TE KOOP PENSION. J. VAN GENDEREN, VRAAG: J A.J.v-Zalingen,} „Kennis is Macht." Advertentiën. een MAGAZIJN in Sigaren, Tabak, Koffie en Thee ZIT- EN SLAAPKAMER (beneden) - - CONFISEUR. - - Californische Abrikozen j Californische Perzikken P ^75 Californische Peren i Tyroler vruchten au jus in flacons. Spaansche Olijven in flacons. Telephoon 104. Arnhemschestraat 35. A,',lrl7èpuoón7oV.:5>" J. van Genderen. gekomen is. Bijbouwen brengt altijd groote kosten mede. De Heer Ivleber. Onverstaanbaar. De Voorzitter vindt het wensche- lijk alle materialen thans te vereenigen Sproeiwagens, karren, enz. Tonnen- wagens en vuilniskarren kunnen niet allen| geplaatst worden, daarom het voorstel tot uitbreiding. De Heer Veis Heyn vraagt of het materieel buiten de beerkarren onder dak kan gebracht worden De Heer Visser kan de Heeren nog mededeelen, dat het verstandiger geweest ware den ouden boel aftobrcken. Hij adviseert den post te voteeren. f950. zal als maximum gebruikt worden. De Heer Oost crv c e n heeft thans tegen het voorstel geen bezwaar meer. Het voorstel van B. en \V. wordt daarna met algemeene stemmen aan genomen. Punt 7. Voorstel tot benoeming van een tijdelijk buitengewoon lceraar in geschiedenis aan het gymnasium (aanbevolen de Ileer J. J Vermeulen). Genoemde Heer wordt met alge meene stemmen benoemd. Punt 8. voorstel tot benoeming van een tijdelijk buitengewoon leeraar in natuurlijke historie aan het gymnasium (aanbevolen Dr. H. F. Nierstrasz). Genoemde Heer wordt met algemeene stemmen benoemd. Punt 9. Voorstel tot benoeming van een vast leeraar in Nat. Historie aan de H. B. S. (aanbevolen Dr. Th. Wee vers), welke met algemeene stommen wordt benoemd. Punt. 10 voorstel tot benoeming van een leeraar in de natuurkunde aan de inrichtingen voor hooger-en middelbaar onderwijs. De Voorzitter deelt mede, dat het advies van den Inspecteur van het Hooger onderwijs nog niet is ingekomen. Na ecne korte opmerking van den Heer H|c y 1 i g e r s, geeft de V o o r- zitter de verzekering, dat zoo spoedig mogelijk in de vacature zal worden voorzien. Punt 11. Samenstelling van het stem bureau voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad in het 3e kies district vacature Croockewit.) Tot Voorzitter wordt gekozen Weth Visser tot leden de raadsleden Kleber en Plomp en tot plaatsvervangende le den de Ileeren Jorissen, Ileyligcrs van Blaricum en Verkerk. Punt 12. Voorstel tot vaststelling van jaarwedden van onderwijzend personeel L. O. Z. h. st. Overeenkomstig besloten. Niets meer aan de orde zijnde en geen der leden het woord verlangende, sluit de Voorzitter om kwart voor 3 dé vergadering. Blijkens een advertentie voorkomende in de N. K. Ct. wordt door Burgemeester en Wethouders van Amersfoort voor 1 October a.s. gevraagd, aanbieding voor het leveren van een gashouder met 8000 M3 nuttigers inhoud. Daar de nieuwe barak voor lijders aan besmettelijke ziekte bij het Alde- gonde ziekenhuis aan de Arnhemsche straat gereed is, is de oude aan de Koningstraat opgeheven. In de nieuwe barak is plaats voor 12 lijders. De paardenarts le klas L. J. van Khiju van het 1 Kegiment Huzaren is gedetacheerd bij het korps rijdende artillerie, in garnizoen te Arnhem. Aan het vergelijkend toelatingsexamen voor de Kon. M. A. te Breda hebben 8 leerlingen der 5e klasse van de n. B. S. alhier deelgenomen. Van hen werden geplaatst: voor Infanterie hier te lande: W. F. K. Bischoff van Heems kerk, voor cavalerie hier te lande: P. J. Iloogaert, voor artillerie hier te lande: A. 11. Schimmel, A. C. F. van Kuvk en V. A. baron Bentinck, voer genie hier te lande: H. Riedel. Aan het examen werd deelgenomen door 125 candidaten voor 86 plaatsen. De paardenarts 2e kl. W. Foluier, van het 2e reg. veld.-art. te 's-Graveu- hngc, "wordt 6 September gedetacheerd bij het le reg. veld-art. te Amersfoort. Bij kon. besluit is benoemd bij de d. d. Schutterij alhier tot auditeur bij den schuttersraad G. Dekker. Bij Kon. Besluit zijn benoemd: tot ridder in de orde van Oranje-Nassau dr. A. II. C. van Driel, O. L. G. F. Aberson eu de luit. ter zee le klasse J. Albarda; tot ridder in de orde van den Ncderlandsehen Leeuw de kolonel H. F. D. Braams; tot officier in de orde van Oranje-Nassau de luitenant kolonels W. F. K. Bisschoff van Heemskerk en II. G. J. Swaving. De eeremedaille der orde van Oranje Nassau in brons is toegekend aan P de Bakker voorman-arbeider bij de N. C. S. alhier. Tot officier in de orde van Oranje Nassau is benoemd de heer N, J.|Kol- lowijn inspecteur bij het boschwezen op Java en Madoera, chef der inrich tingsbrigade. De eandidaat van de Katli. en Anti- rev. Kiesver. voor district 111 Herin Kroes, architect alhier, De heer A. Wcremëus-Buning, gaat Amersfoort metterwoon verlaten. Hoewel nog betrekkelijk kort hier ter stede gevestigd, had deze beminnelijke man zich hier reeds tal van vrienden verwor ven onder allerlei kringen. Door zijn vertrek heeft hij tevens opgehouden Bestuurslid van 't Nutsdepartement te zijn, een functie waarvoor de gerouti neerde Nutslczer geknipt was. De heer Buning „las" niet meer in de laatste jaren. Alleen hier ter stede heeft hij 't verleden jaar nog gedaan en voor een uitermate daakbaar publiek. De Heei Buning verstaat uitnemend de kunst om de eenvoudigen inêe te sleepen en mee te doen gevoelen, wat er in zijn eigen eerlijk hart omgaat. Gok voor 't Nut is zijn vertrek een verlies. Moge hij in 't buitenland zijn doel bereiken en tevens over eenige jaren verjongden versterkt weer tot ons komen! Hen verdienstelijk stadgenoot. De dag van morgen zal een gedenk waardige dag zijn voor den heer A. M. Kollewijn Nzn., leeraar aan het Gymna sium alhier, omdat het dan vijftig jaren geleden zal zijn, dat. genoemde lieer in onze gemeente zijn werkzaam heid bij het onderwijs aanving, gedurende welken tijd hij onafgebroken in verschil lende betrekkingen alhier zich nuttig heeft weten te maken voor de ingezetenen en voor zoovelen buiten onze gemeente die de opvoeding hunner kinderen aan hem hadden toevertrouwd. Den „ouden heer" Kollewijn, wie kent hem niet? den groenen grijsaard, niet levendigen oogopslag en veerkrach- tigen tred, die dag aan dag met onver flauwde opgewektheid zijn taak bij het onderwijs blijft vervullenwiens hart zóó jong is gebleven, niettegenstaande alle wederwaardigheden en teleurstellingen des levens, welke ook hem niet bespaard zijn geweest! omdat het altijd warm geklopt heeft voor de jeugd en hare belangen. Zijnverdifnsten ook buiten degemeente, zijn vele geweest. Als geschiedkundige en opvoed kundige, mede door zijn letterkundige werken op dat gebied, heeft zijn naam een door het gehcele land erkenden goeden klank verkregen. Doch vooral als onderwijsman heeft hij zeer velen aan zich verplicht door zijn leiding en steun. Zijn leerlingen strekken zich uit over drie geslachten, vader, zoon en kleinzoon. Gaan wij terug tot omstreeks 1850, toen door de aanwezigheid van het gar nizoen en de Arrondissements-Rechtbank de gemeente zich begon uit te breiden en zij door den grooten handel in tabak en de talrijke handweverijen in een tot dusve rre nooit gekenden bloei verkeerde toen bleek dat meer en meer de behoefte zich deed gevoelen aan eene inrichting 'van meer uitgebreid onderwijs, waar jongelieden uit den beschaafden stand konden opgeleid worden tot verschillende examina, voor Breda, Nieuwediep, de Veeartsenijschool, enz. Op dien grond werd in 1854 een Instituut opgericht door den heer A. M. Kollewijn Nzn., tot dien tijd leeraar aan de Latijnsch School te Assen, onder genot van een jaarlijksch subsidie van f 600 uit de kas der gemeente. Fr wa ren, behalve ten hoogste 12 kostleerlin gen, gemiddeld 40 externes die, tegen betaling van 80 gulden schoolgeld, de lessen der inrichting volgden. Het onder wijs omvatte alle vakken vcreischtvoor bovengenoemde examens; dat in de wiskunde sloot zelfs de bolvormige drie hoeksmeting in, terwijl dat in de letter kundige vakken een omvang had, die voor dien tijd zeer uitgebreid genoemd mocht worden. Deze school verwierf spoedig groote vermaardheid, tengevolge van hare gun stige resultaten bij de vergelijkende examens, en talrijk zijn hare oud-leerlin gen, die gewichtige betrekkingen in 's Lands dienst bekleed hebben, of nog bekleeden. Met het oog op haren toenemenden bloei, en bij de vermeerdering van liet aan tal interne leerlingen werd de steun dien de gemeente aan deze school ver strekte, verminderd tot 400 gulden per jaar, eene bezuiniging intussclien, die voor de levenskracht der inrichting het bewijs leverde. Bedoelde school van den heer Kolle wijn is de voorloopster der Hoogere Burgerschool gewéést, en toen deze op gericht werd benoemde de Raad der Gemeente den lieer Kollewijn den 27 Juli 1871 daaraan tot leeraar in de Geschiedenis er. de Aardrijkskunde. Gedurende twaalf jaren w ijdde de lieer Kollewijn zijn beste krachten aan de inrichting, ook een jaar als waarnemend directeur. In October 1883 ging hij als leeraar naar het Gymnasium over, waaraan hij sedert werkzaam bleef. Aan de Rijks normaallessen alhier wijdt hij nog steeds zijn krachten. Als lid der samenleving en als inge zetene onzer gemeente heeft de heer Kollewijn zich in verschillende Commis sion verdienstelijk gemaakt. En nóg altijd, etuige zijn werkzaamheid als Voorzitter van het Symphonieorkest Jubal, het gewichtig aandeel door hem genomen in de opgraving der Amersfoortsche Kei, in de onthulling aan het monument te Barneveld, ter eerc van Jan van 8ch affelaur, enz. Met jeugdigen strijdlust heeft hij on langs blijkens zijn artikelen in een der plaatselijke bladen, zijn denkbeelden verdedigd over de juiste waardeering der verdiensten van Joliau van Olden- barncveld. In één woord, geen zaak hetzij van algemeen of van plaatselijk belang, is in de laatste halve eeuw aan de orde geweest, of de heer Kollewijn heeft er levendig aan deelgenomen. Inderdaad, zoo iemand mag met recht een verdienstelijk burger genoemd worden. Met deze enkele regels wenschen wij den heer Kollewijn onze oprechte hulde te brengen vooral wat hij ten nutte van het algemeen heeft gedaan, en hem geluk te wenschen met zijn gouden feest en de hoop uit te spreken dat hij nog menig jaar, in voorspoed en gezondheid, ons allen ten voorbeeld, in ons midden moge blijven. Ons wordt het volgende toegezonden, hetwelk we gaarne in ons blad opnemen. Dit spreekwoord viel me in, toen ik de heropening van „Ons Huis* in de krant zag aangekondigd en daarmee die der cursussen. Er zijn inenschon die in de eerste jaren van het bestaan van „Ons Huis" niet wisten, wat die cur sussen beteekenden; meermalen moest do verklaring er van gegeven worden Nu geloof ik wel te kunnen zoggen dat de inwoners en inwoonsters van Amers foort begrijpen, wat er met cursussen wordt bedoeld; vooral door de onder vinding weten zij dit. Toch is het wel merkwaardig, dat het mannelijk geslacht er meer begrip van had dan het vrouwelijke en ik meen dit te moeten toeschrijven aan de meer dere gelegenheid die er altijd voor de jongens is geweest om zich na het be zoek der lagere school te blijven be kwamen, voornamelijk in de richting van het vak, dat zij zich hadden gekozen. Zij bemerkten daarbij al spoedig dat de inspanning die zij zich getroostten om bijv. op de burgeravondschool de lessen trouw te volgen, het resultaat meebracht, dat zij voor hun vak meer bekwaam werden en hun meerdere ontwikkeling hun vergunde een ruimeren blik te krij gen voGr de eisehen en daaraan ver bonden verplichtingen, gevolgd door meerdere belooning. Het gold dus hun eigen belang te bevorderen; als men dat inziet, is men al een goed eind op weg om daaraan zijn beste krachten te wijden. Zoo zijn dan ook de teekencursussen van Ons Huis vrij geregeld door een groot aantal jongens bezocht, die dooi de een of andere omstandigheid ver hinderd waren van de burgeravondschool gebruik te maken en komen er een paar van hen zelfs midden in den win ter meer dan een uur ver om zich ver der te bekwamen. Wat de meisjes betreft, 't is alsof ze er minder begrip van hebben, hoe noo- dig ook voor hen degelijke kennis is, als zij zich voor een of andere betrek king aanbieden. Dat komt waarschijnlijk, omdat de goede opleiding voor hen hier nog niet te krijgen is. Zij leeren bij ïocder thuis helpen, maar moeder ver geet te dikwijls, dat de meisjes in ge heel andere huishoudens komen dan zij gewend zijn; zijn de meisjes nu gewend het werk, dat hen wordt opgedragen, keurig te volbrengen, kunnen zij hun goed netjes in orde houden, dan zullen er altijd wel huisvrouwen zijn, die hen tegen matig loon, de verdere kennis willen bijbrengen; de meisjes kunnen dan langzamerhand opklimmen en meer gaan verdienen. Zijn die eerste gronden echter niet gelegd, maar komt een meisje in een dienst met veel eisehen (ik noem bijv. loon van f 1.per week niet vol len kost van ,s morgens 9 uur tot on geveer half acht 's avonds zeer goed voor een persoontje van 14 a 16 jaar) maar zorgt moeder dan niet, dat zij er helder en knap uitziet of is zij lui en onverschillig voor haar werk, terwijl zij toch nog aanspraak maakt op een ge deelte van het verval en de noodige ex traatjes, terwijl naaien, mazen en stop pen er maar heel even mee door kan, dan zou ik die moeders en die meisjes wel eens toe willen roepen: laat hen toch leeren waartoe zij in de gelegen heid zijn en denk niet dat het voldoende is als zij zoo in 't ruwe weg hun goed wat bijeen houden! Er zijn knappe meis jes, die op de lagere school heel aardig hebben geleerd, maar laat hen nog wat voortgaan er mee; een paar uur in do week 's avonds bij een uitstekende leer- ares brengt ze zooveel verder, ook om dat ze haar belang beter gaau begrijpen. De bazen eisehen met recht van hun knechts dat zij de noodige bekwaamheid bezitten, wil een werk hun toevertrouwd kunnen worden; zoo gaat het ook met de "huisvrouwen. Men mag zeggen dat het hard is, als men een meisje van al les heeft geleerd, maar niet veel kan betalen en zij gaat dan hooger op om meer te verdienen, dat ligt eenmaal in 's werelds loop. Het zou zoor klein geestig eu egoïst zijn om zich daarom te onttrekken aan de moreele verplich ting mede te werken aan de opvoeding van iemand,- waar men mee in contact komt. Toch zijn er velen die zich hier van afmaken, 't zij uit luiheid of slecht begrepen klasse-belaag. Daarom meisjes die uw eigen weg moet gaan, zorg zelf voor uw ontwikkeling en bezoekt de cursussen van „Ons Huis". Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid derredactie) Geachte Redaktie! Mogen ook w ij een plaatsje verzoeken in uwe kolommen naar aanleiding van een ingezonden artikel van „eenige amb tenaren der II. IJ. 8. M." De beweringen van de heeren kiui nen wc voor Notificatie aannemen, uit genomen een paar zinsneden. Dat eenige ambtenaren het opnemen voor hun „patroon" (lees: patrones) ach ten wij braaf en zeer prijzenswaardig De ouden .zeiden: „Wiens brood men eet, wiens woord men spreekt"! En dan ten slotte die grappige be rekening!! Ja, als die calculatie juist ware, dan zou 't heel dom zijn van de winkeliers, om die f 20.UU0, die ze zoo maandelijks als 't ware maar te verdeden hadden, prijs te geven. Hebben de heeren bij dat 500 tal spoorweg-personeel ook hen gerekend, die lid zijn of.... waren (want de pressie om over te gaan is groot) van de coöperatieve winkelvereeniging „Ons voordeel",opgericht indertijd, hoofd zakelijk door Spoorweg-beam b ten? Kooplieden maken een groot verschil tusschen tellen en rekenen. En dereke ning van die maandelijks w ederkeerende 20 mille, gelijkt op de rekening van Jan Kallebas; twaalf en acht is twintig nul ik höu er 't witgcld, de centen zijn voor moeder! ■In de courant-artikelen, welke ver schijnen van de zijde der spoorheeren is iets, dat onwillekeurig doet deuken aan de definitie, die een scholier gaf van een kreeft. Hij beweerde, dat een kreeft een rood insect is en achteruitloopt. De leeraar vond dit antwoord zeer juist; alleenlijk wenBchte hij er op te wijzen, dat een levende kreeft niet rood en niet een insect is, en nimmer achteruitloopt. Voor 't overige gaf hij den leerling een pluimpje voor zijne keurige omschrijving. In die artikelen wordt, mogelijk on wetend, de zaak niet juist voorgesteld. De strijd is niet tegen de Coöpe- r a ti e've-Y ereeni ging; de strijd is zelfs niet tegen een onderdeel daarvan: d e verbruiks-iiistelling de strijd is a 11 en en uitslui tend gericht tegen den driele dig en steun, die de directie van de II. IJ. 8. M. aan dieverbruiksinstolling geeft, waardoor die instelling vóórsprou gen krijgt, tegenover de handelaren in verbruiks-artikelen. Steeds wordt beweerd dat de Coöpe ratieve Vereeniging, waarvan zooals gezegd, de verbruiksinstclling slechts een onderdeel is, uit en door het spoor-pcr- soneel is opgericht. Dit is in zooverre juist, wanneer Leden van den Raad van administratie, directeuren der 11. IJ. 8. M. en dergelijke heeren zich zelf rekenen tot liet personeel te belmoren. 't Wil ons voorkomen, dat dit tot begripsverwarri ig aanleiding geeft, want wanneer er van spoorweg-personeel gesproken wordt, denkt ieder wel in de laatste plaats aan genoemde functio narissen. Met betuiging van hoogachting en dank voor de verleende gastvrijheid, geachte Redactie, blijven wij gaarne Eenige Winkeliers. Burgerlijken Stand. van 27 tot 31 Augustus 1904. GEBOREN} Albertus zvan II. van Yeen en C Gijtenbeek; Helena Elisabeth, d. van A. C. C. Planijc en M. D. Slot boom; Wilhelmina, d. van Gerritzen en A. Bouman; Eranciscus Antonius Joseph, z. v. H. M.Yerhey en A. van Nimwegen. Willem Gerardus z. v W. Wijnands en G. Lanirechts. OYEIiLEDEN: Gerrit Koenen, oud 3 weken. Petrus L. Susijn, oud 40 jaren Martinus G. J. van Hal, oud 11 dagen; Coenraad W. J. Koops, oud Bjaven. De Heer en Mevrouw J. J. VAN DER ELST-Steen betuigen hunnen dank voor de bewijzen van deelneming ondervonden bij het over lijden hunner moeder. Amersfoort31 Augustus 1904. in de provincie Utrecht. Franco brieven onder letter L.1I, bureau van dit blad. Gevraagd in een stil gezin, in de buitenwijken, voor een BEJAARDE DAME ■net gebruik van tuin. Brieven onder letter 8, bureau van dit blad. JLangcstr. liock Varkcusm.^ Neemt eens proef met onder- S staande nieuwe soorten Koekjes. Washingtons 12 ct. per ons zeer Boter b&tons 12 licht, 2 Augustijnen 10 9 Briquetten 10 V JBatons-Russes 12 Rotsjes (gevulde schuim- 20 ct p.ons^ Weencr Desseit, 16 ct. per ons. le HAGGI ou. te krulden, iu flacon*. 3e MAVGI SOKIMCX, iu tabletten. Se M At» til CONSOMMÉ, in CnpNiile». Onmisbaar in iedere keuken (o)Onmisbaar in iedere keuken

De Eemlander | 1904 | | pagina 3