Uit de Omgeving. Stadsnieuws. Advertentiën. Te Huur E. J. Ruitenberg. |Wilhelm Rudolph Schwemmer§ E. v. Crewel van Vollenhoven. wollen dekens, 150 lappen japonstof, 12 lappen gordijnstof, 11 lappen flanel en 20 blouses, benevens een menigte schoenen, muilen onderkleeren, beurzen, kraagjes, hoeden, sawhls, boa's, moffen kunstbloemen enz. enz. Men ziet, dat het oudje, 't welk bovendien een jaar geld van f 360 en bijna f 4000 op de spaarbank had, goed voor haar ouden dag had gezorgd. Jammer, dat ze er nu zoo weinig aan zal hebben. Soest. De proef met het stofvrij naken met westrumine, over een [engte van 1 K.M., zooals de heer iiem zich had voorgesteld, zal hoogst waarschijnlijk wel niet genomen worden, Immers uit een opgaaf van rosten is geconstateerd, dat enkel de jedekking van den weg f300 kost. Ju komt daar nog bij arbeidsloon. Bovendien moet een sproeiwagen worden aangeschaft voor 't gelijke- ijk verdeelen der westrumine. En was men dan nog maar met het werk ereed. Telken jare moet de bedek ing worden vernieuwd. Zoolang dus Ie kosten zoo hoog zijn, zal wel geen emeentebestuur worden gevonden at tot deze nieuwigheid zal beslui- en. Waarschijnlijk zal het nu ko- neu tot e'en bedekking van enkele neters. Harderwijk. Door de politie is iroces-verbaal opgemaakt tegen een rerkgever hier ter stede, wegens vertreding van de arbeiderswet. Bij het Koloniaal-Werfdepot zijn i de mannd Mei jl. voor het O. I. ger aangenomen 56 personen, onder ie 10 vreemdelingen en 8 gedeta- heerd wordende miliciens, terwijl de Kol. Reserve 3 militairen verkwamen Voor West-Indie namen personen dienst. Naar Oost-Indie •rtrokken 2 detachementen, onder 4 'ticieren, samen sterk 7 onderoffi- eren en 80 minderen; afzonderlijk officieren van gezondheid. Uit 'est-Indiö keerden 3 soldaten terug n den dienst met paspoort te ver ten. - De ansjovisvanfist laat steeds zich wachten. De berichten van ders zijn ook verre van bemoedi- nd, terwijl de tijd zoo langzamer- md heenstrijkt. Ook de vangst van idere vischsoorten heeft bij lange et beantwoord aan de verwachtin- u, die men koesterde, zoodat een ander voor den visschersstand niet gunstig hij staat. Het is te lio- n, dat hierin verandering moge ko- Gedeputeerde Staten van Utrecht lebben den heer D. Gerritsen, alhier, noemd tot lid der Commissie van nslag voor de belasting op bedrijfs- andere inkomsten in den kring nersfoort. De lieer J. G. Busch Keiser, Emcr. edikant aUiier, sprak Maandagavond, artoe uitgenoodigd door het Comité ,i Liberalen uit de verschillende t'len van de gemeente Leusden in voort, wat ten gevolge had, dat een eeling LeusdenStoutenburg van de ntrale werd opgericht met aanvanke- 31 leden. De kapitein M. D. J. de Jongh, van 4e reg. inf. komt te Leiden in gar- :oen. De Rijks-telephoniste mej. R. ter rt, wordt overgeplaatst naar tkantoor te Hilversum. het i. D. J. van Aalst, komt voor op zestal voor predikant bij de Ned. tv. gemeente te Utrecht, (vac. Dr. Meer), Het drietal wordt 20 Juni gemaakt. 3e hoofdconductcur G. Riphagen is orderd tot trein-controleur bij de IJ S. M. en wordt in verband daal de overgeplaatst naar Amsterdam. 3e Liberale kiesvereeniging te Baarn t de vier aftredende leden voor de ►vincialc staten opnieuw candidaat teld. hj de officieele candidaatstelliug voor verkiezing van vier leden voor de >vinciale Staten, werden gisteren can- aat gesteld de heeren; C. Th. van k, J. Bolk, K. van der Burg, P. 'tman en mr. F. D. graaf Schinmiel- ninck. Bij de Maandag ten overstaan van den lieer J. van der Plank namens assura deuren gehouden aanbesteding ,van het weghalen van het door brand en water beschadigde stroo en de overblijfselen der schuren van de firma II. Gerritsen buiten de Kamppoort waren acht ge gadigden. Hoogste inschrijver was G. Wolfswin kel, te Schcrpenzeel, voor fill;* liet laagste bod was f 50. 's Middags tegen twee uur stond plot seling het stroo weer in weer in brand zoodat de brandweer opnieuw moest aan rukken ter bliissching. Men vermoedt dat eenige spelende jongens, zeker de verleiding niet kunnende weerstaan, een vuurtje hebben willen stoken. Terwijl de bewoners afwezig waren, ontstond gisterenmiddag door tot nog toe onbekende oorzaak, brand in het perceel van den klompenmaker E. H. van den Ham aan den Soestcrw cg. Het huis brandde zoo goed als geheel uit, het achtergedeelte, waarin de klompen makerij gevestigd was lag in een oogon- blik tegen den grond. De brandweer was spoedig ter plaatse. .Assurantie dekt de schade. Het oude stads-zwanenpaar zagen we gisterenmorgen in dc beek nabij Monni kendam zwemmen met acht jongen. Wc hopen, dat de jeugd de diertjes niet zal plagen, mocht dit w cl het geval zijn, dat de politie dan de deugnieten zal verbaliseeren. Afwijkende van onze gewoonte, om alleen datgene, wat werkelijk stadsnieuws is, onder deze rubriek op te nemen, willen wre daarvoor een uitzondering maken met het bericht van den brand in het woonhuis van Dr. Cramer te Mamersvcld. We waarschuwen evenwel onze lezers en lezeressen bij voorbaat, niet de gevolgtrekking te maken, dat we nu het voetspoor zullen gaan volgen van een der Amersfoortsche bladen, welks Hoofdredacteur berichten uit Egypte en Mantsjoerije leuk weg onder stads nieuws doet verdwalen. |Xict alleen echter omdat Ilamersveld ligt ouder den rook van Amersfoort, meenen we dit maal een uitzondering te mogen maken, maar ook, omdat een onzer verslagge vers in hoogst eigen pórsoon naar hot terrein van den brand is geweest, om daar alles met eigen oogen te kunnen aanschouwen. Zaterdagnamiddag dan, tegen goed vier uur bemerkte de bewroners in het huis van Dr. Cramer een vreeselijke brandlucht en toen men naar boven wilde gaan om te onderzoeken of er ook onraad was, sloeg de rook den spcu- renden al tegen. Oogenblikkelijk ging men toen in het benedenhuis aan het redden en werden de twee paarden uit den stal naar veiliger plaats gebracht. Daar het rieten dak overvloedig voed sel aan het vuur gaf eu de brandweer slechts met een soort miniatuur brand spuit in het veld kon komen, viel er aan blusschcn feitelijk niet te denken, liet gchecle huis brandde dan ook totaal uit, de polikliniek ter zijde van het woonhuis, w aarin de apotheek is geves tigd, bleef gelukkig behouden. Tot laat in den avond bleef men bezig met liet blusschingswerk. Eenige man nen onder leiding van den koddebeier Knoppers trachtten de muren omver te duwen met een tot stormram gepromo veerde heipaal. Ook het brandspuitje gaf zoo nu eu dan een straaltje, waar aan het rustig voortsmeulende vuurtje zich echter weinig stoorde. In 't begin scheen heel Haniersveld wel leeggcloopen, maar toen het ergste voorbij was, trokken de meeste men- schen ai en bleven slechts enkele per sonen hetzij uit nieuwsgierigheid, hetzij om te helpen bij den brand aairwczig. Omtrent de oorzaak verkeerde men, woudcrlijk genoeg bij zoo'n vuurgloed, in liet duister. Assurantie dekt, naar men ons mede deelde, de schade. Men vraagt ons plaatsing voor het volgende: Op Yrijdag, den 22 April 1904 heeft alhier op den weg van Amersfoort naar Hoogland weder eene ergelijke mishan deling plaats gehad. Een vischvrouw uit Spakenburg reed aldaar met cenen hondenwagen, waarvoor 3 honden w a ren aangespanneu. Op eens gaf zij éen der honden vijf slagen met hare klomp op den kop, w aarop dat dier hevig begen te janken. Nadat zij zich daarna wrcder op den hondenw agen had geplaatst, gaf zij den zelfden hond nog bovendien acht sla gen met eenen stok, waarop genoemd dier opnieuw hevig begon te janken. Voor deze ergelijke mishandeling werd zij den 3 Juni 1904 veroordeeld tot eene boete van f 3 cf tot gevange nisstraf van 3 dagen. Vergadering van „de Centrale9* te IiCii.sden. Daartoe uitgenoodigd door een Comité van Liberalen uit verschillende declen van de gemeente Leusden, had Maandag 6 Juni in Bavoort een vergadering plaats waar de Heer Busch Keiser, emeritus predikant te Amersfoort als spreker optrad. Dc vergadering werd met eenige krachtige en welgekozen woorden ge opend door den voorzitter van genoemd Comité, de Heer Van der Heul. Dc Heer Busch Keiser had tot onder werp gekozen: „Christelijk of Kerkelijk1' en zeide ongeveer het volgende: Mijne Heeren! De reden, waarom ge saamgeroepen en saamgekomen zijt is U bekend. Nog niet lang geleden is een Centrale Kiesvereeniging opgericht, met het doel bij de komende verkiezingsstrijd een krachtige werkzaamheid te ontwikkelen tegen het Anti-revolutionair-Roomsche ministerie, een kwaad voor ons land. Willen we in den strijd, die komen zal, kunnen rekenen op eenige kans van slagen, dan is eendrachtige samenwerking dringend noodig. Een van de oorzaken, of liever de oorzaak, waardoor dc vrij zinnigen bij dc verkiezingen van 1901 de nederlaag hebben geleden is deze: de tegenpartij was éen en wij warén ver deeld. Dc tegenpartij was over&l uit stekend georganiseerd, bij ons liet die organisatie veel te wenschen over. Sluiten thans alle vrijzinnigen zich niet nauw aaneen, trekken ze niet als een goed geordend leger ten strijde, 1905 zal ons hetzelfde schouwspel ge ven als 1901. In het bijzonder voor ons district is krachtige actie noodzakelijk. De „Cen trale" zou haar naam niet terecht dra gen, als niet in verschillende dorpen kiesverenigingen werden opgericht om te werken gesteund door en steunende het Hoofdbestuur. Met blijdschap ver nam het bestuur te .Amersfoort, dat er in Leusden enkele liberale mannen het plan hadden opgevat, eene kiesvcrceni gind op te richten, en tot mij kwam het vereerend verzoek om als spreker dezen avond te willen optreden. En waarom nu juist tot mij Omdat ik mij, gedurende mijn kort verblijf te Amersfoort, als zoo bij uitstek liberaal heb doen kennen Ik geloof van nee.n Maar grond voor liet vermoeden heb ik, dat men juist mij verzocht, omdat ik .bijna een halve eeuw lang Evangelisch predikant ben geweest in dc Ncd. Herv. kerk, en in de politiek steeds de voorkeur heb gegeven aan de vrijzin nige richting. Goed geloovig Christen te zijn en toch vrijzinnig in de staatkunde klinkt tegenwoordig haast ongeloofelijk. Uit volle overtuiging heb ik tientallen van jaren het Evangelie van Christus ver kondigd, maar toch hoop ik het nog te beleven, dat het Clcricale partij-mini sterie Kuyper genoodzaakt zal zijn af te treden, ten einde vervangen te worden door een Vrijzinnig ministerie, dat dc belan gen van het heelc land zal behartigen en niet de belangen van een partij. Met verontwaardiging wijzen wij de beschuldiging af, dat wij geen Christe nen zouden zijn, omdat we het liberale beginsel in dc Staatkunde verkiezen boven het elericale. De anti-revolutio nairen en roomschen laten, liegend en lasterend, het den volke steeds hooren, dat zij alleen de ware christenen zijn. Allen, aldus redcnceren zij, die niet tot onze partijen bchooren of onze leer stellingen niet blindelings gehoorzamen zijn ongeloovigcn. O, ik erg mij zoo dikwijls wanneer ik de woorden Christelijke-regeering, zoo saamgekop- pol ontmoet. Ik wensch geen afkeuring uit te spreken over het hart der leden van het kabinet, maar ik betwist het recht, zich met den titel Christelijk te tooien. Het is niet Christelijk maar Kerkelijk. Dat is juist zoo -mooi uit eengezet in een artikel, dat ik met zooveel instemming heb gelezen in .,Z3e Eemlandcru van 21 Mei. Niet Christelijk maar Kerkelijk, zoo karakteriseert men het meest de coali tiemannen. Van de Roomschen spre ken we niet. Van hun jeugd af wordt het hen geleerd dat boven alles staat: dc kerk. Maar is liet bij anti-revolutionairen wel veel anders? De ongetwijfeld zeer knappe Dr. Kuyper heeft bij zijn optreden en daar voor vele beloften gedaan. Alles zou anders worden, schooner, christelijker. En zijn die beloften vervuld? Ja er is wrel iets anders geworden, getuige tal van benoemingen, waarbij niet in de eerste plaats gevraagd wrerd naar be kwaamheid en geschiktheid maar veel meer naar kerkgenootschap en politieke geloofsbelijdenis. Ik vind daarin niets onpartijdigs maar ik vraag U, steekt daar iets Christelijks in? Maar dan misschien in de wetten of wetsontwerpen, die het ministerie heeft ontworpen? We hebben de wroning- en gezond heidswet, twee erfstukken van liet vorige vrijzinnige ministerie. En wat is er bijgevoegd of afgelaten door het chris telijk ministerie, daarin zit niets speci fiek christelijks. De afschaffing van de loterij dan Eerst na 18 jaar zal er aan dat „kwaad" een einde gemaakt zijn, terwijl in het ontwerp geen enkel artikel voorkomt om paal en perk te stellen aan dc be kende speelzucht van ons volk. Steekt daar iets christelijks in? Het ontwerp Vaccinewetje, waarin tegemoet gekomen w ordt aan de bezwa ren van eenige honderden maar een gevaar wordtgeschapen voor milliocnen Ook daarbij is het echt christelijke ver te zoeken. Aanvankelijk had dc Drankwet veel goeds. Maar in de Kamer zien we hoe droevig die wetgevende arbeid van Dr. Kuyper met toedoen van zijn ziende en blinde volgelingen zoo wordt verwerkt dat de tappers en vergunninghouders over de aanneming zullen kunnen juichen. En dan de Tariefwet, waarna de Roomschen al zoo tal van jaren hebben rondgezien. Waarom? Hot is mij niet gelukt dat te ontdekken. Evenmin als ik iets christelijks er in vind, een wet te maken, die de overgroote meerder heid van ons volk zal schade berok kenen. Maar nu, zult ge zeggen, hebt ge toch iets vergeten, waarbij wel degelijk het christelijk karakter uitkwam: de Iioogcr Onderwijswet n.l. Ik heb die evenwel niet vergeten, en al had ik geen andere bewijzen, die wet alleen geeft al een afdoend argument wanneer we van onze regceriirg spreken als van een Clcricale partijregeering. De wet dient nergens anders voor dan om de vrije w etenschap tegen te werken en de Vrije Universiteit, de propaganda kweek kast voor doleercnde predikanten moest worden bevoordeeld. De door de luiyperianen zoozeer gehate Hervormde Kerk moest een hak worden gezet. Terecht heeft Dr. Bronsveld dan ook gezegd: „Het indienen van deze-wet is een door en door onoprechte daad. De leus van „vrijheid voor het hooger onderwijs" is onwaarachtig. Dc heer de Lobman heeft het nadrukkelijk ver klaard: Ons hooger onderwijs is vrij. We loopen nu juist gevaar van onvrij hooger onderwijs te krijgen." Tal van orthodoxe predikanten, ver gaderd te Utrecht en te Groningen, heb ben verklaard dat zij deze wet schade lijk en een ramp voor het land achten. Aan de echte wetenschap zal een dop- delijkc wonde worden toegebracht. We leven nu evenwel nog in de hoop, dat ons Iloogerhuis de Eerste Kamer zoo vrijheids- en vaderlandslievend zal zijn de wet te verwerpen. Het Ministerie heeft niet beantwoord aan dc verwachtingen, Kuyper heeft niet gedaan wat hij beloofd had. De Christen Democraathet antirevolutionaire orgaan van de heeren Staalman en de Vries verwijt Dr. Kuyper, dat hij zijn beloften heeft geschonden. Geen enkel punt van het program van urgentie der anti-revo lutionaire partij is nog verwezenlijkt. Maar nu werd mij eens door iemand gevraagd: acht ge het dan geen diepe zegen voor ons vaderland, dat we een regeering hebben, die den Bijbel hooghoudt. En wrat antwoordde ik daar op? Zeker zou ik dat een zegen vinden, maar kent ge dan onzen Bijbel zoo w ei nig, dat ge niet eens weet dat het een boek is voor het innerlijke des harten, voor den godsdienst en niet voor de politiek. En ge spreekt van den Bijbel hooghouden! Maar weet gc dan niet dat onze be windsmannen niets zouden beteekenen, zonder de hulp van de Roomschen, die in Spanje en Brazilië den Bijbel ver branden! Van de Roomschen die de geheele geschiedenis door zich steeds hebben doen kennen als de vijanden van elk vrij onderzoek. Meent ge nu in werkelijkheid dat door zoo'n onmoge lijk monsterverbond van Rome en Dordt, de protestandschc belangen met ijver naar behooren zullen behartigd worden? Neen ik acht het Christelijk-ministcrie" geen zegen, maar een vloek voor het land. En vraagt ge mij nu of ik in alles meega met hetgeen de liberalen doen of laten, dan antwoord ik daarop: neen. Ook dc vrijzinnigen hebben menigmaal gedwaald en zich aan betreurenswaar dige fouten schuldig gemaakt. Maar we mogen verwachten dat ze door de erva ring zullen geleerd hebben en dat ze bij hun verder streven en werken zich zul len spiegelen aan het verledene. Dit kunnen we evenwel met de meeste be slistheid zeggen: Een kerkelijke partij regeering hebben de liberalen nooit ge vormd, nimmer hebben zij zich schuldig gemaakt aan de fouten van het huidige kabinet: de belangen van het land onder geschikt te doen zijn aan de belangen van de partij. En nu: geen preek zonder toepassing. En nu ben ik zoo'n tal van jaren pre dikant geweest, dat ge van mij ook zulk een toepassing wel zult verwachten. De heer van der Heul heeft in zijn ope ningswoord er al opgewezen, dat het doel van dezen avond is: een afdeeling LensdenStoutenburg op te richten van de Centrale Liberale kiesvereeni ging in het district Amersfoort. Ik hoop van harte dat nog hedenavond zulk een afdeeling zal worden geconstitueerd. Gij hebt hu gehoord wat wij willen, wanneer go thuis komt spreek daar dan over met uw huisgenootcn met uw buren en geestverwanten en wektze op, zich nauw aaneen te sluiten opdat ook in het district Amersfoort een krachtige actie in vrij zinnige richting kan worden gevoerd. Maar er is nog meer. Het lidmaatschap van een vereeniging geeft zekere rech ten maar ge moet ook bedenken, dat het ook plichten mot zich brengt. In de eerste plaats dient ieder te beden ken, dat stemrecht stemplicht is. Wie stemmen mag moet dat ook doen. Als er gekozen moet worden, blijf dan in geen geval thuis. Wanneer ge er iets voor moet opofferen, doe dat dan en ga stemmen op de mammen van vrijzinnige richting. En wek uwr kennissen en gcest- verw anten op evenzoo te doen. Werk door daad en voorbeeld mede, op dat de oogen van ons volk hoe langer hoe meer geopend worden voor het kwaad van een clerical© partijregeering. De rede werd door de zeer goed be zochte vergadering mot de grootst mo gelijke aandacht gevolgd, en ecu warm applaus beloonde den spreker voor zijn met den gloed der overtuiging uitge sproken woorden. Nadat dc heer lveete den heer Busch Keiser had verzocht, later wanneer de afdeeling zal zijn geconstitueerd, nog eens terug te komen, waaraan de heer Busch Keizer gaarne wilde voldoen, werd de vergadering gesloten. Sport. U. D. I. H verloor Zondag j.l. met 23 van „Allen Weerbaar" 1 uit BussUni. Burgerlijke stand van Amersfoort van 4 Juni tot en met 7 Juni 1904. GEBORENMai ie Fransisca Biatrix, d. van E. H. Neven en F. G. Koning; Theodorus Henricus Maria, d. van D. Tuithof en 0. Jordensc; Joseph Hermanns, z. van J. Uding en A. van Beek; Jan, z. van J. TToogewind en en J. Hesse; Percij Albert, z. van \V. C. Mac. Cord en M. Ceulemans; Johanna Classina, d. van B. A. Clemens en A. M. Bonnier; Theodoor, z. van T. Wee vers en C. J. de Graaff; Simon, z. van J. Klein en S. Rosenboom. ONDERTROUWD: II. J. Vos en J. van Eysden; G. van Eeden en G. de Ruyter; M. J. Smal en M. Toinbroek; S. van Leijenhorst eu W. van Dicnien. OVERLEDEN: Antonius, oud 11 mnd., z. van W, Petersc en A. II. van den Ham. Heden overleed plotseling onze geliefde Echtgenoot en Vader in den ouderdom van 54 jaar. Uit aller naam E. SCHWEMMER— Koelman. A'foort 0 Jnni 1904. Heden overleed te Antwrerpen in den ouderdom van 80 jaar onze geliefde Moeder en Beliuwd- moeder, Mevrouw E. KLASSER A. KLASSERv. Crewel. A'foort 4 Juni 1904. tegen 15 Juli 2 a 5 net gemeubileerde Kamers, gelijkvloers, met of zonder pension. Utrechtsclie weg 64. Timmerman en Makelaar. WF,VKKSI\«KI, 11.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3