Uit de Omgeving. Stadsnieuws Allerlei. onder den heiligen invloed van deze vrome berusting" ontmoette. Gij hebt Uw Notterschen boertjes wijs gemaakt: „dat de christelijke regeering graan rechten zon verschaffen, en Gij hebt diearme drommels daarmee betere tijden, ja gouden bergen voorgespiegeld." Ik vraag U, is dat geen volksmislei ding? In Enter hebt Gij den klom penmakers verteld:^ „dat de belasting op de klompen den klompenmakers ten goede komt." In Vroomshoop en Den Ham, waar geen klompenmakers wonen, zeidetGij: „dat die belastiug op klompen niets beteekende." Gij hebt in het geheele district, (be halve in Stad Almeloo, waar Gij Uwe leugens niet hebt durven verkoopen, beter gezegd, waar Gij wel wist, dat men uw mallen praat niet zou slikken) verteld en Gij hebt dat ook in het vor- kiezingsnr. Yan Uw Twentsch Volksblad geschreven: „dat de verkiezingsstrijd ging tegen het Socialisme, dus tegen ongeloof en revolutie; dat het liberalisme is een speelbal en een instrument in de hand van het Socialisme; dat Troelstra en de zijnen de hoofdmannen zijn aau de lin kerzijde. Mr. Sybrandy, wanneer ik dat noem schandelijke lage leugens, dan heb ik me zeker niet te kras uitgedrukt. Verkiezingspraktijkeu. Men zendt ons een strooibiljet, dat bij de jongste verkiezingen te Middcl- harnis verspreid werd en de ondertee- kening droeg: „Honderden kiezers van Christelijke Huize." We nemen daaruit het het volgende over als een staaltje hoe in sommige districten klavier der volksconscientie op eigen aardige wijze bij de verkiezingen be speeld i9. „Het is de oude strijdKuyper of Troel stra, Christus of Barrabas.... „De geest des tijds wil ons terug voeren naar het oude heidendom; de worsteling wordt steeds heviger. „Al zwaarder rollen de golven des ongeloofs op ons aan; ons wucht een zware taak. De strijd gaat hier niet tegen vleesch en bloed; hèt is een strijd des geestes. „Men wil de laatste sporen van het Christendom uitroeien. „Deugd en ondeugd, zoo leeraart me vrouw Holst, de socialiste, hebben stui vertje gewisseld; met oude tradition wordt gebroken; onze doode lichamen moeten niet meer aan den schoot der aarde worden toevertrouwd, neen, het vuur moet ze verteren; dat is de leuze van velen onzer tegenstanders. „God en menschonteerende zonden worden van de daken gepredikt en het is mede tegen zulke gruwelen, dat wij den strijd hebben aan te binden." „Zult gij aan den avond van 17 Juni, wanneer gij u ter ruste begeeft, een ze gen van uwen God durven vragen, wan neer gij op dien dag met uw stembiljet den belijder van den Christus hadt uit geworpen en er een ver werper van God in 't Staatsleven voor in de plaats hadt verkozen?" Mag men zich hierover verwonderen, wanneer men in het anti-revolutionaire hoofdorgaan „De Standaardwel met eenigzins andere woorden, zoo ongeveer hetzelfde kan lezen. „iSoli Deo Gloria-Ijuicht het blad: „niet aan ons de eere, maar aan Hem, die 11a zoo hevigen strijd ons de over winning schonk.. „Dat de geweldige poging 0111 het Christelijk ministerie te treffen, om de banier van het Kruis te vervangen dooi de vaan des ongeloofs in de hoogste kringen van 011s volksleven, is mislukt. Dit danken we aan ons Christelijk mi nisterie, danken we aan de trouw der gecoaliseerde Christelijke partijen: dan ken we aan den ijver en de toewijding onzer mannenbroeders, danken we bovenal aan den Heere onzen God, die het drei gend gevaar van land en volk heeft willen afwenden, en een overwinning schenken, zóó schoon dat onze wenschen boven bidden en denken zijn vervuld." Deze dankbetuiging aan den „god van de stembus" dient op één lijn ge steld met de gebruikelijke dankbetui ging aan den „god van de slagvelden." Toen Chamberlain en Salisbury den chri8telijken oorlog tegen de Boeren aanvingen, verklaarden ook zij, dat God streed aan hunne zijde, en na den moord op duizenden van vrouwen en|kindereu gepleegd, ontbrak het in Engeland niet aan geestelijken van allerlei rang, die het Soli Deo Glorialieten hooren, omdat de Boeren, teneinde algeheele uitmoording te voorkomen, de vredes voorwaarden teekenden. "Wij weten wat men van een derge lijk misbruiken van den naam des „Ilceren onzen God" heeft te denken: en zooals wij de overwinningen dei- Japanners op rekening stellen van de grootere strategische bekwaamheden hunner aanvoerders, van hunne betere organisatie en voorbereiding en vooral op de voorbeeldeloozc vaderlandsliefde der manschappen, zoo brengen wij ook de overwinning der „Christenen" terug tot de middelen door hen gebruikt 0111 de „niet-Christëhen" te bestrijden. Een dier middelen wordt met b.s. woorden reeds aangeduid: Daarin voor gegaan door den Minister-President dr. Kuyper, heeft uien de natie verdeeld in heidenen en geloovigen, in Christenen en niet-Christenen en het voorgesteld, als gold het een strijd tusschen geloo vigen en turken, of met de woorden van De S tand aard', „tusschen de banier van het Kruis en de vaan des ongeloofs" Al wie tegen het Ministerie stemde, streed tegen het Kruis en schaarde zich onder de vaan des ongeloofs, was aangetast door den geest des verderfs, zooals het uit den mond van den eersten raadsman der Kroon luidde. E11 voor wie kent de beteekenis van de oude leuze: „In dit teeken des Krui zes zult gij overwinnen moet het al leen nog verwondering baren, dat de overwinning eenerzijds, de nederlaag andererzijds nog niet veel grooter zijn geweest. Yerkiezingsnieuws is nog steeds aan de orde van den dag, en lezen we niet van 80-jnrigen, die de trappen worden opgedragen, of van 94-jarigen die met een poëtische ontboezeming hun „leste" stembiljet in de bus stoppen, dan krijgen we allerlei beschouwingen van redacteu ren en correspondenten over de jongste verkiezing. Aardig voor wie er lust iu heeft, zou het zijn een ruiker samen te lezen van de mooie stijlbloempjes, waarmee al die beschouwingen zijn versierd. I11 de liberale bladen treft men vooral uitdrukkingen aan als „niet bij de pak ken neerzitten", „goeden moed houden", „beter organiseeren," „slagvaardige vijand" enz. enz. In de regeeringsbladen is de toon veel hooger, de stijl veel gezwollener, de taal veel bombastischer. De Standaard vooral 6laat een boogen toon aan, en spreekt van „niet be schaamde hope", van het volk, „dat met gerustheid de teugels van |het bewind aan 't huidige kabinet kan toevertrouwen' van „moreele kracht", van „de banier van het kruis", die „niet vervangen kon worden door die des ongeloofs", van ,,'t dreigende gevaar dat is afgewend", euz. Na al die snoevende èu brallende zinnen, waaruit ons de heerschzucht er de eerzucht tegen klinken, komt dan het „Soli Deo Gloria" om als 'tware dat gesnoef weer goed te maken. Nu, menschelijker wijze gesproken was en dan ook wel aanleiding voor de leden van het „Kuypersgilde" om zich gestreeld te gevoelen, en te juichen over hun overwinning. Dat zij zoo'n „klein kuddeke" aan de vijf millioen Nederlanders de wet kunnen voorschrijven, i9 ook werkelijk iets, waardoor hun mcnschelijke eerzucht aangenaam wordt aangedaan. Dubbel aangenaam moet het voor dat clubje zijn, nu juist hun erfvijanden, de katho liekeu en vele leden van de Hervormde Kerk het zijn, die aan do Kuyperianen de overwinning hebben bezorgd. Minder prettig echter schijnt 't mij toe, vooral voor de Hervormden, als zij, 11a bekomen te zijn van den verkiezings- roes tot nadenken gebracht worden over 'tgeen zij eigenlijk hebben gedaan, 't Is toch waarlijk te zot om van te spreken, dat zij, die zoo veel maal ster ker zijn dan het „kleine kuddeke" gereformeerden, als makke schapen zich hebben laten voortdrijven door den man, die beschouwd kan worden als de grootste vijand van de „Groote Kerk", den stich ter van de Yrije Universiteit, den „urheber" van de doleantie. Maar ik zou ook al aan het politiseeren gaan, en mijn lezers verwachten iets anders. Troosten zij zich echter met liet bekende gezegde: „Ook de goede Homerus slaapt wel eens". 'n Yolgenden keer beter! B»arn. De Minister van Financiën heeft ten behoeve van 's Rijks schatkist van een onbekende uit deze gemeente ontvangen f 30.ter voldoening van verschuldigde vermogensbelasting. In de jongste vergadering van de afd. Baarn en omstreken van de Ned. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde kwam de versiering van de spoorweg helling ter sprake. Gelijk men weet, had do afd. besloten aldaar mét- behulp van verschillende plaaten een groot vak aan te brengen, waarin bet woord Baarn in reusachtige- letters zou prijken. De spoor- reizigers zouden dan kunnen zien, waar ze waren. (Deze wijze van naamsaankon- diging is in Engeland vrij algemeen) Het bedoelde mozaïekperk werd aange legd, maar volgens veler oordeel waren de letters niet duidelijk genoeg. In de jongste vergadering der afd. nu werd besloten een commissie tot onderzoek te benoemen met de opdracht eventueel verbetering te kunnen aanbrengen op kosten der kas. Blijkbaar heeft bedoelde commissie verbetering ncodig geacht, want thans zijn de letters vervangen door andere planten, die beter uitkomen. KeiUDrs. Het hooien neemt lang zamerhand in omvang toe. Aan alle kanten van den polder is men reeds druk bezig 0111 het gras af te maaien en tot hooi te veiwerken. De weersge steldheid begunstigt de werkzaamheden. Blijft dit zoo, dan kan een goede hooi oogst niet uitblijven. Eenige onverlaten hebben nadoel toegebracht aan een jacht van een heer uit Laren, dat hier in de haven lag. Touw en zeilwerk wérden vernield. Mogelijk hebben diezelfde personen aan verschillende tuinen een bezoek ge bracht. Aan hun woest optreden hij het ontvreemden van tuinvruchten zou men dit kunnen bespeuren. De politie doet ijverig onderzoek en bet schijnt, dat de bedrijvers niet geheel onbekend zijn. Rlaricnm. Woensdag j.l. ont stond aan den berm van den weg tegen over het Paviljoen alhier brand. De vlammen vonden voedsel te over in de droge bremstruikeu. Was liet eenige weken verder in den zomer geweest, zoo was zeer zeker de schade niet te overzien geweest, door de uitgestrekte korenvelden, die er direct aangrenzen. Nu stuitten evenwel de groene halmen den brand. De locomotief van de Gooi- 8che Stoomtram zal zeer waarschijnlijk wel de schuldige zijn. Harderwijk. De heer W. van iibbenhorst Tengbergen, inspecteur der Directie-Belastingen alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Groningen. I11 zijne plaats alhier is benoemd de lieer K. van Eerde, thans te Sittard. Yrijdag vond de politie in de Bruggestraat een man, die zooals spoedig bleek, beschonken was. Hij werd door de politic naar het bureau gebracht. Donderdag j.l. vervoegden zich in den laten avond bij de politie 3 dienst meisjes, die van Groningen naar Hilver sum gereisd waren teneinde aldaar eene betrekking te zoeken, doch onverrichter zake terugkeerden. Door de politie te Amersfoort waren zij van reisgeld voor zien tot Harderwijk. Door de zorg der politie zijn zij den volgenden morgen in de richting van hare woonplaats voortgeholpen. Mej. M. C. Eggink, Apothekersbedien de alhier, is benoemd tot" klerk aan de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam. De le luit. II. P. van den Ham van Heijst, van het 5e reg. inf. is bestemd tot adj. van het "2e bat. alhier. De bij liet 5e reg. inf. benoemde kapt. L. E. W. Yan Albada komt alhier in garnizoen. De le luitant J. G. tSinia, van het 9e reg. inf. te Leeuwarden, vroeger alhier in garnizoen, wordt gedetacheerd bij de Koloniale Reserve te Nijmegen. Vóór den 4 Juli a.s. bestaaat er ter Secretarie dezer gemeente gelegenheid om zich op de daartoe kosteloos te verkrijgen formulieren, aan te melden als kiezer voor de kameifvan Koophandel on Fabrieken. De Permanente-commissie tot de Al- gemeene Zaken van het Ned. Israël Kerkgenootschap heeft zich voor de ver- eeniging der beide ressorten Drente en Amersfoort onder een opperrabbijn ver klaard. We hebben den dood te betreuren van een onzer zooveel bekijks trekkende jonge stadszwaantjes. Het vertoonde in het water reeds eenige malen aanvech tingen om het tijdige met het eeuwige te verwisselen en toen het aan den gras kant, wellicht ecnigszins op streek wilde komen werd hot door een der ouders van kant gemaakt door eenige pikken op het kopje. I11 de verantwoording van het Comité van steun voor de uitgesloten diamant bewerkers in ons no. van Zaterdag op genomen is vergeten de volgende bij drage G. J. B. f 2.50. Het groot Nationaal Kegelconcours van Zaterdag tot Dinsdag te dezer stede in Amicitia gehouden mag in alle opzich ten luisterrijk geslaagd heeten. We moeten met bescheidenheid be kennen, dat het edele kegelspel een van de weinige dingen is, waar vve geen verstand van hebben, wat evenwel niet wegneemt, dat we dergelijke gezellige feesten zeer toejuichen, als er bij het kogelconcours hebben plaats gehad, waar menschen van allerlei denkbeelden en verschillenden aard samenkomen. Ontspanning, gezonde ontspanning is ongetwijfeld noodig en draagt er toe bij, dat de goede verstandhouding tusschen stadgenooten, die in de politiek wel eens lijnrecht tegenover elkaar staan,- bevorderd wordt in dién geest sprak dan ook de voor zittör (Ier regelingècommissie, de lieer van Kalken, bij de opening van het concours, en Zijn woorden hebben onge twijfeld bij velen weerklank gevonden. Ook ons zal niets aangenamer zijn, dan in bedoelden zin tekunnen medewerken, overtuigd als we zijn, dat liet algemeen belang onzer gemeente er zeer door gebaat zal worden als zoo menige kwes tie der laatste jaren voor goed in het vergeetboek kon geraken. Dat ook de kegelaars van buiten zich goed geamuseerd hebben lijdt geen twijfel want de opgewekte, joviale, ja soms luidruchtige toon, door meer dan een hunner, bij het gezellig samenzijn tijdens de concerten en daarna aan den dag gelegd, gaf daarvan onmiskenbaar blijk. Een weinig vroolijkheid mag inder daad in ons stedeke wel geimporteerd worden. De uitslag laten we nu volgen. Koi'|>swcdstrij<l. le Prijs groote gouden medaille, aan geboden door de Gemeente Amersfoort: daaraan toegevoegd vijf verguld-zilveren draag-medailles: Vriendschap, Amster dam, 174 p.; 2e prijs groote zilveren lauwerkrans, aangeboden door „Vreemdelingenver keer": Thor, Apeldoorn, 168 p.; 3e prijs gouden medaille, aangeboden door de Sociëteit „Amicitia" te Amers foort: Eendracht, Nijmegen, 157 p.; te prijs gouden medaille, aangeboden door de Sociëteit „Vereeniging": Zou er kans zijn, Amsterdam, 156; 5e prijs gouden medaille, aangeboden door de kegelclub „Acht 0111 den Koning", sociëteit „Vereeniging"Kegellust I Am sterdam, 155; 6e prijs mat zilveren fantasie medaille met vijf draagmedailles, aangeboden door de kegelclub „Houd Plank", sociëteit „Vereeniging": Recht vooruit, Hilver sum, 155; 7e prijB Verguld-zilveren medaille, aangeboden door da kegelclub („Acht 0111 den Koning' sociëteit „Amicitia": Onder Ons, Osch, 152 p.; 8e prijs alsvoren aangeboden door „Do Kegelaars te paard";ÜranjeKegel- club Amsterdam, 152. 9e prijs als voren, aangeboden door „U D. I.: Ewaldi, Den Haag, 161; 10e prijs als voren door „Val om" Kegelclub II, Amsterdam 151 11e prijs als voren door Wilhelmina: Koekoek, Amsterdam 148; 12c als voren vail Phoenix Brouwerij: Strijdlust H, Tilburg, 144; 13e als vorens vanStoomtapijtfabriek (Hamers Co): Unknown, Rotterdam 144; 14e als voren van Amersfoortscho Lunchroom (J G. de Jager &Z11 Men heeft ze niet aan een touwtje, Amster dam, 140'; 15e als voren van G. J. Begeer, Utrecht: Prins Hendrik, Rotterdam 139; 16e als voren van Jurylid J C. Ooster- rneijcr: Op de plank, .Amsterdam, 139; 17e als voren van Hotel Reiolmiami: Hengeloosche jongens, Ilengeluo, 138; 18e als voren van Hotel Schwenimer G. G. P., Amsterdam, 137; 19e als voren van 2e Voorzitter, kapi tein H. I, von Santen: De Krans, Osch, 135; 20 als voren, van N.N.: Eindhoven vooruit, Eindhoven 135; 21e als voren van den byoutier A do Vries: Boilênclub, Amsterdam 134; 22e zilveren medaille van de kegel club „Koekoek": Vriendenkring, Arn hem, 133; 23e als voren van „Ned. Hotelhouders Bond": Ewaldi, Rotterdam, 132; 24e als Voren, van „Hotel Schv emmer" A. T. G. V., Amsterdam, 132; 25e als voren: Ge Vliegende Hollan der, Haarlem, 129; 26e als voren: K. C. 1900,Nijmegtm, 129; 27e als voren: De Krans, Nijmegen, 127; 28e als vorenU. D. I., Amersfoort, 126; 29e als voren: Altijd Kans, Utrecht, 124; 30e als voren: Houd Flank, Amers foort, 124; 31e als vorenOudelust, Tilburg, 124; 32e als voren: Vereeniging Utrecht, 122; 33e als voren: Kogelyrienden, Amster dam, 122; 34e als voren: Vliegende Hollander II, Haarlem, 122; 35e als vorenNooit Gedacht, Am sterdam, 121. K.vt ra-|>r ij zt-u. Verguld zilveren medaille aangeboden door de Gemeente Amersfoort, voor den kegelaar die in den korpswedstrijd de meeste punten werpt: K. G. Mani, Amsterdam, 44 p.; Verguld zilveren medaille aangeboden door de vereeniging „Handel en Nijver heid" vool' de club, welke in don korps wedstrijd de meeste negens werpt: Een dracht, te Nijmegen, met 6 negens. Kcreweilstrljd, waarin mededong de hoogste werper van elk vijftal: le prijs verguld zilveren medaille van den .Commissaris der Koningin in Utrecht: Thuring, Amsterdam, 38 p.; 2e prijs als voren van den Burgemeester van Amersfoort: J. V P Boom, Amster dam, 36 p.; 3e prijs zilveren medaille van de Ge meente Amersfoort: J. A. van den Berg, Haarlem, 35 p. l'ersoueel. De wedstrijd ving aan Zaterdag 18 Juni 's namiddags half twee en eindigde eergister te middernacht. De prijzen bestonden uit kunstvoor werpen en luxe artikelen, aangeboden door den kolonel garnizoens-comniaiidant, den majoor-commandant der dd. Schutterij, de Wethouders en particulieren. le prijs M W. F J.]de Jong, Amers foort 41 houten met 6 9989; - 2e pr. F. Ferier, Winterswijk 41 houten 9 8 9 7; 3e pr. Griedhoven, Leiden, 40 8 8 9 9 6 4e pr. G. Roejoffs, Nijmegen 40 9 7 99 6; 5e pr. Bettmaim, Hengeloo 39 9 11a; 6e pr Heerspinek, Winterswijk 39 88 8 11a; 7c pr. J. C. Eich, Arnhem, 39 7 8 8 nu; 8e pr. G. Oosterbroek, Apeldoorn, 39 7 8 7 na; 9e pr. Beckering, Rotterdam, 38 8 na 10c pr C. Zanders, Amsterdam, 38 6 na 11e pr. Nouwens, Rotterdam, 38 5 na; 12 pr. J. C. A. Nieuian, Amsterdam, 37 9 na; 13e pr. J. L. van der Moer, Amers foort, 37 9 8; 14e pr. L. Hermeen, Arnhem, 37 6 8; 15e pr. Walraven,Zevenbergen,37 9 6; 16e pr. M. Verhoeven, Osch, 37 8 6; 17e pr. Sauer, Enschede, 37 5; 18e Versteeg, Enschede, 36 9; 19e Fleich'nant, Watergraafsmeer, 36 8 6 7; 20e J. Tu8chcr, Enschede, 36 5 6 7; 21e Steur, Nijmegen, 35 4 9; 22e Huyste, Amsterdam, 35 0 9; 23e B. Schimmel, Amersfoort, 35 9 8; 24e B. Wilmink, Hengeloo, 35 5 8; 25e W. van de Kooij, Amersfoort, 85 4 8. Serie- prijzen. le prijs voor het hoogst aantal punten in 3 kaarten, kunstvoorwerp van f50: J. Beckering, Rotterdam, 110 p.; 2e prijs kunstvoorwerp f30: O. Zan ders, Amsterdam, 108 p.; 3e prijs kunstvoorwerp f 20: Bettmaim, Hengeloo, 107 p. Vrije liaan. le prijs f300, Beckering, Rotterdam; 2e prijs f200, Sauer, Enschede; 3e prijs f 100, Walraven, Oudenbosch. Bij de prijsuitdeeling waren de autori teiten en tal van belangstellenden tegen woordig. Burgerlijke stand vim Amersfoort van 18 tot 21 Juni 1904. GEBOREN: Hendrik, z. van W. Weijer en M. Meijer. Joseph, z. van P. van Ësveld on H. Vial. Geertruida d. van H. Spielings en L. van Demen. Pieter, z. van P van Doorn en J. M. Janssen. Gerrinus Willem, z van L. van den Berg en J. van Beek. GEHUWD: Hendricus X Vos en Emma J. van Eysden. O VERLEDENArnold J. Duchateau, 78 jaren, echtg. van M. F. Ruyter. Johannes van Wandelen, 8 mnd. z. van J. W. K. van Wandelen en W. Koster.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3