Stadsnieuws. Advertentiën. Te Huur SOESTDIJK. Heerenhuizen, Eene Villa Eene Villa Notaris BOLK E. J. Ruitenberg1. Allerlei. A. N. J. VOS publiek verkoopen: De Notaris A. N. J. V08 publiek verkoopen: publiek verkoopen Een HUIS is Donderdag eindelijk ingesteld met slechts 10 stemmen tegen, die van de socialisten en van de heeren Roëll, van Karnebeek en Ferf. Woensdag was de belangstelling zoo gering, dat de ochtendvergadering niet kon daargaan. Wie ook al moge meenen, dat do vrouw zoo al niet de meerdere, dan toch in elk geval de gelijkwaardige is van den man, niet alzoo de rechter Adanis van Newark, die nog vasthoudt aan de oude waarheid: een jongen is duizend, een meisje maar vijfhonderd gulden waard. Bij een trainongeluk nl. in New-Jersey kwamen onlangs een jonkman en een jonge dame om 't leven, wier ouders een eisch tot schadevergoeding instelden tegen de trammaatschappij. De recht bank kende in eerste instantie aan den vader van den jongen man 6000 dol lars en aan dien van het meisje 5000 dollars schadevergoeding toe. Maar de maatschappij kwam in hooger beroep, en nu kende de rechter Adams den vader van het meisje 3000 dollars toe. De schadeloosstelling van 6000 dollars aan den vader van den jonkman toe gekend achtte hij niet te hoog; maar hij oordeelde, dat, wat de financieele waarde betreft, de teleurgestelde ver wachtingen van den vader der jonge dame niet hooger dan de helft van dien des jonkmans geschat konden worden. Men ziet het, de verhouding van 1000 tot 500 evenals in ons ouder- wetsche vaderland. Voor anti-feministen is het vonnis een krachtige morcele steun. En dien hebben ze tegenwoor dig ('t is een schrikkeljaar) wel noodig. Dat blijkt althans wel uit het verhaal van den Gottinger professor Meissner, die op den dag, waarop zijn huwelijk te Weenen voltrokken zou worden, er stil van doorgegaan is, maar, door zijn bruid in gezelschap van haar groot moeder achtervolgd, nu te Parijs door haar is teruggevonden. Eerst heette het, dat de Professor, die in leeftijd nog al veel met zijn bruid moet verschillen, zelfmoord had gepleegd, omdat hij bang was, datzoo'n jonge vrouw niet gelukkig zou zijn met hem. Uit het jongste bericht, dat ik zoo even al meedeelde, blijkt echter, dat zijn bruid daar voltrekt niet bevreesd voor is, anders zou zij hem zeker niet zijn nagereisd. Als de professor met zijn vrees voor de jeugd nu maar geen zin in de grootmama krijgt, dan zou de bruid hem nog kunnen verliezen. "Wie weet welk een interessante strijd hier nog uit geboren kan worden! Zeker belangrijker uit een psychologisch oog punt, dan die op de Arnhemsche markt door twee vrouwen werd gevoerd. Daar kregen nl. een eierenboerin en een eierenkoopster twist over de vergoeding van een paar eieren, die de laatste ge broken had, door ze wat hardhandig aan te vatten bij het „keuren." De eierenkoopster werd ten slotte zoo woedend, dat zij het jak der boerin met den gelen inhoud van een gebro ken ei besmeerde. De boerin echter, van meening zijnde, dat geven zaliger is dan ontvangen, wierp plotseling den ge- heelen inhoud van een ei over de klee ding van haar tegenstandster. Deze stond zich nog een tijd daarna te rei nigen tot groot genoegen van de tal rijke omstanders, die blijkbaar niet op haar hand waren, en haar hartelijk uit lachten. Slechts zelden werd bij een zoo grooten ammunitievoorraad zoo weinig kruit verschoten, en toch zullen weinig overwinnaars zoo'n gevoel van zelfvoldoening hebben gehad als onze eierenboerin na haar .kloekmoedige" daad. Harderwyk. De snelheid van een automobiel kan duizelingwekkend zijn en geeft in dit opzicht een beeld van het gejaagde leven in den strijd om 't bestaan. Er schijnt geen tijd te zijn, om stil te staan en op te merken, wat men op zijn weg ontmoet. Dit bleek dezer dagen, toen de bestuurder van zoo'n gevaarte |op zijn reis van Putten naar Ermclo te Harderwijk aankwamen daar vroeg, hoe ver hij nog van Ermelo af was. Het gezelschap was Ermelo doorgereden, zonder het te zien. In den nacht van Dinsdag op Woensdag vond de politie een 14-jarigen knaap, die op de Markt zat te slapen en de ouderlijke woning was ontvlucht. Hij werd mede genomen naar het bureau en is later weder tot zijn in de Rabbistraat wonenden vader gebracht. Baarn. Vanwege het bestuur der afd. Gooi- en Eemland van de Ned. Ver. t«t Bescherming van Dieren is aan den tol Hooge Vuursche (on geveer halfweg den straatweg Hil versumBaarn) een steenen drink bak geplaatst, waaruit honden enz. kunnen drinken. De tolgaarder houdt den bak schoon en zorgt voor zuiver drinkwater. Wij brengen gaarne hulde aan het ijverige bestuur, dat ook hier weer een goede daad ver richt heeft. Vooral nu de warme dagen aankomen, mag een frische dronk voor liet trekdier een ware weldaad heeten. De onlangs alhier opgerichte af- deeling der Centrale Kiesvereeniging Amersfoort, die de liberale beginselen is toegedaan, stelde de aftredende leden van de Prov. Staten in het kiesdistrict Amersfoort opnieuw candidaat. Aan de heeren J. D. F. van der Veen, A. A. F. Vcth en J. C. Horsman, die het voorloopig bestuur vormen, werd opge dragen het reglement der afdeeling te ontwerpen Men besloot in beginselook aan de verkiezing van gemeenteraads leden mee te doen; evenwel wenschte men hierbij in de eerste plaats de ge meentelijke belangen op den voorgrond te stellen, dus ook geschikte candidaten van andere partijen eventueel te steunen. Door de afd: Baarn e. o. van den Bond van Ned: Onderwijzers worden pogingen in het werk gesteld tot het oprichten van een plaatselijk Comité voor kinder- herstcllings- en vacantie kolonies. Eciunes. In het Bestuur van het waterschap Eemnes zijn benoemd tet voorzitter Jhr. C. Röell te Baarn, en tot heemraad de heeren A. J. Rozenberg J. van 't Klooster, H. van Wegen en J. van Woudenberg, allen te Eemnes De candidaatstelling voor den heer Bolk alhier is onderteekend door de volgende heeren: F. M. van Veen, H. W. Prillevitz, H. Donker, E. Gerst, J. J. v. d. Eist, A. J. Krieger, P. C. J. T. Kroeze, D. Gerritsen, A. M. Kollewijn Nz., J. C. Pels Rycken, Dr. Ph. H. Peyrot, N. E. Rost, F. J. van Grasstek, Dr. A. H. C. van Driel, Jos. M. C. Haak, II. v. Esveld Rz., J. v. d. Horst Bruyn, J. C. Rolan dus Hagedoorn, A. P. G. F. Giese, Jhr. P. G. Siberg, C. Geyl, Jhr. mr. A. M. C. Sandberg, II. W. van Esveld, W. Wolff, G. F. G. de Bruyn, J. W. K. de Bas, M. D. J. de Jongli, Dr. F. A. F. Grone- man, Ds. H. J. Ter Haar Romeny, Ds. D. J. van Aalst, J. van Bottenburg, T. van Daal, J. C. van Eybergen, W. A. v. d. Bovenkamp, 1. M. J. Hoog, J. M. Thiel, C. van Helsdingen, B. A. Siddré B. Nagelhout, baron Van Boecop, F. Wesseling, W. C. Oosteriuan, C. J. F. Prins (allen te Amersfoort); A. A. Th. Vetli, (Baarn); II. Fliek, A. de Lange, E. J. Schreuder, W. A. Pothoven, C. Geertsema, C. Ipenburg, J. M. v. d. Heul, P. Keete, G. van Raay en W. Derksen lallen te Leusden). Het doet ons genoegen te zien, dat deze lijst voor den heer Bolk, geteekend is door personen van allerlei gezindte en van verschillende politieke richting. Het blijkt daaruit, dat velen niet inge nomen zijn met de poging om het aftre dende lid, Notaris Bolk zijn zetel in de Staten te doen Verliezen. Bij de door den uitgever van het Geïllustreerd Schildersblad uitgeschreven prijsvraag, bestaande in het maken van een staal witmarmer, en een z.g. spiegel van -Eikenhout, verwierf onze stadgenoot de heer T. L. Blok den len prijs voor den spiegel eikenhout. De jury bestond uit de heeren P. A. Maassen te Breda, J. P. Dobbe te 's-Gravenhage, A. R. Van den Burg te Rotterdam, H. B. G. Rief tc Nijmegen en J. Mammen te Leeuwarden. De heer C. van der Waale, is benoemd tot onderwijzer te Nijkerk. Pogingen om tot eene vereeniging van jonge liberalen te geraken, worden even als hier, ook gedaan te Leeuwarden, Hoorn, Vlissingen, Middelburg, Scliiedam, Vlaai-dingen en Eist. De Heer M. L. O. Verkerk, heeft met gunstig gevolg het overgansexamen tot het 2e studiejaar aan 's Rijksveeart senijschool afgelegd. Bij het binnenkomen raakte de Duit- sche stoomboot „Altenburg" door de hooge zeeën en den hevigen wind vast aan den ingang van de haven te Cura cao (ongeveer ter hoogte van het riffort.) Dadelijk daarna begaf zich de garni- zoens-commandant Van der Grintenver- gezeld van «enige manschappen aan boord, teneinde zoo mogelijk hulp en bijstand te verschaffen. Door zijn krachtig en tijdig optreden on door de wijze, waarop hij en zijne manschappen de bemanning van de boot hebben ter zijde gestaan, gelukte het hun schip nu ruim drie uren arboids, weer los te krijgen. Iu den tuin aan het buiten van baron vaii Boecop aan de Puntenburgerlaan is Vrijdag een jonge ree gezien. Na opgejaagd te zijn verdween het jonge dier weder in het struikgewas. Tot deelnemiug aan de examens aan de Pol. School te Delft hebber, zich aangemeld 301 candidaten, van wie 165 geslaagd zijn waaronder o.a. de heeren: J. B. II. Coenen, W. Th. Holtappel, Ds. W. W. C. J. Meiners, A. II. van Rood, O. J. van der Eist en P. II. A. Dycknieester, oud-leerlingen der II. B. S. alhier. Den Se Juni 1904 had des n. m. 1 uur op Zandbergen bij Amersfoort de algemeene vergadering plaats van de Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het Huisgezin. De voorzitter, de heer J. Atteina, heette de aanwezigen welkom en achtte het een verblijdend verschijnsel, dat dit jaar zooveel meer leden als gewoonlijk de algemeene vergadering by woonde; hij vertrouwde, dat dit een bewijs zou zijn van verhoogde belangstelling in de goede zaak en hoopte dat die vermeer derde belangstelling tot gevolg zou hebben aanmerkelijke stijging van het aantal leden en begunstigers der Maatschappij. „Zul," zoo verklaarde do heer Attema verder, „de Weezenmaatschappij zich uitbreiden; dan moet zij van alle zijden belangstelling ondervinden, dan moet zij tot op de kleinste plaatsen iemand heb ben, wiens hart warm voor haar klopt en ook dan pas zal zij een gunstig finaneieelen toestand kunnen bereiken." Hierop las de directeur-secretaris, de heer J. Woudstra de notulen van de vorige Vergadering en bracht het Jaar verslag uit. In dit jaarverslag worden in de aller eerste plaats een tweetal vragen behan deld, welke door een belang stellende in verband met de Amsterdamsche Wees huiskwestie gesteld zijn en wel: a. welke beweegredenen waren er voor de oprichting der maatschappij? b. hoe kwam men tot de keuze van het gezin? In 1903 werden door de Maatschap ij in verzorging opgenomen 39 pupillen; 24 daarvan door den Staat, 2 door Bnrg. Armbesturen 2 door Kerk. Amb. en 11 door voogden aan de Maatschappij toe vertrouwd. Van de 39 pupillen behooren 15 tot de N. II. kerk 22 tot de R. C. en tot de Doopsgezinde. Van de lijst dor weezen werden in 1903 34 afgevoerd. Van hen keerden 2 naar de vroegere verzorgers terug, ter wijl voor 4 geen steun meer werd ver- eisclit. De overige 28 werden met goed gevolg tot verschillende betrekkingen opgeleid. Het aantal pupillen bedroeg op 1 Jan. 1903 214 en op 1 Januari 1904, 219. liet zeer lezenswaardige verslag ein digt met de volgende woorden: „Nu door bekende oorzaken het vraag stuk der weezenverzorging weer veler belangstelling wekt, hebben wij ons verplicht geacht geen gevolg te moeten geven aan den drang tot ons gekomen „om nu vooral de aandacht op onze Maatschappij en hare werkzaamheden op buitengewone wijze te vestigen." Waar het vraagstuk opnieuw in behan deling is gekomen door menschcn van onverdachte eerlijkheid, en diepgaande belangstelling :n het lot der weezen, willen wij liever den uitslag hunner overwegingen afwachten, wetende dat in ieder geval de belangen der hulp behoe- venden door hun onderzoek worden gebaat. Bereid aan ieder belangstellende on zerzijds die inlichtingen te verschaffen, die zij zouden wenschen betreffende de pupillen, die aan onze zorg waren of zijn toevertrouwd, blijven wij. niet alleen onze Maatschappij, maar iedere poging om verbetering te brengen in het lot der ouderloozen met alle ernst aanbe velen." Uit de winst- en verliesrekening over 1903 blijkt, dat de Maatschappij f11604,77 van hare fondsen moest nemen, om de exploitatiekosten te dekken, hetgeen voorzeker dringend noodzakelijk maakt de vermeerdering van de vaste inkom sten der Maatschappij door vermeerde ring van het aantal leden en begunstigers waarvoor door het Bestuur ernstige pogingen zullen worden aangewend. Men deelde ons intusschen mede, dat men zich nu reeds als zoodanig kan aan melden bij den heer J. Woudstra, direc teur-Secretaris te Zandbergen bij Amers foort. Op de balans koint aan zuiver kapi taal f99171.58 voor. Aan verplccggeld werd in hot geheel f49637.42 betaald, waarvan de Maat schappij fl7774.48!' bijdroeg, hetrestee- rende werd gefourneerd door den Staat, diverse burgerlijke en Kerkelijke armbe sturen en particuliere instellingen. Aan den Penningmeester, den keer A.W. Beckeringh werd bijzijn aftredenals zoodanig dank gebracht voor het zeer vele, dat hij gedurende tal van jaren voor de Maatschappij heeft gedaan. De Heeren A W. Beckeringh te Amsterdam en C. J. Vaillant te Rotter dam werden als bestuursleden herkozen terwijl in de vacature ontstaan door hot bedanken van den heer van Boelens van Eysinga van Leeuwarden, gekozen werd de heer C. Maarschalk te Vreeland. Aan het Bestuur werd wederom over gelaten de commissie belast met het nazien der rekening over 1904 te be noemen. De bijdrage, door de Comitc's te storten in de Algemeene kas, werd be paald op 40 Bij de rondvraag meende de heer van Asbeck Brusse uit Kampen in overweging te moeten geven de bedra gen van f 2.voor begunstiger te moe ten verlagen. De Voorzitter achtte dit ommeerdan een reden eemgszins gevaarlijk, en on mogelijk thans, omdat voor verlaging Statutenwijziging noodig is. Hij was echter van oordeel, dat zij die geen f 2konden missen toch wel in de gelegenheid waren kunne offers bij de Maatschappij te brengen, omdat de laatste elke jaarlijksche gift, hoe ge ring ook, dankbaar aanvaardt en omdat men toch lid kan worden van de Halve Stuiversvereeniging, directeur de heer Idsinga te Apeldoorn, die haar batig saldo afstaat aan de Maatschappij. De heer de Jong uit Westzaan achtte het nog altijd van belang het Maandblad te verspreiden onder de leden; hiertegen blijken ernstige financieele bezwaren te bestaan. Door den Heer Asbcck Brusse werd ten slotte aan het bestuur gevraagd, of dit zich, met liet oog op de evcntueele invoering van de kinderwetten in 1905 reeds de vraag had gesteld, wat de hou ding van de Maatij zou zijn t. o. z. v. de kinderen, wier ouders tengevolge van die wetten uit de ouderlijke macht ontzet worden. Het deed den Voorzitter genoegen, dat deze vraag gesteld werd en hij kon daar onmiddellijk bijvoegen, dat het Bestuur deze zaak reeds ernstig over overwogen had, omdat het vermoedt, dat ook dc Staat haar een dergelijke vraag zou kunnen doen. Na vele besprekingen was het Bestuur met groote meerderheid tot de conclusie gekomen, dat de Maatij haar taak niet moet uitbreiden en zij zich enkel en alleen zal blijven belasten met de op voeding van weezen. Burgerlijke, stand van Amersfoort van 8 Juni tot en niet 11 Juni 1904. GEBORENWillem Gerrit, z. van Jan Koeslag en E. C. Peters; Berend Dirk Henri, z. van P. Rozendaal en S. C. Pertoen; Heillicht Theodoor, van R. v. Welles en A. M. van Stokkum: Ilendrikus Cornelis, z. van B. van Noordcnberg en II. van Dijk. T'ieleman Willem, z. van T. W. de Wilde en J. A. van Eist. ONDERTROUWD: Wouter van Put ten en Helena Lablans; Reinier A. van der Linden en Rijka van Doorn. OVERLEDENHermanns A de Vlies. oud 30 mnd.; Wilhelm R. Schwemmer oud 54 jaar; Aleida van 't Klooster, oud 24 jaar, ongehuwd. MARKTBERICHT. Amersloort, 10 Juni.- Zandaardappelen per H.L. 1 2.00 ii 3,00 Appelen f 0.0. Peren f 0.A 0. Hoendereiereu per 100 stuks t 3.20 A 3.60 Boter per K.G. t 1.05 A 1.20 Kippen 10. 90 A 1.40 Kuikens 12.A 130 Piepkuikens f 0.A 1.40 Eenden f 0.90 A 1.20 Hazen f 0.A 0. Wilde konijnen f 0.40 A 0.50 Tamme konijnen per stuk f 0.40 A 0.30 Duiven per paar f 0.60 A 0.70 Magere varkens 1' 00. A 00— Zeugen f 00. A 00— Biggen f 6.A 8.00 Aangevoeld waren H.L. Peren. H.L. Appelen. 120 H.L. Zandaardappelen. 50000. stuks Hoendereieren. Eendeneieren, 1200 kilo Boter. stuks Vee. 30 Magere Varkens 113Biggen en 0 Zeugen. tegen 15 Juli 2 il 3 net gemeubileerde Kamers, gelijkvloers, met of zonder pension. Utrechtsche weg 64. De Notaris tc Amersfoort, zal op Dinsdag 21 Juni 1904, des middags 12 uur in het Hotel „TEL AARS" aan den Brink te Baarn Ouder <lc Geiuceute Soest (SOKSTIUJK), Twee zeer soliede geheel iiuar de cisclien «les tijds iugericlitc wijk A no. 122 on 122b, inct Schuur tje*. Erf, Voor- en Achtertuin, aan den Amsterdamschen straatweg, in de onmiddellijke nabijheid van het Sta tion Soestdijk en op ongeveer 15 minu ten van het Koninklijk Paleis en de Baarnsche Bosschen, elk groot 2 aren 90 centiaren. De perceelen zijn geschikt voor pension. Te bezichtigen Dinsdag en Donderdag van elke week van 10 6 uur. Inmiddels uit de hand te koop. Breeder bij biljetten. te Amersfoort, zal op Xatcrdag 25 Juui l!H>4, des avonds 7 uur, in liet Hotel „DE VERGULDE ZWAAN" aan de Urrechtschestraat te Amersfoort In de gemeente AMERSFOORT. No. 1. met schuurtje, erf en tuiuaande Jolian van Oldenbarnevoldlaan no. 28, groot 3 aren, 42 centiaren. "V erhuurd aan den WelEdelG. Heer J. L. VAN DER MOER voor f 300 'sjaars tot 1 Mei 1907 en 2 optiejaren met militaire conditie. No. 2. met schuurtje, erf en tuin aan de Johau van Oldenbariieveldlaau no. 26, groot 3 aren, 40 centiaren. Verhuurd aan Mevr. de wed. KLAAS- SEN voor f.350 'sjaars tot 1 Mei 1907. Bezichtiging Donderdags van elke week van 35 uur, mits voorzien van een perinissiebiljet af te geven door voornoemden notaris. Afzonderlijk en in massa. Aanvaarding bij de betaling der koop penningen op 25 SEPTEMBER 1904. Nadere information ten kantore van voornoemden notaris, terwijl de veil- onditiën ter inzage liggen ten kantore van Notaris W. KRABBENDAM te Amsterdam. te Amersfoort zal voor den eigenaar, den Heer P. M. BOONEKAMP, op Woensdag 15 Juui 1!>©4,'s avonds 7 uur in liet hotel ,De Vergulde Zwaan" te Amersfoort aan de Arnhemschestraat te Amersfoort, waarin Broodbakkersaffaire, met afzonderlijk bovenhuis, strekkende van de Arnhemschestraat tot- en met uitgang aan- de Koesteeg, sectie E No. 1707, groot 1 are 56 centiare. Het Bovenhuis is afzonderlijk verhuurd tegen f2.50 per week. Ter bezichtiging wende men zich tot den eigenaar-bewoner. Aanvaarding bij betaling der koopsom den 15 Sept. 1904 of vroeger. Voorschreven pand is, evenals dc Bakkerij-inventaris, inmiddels uit de hand te koop. Information geeft Notaris BOLK. Timmerman eu Makelaar. WEVEBSINGEL 11.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3