Buitenland. Binnenland. Allerlei. Stadsnieuws de vrijzinnigen, nader te illustreeren. Het luidt als volgt: God rnoog ons verder keereu 't Vrijzinnige gebroed Dat door den geest des afgronds, Zijn woord steeds afbreuk doet. 't Is fraai. Hoewel niet in verband staande met hetgeen we te voren schreven, zul len we den „Huizer Burger" de eer aan doen nog een paar van zijn dichtre gelen onder de oogen van onze lezers te brengen: zóó begint het 't Lust mij een lied te zingen, Een woord moet mij van 't hart. 't Gebeurde hier ter plaatse, Speelt mij een blijde part. Mij dunkt, ik hoor U vragen, Wat of dit wezen mag; Wat gaf een Huizer burger Toch zulk een blijden dag? Welnu het is het treden Van STAALMAN in de bres, En zoo U ook zult weten Met schitterend succes. Dit laatste is ironie, want verderop vertelt de „Christelijke" dichter dat Staal man in Huizen maar „een stem of zes" gehaald heeft. Aan liet slot dat hier volgt kan men geen gelijkvloersche dui delijkheid ten laste leggen: Het woord, waar 'k mee ga sluiten Nu 't hart is uitgeloodsd, Verstrekke U, o, STAALMAN, In dit geval tot troost: „Geen geval, geen zorg, geen list, Oost, noch West, noch zandwoestijn Doet ons meer of minder zijn, God is Rechter, die beslist; Die, als aller Oppervoogd, Deez' vernedert, dien verhoogt." De correspondent van de Standard te Johannesburg ineldt dat er hevig ge vochten is tusschen kafferstammen op 96 KM. van Pietersburg. Tot dusver zijn 15 Chineezeu van den Rand weggeloopen 2 hunner zijn gepakt bij Kalkfontein, de overigen te Pretoria. De tocht van Boeren naar Duitsch Oost-Afrika zal vermoedelijk mislukken. De deelnemen aan den trek schijnen het ernstig gemeend te hebben, maai de leiders waren onbetrouwbaar. Ook laten de voormannen van de Boeren zich ongunstig over het plan uit en werken zij het tegen, omdat zij meenen- dat er speculanten achter het plan zitten. Het heet dat een van de grootste aandeelhouders in degecharde zijn aan deden wenscht te verkoopen, wat het mogelijk zou maken om Rhodesië, met goedkeuring van de Engclsche regecring bij Transvaal in te lijven. 'Ie Milaan is een dame uit de wereld waarin men zich niet verveelt, Christine Bellomo, zich ook noemende gravin de Ma Torre, door haar man doodgeslagen. Zij was belangwekkend in zoover het vaststaat, dat zij te Port- Arthur, vanwaar zij kortgeleden was teruggekeerd, spionnendienst heeft ver richt voor de Japanners. Zij seinde via China in cijfer naarTokio en moet met wel 500 gld. per woord zijn betaald geworden. Het Trappistenklooster te Scour- mont, bij de Chimay, is Zaterdag totaal afgebrand. Er werd hoofdzakelijk aan landbouw en veeteelt gedaan; de schade beloopt 50.000 guldens. Volgens de Voss. Ztg. zijn in Zwit serland reeds een 24-tal ongelukken bij het beklimmen van bergen voorgekomen, waarvan 20 met doodelijken afloop. helpen." „Mevrouw, och! neem mij niet kwa lijk dat ik het zoo dikwijls zeg! Ik be min U niet; daar tegenover staat dat ik veel achting voor u heb en u voor een bijzonder fatsoenlijke vrouw houd. Wat meer is, ik heb ook achting voor uw man, hoewel hij mij zoo grievend heeft beleedigd. Als ik dacht dat hij niet om zijn eer gaf, zou ik een andere wraak neming bedacht hebben. U behoeft niet bang te zijn, laat mij zeggen wat ik van u verlang, in ruil tegen een groot fortuin. Ik verwacht van u liefde noch vriendschap, dank noch ondergeschikt heid. Ik geef u mijn woord van eer dat ik geen voet bij u zal zetten. Wij gaan niet samen uit, u blijft in al uw handelingen vrij, uontvangt wien u goed vindt, ook uw man. Al wat ik van u vraag isHij liield even op. Pauline spitste de ooren. „Al wat ikvanuvraag isgedurende 8 voorstellingen in uw loge naast li te mogen zitten. Görgeon heeft in mijn persoon de stof gevonden om het Hof aan het lachen te brengen, nu wil ik eens de lachers naar mij doen overloopcn." De jonge vrouw kende den trotschen aard van haar echtgenoot te goed om niet te weten dat deze wraakoefening hem wreed zou treffen. Zij dacht aan de vreeselijke gevolgen, die daaruit kon den voortvloeien. „Het is al te dwaas" sprak zij tot Uit San Sebastiano wordt gemeld, dat een geweldige wervelwind 9 kilo meter van den Spaanschon Noorderspoor weg en het omliggende land heeft ver woest. De Simplon-tunnel is gereed, op een afstand van 800 nieter na. Is dit laatste werk geschiedt, dan zullen de arbeiders van de Noordelijke en Zuide lijke zijde elkaar ontmoeten. Spoedig zal dit echter niet gebeuren. Tengevolge van de groote hoeveelheden warm water, aan den Noordelijken tunnelmond bin nengedrongen, moest het werk aan deze zijde gestaakt worden. Aan de Zuiderzijde, waar dus alleen gewerkt wordt schiet men dagelijks slechts vijf il zes meter op. Op deze wijze is er dus een half jaar mee ge moeid, voor de doorboring een feit is. Het werk aan de stations en rails gaat kalm voort. De Paus zal de volgende maand een nieuwe encycliek richten tot de katholieke leeken. Daarin spoort hij hen aan, hun huiselijk leven in over eenstemming te brengen niet het open bare. Velen, schrijft de kerkvoogd, doen met vertoon liefdadige werken, terwijl zij tluiis met de allereenvoudigste chris telijke beginselen geen rekening houden. De Paus verklaart zich afkeerig van het instellen van nieuwe goede-werken en kerkelijke plichten, die in strijd zijn met den waren geest der Kerk en te gemakkelijk haar vijanden vat geven. Als de Heilige Vader een dergelijk vermaan noodig acht, dan zal hiervoor zeker wel reden zijn. De commissie uit de Fransche Kamer, die zich met liet vraagstuk dei- bevolking (lees: ontvolking) bezighoudt, heeft do volgende besluiten genomen: lo. In Frankrijk zijn de huisvaders te zwaar belast en uit dien hoofde is er reden hun verlichting van lasten toe te staan; 2o. Indien deze verlichting vuillasten met voldoende vrijgevigheid wordt toe gepast, kan zij ten gevolge hebben een toeneming der Fran-che bevolking. Er moeten weer onaangenaamheden op til zijn tusschen Duischland en II a ïti. Powell de Amerikaansche gezant, seinde uit Port-au-Prince naar Washing ton, dat de Duitsche zaakgelastigde wilde onderhandelen over een handels verdrag, waarbij Duitschland dezelfde rechten zou verkrijgen als die welke (tot verontwaardiging van de belang hebbende Duitschers) aan Frankrijk zijn toegekend. Het Duitsche oorlogschip Panther ligt voor Port-au-Prince. Vier jonge dames gingen van uit Veendam een fietstochtje maken over Assen en Zuidlaren naar Veendam terug. De hevige regenbuien, vergezeld van donder en bliksem, deden de dames besluiten in Zuidlaren te blijven logee- ren, nadat de hotelier een bode naar het station S.S. De Punt gezonden had, met een telegram, berichtende, dat ze daar zouden blijven logeeren. De laatste tram, aankomst pl.m. I uur te Veendam, bracht de vier meisjes niet terug, wat groote ongerustheid wekte. Een der vaders toog met zijn zoon per tiets om 2 uur in den wind naar Zuid laren, en een motorfietsrijder reed over Assen, waar de jonge dames haar toe vlucht konden genomen hebben, ook naar Zuidlaren. De hotelhouder, gevraagd den Vorst, hebt u niet twintig andere middelen om mijn man te straffen? Zou liet, bijvoorbeeld, onmogelijk voor u zijn te bewerken dat hij vooreen paar maan den naar Siberië werd gezonden?" „Onmogelijk. Men heeft in uw land te groote vooroordeelenriëtegen Siberië; Uw Kegccring zou hetniettoelaten.En uweet, ondanks mijn titel en mijn fortuin, ben ik geen persoon van gewicht, want ik heb niet bij het leger gediend." „Ik begrijp u.'' Na een poosje te heb ben nagedacht, hernam zij: „dus komt de koop, dien u wil sluiten, hierop neer: een groot vermogen voor mijn goeden naam?" „In 't geheel niet; ik heb er geen belang bij dat u Uw goeden naam zoudt verliezen. U behoudt het recht de voor waarden van onzen koop openbaar te maken. Van mijn kant verbind ik mij uw gedrag zooveel mogelijk te rechtvaar digen. Ik wil alleen maar iets opzien barends doen. Heeft de coup d'état de uitwerking die ik mij daarvan voorstel, dan is uw goede naam weder in eere. Dus ik engageer u voor 8 avonden, tegen een honorarium dat nog nooit door een directeur aan wie ook is geboden, en laat u de volle vrijheid om iedereen te vertellen: „Ik speel een klucht" Het onderhoud duurde tot Marie te rugkwam. Pauline verzocht zich te mo gen bedenken, en de Prins gaf haar of daar ook vier meisjes geweest waren, antwoordde tot niet uit te drukken vreugde van den vader: „ze zijn hier en slapen gerust". Toen ging vader met een Hink gangetje naar Veendam terug, om den naar bericht uitzienden bloedverwanten de boodschap te brengen, dat de meisjes goed en wel lagen te slapen en na het ontbijt per fiets van daar zouden ver trekken Vader en zoon kwamen 's mor gens halfvijf thuis en de motorfiets bleef in Assen logeeren. Maandagmorgen te halfnegen ongeveer werd het te de Punt aangenomen tele gram van den vorigen dag bij den vader besteld. Is 't in orde, vraagt het N. v. d. D., dat een beamhte op Zondag, wanneer na 2 uur niet meer geseind wordt, na dat uur nog telegrammen, die zoo'n bijzondere beteckenis hebben als dit, aanneemt? Ware dat telegram gewei gerd^ dan zouden de jongedames zich per rijtuig naar Veendam hebben laten brengen en door de familie een 9 a 10 kommervolle uren niet zijn doorgebracht. In „de Avondpost kwam deze adver tentie voor: „BOEKHOUDER gevraagd, van 's morgens 912 en 's middags 2—6 uur. Loon f250 a300'sjaars. Br fr. no. 9766, bur. .Avondpost". Waarop het volgende antwoord werd ingezonden: VelEd. Geb. Heer! De ondergeteekeiide, in het bezit van diverse diploma's van Boekhouden, en thans studeerende voor accountant, las Uwe anonce in „de Avondpost" en heeft de eer met de meeste bescheidenheid naar de bij U vacante betrekking als boekhouder te solliciteeren. Mijne bekendheid met de moderne talen, zoo noodig correspondentie in liet Spaansch, Russisch, Italiaansch en Zweedsch, zouden wellicht tot aanbe veling kunnen strekken, terwijl ik mij niet zal ontzien, de brieven voor U van het postkantoor te halen en er naar toe te brengen. Mijn vrijen tijd zou ik voor hetzelfde salaris als reiziger kunnen be nutten, zonder eenigen aanspraak op provisie of reis- eu verblijfkosten te maken. Borgstelling of storting tot welk bedrag ook, kan door mij gemakkelijk gestort worden, (rente behoeft niet te worden betaald) en wanneer wellicht door omstandigheden het kantoor eenigs- zins vuil mocht geworden zijn, verklaar ik mij gaarne bereid dit voor U te vegen of schoon te maken. Voor het door U te geven salaris zal ik, indien U zulks verlangt, Uwe kin deren, hunne vrienden en kennissen les geven in het Boekhouden, Ilaudelsreke- neu en Handelscorrespondentie, en mocht U meerdere diensten van mij verlangen, U zult in mij te allen tijde een nederig, gehoorzaam en welwillend dienaar vin den, want werkelijk voor een salaris ad f250 a (300 per jaar (als boekhouder!), waar niemand droog brood van kan eten, zal ieder U naar de oogen zien. Met de meeste hoogachting heb ik de eer te zijn, UWelEdelgcb. dw. dienaar, Honger lij der. Mogen de Amerikanen al bekend staan als de meest practische business menschcn, wij Hollanders kunnen tegen woordig ook mee doen. Overal weten we een zaakje van te maken. Zoo is dezer dagen te Drutcn een kind over een week {uitstel, vóór zij behoefde te beslissen. In die week hield zij veel be raadslagingen uiet een heelen kling van goede vriendinnen; zij waren het eens: Pauline moest het aanbod aan nemen Er waren er die zich verheug den dat zij het tooueel zou verlaten; anderen verkneukelden zich in de ge daclitc dat zij dan in een slechten reuk zou komen. Allen hielden haarvoorho? onvergefelijk haar man haar had ver waarloosd, hoe zoet de wraak is, welk een indruk haar nieuwe wijze van op treden zou maken. En dan! haar leven lang zou ze een rijke dame wezen! Pauline luisterde verstrooid, ze dacht aan heel iets anders. We zal de tegen strijdigheden van het vrouwelijk liart verklaren? Het. schijntongeloofelijk, maar ze nam het bespottelijk voorstel aan, ze stemde toe die noodlottige reis te doen, alleen omdat ze innig verlangde haar man weer te zien. Een bewijs dat ze het niet om het geld deed was dat ze de 309.000 francs van den Prins weigerde, en eerst na langdurig aan dringen nam zij de schitterende toiletten aan, die, om zoo te zeggen, bij haar rol pasten. (Slot volgt.) leden, dat nog nauwelijks veertien da gen de gewone zuigelingengenoegens had gesmaakt toen het overleed, en toch al in twee begrafenisfondsen was verzekerd, in het cene door zijn vader, in het andere door zijn grootvader. Of opa ook belangstelde in zijn kleinkind! Hij is bepaald een ver-vooruitziend man, en als hij niet te oud is, dan zal hij zeker ook wel behooren tot de over- talrijke groep, die nu al, nog vóór er over de Drankwet is beslist, op audiën tie zijn geweest of stukkon hebben in gestuurd om te solliciteeren voor in specteur of adjunct-inspecteur bij het Drankwezen. De minister is echter zoo verstandig geweest om in de staatscourant te waar schuwen tegen al te groote heethoof digheid van deze „drankvrije" candida- ten, en hen te verzoeken nog wat te wachten met hun sollicitaties. Wat minder heftigheid en meer kalmte zou zeker ook niet ongepast zijn voor het eerste-Kamerlid van der Biesen. Mag men ul. het zittingsverslag van het Hbld. gelooven, dan had bij de sluiting het volgend gesprek plaats: De Voorzitter: En thans, mijne hee- ren, wordt met het oog op de lieeren, diü van verre komen, de vergadering verdaagd tot Dinsdag te 2 uur. De heer Van den Biesen: Dan is de gehecle dag weer naar de weerlicht. 't Behoeft ons zeker niet te verwon deren, dat er zoo als de N.G'rt. op merkte, na het uiten dezer woorden onder de leden der rechterzijde „bewe ging" ontstond. Het is danookzeker geen uitdrukking, zooals tot dusver in ons parlementair woordenboek gebruikelijk was, die dit katholieke lid hier bezigde. Tenzij wij ons vergissen! Onlangs heeft de heer v. d. Biesen een nota aan de Eerste Kamer overge legd, waarin hij een aantal uitspraken van hoogleeraren aan openbare univer siteiten bijeengezameld had, die zijns inziens Godslasteringen inhielden. Mogelijk, dat de man, die blijkbaar lust in napluizen heeft, nu ook eens in onze parlementaire geschiedenis zoekt naar gebezigde bastaardvloeken. Als ondertusschen het anti-revoluti onaire Kcmcrlid dat voor eenige jaren strafbepalingen tegen het vloeken in het leger wenschte maar geen wetsout werp indient, volgens 't welk het vloe ken ook van leden van de staten-Gc- neraal strafbaar zal zijn. Wie weet goeveel strafzaken er dan nog te behandelen zullen zijn, vooral daar uit onder alle standen en streven openbaart ons zich meer an meer los te maken van het couventioneele in „fatsoenlijke" Niet alleen in figuurlijken zin wil men zich losmaken van alle knellende banden, maar ook in letterlijken zin en wel van zijn kleeren. Men denke slechts aan de „kneipende" |blootvoeten, aan de natuur-genoeskundigd bloots- hoofders, en aan den nachtlooper, die zich sinds eenigen tijd in de velser bosschen ophoudt. Eerst werd, toen er vrouwen waren, die zeiden hem gezien te liehben. ge loofd aan verbeelding, doch sedert kan geen twijfel meer bestaan, nu hij zich heeft vertoond, geheel in Adamscostuum, aan het hoofd der bewaarschool, twee harer helpsters en een vijftigtul kinderen. Zij liepen op de zg. Doodlaan bij het buitenverblijf Sehoonenberg van baron Van luyl, toen de kerel opeens uit het hout te voorschijn kwam en op het troepje toeliep. De kinderen gilden het uit van den schrik, doch juffrouw I. en haar help sters waren zoo bij de hand, dat de laatsten het clubje bijeen hielden, ter wijl de eerste wegsnelde om bij een der jachtopzieners hulp te halen. De kerel zag nu in, dat hij te ver gegaan was, haalde uit het bosch eenige kleedingstukken te voorschijn en ver dween in de andere bosschen om Drie huis gelegen, waar hij later door de politie niet meer opgespoord kon worden. Kaatl .so verzicht. Ook in de zitting van den Gemeente raad van 5 Juli 1.1. werden weinig zaken gedaan. liet jaargetijde brengt mede, dat men thans alleen de hoog noodige zaken afdoet; niet alleen met het oog op de warmte, doch ook omdat in den regel vele Raadsleden des zomers af wezig zijn. Dit laatste was nu ook het geval met een viertal hunner, zoodat de zitting door slechts dertien leden werd bijgewoond. Dat het op zeker oogenblik toch weer ouderwets toegegaan is, zooals we straks zien zullen, moet toegeschreven worden aan het feit, dat het turbulente klaverblad voltallig was en zich niettegenstaande de warmte toch duchtig geroerd heeft; ditmaal niet tegen Burg. en Wetli. doch in overeenstemming met het Dagelijkscli Bestuur, vooral niet een der Wethouders. Hierover straks meer. Bij de behandeling der ingekomen stukken bleek, dat de feestcommissie, die zich geconstitueerd had voor een luisterrijke viering van den aanstaanden Koninginnedag, aan den Raad voor dat doel een crediet van f 1000 had aange vraagd. Het hoofddoel der commissie was om een 4000-tal kinderen der La gere scholen den dag feestelijk te laten doorbrengen. De heer van Eek zou liever een volksfeest dan een kinderfeest georganiseerd willen hebben, en ook andere leden deelden deze meening. De heer K1 e b e r zou het beter gevonden hebben, dat de commissie eerst geld bij de burgerij had ingezameld, en eerst daarna den geldelijken steun van de Ge meente als sluitpost had aangevraagd; terwijl de lieer Plomp, op dit denkbeeld ingaande, voorstelde om aan liet crediet van f 500, da* B. en W. toegekend wensch- ten te zien, de voorwaarde te ver binden, dat de ingezetenen minstens evenveel zouden bijdragen, welk voor stel door den Raad werd aangenomen. Zooals men weet heeft de feestcommissie op grond van dit besluit haar taak neer gelegd. De kinderfeesten zullen dus hoogst waarschijnlijk dit jaar achterwege blijven. Een kort doch beslissend debat had verder plaats bij de behandeling van de ontwerpverordening betreffende de ledi ging van privaatputtcn, een verordening die reeds een langdurige lijdensperiode heeft doorgemaakt, en reeds meermalen van omvang en grondgedachte veran derde, voor dat ze, nu weder in een vorige gedaante, den Raad werd voor gelegd. De bedoeling was oorspronkelijk de noodige toestellen op kosten dei- Gemeente aan te schaffen om een reu- kelooze lediging der privaten mogelijk temaken. Yoor het gebruik dier toestellen zou van de ingezetenen een nader vast te stellen recht geheven worden, ter wijl de ingezetenen verplicht zouden worden de lediging van wege den ge- incentereinigingsdienst te doen bewerk stelligen. Groot verschil van gevoelen had bestaan ten aanzien van de vrijstel lingen, die van deze verplichting verleend zouden worden, en welke de Gezond heidscommissie terecht zooveel mogelijk beperkt wilde zien. Het eerste der twaalf artikelen van de verordening, luidende dat het verboden is| „privaatputtcn te ledigen of anders dan vanwege den Ge- uieente-reinigingsdienst te doen ledigen" leidde reeds aanstonds tot verzet van de zijde van den heer Plomp tegen het beginsel der verplichting, dat er m uitgesproken werd. En na een langdurige discussie werd dit artikel dan ook met 7 tegen 6 stemmen verworpen, zoodat de Verordening naar B. en W. geren- voyeerd werd om opnieuw haar lijdens weg te vervolgen. Een gelukkiger lot viel ten deel aan de Ontwerp verordening op de Banken van Leening, die na langdurige discussie en na op voorstel van den lieer Plomp verschillende redactie-w ijz gingen te hebben ondergaan ten slotte werd aan genomen. Het doel der Verordening is de mogelijkheid van eenige contróle op de Banken van Leening alhier te openen nu het gebleken is, dat sommige parti culieren zoogenaamde pandjeshuizen hier hebben opgericht, en dezen niet zelden te bezwarende voorwaarden aan hun klanten zouden kunnen stellen. "~rHierna zag de riteer KUyper zijn verzoek, in zake de levering van Raads- verslagen, op voorstel van B. en W. afgewezen, omdat men algemeen zeer tevreden is over den bestaanden toe stand der Itaadsvcrslagen. Wij moeten echter hieromtrent opmerken, dat de bedoelde zoogenaamde Officiecle Ver slagen in geene deele stenografisch zijn, en dat het aan ieder raadslid vrijstaat alle door hem gewenschte of noodig ge achte wijzigingen aan te brengen in de drukproef van het door hein gesprokene. Met andere woorden geven deze ver slagen, die in den regel eerst weken na de raadszitting verschijnen, niet altijd een juist beeld van hetgeen in den raad in werkelijkheid gezegd is; evenmin van soms gebezigde argumenten, die een beslisscndeii invloed op den uitslag cener stemming hebben uitgeoefend, doch later in de Verslagen wel eens blijken misvormd of in t geheel niet teruggevonden te kunnen worden. De belangstelling van de Amersfoortsche burgerij in hetgeen in den Raad gespro ken wordt is toch al bedroevend gering en in den regel tot het nulpuntgedaald, wanneer de officieele verslagen eindelijk komen te verschijnen, zoodat bedoelde afwijkingen tusschen de officieele waar heid der Raadsverslagen en dewerkelijke waarheid van het gesprokene in den regel slechts weinig de aandacht trekken. De ze omstandigheid kan wel eens tot een minder gewenschte „loslippigheid" in den Raad leiden, ja zou wel eens dienstig gemaakt kunnen worden voor de vrucht bare toepassing eener „tactiek bij het debat", waardoor onzuivere stemmingen, onder den indruk van het oogenblik mogelijk worden,

De Eemlander | 1904 | | pagina 2