Binnenland. liet verluidt dat de Engelsche regeering een missie aal sturen naar den Emir van Afghanistan, wiens gebied zoo als men weet, de bezittingen van Rusland en Engeland in Centraal-Azië scheidt. Natuurlijk, dat het doel van deze zending zal wezen, de vriendschaps banden met den Emir wat nauwer toe te halen. De verhouding is in den laat- sten tijd ietwat verkoeld, vooral omdat do Emir geweigerd zou hebben het jaar geld in ontvangst te ncmcu, dat hem uit de Indische fondsen is toegezegd. Daaruit valt op te maken, dat des Emir's sympathie weer naar Rusland neigt. Te Columbus in den Amerikaan- schen staat Ohio moeBt zekere Michael Schiller gedood worden wegens moord op zijn vrouw. Na de eerste electrische ontlading werd de man door de docto ren dood verklaard. Doch na eenigen tijd begon hij de ledematen te bewegen en zuchten uit te stooten. Een tweede ontlading bleek evenmin voldoende onr den dood te veroorzaken. Schiller begon erbarmelijk te schreeuwen. Eerst door een derden versterkten stroom, stierf de misdadiger in deerni9wekkenden staat en half verkoold. De staat Ohio zal de elcctrocutie maar weer vervangen door de ophanging. Berichten uit Macedonië in Bul garije ontvangen verzekeren, dat de toestand daar weer ernstiger wordt. Turk- sche benden doortrekken vele streken des lands en onderdrukken de Bulgaar- sche bevolking. De Pers te Sofia spoort de Regeering tot tijdig optreden aau om erger te voor komen. In den Koning van Engeland schynt de Prins van "Wales nog weer eens ontwaakt te zijn. Men meldt ten minste van hem, dat hij bij de Ascot- racc8 is verschenen in blauwachtige rok en dat daarmede wel weer een nieuwe mode begonnen zal zijn. Een vrouw in een dorp van het En gelsche graafschap Huntingdonshire, die een kind ten doop hield, wenschte dat het „Port Arthur" zou hceten. Maar de geestelijke wilde hem dien naam niet geven en hij moest het dus doen met dien naam minus „Port". Te Kerhuen bij Brest is een En- gelschman in hechtenis genomen, dien men van spionnage verdacht en op wien reeds weken achtereen werd geloerd. Bij "Wladikawkas is een trein door roovers tot ontsporing gebracht. Zij trachtten de postwagen te plunderen en wisselden schoten met de bewakers. Er kwam echter hulp en zij moesten vluch ten, breede bloedsporen achterlatend. Een hevig onweder dat Vrijdag avond over een groot gedeelte van België en verscheidene gedeelten van Midden- Duitschland losbrak, blijkt op tal van plaatsen belangrijke schade te hebben toegebracht, o. m. te Virton, waar som mige gebouwen in ruines zij* veranderd. Ook elders hebben daken, schoorstcencn en vensters het moeten ontgelden. Te Spa werd de electrische geleiding van het licht verbroken en zat de stad in het donker. Een aantal personen zijn door den bliksem getroffen, enkelen gedood, anderen verlamd. Van het be kende Hotel des Poetes te Dinant zijn 200 vensters verbrijzeld door den hagel, die overal het te velde staande gewas teiBterde. Ook het vee in de weiden heeft geleden. zigen zegen een nieuw, ongekend geluk zoude brengen". Zwaarmoedig boog hij het hoofd het was, alsof de laatste woorden hem een grooten strijd gekost hadden, en met doffe, treurige stem vervolgde hij: „De lang verwachte dag brak aan. Het kind waarop wij gehoopt hadden, werd geboren. Maar ik meende dat mijn hart zou breken, toen de dokter mi; mededeelde, hoe vreeselijk het noodlot aan onze zoetste verwachting den bodem had ingeslagen. Het kind was ver schrikkelijk misvormd, erger dan ik ooit te voren had gezien. Ilet eene been van het ongelukkige schepsel was door zijne totale verminking onbeschrijfelijk afzich telijk; het andere, minder misvormd, was echter zoo verdraaid en onregelmatig, dat er nooit aan een normaal gebruik te denken viel. Overigens was het kind, het was een meisje, levensvatbaar en de baker verzekerde mij herhaalde lijk, dat het voor het overige krachtig ontwikkeld was. Welk een treurige troost! De moeder was zeer zwak en lijdend; wij moesten haar daarom de treurige waarheid verzwijgen. Dit ging gemak kelijk want in zijn pak geleek dit kind op elk ander gezond kind; zelfs scheen het mij soms toe, dat de gelaatstrekken van dit arme schepseltje vroolijker wa ren en meer uitdrukking bezaten, dan anders bij een kind in de eerstelevens- dagen merkbaar is. De Russische politie doet te War schau talrijke huiszoekingen, overal samenzweerders zoekend, ook waar die niet te vinden zijn. Nu en dan wordt er met de revolvers gewerkt en weer- looze lieden gedood. Er schijnt een waar schrikbewind te heerschen. Op het vrouwencongres te Berlijn is een kwestie besproken die sommige Hollandsche Gemeenteraden belangstel ling inboezemt. Het congres bleek in twee helften gedeeld over de vraag of de gehuwde jvrouw in de school thuis- bohoort. En inzonderheid werd afgekeurd, dat een zwangere vrouw schoolonderwijs zou geven. Wanneer de Italiaansche Kamer uit eengaat zonder te beraadslagen over een nieuwe organisatie van posterijen en telegrafie, vreest men, volgens een tijding uit Milaan, een algemeeue werk staking van het personeel. Te Ferrara en in den omtrek duurt de staking der landarbeiders voort en breidt zich zelfs uit. Er zjjn hoepen aangekomen. De berichten uit Armenië heeten officieel Turksch schandelijk overdreven. De sultan zond den VaU en Biltis met bevel alle tegensporigheden te beletten en de redifs van Diabekir zijn ontboden om de Koerden te beteugelen. De Porte stelde voorloopig 3500 pon den beschikbaar voor den opbouw van buizen. De werkstaking der Urbaine-koet- siers te Parijs is aan het verloopen. Op den Haiuberg, bij Asch, Bo- hemen, op een hoogte van 725 M., is een Bismarcktoren opgericht. De inwij ding ging met groote feestelijkheid ge paard. De Duitsche mailboot Kaiser Wil helm II van de Noorddcutsche Lloyd heeft op de laatste reis van New-York het Oceaanrecord verbeterd met een vaart van gemiddeld 23.0 knoopen. De sultan van Marokko heeft den roover ltaisoeli ook tot gouverneur ge maakt over een gebied van 700 K.M2. Zondag is de karavaan met bet losgeld van 350,000 pesetas vertrokken. Per- dicaris is goed gezond, zijn stiefzoon Barlay is echter ziek geworden. Te Nisj critiseerde een luitenant op straat een dagbladartikel met zijn Babel; de redacteur repliceerde meteen zesloopsrevolver. Beiden zijn licht gewond De Bulgaarsche Wetsjerna Posta spreekt tegen, dat de Fransche Mann- licher patronen niet deugen, gelijk be weerd was. De Japanscho stad Otaroe op Jeddo is door brand vernield. Het post kantoor, douanekantoor, een lagere school, 6 banken, 4 hospitalen, 2 tempels benevens 2745 huizen brandden af. Slechts een persoon kwam om het leven De schade bedraagt ruim 3l/j millioen gulden. Hoe ijverig er in sommige districten geBtemd is, blijkt wel uit het volgende: Te Yenhuizen (N.-H.) vervulde een 94-jarige nog zijn kiezersplicht; hij wierp zijn biljet in de bus met de ontboeze ming: „Heeren, ik doe mijn best. doch het is voor 't lest". Te Andijk moest een zwakke 80-jarige Zoo verliep eene maand. Met een bang hart zag ik het uur tegemoet, waarin mijne arme vrouw de oogen zou den geopend worden. De geheimhouding kon niet lang meer duren. O, hoe helder staat mij die avond weder voor den geest, toen ik het eerste woord ter voorbereidiug over mijne lip pen bracht. Natalie, die 's middags was opgeweest, was meer uit voorzorg dan uit behoefte een poosje te bed gegaan. Met dat zeldzame instinct, dat een vrou- we*hart steeds op het rechte spoor voert, had zij dikwijls opgemerkt, dat altijd het kind ontkleed en geholpen werd, zonder dat zij er iets van kon zien. In het be gin gaven wij voor, dat dit gebeurde, om voor haar iedere opwekking, zelfs de vroolijkc, te vermijden; maar nu de dokter haar voor hersteld verklaard had en de krachten langzamerhand terug waren gekomen, wilde zij haar kindje weder zelve verplegen. Nog steeds kwa men wij daar tegen op en dit vervulde haar nret een zeker wantrouwen, dat zich dien avond in een angstvallig vra gen uitte. Nog zie ik haar, met haar bleek gezichtje in de kussens gedoken, de handen vast saamgeknepen en haar blik onophoudelijk op mij gevestigd. „Een klein gebrek".zoo begon ik angstig, om haar nader bij de waarheid te brengen. Ik had gedacht, dat zij plotseling van smart ineenkrimpen zoude, maar stom kiezer d* trappen van 't gemeentehuis worden opgedragen. Te Oo6twoud bleef slechts één kiezer, die wegens ziekte verhinderd was, thuis. Yan de 165 stemmen kregen de liberale caudidaten er 164 en 162. Het Volk meldt: De leerplicht op zij gezet. Men be richt ons uit Delft, dat de christelijke scholen aldaar gisteren gesloten waren, daar de christelijke onderwijz rs verkie- zingswerk moesten doen. Uit den Haag schrijft men aan het Volk: Een onderwijzer, hier woonachtig, doch werkzaam aan een Christelijke school te Delft, had als kiezer de candidaten- lijst der socialisten onderteekend. Het bestuur der school stelde hem nu voor het dilemma ontslag te vragen met 2 maanden salaris of ontslag te krijgen zonder meer. Hij koos het eeiBte. Naar de Volksbond, Orgaan van de Yereeniging tegen drankmisbruik van dien naam meldt, is het verbruik van gedistilleerd per hoofd der bevolking in Nederland over 1903 geweest 7.88 liter herleid tot 50 pet. Een cijfer lager dan het sedert 1871 ooit in eenig jaar was Na 1871 was het gebruik per jaar en per hoofd steeds boven de 8 liter. De justitie te Haarlem houdt zich bezig met het onderzoek naar verschillende misdrijven. Op vermoeden van vergif tiging is het lijk van een in Haarlem mermeer gestorven en aldaar begraven man wederom opgedolven, teneinde te onderzoeken of de geruchten waarheid bevatten, dat die man zou zijn over leden door vergif. Een commensaal van den overledene, van wien beweerd wordt, dat hij met diens vrouw in ongeoor loofde verstandhouding stond, is gisteren in instructie gehoord. Voorts is de justitie bezig klaarheid te Brengen in de geheimzinnigheden in verband met het verdrinken van zekeren v. L., die vermoedelijk bij een vecht partij in 't Schoterkwartier ernstig mis handeld is. De lijkschouwing heeft geen bepaalde aanwijzingen opgeleverd. Uit Utrecht wordt aan „De Neder lander" geschreven: Zondag bracht een Utrechtsche familie den middag door in het schoone dorp Zeist. Tegen etensuur toog men huis waarts om, hongerig van het wandelen, eens lekkker te smullen van het eten, dat de meid straks zou opdisschen. Maar toen men binnen kwam bleek dat de meid niet thuis was gekomen en even na het vertrek der familie 's middags het vleesch had gebraden, de groenten had gekookt, een en ander met de be doeling om zelf een snoepreisje in de stad te kunnen maken en toch 's mid dags vroeg met het eten klaar te zijn. Hoe keken evenwel meid en familie op haar neus, toen al het eten door ongenooode bezoekers bleek opgegeten en, erger nog, op de tafel een met pot lood geschreven briefje met het vol gende schoons: „Geachte familie! 't "Vleesch, de bloemkool en de aardap pelen waren goed, alleen spijt het ons, dat de saus van de pudding wat zurig was. Afijn, een volgenden keer beter. Hein en Dirk." Een kok heeft dien dag de hongerige familie mogen spijzigen! Hoofdambtenaarsgevoeligheid. In de Mededeelingen van den Nederland en onbeweeglijk bleef zij liggen. Zij ge leek een marmeren beeld. Ongeveer vijf minuten bleef zij zoo bewogeloos liggen net een droeven, glansloozen blik in de ruimte starende, en zonder acht te slaan op mijne troostwoorden. „Ik wil mijn kind zien!" riep zij ein delijk, moeite doende om op te staan. „Zelfs wanneer het zoo wanstaltig is, als er nog nooit te voren een werd ge boren, het blijft toch mijn kind!" Hot arme schepseltje werd bij haar gebracht en terwijl zij het in hare armen nam, kuste zij het tcedcr. De tranen rolden haar over de wangen en hevig begon zij te snikken. Na eene kleine pauze fluisterde zij mij in het oor, dat zij nu zien wilde, hoe vreeselijk het noodlot haar bedeeld had. „Vrees niets," zeide zij, „ik zal mijn kind slechts nog meer liefhebben." Die arme, ongelukkige vrouw. Met ontzettenden angst gehoorzaamde ik.. eenige seconden later, en zij zonk be- wmteloos in de kussens terug!" Erich von Lorm hield op. 1-Iij scheen hevig bewogen. Het flikkerende kaars licht, dat van ter zijde op zijn gezicht viel, toonde mij zijne trekken zoo eigen aardig veranderd, dat ik hem nauwe lijks herkende. De vroegere frischheid was geheel verdwenen; hij scheen tien jaar ouder. Eindelijk begon hij op nieuw: „Van dien dag af vermengde zich de schen Journalistenkring vinden wij het volgende: „Klacht over een Kringlid. De Voorzitter deelt mede, dat een hoofd ambtenaar van een der Ministeries zich bij hem is komen beklagen over eene correspondentie uit Den Haag in een der provinciale bladen. Uit de korte discussie, die over deze mededeeling wordt gevoerd, blijktdat de klacht hoofd zakelijk gold de (beweerde) onjuiste voorstelling van zaken door den corres pondent, en daar men algemeen van oordeel is, dat in een bloot verschil van meening over het al of niet juiste van eenige publicatie geen reden voor het Bestuur kan liggen om op te tredeu, wordt met algemeene stemmen besloten dat de Voorzitter in dien geest den kla ger van bescheid zal dienen, onder op merking. dat hem de weg vanhetinge zonden stuk immers openstaat. Men acht dit laatste voor den klager te minder bezwaarlijk, daar immers zelfs door mi nisters wel ingezonden stukken worden geschreven." Naar het Volk verneemt heeft deze zaak betrekking op den Haagschcn kor- respondent van de Middelb. Cl., den heer v. Beresteijn, die een vermakelijk verslag gaf van de wijze, waarop men hem aan het ministerie van marine in lichtingen weigerde over de verplaatsing van het opleidingsschip. De Haagsche politieagent die onlangs des avonds op den Ouden Sehcvening- 6chen Weg de dienstbode op villa Anna State ontzette en haar aanrander arres teerde, welke, verbolgen tusschen het kreupelhout, haar aangreep en den huis sleutel dien zij bij zich had, wilde af handig maken, heeft van zijne supe rieuren een gratificatie van.... 50 cents gehad. De politieke schaar moet in het Haag sche Statendistrict gezet. Als geheel vaardigt Den Haag enkel liberalen af, in drieën geknipt, zooals voorde Kamer kiest het tot nu toe op twee liberalen één klerikaal. Op dat derde deel is dr. Kuyper begrijpelijkerwijze verlekkerd en zoo heeft hij aan het advies der Zuid-Hollandsche Staten onderworpen een voorstel om Den Haag ook in drie Staten-districten te kiezen, elk met vier leden, zoodat het aantal Zuid-Hollandsche Staten-leden dan met 2 vermeerderen zou. Bij het boren van een put te Bcns- bergen, gem. Markelo, is op een diepte van ongeveer 25 M. eeu stuk delfstof opgehaald, dat bij onderzoek, verricht door den directeur der Polytechnische School te Delft, bleek barnsteen te zijn. Naar de N. Ct. mededeelt, bleef in Den Haag een kiezer niet minder dan drie kwartier in het stemhokje om zijn stem uit te breugen. De voorzitter van het stembureau meende hem niet te mogen storen. Het overoude kasteel Ter Horst met park en onderhoorigheden, te Loenen, komt in het as. najaar onder denhamer. Gedurende dezen zomer wordt het nog alspension ingericht. Onze historische kasteden geraken wel diep in verval(U. D.) Naar men uit Maastricht aan Het Volk (schrijft, moet er bij de Statenver kiezing aldaar weer veel misbruik van sterkedrank gemaakt zijn. Tegenover de drie aftredende katholieken was de vrij- smart met ons gelukkig leven. Wij de den beiden moeite om moedig te dra gen, wat niet te veranderen viel; de een troostte den ander, maar het hielp niet veel. De opgeruimdheid, het ver trouwen, de stille zaligheid van vroeger keerde niet terug en in stomme droef heid zagen wij de toekomst tegemoet. Op zekeren avond kwam ik tehuis, toen Natalie styf en doelloos voor zich uitstarende, gelijk een waanzinnige, voor het bedje van het kind stond. In de vcrle klonk hel geluid van vroolijke dansmuziek, waar zij in stille bewon dering naar scheen te luisteren. Zij hoorde mij niet binnenkomen en eerst, nadat ik haar naam genoemd had, schrikte zij hevig op en wierp zich weenend in mijne armeu. Ik kon haar haast niet weder tot bedaren brengen en eerst langza merhand was zij weder in staat om te spreken. Zij verte de mij, wat zij in dit uur doorleefd had. In hare gedachten was zij de vroolijke jeugd gevolgd, die zich ginds bij spel en dans verlustigde. Zij zag het gelukkige spel van die meisjes en knapen, het onbeschrijfelijk liefelijke iu den omgang van jeugdige verliefden en schilderde zich dien levenslust, dat hopen en verlangen af. En daarna viel haar oog op ons ongelukkig kind, dat, van zijn noodlot onbewust, rustig in de wieg lag te slapen. „Erich," zeide zij en greep wild mijne zinnige notaris Klijnen gesteld, die ge steund werd door de S. D. A. P. Uit vrees, dat een der katholieken zou val len, zoo schrijft men, werd nu een echte zuippartij georganiseerd. Ieder die op de aftredenden wilde stemmen, kon een paar borrels of glazen bierkrijgen. Zelfs leden van het Kruisverbond, de katho lieke matigheidsvereeniging, liepen met de kiezers de kroegen af. 'tWas een vuile pan De vrijzinnige kandidaat wilde van geen bier of jenever weten. Merk waardig is ook, dat men eenige israëlie- ten zich het vuur uit de sloffen zag loopen voor de katholieke kandidaten. Zij verspreidden circulaires tegen den heer Klijnen, waarvan zij nog wel eens last zouden kunnen hebben. Het volgende gesprek had te Goes plaats tusschen een antirevolutionairen stemmenwerver en een tuinier, die aan zijn werk was: „Wel, vriend, heb je al gestemd?" Neen, meneer!" „Waarom niet?" „Ik heb wel wat anders te doen dan te gaan stemmen." „Wat! Wil je dan den Christus vcr- koopen voor een krop sla?" UIT DE PERS. Het Nieuwsblad voor Almeloo en om streken bevat een open brief van den lieer J. Bos, redacteur van dat blad, aan mr. G J. Sybrandy het dezer dagen gekozen lid voor de Prov. Staten van Overijsel. In dezen open brief trekt de heer Bos, heftig te velde tegen de wijze waarop mr. Sybrandy tijdens de verkiezings campagne is opgetreden en verwijt hij hem met leugenB en verdachtmakingen de kiezers misleid t« hebben. Van die leugens en verdachtmakingen geeft de schrijver tal van voorbeelden. O. m. zegt hij Gij hebt Uwen Notterschen boertjes het volgende verteld: „Do liberalen zijn godloochenaars. Waarom? Zij huldigen de leer van Dar win. Welnu, die Darwin heeft verteld, dat de mensch van een aap atstami. Eu daar nu in den bijbel staat, dat God den mensch schiep naar zijn evenbeeld, ver gelijken de liberalen God met een Mr. Sybrandy, ik zal hier niet inzet ten wat Gij hebt uitgesproken. Maar ik vraag U, waar moet het heen, wanneer zulke theorieën worden verspreid onder het on-ontwikkelde volk! Gij hebt Uw Nottei-schen boertjes het volgende verteld: „De liberalen zijn onchristelijk. Waar om? Omdat zij hetNeo-Malthusianisme willen. Willen zij dat? Ja zeker, want het bestuur van den Neo-Malthu- siaanschen bond bestaat uit liberalen. De liberalen zijn dus ook voor vrije liefde." Tchaamt Gij U deze malle idiote ge volgtrekking niet, christelijke mr. Sy brandy? Gij hebt Uw Notterschen boertjes het volgende verteld: „Ergens in de schrift (ik meen Rom. 16) slaat dat men moet berusten in zijn lot. Wanneer men dat doet, dan komen er geen werkstakingen. Eu natuurlijk, omdat de liberalen niet berusten in hun lot, krijgen wjj werkstakingen." Gij zult het mij zeker ten goede hou den, mr. Sybrandy, wanneer ik mij ver stout u te herinneren aan de Bornsche werkstaking, waar ik u niet „bijzonder hand, „welk een toekomst heb ik aan schouwd, welk een leven vol kommer en ontbering. Hoe lang kan het nog duren, dat deze sluimerende geest al haar ellende overziet. Reeds de kinder jaren zullen haar een aaneengeschakelde keten van ontberingen geven. En dan later.... denk eens aan den tijd, toen ik u leerde kennen. Wat moet er. van dit arme kind worden, als het den leeftijd bereikt heeft, dat het hart zijne rechten doet gelden? Eenzaam en zonder eenig genot zal het de jaren moeten doortreu- ren, in den tijd dat andere meisjes ge lukkig zijn. Treurig en alleen zal het zich door het leven moeten slepen en herhaaldelijk het uur vloekeu, waarin ik haar het levenslicht schonk. Voor kreupelen bloeit de roos der liefde niet." Elk woord, dat zij sprak, drong mij door het hart. Toch beheerschtc ik mij volkomen en met alle overredingskracht zocht ik haar te troosten. Te vergeefs. Hoe meer moeite ik deed, des te be droefder werd zij. Met ijzingwekkende helderheid verdiepte zij zich in al de verschrikkelijke aandoeningen van een gemoed, waarin geen andere troost huist, dan de toekomstige dood. Eindelijk zonk zij onmachtig inéén. Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1904 | | pagina 2