LOTISICO. OPENING J. van Genderen, Advertentiën, GEZ. VAN GOOR. Faiënce de Gouda D. J. SMITS. PEUL VR U J. G Fontein, Spiegel- Lijstenfabrikant W.G.KrüsemannJr. Brandstoffen, L. VAN ACHTERBERGH. BOON'S CACAO, W. J, BOON Comp. Worraerveer Mej. J. A. Schouten F. 8. VAN EIJBERGEN, Groote Stadslucht. Wegens te grooten voorraad zond ons een MAGAZIJN een uitgebreide sor teering BLOUSES, in de nieuwste genres, welke wij tot veel verminderden prijs mogen aanbieden. Gez. VAN GELDER, Groote Collectie A.s. Woensdag 9 November van de zaak in DAMESARTIKELEN. Kunstaardewerk. Gewas 1904 Puikkokend igendomzijn van slechts enkelen, vaneen 1 lasse. En nu komen de uitvoerders van 1 et werk, hoe komen die eigenlijke wer- lers aan hun bestaan? Omdat ze niet 1 ezittenj do arbeidsmiddelen moeten ze tpvreden zijn, met wat de bezitters af- aan. Zij zijn in dienst van de eigenaars. Degenen, die het werk doen |krijgen at ze noodig hebben om te kunnen lestaan. Het eigenbelang der kapitalis- n brengt dat mee anders zouden de beiders bewijzen. Wat ze nu meer ipbrengen dan die bepaalde som, dat voor den bezitter van het kapitaal. Hen heeft dus dit: de arbeider krijgt zpoveel om te kunnen blijven werken, iets meer. En daaruit volgt, dat dear- eider in zekeren zin het zelf in handen l eeft hoeveel hij moet ontvangen. Als ij maar weet hoe hij zich gedragen |ioet. In deze maatschappij zal de ar- der veel meer kunnen krijgen als ij noodig heeft, als hij maar de noo- cige kracht weet bij te zetten. Waar tt nu echter nog vaak ontbreekt, heeft e arbeider meestal niets meer dan hij 1 eslist noodig heeft. Als oorzaak van de armoede hebben we dus dit groote ding u te merken, dat er is privaatbezit. De menschen zijn door geen andere lorzaak arm, dan doordat er is een pitalistische maatschappij. Zoolang de bcidere afhankelijk zijn van de be tters zoolang zal de tegenstelling van jk en arm blijven bestaan. Veranderen nu de oorzaken, die de ai moede teweeg brengen m.a.w. neemt armoede toe of vermindert ze? In ze kapitalistische maatschappij zijn lerlei oorzaken, die de armoede vergroo- die maken dat de menschen zich armer voelen. De vraag wordt dus: voe- i de menschen dat ze armer worden dat ze vooruitgaan? Hen heeft vaak zegd: ge kunt niet volhouden, dat de beiders armer worden. Wanneer we rug gaan, dan zien we dat vroeger 1 van zaken niet te verkrijgen waren, Be tegenwoordig wel voor arbeiders ver- ijgbaar zijn. Wanneer we bijv. hooien, dht vroeger vorsten geneeskundig niet zoo goed werden behandeld als tegen- oordig de arbeiders, dan vinden we fat niet vreemd, daar de geneeskunde er is vooruitgegaan. Vroeger bestond die nog niet zooals heden en men vraagt joit iets wat niet bestaat. De arbeiders brengen den rijkdom ort en maken tegelijk hunne ellende, ij brengen met hunne machines over- Boedig producten op de markt en ze an zelf niet noemenswaardig vooruit. Vroeger dacht men er niet aan op is te gaan, maar tegenwoordig nu eral sporen ziju is het een behoefte geworden. Naar mate de weelde zich fltbrcidt, wordt de armoede grooter, |ant het gebruik maken van die uit- eiding houdt met die uitbreiding zelve en gelijken tred. De winkels zijn in den laatsten tijd heel van karakter veranderd. De ar beider ziet nu veel meer de producten, die hij evenwel niet kan betalen, een bewijs te meer dat de armoede toeneemt, want deprikkel tot verkrijgen wordt sterker Hen zegt:ik zal u bewijzen dat dcarmoedc afneemt want de loonen stijgen. Dat laatste kin wel maar het eerste niet. Als men kan bewijzen dat de behoeften grooter zijn geworden, dan bewijst het stijgen der ldonen niets. Als de behoeften zijn ge slegen tot f 15 dan kan men wel zeg gen de loonen zijn gestegen van 10 op f|2 maar het te kort is toch f3. Al is el stijging van loon, de behoefte gaat viel sneller. Het de kwestie van armoe de heeft de stijging niets te maken, want het geeft geen antwoord op de vraag: is de armoede vooruit- of achter uitgegaan'.' Hen moet niet vragen wat men ontvangt maar wat men uitgeeft. ■Wat vergroot nu nog meer het ge viel van armoede? We hebben twee pinten. Wat verdien ik en at moet itj betalen? Wanneer het weekloon is gfstegen van 7 a f 8 tot f 12. Hen moet nu ook vragen hoeveel weken per jaar verdient een werkman dat en dan zal men zien, dat de werkeloosheid groo ter is geworden. Er zijn nu weken en maanden van stilliggen en dan kan men moeilijk spreken van vooruitgang. Het aantal jaren vanhetarbeiderslevenneemt af, de intensiteit van den arbeider wordt minder, De eischen die aan den arbei der worden gesteld zijn zooveel grooter dan vroeger. Voor het hoogere loon moet veel harder worden gewerkt. De arbeider moet niet alleen meer vergen van zijn spieren maar ook van zijn ze nuwen. Dat is zoo bij c'e handarbeiders en in nog veel grootere mate bij de machine arbeiders. De menschen zijn veel gauwer op dan vroeger. Wanneer de menschen vroeger 50 X zaker loon h|bben gehad dan hebben ze dat tegen woordig maar 40 maal. men ook in rekening brengen. Nu water voor eeu loonte krijgen is.In de eerste plaats n<jcmt de stijging in prijs vaak de loons- verhooging dadelijk weg. Er zijn wel pfijzen gedaald bijv. van kleeding, maar dan is men zoowat uitgepraat. De meeste [levensmiddelen zijn gestegen, zooals: vleesch en vooral de zuivelproducten. Eieren, melk enz. zijn voor den arbeider vaak te duur, althans zoo duur dat bij ze niet in voldoende mate kan krijgen. Ook de huishuur is hooger geworden. Overal waar arbeiders moeten huizen is de woning in prijs toegenomen. De ar beider woont thans veel slechter dan vroeger, de opeenhooping van menschen massa's bij fabrieken hebben we nooit gekend. De soort van de dingen is ook achter uitgegaan en dat neemt veel weg Aan de prijsverlaging. Deze wordt nul door dat de kwaliteit zoo vermindert. Con fectie is veel goedkoopcr dan vroeger maar het is slechter en dan beteekont de.vel'laging niets. Tegenwoordig kunnen de arbeiders eerder iets koopen maar niet langer gebruiken. Dat zijn oorzaken van de armoede In het kapitalisme is in zekeren zin een onvermijdelijke armoede. Tegen die oorzaken is niets te doen, die kunnen niet worden weggenomen. Die oorzaken hooren bij onze maatschappij maar niet in dien zin is de armoede onvermijdelijk. De arbeiders hebben het zelf in hun hand de armoede gedeeltelijk te doen verdwijnen. Dat ligt in hun macht, wel niet persoonlijk voor zich, maar als klasse moeten ze weten wat ze van hun armoede willen maken. Hadden ze het ware inzicht en de kracht dan zouden ze de armoede kunnen bestrijden. Ze kunnen de regecrende klasse dwingen maatregelen te nemen ten bate van de arbeiders. De ongevallenwet bijv. is een vrucht van bun verzet. Door de aan sluiting in vakvereenigingen en door coöperatie kunnen de arbeiders al wat verkrijgen, maar ze krijgen niet meer recht dan ze macht bezitten. Nie mand heeft meer recht dan hij macht bezit en althans de arbeiders niet. Wat de bezittende klasse geeft, doet ze aller eerst in haar eigen belang. De industrieelen hebben belang bij goed materiaal en dus ook bij de men schen, vandaar dat zij wel te vinden zijn om iets te doen voor de arbeiders, Wat gedaan is komt door den drang der arbeiders of door het belang der kapitalisten, maar overigens wordt er niets gedaan om de ellende te lenigen. Men is bang geworden, men wil iets doen uit vrees, want waar de arbeiders niets doen, daar hebben ze niets ver kregen. In Rusland en Japan hebben ze geen rechten omdat ze ook geen macht hebben. Er zijn wel landen waar op betrekke lijk groote schaal veel voor de arbeiders is gedaan bijv. Duitschland, dat veel ver zekeringswetten bezit. Hoe heeft men die verkregen? Toen Bismarck er mee kwam heeft hij gezegd: met geweld alleen kan ik het niet doen, de socia listenwet moet ik hebben, maar ik moet de arbeiders ook wat geven, dan eerst recht zal ik het socialisme kunnen on derdrukken, dan neem ik den grond weg, de ontevredenheid der menschen. Als men nu zegt, daar hebt ge toch dat de kapitalisten wel wat voor de arbeiders willen doen, dan zeggen we: dat komt door het optreden der arbei ders zelf, Bismarck zei liet immers; an ders kon hij het socialisme niet onder drukken. De armoede is op cén voorwaarde niet onoverkomenlijk. Men kan er alles tegen doen. Niet alleen in het kapita lisme verminderen, maar men kan ze opheffen, met het kapitalisme mee. Dat ligt aan de arbeiders zelf, doen ze niets of weinig, dan krijgen ze ook niets en dan zullen ze dezelfde blijven, die ze 100 en meer jaren zijn geweest. Voor het debat gaf geen der aanwezi gen zich op. Donderdag 10 November zal de tweede cursusvergadering wor den gehouden, SPORT. Morgen gaat Quick I naar Deventer om een match voor de bekercompetitie te spelen tegen U. D. vandaar. Op het terrein aan den Leusderweg speelt U. D. I. I tegen B. P. C. I uit Bussum (le kl. IJ. P. V. B.) en Quick II tegen H. V. C. I (Harderw) even eens voor de Ie klasse U. P. Y. B. 32 Laugestraat, Amersfoort. Ateliers voor: het opnieuw vergulden van spiegels, gaskronen, pendules enz.; En dat ïnoet^het opnieuw verzilveren van gevlekte spiegelglazen het vernieuwen en restaurcercn van gevlekte gravures en olieverf- sekilderijen; het omlijsten van plaatwerk en fotogralïën. Het is hier te lande algemeen bekend, dat l.otisieo liet telegram- adres is van „De Eerste Nedcrluiidsclie Maat schappij tot Verzekering van Ki- sico in Loterijen", te 's Qravenhagc. De lange titel der Vennootschap wordt kortheidshalve, niet alleen mondeling, doch ook schriftelijk door I.otisico vervangen, hetgeen zeer practisch is ge bleken. Nadat haar Statuten bij Koninklijk besluit waren goedgekeurd, werd LOTI SICO i) Juli 1902 opgericht. Van haar maatschappelijk kapitaal heeft LOTISI CO, tot meerdere zekerheid voor liet nakomen barer verplichtingen, de somma van 125.II0U Gulden, wolk bedrag, in prima 4 pCt. pandbrieven is belegd, bij de Twentsclie Bankverccnigiiig II. W. BLIJDENSTEIN Co., te Amsterdam, gedeponeerd. Niettegenstaande LOTISI CO nauwelijks 2 jaar bestaat on reeds meer dan 1Ó0.0U0 Gulden aan uitkee- ringen heeft betaald, bedraagt haar re aliseerbaar vermogen, na aftrek van alle opeischbare schulden, ruim een half millioen Gulden. Verschillende personen zijn door hunne polis van LOTISICO in het bezit ge komen van bedrijfskapitaal, waar mede zij hun zaken hebben uitgebreid en tliaus goed up weg zijn, zich fortuin te verwerven. Een ander heeft voor zijn uitkeering van LOTISICO een lijfrente gekocht, waaruit hij thans levenslang een vast inkomen van circa zes gulden per week geniet. Weer anderen hebben zich roerende en onroerende goede ren kunnen aanschaffen, waartoe zij niet of nog niet in staat zouden zijn geweest, indien zij geen polis van LO 1ISICO hadden gehad. Deze feiten zijn slechts enkele grepen uit de lange lijst van bijzonderheden, waarmede nu reeds hoogst interessanto bookdeelen te vullen zouden zijn. Binnen den tijd van 2 jaar was de eerste serie van 21.000 nummers geheel geplaatst. Sedert Juli 1904 worden po lissen uit de tweede serie uitgegeven en ook deze serie zal weldra haar be stemming hebben bereikt. Niet alleen in ons land, maar ook in Duitschland, Denemarken, Noorwegen, België, Fran krijk, Italië, Engeland, Noord-Ainerika, Hexico, Panama, Venezuela, Suriname, Curasao, Zuid-Afrika, Java, Sumatra Celebes, Borneo en Engelsch-Indië loo- pen thans reeds polissen van LOTISICO. De verschuldigde premie voor een polis van LOTISICO bedraagt éen hon derd gulden in eensgevend geld. Zij, die deze premie in termijnen wenschen te voldoen, worden daartoe in de gele genheid gesteld tegen betaling eener verhooging van 5 pC't. voor rente en 1 pCt, voor admininistratie-kusten. De betaling der premie plus rente en ad miuistratie-kosten kan geschieden in drie maandelijksche termijnen van 5 gulden 10 gulden of 25 gulden en in maande lijksche termijnen van 5 of 10 gulden, desverkiezend ook in termijnen van éen gulden per maand. Zij, die 2 polissen onder het zelfde nummer wenschen te ontvangen, om zoodoende in elke loterij een dubbele kans te genieten, hebben daarvoor in eensgevend geld of in termijnen twee honderd gulden hoofdsom te voldoen. Krachtens artikel 1 van het Koninklijk besluit van 14 December 1885, heeft de Minister van Financiën vastgesteld, dat de 377e Nederlandsche Staatsloterij een aanvang neemt op Maandag 21 No vember 1904. Een ieder, die in het bezit eener polis van LOTISICO wenscht te komen, waarop haar risico op 21 November 1904 begint te loopen, wordt beleefd verzocht, daarvan spoedigst mo gelijk mededceling te doen. Op schriftelijk verzoek worden Pros pectussen met bijbehoorende documenten en eenige Proefnummers van het Maand blad der Vennootschap gratis toegezon den. Nadere inlichtingen omtrent doel, bedrijf en voordeden worden verstrekt door den Hoofdagent voor Amersfoort, firma WALTMANN Co., Arnhemsche straat 7. K Vr.STHil» 18QO. - - Handel in le kwaliteit - - .Magazijnen: Koestraat, I test el kan tooi*: Arnhemsche straat 1. „Do Graaf van Atlone." in fraai gedécoreenle Bussen. Va K" 10 ink. f 1,-. - 0,55. - 0,25. Huurhuizen 29. TAILLEUSE, beveelt zich beleefd aan tot het vervaardigen van DAMES- eu KINDERCOSTl' MES ook REFORM- KLEEDING. Uitmuntende coupe en nette afwerking verzekerd. Gcrnimcn tijd in liet buitenland werkzaam geweest. Ruime collectie stalen voorhanden. I.AVERDELSTIUAT 2 Varkcitikinji rij - - - - - 5'Tjjic ;'L-, sea. uren. Nclioimbiirg l'lrcrlit. Mn|landsdie Blijspel-Ensemble. Directie: A. Saalborn. %on<l»g November l'.ttll. LACHEN! LACHEN! Op veelvuldig verlangen. Blijspel in 4 bedrijven, naar het Duitsch van OSCAR BLUMENTHAL en GUSTAY KADELBURG. Vertaling van ÜOLPHO. Regie: A. SAALBORN. Orehest ouder leiding van den lieer H. KUIJPERS. 3 Aanvang lialt' aelit ure. 3 Amersfoort. Lange.straat -18. Mantels Rokken Japonstoffen Pelterijen. LANGESTRAAT 75. Onder minzame aanbeveling, Munt uit door liare artistieke vormen en l'raaic décors. Uitsluitend bij per Lt. 14 en 16 11 16 14 en 20 BRUINE BOONEN GROENE ERWTEN KROONERWTEN CAPUCIJNERS SPLITERWTEN'/3 K.G. 15 Aanbevelend, Telephoou lOl. Arukeinsehcstraat 35.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3