stukken tooien als deze, bij een betrekkelijk onbemid delde familie plaats vinden; het zou hen echter kwalijk worden genomen, indien zij geheel afzagen van hun kostbaar heden voor zoo'n dag. Men kan dan ook andere steenen dragen als juweelen en heeft nog keus genoeg. Goud en zilver wordt niet gelijktijdig gedragen, zilver over het algemeen alleen door jonge meisjes; de zilveren Zeeuwsche knoopen komen echter veelvuldig als broches of gespen voor, ook bij ouderen. De lange gouden horloge- of lorgnon- kettingen geven iets elegants aan het toilet; bloedkoralen die ik hiervoor ook een enkele keer zag gebruiken, kunnen alleen bij heel stille kleuren van het toilet passen, daarbij valt nog wel de kleur van teint en haar in 't oog te houden; over het algemeen zijn zij weinig in dc mode tegenwoordig. Dit geldt ook voor granaten, wier warme tint anders aangenaam ons treft. Jonge meisjes dragen tegenwoordig wel juwee len, wat vroeger niet voorkwam; zij moeten er echter een zeer bescheiden gebruik van maken; een paar oorknop pen, een enkele steen in een broche en dito in oen ring, daarbij blijve het. Jonge meisjeshanden, overladen met kostbare ringen, maken geen aangena- men indruk, meer alsof de draagster een parvenue is; daarbij moet men zeer mooi gevormde handen hebben, willen ringen er de schoonheid van verhoogen, wat toch het doel is. Men draagt dc sieraden niet om ze te laten zien alleen of in de eerste plaats maar 0111 zich zelf of zijn toilet zeker cachet te geven. Jonge meisjes zullen bij décolleté, wanneer zij een mooien hals hebben, heel weinig sieraad behoeven; een dunne gouden ketting of een lichte snoer kleine pa relen fiatteeren het meest. Groote parelen zijn wel veel kostbaarder maar staan niet voor een jong per soontje, tenzij men aan het hof komt bij Gala-gelegeuheden. Zij zijn zeer moeielijk te krijgen, en die er het meeste moeite voor doen de arme vis- scliers, verdienen er het minste aan; nu het echter is voorgekomen dat er parels gevonden zijn in Indië op het land (inissehien een overblijfsel van een vroegere zee?) kunnen de prijzen mis schien lager worden. Groote diaman ten komen meer voor en zijn voorna melijk veel waard door de manier waarop zij geslepen zijn; de wereldberoemde naam die de Ainsterdamschc slijpers hebben zal niet lang meer door hen worden gehandhaafd, daar de handel zich gedeeltelijk verplaatst. Gekleurde steenen als: saffieren, vooral de donkerblauwe, robijnen waar van de duifkleurige uit Birma de meest wondervolle lichteffekten geven, ziet men hier te lande minder dragen. Turko- zen, ametisteu, opalen en topazen zijn wel in trek voor ringen of broches maar nooit zoo gezocht als diamanten; deze komen in goud gevat veel mooier uit dan in zilver, zij moeten op hun tijd gereinigd worden. Parelen hebben de eigenschap dood te gaan als zij niet gebruikt worden; komen zij later weer met het warme vleesch in aanraking, dan leven zij weer op en verspreiden hun innigen glans. Maak over het alge meen een matig gebruik van sieraden de schoonheid wordt er door verhoogd, maar overdaad schaadt. NijUerk. Door de anti-revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" is voorloopig candidaat gesteld voor de Prov. Staten het aftredend lid, de heer J. J. Schussler. Ter vervulling van de andere vacatur e zal de plaats worden opengelaten. Ermelo. In eene vergadering van de anti-rev. kiesvereeniging, alhier in de Christelijke school gehouden is besloten voor de Prov. Staten can didaat te stellen den heer Schussler te Nijkerk. Van Chris.-Historische zijde is candidaat gesteld de heer Jhr. Schuur- beque Boeije burgemeester van Ermelo. Beiden zijn aftredende leden. De beide partijen zullen elkander wederzijds steunen Haadsverslag. In de onder voorzitterschap van Jhr. J. \V. A. Barchmau Vuytiers, gehouden vergadering van den Raad dezer ge meente van gisteren, welke aanving 0111 IV-2 uul'i waren tegenwoordig 15 leden en de Secretaris Jhr. Mr. B. \V. Th. Sandberg. Afwezig waren met kennisgeving de heeren Jorissec, en Tromp van Holst. De notulen der vergadering van 26 April 1904 werden door den Secretaris gelezen en onveranderd vastgesteld. Van Gedeputeerde Staten waren goed gekeurd terugontvangen 1° De onderhandsche verhuring van de voormalige leerlooierij Overgoor. 2" dc vaststelling van het primitief Kohier der Inkomstenbelasting: 3° de onderhandsche verhuring van het voormalige ziekenhuis „de Poth". 4° Vaststelling Jaarwedden personeel Lager Onderwijs. Bericht van B. en W., dat aan den heer J. Boeschoten, met ingang van 1 Juli eervol ontslag is verleend als com mies ter Secretarie. Idem van de bevordering van L. A. baron van Ittersuni tot commies en de benoeming tot Adjunct-commies van den heer E. van der Zee. Van de Gezondheidscommissie is ingekomen de begrooting voor 1905, welke behandeld zal worden bij de ge meente-begrooting. Eene dankbetuiging van den heer W. Frans, voor de getroffen pensioenrege- ling. Verzoek van den heer J. Boeschoten, 0111 eervol ontslag als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, welk ontslag met ingang van 1 Juli eervol werd ver leend. Rekest van de bewoners van den Leusderweg om verbetering van dien weg. Naar B. en W. om advies. Een verzoek van de werklieden der gem.-reiuiging 0111 verhooging van sala ris, werd eveneens in banden gesteld van B. en W. om advies. Een verzoek van de leerares der H. B. S. Mej. van Eyk van Voorthuy6en, tot bet geven van privaatlessen, even eens naar B. en W. om advies. Verzoek van den heer E. O. J. Kiiy- per, inzake levering van de raadsver- slagen. De Voorzitter vermeent, dat de heeren wel een afschrift van het rekest zullen hebben ontvangen. Daar reques- trant echter gebruik heeft gemaakt van stukken, waarvan hij als verslaggever inzage had en welke vertrouwelijk waren, zoo stelt spreker voor dit request buiten behandeling te laten. Den heer Plomp komt dit wat te sterk voor. Spreker vindt dat gedrukte stukken aan raadsleden en verslaggevers niet geheim behoeven te blijven. Het is mogelijk, dat de Raad indertijd het be ginsel van geheimhouding heeft aange nomen, maar spreker is daar tegen geweest, sinds hij alsRaadslid zitting nam. De Voorzitter zegt, dat wanneer de Raad die stukken publiek wil maken het hem dan ook goed is, doch spreker vermeent, dat de Raad ze als vertrou welijk wenscht beschouwd te zien. De heer P1 o m p vindt, dat de zaken hier op eene bekrompen wijze behan deld worden. De Voorzitter, zal het request dan behandelen bij de agenda. Thans komt de eigenlijke agenda aan dc orde. Punt 1Request vair J. v an K eule n tot het leggen van eene brug over de Westsingelgracht, met advies om de vergunning te verleenen. De heer Hey 1 igers kan zich niet vereenigen met dc zienswijze van B. en W. De bruggetjes ontsieren de grachten. De heer v. Es veld beweert, datde schoonheid B. en W. koud laat, maar alleen ln;t belang, dat dc man bij eene brug heeft, bij hen het zwraarst weegt. Steeds heeft spreker zich tegen brugjes verzet. B. en W. handhaven hunne traditie ook niet, want thans moet f 10 jaarlijksche recognitie betaald worden en vroeger f 2.50.Ten sterkste zal spr. zich verzetten tegen ontsiering van Singelgrachten. De Voorzitter, zegt, dat 't niet alleen't belang van den aanvrager betreft. De heer Hamers vindt die brug getjes wel aardig, ze ontsieren niet. Spreker zal medegaan met het advies van B. en W. Meermalen werd gelijk verzoek toegestaan, waarom nu niet? De heer van Eek heeft er niets tegen, wranneer een bruggetje eene ver binding tot stand brengt met een mooien tuin, doch nu het de verbinding wordt met eene metselaarswerkplaats, is hij er tegen. Spreker is 't eens met den heer van Esveld. Het is geen stoffelijk ge meentebelang, maar een kwestie van schoonheid. Op deze gronden zal spreker tegen stemmen. De heer Heyligers vindt het thans ook een anderen toestand, dan bij de vorige aanvragen. De heer KI eb er zal zijne stem motiveeren voor het voorstel van B. en W. Met het oog op 't minder mooie stadsgedeelte, heeft hij geen bezwaar. Dc heer van Esveld vreest, dat wanneer een buurman van requestrant ook een brugje aanvraagt, dat men het dan ook moet toestaan; het zal zeer zeker ontsieren. Ieder jaar komt een aanvrage voor ecu brugje in. De heer KI eb er geeft den heer van Esveld in overweging een voorstel te doen tot het niet toestaan van brugjes. De Yooizitter zegt als zijne inec- niug, dat iedere aanvrage ofzonderlijk moet worden behandeld. In stemming gebracht, verklaren zich 12 leden voor en 3 leden de heeren Heyligers van Eek, en VanEsveld tegen het voorstel. Den heer van Keulen is dus vergunning verleend tot het leg gen van eene brug. Punt 2. Voorstel in zake dc ver pachting van standplaatsen tijdens de Jaarmarkt 1904. De heer O os ter veen vraagt waar om niet andere terreinen onttrokken worden aan den openbaren dienst dan op Hof, Groen- en Yarkensmarkt. De Voorzitter deelt mede, dat wanneer niet verpacht wordt, de ter reinen ook niet onttrokken behoeven te worden. Daarna wordt het voorstel z. li. st. aangenomen. Punt 3. Voorstel tot vaststelling eener verordening op de Banken van leening en de Huizen van Verkoop met recht van wederinkoop. De heer Hamers stelt voor te ren- voyeeren naar de afdeelingen om gron dig te kunnen overwegen. Het voorstel Hamers, wordt door B. en W. overgenomen. Pnnt 4. Request van de Onderwij zeres der openbare lagere school (Ko ningstraat) Mej. A. P. Kley, mot ad viezen. Z. li. Bt. wordt aan Mej. Kley, wegens lichaamsgebreken ongeschikt verklaard voor de waarneming harer betrekking, tegen 1 Juni eervol ontslag verleend. Punt 5. Request van E. C. J. Kuy- per, in zake de levering van Raadsver- slagen met advies. De Secretaris doet voorlezing van het hedenmorgen ingekomen request, waar over in don aanvang bij de opnoeming van de ingekomen stukken, reeds eene discussie werd gehouden. D e heer van E ck, acht zending naar de afdeelingen ge wenscht. Z. h. st. besloten alzoo te doen. Punt 6. Ontwerp-besluit tot nadere af- en overschrijving van posten op de Gcmeente-begrooting, dienst 1903. Wordt Z. h. st. besloten. Punt 7. Advies der Reclame-commissie ten aanzien van bezwaarschriften tegen aanslagen in de Inkomstenbelasting, dienst 1901 en 1903. Wordt Z.h.st. besloten. Punt 8. Benoeming van leden der Reclame-commissie, dienst 1904, wegens periodieke aftreding der Heeren C. Th. van Beek, H. W. van Esveld, J.Gcr. Kleber, A. M. Tromp van Holst,en Mr. J. C. II. Prikken, welke heeren allen werden herkozen. Punt 9. Verzoek van P. Doorn, om eervol ontslag als Directeur der Burger avondschool met ingang van 1 Oct. 1904. met advies. Wordt Z.h.st. verleend. Punt 10. Voorstel tot aanvaarding van eene gift van Mr. II. A. Lorcntz, te Utrecht, aan de Gemeente ten be hoeve van het Gymnasium, bestaande uit eene fraaie kast met inlandsche vogels. De heer Kleber vraagt of het niet wenschelijk zou zijn die vogels doorliet publiek te laten bezichtigen b.v. gedu rende een uur per week. De Voorzitt'cr vindt het wen6che- lijker daar eerst Curatoren over te hoo ren. Waarna het voorstel Z.h.st. wordt aangenomen. Punt 11. Voorstel tot het verleenen van eene jaarlijksche gratificatie aan de concierge der Meisjesschool. Wordt z.h.st. verleend; hoeveel Mej. Bolleman, echter zal krijgen, werd niet medegedeeld. Punt 12. Voorstel tot verhooging met f40 van het in de vorige vergade ring verleend crediet tot aankoop van eene medaille voor het Nationaal Kegel- concours. Z.h.st. aldus besloten. Punt 13. Rapport der Raadscom missie in zake de Ambachtsschool. De heer Prikkken, verzocht voorlezing van het Rapport. De Secretaris leest het volgende rapport voor: Uil de verklaring van den Voorzitter van den Raad, gedaan in de openbare vergade ring van 26 April 1.1., dat er geen meerdere bescheiden konden worden overgelegd, in verband met den inhoud van den brief van B. en W, waarin te kennen wordt gegeven, dat de bescheiden van de Rekening alle zijn nagegaan, meent de commissie te moe ten opmaken, dat genoemd college geen termen heeft kunnen vinden om de bijlagen in onze handen te stellen. Wij botreuron zulks én omdat daaruit blijkt, dat B. e.n W, niet aan het verzoek van den heer Kleber hebben kunnen vol doen én omdat de inlichtingen op de reke ning, waarbij zelfs verzamelstaten ontbreken haar niet in staat stellen inzicht te krijgen in den geldelijken toestand van de Am bachtsschool. Gaarne erkent dc commissie na het raad plegen der correspondentie, dat B. en W. niet voetstoots tot goedkeuring der Reke ning zijn overgegaan, en wat de Begrooting aangaat naar aanleiding van het nadeelig slot op bezuinigingen wordt aangedrongen; doeh het resultaat der correspondentie is ons niet voldoende ter beoordeeling van dat gene wat wij ons ten gevolge van de vraag van den heer Kleber tot taak stelden. Wij geven derhalve in overweging om, geleerd door de ervaring, bij de eerstvol gende Begrooting de voorwaarden waaron der subsidie wordt verleend zoodanig te wij zigen, dat de Gemeente op de Ambachts school dien invloed kan uitoefenen, als haar met het oog op den bijzonderen band, die tussehen beide corporatien bestaat, noodig zal voorkomen. De heer Kleber kan zich er vol komen mede vereenigingen het rapport voor Kennisgeving aan te nemen. Spreker leest vervolgens een groot epistel voor. De Voorzittjcr deelt mede, dat de bescheiden niet aan B. en W. zijn over legd. Het college van B. en W. heeft echter alle bescheiden op de Ambachts school vergeleken. De Heer Visser zegt, dat de con ciërgewoning nu bijna onder dak is De f 15U0zijn gebruikt voor dc in richting van het gebouw. De Heer Klebejr moet als Koop man ernstig protesteeren tegen zulk eene rekening. Nog te ontvangen ont vangsten is een post waar een tekort mede wordt gedekt. De heer Prikken zegt den Voor zitter met goed verstaan te hebben of misschien ligt het aan hem. B. en W. zeggen de kwitantiën en alle beschei den één voor één gezien en in orde be vonden te hebben. De- commissie heeft echter alle kwitantiën en bescheiden niet gezien. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. inzage genomen hebben op de Ambachtsschool. De lieer Plomp vermeent, dat B. en W. alle kwitantiën en bescheiden hadden moeten overleggen. B. en W. zijn toch niet de loopjongens der Am bachtsschool. Willens en wetens is er iets gedaan, om niet te voldoen aan de vraag van den heer Kleber. De heer Visser zegt, dat B. en W. de kwitantiën en bescheiden hier, maar ook op de Ambachtsschool had den kunnen nakijken. 1) h e e r P1 o m pijzegt dat B. en W. eene belofte hebben gedaan en het dan ook plicht was, die na te komen. Willens en wetens hebben zij er niet aan voldaan. De heer Prikken is van oordeel dat bij eene rekening alle bescheiden aau den Raad behooren te worden over gelegd. liet zou anders ook eene onmo gelijkheid zijn, om eene rekening na te zien. De heer van Esveld zegt, dat buiten den Raad om praatjes gingen, dat de financieele toestand niet goed was. Dc verslagen in de couranten gaven er ook den schijn van. De rekening is door 3 respectable mannen (Jhr. Mr. B. W. Th. Sandberg, Prof. Kenninck en P. J. Fredriks) na gekeken en volkomen in orde bevonden. B. en W, hebben stuk voor stuk nagezien. Als we de jalousieën optrekken kun nen wc de conciërgewoning zien staan. Dc boekhouding is volkomen accoord bevonden. De heer Kleber heeft niets over 't. beheer te zeggen. Daarna wordt de discussie gesloten en het rapport aangenomen voor ken nisgeving. De agenda afgehandeld zijnde vraagt de Voorzitter of nog een der leden iets in 't midden heeft te brengen. Dc heer Heyligers klaagt over 't gebrek aan water uit de waterleiding. De oorzitter heeft juist hierover een onderhoud gehad met den onderdirec teur. Daar het watergebruik zoo enorm is toegenomen, is de druk te gering. Eene nieuwe machine is in aanbouw en binnen 14 dagen is er voldoende water. Bij geval van brand zal dit geen be zwaar opleveren, want, dan wordt de leiding naar Amersfoort verbonden met die te Utrecht. De hoer van Esveld vraagt of de onder-directeur dan telefonisch is aan gesloten. De Voorzitter zegt, dat bijcencrn- stigen brand de vertegenwoordiger alhier den tijd heeft den onder-directeur hier van te onderrichten, daar hij in 't be gin zelf de noodige maatregelen kan nemen. Daarna wordt de vergadering om 3 uur gesloten. Wegens eene verbouwing van het stadhuis en het daardoor veroorzaakte lawaai, waren de verschillende spre kers niet gemakkelijk te verstaan. Namens de afdeeling Amersfoort van de S. D. A. P. is de heer C. Seves benoemd tot lid van het Provinciaal Comité voor Algemeen Kiesrecht in de provincie Utrecht. Mcjuffr. J. IJperlaan, onderwijzeres aan de O. L. school te Hamersveld is benoemd tot onderwijzeres aan dc kost school voor jonge dames te Hilversum. Door de federatie Utrecht van dc S. D. A. P. is candidaat gesteld voor de Prov: Staten in het district l'trecht Dr. A. J. Resink vroeger loeraar aan dc II. B. S. alhier. In plaats van den le luit. II. A. van Zwijndrecht is de le luit. W. van der Koogh, van de 2e afd. le. reg. veld- art. alhier, bestemd tot luit.-adjudant bij die afdeeling. We ontvingen een hoogst keurig uit gevoerd offieeel programma en feestgids van het Groot Nationaal Kcgelconcours van 18 tot 21 Juni alhier in Amicitia te houden. Mogelijk komen wc er in een onzer volgende nummers op terug. Burgerlijke stand van Amersfoort van 28 Mei tot en met 31 Mei 1904. GEBOREN: Antonia Wilhelmina, d. van H. J. Gerritsen en M. J. L. Bet- ton ville; Wilhelmina Marie, d. van G. W. Ileezen en J. Wisgerhof; Hugo, z. van L. van Dommelen, en G. Hendriks; Gerrit, z. van N. K. Aalten en A'. Ver- steegh, Gezina, d. van C. van Ouwer- kerk en G. van Schalm; Theodorus, z. van A. Muys en G. Bonscl: Berend Willem, z. van B. de Graaf en H. Speel- berg; Willem Teunis. z. van T. van Beck en A. D. Kaljée; Elbertus, z. van G. Blombergen en R. Jekel; Evert z. van N. van Naaiden en G. Augustinus. OVERLEDEN: Geertruida C. Krol, oud 87 jaren, ongeil.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3