Buitenland. Binnenland. Tweede Kamer Kabinet geestverwanten voorhanden, die, zoo dan al niet in 's lands dienst ver grijsd, althans voldoende ervaring had den opgedaan om niet aan bewindvoering vreemd te zijn? Laat De Standaard, in plaats van te klagen, liever hierom trent opheldering geven. Doch, dit alles daargelaten, hoe kan De Standaard klagen over minder welwillende bejegening van de zijde der oppositie, gesteld dat daarvoor grond ware? Iloe durft zij de liberalen be schuldigen van minder nobele |opvatting van hunne taak in de oppositie? Als dit Kabinet werkelijk minder vriendelijk ontvangen ware in de Kamer en in de pers, zou het wonder wezen? Zou De Standaard inderdaad mee- nen, dat de wijze, waarop dr. Kuyper nu tweeëndertig jaar lang den politieken strijd heeft gevoerd, zachtzinnig stemt, niet prikkelt en verbittert? Hoe heeft hij al die jaren lang zijne tegenstanders bejegend? Heeft hij niet zich een aanhang verworven in het land door die tegenstanders verdacht te maken, de geloovige menigte tegen hen op te zetten? Niet op de staatkundige over tuigingen heeft hij gewerkt, maar hij heeft de godsdienstige hartstochten op gezweept. Niet de staatkundige begin selen zijner politieke tegenstanders heeft hij bestreden, maar hij heeft hen aan de kaak gesteld als ongodisten, als „haters van Christus". Zoolang dr. Kuyper zich in de politiek heeft bewogen, eene invloedrijke plaats heeft ingenomen in de partij van Groen, heeft hij de politieke atmosfeer verpest door zijne wijze van strijdvoeren. Geen stembus, waarbij van de zijde der anti revolutionairen de leiding in zijne handen was, of men vernam die valsche leuzen, die voor eenvoudige mensclien, gehecht aan hun geloof, aan hunne religieuse gevoelens, eene smet op de tegenstander» moesten legen, die tegenstanders moesten doen verafschuwen. Al de jongeren der partij is hij op dezen verderfelijken weg voorgegaan. Zij hebben deze wijze van strijdvoeren van hem afgekeken. En zij hebben het succes er van gezien en zijn op dat succes afgegaan. Zóó is van die zijde de geheele strijd ontaard. Voor de dui zenden en duizenden, op wier eenvoud gespeculeerd wordt, is de politieke wor steling geworden een strijd tegen onge loof en ongodisterij. Hoe dr. Kuyper nog dezer dagen in de vergadering van Christelijke onder wijzers zich heeft uitgelaten, daarvan hebben wij het een en ander medege deeld. Om de strekking der rede te doen kennen nog dit: Aan het einde zijner toespraak gekomen, zei de redenaar, doelende op den politieken strijd„De wor steling gaat om het behoud van heel ons volk; om het antwoord op de vraag, welke geest heerschen zal: de Geest van den Pinksterdag, of de geest des verderfs." Verzuimen wij ook'niet te herinneren, hoe de minister-president zelfs in de Kamer zijne politieke tegenstanders voor paganisten uitmaakte. Doch genoeg. "Wij herhalen de vraag zou men niet meenen, dat dit alles prik kelen moet? Het is echter volstrekt onwaar, dat dit ministerie onwelwillend ontvangen is, dat er eene oppositie quand même is gevoerd, of dat van de zijde der libe ralen de oppositie de perken is te bui ten gegaan. Het Kabinet Kuyper heeft waarlijk geen klagen gehad. Liberale kabinetten wij spreken niet. juist van de laatste jaren hebben wel voor heeter vuren gestaan! Niet onwelwillend en in kalme afwach ting ontvangen, heeft het Kabinet aan vankelijk ook tegemoetkoming en mede werking ondervonden van de zijde links. Totdat de hooger-onderwijswet kwam. Zou men gewild hebben dat ééne zóó ergerlijke partijwet onder gejuich waren ontvangen? Wij zullen er niet lang bij stilstaan; maar zou De Standaard dur ven zeggen, dat de bezwaren tegen de bevoorrechting der Vrije Universiteit alleen van de linkerzijde kwamen? Zoo niet, waarom dan do slechte ontvangst, die deze voordracht vond, alleen op re kening gesteld van de oppositie der libe ralen ook ep grond daarvan die oppo sitie als illoyaal gebrandmerkt? En de tariefwet. Ook het verzet tegen deze voordracht moet een werk heeten van ongepaste oppositiezucht der libe ralen. Eene voordracht, zóó zeer indrui- schendc tegen de beginselen, waarvoor de liberalen meer dan eene halve eeuw lang met hun warmste overtuigingen hebben gestreden. Hoe weinig grond er overigens iB voor de klacht van D e Stan d aard als werd het Kabinet mishandeld, is nog in de allerlaatste dagen in de Tweede Ka mer gebleken bij de behandeling der drankwet. Menig échec werd de regee ring bespaard, alleen door de mede werking, die zij vond van de linkerzijde. Had zij het alleen van de „Christelijke" partijen moeten hebben, er zou van de drankwet nóg minder zijn terechtge komen. Dat wijzen de stemlijsten uit. N. li. Ct. Bij de wel wat late be handeling van zijn zaak voor de recht bank te Pretoria bleek dat zekere ko lonel Morgan, die gedurende den boe renoorlog directeur van de fourage was geweest, een voorraad hooi ten eigen- bate verkocht aan zekeren Hunter voor 300 pond, die het op zijn beurt weer 1S00 pond van de hand deed. Een derde van de winst werd uitbetaald aan Franc Morgan, een broeder van den overste. Deze handel, merkt de Times op, be vestigt slechts wat gedurende en na den oorlog algemeen over knoeierijen werd gezegd. In studentenkringen in Finland heerscht tegenwoordig groote opwin ding, die bij de opening van den nieu wen cursus wel tot betoogingen leiden zal. Meer dan 100 jonge studenten zijn op bevel van minister von Plehwe van de hoogeschool verwezen, omdat ze na latig geweest waren in het nakomen van de bepalingen van de militaire oekase. Te Helsingfors vergaderden, zoodra dat bekend werd, een 250 collega's, die een motie aannamen, waarbij ze zich solidair verklaarden met het getroffen honderdtal, op grond daarvan, dat slechts die ockasen rechtskracht hebben, die door de volksvertegenwoordiging zijn goedgekeurd. Veertien professoren van de Helsing- for9ter Universiteit hebben adhaesic be tuigd aan de motie der studenten. Als een groote bijzonderheid wordt melding gemaakt van het feit, dat het ministerie Combes dezer dagen zijn twee jarig bestaan kon vieren. Alleen Jules Ferry, Méline en Weldeck-Rousseau zijn tot dusver langer aan't bewind geweest. Uit de thans afgewikkelde nala tenschap van de ex-Koningin van Spanje, Isabella krijgen de vier erfgenamen, de drie dochters en de kinderen van AI- fonsus XH elk een millioen fi s. De Ko ningin heeft bepaald, dat niet minder dan 30.000 missen gelezen zullen wor den, nl. voor haar vader, haar zelf en haar man en voor haar zoon elk 10.000. Een merkwaardig incident is gis teren voorgevallen in het reeds lang behandelde proces tegen de directeuren Romeick en Schulz, van de Pommern- bank, wegens wanbeheer van het hun toevertrouwd geld. Een van de getuigen, geheimraad Budde, verklaarde namelijk, dat de directeur Schultz ongeveer 700.000 mk. van het geld van de bank alleen voor weldadige doeleinden aan den opperhof maarschalk van de Keizerin, baron Von Mirbach, had geschonken. Iets dergelijks werd reeds lang vermoed, maar was nog niet door getuigen bevestigd. De Pominembank werd daarvoor tot hofbank van de Keizerin en Schultz tot Kom- merzienrat benoemd. Het is ook een openbaar geheim, dat Mirbacli gestadig voor liefdadige werken en vrome stich tingen onder beschermvrouwschap van de Keizerin, met grooten ijver overal rondbedelde. De verdediger vroeg, naar aanleiding van Budde's onthullingen, boosaardig, of ook niet andere groote financieele instellingen, bijv. de Deutsche Bank, bij den Sultan en elders wegens den aanleg van den Bagdad-spoor met groote geschenken werken. Daarop antwoordde Budde„Ja, ik ben zelfs in Konstanti- nopel geweest. Daar noemt men dat baksjisj en weetwaarvoormenhetgeeft." Te Bern staat op de pluimvee- markt tegenwoordig een stedelijk be ambte, die tegen een geringe retributie de dieren met een doeltreffend toestel zoo min-wreed mogelijk doodt. Gebruik te maken van zijn diensten is voor de koopers verplicht. De Engelsche 'gezant te Peking heeft geweigerd, het voorgestelde ontwerp van een contract voor de aanwerving van arbeiders uit Noord-China voor den Rand goed te keuren. De gezant over weegt een wijziging in de bepalingen van het contract. De Servische Stampa meldt dat de minister van oorlog persoonlijk bij do fabrieken van Creuzot nieuwe snel- vurende kanonnen zal gaan bestellen. De aanbiedingen van Ivrupp waren hem te hoog. Het is thans bekend uit welke bron 1' Humanité het exemplaar heeft gekregen van de pauselijke protest-nota in zake het bezoek van Loubet aan Rome. Het is de Portugeesche nota die in de handen van Jaurés is gekomen. En het is waarschijnlijk dat de Portu geesche regeering dit zelf heeft bewerk stelligd, omdat koning Don Carlos van plan is ook een bezoek aan Rome te brengen, en nu te voren die kwestie beslist wilde zien. Van Vatikaansclie zijde wordt nu dadelijk gedreigd, dat de nuntius te Lissabon zal worden teruggeroepen als dat gebeurt. Door do gezanten zijn bij de Porte stoppen gedaan om het ingrijpen der consuls bij de tenuitvoerlegging der her vormingen, dat zoo uitstekend voldaan heeft, te bestendigen. In' den laatsten tijd worden deze moeiingen nl. op last der Porte door de vilajetsbesturen tegen gewerkt, die alleen met de civiele agen ten rekening willen houden. De Zwitsersche Stendenraad bewil ligde 890 000 francs voor het aanleggen van mijnen in den Simplontunnel om deze in tijd van oorlog te vernielen. De Porte heeft het door Grieken land voorgestelde scheidsgerecht in zake de bedrijfsbelasting, die tot het Smyrna- incident aanleiding gaf, verworpen. Be halve om liet recht van het spel, gaat het ook om de knikkers, want de belas ting brengt 150.000 pond op, die Turkije niet missen kan. Staatssecretaris Hay heeft aan den consul te Tanger instuctie gegeven niets te doen, dat Amerika kon binden tot het waarborgen van straffeloosheid aan de roovers, waardoor een recht van rooverij en afpersing in Marokko zou erkend worden. De bevolking van Tanger vindt het ontslag van den gouverneur, dat op den eisch van Raisoeli volgde, best. De Braziliaansch-Peruaansehe questie is op den weg vau vreedzame beslissing. Er wordt een gemengde com missie benoemd. Naar gezegd wordt met het oog op voortdurende rooverinvalleu niobili- seeren de Fransehen 10.000 man aan de grens van Tonkin en Kwangsi. De Chineesche overheid kreeg last op haar hoede te zijn tegen een inval, maar zich overigens rustig te houden. De berichten over aankoop door Servië van kanonnen worden tegenge sproken. Er is geen geld voor. Ook voor vreemde reizigers is de pasdwang aan de Scrvisch-Bulgaarsche grens opgeheven. Thans begint de gouden regen te bloeien. Zijn talrijke groote hangende goudgele bloeitrossen vormen een prach tig gezicht. Intusschen, evenals het bevallige Meiklokje, bevatten ze een gevaarlijk vergif, het alkaloid cytisine, welks onvoorzichtig gebruik hevige bra king en zelfs den dood veroorzaken kan. Het meest vergiftig zijn de bloemen en later de in haar zijdeachtige peultjes liggende vruchten. Men wachte er zich dus voor, zegt de „N. Prov. Gron. Crt." bloeitrossen van den gouden regen in den mond te nemen en waarschuwe er vooral de kinderen voor. Bij 'tafgraven van een terp te Sneek zijn twee kolossale geraamten gevonden van jonge mannen. Tanden en kiezen waren nog geheel gaaf en zoo wit als krijt. Beide hadden een lengte van een voet of zeven. Een niet alledaagsche vordering tot ontruiming werd gisteren bij de Ilaag- sche rechtbank aanhangig gemaakt. Zij strekt om de Gereformeerde Gemeente te Delft te doen ontruimen haar kerk gebouw en pastorie, en wordt ingesteld door een harer vroegere lidmaten tevens kerkeraadslid, die bcweeit eigenaar van die perceolen te zijn. Zijn advocaat is nir. W. A Telders, die conclusie van eisch nam, terwijl voor de Gereformeerde Gemeente optreedt mr. L. A. Micheels wieu op zijn verzoek door de rechtbank een uitstel van 14 dagen werd gegeven voor het nemen van conclusie van ant woord. Het „Comité van den Handcldrijvenden Middenstand" heeft op raad van prof. dr. J. Verdam, hoogleeraar in de Neder- landschc taal te Leiden, besloten zich voortaan „Comité van den Handcldrij venden Middelstand" te noemen. Dat is meer Hollandsch, zegt de professor. Ons dunkt dat de midde/standskwestie derwijze gemakkelijk is opgelost. De middenstand is nu eensklaps „bemiddeld" geworden, iets waarom het hem toch te doen was. Wat zoo'n middelste of middenste letter men zou in den war geraken al niet doen kan Prof. W. Van der Vlugt, zal een rede houden in de alg. verg. van het Ned. Onderw. Gen. 29 en 30 Augustus te Zutphcn te houden. Vanwege de Nederlandsche \er- eeniging tot afschaffing van alcoholhou dende dranken zal 29 en 30 Oct. te Am sterdam een congres worden gehouden, over het verband tusschen de maatschap pelijke toestanden der arbeidende klasse en het alcoholisme. De volgende heeren hebben zitting in de commissie van voorbereiding: ds. A. v. d. Heide, F. U. Schmidt en A. II. Willemse voor de Ned. Vereen., mr. M. Mondeis voor de S. D. A. P., P. W. J. Van Ilassel voor den Vrijzinnig-Democr. Bond en V. H. König voor den Bond van Nederland sche gemeentewerklieden. De naam van den afgevaardigde van den Nedcrl. Bak- kersgezellenbond is nog niet opgegeven. Toen dezer dagen de heer Roodhuy- zen van Enkhuizen in den Ilaag sprak in een openbare vergadering, zei sprekende over den wetgevenden ar van het kerkelijk ministerie „dat het wetgevend talent dezer regeering miniem is. Dat bleek bij de Drankwet, bij welke gelegenheid Dr. Kuyper kwam meteen knoop en zeide maak jullie er nu een vest van." Dit beeld wekte bij de meerderheid van de vergadering een vroolijk gelach op, waarover men zich zeker niet be hoeft te verwonderen als men bedenkt, welk een saamgelapt, veelkleuring vest, de Kamer nu bezig is aan die knoop te maken. „Nu de liberalen een politieke ver kiezing wille n, nu zullen ze die ook hebben" schrijft De Standaard. En ze doet daarna in een hoofdartikel blij ken, welke opvatting ze van zoodanige verkiezing heeft. Ze waagt van „den dwang, ons Chris tenvolk langer dan een eeuw aangedaan" die toch ook van de zijde der conser vatieven schijnt te zijn uitgeoefend, die thans broederlijk met de antirevolutio naire kleine luyden ter stembus trekken. Immers De Standaard rept van een slechts „50-jarig liberaal schrikbewind". Hebben de conservatieven zich dan gebeterd? Is thans op eenmaal van hen voor de kleine luyden iets goeds te hopen Dit bondgenootschap teekent de op vatting, die De Standaard van een „po litieke" verkiezing heeft. Sociale politiek, zeggen de conserva tieven, uitnemend, als de kleine luyden die maar zelf uit het tarief betalen. En De Standaard zegt het hun na. Men meldt uit den Haag: De commissaris van politie der 4e afdeeling heeft twee jongens, van 14 en 16 jaar, verdacht van inbraak, ter be schikking gesteld van de justitie. Een bewoonster van de Tasmanstraat was Zondagavond j.l. naar Scheveningen gegaan. Zij werd aldaar door haar neefje gezien, dat zich toen mot een kameraadje naar het huis in de Tas mansstraat begaf. Deze beiden drukten daar de ruit van de deur in, welke zij daarna openden. Het kameraadje hield de wacht, ter wijl het ueefje liet huis inging en zich meester maakte van zilveren lepeltjes en eenige gouden sieraden. Op raad van den ander had het neefje een pruim tabak in den mond genomen en den grond met het sap bespuwd om de verdenking niet op hem te laten vallen, doch den schijn te verwekken alsof volwassen personen de inbraak hadden gepleegd. Bijna was hem dit gelukt, maar na onderzoek mocht het den rechercheurs v. Gigch en v. Vliet geluk ken de daders te vatten. Het neefje bekende spoedig en deelde den naam van zijn medeplichtige mee. Deze was in Schiedam ter vischvangst aangemonsterd en zou juist vertrekken toen hij werd aangehouden. De gesto len sieraden had hij in de kajuit verborgen. Naar het Hb. verneemt, is de heer Floris Vos, voorzitter van het hoofd bestuur der Gerechtigden der Gemeente Meiden en Heiden van Gooiland, ge dagvaard in de zitting van het kanton gerecht te Hilversum, Zaterdag 11 de zer, beklaagd, dat hij op den openbaren weg te Blarikum een revolver heeft gedragen. Deze zaak is aanhangig ge maakt op last van den burgemeester van Blarikum, die tegen den heer Vos proces-verbaal liet opmaken. Het eigen aardige is, dat in deze zaak de burge meester van Blarikum door den heer Vos als getuige a décharge is gedag vaard. Toen eenige gemeentewerk lieden te Amsterdam de spaden voor de eerste maal in den bodem van het pleintje, in de Nes tegenover de St.- Pieterspoort gelegen, zetten, ver moedden zij waarschijnlijk niet, na eenig graven te zullen sluiten op been deren van voorzaten, die 5 eeuwen en langer geleden daar hun laatste rust plaats vinden. Op de plaats, waar thans de Nes loopt, vond men een 500 jaren geleden de Oude Kerk. De thans opgedolven skeletten zullen derhalve overblijfselen zijn van personen, die in dien tijd op het kerkhof om die kerk werden be graven. Echo. den Haag 10 Juni 1904. 't Ontwerp-drankwet heeft weer een paar veeren moeten laten. De regee ring stelde voor van de bierhuizen een verlofreeht te heffen gelijk aan de helft van 't vergunningsrecht. Daartegen kwamen sprekers van alle richting op; de aanval werd op uit stekende wijze geopend door den heer Roëll, die den steun kreeg van de heeren Borgesius, Lohman en Ter Laan. Alleen de heer Bolsius verde digde de zaak en natuurlijk deed ook de minister dit, do laatste in een won derlijke redevoering, wonderlijk door dej fraaie belastingtheoriën. Toch trok de regeering het desbetreffend artikel in en kon de Kamer dus tot de be paling betreffende de toelating van jongelieden overgaan. De regeering wilde alle jonge lui onder de 18 jaar, niet onder geleide van een oudere, uit de hui zen met vergunning weren. De heer Drucker merkte op, dat op die ma nier een jongmensch van 18 jaar een heele school jongeren zou kun nen meebrengen. Hij gaf dus in over weging den leeftijd op 16 jaar te stellen en 't geleide van een meer derjarige te eischen.Na eenig gehas pel nam de regeering deze wijziging over. De heer Ferf wilde echter de geheele bepaling schrappen. Dit werd verworpen bij een zeer gemengde stemming, waarbij zooals al eens meer geschiedde bij deze wet, ook de socia listen uit elkander gingen. Een uitvoerig debat werd gevoerd over 't verbod van hazard- en andere kansspelen en over de kwestie wat eigenlijk kans- en hazardspelen zijn. We zullen daar nu verder maar niet op ingaan, 't Verstandige voorstel van Dr. Bos om alleen hazardspelen te verbieden werd met 36 tegen 33 stem men verworpen. Een amendement-Hugenholtz c. s. bedoelde 't dranktappen op verkie zingsdagen te verbieden. Als in dis trict II van Amsterdam bv. een ver kiezing was, zou dan zelfs op een afstand daarvan in de geheele stad geen drank mogen getapt worden, 't Amendement werd door de heeren Talma, van der Zwaag enden Minis ter aangevallen en daarna spoedig ingetrokken. Was 't toeval, dat de heer Schaper niet onder de onder teekenaars van 't amendement voor- kwam? Een amendement-van Raalte om trent de vrouwenbediening werd met 51 tegen 28 stemmen verworpen. De heer Nolting drong er op aan, den maximum-leeftijd voor bedienend personeel van 18 tot 16 jaar te ver lagen. De heer Troelstra steunde hem en de Minister wijzigde zijn voorstel in dien geest. Verder werd na wat tegengespartel van den heer Van Dedem besloten drie inspecteurs en drie adjunct-in specteurs aan te stellen tot contro leeren van 't naleven der wet. De strafbepalingen vulden bijna anderhalven dag. Vooral de bepaling, dat in huizen met verlof absoluut geen sterken drank zou mogen aan wezig zijn. De heer Lohman trok daartegen geweldig te keer tegen dit artikel en stelde een amendement voor, om 't verbod te beperken tot de lokaliteit, waarvoor 't verlof is verleend en tot een lokaliteit, die daartoe binnenshuis gemeenschap heeft. De heer de Klerk wilde 't tot de lokaliteit waarvoor verlof is verleend, beperken. De Regeering naai 'tamen- dement-Lohman over: 't amendement- de Klerk werd met 56 tegen 21 stem men verworpen. Nu kwam opnieuw aan de orde de kwestie van de sociëteiten; de Re geering had een nieuw artikel voorge steld en de heer Fock c. s. een amen dement daarop. De Regeering wilde aan 't Bestuur 't recht toekennen in de statuten een bepaling op te ne men, dat tot een maximum van dertig dagen per jaar ook inwoners van de gemeente en aangrenzende gemeenten kunnen worden toegelaten, terwijl bovendien ook huisgenooten van de leden mogen worden toegelaten. De heer Fock wilde deze bepaling niet zoo bindend maken en alleen cischen, dat in de statuten bepaalde gevallen zullen genoemd worden, waarin bewoners van de gemeente en de aangrenzende gemeenten zul len mogen worden toegelaten. Hierover ontstond weer eens een zeer verward debat, ten slotte werd 't amendement met 44 tegen 34 stem men verworpen. De socialisten redden de regeering voor de zesde keer. Het Indisch landbouwdepartement

De Eemlander | 1904 | | pagina 2