o. 92. Woensdag 16 November 1904. ie Jaargang Liberaal Orgaan voor Amersfoort en. Omstreken Wees U Zelf! Zenuwachtig. Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER' GEZONDE CONCENTRATIE. FEUILLETON. DE EEMLANDER. Vei'scltijut lVoeus«lags en Zaterdags. Itiireau Hendrik van Viandenstruat 28. Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs «Ier atlverteutiën Van 1 tot 5 regels 0.40 voor iederen regel meer0.08 Bij abonnement aanmerkelijke korting.) Op 't oogenblik kunnen we nog slechts vermoeden onder welke leuze de ver kiezingsstrijd in 1905 zal gestreden worden door de Vrijzinnige partijen. 't Is vooral de houding der clcricalen, die in dezen den doorslag zal geven. In onze oogen is de huidige partij- formatie zeer te betreuren. Een gezonde krachtige ontwikkeling van de verschil lende fracties der Vrijzinnigen wordt er door belemmerd, zooal niet belet, iets wat wij stellig niet achten in het lands belang. Het meest zou ons toelachen twee groote partijen, die tegenover olkaar stonden, omdat ze in hoofdzaak in economische opvattingen verschilden, we bedoeleu een conservatieve en een voor uitstrevende partij. We hebben wel eens gemeend, een tiental jaren geleden, dat twee dergelijke partijen in wording waren, doch wc hebben huiten de waard gerekend, dat wil hier zeggen, buiten het kerkelijk fanatisme. Dit ideaal hebben we reeds lang op gegeven. In onafzienbaren tijd lijkt het ons nog niet waarschijnlijk toe, dat we hier een coalitie zullen krijgen van de vooruitstrevenden in alle partijen. We zullen dezen wensch moeten opborgen bij de oude plunje van Onzen Premier. Het innig samengaan van menscheu, die op het terrein van de Staathuishoud kunde eigenlijk lijnrecht tegenover elkaar staan, alleen omdat ze wortelen op den zelfden bodem des gcloofs, dwingt de vrijzinnigen van allerlei gading uit zelf behoud zich nauwer aaneen te sluiten, dan velen hunner vroeger mogelijk en wenschelijk geacht hadden. Uit zelfbehoud, om niet doodgedrukt te worden door de kerkelijke reactie. Het zal in 1905 in de eerste plaats de vraag zijn, er voor te zorgen dat we hebben, behouden, vóór we denken aan het betere, dat we gaarne zouden ver krijgen. „Vóór de Openbare School" zal hoogst waarschijnlijk een der leuzen zijn, die de Vrijzinnigen zal vereenigen, nu deze door de onderwijs-novelle, ernstig dreigt benadeeld te worden, nu de tijd dreigt te komen, dat met verkrachting van art. 192, hetwelk aan de regeering de zorg voor het openbaar onderwijs opdraagt, Het lijdende dier zoekt de eenzaamheid. Slechts de mensch schept er behagen in eer- tooning te maken met zijn smart. Naar het Duitsch, van 1), ERNST ECKSTEIN. Dc jonge advokaat Hugo Cellarius was, volgens zijn eigen verzekering, de zenuwachtigste man, die op de gansche wereld bestond. Hoe dat eigenlijk kwam wist hij zelf niet. Als student had hij nooit van zenuw achtigheid geweten, ook later niet in het eerste anderhalf jaar zijner prak tijk als advokaat. Toen echter werd de anders zoo be minnelijke echtgenoot der bekoorlijke Leonore eensklaps lastig; hij werd knor rig, onrechtvaardig, driftig; somtijds ver klaarde hij dat het leven een- ellendig bedrog was, brak veêrenpennen, potloo- den en linealen door midden, en in oogenblikken van buitengewone opge wondenheid wierp hij zelfs boeken tegen deze zich in de eerste plaats geroepen zal achten, de belangen van dc bijzondere scholen te bevorderen en de levensvoor waarden voor de openbare zoo moeilijk en bezwaarlijk te maken als ze kan. De schoolstrijd, die al zooveel kwaad gedaan heeft in ons land, zal, niettegen staande de zoogenaamde pacificatie van '89 opnieuw ontbranden en van beide zijden met groote krachtsinspanning gestreden worden. "We juichen dat niet toe, maar we zijn overtuigd, dat die strijd moet aanvaard worden, er moet door alle vrijzinnigen „front gemaakt worden voor de open bare school", zooals het opschrift der in dit blad al eens geciteerde brochure luidt. Stellig toch is de openbare school eèn der goede dingen, die alle vrijzin nigen zullen wenschen te behouden en hoeveel punten van verschil er overigens tu8schen hen mogen zijn, daarin stemmen ze toch zeker overeen. Toch, hoewel 't zich dus op 't oogen blik laat aanzien of alle anti-clericalch ^rch onder de genoemde leuze zullen vereenigen, het is gewaagd daaromtrent reeds nu voorspellingen te doen. Wie weet, \yatv er op het oogenblik, dat we dit schrijven, rondwoelt in het hoofd van;- den Man op zijn Eenzame Post. In de groote Pers gaan reeds allerlei geruchten omtrent het aftreden van sommige ministers enz. We kunnen dus te staan komen voor allerlei verrassingen, die van invloed kunnen zijn op de politieke constellatie. Het geval zou er toe kunnen leiden, dat de onderwijsnovelle voorloopig op geborgen moest worden, zoodat dan de Openbare School althans voorloopig uit het gedrang zou zijn. Doch hoe de zaken ook loopen, dat gene, wat het huidige ministerie ons te zien gegeven heeft en evenzeer, dc wijze waarop de verbonden clericale partijen zijn opgetreden tijdens de ver kiezingen voor de Provinciale Staten, het succes dat ze daar gehad hebben met de leuze vóór of tegen Christus, dat alles moet de Vrijzinnigen er toe brengen om samen te werken in 1905. Bij de verkiezingen moet dus op den voorgrond staan: „geen clericaal". Er moet worden aangestuurd op con centratie van alle vrijzinnigen. Door dc clericale partijen wordt den vrijzinnigen verweten, dat ze geen ge- den fraai uitgesneden, opstaanden rand, die boven op zijn schrijftafel prijkte. In den winter van het jaar 188.5 had deze zenuwachtigheid een graad bereikt die den door haar gekwelde in kalmer oogenblikken half met weemoed, half met ironische minachting vooi ziclizel- ven vervulde. Wat was die wereld toch troosteloos ellendig! Hoeveel jammer en kwalen verborg zij niet in, schijnbaar geluk kigen, engen kring! Hugo's ellende begon reeds onmid dellijk na het ontwaken. Nooit kon hij zijn onontbeerlijkste kleedingstukken terugvinden, op de plaats waar hij ze 's avonds gelegd had. De een of andere kwelduivel scheen er een schandelijk vermaak in te schep pen, om in de stilte van den nacht, terwijl liet echtpaar zonder eenig kwaad vermoeden rustig sliep, Ilugo'r kousen zoo te verstoppen, dat hij ze onmogelijk terugvinden kon.... Nog erger ging het met zijn bretels. Bij het zoeken naar deze voorwerpen, dat minstens om den anderen dag ge beurde, wierp nugo Cellariiu kussens en dekbedden door de kamer; hij tastte wanhopig met armen en bcencn onder het bed; de waschtafel met de roodge bloemde porseleinen kannen werd driftig ter zijde geschoven; de stoelen en kap stokken drie of viermaal nagezien, enz. meenschappelijk program hebben, dat ze nergens toe in staat zijn, dan tot het voeren >an een negatieve politiek, dat ze den verkiezingsstrijd slechts kunnen voeren onder negatieve leuzen. "We zijn dit gedeeltelijk met onze tegenstanders eens, hoewel we er den vrijzinnigen zelf volstrekt geen ver wijt van maken. Een feit is het, dat er geen program van staatkundige beginselen bestaat of is samen te stellen, dat door alle fracties der liberalen liberaal in den meest uitgebreiden zin genomen kan worden onderschreven en wc zouden het een wanhopig en nutteloos gedoe vinden Professor Trcub en den heer lloéll met Borgcsius en Yan Houten bijv. uit te noodigen eens een politiek program samen te stellen, waarin dc verschillende economische kwesties niet werden ver donkeremaand, dat door al die hecren met instemming kon worden onder teekend. Wil men het nog duidelijker gezegd hebben? We zouden het huichelarij noemen, als de vrijzinnig-democraten en de con- servatief-liberalen verklaarden, dat ze precies op denzelfden „econoinischen bodem" stonden. Wanneer we dan ook spreken van een „gezonde concentratie", dan bedoe len wij daarmee volstrekt niet, dat er gqtracht moet worden een uitvoerig staatkundig program samen te stellen, dat door alle vrijzinnigen kan worden onderschreven. Reeds de kiesrecht kwestie zou dan „roet" in het eten doen. Geenszins. We bedoelen er mee dat men samen moet werken om bij de verkiezing de clericalen te weren. Welke niet-clericalc regcering we ook zullen krijgen, hetzij van conservatief liberalen, van half of heel vooruitstreven den, we zullen er de voorkeur aan geven boven het huidige bewind, omdat we overtuigd zijn, dat dit ons, mocht het voor een reeks van jaren bestendigd worden, hard achteruit zal brengen. „Gezonde concentratie" behoeft o. i. volstrekt niet de verschilpunten weg te doezelen, doch ze slechts tijdelijk ter zijde te stellen, waar dit noodig is, omdat het toch vast staat, dat zoolang door de kerkdijken een moderne kruistocht onder dc leuze: „vóór God tegen het paga nisme", gepredikt wordt er voor geen Het hatelijkste van het geval was, dat die ellendige bretels, na al dit vruch teloos zoeken van hun eigenaar, gewoon lijk dood onschuldig aan de deurknop hingen of op het beddetafcltje lagen, naast het horloge; ja somtijds zelf waren zij vol huichelachtigcn dienstijver reeds over zijn schouders geknoopt! Het aankleeden was een marteling Yoor den opgewonden man.... Dat geestdoodende, afmattende werk kostte hem dagelijks een uur! Zijn tanden poetsen! Ja, ja, dat be hoorde een welopgevoed mensch nu eenmaal te doen; maar was het geen belachelijke gewoonte? De dieren bijvoorbeeld uit het katten geslacht felis leofelU tigris etc kon men zich schitterender gebit den ken dan zij bezaten? Nu, en waar bleef daar, wat de be vooroordeelde tandheelkundige bedoelde met de uitdrukking „verstandige ver zorging der tanden"? Dieren zijn wel geen mensclien, maar men kon voor hetzelfde geval ook menschen als voor beeld aauhalen. De boerinnetjes in het Scharzwald bijvoorbeeld, hebben bijna allen prach tige tanden, terwijl zij misschien het woord „tandenschuier" nooit van hun leven gehoord hebben. En die ellendige tandenborstels ver haren allen, zelfs de duursten van drie of vier mark. Dikwijls moest men uren enkele fractie der vrijzinnigen een schijn van mogelijkheid bestaat om met derge lijke partijen samen te werken. „Waar dit noodig is" zette men dus zoowel van meer als Yan minder vooruitstrevende zijde de kwesties, waarin men verschilt voor het oogenblik terzijde en trachtte men samen te werken om in de eerste plaats den clericalen kandi daat te weren. Ernstig en eerlijk overleg moet er daartoe in dejjj verschillende districten plaats hebben. Op de ecne plaats zullen de meer behoudende elementen moeten toege ven, elders, bijvoorbeeld in het kiesdistrict Amersfoort zal het zaak zijn dat de inecr-vooruitstrevenden zich tevreden stellen met een kandidaat, die in hunne oogen conservatief is. Maar in districten, waar dergelijke maatregelen overbodig zijn, wc den ken bijv. aan Assen achten we samengaan allen noodig, wanneer een der vrijzinnige kandidaten in herstem ming komt met een clericaal. Een ongezonde concentratie zouden wij het achten, wanneer er ge streefd werd naar één staatkundig pro gram. Eeu huichelachtige concentratie zouden wc het voorwenden van een roerende eensgezindheid rekenen, waar verschil van meening bestaat. Een gezonde concentratie be- teckcnt o. i. er royaal vooruitkomen desnoods, dat men in vele opzichten verschilt, dat men er zelfs in de toe komst niet tegen op zal zien tegen elkaar in het strijdperk te treden, doch dat inen erkent, dat er in de eerste plaats naar gestreefd moet worden, dc clericalen te weren. Le cléricalisme, c'est l'ennemi, moge van eenzijdigheid niet zijn vrij te plei ten, de ervaring van de laatste jaren, dwingt ons te erkennen, dat er een ernstige waarheid in dit „gevleugeld woord ligt opgesloten. Het Verzoekschrift der Kaar senmakers. Vry vertaald naar Bastiat's Economische Drogredenenu Verzoekschrift van Eleetrieiteits-werk- licden.Gaswerkers, Kaarsenmakers, werk lieden in fabrieken van benoodigdheden voor eleetriseh licht, van gaskronen en lampen, en in het algemeen van allen die betrokken zijn bij de fabricage den handel in verlichtings-artikelen. lang tobben, tot men eindelijk dc weer barstige varkensharen weer uit zijn tan den kwijt was....! Leonore, was in den aanvang vrij on verschillig gebleven voor de opgewon denheid van haar echtge ïoot, omdat hun dokter haar op een diner, waar zij el kander ontmoetten, had gezegd dat der gelijke prikkelbaarheid veroorzaakt werd, doordat hij zich overwerkt had. Lang zamerhand begon zij echter ook knorrig te worden, als het zoeken naar de ver loren bretels, wat al te luidruchtig ge schiedde „Doe uw oogen toch open!" had zij meermalen gezegd op een toon, die er niet toe bijdroeg, om den toorn van haar heer gemaal te doen bedaren. „Gij zijt wel beleefd!" antwoordde hij met rollende oogen. „Nu ja, gij stelt u ook al te gek aan. Dat is op den duur niet uit te houden, zelfs niet voor een gezond mensch." „Zoo zoo! Dat ik erg zenuwachtig ben, dat ik dientengevolge ongeduldig schijn, misschien wel heftig, dat geeft u het recht, om zenuwachtigheid te hui chelen?" „Ik huichel niet, maar ik gevoel dui delijk, dat als het nog lang zoo gaan moet...." „Ik geloof, dat ge mij wilt dreigen? YVilt gij zeggen dat ik geen recht heb, om naar mijn bretels te zoeken en ont stemd te worden als gij ze, zooals ge- Aan de Tweede Kamer. Mijne Heer en, Gij volgt een goede richting, gij ver werpt nl. abstracte theorieën. Gij stelt weinig belang in overvloed of goed koopte en houdt u voornamelijk bezig met de bevordering van de belangen van den producent. Gij wenscht hem tegen vreemde concurrentie te bescher men. In het kort, gij wenscht dat dc nationale markt worde voorzien door den nationalen arbeid. Wij zullen u aanstonds een merk waardige gelegenheid aanbieden om de proef te nemen met uwe... wat zullen wij zeggen?... theorie?... Neen, niets be driegt meer dan theorie. Uwe stollingen? Uw systeem? Uwe beginselen? Maar- gij wilt niets weten van stellingen, gij verafschuwt systemen, en wat de be ginselen betreft, beweert gij dat er in de staathuishoudkunde geen zijn. Laten wij daarom zeggen: uwe praktijk zon der theorie en zonder beginsel. Wij hebben namelijk te lijden van een ondragelijke mededinging van een vreemden concurrent, die, naar ons voor komt bij de productie van licht in zoo oneindig gunstiger omstandigheden ver keert dan wij, dat hij de nationale markt overstroomt tegen merkwaardig lagen prijs; want, zoodra hij verschijnt, houdt onze handel op; alle verbruikers wen den zich tot hem en een tak der Neder- landsche industrie met ontelbare onder deden wordt onmiddellijk tot volkomen stilstand gedwongen. Deze concurrent, niemand anders dan dc Zon, Yoert zulk een voortdurenden strijd tegen ons, dat wij vermoeden dat hij door onze buitenlandsche mededin gers wordt opgezet om onzen handel te vernietigen. Wij vragen daarom dat het u moge behagen een wet te maken, bepalende dat alle vensters, dakramen, binnen- en buitcnjalousicën, gordijnen, lichtscheppingen, rijtuigraampjes, in het kort, dat alle openingen, gaten, spleten en reten moeten worden dichtgemaakt, door welke het zonlicht in de huizen zou kunnen binnendringen tot schade van den blociendcn handel, dien wij aan ons land hebben geschonken,'dat ons nu, zonder ondankbaar te zijn, niet aan zulk een ongelijke concurrentie kan overlaten. Weest zoo goed, mijne lieeren, ons verzoek niet voor spotternij te houden en wijst het niet af zonder ten minste woonlijk, verstopt hebt?" Dat gaf me een gekibbelLeonore scheen dergelijke tooneelen met den dag minder aangenaam te vinden; zij gaf dikwijls zeer vinnige antwoorden, weende, mokte en ten slotte kon Hugo zelfs niet meer over de Schwarzwalder boerinne tjes spreken, of er volgde een twist op. Dien ten gevolge hield hij zijn vrij wel afgezaagde weeklachten over het onaangename van het zich aankleeden voor zich en droeg, zooals hij zich uit drukte, zijn leed alleen. Des te erger echter werden zijn ze nuwen hem verder óp den dag den baas, dikwijls reeds als hij de eetka mer binnentrad. Therese namelijk, het kamermeisje een schepsel zoo dom, als er in de gan: sche stad geen tweede te vinden was had de ellendige gewoonte, om als het koud was slechts een smeulend vuurtje in den haard aan te leggen, terwijl zij bij warm lenteweder een helschen gloed deed ont branden. Het eerste dezer twee misdrijven was nog te dragen, omdat Hugo Cellarius dikwijls last had van congestie. Als hij voor zijn doen goed geluimd was, bromde hij iets van „ezel zonder wederga„, trok knorrig een overjas aan en sprak dan, zuchtend tegen Leonore: „Ziet ge, hoe kolossaal ik mijzelven weet te beheerschen? Dit Non plus ultra van domheid, die Therese....Vijf gra-

De Eemlander | 1904 | | pagina 1