Stadsnieuws. Allerlei. Uit de verschillende Amerikaan- sche Staten waar de vrouwen kiesrecht hebben, wordt gemeld, dat deze bijna uitsluiterd ten gunste van Roosevelt's candidatuur zijn gestemd, ondanks de democratische propaganda voor Parker. China krijgt het benauwd over Mandsjoerije, wordt uit Peking gemeld en de Chineesche Regeering is van plan, Woetinglan, den onder-Minister van Bui tenlandsche Zaken naar Europa en Ame rika te zenden ten einde de Mogendheden te polsen over de regeling van de toe komst van dit gewest. D_- Japan ners zijn naar het heet over dat plan verstoord; omdat er h. i. niet de minste reden voor bestaat. Iu het Raadhuis td Weenen zijn de leden van het internationale pers- congres ontvangen door de Oostenrijk- sclie regeering. Von Koerber, minister president, hield daarbij een rede, waar uit we de volgende woorden lichten: Wij (hij bedoelde de staatslui van alle lan den) willen de waarheid over ons hoo ien, en vertrouwen dat aan den laster van den vijand geen ruimte wordt af gestaan. In het teeken der waarheid zal de pers altijd en overal zegevieren. De waarheid is de sleutel tot de har ten van alle verstandige menschen. Terwijl verschiilende regimenten bij manoeuvres in de buurt van Göttingen een door den vijand bezette heuvel be stormden en de zege als het ware nog maar voor het grijpen lag, werd er plot seling „Alles half geblazen. De bevel voerders van het soldatenspel zagen el kander verbaasd aan, vooral ook omdat niemand het bevel gegeven had. Men onderzocht de zaak en ontdekte een koeherder, die vroeger trompetter was geweest en op zijn hoorn het wel bekende signaal had gegeven, dat onmid- delijk door de trompetters van de regi menten was het herhaald. Tegen den moppigen koeherder is een strafvervolging ingesteld. Reeds meermalen had ik het twijfel achtige genoegen U in deze rubriek min of meer curieuse staaltjes te laten zien van de wijze waarop door sommige let terkundige genieën de woordkunst wordt „gehanteerd." Eenmerkwaardig voor beeld van ongekunsteld proza, waarin met onmiskenbaar plastisch talent de aantrekkelijkheden van een verblijf in een visscherspronkkamer worden ge schilderd, vinden we in het volgend briefje. Scheveningen, September 1904. Geachte Heer en Dame. Ik heb U Edeles advertentie in de Avondpost gelezen en benne zoo vrij hier op te antwoorden. U vraagt kamer met pension, en nu bied ik U mijn pronk kamer aan, met een mooie bedstee groot genoeg voor drie personen, er is ook een groote kast met beste gelegenheid, en er naast is de koestal die geheel ge zond is en een varkenshok. U Edele kunt bij mi zoo veul melk drinken als ie wille en vraag ik hiervoor metetens- kost der bei daags f 3 de persoon dan beloof ik U dat U het goed bij mi zal hebben, want ik kan lekker koken. Ik woon in de slop van Willem Klein 110. 36 bij de Prins Willemstraat, min man is visscher en behoeft U Edele niet bevreesd te zijn want hijisophetoogen- blik op zee. Alleen als U Edele bij mi komt moet U Edele toestaan dat de scharren aan de zolder te drogen han gen. Ik hoop das u op mijn voorstel ingaat en bin ik alle dagen thuis te spreken. U diest (doorgehaald) dienstwillige dienaresse (Yolgt liandteekening). 't Spreekt vanzelf, dat de familie, die dit briefje ontving, met beide handen het vriendelijk aanhod aangreep, en nu rustig zal gaan genieten van de heer lijke zee-, koeien-, varkens-, en schar- renlucht. Met het oog op de veiligheid van de scharretjes was het anders voor de onbe storven weduwe beter geweest, als zij haar kamer had kunnen verhuren aan den New-Yorkschen vegetariër, „Alias graseter," die ook werkelijk niets an ders dan gras eet en water drinkt. Hij had een ziekte, waarvoor geen enkele dokter raad wist, en toen was hij zelf op 't denkbeeld gekomen om louter op gras en water te gaan leven. Naar hij ver klaart moethij aan deze leefwijze zijn terug gekeerde gezondheid te danken hebben. Hij raadt dan ook iedereen aan om evenals hij „grastecten gelijk de ossen maar of hij er een koeienmaag bij ca deau geeft vermeldt 't verhaal niet. Hij gebruikt dagelijks zes pond gias en twee gallon (een gallon is 5 L.) water, en als hij zich eens bizoudertrae teeren wil, neemt hij als nagerecht een distel, de lievelingskost der ezels. De twintigste eeuw kan ons nog heel wat te zien geven, als we vóór het eerste lustrum al dergelijke koe-czel- menschen iu ons midden hebben. Ons staan nog heel wat verrassingen te wachten, maar ik hoop weinig zulke onaangename als die welke een vrouw te Leeuwardcradcel ten deel viel die wegens voortdurende oneenigheid met haar man, besloten had hem te verlaten en naar haar ouders te gaan, die in Duitschland werken. Voor eenige dagen ontving zij daar een brief, waarin gemeld werd, dat haai man plotseling was overleden en zij uit- genoodigd werd deel te nemen aan de begrafenis. Terstond begaf zij zich op reis, doch vond bij bare terugkomst, tot haar groote verbazing, den man druk aan het werk op het land. De brief moet, op verzoek van den man door een twaalfjarigen neef geschre ven zijn. Booze tongen beweren, dat het weerzien niet bizonder hartelijk was, en dat men van de vrouwelijke ontroe ring, die er in den regel bij optreedt, al heel weinig kon merken. Bij Kon: Besluit zijn benoemd tot le luitenant den2eluitenant J.E. Schnei ders en de tweede luitenant kwartier meester E. J. J. de Roy van Zuijdewijn. De directeur generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie (Bureel der rebuten) in de Parkstraat 21 tq 's Gravenhage voor dc(n) recht hebbende verkrijgbaar is een in de achtkamer van het post- en telegraaf kant aor te Amersfoort gevonden para- pluie. Het tienjarig bestaan van de Soc. Dem. Arb. Partij zal ook te dezer stede feestelijk worden gevierd. Zondag 18 Sept. zal de afd: Amers foort van de S. D. A. P. een feestver- gadering houden in de Toekomst waarin a. het woord zal gevoerd worden óf door Jos. Loopuit van Amsterdam. Woensdagavond kwamen de troepen uit Brabant hier iu garnizoen terug. Aan het station waren heel wat „ver heugden" over de terugkomst der man netjes. Zondag middag 12 uur zal er van wege het Algemeen Nederlandsch werk lieden verbond in „Odéon" Kronime- straat een openbare vergadering worden gehouden. Het woordt zal gevoerd wor- door den heer N. G. Brouwer. De toe gang is vrij en er is gelegenheid tot debat. Bij de Woensdagavond ten overstaan van notaris Bolk gehouden verkooping in Hotel „de Zwaan' werden de vier aancengebouwde huizen aan do Punten burgerlaan gekocht door den heer A. J. 1'. Metelerkamp v. Bronckhorst voor 1S.O00 gulden- De openbare onderwijzers te dezer stede komen ook in actie tegen Kuyper's voorstellen tot wijziging der wet op het Lager Onderwijs. De plaatselijke afdeeling van den Bond van Ned On derwijzers zal eenige honderden exem plaren van de door het Hoofdbestuur uitgegeven brochure „Maakt front voor de Openbare School' gratis verspreiden. Zij, die een dergelijke brochure niet ontvangen en er toch kennis mede wil len maken kunnen er op aanvraag een verkrijgen bij de hecren F. Faber, Beekesteinsche laan 9 en W. C. Ooster man v. Asch v. Wijckstraat, 17. Onze vroegere stadgenoot de heer J. M. Wceterings thans onderwijzer te Apeldoorn is benoemd tot onderwijzer met hoofdacte aan de Roomsch- Ka- holieke school te Schiedam. Evenals vorig jaar zal het plaatse lijk Nuts departement, behalve de ge wone lezingen voor de leden, ook weer een paar volks lezingen doen houden. Donderdag 22 September a. s. houdt tie afdeeling Amersfoort y d Bond van Ned. onderwijzers een vergadering in Hótel „de Zwaan' waarin het lid van het. Hoofdbestuur van den Bond, de heer J. J. Lamers zal spreken over: De voorgestelde wijzigingen in de wet op 't Lager onderwijs. Handel en Nijverheid. De vereeniging „Handel en Nijver heid" hield Woensdagavond in „de Zwaan" haar gewone maandvergadering onder voorzitterschap van den heer S. J. van Duinen. Tegenwoordig waren 5 Bestuursleden en 14 leden. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had, las de secretaris de no tulen van de vergadering van 15 Au gustus, die onveranderd werden goed gekeurd. JjfAls nieuwe leden worden aangenomen de heeren J. G Fonteinen B. Schimmel, terwijl zich weer vier heeren voor het lidmaatschap hebben opgegeven. Hierna deelt de voorzitter inede, dat er feitelijk geen ingekomen stukken zijn, maar wel een groot aantal cou ranten en uitknipsels, waarin artikelen betreffende de actie, die thans vigce- remle is. Hij had aanvankelijk het voornemen, deze stukken uiet te be spreken, maar des morgens heeft hij van een der leden ontvangen het O r- gaanvande N e d e r 1 a n d s c h c Y e r- e e n i g i n g van Spoor en Tram wegpersoneel, dat hein aanleiding geeft er toch een en ander over te zeggen. De voorzitter leest nu velschillende stukken voor, die wc als bekend mogen veronderstellen, daar ze bijna alle reeds in „de Eemlander" zijn opgenomen, ook de motie van „Recht en Plicht'de anti-sociaal democratische spoorweg ver- vereeniging. „De Middenstandsbond" heeft deze motie gekenschetst als „een bewijs van ongezond inzicht" en „on gemotiveerd hartstochtelijke taal'. Het „Orgaan van de Ver. voor S. en T. personeel oordeelt er nog krasser over. In het stuk van „Een aandeelhouder" in de N. R. Ct. is ervan gesproken, dat de winkeliers in gezelschap waren van socialistische raddraaiers. Dit is een bewijs dat er maar te vuur en te kaars wordt weggeschreven. Immers, de Mid denstand houdt krachtig de socialistische neigingen tegen. Nu we dit Orgaan aanhalen zal dut wel weer van ons ge zegd worden. 11c wil er even aan herinneren, dat dit Orgaan staat onder redactie van J. Oudegeest ,en lijnrecht staat tegenover „Recht en Plicht," wat evenwel niet wegneemt, dat wc het niet alle waarde mogen ontzeggen. Over de bekende motie schrijft het blad: „Vermakelijk in deze kwestie is na tuurlijk weer de houding van R. enP." Meneer Van Dorsten, hoofdconducteur der H. S. M. en voorzitter van „R. en P. "deelt met bombarie in de bladen mee, dat hij of wel het Bestuur der Vereeniging in den Haag besloten heeft in de ledenvergadering voor teste 1- 1 e n de volgende motie, die wij curio- siteitshalve geheel afdrukken: Zooals alles wat van die zijde komt is ook dit weer een en al leugen en verdraaiing der waarheid. Men lette slechts op; ('olyi de bekende motie le. gaat de agitatie niet tegen het goede recht der arbeidersvereenigingcii om zich op coöperatieven grondslag te organiseercu, maar tegen de II. S. M. die onder den naam van coö peratie bij haar personeel de gedwongen winkelnering in voert o m aali de verplichting tot verbetering van den toe stand van het personeel door loonsverhooging te ontkomen; 2e. is deze vereeniging niet uit den boezem van het personel voortgekomen, maar werd misschien op last, doch zeker met medeweten en goedvinden en onder bedreiging van anders benadeeld te zul len worden het persoeeel geprest tot die vereeniging toe te treden; 3e. 's die „verbruikshistelling" geen klein onderdeel, maar de hoofdzaak van „Voor alles de II. S. M." De „vele andere nuttige instellingen" blijven „voorloopig" maar plannen; 4e. is de „steun" der directie aan die Vereeniginng, heel wat anders dan het tot nogtoe genoten vrij vervoer van goederen. De bedreiging in de laatste twee alinea,s is komisch. „R. en P. is al jaren lang aan het „coöperecren" ge weest, al was het dan maar „kool", zonder er in geslaagd te zijn het spoor wegpersoneel voor die „kool" warm te maken. Zal ze het nu kunuen doen, om die Directie-,coöperatie" te be schermen? Allemaal larie, hoor Maar, meneer Van Dorsten moet laten zien dat hij tegenover zijn patroons nog even riiggegraatloos is als te voren, Och, man, dat wisten ze wel, er wordt heusch niet aan getwijfeld." De voorzitter wijst er nu op, dat hij in bet rapport uitgebracht op het Con gres te Rotterdam, geschreven heeft: „tot op zekere hoogte krijgen we de gedwongen winkelnering terug, die met zooveel moeite pas de voordeur is uit- gedrevcu cn nu door een achterdeur weer wordt binnengeloodst" Toen waren Statuten en opzet dei- Coöperatie nog niet bekend en de voor spelling is uitgekomen. In het orgaan van den heer J. Oudegeest wijst men daar ook op. Het artikel luidt als volgt: De gedwongen winkelnering. In liet vorig blad hebben wij beloofd eens eene vergelijking te maken tus- sehen de prijzen der coöperatie der H. S. M. en die van eene andere coöpe ratie, de socialistische „Eendracht" te Utrecht. Wij achten dit noodig om onze po litieke heeren eens duidelijk te laten zien, dat we hier te lande inderdaad niet te doen hebben met een inrichting van het personeel, ten doel hebbende oui zich te bevoordeelen, waarbij de H. S. M. een handje helpt door geld voorschieten en gratis vervoer, doch dat het hier om niets meer of minder gaat dan om de gedii'ongen winkelnering welke langs een omweg wordt ingevoerd. Gns zijn eenige staaltjes medegedeeld van mensehen, die in hunne bevorde ring worden gedwarsboomd, omdat ze geen lid willen worden van de coöperatie. En wie het onderstaand berichtje leest, weet wel uit welken koker deze boycotplannen komen: De strijd tegen de H. S. M. wordt te Amersfoort verwoed gevoerd. Yele aan handelaars, waaronder personen een zeer aanzienlijk vervoer, hebben hun kontrakten verbroken en vervoeren thans, niettegenstaande vele bezwaren en vaak met financieel geldelijke offers, per Ned. Centraalspoorweg of per boot, wat zij gewoon waren per H. S. M. te verzenden. Doch ook van de overzijde blijft men niet werkloos. Een aantal ambtenaren der II. S. M. neemt het voor de di- rektie op en protesteert tegen het be sluit van „Handel en Nijverheid" en tegen den inhoud harer circulaire. Zij wijzen er op, dat zij tot dingen in staat zijn, waarmede door II. en N." geen rekening is gehouden. O. a. zeggen zij: „Wij tellen hier thans een 50 man personeel, een getal, dat zeer waarschijnlijk binnenkort zal worden vermeerderd; van dit personeel is minstens :,/i gedeelte gehuwd en heeft een huisgezin teu zijnen laste. Ieder van dit personeel zal, niet te ruim berekend, toch zeker 10 gulden per week in de stad brengen wegens verschillende behoeften ondanks de opgerichte koö- peratieve vereeniging; dit maakt een totaal van minstens f 5000 per week, of f 20.000 per maand; voorwaar een niet gering te schatten bedrag, dat grootendeels aan heeren leden der ver eeniging „Handel en Nijverheid" ten goede komt. Weinig moeite zal het ons kosten om dit bedrag tot een minimum te beperken, m. a. w. door allen zoo veel mogelijk onze inkoopen te doen in andere plaatsen, waartoe wij als spoor wegpersoneel zeer gemakkelijk in de gele genheid zijn." Bovenstaand berichtje wordt duidelijk als men weet, dat de stationschef te Amersfoort, do heer Krapels een ver woed voorvechter der Coöperatie is, die zich niet ontzien heeft alles aan te wenden waarover hij beschikte, om het perso neel tot de Coöperatie te brengen, Men noemt dit geen dwang, terwijl het bij de algeheele afhankelijkheid, waarin het personeel verkeert, inderdaad wèl dwang is als dag- aan dag de chef het personeel vervolgt met: „ben je nog geen lid van de Coöperatie: ik zou er maar niet te lang mee wachten" enz. Gebeurt dit ééns dan is het een goede raadgeving, doch telkens herhaald, be grijpt het personeel zeer goed de ge volgen van niet-toctrcding En het is juist in Amersfoort waar het personeel met boycot dreigt, ter wij] de wagen met waren b. v. in Hoek van Holland zoo goed als geen bestel ling krijgt, en het personeel van zijne goede gezindheid blijk geeft door den spotnaam: „Alles voor de H. S. M. Dezer dagen eenige lijnen der H. S. M. bereizende, bleek ons uit een onder- boud met meerderen uit het personeel, d it ze niet dan noodgedrongen tot deze Coöperatie toetreden cn wie de lage salarissen kent dezer mannen en onder- slaand lijstje ziet, zal begrijpen, waaium men in 't geheel niet belust is om zijne waren van „Alles voor de II. S. M.„ tc betrekken. Men lette op het verschil 'n prijs der onderstaande waren: "Voor allen der II. IJ. S. M. De Eendracht. Witte Kandij p. "j Ko. fü.4H f 0.35 Kandijgruis - U.3Ü - 0,24 Appelstroop -0,25 -0,20 Java Rijst no. 1 -0,15 -0,12 2 -0,12'-0,10 3 -0,10 -0,08 Raapolie L. -0,32' -0,30 Patcutolie 0,35 - 0.32 Azijn Escence H - 0.40 - 0,35 Sultana rozijnen le kw. p. '/a Ko. - 0,30 - 0,25 Kraakamandelen, -0,32 -0,25 Huishoudgrocnten blik - 0,35 - 0.20 7. - 0,276 V, -0,20 -0.1S Katjes drop p. Ons -0.15 -0,12 Zoute drop - 0,20 - 0,12 Frambozenwijn p. '/i - 0,50 - 0,40 Alcohol vrije vruchten likeuren. Frambozen fo,50fO,32' Kersen 1 Sunïicht zeep per doos - 0,25 - 0,23 stuk - 0,08 - 0,06 Kogelblauw No. 1 p. Ons -0,10 -0,08 2 - 0.076 - 0,06 -0,04 ZakjesReccitsblauw,, 9t. -0,06-0,04 - 0,03-0,02' Prima HollandBch mager spek p. Vs So- 0,35 - 0,30 Men zal ons toestemmen, dat wie lid wordt van „Alles voor de H. S. M.", afgezien van alle verdere nadeelen aan deze winkelnering verbonden, zeer ze ker zijn voordeel niet zoekt. De Maatschappij weet dan ook drom mels goed wat ze doet. Met het voorschot pronkt ze tegen over de „kwaadwilligen" onder het per soneel en het oppervlakkige publiek terwijl ze tevens door de hooge prijzen, welke ze de menschen laat betalen, zorgt de promotie, die mis schien met Februari gegeven zal moe ten worden, weer binnen te palmen. Deze handelingen van een groote onderneming kunuen niet scherp genoeg gelaakt worden en het lijkt ons dubbel noodig, dat de volksvertegenwoordiging zich met deze schrede terug, welke een der grootste werkgevers zijn personeel op den weg van den maatschappelijken vooruitgang laat doen, bemoeien gaat, hetgeen alleen kau als depers partij kiest. Hoe dikwijls hebben wij vóór de sta king een beroep gedaan op de pers zon der dat ze zich met het spoorwegper soneel bemoeide. Hoe lang zullen we ook nog te de zer zake moeten vragen, om ons te steu nen? Iloe lang zal pers en publiek toela ten dat de groote spoorwegdirectie het personeel zal afschepen met een hon gerloon om het daarna nog een stuk te ontnemen door de gedwongen winkel nering? Hoe lang zal men deze nieuwe mis daad van de H. S. M. tegen de gezin nen harer ondergeschikten laten voort gaan? Mijne heeren handelaars, de H. S. M. doet u geen concurrentie aan; dat is ook niet noodig. Ze dwingt uwe klan ten om bij haar tegen hoogere prijzen te koopen dan bij u. Ze heeft de con currentie niet noodig; ze krijgt deklan- disie toch en steekt grootere winsten op dan gij. En de Nederlandsche natie laat deze moderne roofridder rustig zijn gang gaan, totdat opnieuw „misdadige woelingen" onder het personeel publiek en soldaten en dwangwetten doen roepen. Men spiegele zich aan Italië. Zoomin als daar de ontevredenheid van eenige jaren geleden is geweken zoo min is het hier het geval. En zoo goed als ze daar na een betrekkelijk klein aantal jaren heeft getoond wat te kunnen doen zoo goed zal het ook hier het geval zijn. "Wij vragen niets bijzonders van re geering, pers en publiek; wij vragenal- leen een loon, waarvan we kunnen le ven, een werktijd, die ons gelegenheid geeft om te rusten, verzorging bij ziekte en ouderdom en bovendien geen grijp vingers van de directie in onze liuis- boudkas." De voorziter meent het hierbij te kun nen laten. Hij wil evenwel nog een op merking maken, voor lien, die uit Duitsch land goederen betrekken Wanneer men verzoekt niet te verzenden per II. IJ.S. M. is het mogelijk dat dit toch gebeurt. Dit komt omdat er zoogenaamde Kon- kurrenz-Bahnhöfe zijn, waar de verzen ding maand om maand wordt gegeven aan de II. IJ. 8. M. of aan de S.S. Dit gebeurt evenwel niet wanneer men er uitdrukkelijk bij vermeldt per S. S. De heer v. d. Meiden. Ikwileven opmerken dat op de vrachtbrief onder de clausulo „Empfangbahn" moet wor den ingevuld: N. 0. S. dat is voldoende, De heer .Tebbink. Dat is niet voldoende, er moet voluit staan per Nederlandsche Centraal spoor. De voorzitter. In de vorige maand vergadering is meegedeeld dat 17 Au gustus in Amsterdam zou worden ge- gouden de algemeenen vergadering Yan den Bond van het informatie- en incasso- wezen. De heer Bcrns heeft daar de vereeniging vertegenwoordigd maar het is niet noodig daarover verslag uit te brengen, daar er van die vergadering een hectografisch verslag aan de ver eeniging zal worden toegezonden. Rondvraag. De heer v. d. Meiden. Ik heb dezer dagen een handelsreiziger gesproken van de II. IJ. S. M. in uniform met een pet waarop Y. A. Hij vertelde me dat er drie zulke ambtenaren zijn, die de lijn langs gaan om bestellingen op te nemen, die dan den volgenden dag wor den bezorgd. De heer Jebbink. De waren wor den door de wagens van deH. IJ. S.M. aan huis bezorgd. Die wagens hum t de maatschappij bij Schimmel. De heer Eggink. Ik zou wel wil len vragen dat de Pers zoo juist enuit- vocrig mogelijk weergeve wat hier ge sproken is. Ook moet er op gewezen worden dat de chef zich te buitengaat, door de pressie die hij op de ambte naren oefent.

De Eemlander | 1904 | | pagina 2