Buitenland. Stadsnieuws. Allerlei. 8' soort slujt uit, terwijl do openbare allen orn- v.i t. Hij is de ware, algemene volkschool. Natuurlik kunnen wij in dit blad niet onze hele brochure afdrukken; wij hopen dat gij er ten spoedigste kennis mede zult maken en dan met ons zult uit roepen: „Maakt front, voor tic Openbare school. De posttrein tusschen Parijs en Brest is weer voor een belangrijk be drag bestolen. Men weet geen spoor van de daders. Te Béthune is gebleken, dat een jongen gedurende 4 jaren lang in een verbeterhuis was opgesloten, terwijl zijn broertje daartoe veroordeel^ was. Een toeval bracht deze ontzettende vergis sing uit. Te Brussel wordt binnenkort een Chinecsche Kamer van Koophandel op gericht onder voorzitterschap van een lange jaren daar gevestigde Cinecs. Een artillerie-officier, Paul :Molas, die aan het hoofd stond van een Griek- sche bende, is in een schermutseling door een Turksch detachement gedood. Deze officier behoorde tot een der eerste Grieksche families. Men meldt uit Rome aan de Temps, dat men in de goed ingelichte kringen der geestelijkheid meent te weten, dat eenigc Fransche bisschoppen aan liet Yaticaan volledige uitvoerige voorstellen ofer de reorganisatie der Kerk hebben ingediend in geval de scheiding van Kerk en Staat zal zijn beslist. Door de meesten werd aanbevolen het te Genéve bestaande systeem van een door de Ka tholieken opgebrachte schatpenning met storting dier gelden in een bisschoppe lijke kas, die aan iederen geestelijke een toelage verstrekt overeenkomstig zijn leeftijd en gegoedheid. Op het Ya- ticaan verzamelt men al die voorstellen om ze te bcstudecren. Volgens informa ties uit diezelfde bron zou het Yaticaan in zooverre daartegen bedenkingen heb ben, dat het systeem in quacstie in en kele bisdommen, doch niet overal kan worden toegepast en is men van gevoe len, dat het ongetwijfeld verkieslijker is een nationale kas op te richten. Daar tegen is echter nog een bezwaar, name lijk de onwil van den Staat of een ver bod bij de wet. Do naam van „Baker' is een zonne klaar bewijs dat er (schoon 't volk baak ster zegt) juist geen uitgang op ster vereischt wordt, om de titularis vaneen bij uituemendbeid vrouwelijk ambt te kennen tegeTen. Vrouwelijker dan het hare is er wel geen." Aldus begint Beets zijn lofzang op de baker. Iloe zou hij zich verbazen en verontwaardigen over den onvrouwe- lijken geest dezer eeuw, als bij vernam (en het is geen bakerpraatje) dat er te Mcppel een groot gebrek aan bekleed- sters van dat „bij uitnemendheid zoo vrouwelijke ambt" van baker bestaat. Het komt daar voor, dat een baker somwijlen twee odrie diensten tegelijk aanneemt, om op bet laatste oogenblik den meest voordeeligen te kiezen waar door de andere families in verlegenheid zitten. Om in dit gebrek te voorzien, hebben de diaconessen besloten een cursus voor de opleiding tot baker op te richten. Iets wat alle aanstaande huismoeders leen terwijl hij er nog is, wees voor zichtig, want hij is zoo valscli als een kat, en zoolang wij nog hier zijn, ben ik altijd bang, dat hij nog eens zal raden waar gij van daan komt.' Zij had het hoofd opgeheven, en keek vriendelijk lachend naar Bigarreau, als of zij hem een riem onder het hart wilde steken. Zij stond midden in het water, de rok ken tot aan de knieën opgetrokken, de haren over de schouders, en met een losgetarnd hemd aan, dat hier en daar het witte vel liet doorschemeren. De schaduw van de wilgen, die over de beek hingen, maakten een donkeren achtergrond, waardoor hare oogen nog meer als diamanten schitterden. „Ik ben bang genoeg, dat die ge dachte al in zijn brein is opgekomen.... en daarom, zeg eens Claude, hebt gij mij niet veateld, dat gij hier ergens, je uniformbuis verstopt hebi?" „Ja. onder een steen, daar bij die bocht „Wees door mij geraden, baal heter onder uit en begraaf liet diep, of nog liever verbrand het, dat is veel zeker der." „Zoudt gij denken dat dieellendeling het op zal gaan zoeken?" „Ik acht de Cbampenois tot- al wat leelijk is, in staat." „Enfin," hernam Bigarreau moede loos, „als het ongeluk wil, dat men mij met groote blijdschap hebben vernomen Als die nieuwe bakers nu maar niet al te heet gebakerd worden, want dat kan soms heel lastig zijn. Daar heb-je nu b.v. den burgemeester van den Hel der, die bij liet begrootlngsdebat zicli allengs zoo opwond, dat hij ten slotte den heelen raad voor een .kwajongens troep" uitschold. De heer Staalman, anders (en vooral door zijn oude partij- genooten) niet verwend op het punt van qualificecring protesteerde tegen deze uitlating en verliet daarop met 8 leden de vergadering, waardoor deze onvoltallig werd. Of de overigen zich te hoog voelden om dien naam op zich toe te passen, of wel, dat zij hem zeer gepast voor zich achten wordt er niet bij vermeld. De burgervader bleef on- dcrtusschen met zijn gebakken peren, ik bedoel met den secretaris alleen zit ten, en kon zieli nu bezig houden met het oplossen van de vraag, hoe de aan voerder van een „kwajongenstroep" ge noemd uioct worden. Zekergeeurijke arme" zooals de dezer dagen te Woudsend overleden Gecske Grijpsma, bijgenaamd „alde Kekc." Zij leefde gescheiden van haar man en had liet schijnbaar armoedig. In havelooze kleereu liep ze al sedert jaren met de bollekfirf. Lang woonde ze in een zoo genaamd ark (woonschip,) waarin ze niemand toeliet, Yan armvoogden kreeg ze ondersteuning tot weinige jaren voor haar dood, toen ze een eigen huis kocht. Nu kwauieu de tongen in beweging en de vergeten „alde Kekc" werd het on derwerp van aller gesprek. Bij haar dood vond men onder liet bed f 1800, terwijl er overvloed was van mondbehoeften, zelfs van lekkernijen. Zoo ontdekte men in een kast meel, suiker, erwten, rozijnen, eieren, alles in belangrijke hoeveelheid. Zelf leefde ze in hoogst bekrompen omstandigheden en voor anderen had zc nauwelijks een woord over. Ilaar gclieele vermogen wordt geschat op f 8000 a f 10.000. Dit komt nu aan haar cenigen zoon, die haar zeker nu nog meel' /.al weten te waardeeren dan bij haar leven. Trou wens er zijn maar weinig mcnschen, die tijdens hun leven over te veel waar- deering te klagen hebben. Dat onder vonden dezer dagen tc. Amsterdam nog een paar Jantjes, die min of meer onder Seliiedamsclieu invloed 's morgens om elf uur aan een woonhuis op de Kei zersgracht aanschelden. Een der pik- broekjes had nl. een liefdesgeschiedenis met de daar in betrekking zijnde dienst bode, en wilde zijn Dulcinea even spre ken. De dienstmaagd wilde echter in haar dienst van do liefde niets weten eu gooide de huisdeur dicht. De teleur gestelde minnaar wilde toen in het water springen, maar de komst van een agent hield hein daarvan terug. Beide Jantjes verwijderden zich, om echter een kwar tiertje later weer de Keizersgracht op te zoeken. De eenc matroos sprong toen te water en de ander om liern te red den, bedacht zich geen oogenblik en sprong hem na. Dat dit geval veel pu bliek bijeenbracht spreekt van zelf. Ook do politie kwam en nam den eenen ma troos beiden waren inmiddels weer spoedig op het droge mee naar liet bureau op liet Leidscbeplein, terw ijl het andere Jantje een goed heenkomenzoclit. De gearresteerde matroos verzette zich vruchteloos tegeu zijn overbrenging. Zondag li November des morgens half tien zal in de Rcmonstrantsclic kerk een ontdekt, zal liet toch niet hclpon, al kroop ik in een vossenhol, men zou mij toch vinden. Het geluk heeft mij nooit gediend! o, ja, toch eens, toen ik hier bij je gekomen heil." lieden te meer, om te trachten kic.i blijven." riep Norine met gefronste wenk brauwen uit, op eens uit het water sprin gende. „Jij denkt alleen aan je zelf," vervolgde zij geraakt, en op een toon van verwijt. Zij was op de helling in de zon gaan zitten en lag met brommig gezicht, op de ellebogen in liet gras, met de handen in de verwarde haren. Bigarreau kwam naast haar. „Heb ik je boos gemaakt Norine?" vroeg hij. „Ja," antwoordde zij, „gij zijttekop pig om naar goeden raad te willen luisteren, en je geeft niets om een ander." Hij greep haar arm, en trachtte haai de bandon van het gezicht dat zij met moedwil bedekt hield, te trekken. „Vergeef mij, lieve Norine,'stamelde bij zacht op smeekenden toon, „ik wilde je geen verdriet doen.... AL ik alleen aan mijzelven denk, is dat licusch een slechte gewoonte nog overgebleven uit den tijd, dat nooit iemand aanuiijdacht of voor mij zorgde.... want ik zou snood ondankbaar zijn, als ik ooit je goedheid voor mij vergaf" Hij was eindelijk hare handen mach tig geworden, die zij stil in de zijnen godsdienstoefening worden gehouden voor jongelieden. Om 11 uur gewone dienst. In verband met zijn vertrek naar den Haag beeft inr. J. 0. II. Prikken, out slag genomen als lid van den Gemeente raad. De lieer II. 1'. van den Ham van Hcyst heeft zijne benoeming tot lid van de commissie van toezicht op het Middel baar onderwijs aangenomen. Door den le luitenant van het 5e reg. infanterie J. Alma is overplaatsing aangevraagd bij liet wapen der Kon. Marécliaussé. De '2e luitenant der art. O. I. leger J. II. Wesseling zal uiterlijk '21 Decem ber zijn bestemming moeten volgen. Bij Kon. Besluit is benoemd, met ingang van 16 dezer, bij het wapen der infanterie, tot commandant van liet 4de regiment, de kolonel op noiiaetiviteil G. J. \YKóolemans Beyncn, van dat wapen, zijnde die hoofdofficier, in ver band daarmede, mede niet ingang van gcuoeinden datum, iu actieven dienst hersteld. Bij ICon. Be.sl. zijn benoemd; tot luitenant-kolonel: bij liet wapen der infanterie, de majoor J. W. van Bissc- liek, van het wapen, thans wegens tijde lijke ongesteldheid op nonactiviteit; bij bet wapen der artillerie, bij liet 1ste regiment veld-artillerie, de majoor jlir. L. A. I'. Six, van liet korps. l)c paardenarts lc klasse J. N. Ballan- gée, vroeger alhier in garnizoen, is bij koninklijk besluit benoemd tot Diri- gecrend paardenarts met den rang van majoor bij de landmacht. De heer E. Lagerwey van het Semi narium van de oud-bisschoppelijke klerezie alhier is benoemd tot pastoor te Zaandam. lil de plaats van den agent van politic der 2e kl. K. van Doorn, die ontslagen werd, is benoemd J. Derniois, thuns agent van politic der 3e kl. alhier. Woensdag 16 November zal 11. van Bennekom de oudste brief- en telegram besteller aan liet postkantoor alhier, zijn 25-jarig jubilee als zoodanig vieren. De heer Ileuri Polak, voorzitter van den Algemeenen Nedcrlanilsclien Dia- mantwerkersbond, zal Donderdag 17 November alhier spreken in eene Open bare Vergadering over het Arbeids contract. In de Zondagmorgen gehouden ver gadering van do afdoeling Amersfoort van de Soc. Dem. Arbeiderspartij is besloten deel te nemen aan de verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad in district I (vacature mr. Prikken). G'an- didaat zal gesteld worden de lieer P. Styninaii. Mej. M. G'. G'. Methorst, thans Direc trice van de Nijmeegsche Huishoudschool beeft wegens familieomstandigheden, te gen de groote vacantie, ontslag als zoo danig gevraagd. Aan de Universiteit te Utrecht is met gunstig gevolg afgelegd liet examen doet. rechtswetenschappen i oor II. L. de Beaufort. liet, terwijl zij beiden zwegen en in ge dachten verzonken schenen. Do ver schillende bloemen en bloesems verspreid den een aangenamen geur, die hun naar het hoofd steeg, en Bigarreau geheel in verwarring bracht, zoodat bij geen w oor den kon vinden en liern bijna den adem benomen werd. Norine hief langzaam haar oogen vol tranen tot Bigarreau op. „Wilt gij mij belooven, voorzichtig te zijn," fluisterde zij op tecdcren toon. „Ik ben zoo bang, dat de Champ'epois iets kwaads tegen je in zijn schild voert." „Waarom?" „Omdat hij jaloersch is.... Hij is gek ker dan ooit op mij. Van morgen, ter wijl wij in de loods waren, heeft hij mij willen zoenen, en ik heb hem een slag in zijn gezicht gegeven. Toen hij mij daarop met grijnzenden valsclien lach en een woedenden blik toegeroepen had: Nu, als die landlooper van een leerling in mijne plaats was, zou je| niet zoo inoeielijk zijn, verloor ik mijn geduld, en antwoordde: Natuurlijk, ik mag hem heel wat liever dan zoo'n genieenen vent als gij zijt." Bigarreau bloosde lievig. „Er,.... is dat waar, Norine?" „Ik jok niet," stotterde zij, terwijl zij haar gezicht in het gras verborg, en met een half gesmoorde stem vervolgde: „Ik houd meer van jou, dan jij van mij. Ik Mejuffrouw C. A. Rodenburg thans telefoniste te Yinuiden is overgeplaatst naar Amsterdam. In de Maandagavond gehouden ver gadering van de \rijzinnige Propaganda- cluli zijn tot afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering van den Bond van Vrijzinnige Propagandaclubs, die Zondag 6 November te Utrecht in liet gebouw van Kunsten en Wetenschappen wordt gehouden, gekozen de heeren C. Moorman en A. C. R. O. Leinweber. Bij liet Donderdag te Nijmegen gehou den examen vrije- en ordeocfeningen der gymnastiek (vak j.) slaagden o.a.de dames R. Stolberg, M. j. D. de Kok, A. C. G. Munnik en W. Munnik, allen leerlingen van de Rijks-Normaallessen alhier. Wie geen voordeel heeft bij liet prach tige weer, dat is de tram, die in de af- geloopen maand heeft vervoerd 6176 be talende passagiers, tegen 7101 in Octo ber 1204 en 6227 in de zelfde maand van 1902. De passage-opbrengst bedroog f520.875 tegen f611.80 in 1903 en 514.43 in 1902de totaal-opbrengst was f 554,33, tegen 630.90"' in 1903; de opbrengst per dagkilometer was f9.93', tegen f 11.31 in 1903 eu f 10.2, in 1902. De, ook hier in Amersfoort welbe kende opticien Lauwers, zal zich bin nenkort hier ter stede aan den Wevers- singel vestigen. Aan liet postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkanto ren werd gedurende de maand October 1904 ingelegd f31233,795, terugbetaald f 27781,08. Hot laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt liet nummer 10961. Zonder ongelukken is dan toch de kermis dit jaar eens afgeloopen. Wel zijn er gedurende de kermisdagen een 34 tal arrestanten ondergebracht, maar ernstige gevechten hebben toch niet plaats geluid. Ook Zaterdagavond niet toen de kennis om 11 uur gesloten werd. Een eigenaardige, en in dezen tijd hoogst actueele reclame wordt ons toe gezonden door de Socicté Anonyme „Oporto" te Amsterdam. Het is een Japansch bankbiljet, dat, bedrukt, zich zeker uitstekend eigent als reclamemid del voor II. II. Fabrikanten en Winke liers. l)e prijzen zijn ook zeer laag, zoodat niemand zich daardoor behoeft laten tc weerhouden. Gisterenmorgen had op de Langestraat een droevig ongeluk plaats. Het 8-jarig zoontje van de weduwe Rosier, op de Brcedestraat, liep met een der groote zware wagens van de stoom carousscl mede, die naar liet station ging. Het ventje klauterde erop en had het onge luk te vallen, met het noodlottig gevolg dat liet achterwiel over hem heen ging. De knaap was bijna onmiddellijk een lijk, de spoedig ontboden geneesheer Dr. H. W. Schreuder kon slechts den dood constatccren. Morgenavond wordt in de Toekomst nuvik 20 de eerste cursusvergadering gehouden van de Soc. Dem. Arb. Partij afd. Amersfoort, waarin de heer Frank v. d. Goes, privaat-docent aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam heb best gemerkt, dat gij het zonder mij zoudt kunnen stellen, terwijl ik als gij eens weggingt Zij hield op, en barstte in tranen uit. „Norine, lieve beste Norine, huil zoo niet." Hij bad het hoofd van het meisje tus schen zijne banden genomen, en door bare tranen geheel in de war geraakt, bracht bij zijn gezicht bij liet bare, en traci tte feeder en broederlijk bare tra nen te doen ophouden. Eensklaps sloeg zij haar armen om zijn hals, en voorde eerste en laatste maal kwam Bigarreau niet hare maagdelijke lippen in aanra king. Deze eenige kus, deed hen alles om zich vergeten, totdat zij tot de wer kelijkheid terug werden gebracht, door ecu geschuifel in de takkhn, waarschijn lijk veroorzaakt door een eekhoorn, die zijnen dorst in de beek van Fonte- ncllc kwam lesschen, en die bij het zien van die twee onschuldige gelieven ge schrikt was. Norine sprong op eens op, en vluchtte met hoog roode kleur, ver ward maar toch gelukkig, achter de el zenstruiken naar huis. Bigarreau bleef alleen op het gras zitten, zijn hart klopte hevig, hij voelde nog steeds op zijn mond den zachten vochtigen druk van Norines lippen; het was hem, alsof het boschom hem draaide, en of de grond waarop hij zat van zelf heel zacht naar de beek schoof, wier somber eentonig geklots liern luider dan zal spreken over: De oorzaken van de armoede. Gisteren kwamen de Provinciale Staten van Utrecht in hun najaarsvergadering bijeen. Yan de afdeeling Baarn der Neder- laudsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde was een Tcrzoek ingeko men om een subsidie van 100 voor den door haar opgerichten winteroursus en de door haar te houden zomerlessen. Het adres werd gerenvoyeerd naar Ge deputeerde Staten om nader rapport. De missive van Gedeputeerde Staten met de daarbij gevoegde ontwerp-beslui- ten in zake verbetering van den Leid- sclien Rijn in de bebouwde kom der gemeente Harmeien werd gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Huydecopcr van Maarsseveen en Nigtevicbt, Hamers van Beuningen, Reiger en Wentink. In de volgende vergadering zullen o. m. aan de orde gestold worden de rapporten in zake de subsidie aan de llollandsche electrische spoorwegmaat schappij, het reglement voor de water schappen in deze provincie eu het regle ment voor de Geldersche en Stichtsche veen. Vrijdagmorgen zullen de Staten weer bijeenkomen. Onbekende stukken 2e helft October Amersfoort: Brieven. C. van Doorn, Amsterdam. Mej. „Emma" Mej. M. Hengevcld J. G. Plantagie B. Vonk B. v. d. Berg, Bloemendaal. Klaas Plantinga Dokkum. Wiin van Poll, Tiel. Leon ran Es, Zwolle-Utreclit: De Jager, Amersfoort. A'dam-Zutfen\V. de Boer, Briefkaarten. Amersfoort. II. Hijzen, Amsterdam. Miss. D. Krans, B. Hindriks, Groningen. Mevr. Suermondt, Sclievcningen W. E. H. Jufr. W. Haber, Utrecht. Uit Buitenland terug. Amersfoort, Fraii Jakobs, Lauterdeich. Soesterberg. W. Willink Esqr., Chicago, 13 drukweiken. Onder vele blijken van belangstelling herdacht beden de heer P. J. Dammers, commissaris van politie te Utrecht, den dag, waarop hij '25 jaar geleden zijn loopbaan bij de politie in ons land aanving. Op drie en-twintig-jarigen leeftijd trad bij 1 November 1S79 als klerk bij de Rotterdamsclie politie in dienst en, ns sedert October 1886 commissaris van politie te Amersfoort te zijn geweest werd hij bij Kon. Besluit van 17 Juli 1SÜ4 benoemd tot commissaris van politii te Utrecht, ter vervanging van dei, commissaris J. Yervoorcn. De lieer Dammers staat t» Utrecht bekend als een welwillend scherpzinnig en bekwaam politieman, die algemeent achting geniet. Hij is oprichter van dc Broederschap van commissarissen ei hoofdcommissarissen van politie in Neder land, van welke vereeniging hij thans se cretaris is. In zijne feestelijke versierde werkka mer aan het hoofdbureau van politie werd hij hartelijk ontvangen door den hoofdcommissaris van politic en den commissaris van politie den heer Wijn malen, die hem een studeerlamp aan boden. Daarna begon een strooui van gclukwenschen, meerdere vergezeld ooit toescheen. Langzamerhand kwam bij echter weer tot bezinning, en toen hij zich daarop zijne belofte aan Norine herinnerde, wilde hij dadelijk van de nabijheid van den steen gebruikte ma ken, om zijn verborgen buis op te zoe ken en er zich dan voorgoed van te ont doen. Nog half wankelend kwam hij bi, liet rotsachtige gedeelte van de beek. hij schopte den steen om, en wilde juist zijn buis te voorschijn halen, toen hij aan den overkant op cenigen afstand liet onbeweeglijk gezicht van de Cham penois gewaar werd. Yreczende te mid den van zijn arbeid gestoord te worden, liet hij den steen weer vallen, en ging er op zitten, als iemand die rustte, en keilde met steentjes in de beekdaarin sneed hij zich een stok en ging einde lijk ook huiswaarts. Een kwartier lang was nu de oevet van Fonteuelle zeer eenzaam. De eek hoorn, door dc tegenwoordigheid dei jonge menschen verschrikt, kon uit zijn schuilplaats te voorschijn komen, om zijn dorst aan dc beek te lesschen. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1904 | | pagina 2