Buitenland. Binnenland. Allerlei. Stadsnieuws. van een „ondeelbare internationale", en eerder zou men, houdt men aan de so cialistische denkwijze vast, niets anders in de toekomst verwachten dan ruzie over de vraag: wie van de beide frac ties „de internationale" is. Bebel en Van der Goes het recht op de qualitcit van internationale verdedigende tegen over de „afvallige broeders" zou een mooie aanwinst zijn voor de colectie para doxen, die de sociaal-democraten het aanzijn hebben geschonken. Neen, met de internationale is het gedaan; en de verstandihe socialisten zullen den tegenstanders het genoegen gunnen zich de handen te wrijven over den ondergang van iets dat altijd een frase is geweest en met den werkclijken invloed van het sosialisme op de samen leving ook nooit iets te maken heeft ge had. Is het niet juist een toeken van meerdere kracht en geloof in de kracht hunner beginselen, dat een aantal van de roodc mannen haken naar de ge legenheid hun theoriën in practijk om te zetten!' Dat anderen zich daartegen verzetten is mede de natuurlijkste zaak van de wereld. En is het verder niet een oisch van ridderlijkheid tegenover den tegenstander, dat Millerand en Jau- res practischc poütiek beoefenende, daar door ook hun vijauden, die zij zelve zoo vaak en geducht kritiseerden, ge legenheid geven tot een wederkritiek, die op feiten is gegrond? De Jaurès8isten hebben het verklaard: we zijn niet van plan ons te bekom meren om het „halt" dat ons toege roepen is. Dat laatste toont ten over vloede nog eens aan, hoe dwaas de heeren congressisten gehandeld hebben door hun genooten te willen verketteren. Daarin kunnen ze nog leeren van de koningen. Een koning en zelfs een Tsaar decreteert niet zonder de macht te heb ben aan zijn decreten de hand te hou den. Dresden en Amsterdam hebben het willen doen: en Parijs lacht hun would- be-vorstelijkheid eenvoudig uit. Korea's gezant te Petersburg heeft zijn brieven van terugroeping ontvan gen, maar hij kan niet naar Seoul te rug, omdat hij geen reisgeld en 48.000 roebels schuld heeft! Het oude en mooie kasteel van Steynockerzeel, bij Cortenberg, oen gebouw uit de 16e eeuw, eigendom van markies de Croix is voor een ge deelte afgebrand. Aan het Petit Journal wordt uit St. Eouis (Seuegambië) gemeld, dat bin nenkort een van de belangrijkste pun ten iu de Sahara, de oase van Arawan, ten noordoosten van Timboektoe, langs vredelievenden weg door de Franschen bezet zal worden. Het opperhoofd in Arawan moet zelf aan den Franschen commandant te Tim boektoe verzocht hebben, een bezetting in de oase te leggen; twee compagnieën jagers van den Senegal zullen uitge- zouden worden. De Fransche Minister van Onderwys heeft vorboden, kinderen beneden 13 jaar, voortaan te laten optreden bij too- neelvertooningen. Uit de kerk van den II. Gre- gorius te Bari heeft men de edelge steenten uit 't beeld aan den H. Nico- laas gestolen. De kerkroovers zijn ge pakt. Maar de juweelen waren valsch. De echte worden in de schatkamer der kerk bewaard. Uit Tientsin wordt aan de Stan dard gemeld: In het district Tsiningfn zijn plakkaten verspreid waarop meu leest: „Dood aan de vreemde duivels, van de zevende maand af." De Chris telijke Chineezen nemen de vlucht. Uit Tokio wordt aan de Times gemeld, dat in een aan de Japansche Regeering behoorend gebied bij Kesen (provincie Rikoetsen) een zeer uitge strekte goudmijn gevonden is, die w1- licht voor een waarde van 2 tot 3 mil- lioen pond zal opbrengen. Een appeltje voor den dorst! Men heeft te Boston tien ver plaatsbare scholen, die overgebracht kunnen worden naar gedeelten der stad, waar ze het uoodigst zijn. Zij kunnen uit elkander genomen en iu 24 uren weer opgezet worden. Iedere school kan 60 leerlingen bevatten. -De ondergrondsche spoorweg, die het eiland Manthatten met het noorden verbindt, is thans voltooid Ou zal in 't begin van September in exploitatie komen. de drie mannen zoozeer, dat men in eenc ledige, weinig verlichte zaal kwam. Dit verdroot en beschaamde haar wel een weinig. Zij had er heimelijk op ge rekend bij het binnentreden der zaal de aandacht te trekken. Dat miste zij nu. Wordt venolgd.) De weg is 20 kilometer lang en heeft vier sporen. De tr. inen zullen rijden met een snelheid van 50 kilometers per uur, zoodat de businessmen in 10 of 20 minuten van hun huis naar hun kantoren kunnen komen. De werken, begonnen den 24n Maart, hebben 90 millioen gulden gekost. Men zal 40.000 reizigers per uur kunnen vervoeren. Ieder station is door een andere kftur aangeduid, zoodat de rei zigers ze kunnen herkennen, zonder den naam te zien. De Pa trie te Parijs ontvangt van haar Brusselschen correspondent de volgende mededeeling: Op het oogenblik wordt tusschen de Ilollandsche en Belgische regeeringen van gedachten gewisseld over een zeer ernstige aangelegenheid, nl. het bespionnceren van den Schelde- mond door het Duitsche eskader, dat dezen zomer te Ylissingen is geweest. Dat moet althans beweerd worden in een officieel rapport van de Belgische regeering. De Belgische regeering had nl. twee officieren gezonden om het Duitsch eskader te begroeten en ook de Duitsche collega's een beetje op de vin gers te kijken. In het rapport zeggen ze, dat de Duitsche kruisers voortdurend gepeild hebben en gewerkt aan topo grafische kaarten. Duitsche officieren hebben zich in een woord in de Schelde gedragen op een manier, zooals ze het' nooit gewaagd zouden hebben in de wa'eren van een meer machtige mo gendheid. Ieder, die eenig oordeel heeft, vermaakt zich natuurlijk ov r de be weringen uit Russische bron over den moed en do zelfopoffering die de Rus sische soldaten in den oorlog betoonen. Hoe het inderdaad met de liefhebberij onder de Russische boeren om ten strijde te trekken gesteld is, blykt uit een be richt uit Oppehi in Pruisen, meldende dat daar in het ziekenhuis een aantal Russische jongelingen liggen, die hun voeten zoodanig met gesmolten lood hebben verminkt, dat hun verschillende tcencn moeten worden afgezet. De Duitsche overheid levert deze rampza ligen, nadat ze hersteld zijn, aan de Russische autoriteiten uit. Hun doel, vrij te komen van den militairen dienst, hebben ze natuurlijk bereikt. Mozes Levi of Levey, een Poolsche Jood, oud 50 jaar, verscheen Zaterdag te Londen voor den politierechter. Hij was pas Vrijdagochtend uit Rotterdam aangekomen, maar had de laatste veer tig jaar meest in Engeland gewoond. Hij is bezield van diepen haat tegen al wat Russich is, en uit dien haat op vrij onschuldige wijze. Onlangs vernielde hij te Hamburg het naambord vandenRus- sischen consul, en Vrijdagmiddag wa pende hij zich te Londen met een spuit- waterflesehje en wierp dat bij den Rus- sischen gezant door de ruiten. Of liever: dat wilde hij doen. Bij vergissing wierp hij de glazen in bij Sir Sydney Water- low, die naast den gezant Woont. De rechter veroordeelde Mozes Levi tot twee maanden gevangenisstraf met dwang arbeid. In den besteldienst van telegrammen is, naar de Pov. Gr on. Crt. mededeelt, een nieuwigheid ingevoerd, die in hoofd zaak op het volgende neerkomt, doch in het buitenland reeds lang wordt toe gepast. Aan de enkelvoudige telegraaf kantoren, waar minstens een besteller uitsluitend voor het bestellen van tele grammen beschikbaar is, zullen voor dezen dienst werden aangesteld jongens van 15 a 10 jaar op een weekloon van f-i, dat bij gebleken ijver en geschikt heid twee keer met een gulden per week kan worden verhoogd en dus tot f 6 kan klimmen Bij de intrede van hun 20ste levensjaar moeten deze jonge lieden den telegraafdienst verlaten. Zij kunnen dan, naar gelang a an de behoefte en als zij daarvoor geschikheid hebben, op daggeld aangesteld worden tot hulp besteller bij de posterijen, om, wanneer zij ook in die betrekking blijk hebben gegeven van geschiktheid en ijver en naarmate de behoefte zich doet gelden, aangesteld te worden tot brievenbesteller. Op den Martinitoren te Groningen is vanwege het Ministerie van Marine een station voor draadlooze telegrafie ge vestigd. Alles is thans voor het nemen van proeven gereed. Er wordt dage lijks getelegrafeerd met het station te Kampen, met dat van Amsterdam, ge vestigd op het opleidingsschip de Was- senaer en met het station te Hoek van Holland. Er worden allerlei proeven ge nomen, waardoor de zeeofficieren rou tine verkrijgen in het telegrafeeren zonder draad. Naar aanleiding van het door de Tweede Kamer uitgebrachte voorloopig verslag betreffende de ontwerpen van wet tot wijziging en aanvulling der wet op het lager onderwijs en der burger lijke pensioenwet enz. zal de Minister van Binnenlandsche Zaken doen na gaan, in hoever het mogelijk is in de aanhangige pensioenregeling alsnog te begrijpen de ouderwijzers, die voor vast verbonden zijn aan de kweekscholen, wier besturen in het genot van Rijks bijdrage zijn. Ten einde de daartoe vereischte gegevens te bekomen, heeft de minister door tusschenkomst der dis- tricts-schoolopzieners aan de onderwij zers en onderwijzeressen dier kweek scholen eenige vragen ter beantwoording doen toekomen. Men schrijft uit 's-Hcrtogenbosch: Aangezien H. M. de Koningin als haar uitdrukkelijk verlangen had te kennen gegeven dat aan de ruim 325 kinderen, die alhier onder directie van den heer F. J van der Heijden aan het Koninklijk Echtpaar tijdens zijn verblijf te dezer stede op IS Aug. een aubade brachten, namens H. M. het een of ander genoegen moest worden verschaft, heeft de commissaris der Koningin in de provincie Noordbrabant, die omtrent de beste manier waarop zulks zou kun nen geschieden door II. M. werd ge raadpleegd, aan de Koningin voorgesteld, aan elk dier kinderen H. M.'s portret met handteekening te schenken, als blijvend aandenken aan het jongste Koninklijke bezoek aan den Bosch. De heer F. C. Elotf heeft ook namens zijn familie aan den gemeenteraad van den 1 [aag een brief van dankbetuigingtoe- gezonden voorde betoonde deelneming in het overlijden van PaulKrugcr. „Ten zeer ste waardeeren wij", zoo heet het in dezen brief, ,uwe sympathieke uitingen en gevoelens van deelneming in het voor ons zoo zwaar verlies". Voorts wordt dank betuigd voor de, den overleden staats-president betoonde hulde. Men heeft gemeend, dat het aange kondigde bezoek van 11. M. de Koningin aan het Ncderlandsck Congres te Deven ter, op 1 September a s., een bijzonderheid was, in dien zin, dat nog nooit een der Vorston uit het Koningshuis op een Nederlandsch Congres verscheen. Hierin dwaalt men echter, daar het Nederlandsch Congres in de residentie gehouden in het jaar 1868 verrast werd met een bezoek van II. M. Koningin Sophie. (.leen taaier beest dan een kat; ik bedoel hier niet wat haar vleesch be treft (dan had ik natuurlijk van „dakhaas gesproken) maar de kat uit pathologisch oogpunt. Dat werd de vorige week nog eens weer glashelder bewezen te Leeu warden, toen eenige. werklui in schoolno. 1 aldaar een of andere reparatieverrichtten Ze hoorden af en toe een jammerlijk gemiauw, dat van onder den vloer scheen te ko men. Aangezien iu de hecle school bo ven den grond geen kat was te vinden, besloot men dan ook eindelijk den vloer open te breken. En inderdaad vond men weldra een uitgeputte kat, die al heel gauw door een liefderijke dame ter zorgvuldige verpleging werd opgenomen. Niet minder dan 18 dagcu had het arme dier zonder eten of drinken in zijn duffe gevangenis doorgebracht. In 't begin van Aug. zijn nl. de vloeren opengebroken geweest en toen is poes in het verkeerde mandje terecht gekomen. Nu groot was zijn nieuwe woning wél, maar zeker niet zoo gezellig als die van een Rottcr- damsch echtpaar, dat de snuisterijen, die in den Franschen bazar te krijgen zijn, zoo aardig vond, dat het daar telkens heenging en allerlei snoezige dingetjes meepakte. Daar man noch vrouw geld bezaten 0111 de voorwerpen te koopen, besloten ze 't een en ander maar stil letjes in den zak te steken of m. a. w. te stelen. Langzamerhand hebben ze zoo een aardige verzameling gekregen, en toen de politie dezer dagen eens een onderzoek in loco ging instellen, bleek, dat niet minder dan 28 fleschjes odeur, verscheidene electrische zaklantaarns, poppetjes, elastieken ballen enz., totaal meci dan honderd stuks in hun „filiaal* voorhanden w aren. 't Spreekt van zelf, dat de klepto manen of duidelijker de dieven hun ge rechte straf niet zullen ontgaan en bij voorbaat al zoo lang achter slot en gren del zijn gezet. 't Zelfde kunnen we gelukkig ook vermelden van een zekeren KI. uit de Stocklms6clt, die twee per fiets huis waarts kcerende dames uit Tilburg op den Bredaschen weg van de fiets rukte en onder bedreiging om geld vroeg. Toen mej. C. H. hem daarop één gul den wilde geven, greep hij eensklaps haar portemounaic en maakte zich daar- de uit de voeten. Toevallig passcer- twee te Rijen gestationneerde mare cliaussees.dien weg. Gewaarschuwd dooi den heer J., opzichter der gemeente werken te Tilburg, togen zij op onder zoek uit en hadden de voldoening KJ. te arresteeren, die zwaar geboeid naar Breda is overgebracht. Zoo heel gemakkelijk ging de arres tatie echter niet in zijn werk, naar de ,'s-Hert. Crt.' vermeldt. Terwijl de marechaussee Vermast op den Rijksweg bleef rende de maréchaus- ssée Th. vanGiellewèdebosschen in langs den zandweg, dienaar Limburg voert. Over een afstand van ruim een uur liet hij zijn paard galoppceren eu zette hot telkens tot meer spoed aan. Op 1000 M. af stand op het zg. zand kreeg hij den aanrander in het oog. Het paard even wel viel van vermoeinis Deer. De maréchaus see liet daarom liet paard in den steek cnliep wat hij loopen kon. Ten laatste slaagde hij er in den onverlaat te achterhalen. Een geweldige worsteling, die meer dan vijftien minuten aanhield, eu waar bij hot man tegen man ging, werd nu aangevangen. In het eerst wierp de aanrander zich op den maréchaussee, dreigende hem te zullen vermoorden. Doch na een poos keerde gelukkig de kans; de maréchaussee Van Giellewé wist boven te komen en bleef nu ook boven, hoewel de strijd zeer hachelijk bleef. Ten langen laatste was de laffe aam-ander uitgeput van krachten en kon do marechaussee hem even loslaten 0111 de boeien uit zijn tasch te halen, waarna Lij het gevaarlijk sujet ketende en ver der onschadelijk maakte. Het achter gelaten paard was inmiddels weer bij gekomen en liep zijn meester reeds te gemoet. Daarna w erd de terugtocht met den gevangene aan het paard gekop peld naar den Rijksweg aanvaard, waai de maréchaussee Vermast nog stond te wachten. Woensdag werd do gearresteerde zwaar geboeid naar het huis van bewaring te Breda overgebracht. Kaads verslag. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort, op Dinsdag 30 Au gustus 1904 des nam. 1' 2 ure. De Voorzitter Jhr. J. \V. A. Barch- inan Wuytiers opent te kwart voor 2 de vergadering en deelt mede, dat de li. II.van Esveld en Tromp van Holst, kennisgeving hebben gezonden, verhin derd te zijn de vergadering bij tc wonen. (1 vacature). De Notulen der vergadering van 1 Augustus worden door den secretaris Jhr. Mr. B. \Y. Th. Sandberg gelezen en vastgesteld, zooals zij ontworpen zijn. Ingekomen zijn: 1. Een schrijven van Z. Ex. den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, dat li ij berust in de tijdelijke benoeming van den leeraar Beumer. 2. Van Ged. Staten de goedkcuriug van het raadsbesluit tot betaling uit den post van onvoorziene uitgaven. 3. Een afschrift van het Kou besl. tot vrijstelling tot 1, Aug. 1907 vaneen burgerdagschool. 4. Door B. cn W. wordt de geineente- begrooting voor 1905 aangeboden, welke verzonden wordt naar de afdeelingen. 5. Eene keimisgcving, dat de barak voor lijders aan besmettelijke ziekten sinds 15 Aug. gereed is. Een voorstel van B. en W. tot het bouwen ten dienste der gèm.-reiniging van eene loods, waarvan de kosten door den Gem. architect begroot worden op f 950. Dit voorstel wordt na spoodeischend te zijn verklaard, door den Secretaris voor gelezen. B. en W. zeggen in huil voorstel dat de loods 18 bij 8 M zal zijn. Yanhetcre- diet zal slechts zooveel gebruikt wor den, als noodzakelijk zal blijken. De loods zal vóór 1 Sept. gereed moeten zijn. De heer Oosterveen steltvoorde behandeling van dit voorstel uit testellen tot punt 6 aan de behandeling komt, daar hij bij dit punt een voorstel wenscht te doen. De V00rzi 11er stelt voor dit voor stel bij punt 6 te behandelen. 7. De begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1903. S. Een adres van den leeraar B. I). Best om privaatlessen te mogen geven. De Voorzitter deelt mede, dat liet advies van de autoriteiten over het Men H. onderwijs gnnstigis. Na spoedeischend te zijn verklaard, wordt de vergunning overeenkomstig het gunstig advies van B. oil W. verleend. 9. Een adres van de leeraren Tliiel en Hoogomprivaatlessen temogen geven. De Voorzitter deelt mede, dat deze requesteu eerst hedenmorgen zijn ingekomen, de adviezen moeten dus eerst nog aan de autoriteiten gevraagd wor den. De requesteu zijn dus nog niet voor behaudeling vatbaar. Alsnu komt punt 1 van de agenda aan de beurt. Rekening der gemeente over 1903, met ontwerp-besluit tot voorloopige vast stelling en rekeningen van het Burger lijk Armbestuur, Burgerweeshuis, Schut terij en Kamer van Koophandel, met rapport der commissie tot het nazien daarvan. De Voorzitter brengt den leden der commissie dank voor het onderzoek. De ontvangsten der gem.-rokening hebben bedragen f 589339.51 de uttgaven f 544706 34 Batig slot f4633.17 De rekening wordt met algenieene stemmen voorloopig vastgesteld. De "Wet houders onthielden zich van stemming. De rekening zal ter goedkeuring aan Gedeputeerde Staten worden aangeboden. Bij de behandeling der rekening van de dd. Schutterij, blijkt, dat ontvangen is f 1603.76 en uitgegeven f 1603.76 Batig slot Nihil. Deze rekening worde met algemeene stemmen vastgesteld De heer Prikken onthield zich van stemming. Het Burgerlijk Armbestuur heeft ont vangen f 12395.17 en uitgegeven f 12392,67 Batig slot f 2.50. Deze rekening wordt met algemeene stemmen vastgesteld. De Wcth. Visser onthield zich van stemming. De Kamer van Koophandel heeft ontvangen f 200.en uit gegeven f200. Batig slot Nihil. Deze rekening wordt met algemeene stemmen op die van don Heer Kleber na, vastgesteld. Het Burger Weeshuis heeft ont vangen f 14272.03 011 uitgegeven f 948(j.64 Batig slot f 4791.39 Deze rekening wordt met algemeene stemmen en op die van de heeren van Beek en van Voorst Vader vastgesteld. Punt 2. Voorstel met ontwerp-besluit tot liet beschikken over een deel van het batig saldo der gemeente-rekening over 1903 en tot wijziging der gemeente- bcgrooting voor 1904. Wordt Z. h. st. vastgesteld. Punt 3. Voorstel inzake de verdceling van het kiesdistrict Amersfoort in stem- distri eten. Wordt Z. li. st. overeenkom stig het advies van B. en W. besloten. Punt 4. Voorstel met ontwerp-besluit tot regeling der jaarwedden van per soneel der Burgeravondschool. Wordt Z. h. st. besloten. Punt 5. Voorstel tot reorganisatie der vee- en vleesclikeuring met afdcclings- verslngen, antwoord en nota van wijzi gingen. De Voorzitter merkt naar aanleiding van dit punt op, dat ter kennis van B. en W. is gekomen, dat bij de regee ring aanhangig is een wetsvoorstel tot invoer van rijksveekeuringen en tot ver plichting aan plaatsen met boven 10.000 inwoners tot oprichting van slachthuizen. Uit de troonrede voor 1905, zal dit wel blijken, waarom hij uitstel voorstelt tot nader tijdstip. De Heer Heer |IIeyligersvrangt of er eenige zekerheid bestaat, dat dit vanwege liet Rijk zal geregeld wordon, of dat liet maar een bericht uit de dag bladen is. De Voorzitter durft die zekerheid niet te'geven, waarna z. h. st tot uit stel besloten wordt. P11111 6. voorstel met ontwerp-ver ordeningen betreffende lediging van pri vaatputton en heffing en invordering rechten wegens diensten van de ge meentereiniging. De Heer Oostervoen wenschte graag eenige inlichtingen. Hij wilde vragen of de te bouwen loods in ver band staat met het aanschaffen van beerkarren. Hij kan zi' h er niet mede vereenigen, deze verordening nu te be handelen. In verband met art. 36c. stelt hij voor deze verordening evenals de bouwverordening naar de afdeelingen te zenden. De Voorzitter, stelt voor liet voor stel „bouwen van eene loods" nu ofte doen. Dc Heer Veis Heijn vraagt of|de loods noodig is voor de beerkarren en of er momenteel plaats genoeg is voor de wagens. De Voorzitter deelt mede dat de ruimte niet te groot is. Tonnenwageus en alles wat aangeschaft wordt, moet geplaats worden. De Heer J0rissen, vraagt of het materieel op 't oogenblik is onderge bracht. De Heer Plomp. Toen indertijd de Heer Veis Heijn vroeg of er ruimte genoeg was voor de uitbreiding, werd deze gerustgesteld door B. en W, De Voorzitter deelt mede, dat de ruimte thans voldoende is, maar niet vatbaar voor uitbreiding. De vuilniskarren zijn reeds besteld en moeten toch ondergebracht kunnen worden. Hij begrijpt niet wat de Heeren bedoelen. Dc Heer Veis Heyu vindt't even als de Heer Plomp, vreemd, waarom thans bijgebouwd moet worden en men er niet bij het oorspronkelijk plan mede

De Eemlander | 1904 | | pagina 2