Binnenland. Tweede Kamer, Allerlei. schermde kruisers, die Cliili te New-York te koop aanbiedt, het voorwerp zijn van een lievige concurrentie tusschen Rus sische en Japansche agenten, alsmede een geheimzinnig agent, Flint genaamd. Deze laatste belegde zelfs 5.150.000 dollars in een Parijsch bankiershuis. Andere berichten zeggen, dat Japan de schepen al kocht. Te Parijs is Zondagmiddag in do me nagerie van Bostock, de Engelsche tem mer Miller zeer ernstig verwond door een tijgerin. Zondagavond laat was de verwonde nog buiten bewustzijn. Bij een groote metaalfabriek te Stuttgart zijn door vaderlandslievende Russen een groot aantal medailles voor het Russische leger besteld. Deze me dailles zijn vierkant en vertoon en het borstbeeld van generaal Koeropatkinc. Een Londensche dokteres, miss Mary Thorne verrichtte een operatie op een dame, Ellen Byrne. Deze had een abses in de buikholte en miss Mary greep met krachtige hand de lancet, deed wat er te doen was, naaide dc boel weer dicht en was buitengewoon trots op haar welge slaagden arbeid. Niet lang daarna kreeg Mad. Byrne weer pijn en an dere ongemakken. Een tweede opera tie toonde aan dat de ijvere dokteres een stuk spons in de buikholte ver geten had. tiet slachtoffer van deze nalatigheid liet het er niet bij en begon een proces. Getuigen legden de meest gunstige verklaringen af omtrent de bekwaamheid van miss Thorne, die van haar kant alle schuld trachtte te schuiven op de zieken zuster. Deze had de sponsen geteld, nadat zo uit den wond waren ver wijderd en beweerd dat ze er alle waren. De dokteres voegde erbij, dat zelden of nooit de doctor zelf de bij een operatie gebruikte sponsen telt. Heden zal de Londensche rechter vermoedelijk uitspraak doen. Te Imola vond dc directeur van een landbouwschool het noodig een leeraar attent te maken op zekere tekortkomingenen hij deed dit voor de klasse. De leeraar, Alvisi genaamd, antwoordde daarop dat hij tegen dit z. i. onbillijke optreden een klacht in zou dienen bij de sckooloverheid, waarop de directeur Alvisi een paar klappen gaf. Dc leeraar wilde terug slaan doch werd zonder veel omslag voor de vlakte gestompt. Bovendien trok de directeur een revolver en doodde den leeraar met twee kogels. De schooljeugd zag dit bloedige spelletje aan. Men vertelt elkaar in Spanje dat de jeugdige koning Alfonsus tijdens zijn verblijf te Sevilla, waar zich een paar zusters van den hertog van Orleans bevonden, van de gelegenheid, dat hij niet onder zorgvuldige con trole stond gebruik maakte en ver liefd werd op een der beide dames. De koningin-moeder daarvan onder richt zond dadelijk Maura met de opdracht, den koning een geestelijke koudwaterkuur te doen ondergaan. Deze moet volmaakt gewerkt hebben. In het proces Hoensbroech-Dasbach heeft, de rechtbank te Trier den eisch van den gewezen jezuïet graaf Hoens- broech afgewezen, hem tevens ver- oordeelcnde in de kosten. De recht bank ontkende dat Dasbach het igcld in kwestie had uitgeloofd en beschouwt Dasbach's openlijke aanbieding als een weddenschap, waarop geen ver haal in rechte mogelijk is. Te Berlijn is gisteren de cen trale raad van Duitsche patroonsver bonden opgericht. Het patroonsverbond van dc Duitsche weefnijverheid heeft zicli gisteren ook bij dat centrale lichaam aangesloten. Uit een mededeeling van minis ter Balfour in het Lagerhuis blijkt, dat de Engelsche regeering de vreem delingenwet volstrekt niet ingetrokken heeft. De bootwerkers te Algiers heb ben geweigerd, de Cymodoode te los sen. Er zijn honderd stakers. De Newyorksche Evening Port meldt dat de Amerikaansche regee ring, zoo noodig, een Marokkaansche haven bezetten en de douane-ont vangsten innen zal, tot de Sultan de invrijheidstelling van Perdicaris be werkt heeft. Er gaan nog meer troepen naar Tibet. Twee secties bergbatterij, een compagnie sappeurs en mineurs en twee bataljons Punjabis hebben bevel gekregen zich gereed te houden. Bij Gjangtse komen telkens schermutse lingen voor, die natuurlijk alle in het nadeel van de Tibetanen afloopcn. Tusschen Luttre en Nijvel is weer een schot gelost op een trein die naar Brussel reed. De kogel ging een reiziger in een coupé 3de klas door een been. Gisterenochtend om 8 uur is er op den Rijn bij Dusseldorp een ern stig ongeluk gebeurd. De oude loods Stöber, die meer dan 30 jaren dienst heeft gedaan, trachtte met zijn boot vier andere loodsen aan boord van een aak te brengen die door een sleepboot getrokken werd. Daarbij kwam het roeibootje onder dc aak cn brak middendoor. De vijf mannen kwamen onder de aak en verdronken. De Standaard had Zaterdagavond een kort verslag van de Vrijdagavond op Seinpost gehouden moeting en boven dien een brief van haar gewonen Ilaag schen correspondent. Nu heeft mr. Smeenge in Seinpost uitdrukkelijk het verhaal tegengesproken als zou hij in "Winterswijk de vrees hebben geuit, dat de christelijke coalitie brandstapels zou gaan oprichten. Tegen gesproken, nadat door den heer De Wilde aan die fabel herinnerd was. Maar noch in haar Seinpostverslag, noch in haar Ilaagschen brief maakte De Standaard vierentwintig uur latei- van die tegenspraak melding. Erger nog, in dien Ilaagschen brief valt nog hot volgende te lezen: „Inder daad het begint de perken te buiten te gaan. Mr. Harmon Smeenge heeft zelfs in Winterswijk de vrees geuit, dat het monsterverbond brandstapels zal oprichten." Inderdaad, hét begint de perken te buiten te gaan. Een kranige grijsaard. Zaterdag geraakte het ruim 3-jarig dochtertje van den heer Hinge te Avereest in liet diepe kanaal aldaar. Gelukkig werd het opgemerkt door den 81-jarigen heerD. J. Osterhellweg, die zich geheel gekleed onverwijld te water begaf en het genoe gen smaakte liet kindje op het droge te brengen en van den dood te redden. Zondag werd den kranigen ouden heer door het fanfare-muziekkorps aldaar een serenade gebracht. Na 45 jaar te hebben omgezwor ven, is een aan den te Kiel gewoond hebbenden scheepsman Jens Jensen gezonden brief bij den afzender te ruggekomen. Ruim 50 jaar geleden vertrok Jensen aan boord van een Deensche brik naar de Oostkust van Zuid-Amerika. Zijn broeder, die te Marstal, op Acrü woont, schreef hem den 22 Jan. 1859 en richtte den brief aan het Deensche algemeene consulaat in Buenos-Ayres. De brief kwam in handen van den geadres seerde. Daarentegen kreeg de af zender tot zijn groote verrassing kort. voor Pinksteren, dit jaar, den brief terug. Hij was den 25 Januari 1859 in Hamburg, den 27 Jan. in Londen gestempeld en had volgens de post zegels 17 shilling gekost. Hij was nog gestempeld zooals voor een halve eeuw het gebruik was. Waar die brief gedurende 45 jaar gebleven is, zal wel nooit bekend worden. Natuurlijk is dit curiosum voor liefhebbers van postzegels of oude stempels een voorwerp van waarde. Bij 't afgraven van een terp te Sneek zijn kolosale geraamten ge vonden van jonge mannen. Tanden en kiezen waren nog geheel gaaf en zoo wit als krijt. Beiden hadden ccn lengte van een voet of zeven. Men meld ons uit Heerenveen Aan het tramstation alhier was het gisteren verbazend druk met liet vervoer van maaiers en hooiers naai den Frieschen greidhoek. Men schatte hun aantal op circa 500. Een ge deelte ging naar „den vasten boer", die hen reeds te voren per brief aangenomen hadeen gedeelte het grootste ging naar de Jouster weekmarkt om aan de boeren hunne diensten aan te. bieden. Krijgen zij geen werk, dan trek ken zij morgen naar de weekmarkt te Sneek. Men gelooft dat het. aan- bon van werkkracht te groot is wijl meer en meer machines gebruikt worden. Er waren onder hen zelfs arbeiders uit Drente, die naar Gorre- dijk gevoeteei'd waren, een afstand van 6 a 8 uur. Velen kwamen uit de veenstreken van Ooststelingwerf, Appelscha, Ilau- lerwijk, Donkerbroek, uit dc gemeen ten Weststellingwerf, Opsterland en Smallingerland. „N.R.C." Uit Nijmegen meldt men ons j Gisterenmiddag keerde de lanbou- wer Arts uit Hatert met zijne vrouw en een zwager per aangespannen kar van de Nijmeegsche markt huiswaarts. Te Hatert schrok het lastige paard voor een passeerend rijtuig en liep tegen een lantaarnpaal. Alle drie slingerden van de kar, de vrouw geraakte onder het w iel en werd zóo ernstig gewond, dat de dood onmid dellijk volgde. De beide mannen bekwamen ernstige been- en schou derbreuken, en zijn in het Canisius- ziekenhuis hier opgenomen. Vrouw Arts was 35 jaar oud en laat 10 kinderen achter, waarvan het jongste pas in Januari 1.1. geboren werd. „N.R.Ct." Den laatsten tijd worden, op voor beeld van de gemeente Nijmegen, door verschillende gemeenteraden maatregelen genomen tot beschermen van vogels in het belang van land-, tuin- en boschbouw. Zoo is onlangs, bij besluit van den gemeenteraad, van BorCtilo, in de politieverordening dier gemeente eeii bepaling opgeno men, waarbij wordt verboden op eens anders terrein op eenigérlei wijze vogels te vangen ot zich daarop met gereedschappen voor liet vangen van vogels te bevinden, zonder schrifte lijke toestemming van den eigenaar, weikei op perste aanvrage van een politiebeambte moet kunnen worden overgelegd. Den Haag, 3 Juni 1904. Zooals het begonnen is gaat het voort. Telkens loopt de parlementaire wagen va»t en komt alleen met horten en stoo- ten weer in beweging. Soms zelfs komt er groote neiging om den wagen maar een heel eind terug tc halen, doch dat gedoogt de waardigheid der Kamer niet. Intusschen men zal allerlei dingen bij dc tweede lezing in orde trachten tc brengen; laat ons hopen, dat er daardoor nog ten minste een cenigszins dragelijk geheel te voorschijn komt. Heel mooi zal 't zeker niet worden. Laat ons nu een en ander over de behandelde artikelen melden. In de eerste plaats werden den vori- gen Yrijdag bijna alle amendementen waarover we in ons vorig overzicht spraken, verworpen. Men mag dus niet in stations en niet in gebouwen, in 't bezit van de overheid, tappen. De bepalingen omtrent het volledig inzicht, enz. werden met zeer groote meerderheid verworpen. Alleen 18 on middellijke vrienden van den heer Ku)'- pcr en vier leden van andere partijen stemden voor. Door de verwerping vau deze bepa lingen is al weer een van de zaken uit het ontwerp verdwenen, waarvan hoog werd opgegeven als zijnde van hoogst moreele waarde. Zoo brokkelt 't ont werp langzaam af en daarmee verbleekt de glorie van dit allerchristelijkst kabinet. Naainlooze vennootschappen en andere rechtspersonen mogen in 't vervolg geen vergunning hebben. De hceren Kinken Smeenge wilden dat nog veranderen maar slechts 18 personen gingen hierin mee. Vrijdagmiddag werd art. 3a behandeld behelzende de bepalingen voor de socië teiten. Personen uit de gemeente zelf of uit aangrenzende gemeenten mogen niet worden geïntroduceerd. Er werd dadelijk op ecnige bezwaren gewezen; o. a. de heer v. d. Velde maakte de juiste opmerking, dat de dames van le den dan niet een concert zouden mogen bijwonen. Koch de Minister noch de heer Talma gaven daarop echter eenig antwoord. En 't artikel ging er zonder stemming door. Lang werd gesproken over een amen dement-Schaper c.s. om den verkoop van sterken drank op den openharen weg te verbieden, zoodat men voor American-Hotel, de Kroon, en dergelijke Amsterdamsche inrichtingen of op 't platteland voor een of ander koffiehuis niet meer huiten sterken drank zou mogen gebruiken, 't Mag 'toegegeven worden, dat de voorstanders van 't ver bod in gebouwen van dc overheid stati ons enz. voor het amendement hadden moeten stemmen, 't Log geheel in hun lijn: doch dit heette nu ook-bij die voorstemmers plotseling een plagerij, zoodat 't amendement, o. i. trouwens terecht, met 49 tegen 17 stemmen ver worpen werd. Hadden de socialisten niet verdiend, wat meer hulp van de Regeering te krijgen? Meernialeu worden toch door hun hulp regeeringsartikels aangenomen en mildere bepalingen, door kamerleden voorgesteld, verworpen. Als tal van coalitievrienden de regeering ontrouw worden, blijven de socialisten haar trouw. TIr bekend, dat de Regeering con trole-commissies uit de burgerij wilde instellen, om op de handhaving van de bepalingen dezer wet toe te zien. De heeren Janssen en Bolsius hadden echter al aangekondigd, dat ze van die „ver- klikkers"-comniissies niets moesten heb ben. Voor dat er nog verder iets over gesproken was, haastte dc Regeering zich in een van de talrijke nota's van wijziging de verplichting tot liet instel len dier commissies op te heffen en ze facultatief te maken, waarmee alweer een hoofdbepaling van 't wetsontwerp tot een schijn gemaakt was. Zelfs daar aan wilden nog 33 van dc 77 leden niet meedoen. Yan links stemden alleen de socialisten en de heeren Borgesius en van Kamebeek voor. En toen later een amendement van de heeren Bolsius en Janssen in behan deling kwam, om voor die commissie 't recht van verklikken nog wat te be perken waren weer maar 44 stemmen tegen 't amendement bijeen te krijgen. Ondcrtusschcn liep 't Woensdag weer mis. Toen art. XXII in behandeling kwam, brak 't de Rogeering op, dat ze bij art. 3a op de gegronde aanmerkin gen omtrent de societeiteu geen acht had geslagen. Er kwamen er nu nog meer: in Artis te Amsterdam zal oen lid vrouw noch kinderen mogen mee brengen, zal een onderwijzer niet meer met zijn kinderen worden, toegelaten. In art. XXII kwam nu een bepaling voor, dat als maar een der bepalingen van de statuten dier sociëteiten zou wor den overtreden, dus als wel eens niet- leden uit de gemeente in 't gebouw van zulk een sociëteit kwamen, de vergun ning zou moeten worden ingetrokken. Dan hadt ge art. 3a maar niet moe ten laten passeeren, zeiden (1c heeren Ivuyper en Talma, maar de lieer Bor gesius herinnerde er terecht aan, dat geen van beide heeren op de beden kingen, toen gemaakt, had geantwoord. Hij deed een voorstel om de behande ling van dit artikel uit te stellen. Hoe wel de minister dit uitstel ontraadde, werd het met 44 tegen 33 stemmen aangenomen. Doch den volgenden dag werd de verwarring eerst compleet. De Minister zeide nu een artikel aan 't eind van de wet toe, waarbij de societeitskwestie beter zou geregeld worden en dan bij tweede lezing kan dit artikel naar een andere plaats in de wet, nl. bij 3a wor den overgebracht, 't Is een prachtige wijze van wettenmaken Dc heer de Savornin Lohman wilde 't gcheele artikel XII op losse schroe ven zetten, door te bepalen, dat in ze kere gevallen de vergunningen niet moetenmaar hunnen worden ingetrok ken. Dit denkbeeld dook zoo plotseling' tijdens de discussie op, dat de heer Tal ma ernstig boos werd, maar zijn toorn koelde op de heeren Borgesius en Fock, wien hij feitelijk verweet, dat het hun schuld was, dat dc societeitskwestie zoo slecht geregeld was. Deze heeren en ook de heer Troel stra dienden hem hierop echter behoor lijk en dc heer Talma vond 't dan ook maar 't host, verder te zwijgen. De heer Lobman kwam niet met zijn amendement, doch Meld ook een vinnige rede, waarin hij zijn gemoed nog eens over deze prachtige wetsvoordracht luchtte. Ten slotte werd 't artikel zonder hoof delijke stemming aangenomen. Me zijn echter van de sociëteiten nog niet af. Na art. XXXYI1 komen ze weer. 's Middags kwam de kwestie van de bierhuizen aan de orde. Deze moeten nu ook een verlof hebben. Dc heeren Bolsius en van Sassc van IJsselt willen bij amendement allerlei bepalingen om trent localiteit en sluitingsuur invoegen. De minister meende, dat dit amende ment niet wenschelijk was en de com missie van rapporteurs sprak als haar oordeel uit, dat de raad tot vele dezer bepalingen 't recht reeds heeft. Een deel van 't amendement werd toen ingetrokken door de voorstellers. 1t Restje werd met 45 tegen 37 stemmen aangenomen. De drie laatste dagen van de week begonnen de vergaderingen reeds 's mor gens te tien uur. Tot ongeveer twaalf uur werd aan andere wetsontwerpen gearbeid. Daarna ging men dan weer genoeglijk met de drankwet wat rond springen. Woensdag werd een wetsontwerp tot wijziging in een paar artikelen van het AVethock van Burgerlijke Rechtsvorde ring aan de orde gesteld. Dit wetsont werp was te danken aan 't initiatie! van een zestal kamerleden van verschillende politieke richting. Eerste onderteekenaar en verdediger was de heer van Raalte, die ook werd afgevaardigd om 'twets- ontwerp in de Eerste Kamer te verde digen. liet strekt 0111 toe tc staan, dat de getuigenverhooren in burgerlijke zaken, (lie sedert 1896 (wet-Hartogli) voor de volle rechtbank moeten worden afgenomen, op eenparig verzoek van de partijen, door één daartoe aangewezen lid van de rechtbank kunnen worden gehouden. De voorstellers zelf erkenden, dat cr daardoor geen bepaalde verbetering ia ons zeer verouderd procesrecht werd gebracht. Doch practisch gerezen be zwaren worden opgeheven en bij som- mige "procedures (vooral in havenplaat sen) wordt spoediger afdoening bevorderd. 't Wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Donderdag kwam een wetsontwerp tot Instelling van een landbouwdepartc- ment in Ned. Indië in behandeling. Tot nog toe ontwikkelde alleen de heer van Kol in een lange rede zijn bezwaren. Dc volgende week komen we hierop terug. 't Allernieuwste op het nog pas ont gonnen gebied der biografen is thans in Flora te zien. Daar wordt 11I. de ge- lieele opera Faust afgespeeld of liever, afgedraaid in een kwartiertje. De ver tooning is geheel in kleuren on de phan- tastische voorstellingen en visioenen van de opera levert dc biograaf nog vrij wat heter dan liet gewone tooneel. Toch is de uitvoering nog niet volmaakt. Mc- pliisto en Faust moeten natuurlijk over 't tooneel vliegen om in oen kwar tiertje klaar te kunnen zijn, en de men- sclielijke stem, die volgens onze, mis schien oiiderwetsche opvatting, in een opera een belangrijke rol vervult, ont breekt geheel, 't Orkest tracht in die leemte wel min of meer te voorzien door ccn paar fragmenten van de Faust- muziek te geven, maar 't is natuurlijk niet dat, maar gedachtig aan dc gecom bineerde voorstelling in Odèon, waar men Coquclin zag en hoorde spreken, mag men (1c gegronde hoop koesteren weldra een geheel mechanisch en toch goed uitgevoerde opera tc kunnen zien en liooren. Dat zou een ideale toestand worden! Geen verkouden of plotseling wegblij vende artisten, geen „gezellen van den spele" meer die overhoop liggen met een Raad van Beheer, geen opera-direc teuren, die per avond of in 't geheel niet. betalen, geen opera-gczelscliappen meer, die uit elkaar spatten, geen maar Waartoe verder, de lezer zal het lijstje negatieven zelf wel kunnen aan vullen. Wel eigenaardig, en toch ook weer heel natuurlijk dut juist in Am sterdam deze omwenteling op 't gebied der vocale 011 dramatische kunst begint. Amsterdam is toch maar jc stad! Ook op 't gebied van stelen en inbreken. Yrijdag werd er n.l. eeii zekere v. d. Lans veroordeeld, die op de volgende geniale wijze getracht had zich met eens anders goed te verrijken. Op zijn wandeling langs de stadhou derskade had hij een lniis gezien, welks bewoners bezig waren te verhuizen; Jde kisten stonden al gepakt. Hij was voort durend in (1e buurt blijven rondschar relen, cn toen er een oogenblik niemand in huis was, had Lij met een valschen sleutel do voordeur geopend. Voordat hij echter zijn slag liad kunnen slaan werd hij verrast door den inmiddels teruggekomen huisknecht, die hem vroeg wat hij daar deed. Onmiddellijk had hij een bevredigend antwoord en zonder blikken of blozen zeide Lij, dat hij een controleur was van de firma, welke zich met de ver huizing belastte, de transport-maatschap- pij „Holland" De huisknecht twijfelde geen seconde aan 's mans woorden, maakte nog een praatje en even daarna gingen ze samen het huis weer uit. Maar nauwelijks waren ze op straat van elkaar afgegaan, of de pseudo-con- troleur keerde op zijn schreden terug en verschafte zich andermaal toegang tot liet huis. Ten tweeden male werd hij ge stoord, ditmaal door de werklieden van de Maatschappij „Holland", die verder kwamen inpakken. Thans deed bekl., die niet gauw 0111 een antwoord verlegen was, zich voor als (1e schoonzoon van den huisknecht, die daar zoo lang had opgepast voor zijn schoonvader. De verhuizers hadden ook al geen roden om aan de waarheid hiervan te twijfelen, maar toen ze, nauwelijks aan liet werk getogen, een paar kisten open gebroken vonden, achtten zc dit tocli een vreemde manier van oppassen cn waarschuwden zij dc politic. De man moest mede naar het bureau, alwaar versclujlende sleutels en een schroevendraaier in zijn bezit gevonden werden. Behalve zijn vier jaar gevangenisstraf Leeft Lij dus weinig succes van zijn in braakpogingen gehad. 't Geluk diende hem niet zoo goed, als een 72-jarige vrouw te Londen, in wier woning de politie "rle volgende arti kelen ontdekte, die zij (de vrouw nl.) uit' winkels had weggekaapt: 80 slui ers, 20 paar kodsen, 170 stukken lint,

De Eemlander | 1904 | | pagina 2