Binnenland. geworden van een afschuwelijke vergis sing. Er moest een pistool op haar afge schoten worden, dat, hoe het komt weet men niet, met scherp geladen bleek. De kogel trof haar in het hart en zij was terstond een lijk. - Bij 'u rcgimenti-oefening der cava lerie in Posen vielen zes paarden. Door de stof zagen de overigen dit niet en het geheele regiment rende over de gevallenen heen. Twee man werden zwaar gekwetst, vier licht. Volgens een telegram uit Tokio aan de Daily Chronicle hebben de Ja panners bij Wafankoe een groote over winning behaald op 7000 Kussen. Ook de New-York Herald bevestigt uit Petersburg, dat het gevecht bij Wa fankoe belangrijke afmetingen heeft aangenomen. 20.000 Japanners trachtten de Russen om te trekken, maar deze wisten door een frontverandering een catastrofe te voorkomen. De Russen openden een geweldig kanonvuur. Generaal Loeropatkine seinde, dat de verliezen onbekend zijn, wat men in Petersburg met zeer groot vertaalt. Men gelooft, dat de bewegingen der Japan ners op andere punten van het oorlogs- terrcin slechts een demonstratief karak ter hebben. Een ander telegram uit Liao-tang meldt dat toen de Russen begonnen op te rukken tegen de Japanners er in de duisternis eenige verwarring ontstond en zij op elkaar begonnen te vuren. Bij de wanhopige verdediging van de Russische vaandels, die door de Ja panners zijn veroverd, moeten alleen 30 Russische officieren gevallen zijn. Uit Nioetsjwang dd. gisteren: Men weet stellig dat de Russische troepen in de buurt van Kai-tsjou gesplitst zijn. De cene helft staat in die plaats cn de rest op een punt 19 KM. ten O. van Kai-tsjou. De geheele strijdmacht wordt geraamd op 35,000 man met inbegrip van 600 kozakken. Volgens een telegram uit Tokio aan de Martin zijn de verkenningsafdeelingen rondom Port-Arthur op de vesting terug geworpen. De kapt. van een boot, die te Nioetsjwang is aangekomen, meldt, dat hij Zondag vier groote jonken met ka nonnen, munitie en .soldaten zag voor bijvaren, klaarblijkelijk voor het leger van generaal Ma aan de Cliineesche grens bestemd. De Europeanen in de provincie Petsjili maken zich over de houding der Clii- neezen zeer ongerust. Volgens te Petersburg ontvangen particuliere berichten is het Russische leger al op den terugtocht naar Moek- den en Karbin met achterlating van drie of vier regimenten te Liaujang. Een groote pleizierstoomhoot, de „Ge neraal Slocum", met duizend schoolkin deren, van de üuitsche Luthersche zon dagsschool te St. Marks (Florida), en vrouwen aan boord, is op do Oostrivier in brand geraakt. Honderden sprongen te water. Er zijn reeds verscheidene honderden lijken aangespoeld. Vijf honderd opvarenden, meest kin deren, zijn omgekomen. De brand begon in de eetzaal. De meeste geredden heb ben ernstige brandwonden waaraan velen zullen bezwijken. De loodsen en de kapi tein zijn in hechtenis genomen en daarna naar het hospitaal overgebracht. Later telegram: Het aantal slachtoffers van den brand wordt op 1000 geschat. Er zijn reeds 306 lijken gevonden. Te Rome begon Woensdaghetinter- ressante proces van gravinUbaldelliBiee Ubaldelli begon haar carrière door den graven-titel aan te nemen, scheidde zich van haar man en leefde een tijdlang van liaisons en oplichterij, totdat ze op het idee kwam een oude vrouw uit het ziekenhuis tot zich te nemen en voor haar zuster uitgaf, nadat ze was gestor ven. The Mutual keerde haar 20000 lire uit; maar de Raliaanschc maatschap pij A n c o n a rook lont en begon een proces. De pseuod-gravin trachtte nu haar peesteszwakke zuster te sequestreeren doch de politie legde tijdig beslag op het meisje. Daarbij bleek, dat ze niet zoo gek was als de zuster wel dacht, want ze had een behoorlijke dolk bij zich om zich in geval van nood te ver dedigen. Rovcndien zat in haar corset haar testament verborgen, waarin ze de levensgeschiedenis van haar zuster ver haalde. Daardoor kwam de politie achter een heele reeks van bedriegerijen. In (verband daarmee werden behalve de gravin, een geneesheer, een verpleeg ster cn een oud politieagent gevat. Onder de handige trucs van de gravin vermelden we nog dat ze haar vereer ders uit de politieke wereld een tehuis voor arme kinderen deed oprichten en van staatswege subsidieeren, zonder dat er ooit een kind onderdak kreeg. Het koninklijk „gymnasium Caro- linum", te Osnabriick, zal in Augustus aanstaande de herinnering vieren van de stichting voor elf honderd jaren, door Karei den Grooten. Men is ijverig bezig met de voorbereidingen. Een feestge- schrift, waarin o. a. de geschiedenis van de inrichting, is zoo goed als gereed en een bizondere pracht zal het feest ken merken, vooral door de vertooning van lichtbeelden, uit de sagen van Karei den Grooten. De directeur van een spaarbank die gevestigd is in de buurt van Bern, is er met een half millioen frans van door. Met de kanonnen van Wafang-ko mee, hebben de Japanners totnutoe op de Russen 144 veldstukken veroverd, ter waarde van f 720,000. Uit Seoel werd geseind dat men ver nomen had van een gevecht tusschen de drie Russische kruisers van de Wla- diwostoksehe vloot cn vier Japansche oorlogschepen bij Foesan (Z.O.-kust van Korea.) Uit Foesan zelf komt ook een telegrafisch bericht dat blijkbaar door den Japanschen censor bewerkt is. Er staat in dat de Japansche oorlogsschepen die daar lagen, er op uit waren gegaan, „om den toestand en de bewegingen van den vijand na te gaan." Uit Gensan werd gisteren gemeld: Gedurende verscheidene dagen is de kust gehuld geweest in zwaren mist. Onder dekkir.g daarvan zijn de drie Russische schepen uit Wladiwostok in zuidelijke richting vertrokken. De Hitatsji-Maroe, het Japansche trans portschip dat in de zeeëngte van Korea door het smaldeel van admiraal Skryd- lof tot zinken gebracht is, was! een sohip van 6172 ton; de lengte er van was 445 Eng. voet, de breedte 49.4, de diepgang ,31.5 voet. Eigenares van het schip was de Nippon Joesen Ka- bocsjiki Kaisja te Tokio. De Sado-Maroe, die ook door de Rus sen aangevallen werd, schijnt niet geheel verloren te zijn. Volgens een telegram uit Nagasaki, is zij alleen beschadigd en zit bij het eiland Okino-sjima aan den grond. Dit scliip is nog iets grooter dan de Hitatsji-Haroe, daar het 6219 ton meet. Het behoort eveneens aan de bovengenoemde reedcrij. De vermiste Idzoemi-Maroe is een koopvaardijschip van' 3230 ton (eigena res Nippon Joesen Kaboesjiki Kaisja), terwijl de Katsoeno-Maroe (vroeger: Arratoon-Apear) die bij Modzji, na een aanvaring met en ander schip is gezon ken,2153 ton mat. Zij behoorde aan de reederij Tanagoetsji, Kato Co. te Motsji. Het schip waar zij tegen op voer, de Jamoto was een kleine Japan sche kruiser van 1550 ton. Of die ook averij heeft gekregen is niet bekend. In liet Hongaarsche huis van af gevaardigden teekende graaf Tisza gisteren verzet aan tegen een voorstel van Folonyi, om aartshertog Frans Ferdinand geluk te wenschen met de geboorte van zijn tweeden zoon. Graaf Tisza zette uiteen dat het voorstel een vergccfschc poging was, om onaange naamheden te verwekken. Het was in strijd met den, aan den troonopvolger vorschuldigden eerbied, om uit een blijde gebeurtenis in diens gezin voordo partij politiek munt te slaan. Blijde gebeurte nissen in het huis van den troonopvolger vonden weerklank in de ziel van elk Hongaar, maar tengevolge van het eigen besluit van den kroonprins en opgrond van de wet werden zijne kinderen niet beschouwd als leden van het regeerende huis. Het parlement kon daarom aan zijne gevoelens niet in zulk een vorm uiting geven als tegenover leden van het keizerlijke huis. Uit Santiago de Cuba wordt ge seind dat een vreeselijko wervelstorm gepaard gaande met hevige slagregens, groote verwoestingen heeft aangericht. Totdusver wordt het aantal van ge- doode menschcn als honderd opgegeven. Door de vernieling van de waterleiding heerscht gebrek aan water. Het Wiener Korr. Bureau verspreidt het volgende bericht: .Tengevolge van voortdurend inkomende berichten dat Turksclie rooverbenden jegens teruggekeerde vluchtelingen, vooral in het district Monastir en te Mol ka Travos gewelddadigheden en gruwelen plegen, zonder dat de Turksche overheid tus- schenbeidc komt, heeft de Bulgaarschc regeering zich genoodzaak gezien, de noodige stappen bij de Porte te doen. De Rijksdag behandelde de inter pellatie op de contractbreuk der land arbeiders. De Vrijzinnige volkspartij sloot zich in vele opzichten bij de scherpe critiek der sociaaldemocraten op dit wetsont werp aan. De nationaal-liberalen achtten de interpellatie ontijdig. De Wurtembergsche Kamer heeft een besluit aangenomen, waarin bij den vorst zeer levendig wordt aangedrongen op het tot stand komen eencr nieuwe regeling van het Staatsschooltoezicht, 'desnoods door grondwetsherziening. Alleen het centrum en twee leden der ridderbank stemden tegen. Te Griibeu-Wicsbach, aan de route van den grooten automobielwedstryd, is- gisteren bij een steile bocht een auto mobiel waarin baron v. Leidenberger en zijne vrouw zaten, omgeslagen en in een sloot geslingerd. De baron is reeds bezweken aan zijn wonden, de barronnes en de bestuurder zijn zwaar gewond. De griezeligste vondsten te Berlijn duren voort. Vanochtend is het rechter been van Imcie Berlin in het scheep vaartkanaal van Berlijn naar Spandait in de buurt van de Sandkrug-brug aan land gespoeld. Het was gewikkeld in een stuk rood doek. De Standaard, nu weer bij een ver nieuwde bespreking in haar nummer van Zaterdag jl., van nir. Smeenge's Seinpostredevoering, kan maar niet er kennen, dat de Aprilstaking, de tweede dus, door dr. Kuyper, zeker, terecht is bedwongen, maar nadat hij haar eerst door zijn verregaande onhandigheid had uitgelokt. Uit de vele bewijzen, die daarvan ten dienste staan, kiezen wij ditmaal alleen twee aanhalingen uit. De Nederlander van 17 April 1903 en 2 Mei 1903, beide in de hoofdartikelen van dat blad. De eerste luidt aldus: „Dat daarom onder een liberaal Ministerie de tweede staking (voorloopig) waarschijnlijk zou zijn achterwege gebleven ook dit erkennen wij gaarne". De tweede luidt: „Dat de (tweede) onrust werd veroorzaakt door de regee- ringsmaatregclen zelve, het feit ont kennen wij niet." Wij twijfelen echter niet, of ook deze argumenten zullen door des Standaards zevenvoudige Oost-Indische doofheid niet doordringen. De „Staifdaard" der Kuyperspartij schreef eenige dagen geleden met het oog op de voorstellen der regeering tot het heffen van invoerrechten, „dat ons Christenvolk tot het brengen van offers bereid is." Kent gij ellendiger gebruik van den C'hristcnnaam? Hij moet nu ook ill dieust doen, om do lieden in de belastingnetten te vangen. Nieuw leven Een 20-jarigen jongeling te Amster dam, die ganschelijk geen zin meer had in de studie voor onderwijzer, wilde liet eerzaam vak van scharenslijper gaan uitoefenen en vroeg dus zijn vader om geld voor scharenslijpersbenoodigdheden. De vader weigerde. Den knaap verdroot dit cn naar Zandvoort week hij uit, om daar eenzaam in een hol in de duinen te leven. Edoch, van kortstondigen duur was zijn verblijf aldaar. De politie hield hem aan en naar Amsterdam is hij weder gebracht. Tusschen de rails van de tram Joure-Lomnier zit ecu kieviet op drie eieren te broeden. Zij verlaat het nest bij het naderen van een tram en neemt daarin weer plaats zoodra de tram ge passeerd is. Onze aandacht zegt de N. C. viel op de volgende advertentie in een der bladen. „Hollandsche Altisten. Buitenl. handelaar zoek t verb.dg. met een of meer knappe Artisten (olie en waterverf, geen consignatiewerk, uitsluiten contante koop) voor levering bij hoeveelheid van Bin nenhuisjes, Zee- cn Riviergezichten, Landschap al dan niet gestoffeerd, doch alles van uitsluitend licht verkoopbaren aard en zeer interessante compositie. Eveutueel ook dergelijk werk ongetee- kend. Meèst' volledige offerten in'tEn- gelsch of Duitscli met prijzeu, photo's etc." Een kiezer te Ilarlingen iemand van bij de 80 jaar, kwam opzettelijk van Breda, 0111 zich van zijn kiczersplichtte kwijten. Uit den Haag meldt men aan de N. R. C. Met veel animo is heden in het kies district 's-Gravenhage gestemd. In ver schillende der 22 stembureaus werd me nigmaal een lange queue gevormd door hen die hun burgerplicht kwamen ver vullen. "Vooral tusschen 12 en 2 uur 's middags, en in den vroegen ochtend. Zoowel van de zijde der liberalen als van die der antiliberalen waren in de onmiddellijke nabijheid van de gemeen telijke stemlokalen, bureaux van bijstand gevestigd, voornamelijk om te kunnen contróleeren de kiezers die nog niet ge stemd hadden en alsnog per kaart of dringende boodschap herinnerd moesten worden aan den stemmingsdag. Den algemeenen secretaris en de se cretarissen der districten van de nieuwe kiesverceniging 's-Gravenhage, zag men gedurende den ganschen dag per rijtuig de stad doorkruisen om na te gaan of de lang voorbereide organisatie in de verschillende dcelen der stad vlot werkte. De nieuw opgerichte jonge liberale garde bewees ijverig diensten in bedoelde or ganisatie. Yan vroeg in den ochtend, tot kort vóór de sluiting van do stembus reden de wagens en ook weder automobielen met reclamebiljetten voor de vrijzinnige candidaten door de straten. In een der gemeentelijke stemlokalen hield, voor de sociaal-democratische ar beiderspartij een dame aanteekening van kiezers dier partij naarmate deze kwa men stemmen. Donderdag deed zich op het stem bureau aan de Friesche Yarkensmarkt te Haarlem een niet onvermakelijk ge val voor. 't Was half zes, de stembus was reeds een half uur gesloten, 't verzegelen der paketten was geschied en de leden be ijverden zich de biljetten na te tellen, toen een heer met zijn oproepingskaart in de hand, zich tot den voorzitter wendde. „'t Is te laat," zegt mr. Rasch. Dc heer, blijkens zijn foestkleedij, o.a. witte strik, komend uit een gezel schap waar 't vroolijk toeging, blijkt een beetje doof te zijn. Hij doet zijn hand aan 't oor, en de voorzitter deelt hem nogmaals, nu op luider toon, mede, dat hij te laat is. „Te laat?" luidt het op verbaasden toon. „Heb ik mij daarvoor zoo gehaast om van de bruiloft hier naar toe komen?" O H.C. Dc 5 voornaamste groepenvan <le ingediende Tariefwet. De -44-5 belaste en onbelaste artike len, in de nieuwe tariefwet genoemd, zijn verdeeld in 15 groepen. Yan elke dezer groepen heeft dc minister de vermoedelijke opbrengst geraamd. Ter wijl cene gezamenlijke opbrengst wordt verwacht van f 20.000.000, wordt daarin door 5 groepen bijgedragen voor ruim f 15.000.000, door de overige tien te znmen voor nauwelijks f 5.000.000 De groepen waarvan de minister zoo hooge verwachting koestert zijn in de volgorde barer tinancicele beteekenis groep IX: Garens, weefsels en stoften, kleederen en modewaren met f5.984.100; groep X1U voedings en genotmidde len niet f 3 044 450 groep XV voor werpen van verschillende grondstoffen met f 2.245.300; groep III: mineralen, metalen en fabrikaten daarvan met f 2.057.780; groep VI: oliën, vetten, was, teer, pek en distillatieproducten van teer en van steenkool met f 1.777 020. l)e overige tien groepen verdoelen zich over eene groote ver scheidenheid van artikelen en varieeren in dc geraamde opbrengst van slechts f 90 9000 tot f 824.720 per groep Deze kleinere groepen, die enkele zeer belangwekkende artikelen bevatten, zul len door ons later behandeld wor den. Voor velen concentreert zich de beteekenis der nieuwe wet in hoofd zaak in de vijf grootere groepen en daarvan verdienen de meeste aandacht groep IX: (garens weefsels en stoffen, kleedoren en modewaren,) en groep XIII: (voedings- en genotmiddelen) die liet sterkst ingrijpen in het dagelijkscli leien van het grootst aantal Nederlan ders. Betrekkelijk weinigen hebben direct geldelijk belang bij den bloei eenerbe paalde nijverheid, die men door het heften van invoerrechten van de voort brengselen der buitenlandsche nijver heid wenscht te beschermen. In het geheel zijn van de 1.930.706 Neder landers, die een beroep uitoefenen, 650 574 werkzaam bij de nijverheid. Het ligt in de bedoeling van den ont werper van de herziening onzer tarief wet, dat deze zal worden „dienstbaar gemaakt aan de ontwikkeling onzer „nijverheid en mitsdien aan bei ordering van den nationalen arbeid". Echter niet de gehaele nijverheid wordt dooi de nieuwe tariefwet begunstigd; een ge deelte blijft onbeschermd, voor zoover liet zelfs niet door verhooging van in voerrechten wordt benadeeld In deze ook in de toekomst onbeschermde in dustrie zijn ongeveer 300.000 personen werkzaam. Wanneer de ingediende ta riefwet bevordclijk zal kunnen zijn aan de ontwikkeling onzer nijverheid, zullen daarvan dus niet meer dan ongeveer 350.000 personen de vruchten kunnen plukken, gesteld dat er voor hen in derdaad vruchten te plukken zullen zijn Dit getal staat gelijk met niet meer dan 18 percent van -liet totaal van hen, die in ons vaderland een beroep uit oefenen. De overige 1.580.000 of 82 percent zullen met hunne gezinnen in minder voordeelige conditie geraken, daar zelfs in het gunstigste geval hunne belangen door eene verhooging van liet tarief van invoerrechten zeker niet zulle worden gebaat, wel hunne uitgave daardoor zullen toenemen. De invoerrechten, welke gelieve zullen worden van de artikelen genoem in groep IV, en welke volgens d voorgestelde herziening der tariefwe zullen worden verhoogd tot 5 tot 11 grootendeels tot 12 pCt., zullen voo Een allen leiden tot eene vrij aanmci kelijke verhooging van dc prijzen va alle soorten manufacturen, van hunn klceren, hoeden cn modewaren, van d gordijnen, vloerkleeden en vloerzeilei in hunne woningen, van de dekens ci lakens hunner bedden, welke op hunn beurt onderworpen worden aan een in voorrecht van 12 pCt., zelfs van d veters in hunne schoenen. Aangezie de minister van de verhooging der in voerrechten van deze artikelen geeiu belangrijke vermindering van den invoe vreest, zal het verhoogde recht wol dc gelijk worden betaald en zal de inland sclie nijverheid naar de meening van dc minister derhalve niet in meedere mat dan tot dusver in die behoefte vooYzier Is deze verwachting des ministers juist dan belmoren degenen, die zich bezig houden met hot fabricecren dezer ai tikelen, dus te worden afgetrokken vai dc 350.000, die door do ingediend tariefwet heeten te worden beschermd Evenals groep IX: (garens, weefsel en stoften, klcederen enj modewaren) bevat ook de daarop in belangrijkheid volgende groep XIII; (voedings- ei genotmiddelen,) bijna uitsluitend artike len, waarvan een verhooging van he invoerrecht het leven, zoo niet voo allen, dan toch voor velen duurder za maken. Men kan er over twisten ii hoeverre thee en tabak belmoren tot di artikelen van iveêlde of behoefte. Wa voor den een weelde is, is voor dei ander dikwijls een behoefte. Niet twijfelachtig is het dat zout eein levensbehoefte is. Schijnbaar laat lie nieuwe tarief het invoerrecht op zou onveranderd. Door de wijziging in d< bepaling met betrekking tot de tarra wordt echter het invoerrecht op zou inderdaad juist zooveel verhoogd, da daardoor vermoedelijk de marge, welk den invoer van buiteidandsch zout mo gelijk maakt, verloren zal gaan. Dat zullende Nederlandsche consumenten no meer dan thans cijnsbaar worden ge maakt aan de Nederlandsche zoutzieders In plaats dat de schatkist van dc ruin 2 millioen kilogrammen geraffineerd zout die tot dusver werden ingevoerd, f 80.001 invoerrecht zal ontvangen, zullen di verbruikers voor hunne geheele con sumtic ran iets meer dan 52 millioei kilogrammen aan dc inlandsche zoutzie ders ruim f 156.000 moet betalen! Tot de artikelen, voorkomende ii groep XV, belmoren machinerieën, drijf riemen en ger^QBchappen, welke vol gens het tegenwoordig geldend taric in hoofdzaak vrij zijn van invoerrechte» cn niet enkele andere artikelen bijzon derc vermelding zullen vinden in eei volgend blaadje, gewijd aan de export industrieën. Behalve deze, ontmoet me daarin lampen, parapluies, uurwerken tliaus belast met 5 pCt. welke zullen worden verhoogd tot 12 pC't. en dc zoogenaamde kramerijen, waarvoor het invoerrecht eveneens van 5 tot 12 pCt. zal stijgen. Deze laatste post omvat die tallooze massa kleine gerieflijkheden, die uien in eene huishouding dagelijks noodig heeft en die men in het vervolg alle zooveel duurder zal moeten betalen, om op die wijze te zamen de f 1.0S0.001 bijeen te brengen, waarop de minister dit onderdeel van zijn tarief heeft geschat. Ook zullen in deze groep worden belast de naaimachines, die tegenwoordig vrij kunnen worden ingevoerd, doch waar van een invoerrecht wordt voorgesteld van 3 pCt. der waarde. Er bestaat tus schen de groepen XV: voorwerpen van verschillende grondstoffen, en III: mine raleii, metalen en fabrikaten daarvan, met betrekking tot de daarin onderge brachte artikelen eenig verband, jvoot zoover beide nadeelig zullen zijn voor de export-industriëen en voor den land bouw, die in deze groepen vele artike len belast zullen vinden, die hulpmid delen zijn bij dc uitoefening van beide takken van nijverheid. Behalve deze bijzondere belangen, wordt door de iu groep III voorgestelde verhooging van het invoerrecht van alle bewerkte arti kelen van metaal van 5 tot 12 pCt., hel algemeen belang op gelijke wijze ge schaad als door de verhooging voor dc artikelen, genoemd in groep IXgarens, weefsels en stoffen, kleederen en mode waren. Evenals deze laatste groep, beval ook groep III eene menigte voorwerpen van huiselijk gebruik en noodig vooi het bouwen en inrichten van fabrieken, w-erkplaatsen en huizen, waardoor zoo wel de nijverheid als hare beoefenaren individueel worden belast. Dc laatste financieel belangrijke groep is dc Vie: oliën, vetten, was, teer, pek en distillatieproducten van tegr en van steenkool. Van de ruim 17 ton, die deze

De Eemlander | 1904 | | pagina 2