Ie JCookd UITVOERING Muziekschool, Advertentiën. ~~hT Zit- en Slaapkamers G. G. Ph. L. BOEKELMAN, Piano en Zang, van spijs aan Maandag 19 Dec. Maria Stuart. op Donderdag 22 December 1904, des avonds 8 uur in Amicitia. De heer H. de Haan, onderwijzer aan het instituut van der Sluys alhier, is benoemd tot onderwijzer aan het Rijks opvoedingsgesticht te Alkmaar. Als abonné's zijn bij het plaatselijk telephoomiet dezer dagen aangesloten F. Sanders Hciligenbergerweg met no. 75 en J. C. Rolandus Hagedoorn met no. 119, terwijl zich als nieuwe abon né's hebben opgegeven W. Claes, Lan- gestraat en v. d. Want en Oo. Beeke- steinschelaan. In het Amersf. Dagblad lezen we: Woensdagavond trad in de Keizers kroon in een openbare vergadering voor het Friesch Genootschap alhier op, de heer Sj. de Zee, van Deinum. Op 't eerste gezicht moet de uitgenoo- digde Spr. wel wat teleurgesteld zijn geweest, een zoo klein aantal belang stellenden voor zich tezien, maar gelukkig hebben zijn voordrachten daaronder niet geleden. Nadat de heer de Zee eerst over de Friesche taal in 't algemeen had gesproken, ging hij over tot de voor drachten. Herhaaldelijk werd hij terug geroepen, wat wel een bewijs is hoe zeer de nummers in den smaak der toehoorders vielen. Bij de voordrachten met zang zorgde de heer Hendriks voor een uitstekend accompagnement. Volgens Friesche gewoonte, was er na afloop bal, dat echter ook al niet druk bezocht was. Den heer de Zee zal men ongetwij feld gaarne nog eens terugzien. Vooral nu ineu weet op welk een uiterst aan gename wijze hij zijn publiek gisteren heeft beziggehouden, zullen er een vol gende keer bepaald veel meer bezoekers zijn. Onder verwijzing naar de in dit nuin mer voorkomende advertentie van de vereeniging tot opvoeding van halfver weesde, verwaarloosde of verlaten kin deren in het huisgezin, afd. Amersfoort vestigen we de aandacht onzer lezers op de uitvoering op Donderdag '22 De cember in Amicitia. Het programma be looft veel moois, terwijl men tevens een hoogst nuttig werk steunt. In den kor ten tijd van haar bestaan zijn aan de zorg der afdeeling Amersfoort reeds toevertrouwd 26 kinderen waarvan 4 uit Amersfoort, die ook hier ter stede zijn geplaatst en 22 van buiten, waarvan er ook 4 in Amersfoort zijn besteed. Naar mén ons mededeelt zijn er nog slechts enkele kaarten a. 75 cent ver krijgbaar. Onbekende brieven en briefkaarten ver zonden door het postkantoor Amersfoort, le helft December. Crescendo E. v. Boekei J. Burgers G. Schuijer S. J. Seifut de Koovers mej. E. Heyligers Bcnthem mej. W. Wieringa Biersum mej. Bottema de Groot mej. Witchhoff A. v. d. Ostcrn C. v. d. Donk A. L. Towdey Bernhard y. Ernst Soeaterbnrg L. J. Rietberg Amsterdam, id. id. id. id. Delft. Haag. id. Groningen, id. Leeuwarden. Utrecht. Amersfoort. Utrecht. Herte. Liverpool. Rüttenscheid. Amsterdam. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie brengt ter algemcone kennis, dat brieven, briefkaarten en ge drukte stukken, welke men op 1 Janu ari wenscht besteld te zien, ook dit jaar reeds tusschen 22 en 30 December te voren kunnen worden ter post be zorgd. Over de volle adreszijde moeten dan echter getrokken zijn twee elkander snij dende lijnen. Donderdagmorgen hadden zich een aantal ambtenaren van de H. IJ. S. M. in de Wachtkamer 1ste klas vercenigd, om afscheid te nemen van den heer Atkins, die als inspecteur naar Winters wijk vertrekt. Met eenige welgekozen woorden richtte de heer Krapcis een hartelijk woord van afscheid tot den vertrekkende. Spreker schetste de aan gename verstandhouding, welke tusschen hem en het personeel bestond en sprak den wensch uit, dat het hem en zijn familie in het oosten van ons landgoed moge gaan en dat hij steeds de aan genaamste herinnering aan zijn verblijf in deze inspectie zal hebben. Als stoffelijk blijk van sympathie bood de heer Krapels den heer Atkins, na mens het personeel een prachtige gas kroon aan. Na den stationchef, richtte de inspec teur van het vervoer, de heer G. J. Sariemijn eenige waardeerende woorden tot den heer Atkins, hem wijzende de op de schoone taak, die hij als inspec teur onder de arbeiders heeft te ver vullen. Namens het personeel van de Oostenburgergracht sprak de hoofd kassier een woord van afscheid. Ycle ambténaren uit andere plaatsen waren overgekomen om de plechtigheid bij te wonen. Door de H. IJ. S. M. is bepaald, dat de Harwichbooten te Hoek van Holland vijf uren na het vastgestelde uur van vertrek zullen moeten wachten, op alle Engelsche exprestreinen Zijn na ver loop dier 5 uren alle exprestreinen nog niet gearriveerd, doch is het te voorzien, dat de nog ontbrekende trein binnen het volgende uur te ver wachten is, dan wacht de boot ook één uur langer. Voor de Coöperatieve vereeniging „Voor allen der H. IJ. S. 11." is thans een iustructiewagen in dienst gesteld. Deze wagen die zeer doeimatig inge richt is, is bestemd voor het onderwijs voor de machinisten. In den wagen bc vinden zich vele modellen, teekeningen, natuurkundige instrumenten, kortom al les waarin de machinist onderwijs moet ontvangen. De wagen is hier op het emplacement opgesteld, daar de eerste lessen hier gehouden zullen wor den, waarvoor zich reeds vele leer lingen hebben aangemeld. Als onderwijzers zullen optreden de heeren Harterink, Mook en Doeschate, allen technisch ambtenaar te Amsterdam. De leiding van de cursussen berust voor- loopig in handen van den inge nieur. den heer Hoekstra. Ook is een cursus voor bouwkundig teekenen opgericht. Als onderwijzer hier van treedt op de heer Flcdderus. Deze cursus telt op het oogenblik reeds 6 leden. De Generaal komt. Beter titel voor een stuk om in Amers foort een seizoen mede te openen had Amicitia moeilijk kunnen bedenken. Die mare van „De generaal komt" liooren wij hier werkelijk te vaak genoeg, en niet altijd heeft het „komen" zulke aan gename gevolgen voor de bctrokkenper- sonen, als het Donderdagavond het ge val was voor den overste von Yelsen. Men wist vooruit, dat men ging om te lachen, niet om een letterkundig of zielkundig meesterstuk te zien; de genen, die andere verwachtingen had den en dat uitten door te zeggen „er zit niet veel in," waren niet op de hoogte van de inrichting van een Duitsch blij spel. Gelukkig hebben er velen in de zaal de goede opvatting gehad, en mag men zeggen, dat er ferm gelachen is llé, dat doet zoo goed in dezen tijd van klagen en miserabel weer, zoo eensfhnk de lever te kunnen laten schudden. De zaal was flink bezet, al was ze niet stampvol. Over hel stuk zelf valt niets te zeggen, wanneer het publiek lacht, is het doel, waarmee het geschreven werd, bereikt. Echter, dat neemt niet weg, dat in het eerste bedrijf wel eens een paar op merkingeu gemaakt werden door den ge pensioneerden majoor von Velsen, die veel waarheid bevatten, en bij een pu bliek zooals het Amersfoortschc nogal insloegen. Over de spelenden lof en nog eens lof, vooral om hun uitstekend samenspel. Eenige kleine opmerkingen moeten ons echter van het hart. 'Wanneer men zooals het programma aangeeft, een „militair" blijspel op voert, en dat nog wel in een militair plaatsje, dan moest een zoo goed ge schoolde troep als de Nederlandsche Tooneelvereenigiug vooral een beetje „aux petits soins" zijn ten opzichte van militaire vormen, en dan vragen wij ons af, waarom alle uniformen zoo weinig netjes waren, en dat nog wel gedragen door Duitschc officieren. Vooral de roode kragen mogen wel eens vernieuwd wor den, dat is heusch noodig. In het eerste bedrijf hield de cadet von Winterstein doorloopend zijn pet op en de luitenant steeds zijn overjas aan; in een ander mans huis op bezoek doet men dat niet. De heer A. Post, de luitenant, hoede zich voor te veel w erken met zijn oogen, iemand, die zoo doet als hij Donderdag avond, loopt meer kans ontoerekenbaar verklaard te worden, dan een zoo lief meisje tot vrouw te krijgen als mevrouw Ternooy Apèl ons te zien gaf. Hulde aan deze actrice, ook om haar duide delijke stem en voor haar costuum als Semiramis, waarin zij dat deel van het publiek, dat van een vrouw graag iets meer bewondert dan het gezicht en de handen, ook zeer tevreden stelde. De grime van den overste von Yelsen was ons te rood. Die overste, die eigen lijk kolonel moest genoemd worden (het Duitsche «berst is kolonel) zag er meer uit als een pimpelaar, dan als iemand, die het zoo druk heeft. Vooral met het oog op de latere toespelingen op's mans geel zien was het rouge wat te sterk gebruikt. Katharina was in den aanvang niet op dreef, maar later gaf Mevrouw de Heer goed spel. Mejuffrouw de Boer speelde haar moeilijk rolletje zeer verdienstelijk, haar postuum in het eerste bedrijf hadden wij, behalve den hoed, gaarne wat smaakvoller gezien. De heer llolkers was in alle opzichten in zijn rol, hij is een van die bevoor rechte personen, die totaal thuis zijn op de planken en beschikken over een aan genaam duidelijk stemgeluid. Over Mevrouw de BoerYan Rijk iets afkeurends te zeggen, wat haar tooneclspelkunst aangaat, grenst aan pro- fanie; toch zien wij hier liever als „Kuiertje". Het cadetje werd uitstekend gespeeld door Mevrouw Post, haar figuur eigent zich echter minder voor zulk een jongen travestie, maar haar wijze van zeggen, maakte weer alles goed. Zeerzekcrheeft zij veel tut het lachen bijgedragen. Een dubbel woord van hulde aan den heer v. d. Lugt Melscrt voor zijn Dr. Erich van Osten. Een dergelijke moei lijke rol tot het einde toe zoo goed vol te houden eischt enorme studie en veel talent. In „De generaal" komt" is alles iets gechargeerd, duB hij mocht het ook zijn, maar dat maakte zijn spel juist nog te verdienstelijker. Generaal van Ivoswitz moet eens een nieuwe jas laten maken; we waren af en toe bang dat er iets zou barsten. Dat is zeker, in het gehcele stuk kun men zien, dat het dragen van een uni form iemand nog niet lot militair maakt, want „soldaat" was er niemand. Mochten we hierboven iets afgekeurd hebben in het spel van den heer 1'ost, in het nastukje „Vrede thuis' maakte hij alles weder goed. Subliem en nog eens subliem was hier zijn op treden in dit zeer moeilijke blijspelletje. Hij zoowel als zijn zuster gaven mooi spel te zien. In het eerste stuk was de lieer Posf geen luitenant, in het nastukje was hij op en top een „mijnheer". Het was eenvoudig een genot, om dit lichte Fransche kostje zoo te kunnen verorberen. Ten slotte, nog eens hulde aan al die personen, die zoovelen werkelijk eens flink hebben laten lachen. In de. Eembode van heden, lezen we het volgende: „Woensdagavond j.l. hield de R. K. Kiesvcrecniging „Recht en Orde" eeue vergadering, waarin de aanstaande ver kiezing van een lid voor den gemeente raad in District I opnieuw aan de orde kwam. Na eonige discussie werd thans tot candidaat gesteld de heer S. J. van Duinen, Voorzitter der vereeniging „Ilaudel en Nijverheid" alhier. Hoe hebben we het nu? Gaat de R. K. Kiesvereeniging den candidaat over nemen van de liberalen? Waar moet dat heen, als men aan dien kant een „paganist" gaat verkiezen boven een broeder van kerk A. Nu zouden we toch heusch gaan deuken, dat we wel gelijk hadden, toen we na de verkiezing van den heer Gerritsen schreven, dat de coalitie niet al te best scheen te werken. Wij voor ons althans zien in het steunen van den liberalen candidaat door de katholieken niets dan een wraak neming op do auti-revolutionnairen, die in district I den heer Kroes in de steek lieten. Door tusscheukomst van den makelaar P. H. van llaselen is hedenmiddag de villa Lisiduna verkocht aan den heer P. v. d. Sluys die aldaar zijn instituut zal vestigen. SPOUT. Morgen speelt Quick I op haar ter rein aan den Leusdcrweg een competitie match (2e klasse N. Y. B.) tegen Z. Y. V. uit Zwolle. U. D. I. I gaat naar Bussum om een competitie match (3e klasse N. Y. B.) te spelen tegen A. W. vaudaar. Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mr. Sybraudy eu de Waarheid. Sprekende over den oorsprong van het werkwoord Sybrandiseereu, zegt mr. Sybrandy: „De gausche geschiedenis waarop deze aanklacht rust is een reeks valsche „beschuldigingen van den kant van de „liberalen, die liet van hooren zeggen „hebben". Zie verslag O. A. C. 9 Dec-. 11. Alvorens te bewijzen dat ook deze be wering onwaar is, zal ik de lezer eerst laten kennis maken met een ander» onhebbelijkheid van mr. Sybrandy. In het debat was door mij abusief gesproken over kinderen van de doleantie, terwijl liet moest zijn „afgescheidenen." Met een breed minachtend gebaar kwam mr. S. vertellen, dat ik sprak over zaxen waar ik niets van wist. Hij echter vertelt zijn gehoor dat de vrijzinnig-democraten voor de stakings- wet hebben gestemd. De waarheid is dat ze er tegen hebben gestemd. Zie Hand. 2e kamer blz. 1172,1903. Ik zal nu niet bewereu dat mr. S. spreekt over zaken waar hij niets van weet, doch deze vergissing die hij ook Maandag 12 Dec. te Hilversum heeft gedebiteerd maar boeken bij de lange reeks vergissingen die hij in zijn jong publiek leven reeds heeft begaan. Een werkelijk intellectueel hoogstaand spreker behandelt zoo geen debater. De oorzaak zal wel hierin schuilen, dat de partijgenooten van mr. S. hem om strijd roemen als een talentvol en wetenschappelijk woordvoerder van de A. R Partij. Yan dat talentvolle en we tenschappelijke zal ik den lezer eenige snuifjes laten genieten. Sprekende over de achteruitzetting van Roomsch-K. en Anti-rev. bij benoemingen van liborale kabinetten zal hij een sprekend bewijs noemen. En verg. zoo zegt mr. S. met stemverheffing in het R. K. Noord-Bra bant zijn in 't geheel 3 (zegge drie) R. K. notarissen. Men roept uit de verg. in Bergen op Zoom zijn er twee Juist zegt mr. S. dan is de derde ergens anders. Zijn vrienden juichen hom toe voor deze advocaterige handigheid. Ik heb me de moeite getroost deze bewering wat nader te onderzoeken. Nu blijkt mij uit het jaarboek voor het No tarisambt, Uitgave v/d Ven en Fikkert lie jaargang 1904 dat in het arrondis sement 's-Hcrtogenbosch zijn: 53 nota rissen waarvan 37 R.-K. en 16 niet R.K. In het arrond. Breda 39 notarissen waarvan 25 R.-K. en 14 niet R.K Tezamen dus 92 notarissen waarvan 62 (zegge twee en zestig) R.-K. en 30 niet R.K. of zooals het jaarboek zegt protestanten. Men ziet het, mr. S. praat alleen over dingen die hij weet. Maar nu de beuoe mingen, want daar gaat hotten slotte om Tijdens het min. Kuyper zijn in beide arrond. benoemd 13 notarissen waarvan 9 R.K. en 4 niet R.-K. Tijdens het min. Kcuclienius-Mackey zijn benoemd 15 notarissen waarvan 12 R.-K. en 3 niet R.K. Nemen we nu het bijna ondenkbare, maar voor mr. S. het gunstigste geval dat alle door de beide christ: kabi netten aangevulde vacatures eertijds waren bezet door liberale vriendjes, dan komen we tot het resultaat dat onder liberale kabinetten zijn benoemd 41 zegge een en veertig R. K. nota rissen en 23 niet R. Iv. of protestanten Maar de ecnvoudigen onder mr. Sy- brandy's partijgenooten gaan van zoo'n verg. naar huis, onder den indruk dat zij vroeger vreeselijk werden achter gesteld en onderdrukt, want dat en niets anders is de kennelijke bedoeling van deze aan idiotisme grenzende verkrachting van de waarheid. Nog oen staaltje. 12 Januari van dit jaar sprak mr. S. te Wagenjngeu van de vereeniging Prins Willem I in het R.- K. Yolksge bouw. St. Joseph. Daar orakelde hij o. m. ook dit. „Ja verg. de S. 1). zijn tegen sociale wetgeving. Want zij heb ben gestemd tegen de wet op de Ka mers van arbeid, en tegen de ongevallen wet." Nu kan iedereen weten dat bij de behandeling van de wet op de Kamers van arbeid nog geen S. D. in de 2e Kamer waren en dat de S. D. kamerleden voor de ongevallenwet hebben gestemd. Dat deert mr. S. niet. De bewering van Mr. Sybrandy, dat het werkwoord Sybrandiseoren berust op een reeks valsche beschuldigingen is dus even brutaal als onwaar. Het zal den lezer na kennisname van b. g. n. feiten niet meer verwon deren als hij leest dat tijdeus de repliek een gedeelte van de verg. rumoerig werd, want heusch hot kost inspanning om kalm te blijven en het meest weerzinwek kende is wel, dat op dit onzalig werk met zalvende stem de zegen van den Aller hoogste wordt afgesmeekt. Ten slotte: Als de ant. rev. prop. club, die deze verg. heeft belegd nog cenigen zin heeft voor eerlijkheid in do publieke zaak, dan zal zij openlijk moeten erkennen dat zij met deze ver- leugening niet instemt, dan zal zij heb ben te zorgen dat mr. Sybrandy open lijk amende honorable ninnkt. P. STIJNMAN. Burgerlijke Stand. van Dec. 10 tot 17 Dcc. 1904. GEBOREN: Cornelis Hendriku6 Jan, z. Van J. van Rossum en H. A. van Meeteren. Johannes Martinus, z. van L. E. D. Lnngeveld en M. J. van Gel der. Alexander Martines, z. van A. M. Meyer en J. Ohr. van Beek. Neeltje, d. van G. van Voorst en M. G. Vetkamp. Dirk, z. van C. van Moorselaar en T. van Dijk. Janna d. van A. II. Rouwendal en W. II. Hof man. Leendert Arie, z. van L. A. Riem Vis en M. J. Op don Oordt. - Hendrika Anna, d. van I.. F. van Zwol en A. van Dam. Johanna Ilcndika, d. van I. Krijnen en II. M. de Gooijer. Hendrikus, z. van de Geest en N. de Bruin. Adriana Maria, d. van A. Fondeur en II. M. Bleijenberg. Jan Willem Jocliem, z. van G. D. Docl- lemun en G. F. Dorrepaal. ONDERTROUWD: K. van Alphen en G. de Bakker. C. Seves en E. Mater. D. Ruytenberg en B. M. van Zwijndrecht. OVERLEDENFredei ik Gerardus Kraaykamp, oud lj. Thomas Huls, oud 1 mnd. Peter Gcrth, oud 3 j. Gijsbcrtus Kraaikamp, oud lij. Willciupje van Kommer oud '2 j. Albertus Jan Wiggerman, oud 3. j. Johan George Buitenhuis, 1 j. Een HEER z. b. b. h. h. zoekt op netten stand ruime met ot' zonder pension. Brieven met prijsopgave aan den heer PRILLEYITZ, Soesterweg 24. Leeraar in Utrechschestraat b d Hellingstraat 36. HET BESTUUR. Schouwburg UTRECHT. NIEUWE NEDERL. TOONEELVER. van Amsterdam. Bestuurder: B. DELMONTE. Zondag 18 December 1 DO I Treurspel in zes Bedrijven, vertaald door TEN CATE. In Noord- cn Zuid-IIolland, Limburg Noord-Brabant, Overijsel, ja door geheel Nederland, behaalde de Nieuwe Ned. Toonccl-Vereeniging een schitterend reuzen-succes, terwijl iu verschillende steden op herhalingen van MARIA STUART werd aangedrongen. Prachtig gemonteerd. Costumes uit de jmagazijnen der firma A. ZERNÉ en Zn. Kapwerk van JEAN BAPTISTE. Aanvang balt' aclit ure. Prijzen der plaatsen: Balcon en Stalles f 1.501. Amphitheater en 1. Zijloge f 1.Baignoires, en 2. Amphitheater f 0.75Parterre f 0.503. Amphitheater en 2. Zijloge f0.40; 4. Amphitheater en Gaanderij f 0.25. Plaatsbespreking: voor Aandeelhou ders Zaterdag van 10 tot 11 uur; voor het publick denzellden dag met of zonder bespreken van 11 tot 12 en van 1 tot 3 uur, en Zondag van 1 tot 3 uur. Vereeniging tot Opvoeding van half-verweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen in het huisgezin. At deeling AMERSFOORT. onder leiding van den lieer M. W. PETRI, met welwillende medewerking van de dames GEORGINE YAN AAKEN J. L. WOLTER en H. J. E. MEZGER. Plaatsbespreking van af MAANDAG 19 DECEMBER van 12 tot 2 uur en van 4 tot 6 uur by den Kastelein.

De Eemlander | 1904 | | pagina 3