Sigarenmagazijn Aclvertentiën. J. van Genderen, Concertzaal „DE AREND". Zondag 21 Aug. CONCERT en BAL-CHAMPETRE S. van LE1JENH0RST Neemt proef met de merken CREMA DE CUBA en N1C0T. Onverbeterlijke 2':2 ets. sigaar. Uit den Haag seint men ons, dat de leerlingen der H. B. S. van Ramshorst, van Aller en E. Willemstijn, die examen liebben gedaan voor adelborst, geslaagd zijn, respectievelijk met de nummers 2 9 en 26. In de Nieuwe Amersfoortaehe Courant van Zaterdag 13 Augustus, lezen we liet volgende Een mensch is toch nooit te oud of cr valt nog wat voor liem te leeren. Dat is ons dezer dagen weer zonneklaar gebleken. Naar a inleiding van het be richtje in ons nummer van 6 *Aug 1.1, omtrent het eandidaat stellen door de Kiesvereeniging „Amersfoort'' voorden gemeenteraad van den heer Gerritsen, waarbij wij deze Kiesvereeniging radicaal noemden, schijft de Eemlanderdat daar er in ons land geen „radicale" partij meer bestaat de genoemde Kiesvereeniging ook onmogelijk „radicaal" kan zijn. Nu verkeerden wij in den waan dat eigenlijk de liberale partij feitelijk had opgehouden te bestaan Maar vergissen is mensch el ijk on als men zooals wij, gedachtig aan het „Heb uw naaste lief als uzelven", ruim twee en dertig jaar neutraal zijn gebleven, is het zeker niet te verwonderen dat wij van het fijne onderscheid tussehen libe raal, radicaal, sociaal en verdere alen nog altijd niet op de hoogte zijn. Wij achten liet onnoodig, bij dit aan duidelijkheid niets te wenschen ovcrla tende stukje, iets bij te voegen. Moge lijk weet de heer Slothouwer zelf wel, at hij eigenlijk heeft willen zeggen, arnmer dat hij het zijn lezers niet dui delijker heeft kunnen of willen meededen. Bij de Zaterdagavond in Het "Valkje en overstaan van notaris Jobs Knoppers gehouden verkooping werden verkocht: Perc. 12, en 3. winkelhuis aan de jangcstraat met 2 woonhuizen aan de ieuwstraat, aan den makelaar J, D. ammerts van Bueren voor f 12.080; Perc. 4 en 5, bouwterrein aan de Gast huislaan aan den heer H. J. Wolter voor f 650, terwijl ere 8, bewoond door den heer Claes verd op gehouden voor f 5950 )e perccelen 6 en 7 waren uit de hand verkocht. - Morgenavond zal de stafniuziek van het 5e-Reg. Inf. een muziekuitvoering even op het terras van Amicitia, waarbij iet volgende programma zal worden ïitgevoerd ,,The Directorate'', march Sousa. Ouverture „Euryan- the" O. M. von Weber. „Auf Glückes Wogen Walzcr Waldteufel. Grosze Fantaisie aus der Oper „Die Zauber flöte" Mozart. Einleitung zum driften Act und Brautekor aus „Lohengrin" Rich. Wagner. Suite du ballet „Coppélia" Léo Délibes. I. Introduction et "Valse de la pou- pée; II. Danse de féte et Yalse des heures; III. Czardas (danse hon- groise); IY. Galop final. 7, a „La Sérénate' (Engellied) Braga b „Klanhe voni Rlicin", Gavotte Latann. 8. Grande fantaisie de l'opéra „La fille du Régiment". Donizetti. Jhr. J. L. Mock, instructeur aan de Rijschool, verlaat binnenkort den dienst met pensioen. I Maandagavond hield de Yereeniging „Handel en Nijverheid" haar maand vergadering in „de Zwaan". Met het estuur mee, waren aanwezig 24 leden. Nadat de voorzitter de vergadering eopend had, deed de secretaris voor- ezing van de notulen der vergadering van Dinsdag 12 Juli, die onveranderd werden goedgekeurd. I Omtrent het verkrijgen der stenogra- phische verslagen van de algemeene vergadering van den Middenstandsbond fleelde de voorzitter mede dat men zijn anvrage daarvoor moest zenden aan den ■jiitgever van het blad Gos. Eshuys te alfsen. Alsnu komt aan de orde punt i der genda: Yoorstel Berns: Het besluit er vergadering van 5 Juli 1901 be- effende het bespreken van candidaten _™oor de Kamer van Koophandel en Fa brieken, weder voor 3 jaar te cont- nueeren. De Voorzitter it van meening, dat waar in de vorige vergadering dit voor stel reeds van alle kanten bekeken is, de discussie nu vrij kort kan zijn, het- 'ivgeen wenschelijk is, vooral met het oog op de belangrijkheid van het tweede punt, waarover nog al een en ander te zeggen valt. I De heer van Ede. Ik ben er ook yoor het weer 3 jaar uit te stellen. Op het oogenblik zijn we nog al eensgezind, dit zou mogelijk aanleiding kunnen ge ven tot tweespalt. Ik ben er terk voor het besluit weer voor 3 jaar te conti- nueeren. De voorzitter. Dit is geen nieuw gezichtspunt De heer v/d Meiden. Wanneer we het voorstel niet aannemen zijn we nog niet verplicht de candidaten te bespre ken we blijen dan geheel vrij De heer Berns. Wanneer een paar leden er mee aankomen, moeten we ze wel bespreken. En wat cr dan gebeu ren kan hebben we in Nijmegen gezien De voorzitter, ik voor mij zie er volstrekt geen bezwaar in. De vereeni- ging is stabiel genoeg om kalm en be daard de zaak te bespreken. De Ka mer van Koophandel en Fabrieken is een geheel onzijdig lichaam en wanneer we altijd bang zijn ons aan iets te bran den durven we nooit de handen uitslaan. De heer v. d. Meiden. Het ligt ook juist op onzen weg ons er mee te be moeien. D o h e e r IIo u ba e r. Ik kan me maar niet begrijpen hoe hierbij nu politiek te pas kan komen en hoe liet ooit een scheuring te weeg zou kunnen brengen. Ik ben er voor het niet te continueeren. Do heer Smits. Is er nog geen middenweg te vinden, door bij iedere verkiezing voor de K. van K. F. uit te maken of we de candidaten zullen be spreken, of niet? De heer van Ede. Ik persisteer bij hetgeen ik gezegd heb en wensch er ïog bij op te merken, dat w anneer wc eenmaal gaan bespreken, we ook komen tot candidaai6telling. De heer Smits. Al komt het nu tot candidaatstelling, dan zijn de leden immers nog geheel vrij. De heer v. d. Meiden. In dien geest, het stellen van candidaten. is het oor spronkelijk in de statuten ook bedoeld. De heer Oosterveen. Als we het voorstel verwerpen, w at moet er dan ge beuren De Voorzitter Dan houden we ons aan art. 1 van het Reglement. In stemming gebracht wrordt liet voor stel Berns verworpen niet 16 tegen 8 stemmen. Punt 2. Bespreking van maatregelen te nemen tegen de Holl. IJzeren Spoor weg Maatschappij naar aanleiding van het besluit der Almclosche Handels- vereen i ging. De voorzitter is van oordeel, dat het een zeer ingrijpend voorstel kan war den. Vandaar dan ook dat het Bestuur het noodig geoordeeld heeft de zaak van verschillende kanten te bekijken. Hij doet voorlezing van een tweetal ar tikelen voorkomen in het Hand eh blad van 22 en 24 Juli, waarin volgens hem een onware voorstelling wordt gegeven van de zaak. Het Bestuur heeft over wogen om het publick voor te lichten omtrent den strijd tussehen de Coöpe ratieve vereeniging „vóór allen der H. IJ. S. M.u en de bij den handel be trokkenen Hij en de heer v. d Meiden hebben ieder daarover iets geschreven, maar zij plaatsen zich niet op het zelfde- standpunt. Vandaar dat hij den heer v. d. M. verzocht eerst zijn geschrift even voor te lezen, waar aan door den lieer v. d. M. wordt voldaan. Het betoog van den heer v. d. Meiden grondt zich op de korte toelichting die de stautten van de Coöperatieve Ver. voorafgaan, terwijl de voorzitter tot uitgangs punt heeft genomen het onwaardige geschrijf van het Handelsblad en van het Hoofd bestuur van bedoelde vereeniging. De voorzitter is van meening, dat de II. IJ. S. M. uit gaat van het prin cipe: niet ik heb den middenstand noo dig maar de middenstand heeft mij noo dig. En nu zal de Maatschappij zich niet door brieven en adressen van zijn weg laten afbrengen. Een bewijs daar voor vinden wc in de afwijzende be schikking op het schrijven van de Al mclosche Handelsvereeniging. De eenige wreg is: de Holl. spoor afbreuk doen, door niet te verzenden. Als het goede renvervoer zoodanig afneemt dat men liet merken kan, zullen er wel mildere bepalingen komen. De Maatschappij tracht het wel te doen voorkomen, als of ze buiten de Coöp. Ver. staat maar ze steunt door vrij vervoer toe te staan en door elk jaar f 20.000 te storten voor stamkapitaal. We moeten zoo'n Coöperatieve Vereeniging niet te licht schatten, dat kunnen we het beste zien aan Eigen Hulp in den Haag, waar de omzet enorm toeneemt. Treden we cr niet krachtig tegen op, dan zal de Coöp. Ver. slagen, vooral ook omdat de sta tuten aanleiding kunnen geven tot mis bruik. De vraag is nu maar: zullen we ons aansluiten bij Almelo of op eigen wieken drijven? Stemmen. Aansluiten! De heer v 'tEind. Ik ben 7 jaar contractant geweest van de H. IJ. S. M. en heb nu 1 Januari 1904 mijn con tract opgezegd. En reeds den 2en Janu ari had ik een agent van de H. IJ. S. M. bij me dm me duidelijk te maken, dat het niet zoo slim liep met die Coöp. Vereeniging. De voorzitter. Als we ons aan sluiten moeten we ons neerleggen bij de besluiten te Almelo genomen. Ik vind het jammer dat de gcheele actie niet gelijktijdig is uitgegaan van den Bond, dan hadden we do zaak veel flinker kunnen aanpakken. D e h e e r v. cl. M e i d e n. Ik ben ook voor zelfstandig optreden. We moe ten zeggen: we vervoeren niet meer en daarmee afgeloopcn. Dat kunnen wc doen zonder andere middenstands ver- ecnigingen, De heer IIoubaer. U hebt, mijn heer de voorzitter, ons zoo helder en klaar uiteengezet het doel en de inrich ting van die Coöp. Ver., u zult zeker ook wel aan kunnen geven hoe we het best een krachtige actie kunnen voeren. De voorzitter. Ik heb met het oog daarop al een motie in elkaar gezet, luidende als volgt: De vereeniging „Handel en Nijver beid" te Amersfoort, bcriuit in hare maandvergadering van 15 Augustus 1904, om zoo nnn mogelijk goederen te verzenden per II. IJ. S- M.; doch dit per N. C. 8. of per andere gelegenheid te volbrengen, behoudens de gevallen waarin door andere vervoermiddelen niet kan worden voorzien, en draagt het Bestuur op te trachtten de uitvoc ring van dit besluit zoo algemeen mo gelijk te doen zijn. Deze motie wordt bij acclamatie aan genomen. Bij de verdere bespreking over dit punt geeft een der leden nog in over weging aan alle hoeken der straten aan plakbiijetten aan te plakken met: Ver zendt niet. per H. IJ. S. M. Het Bestuur zal al het mogelijke doen om de actie zoo algemeen mogelijk te doen zijn en te trachten dat niet alleen leden van „Handel en Nijverheid11 maar ook andere personen er aan deelnemen. Punt 3. Ballotage. Als nieuwe leden worden aangenomen de lieeren: N. For- ster, F. F. Spickcrman en W. R. Schwemmer Jr., terwijl zich wederom twee personen voor het lidmaatschap aangemeld hebben. Punt 4. Ingekomen stukken: Ingekomen zijn: een schrijven van den Middenstandsbond omtrent het vormen eener commissie ter voorbereiding van een algemeen bureau voor Informatie- en incassowezen; een convocatie vöor de op 17 Au gustus te Amsterdam te houden Alge meene vergadering van den „Bond van vercenigingen voor informatie- en iueas- sowezen", welke, ten gevolge van het besluit van 30 Juni, wel zal opgaan in den „Ncd. Bond van verecnigingen van den handeldrijvenden middelstand"; het Jaarverslag der Haarlcmsche Han delsvereeniging over 1903, een maund- lijst van wanbetalers van die vereeni ging over Mei en een van Deventer, eveneens over Mei; her jaarverslag der Kamer van koophandel en Fabrieken te Amersfoort over 1904. Het laatste zal in de eerstvolgende vergadering wrorden behandeld, daar belangrijkheid ervan behandeling in deze vergadering nu het al zoo laat was geworden niet toelaat Bij de sluiting herinnert de voorzitter er aan dat de heer van Hoogstraten binnenkort de gemeeute zal verlaten, waardoor „Handel en Nijverheid" een gevoelig verlies lijdt, daar de heer van Hoogstraten een hoogst gewaardeerd be stuurslid was op wiens adviezen steeds hoogen prijs werd gesteld. Hierna sloot de voorzitter de verga dering. De vergadering, Dinsdag in de Arend uitgeschreven ter bespreking van de Bouwverordening was door een 2o-tal bouwrers bezocht. Het voorzitterschap werd waargenomen door den heer J. li. van 'tHof. Mij, aldus de voorzitter, is van ver schillende kanten verzocht deze vergade ring te leiden en ik heb gemeend daar aan gehoor te moeten geven, ik hoop het zoo goed mogelijk te doen en reken op de medewerking der vergadering. V'aarom we eigenlijk hier bij elkaar zijn, is bekend. Vorig jaar is door de regecring een wet ingediend en aange nomen, de Woningwet, waarin een be paling voorkomt, dat elke gemeente op 1 Aug. 1904 een bouwverordening moet hebben, gebaseerd op de Woning wet, terwijl de uitwerking in details aan het gemeentebestuur wordt overge laten. Dit is ook in Amersfoort gebeurd. Een 11/._, jaar geleden heeft het ge meentebestuur een verordening klaar gemaakt. Die is eerst gezonden naar de Gezondheidscommissie, welke er eenige kantteekeningen op maakte en toen naar de Commissie van fabricage welke er eveneens eenige aanteekeningen bij schreef De bouwverordening werd toen door B en W. ingetrokken en later weer in gediend met de wijzigingen, die er in waren aangebracht. Er is toen veel spoed mee gemaakt. In Juli werd ze ingediend, in de maand dat er bijna geen verga deringen zijn te houden door de warmte en dat de Wethouder van publieke wer ken op reis was. De afdeclingsvergade- ringen waren dan ook slechts bezocht door 7 leden. Wij hebben getracht ii - zage te krijgen van die verordening, en dat is ons gelukt bij een der gemeene- raadslcden We hebben de verordening nagezien en zijn tot de conclusie geko men, dat met verordening het bouw en erg lastig zoo niet geheel onmogelijk wordt. Vooral is dit laatste het geval voor arbeiderswoningen van minder dan f 2.50 per week. M e hebben toen een paar gemeenteraads leden bewerkt en gedaan gekregen, dat de verordening weer naar de afdeelingen werd teruggestuurd. Ons doel is nu om de verordening zoo goed mogelijk te bespreken, geheel of gedeeltelijk. Wc hebben getracht er zooveel mogelijk publiciteit aan te geven, door de geheele verordening af te druk ken in liet Bouw- en Niemvsorgaan. 't Is niet alleen in het belang van de bouwers, maar ook van de neringdoen den en vau alle belastingbetalers, dat de huizen bewoond zijn. Bij de bouwver ordening hebben dan ook alle inwoners belang. Ik open hiermee de vergadering en stel voor de verordening artikel voor artikel te lezen, wie dan iets te zeggen heeft kan dat dadelijk bij elk artikel doen. Een der aanwezigen acht dit onnoodig, ieder heeft al zijn opmerkingen gemaakt, laten we die maar bespreken. De ver gadering is liet evenwel eens met den voorzitter. Bij art. 2 wordt opgemerkt, dat de woorden „het geheel of voor een gedeelte vernieuwen" kunnen vervallen, daar dit niets anders is dan onderhoud werk dat in art. 1 is vrijgesteld. Gewoon onderhoud is zeer rekbaar en het komt vrijwel over een met gedeeltelijk vernieuwen. De een noemt onderhoud wat de ander vernieu wing noemt. Er is tussehen die tw ee geen scheiding. Een ander is van oordcel, dat art. 1 zeer vrijgevend is, daar liet gewoon onderhoud toelaat zonder vergunning. Hij gelooft niet dat B. en W. zoo klein geestig zullen zijn om voor elke kleine vernieuwing, bijv. van een deur, vergun ning te willen geven. Kleine herstellin gen vallen er niet onder. Een voorstel om de bewuste woorden te laten vervallen wordt aangenomen. Art. 6 kan geen aanspraak maken op onverdeelde instemming. Waar mijn rechten beginnen, aldus een der aan wezigen, eindigen die van een ander. En wanneer ik materialen op eigen ter rein heb liggen, heeft niemand daarover iets te zeggen. De voorzitter vindt het artikel te vaag. Wanneer we het artikel nemen, zooals het daar ligt hebben we geen architect of opzichter meer noodig, dat doet de gemeente dan wel. Ze kunnen dat hecle aatikel wel schrappen. Een ander is van meening dat het artikel er wel in kan blijven maar dan moet gelegenheid worden gegeven voor hooger beroep. Een derde maakt de opmerking, dat dit artikel is saamgesteld door den ar chitect en de opzichters, de mannen die ook den wethouder van publieke werken, iemand die geen verstand van het bouwvak heeft, raad zullen moeten geven. Ilooger beroep baat dan dus niet. De voorzitter wil het artikel uit breiden en er bijvoegen: Bij verschil van gevoelen tussehen gemeentebestuur en bouwer zal er een Commissie van deskundigen worden be noemd om onverwijld uitspraak te doen. Op voorstel van een der aanwezigen wordt besloten een dergelijke bepaling bij liet eind voor te stellen. Bij art. 7 zegt de voorzitter, dat er in de geheele verordening veel te veel voorkomt, dat B. en W. kunnen afwij ken; met al die dispensaties geven ze zich een brevet van onbekwaamheid over de bouwverordening. Hij stelt voor daarover afkeuring uit te spreken. Een der heeren gdooft, dat dit niet goed zou zijn. De Burgemeester kan nu een gunst verleenen en anders zijn we gebonden aan wat er staat. Aangehouden wordt tot het laatst of de vergadering van oordeel is dat te veel aan B. en W. wordt overgelaten Art. 8, ofschoon geen aanspraak kun nende maken op de bewondering der bouwers wordt als een uitvloeisel dei- Woningwet aanvaard. De laatste alinea van art. 12 draagt een groote onbillijkheid in zich. Beter zou het zijn, als deze aldus luidde; als rooi lijn wordt aangenomen die lijn, welke het meest voorgelogen huis aangeeft en niet het meest achterwaarts gelegen gebouw. Ait. 15, de brcodte eener straat stel lende op ten minste 12 M, wordt zeer overdreven geacht. Wanneer er mee bedoeld wordt, dat de huizen 12 M. van elkaar staan, kan men zich er mee vereenigoiï, anders niet. Daken met pannen gedekt, mogen niet steiler dan onder een hoek van 60" O}) den 'horizon worden samenge steld. Deze alinea van art. 26 kan ge rust geschrapt worden, daar de pannen nog wel onder een hoek van 75° blijven hangen. Bij art. 32 wordt aannierkinggemaakt op een aantrede van een trap van min stens 0.15 M. Ieder bouwer zal toch wel zoo wijs zijn zijn trap zoo geriefelijk mogelijk te maken. Het kan evenwel voorkomen dat de ruimte slechts toelaat een aantrede van 0.13 M bijv en dat mag dan niet. Andere heeren zijn evenwel van oor deel dat vooral met het oog op de vei ligheid deze bepaling moet gehandhaafd blijven Bij stemming wordt aangenomen tegen deze bepaling niet te agecren De ver gadering kwam tot art. 34. Het was ondcrtusschen vrij laat geworden, zoo dat de meeste heeren naar huis ver langden. De voorzitter wees cr op, dat het belangrijkste nog komen moest, van daar dat hij voorstelde om Vrijdag 19 Augustus s4avonds weer in de Arend bij een te komen Nadat dit is goedge vonden sloot de voorzitter de verga deriug. Burgerlijken Stand. van 13 tot 10 Augustus 1904. Geboren: Egbertus Etigius Cornelis, z. van R. Pccrcbooin en M. G. van dei- Put. Gehuwd: Picter Koning en Cor nelia E. Jooi; Willem van Phircn en Johanna Gouw; Hendrik Spreeuwenberg en Wilhelmina Gouw; Eduard 8. Hol lander en Rachel A. 8. van Vollenhoven O v e r 1 e d en: Geertruida Maria El- berse, oud 18 jaren, ongeil. Gruyère Kaas per halve K.G. f 0.75 Goudselie Kaas extra fijn per halve K G. f 0.45 Goudselie Kaas per halve K.G. f 0.411 en 10.35. Leidsche Kaas (zeer fijn) per halve K.G. f 0.35 Edammer Kaas per stuk f 1.45 Goudselie Kans gekruid per halve K.G f 0.15 Zwitsorsche Kaas. Teleph. 104. Arhemschestraat 35. bij gunstig «veder IN OEN TUIN Aanvang s uur precies. Rund* en Varkensslagcr GROENMARKT 14. ff ta t i o us s tr a a t. Stationsstraat. Aanbevelend M. KRAAIJENHOF.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3