J. MANDERSLOOT Vilten Pantoffels, Advertentiën. Gevuld Gebak, 60 cent per ons. J. W. de Vaal, Huis-, Rijtuig- en Decoratieschilder en Karaerbehanger. Magazijn van Gouden- en zilveren Werken, Diamanten en Horloges, Speciale Afd. MEDAILLES en INSIGNES. bij N. W. van Woudenberg, Magazijn van Schoenwerk. Langestraat 25. A. J. van Zalingen, confiseur, De heer Visser. We moeten voor 1 December besluiten. De heer Gerritsen. Wc hebben immers nog tijd genoeg en anders maar een spoedvergadering. Dn daarin wenach ik overlegging van alle stukken. De heer Visser. We hebben de biljetten ontvangen en die staan natuur lijk op verschillende datums, maar ze zijn gelijk geopend. De heer Gerritsen. Ze zijn allen geopend vóór 1 October. De Voorzitter. Wc hebben de stuk ken ontvangen en de secretaris heeft ze bij elkaar gedaan en ze den wethouder toen ter hand gesteld. De heer Jorisseu. 'tWas voor mij de vraag: zijn de biljetten op verschil lende tijdstippen geopend en voor 1 Oct. Maar nu ik hoor, dat ze in een verga dering op hetzelfde tijdstip zijn geopend, ben ik er voor. De heer Gerritsen. Dan wensch ik mijn voorstel te splitsen in tweeën. Ten eerste: het voorstel van B. en W. aannemen en ten tweedein een volgende vergadering overlegging vragen van alle stukken. Zonder hoofdelijke stemming wordt.aldus besloten. Punt 17: Aanvrage van jhr. mr. B. W. Th. Sandberg om eervol ontslag als Gemeente-Secretaris en als lid van het College vau Curatoren van het Gym nasium. De "Voorzitter verheft zich van zijn zetel en spreekt ongeveer als volgt: Mijnheer de Secretaris, voor de band tusschen U en de gemeente verbroken wordt, wensch ik U geluk met de eer volle onderscheiding, U te beurt geval len door uw benoemiug tot griffier der Staten van Drenthe. Uw benoeming heeft bij ons allen een gemengde gewaarwor ding gewekt. Wij verblijdden ons met U over uw bevordering in uw admini stratieven loopbaan, maar het deed ons leed uw adviezen te moeten ver liezen, die steeds het kenmerk droe gen van uw groote kennis en rijpe er varing. Ik wil niet uitwijden over uw nauwgezette plichtsbetrachting, U zoudt het niet wenschelijk vinden en boven dien ik zou er niet genoeg van kun nen zeggen. Maar ik mag wel zeggen, dat het groote vertrouwen, dat wij steeds in U gesteld hebben nimmer is beschaamd. Namens den Raad en de Gemeente breng ik U hulde. Ook persoonlijk heb ik steeds veel aan U te danken, U was mijn rechterhand. Ik breng U dank voor de goede raadgevingen en hoop dat het U goed ga in uw anderen werkkringen dat God U en de uwen in uw nieuwe woonplaats moge behoeden. Zich weder tot den Raad wendende, stelt de voorzitter voor het gevraagde ontslag eervol onder dankbetuiging to verleenen (Applaus). De heer van Beek betuigt als oud ste-Raadslid zijn volkomen instemming met de woorden vau den voorzitter. Daarna zegt de secretaris: Mijnheer de Burgemeester, ik ben U dankbaar voor uw hartelijke en wel willende woorden. Ook bij mij heeft mijn promotie ver schillende gevoelens gewekt. Als kleine jongen ben ik hier in de gemeente ge komen, ik heb er 25 jaar gewoond en ben 12 jaar in dienst van de gemeente geweest. Ik heb verschillende personen ontmoet en loeren kennen. "Vooral in den laatsten tijd heb ik aan velen ge dacht. Toen ik pas hier kwam vond ik mijn liooggeachten ambtsvoorganger, den heer Scheltus, die nnj zeer veel leerde en mij steeds alle mogelijke in lichtingen gaf. Ook van den heer Scliimmelpenninck ondervónd ik steeds de meest mogelijke hartelijkheid en zijn groote onpartijdig heid en zijn karakter hebben een blij vender indruk op mij gemaakt. Ook mocht ik samenwerken met den heer var. Asch van Wijck, wiens enor me werkkracht en zeldzame admini stratieve kennis ik steeds bewonderde. Daarna zijt gij burgemeester gewor den. Steeds hebt ge mij welwillend ont vangen, ik zou dan ook dezelfde woor den van u kunnen herhalen. Ik heb van de wethouders ook nog de lieeren Croockewit en Groeneboom gekend, maar niet als gemeentesecre taris. Wel de heeren Visser en Celosse. De heer Celosse en ik begrepen elkaar spoedig en den heer Visser heb ik steeds bewonderd om zijn grooten ijver. Mijnheer de voorzitter, waar ik van den Raad steeds veel welwillendheid heb ontvangen, ik heb het eens nage gaan en heb gezien, dat er 11 Raads leden verwisseld zijn, daar wensch ik mijn dank te betuigen eD mijn diep ge voelde erkentelijkheid. U sprak van mijn arbeid. In een ge meente al deze, kan niet alles van den secretaris geeischt worden. Er is een steeds grooter wordend corps ambtenaren noodig en ik reken me gelukkig te mo gen verklaren, dat het tegenwoordig corps niets dan lof toekomt en dat ik veel van hetgeen u mij hebt toegezeid op het corps moet overbrengen. Ook heb ik veel gemeente-ambtenaren- ontmoot. Ik wil geen namen noemen, mogelijk zou ik er vergeten. Maar één uitzondering moet ik maken voor den man met wien ik steeds dagelijks een kwartier of meer sprak, den hooggc- achten gemeente-architect den heer Kam, met zijn karakter van goud, van wien ik ook zeer noodc afscheid neem. Het zal mij werkelijk veel moeite kosten van hier te gaan. Ik hoop, dat het u allen gegeven moge worden den bloei der gemeente te behartigen en dat het den Raad onder llooger Zegen goed moge gaan. (Applaus). Zondet hoofdelijke stemming wordt Jhr. Sandberg ook eervol ontslag ver leend als Curator van het Gymnasium. Hierna wordt de vergadering gesloten. De heer K. Reyne uit Haarlem zal denkelijk de volgende week alhier op treden voor de Vlijzinnigc Pronaganda club in een openbare vergadering met het onderwerp: De politieke toe stand. De Vrijzinnige Propagandaclub heeft besloten de caudidatuur van Duinen voor den gemeenten raad te steunen. Mededeelingen, rakende Club, zullen voortaan doer het Bestuur aan de Pers worden versterkt, andere berichten kun nen gerust als te voorbarig worden be schouwd. Bij de gisteren van 10 tot l uur ge houden verkiezing voor de Kamer van Koophandel en Eabieken zijn van de 207 kiesgerechtigden opgekomen 39. Herkozen werden de heeren II. C. van Dam met 36 en II. Meursing met 34 stemmen. In de vacature-C van der Zoo de Jong werd gekozen de heer S. J. van Duinen, met 32 stemmen. Op den heer Van der Zoo de Jong werden nog 5 stemmen, op den heer E. Klasser werd 1 stem uitgebracht. Aan Jhr. Mr. B. W. Th. Sandberg, is op zijn -mrzoek bij Kon. besluit eervol ontslag verleend als Kantonrecliter- plaatsvervanger alhier, onder dankbetui ging voor de als zoodanig bewezen diensten. Tot plaatsvervangend-griffier van het Kantongerecht alhier, is benoemd de heer D. de Groot, Rijksklerk ten kan tore van den ontvanger van registratie, alhier. Door den agent van politie der 2c kl. rechercheur G. van der Horst, alhier is aangehouden C. van der Heiden, die gisteren door het Hof te Amstcrdain, wegens doodslag van Hardewijker Bet, werd veroordeeld tot tien jaar gevange nisstraf, met last tot gevangenneming. ITy is heden naar Amsterdam getrans porteerd. Tot Agent van Politie der 3e kl. alhier is benoemd C. \V. Iloogerbeets te Leeuwarden. De verkiezing van een lid voor den gemeenteraad in het le district (vacature- mr. Prikken) is bepaald op ,4 Januari a. s. de herstemming zoo noodig op 24 Januari d. a. v. De directeur-generaal de Posterijen en Telegraphie brengt ter algemeene kennis: Bij gelegenheid van het aanstaande St. Nicolaasfeest wordt de vergunning om meerdere pakketten aan hetzelfde adres van slechts één adreskaart te doen vergezeld gaan voor den tijd van 2 tot en met 7 December inge trokken en zal derhalve bij e/A gedurende dat tijdvak ter verzending aangeboden pakket een adreskaart behooren te zijn gevoegd. Toorts wordt, ter verzekering van een goede overkomst van de pakketten aanbevolen. le zorg te dragen voor een doel matige en stevige vorpakking van de te verzenden voorwerpen, in dier voe ge, dat deze op afdoende wijze tegen breken of beschadigen verzekerd zijn; 2è zoo mogelijk de adressen op den omslag van de pakketten te schrijven en, waar opplakking of aanhechting van een adres onvermijdelijk is, dit zóó vast te hechten dat voor het verloren gaan daarvan, tijdens het vervoor, geen vrees behoeft te bestaan. 3e. in de pakketten een tweede, los adres te sluiten. Men deelt ons mede: Vroeg in den morgen van den 16de Nov. zagen wij velen Brief- en Tele gram bestellers den Utrechtschen weg passeeren, gaande naar hun Oudste Col lega R. v. Benuekom die zijn 25 jarig ambtsjubileum dien dag herdacht. Tan verschillende zijden had van Bennekom reeds blijken van belang stelling ondervonden, niet alleen van den Directeur van het Post- en telcn- graaf kantoor, maar ook van particulie re personen. Ook zijn Collega's lieten zich niet onbetuigd en schonken hem een prach tige Pendule met daarbij behoorende Candelabres terwijl van de afdeeling „Eendracht" Ned. Bond van Post en Telcgraafbeainpte hem een prachtige spiegel werd aangeboden. Wij hoopen dat Br. en Tel. besteller R. v. Benne kom nog vele jaren zijn nuttige fuucliie zal kunnen blijven vervullen. In plaats van Jhr. mr. B. W. Th. Sandberg werd Donderdagavond door het Bestuur van „Onderlinge Hulp" tot voorloopig penningmeester gekozen de heer S. M. van Reigersberg Tersluys. Donderdag had ten raadhuize plaats de uitloting van aandeelen der geldlee- ningen ten laste der gemeente Amers foort als volgt: le. 6 obligatiën der geldleening, oor spronkelijk grootf 210.000,d.d. 30 Augus tus 1889, ieder f 1000, no9. 11, 78,160, 169, 197 en 207. 2e. 2 obligatiën in de geldleening, groot oorspronkelijk f 10.000 d.d. 8 Fe bruari 1893, ieder f500, nos. 19 en 60, 3e. 1 obligatie in de geldleening, groot oorspronkolijk f 20.500 d.d. yyyjjy 1896, van f 500, no. 22. 4e. 4 obligatiën in de geldleening, groot oorspronkelijk f 50.000, d.d. 'j Februari 1897, ieder f 500, nos. 5, 38 43 en 94. 5e. 3 obligatiën in de geldleening, groot oorspronkelijk f 45.000, d.d. 15 Maart 1898, ieder f 500, nos. 9, 29 en 60. 6e. 10 obligatiën in de geldleening, groot oorspronkelijk f375.000, d.d. 6 Juni 1899, ieder groot f 1000, nos. 92 99, 219, 227, 239, 255, 278, 297, 325, en 356. De aflossing heeft plaats 31 Decern ber e. k. ten kantore van den gemeen teontvanger te Amersfoort en wat be treft de obligatiën, bedoeld sub. 1, 3, 4, 5 en 6 ook ten kantore van de fir ma J. Kol, te Amsterdam. Terleden week is het zoontje van den heer v. E., wonende achter de Kamp, op de in beweging zijnde tram ge klommen. Toen de knaap even latei- er van af wilde springen, kwam hij met het hoofd tegen een nabij staande wa gen te vallen, met het ongelukkig ge volg dat hij daardoor ernstige hoofdwon den kreeg. In het militair hospitaal gebracht, werd hem daar spoedig de eerste hulp verleend. Het arbeids-contract. (T ervolg). In het tweede deel zijner, rede gaf de heer Polak een kijk in de diamant bewerkerswereld om de practijk der vakorganisatie in het licht te stellen en de gevolgen van het besproken wets ontwerp bij eventueel tot standkoining in het oog te doen vallen. Reeds thans is besloten dat de dia mantbewerkers nooit het arbeidscontract zullen dulden en er zich met allen klem tegen zullen verzetten. De wet zal tot stand komen, dat is bij een ministerie als het huidige en haar volgzame meer derheid te voorzien. In Februari 1905 zal het onderwerp aan de orde kouien met de Tariefwet, die de levensmiddelen van de arbeiders in prijs zal doen stijgen. Wij zullen dus krijgen dat de wetgeving van dit minis terie het toch reeds ontoereikende loon der arbeiders nog meer onvoldoende-zul maken. En bij dat alles komt men de arbeiders het eenige middel om het loon te ver beteren nog ontnemen. Zoo komen de arbeiders van allé kanten dank zij dit christelijk ministerie in het gedrang, en komt deze perfide wet het weerlooze proletariaat nog meer vepletteren. Wel dra kan het zich niet meer keeren of wenden en zal het weerloos gekneveld liggen, zonder een enkel krachtig mid del om zich te verheffen. De politieke agitatie zal er weinig meer aan kunnen doen. Het is niette verwachten dat de Kamer niet bereid wordt gevon den het ontwerp te verwerpen. Doch misschien is er nog kans de meest el lendige, meest lagere bepalingen er uit te jagen. Hoe komt het dat er slechts weinig aan te doen valt? De arbeiders nemen te weinig deel aan de politieke agitatie, ze zoeken te veel alleen steun in de vakorganisatie, ze laten dwaaslijk de politieke actie links liggen. Hadden we maar algemeen kiesrecht, dan zou er geen kamermeerderheid ge vonden worden, die een dergelijk per fide wetsontwerp zou willen aanne men. Nu is er nog slechts één middel. Ter- overt het algemeen kiesiecht. Laat u niet verder in het moeras dringen. Denk aau de gelederen der strijders voor het algemeen kiesrecht sterker en krachti ger te maken. De verkiezingen komen. Stemt in 1905 in de goede ricuting. Maakt dat weldra een 'eind gemaakt wordt aan de heerschappij dezer reac- tionnaire meerderheid, die onder liet mom van christelijkheid de meest on christelijke daden doet, onder liet mom der democratie den arbeiders inplaats geestelijke en stoffelijke verbetering te geven, van hen maakt willooze knechten, die van de arbeiders maakt niet anders dan slaven en lijfeigenen. Daarom bij de komende verkiezingen ten strijde tegen deze reactie. De rede \an den heer Polak had zoo'n diepen indruk op de aanwezigen gemaakt dat, hoewel een groot deel dei- vergadering uit anti-revolutionnairen, kat holieken eii liberalen bestond toch uiet algemeene stemmen de volgende motie werd aangenomen: „De vergadering gehoord de inleiding over het Ontwerp-arbeidscontract, is van oordeel dat èn de inschakeling van dit ontwerp in het burgelijk wetboek tenge volge waarvan patroons en arbeiders als even sterke partijen worden beschouwd en de berechting van geschillen is op gedragen aan den burgelijken rechter èn de voorgestelde bepalingen om trent 'het boetestelsel, inhouding van loon en opzeggingstermijn, dat het Ontwerp-Arbeidscontract be slist onaannemelijk moet worden ver klaard." Sl'ORT. U. D. I. heeft Zondag twee eervolle overwinningen kunnnen boeken. Haar elftal sloeg Quick 11 van hier met 81. Haar tweede elftal sloeg op haar ter rein U. F. C. II van Utrecht niet 80. De beide matches waren respectievelijk voor de le en 2e klasse der Utr. Prov, Voetb. Bond. U. D. I. wist dus Zondag 16 doelpunten in haar voordeel te be halen. Toorwaar geen kleinigheid. Maar 't waren nu ook twee elftallen, die ze behaalden. Dat een Auicrsfoortsche ver- eer.iging het er op z'n eentje wel eens slechter afbracht, blijkt hieruit, dat in December 93 de toemalige Amersf. F. C. met 170 geslagen werd door Sparta uit Rotterdam. Beter bracht de Engelsche club Queen 's Park het er af, die gedurende zeven jaar (1867-74) geen enkel doelpunt te gen zich gemaakt zag. Aldus de Toet- balalmenak. Hoeveel wedstrijden de club speelde, staat er evenwel niet bij ver meld. Maar wat voetbalsport betreft kau Amersfoort zichdau ook niet met Engeland meten wanneer volgens hierboven genoem de almenak de recordrecottc in Engeland ter gelegenheid van een wedstrijd f 52649,70 was. terwijl het grootste aantal toeschouwers, dat ooit een wedstijd daar bij woonde 110802 bedroeg. Wij durven Je Amersfoortsche recordrecette van bijna f 100 tijdens het U. D. I. concurs, dat twee dagen duurde, en haast niet tegen- overtestellen. En dan nog te moeten bedenken dat op de gewone wedstrijden f 10 reeds verbazend veel is. Burgerlijke Stand. van 16 tot 23 Nov 1904. GEBORENWilhelmus Ileiidrikiis, z. v. A. den Enting en A. van Lcijen- horst. Elisabeth Cathnrina, d. v. J. Rolfsema en M. van Neerbos. Ida Henriëttc, d. v. H. N. baron van der Oye en C. E. M. gravin Du Monceau. Reinije, d. v. R. van Beck en M. Lamsaat. t! ijsje, d. van F. Kreikanip en M. Portingen. Johanna Petronella, d. v. G. van Eeden en G. de Ruiter. ONDERTROUWD: W. van den Ey den en A. Lover, P. Wiudhouwer en P. Jekel. J. Ph. Oerogau en M. de G. Marren én M. F. Corbée. GEHUWD: E. Meijer en J. M. Jaquet. M. van Effrink en H. M. Tolp. L. van der Ploeg en W. T'alsma. J. van Keulen en G. van den Akker. J. Aikens en J. van Boeijen W. A. van der Torst en E. Battels. G. van Beek en B. Spijker. OTERLËDEN: Geertruida Polhout, oud 56 jaar, cchtgeuoote van E. Wil- lemsen. Wilhelmus Johannes Rouw horst, oud 10 maanden. Johanna Adriana van Dorst, oud 7 maanden. Jacob Bast oud 38 jaar, echtgcuoot van A. M. van den Akker. Gerrit Troost. oud 1 jaar. Dirkje Maria Tos, oud 6 jaar. Cornelia Wilhelmina lon- tciu Ilendrika Johanna Noppen, oud 32, ongehuwd. Antoon Mets 1 jaar. Geertruida Johanna Kramer, oud 48 jaar, ongehuwd. Tot onze diepe doefheid over leed heden in den ouderdom vau bijna 74 jaar onze zoo lieve Moeder en Grootmoeder Mevrouw Alida Welmoet Scheltema- geb. Tideman. J. WOUDSTRA H. M. WOUDSTRA-dc Jong Louise en Anna. ,'foort, Zandbergen 19 Nov. '04. De Hoer en Mevrouw TAN SCHOTHORSTRomeyn betuigen huu liartdijken dank voor de vele blijken van belangstelling ]bij gelegen heid van de geboorte hunner dochter ontvangen. AMERSFOORT, 22 Nov. 1904. A. .1. VAN /.AMJfGKS, Confiseur - I.augcstraat 1. - Eenig adres voor Kt. Nicolaas- KAMPSTRAAT 56 Oudegracht W,/. 145 b/d Jacoblbrug, UTRECHT, Uitgebreide Reparatie-iuricbting voor lnxe voorwerpeu. OPGERICHT 1872. TELEPHOON 1327. Wie een goed en practisek St. Nico laas-Cadeau wil geven, bestelle een paar solide LANGESTRAAT hoek TARKEN8MARKT, geeft hiermede beleefd kennis dat zijne St. Nicolaas-Eta- lage gereed is. Fijne Chocolade en Suikerwerken, Surprises, Cartonnages enz. i

De Eemlander | 1904 | | pagina 3