Buitenland. Binnenland. Ën daarnevens kan ook het Inter nationaal Instituut geen propaganda worden gemaakt voor een of ander hervormingsprogramma, noch zal invloed worden uitgeoefend of getracht uit te oefenen op de aangesloten of belang hebbende groepen van Middenstanders. {Studie derhalve staat op den voorgrond. En daarnevens kan ook het Inter nationaal Instituut medewerken tot het houden van Congressen. Verder niets. Terecht hebben de oprichters begrepen, dat de Middenstandsactie, die nog zoo jong is en die den weg tot verbetering van misstanden, geheel zonder aanwijzing van voorgangers zichzelf moet banen, éérst en voor alles een rijke studie moet maken van de verschillende economische toestanden en vraagstukken waarbij de Middenstand betrokken is, Yoor men kan komen tot daden. En vooral een internationale vereeni- ging van Middenstanders moet aan de studie de eerste plaats geven. Immers: internationale actie in de Middenstandsvraagstukken zal bijna nooit of te nimmer kunnen voorkomen: de oplossing van welke kwestie ook zal steeds moeten geschieden naar de eigen aardige toestanden, afzonderlijke belan gen, eigen behoeften van elk land. Doch wél is het noodig, dat de Mid denstanders van het eene land weten, hoe eenzelfde vraag elders wordt opge lost, opdat ze in hun eigen land, reke nend met de eigenaardige behoeften daarvan, op een eigen oplossing kunnen aandringen. Wél is het noodig, dat men een inter nationaal dossier aanlegge over alles wat ter bestrijding van voorkomende misstanden in de verschillende landen, hetzij van regceringswege, hetzij langs den weg van het particulier initiatief, gedaan wordt. Welnu, dat alles doet het Interna tionaal Instituut. Het brengt bijeen, uit alle landen die zijn aangesloten, alle wetten, verorde ningen, statistieken, acten en andere gegevens, die voor den Middenstand van belang zijn of erop betrekking hebben. En het brengt die gegevens bijeen in zoogenaamde dossicrty voor elk bijzonder onderwerp een, waarin alles is verzameld wat daarop betrek king heeft. Zoo kan een respectabele en enorm- rijke bron van gegevens ontstaan. Immers, reeds nu zijn in het Instituut vertegenwoordigd België, Ëraukrijk, Duitschland, Rusland, Oostenrijk, Luxem burg, «Spanje, Zwitserland, Saksen, Badeu, Wurtenberg en Nederland! En al mogen do wettelijke maatrege len in het belang van den Middenstand niet in al deze landen even grooten omvang hebben, de actie die in de laatste jaren onder de Middenstanders-zelf is ontstaan, heeft toch reeds gegevens ge noeg opgeleverd, om 't dossier van ver schillende onderwerpen al tamelijk uit gebreid te maken. Aan een Directeur, die te Brussel zijn zetel heeft, is het archief en de bibliotheek van 't Internationaal Instituut ten beheere opgedragen. Bij dezen berusten de dossiersde verschillende gegevens omtrent de be langrijke Middenstandsvragen. Bij dezen kunnen die gegevens, die hoogst belangrijke dossiers worden ge raadpleegd, inlichtingen kunnen worden bekomen, informaties genomen en vragen worden gedaan. En door wie? Daarmede komen we op een kwestie, die eigenlijk voor ons de nadere aan leiding is geweest tot het schrijven van dit artikel. Art. 24 van de Statuten van het Instituut zegt, dat de centrale bibliotheek toegankelijk is voor, en dat hare wer ken worden uitgeleend aan leden van het Instituut, die eveneens van de dos siers waarover we boven spraken inzage kunnen nemen. En als we dan nagaan, wie die „lie den" zijn, dan geeft het tweede hoofd stuk der Statuten daarop antwoord. Eercleden, werkende leden en cor- respondeereude leden zijn de drie cate- goriën waarin ze verdeeld zijn. Van de eerste behoeven we niet te sprekende werkende en de correspon- deerende leden maken het eigenlijke Instituut uit. De werkende leden, zijn vooreerst de oprichters van liet Instituut, en verder diegenen, die dooi de correspondeereiule leden, op de jaarlijksche algemeenc ver gadering, tot een getal van twaalf voor elk land, uit deze laatsten worden ge kozen. Voor Nederland zijn leden-oprichters deheerenTuteinNolthenius, Prof. Noordt- zjj, Dr. Nouwens, Prof. Josephus Jitta en Thijs Plet. Correspondeerende leden kunnen zijn zoowel Vereenigingen als afzonderlijke personen, met een contributie van f 6. En juist hierop wenschen we heden eens met nadruk de aandacht te vestigen. Het is toch, naar ons uit inlichtingen van bevoegde zijde gebleken is, tot dus verre voor onze Middenstands vereeningen nog vrijwel uitzondering, wanneer er toetreden als respondeerend lid van 't Instituut. Terwijl het regel inoest zijn! Dat bestuurderen van vereenigingen alleen reeds 0111 het gebruik der rijke boekerij van het Instituut, die voor studie van Middenstandsvraagstukken van zooveel nut kan zijn eigenlijk allen als leden zich persoonlijk moeten laten inschrijven, behoeft ook al geen betoog. En al houden we hier nugeenlcden- aanwervings-preek voor het internatio naal Instituut, het mag ons toch wel van het hart, dat we gaarne de Neder- landsche Middenstandsbeweging een eereplaats in deze Internationale studie vereniging zouden zien innemen, ook wat het getal der leden betreft. De twee vertegenwoordigers' van ons land in het centrale Comité van 't In stituut de hoeren Tutein Nolthenius en Dr. Nouwens welk Comité in het bizonder met het verzamelen der gege vens voor de verschillende dossiers be last is, zorgen dat, wat werkkracht en intellect betreft, ons land een waar dige plaats inneemt. De heer Nolthenius heeft in No. 8 van ons Orgaan reeds medegedeeld, welke onderwerpen het eerst aan de beurt zijn ter bestudeering in het Inter nationaal Instituut: 1°. het technisch onderwijs en 't vak onderwijs voor den Middenstand; 2. de veranderingen welke de mechanische inrichting der bedrijven in den laatsten tijd ondergaat, hoofd zakelijk wat betreft de kleine werktui- g. 11 en motoren, 3°. het crediet Met het aanleggen van dossiers over deze onderwerpen is het Instituut reeds begonnen, terwijl tevens aan de beurt zijn: uitbreiding der arbeiders-verzeke- ring tot de leden van den Middenstand, coöperatie, de contante betaling, enz. enz Op het grootse nut, practisch en theo retisch, van inzage en bestudecring de zer dossiers te wijzen, zou dan toch wel overtollige moeite zijn! En we zeggen nogmaals, dat zoowel vereenigingen als afzonderlijke personen, door lid te worden van het Instituut, zich dat alles kunnen verschaffen. Zooals men na lezing van het boven staande begrijpt, zouden we toetreding tot het lidmaatschap van het Instituut dringend aan de aangesloten vereeni gingen wenschen aan te bevelen. We hopen, dat ze deze kwestie eens in een hunner volgende vergaderingen zullen bespreken. Gaarne zijn wij ter inlichting en verklaring bereid, even- tueele vragen te beantwoorden. Aan den Kantonnalen Raad van Zürich zal eerlang een voorstel worden aangeboden tot invoering van de ver plichte winkelsluiting op Zondag. liet is te danken aan den aandrang van den stedelijken kleinhandel, die, zonder wet- tclijken dwang, niet tot de Zondagrust kan geraken. Stakende arbeiders aan denRic- kerstunnel, in St. Gallen, hebbeu plun dertochten ondernomen verschillende particuliere eigendommen zijn bescha digd. Er zijn troepen gezonden om de orde te handhaven. Den 15n Juli is op 't Montrose - kerkhof te Chicago het laatste slacht offer van den Iroquois-theaterbrand be graven; het is een vrouw, wier lijk zes maanden aan de morgue had ge legen en door niemand was herkend. Op haar graf is nu een steen geplaatst met 't opschrift de Onbekende. 150 Dec. 1903". Talrijke beambten van de St. Louistcntoonstelling zijn ontslagen, en aan 350 is een verlaging van salaris aangekondigd. Het schijnt er dus, fi nancieel, niet al te best voor te staan. In het Ertsgebergte trok sedert eenigen tijd een ongelukkig jong meisje de aandacht, die beweerde Christus te zijn en in een toestand van zenuwover spanning werkelijk ook predicaties hield. De boeren uit den omtrek sloegen ge loof aan haar beweringen en de politie moest met de sterke hand optreden om aan de bijeenkomsten een eind te maken. Het jonge meisje, zoo bleek uit het onderzoek, geraakte nu en dan in een stiat van helderziendheid, hield dan allerlei aanspraken, die ze gewoonlijk niet beëindigde, wat echter de geloovi- gou niet belette in extase te raken en op de knieën te vallen. De eerstvolgende oorlog. Deze zal geleverd worden in Amerika, en het is nu reeds zeker, dat er millioenen en millioenen elkaar naar het leven zullen staan, en dat er millioenen en millioenen zullen vallen. En het zal vooral een economische oorlog zijn waar gedood wordt uit zeer en zuiver technische over wegingen. De verklaring is deze. De katoenmarkten in Texas, in Louisiana, hebben in de laatste jaren veel te lijden gehad van een vijand, algemeen bekend ale de .boll weevil", een torretje, dat zich listiglijk tot de katoenbalen toegang weet te verschaffen, er zich vestigt, er huist en leeft. Men paarde er, de wijfjes legden haar tien rnillioen eieren, de kleintjes deden zich aan de katoen te goed, en gansche baleu, heele zolders volle pakhuizen vraten zij aldus leeg. De schade hierdoor geleden laat zich niet becijferen. Er kwamen zuiveraars, gewone en wetenschappelijke, aan te pas, landbouw- en entomologische vereenigingen schreven prijsvragen uit, maar de vijand week voor niets.... Tot nu profetsor Cook een oorlog wil doen ontbranden en de millioenen legers van den „boll-weevil" wil laten bestrij den door keurtroepen, door hem gewor ven uit Guatemala, goed gedrild, keu rig rood in hetluniforui gestoken, en strijd lustig, moedig, doodverachtend als geen andere. De roode mier leeft ook vau katoen, maar, verstandiger dan het kwaadaardige torretje, haalt zij uit de katoenplant haar honig op en zorgt er, in haar eigen be lang, juist ter dege voor, dat de plant zelve niet wordt beschadigd. Maar haar beste eigenschap is een geweldige haat tegen het boll-wee villtorretje. Waar zij elkaar tegenkomen gaat het op leven en dood, maar de roode mier, veel sterker, vlugger en beter gewapend, wint het altijd en dan gaat het op verwoesting der steden en plundering van de wo ningen, en noch eieren, noch larven, jong noch oud ontkomt, aan den alge- meeuen moord. I'rofessor generaal Cook voert uit Guatemala eenige millioenen roode mie ren aan. In kleine doosjes zijn zij ge borgen waarin kleine luchtgaatjes, niet te veel ruimte en niet te veel voedsel, opdat zij goed humeurig, goed hongerig op de katoenzolders en plantages kun nen worden losgelaten. En de strijd zal er ontbranden in het erre Westen, zooals in het Verre Oosten even bloedig, verbolgen, tot het bitter eind. Alleen op nat kleiner schaal.... 23 Juli viel de Geneefsche politie het eigenaardig doen van een vreemdeling op. Hij werd toen bewaakt; doch hij be gaf zich den volgenden ochtend naar het commissariaat om zich erover te beklagen, dat hij, zelf mouchard, door geheime agenten gevolgd werd. Hij was in Geneve gekomen om een geheim congres van nihilisten bij te wonen. Dit zou niet in de stad zelf plaats hebben doch bij het dorp Ebens,evenoverdeSavoysche grens. Daar woont een nihilist Hermann op een villa, en daar zou de bijeenkomst plaats hebben. Men gaf den Uussischen kameraad te verstaan dat hij in Zwit serland niets te maken had en dat de politie daar haar plicht wel kende. Uit een onderzoek bleek dat inderdaad 50 a 60 revolutionairen het congres in de villa Hermann hebben bijgewoond. Slechts weinigen waren in Geneve geweest; de meerderheid was direct uit Parijs, Duitsch land of Rusland naar het dorp gekomen De besprekingen duurden vijfdagen.Ze werden plotseling afgebroken op het be richt van Plehwe's dood. Besloten werd o.a. binnenkort nog een revolutionair manifest uit te geven. Het uitdrogen van de Duitsche rivieren tengevolge van het uitblijven v >n regen neemt bedenkelijke afmetingen aan zegt de cor. van de N.R.Crt Reeds zijn veertienduizend schippers tot werke loosheid gedoemd. Uit Dresden komt het bericht, dat vanavond ook de Sachsische Boekmische Dauipfer Com pagnie haar bedrijf geheel moet staken wegens het uitdrogen van de Elbe. Het Dresdener peil weesvanmorgen vroeg 222 c.M. onder nul aan. Tegelijkertijd k w am uit Aussig, dat hoogerop aan de grens van Bohemen gelegen is, bericht dat het water daar weer 5 cM. lager was gezakt Voor het groote Öaksisch-Boheemsche nijverheidsgebied is deze stremming van het verkeer op de Elbe een zware ramp. Voor het politiehof van Marylebone (.Londen) verscheen Donderdag als beklaagde Dorothea Druscilla Guest, we gens zich ophouden in een verdacht huis. Beklaagde werd gedragen door een matrone der politie, want zij iseerst elf maanden oud. Do politie vond het stumpertje op een oude matras in een appartement in Georgestreet; de ouders waren de vorige week gearresteerd we gens het houden van bedoeld huis. Het kind was in een beklagenswaardigen toestand toen het werd gevonden, maar door de goede zorgen van de politic matrone verscheen het gisteren als een toonbeeld van welvaren voorden rechter. Namens den Londenschengraalschaps- raad werd gevraagd de zaak van „be klaagde" opnieuw uit te stellen en haar aan de hoede van armvoogden toe te vertrouwen. Aldus geschiede en „be klaagde" werd naar het werkhuis ge dragen, onbewust van haar ernstig ver grijp tegen de goede zeden. Een zekere Schütz, werkzaam op eene brikkenbakkerij te Lenders, bracht Zondag don brikkenbakker Reuen, te Vaals werkzaam, een bezoek en viel R. gedurig lastig, en wierp hem ten laatste zelfs met steenen. R., het plagen moede, nam een re volver en loste oen viertal schoten op S., waarvan een kogel dezen in hot on derlijf trof, welke verwonding van ern- stigen aard was. R. ziende, welk onheil hij had aan gericht, zocht de vlucht, achternagezet door eenige voorbijgangers, tot hij ten laatste in eenen dooreenen hoogen muur omgeven tuin terecht kwam. Ineen oog wenk zat hij boven op den muur, doch wegens de te groote hoogte waagde hij den sprong niet. De politie inmiddels ter plaatse nam hem gevangen, toen hij door den ingang van den tuin naar de Maastrichterlaan wilde vluchten. De getroffene is naar het hospitaal te Maastricht vewoerd, alwatvr zijn toestand erg bedenkelijk gevonden werd. (L.K). Men meldt uit Delft: Door M. Boekholt en 27 andere n, allen gehuwde onderwijzers, werkzaam bij het openbaar onderwijs hier ter stede, is tot den raad een adres gericht, ver zoekende de vergoeding voor huishuu r, thans bedragende f 50 per jaar, te bren gen op f 100. Adressanten herinneren er aan, dat er door den minister van binncnlandsche zaken, bij de behandeling der wet, met nadruk op is gewezen, dat het cijfer van f50 een minimum was, geldig voor de kleinste gemeenten van ons land. Ten slotte brengen adressanten bij, dat&ed. Staten den 28 Januari 1902 aan B. en NV. van Delft bericht hebben „dat voor tegemoetkoming in huishuur voor ge huwden onderwijzers zij een bedrag van f 50 voor eene gemeente te laag achten". Donderdagmorgen dreef er van uit Enschedé gezien in 't Oosten een groote luchtballon, welke zich verwijderde in Noord-Westelijke richting. Daar hij niet hoog dreef, werd de veronderstelling ge maakt, dat de reizigers het plan koes terden om te dalen. Dit geschiedde dan ook in de weide van de weduwe Pcrik achter de villa De Welle, te Lonnekcr. Het gezelschap bestond uit 4 personen, leden van Lüftschilfahrt-Verein. Zij waren gistermorgen om 8' uur (M.E.T.) te Bannen opgestegen en daalden pl.ni. half twee. De luchtschipper was luite nant Bruggeman van het 65e regiment infanterie te Keulen, die na behouden aankomst op de weide een fotographi- sclie opname van de vele daar aanwe zigen deed. De andere inzittenden wa ren allen uit Elberfeld. (Tub.) UIT I)E PERS. I>e verkiezingen voor «le Eerste limiier. Het Handelsblad schrijft onder meer: Welke lieeren in Zuid-Holland de plaats innemen der zes niet herkozen liberalen, is even weinig interessant als de persoonsveranderingen der leden voor Gelderland en Limburg. Al deze heeren toch zijn feitelijk met een bepaald man daat naar de Kamer afgevaardigd. Hun is opgedragen te stemmen volgens de bevelen van dr. Kuyper. De nieuwe theorie door het ministerie tegenover de Eerste Kamer gehuldigd, brengt dit mede, en wij hebben dus niet te onderzoeken of die nieuwe senatoren bekwaam of onbekwaam zijn er zijn er onder wier bekwaamheid reeds lang onbetw ist- baar vast staat de wijze waarop zij hun mandaat ontvingen, maakt hen tot stemmachines. Bij die zwijgende taak der regeerings- partij is de samenstelling der oppositie van des te meer belang, en daarom is het van beteekenis, dat rar. Yening Meinesz, de oud-burgemeester van Am sterdam, dooi' de Staten van Noord- Holland gekozen is in plaats van jhr. van der "Wijck, die niet meer in aan merking wenschte te komen. De Am sterdammers, die de degelijke beginsel vastheid van hun oud-burgemeester en zijn groote kennis steeds hebben gewaar deerd, zullen met vreugde hebben gezien dat het omgaan van Zuid-Holland Neder land niet heeft verstoken van de politieke kracht in mr. Ycnmg Meinesz aanwezig. Verder zegt het blad: De stempel op deze verkiezingen wordt gezet door de benoeming van mr» 8. van Houten tot lid voor Friesland. Wij zijn nooit vurige bewonderaars ge weest van Van Ilouten's kieswet, maar wel hebben wij in den ond-afgevaardigde van Groningen en oud-minister steeds gewaardeerd dat zijne politiek steunt op beginselen van staatkundigen aard. Hij vat de zaken niet aan bij het kleine eind; hij drijft geen staatkunde met het oog op belangen, die niet die van den Staat zijn, het algemeen Nederlandsch staatsbelang is steeds de grondslag ge weest van zijne politiek. Hij is de aan gewezen man om tegenover de, in onze oogen, verderfelijke richting, van hot ministerie opnieuw en met kracht te doen klinken: Geen kerkelijke inmen ging in de staatszaken en geen staats inmenging in het vrije ruilverkeer! Mr. van Houten heeft vooral zijne kracht getoond in de oppositie, juist doordien hij vasthield aan eenige, ook door ons gehuldigde, grondbegrippen van staatkunde. Nu in de Eerste Kamer voor eenigen tijd de liberale partij ge dwongen is de rol van oppositie te voe ren vinden wij een waarborg, dat die oppositie krachtig en beginselvast zal zijn, vooral in de tegenwoordigheid van den nieuwen senator voor Friesland. Tegenover dr. Kuyper's almacht zal men het schrikbeeld„Van Houten onder socialistische overheersching!" niet kun nen uitspelen. Wij zijn niet ongenegen in die ver kiezing te Leeuwarden eene navolging te zien van de senatorsverkiezing van Waldeck-Rousseau, nadat deze sinds zijn aftreden als minister van binncnlandsche zaken jaren lang geen mandaat heeft gehad, en wij geloovcn dat onze premier in plaats van dit ééne nieuwe lid der Eerste Kamer te verwelkomnn nog wel gaarne een paar oude leden had laten blijven zitten. En over het gebeurde in de Staten vergadering van Overijsel schrijft Het Handelsblad: De liberalen deden een zeer fatsoen lijk voorstel: Laat ons den uitslag der aanvullingsverkiczing afwachten, wij heb ben dan eene volledige Statenvergade ring en wij komen nog best op tijd klaar voor 20 September. Maar de mi nisterieel? pui tij in Overijsel schijnt door trokken te zijn van den geest van mr. Sybrandi. Versmaadt deze geen enkel argument, waar of onwaar, de pat tij versmaadt niet het kansje van een loting in plaats van nog eenig gevoel van waardigheid aan de benoeming van onzen Senaat vast te knoopen. Zij weigerde op het billijk voorste) in te gaan. De liberale leden verlieten daarop de ver gadering, en bereikten zoo toch hun doel. De houding der Kuypcrianen in de staten van Overijsel heeft dus alleen scherper doen uitkomen hoe weinig eer bied deze partij heeft voor de Eerste Kamer. De houding van haar leider gaf daartoe aaideiding, het voorbeeld blijkt terstond na te werken, en het incident te Zwolle is het tastbaar bewijs van de juistheid onzer redeneering, dat het optreden van dit ministerie tegenover de Eerste Kamer een onzer staatsinstel lingen ontwricht heeft. Het Utrechtsch Dagblad schrijft onder meer: Er w as eenige reden om te verwach ten, dat in de liberale vacatures, ont staan door het zich niet meer beschik baar stellen van de heeren Gleichman en Fennema (Friesland), van Lier en Nysingh (Drenthe), enkele andere der in Zuid-Holland uitgeworpenen gekozen zouden worden. Dit is niet geschied; maar de Staten van Friesland hebben een anderen veteraan in de Eerste Ka mer gebracht, die zeker niet de minste i6 onder de broederen. Mr. S. van Houten keert terug in het parlementaire leven, waar hemwcl weder eene leidende rol zal zijn aangewezen, zij het ook thans bij de oppositie. Over het gebeurde in Overijsel zegt het blad: Het is een manoeuvre, die slechts in een buitengewoon geval oirbaar geacht kan worden. Was dit geval hier aan wezig f Wij meenen van wel. De uitvlag der Staten-vcrkiezingen had ontegen zeggelijk de meerderheid aan deliuker- zijde verzekerd, al was het dan slechts een meerderheid van één stem. De toevallige omstandigheid, dat cenliberaal lid wegens gezondheidsredenen ontslag had moeten nemen, en de zeer aan staande voorziening in die vacature, wettigden het voorstel tot verdaging. Toen dit verworpen werd met de een parige stemmen der rechterzijde tegen, mocht een buitengewoon middel in toe passing worden gebracht. De Nieuwe Am li emsc h e Cou rs nt schrijft: Het feit van beteekenis en dat wel geschikt is het vacantiegenoegen van den Premier een weinig te vergallen is de verkiezing van den oud-minister mr. S. van Houten. Al zagen wij mr. van Houten liever plaats nemen in deuTweede Kamer, toch verheugt liet ons dezen staatsman weder te zien terugkeeren in het par lementaire leven Ongetwijfeld zal hij ook in de Eerste Kamer en bij de be staande vorhoudingen een zeer ge wichtige pol vervullen.

De Eemlander | 1904 | | pagina 2