liaav geleverd moest worden aanwezig was. Ik kan niet beslissen ot er bij iemand een zekere voorliefde bestaat voor de firma Klönne, maar toen ik gebruik maakte van de voorlichting van den Directeur heb ik vau eenige voorliefde niets gemerkt, doch wel, dat de firma Klönne, ook den vorigen gashouder heeft geleverd, die uitstekend voldoet. En wat de data betreft, uit de stuk ken blijkt slechts dit, dat de Wethou der 3 October de prijzen vernam en dat de Directeur den volgenden dag thuiskomende de lagere inschrijving der firma Klönne vond. Dat de brief aan den Directeur was gezonden en niet aan B. en W. is een onregelma tigheid. De heer Gerritsen. Wanneer prijsopgave gevraagd wordt vóór 1 Oc tober, dau moet 30 Sept.ook onherroe pelijk de laatste dag zijn, biljetten daar na ontvangen moeten buiten mededin ging blijveu. En de onregelmatigheid zit juist hierin, dat het biljet geadres seerd was aan den Directeur en niet aan B. en W. De heer Visser. Deze discussie heeft mij de vorige keer al zoo de keel- uitgehangen, ik begrijp dan ook niet waarvoor ze dient. In de vorige zitting herinnerde ik me niet juist de data maar nu weet ik, dat ik den Directeur den volgenden dag inzage der prijzen gaf. Ik heb de biljetten ontvangen van den secretaris en ze daarna ter inzage gegeven aan den Directeur. De firma Klönne verzocht den Directeur het tweede biljet alsnog aan B. W. te willen geven. Later kwam nog een nadere aanbie ding van de firma van den Kuyl en deze was nog wel f 1500 gulden lager, maar bij nadere bespreking trok deze firma zich terrug. Bij alle handelingen heeft bij ons niets anders voorgezeten dan het Gemeentebelang. Had de firma Klönne niet f 3000 afgeslagen, dan zou ze de levering toch nog wel gekregen heb ben. De heer Jo rissen. Het spijt me, dat wethouder Visser hetgeen hij nu zegt niet eerder heeft medegedeeld. Had hij vorige keer gezegd, dat de brief met het nader aanbod van 3 October was dan had ik niet gezegd, dat er iets niet in de haak was. Als ik het nu goed begrijp is er geheel geen aanbc steding gehouden, doch slechts gevraagd wat kost dat? Later heeft een firma gevraagd een tweede aanbieding alsnog aan te nomen. Ik trek dan ook nu mijn woorden, dat er iets niet in de haak scheen, in. De heer van Kalken. He meen dat het duidelijk genoeg is dat er geen sprake kan zijn van aanbesteding en ik vind het dan volkomen ook correct, dat B. en W. op den lagereu prijs zijn ingegaan. Ik moet evenwel ten zeerste afkeu ren, de wijze waarop de heer Gerrit sen in de vorige en nu ook weer in deze vergadering avei den Directeur niet dikwijls geschiedde. Eene seconde later stond hij voor mij en hield mijn beide handen vast. „Ruth, juffrouw Ruth, Hilda zegt" En toen steeg plotseling een hoogroode blos naar zijn voorhoofd; eensklaps sprak hij zacht en langzaam, en zich tot mij buigende, fluisterde hij: „Hilda zegt, dat gij om mijnentwille schreit. Is het waar, Ruth?" „Neen. Neen, neen!" wilde ik in mijn ouden trots roepen, doch ik deed het niet. God weet, hoe het kwam, maar ik haalde diep adem en sprak zachtjes: „Ja." Hij drukte mijn handen zoo stevig, dat liet mij bijna pijn deed. „Ja!" herhaalde hij zachtjes, „en ik dacht, dat mijn gezelschap u onaange naam was; ik waagde het niet u te zeg gen, hoe lief ik u heb. Mag ik liet nu zeggen, Ruth?" „Ja" mompelde ik en boog liet hoofd. Toch heeft hij toen niet veel meer gesproken. Doch ik heb hem zeer goed begrepen. Over veertien dagen trouwen wij. Ge orge komt naar Duitschland over, om mij en het kind af te halen naar het nieuwe vaderland, aan de overzijde van den oceaan. Het is weder lente. Natuurlijk zijn Hilda en ik gedurende den winter bij elkander gebleven. Terwijl ik schrijf schijnt de liefelijke lentezon door het venster, en voor mij op de tafel geurt een schaal met de eerste viooltjes. Gij goede, gij barmhartige, o, gij vriendelijke God hoe schoon is deze wereld, hoe rijk aan geluk, blijdschap en liefdeEn van deze wereld dacht ik eens, dat zij ellendig en ledig was! Kleine Hilda komt en vlijdt haar kopje tegen mijn arm. „Wanneer komt Papa toch?" „Overmorgen", zeg ik, geef haar een kus, leg papier en pen neder en loop met haar den tuin in. heeft gesproken. De Directeur der gas fabriek is een algemeen bekend man en het zal moeilijk zijn een beter di recteur te vinden. Dat het biljet bij den Directeur in kwam vind ik niet vreemd. Den heer Gerritsen moet ik echter aanraden in zijn discussie voorzichtiger te zijn. De heer van Esve 1 d. Ik was niet van plan het woord te voeren, maar ik moet wel, naar aanleiding van hetgeen de laatste twee sprekers gezegd hebben. Het was op mijn verzoek, dat de wethouder van openbare werken de ge- heele correspondentie over deze zaak ter beschikking heeft gesteld, on nu doet het mij een groot genoegen, dat de brief aan den Directeur gedateerd is op 3 October. De fout zit bij de firma Klönne, die het eerste biljet zond aan B. en W. en het tweede aan den Diiecteur. De houding dezer firma vind ik dwaas. De lieer Gerritsen. Publieke za ken, moeten publiek behandeld worden. Er is een onregelmatigheid begaan, de wethouder van openbare werken heeft dit zelf geconstateerd. Er had proces verbaal moeten worden opgemaakt vóór 1 October, daarna mocht niemand er meer tusschc» komen. De heer Plomp. Dat is ook niet gebeurd. De heer Gerritsen. Is dat niet gebeurd? De heer Plomp. Er was al een bil jet van de firma Klönne. De lieer Gerritsen. Die moraal begrijp ik niet. Als er nog een lager bod was gekomen, hadden we maar weer moeten veranderen. Waarom dan ge sproken van vóór 1 October? De heer Plomp. U verwart alles. D eh e e r TelsHe ijn. Bij een openbare aanbesteding heeft men een bestek en een vast plan. Daar is in ditgevalgeen sprake van. Ik ben door den Directeur voorge licht, en hoorde, dat elke fabriek baar eigen systeem lieeft. De directeur is voor mij een deskundige en deze heeft mij meegedeeld dat de door de firma Klönne geleverde vorige gashouder uit stekend voldoet en andere fabrieken mo gen en kunnen dat soort niet leveren, daar de firma er patent op genomen heeft. De heer K1 e ber. De heer Gerrit sen -erwart telkens de zaken en is niet vrij van verdachtmaking. Er is geen openbare aanbesteding gehouden. In de vorige zitting heb ik dan ook overleg ging gevraagd van alle stukken en plan nen, opdat dan de Raad, vrij in zijn keus zou zijn. De zaak is zoo gezond mogelijk, al leen hadden B. en W. aan den Raad moeten vragen: zullen we de nadere inschrijving van den heer Klönne aan vaarden? De heer Gerritsen. Juist. De heer Kleber zegt nu zelf, dat er een onregelmatigheid heeft plaats gehad. De lieer Kleber. Neen, dat zegt U; in de vorige vergadering deed U dat ook. De heer G e rr i tse n. Die verdacht making laat me koud. De heer Visser. Er is aan de leden van den Raad een circulaire ver zonden, met de mededeeling, dat de Directeur bereid was al'c mogelijke inlichtingen te geven. Slechts drie leden hebben daarvan gebruik gemaakt. Wie er niet geweest is moet er ook niet over mee praten. De hoer Celosse.Ik wil niet spreken over de zaak zelf, maar ik heb enkele malen hooien spreken over verdacht makingen. Daarvan nu is geen sprake. De Directeur is ongeschonden uit het debat gekomeu. Het eenige bezwaar van den heer Gerritsen is, dat er geen proces-verbaal is opgemaakt. Het komt ook mij voor, dat het beter is een an- dre maal dit wel te doen. De Voorzitter. Ik stel voor het debat te sluiten, maar B. en W. moeten de beschuldiging, als zou er een onre gehnatigheid zijn begaan verre vau zich werpen. De heer Plomp heeft het stand punt van B. en W. zeer juist uiteen gezet. Ingekomen zijn verder: 11c Een rekest van den leeraarJ. A. Bruins om nadere regeling zijner jaar wedde. Naar B. en W. om prac-advies. 12e Een rekest van den leeraar A. P. H. J. van Weezei Errens, om vergunning tot het geven van privaat lessen. Naar B. en W. om prae-advies. 13e Een rekest van de Gebrs. Ver schuur en E. v. d. Hoek, inzake het rijden van cokes voor de gasfabriek. Naar B. en W. om advies. 11e Bericht van Mevrouw Vos-Car- tier van Dissel, dat zij de benoeming tot regentes Van het Burger Weeshuis aanneemt. 15e Eene dankbetuiging van den Di recteur der Gem.-reiniging, voor het ge not van vrije woning. Daarna komt de agenda aan de beurt, Punt 1. Nadere vaststelling van de Ge meente-begrooting voor 1905. De Voorzitter zegt dat bij art. 134 (Industrieschool) de stemmen inde eerste wettige vergadering staakten over een vooistel van den heer Hamers, out de Memorie post voor de Industrie- en Huishoudschool te doen vervallen. Deze post en de volgende artikelen moeten thans weder in stemming wor den gebracht. De stemmen staken weer S tegen 8 (vóór de hecren: Jorissen, Van Kalken, Plomp, Van Beek, Kleber, Veis Heyn, Vissser en Hamers). Het voorstel Hamers, is dus verwor pen, zoodat de Memorie post voor do Industrieschool behouden blijft op de begrooting. De overige art. worden ach tereenvolgens goedgekeurd en de be grooting met algemeene stemmen aan genomen. De heer Jorissen. Ik meen dat in die onwettige vergadering ook nog eene benoeming is geschied, De Voorzitter. Dat is zoo, maar de Minister heeft in die benoeming be rust. Aan de orde komt toch de benoe ming van een tijdelijk leeraar aan de B. Avondschool. Met algemeene stemmen wordt be noemd de heer J. Eleddórus. De rege ling der jaarwedde wordt eveneens op nieuw vastgesteld. Punt 2. Wijziging Gem.-rekcning 1903. De Voorzitter deelt mede, dat de eindcijfers der rekening met 20 ets. verlaagd moeten worden. Wordt aldus besloten. Punt 3. Verzoek van den heer J. C. Snouck, inzake bruikleen van een lokaal in een der openbare lagere scholen voor liet geven van Gymnastiek-onderwijs, met adviezen. De lieer Gerritsen. Hot spijt me, dat een ongunstig advies wordt uitge bracht door B en W. De behoefte aan gymnastiekonderw ijs wordt hier zoo goed als elders gevoeld. De argumenten van de schoolhoofden lijken mij wel wat klein. De Minister van Binn. Zaken heeft nog kort geleden aan de Gemeentebe sturen eene circulaire gezonden om het gymnastiekonderwijs te bevorderen. Het geen hier wordt gevraagd, vergt van de gemeente geene kosten, maar deze ontvangt zelfs nog huur. Wijt-bij-Duur stede, Kampen, Culemborg, Amsterdam stonden het ook toe. Do verzoeker ziet tegen de kosten op om te bouwen voor eigen rekening, de school in de Helling straat komt hem het beste voor. Ik hecht geene waarde aan de kleine opmer kingen der schoolhoofden. De te maken onkosten zal de verzoeker gaarne beta len. Ik stel daarom voor terugzending aan B. en W. om nader advies. W e t li. C c 1 o s s e somt de bezwaren der schoolhoofden nog eens op. Andere personen,1 die op eigen kosten een lokaal aanschaften, zullen met recht kunnen klagen. Wanneer men eenmaal begint met beschikbaar te stellen, zullen andere vereenigingen ook komen; liet zal dan moeilijk zijn te schiften en de gronden van weigering op te geven, zoodat het aanleiding tot veel moeielijkheden zal geven. De heer Jorissen. Ik vind er op zich zelf niets tegen om gymnastiek onder wijs te bevorderen. Iedereen kan dan echter komen om te vragen; we weten wel 't begin, maar niet 't eind. Voor vereenigingen valt misschien iets te zeg gen, maar voor particulieren en parti culiere doeleinden niet. De hoer Ye 1 sIIein. Ik ben het volmaakt eens niet den heer Gerritsen, dat er geen reden is om te weigeren. De werktuigen kunnen bijna alle ge borgen worden zoodat er maar een klein hoekje van de ruimte zal gemist wor den. Het gas is geen bezwaar en voor de orde zal verzoeker wel zorg weten te dragen. De heer Plomp. Ik voel veel voor 't verzoek. Het gymnastiekonder wijs kan hier niet voldoende gegeven worden. Op de moeilijkheden zal wel iets te vinden zijn. Ik zou dan ook aan B. en W. willen vragen, neemt uw voorstel terug, we kunnen de zaak dan nog eens overwegen. De heer Hamers ondersteunt het voorstel Plomp en hoopt, dat het tus- schen B. en W. en den heer Snouck tot eene schikking zal komen. De heer Esveld. Tk meen dat er genoeg lokalen te krijgen zijn. De heer II. Dumoulin wil zelf gaarne zijn lo kaal verhuren. De gemeente zou met de particulieren in concurrentie komen, waar we buiten moeten blijven; vereen- nigingen is iets anders. De heer Oosterveen ondersteunt het voorstel Plomp. De bezwaren dei- schoolhoofden zijn niet van overwegiule belang. De heer Gerritsen trekt zijn voor stel in en ondersteunt dat van den heer Plomp. Wetli. Celossc. Ieder ander heeft zelf een gelegenheid gezocht en ge- gevonden. De heer Dumoulin heeft het gedaan evenals de lieer Scho terman. Wanneer de Raad echter vindt dat we het wel moeten toestaan, dan moeten we het voorstel Plomp over nemen. Het Dag. bestuur neemt liet voorstel Plomp over. P u n t 4. Adres van de afdeeling Amersfoort van den Bond van smeden patroons in Nederland betreffende de uitvoering van werkzaamheden in de ge meente op het sinedonbedrijf betrekking hebbende, met adviezen. Z. h. st. en z. d. aangenomen voor kennisgeving. Punt 5. Verzoek van A. VYery te Amersfoort om een vergunning tot ver koop van sterken drank in het klein in het café en in de concertzaal de Arend als zijnde eene inrichting voor maat schappelijk verkeer, met voorstel van Bnrg. en Weth. De heer Plomp merkt op, dat art. 5 der Drankwet spreekt van buiten gewone inrichting, "Verzoeker zal zich 2 vergunningen moeten aanschaffen, om er een te kunnen krijgen. De Voorzitter antwoordt, dat verschille vereenigingen aldaar vergade ren, het is eene inrichting van maatschap pelijk verkeer. De heer Plomp wenscht het zaakje naar de afdeelingen, om in den breede te kunnen bespreken. Daartoe wordt besloten. Punt 6. Voorstel van B. en W. tot wijziging der Verordening regelende de inrichting der plaatselijke politie. De heer Jorissen. Toen ik den brief van B. en W. onviug, is mij de aanhef opgevallen. Ik zou willen vragen of deze regeling in overleg met den commissaris van politie is vastgesteld en zoo ja, waarom die dan de verhooging voor den inspecteur en adjunct-iuspecteur niet noodig heeft geacht. De Voorzitter antwoordt, dat deze er zijne insten'miing mede betuigd heeft. De li c e r Jorissen. De vorige C. v. P. stelde voor geene verhooging voor Inspecteur en Adjunct. De Voorzitter. De vorige en de tegenwoordige C. v. I'. stelden zulks voor. Er zijn echter overwegingen, die hier niet in het openbaar kunnen mede gedeeld worden. Het zal spreker zeer verheugen, wanneer binnenkort een voor stel tot verhooging komt. Beide ambte naren zijn zeer nauwgezet en doen hun plicht. De heer Jorissen. Ik vind het beter dit nu te doen, dan half werk te verrichten. Ik meen, dat de Inspecteur niet heeft f 1000 maar f800 -j- f'200 toelage. De Hoofdagent heeft niet f680 maar f650 -f- 30 toelage. De heer Gerritsen. Ik krijgt den indruk, dat B. en W. er wel voor zijn, maar het moet van den Raad uit gaan. Ik stel daarout voor als nog f 300 op de begrooting te brengen. Den Voorzitter zal het aange naam zijn, wanneer de Raad het initia tief neemt. De lieer Hamers verzoekt ver zending naar de afdeelingen. Aldus wordt besloten. Punt Voorstel van B. en W. tot onbewoonbaar verklaring van perceel no. 39 in de Teutstraat (Kadastraal be kend sectic E. no. 4423. De Voor zitter wijst tot commissie van onderzoe-i aan, de lieeren Tromp van Holst, van Esveld en Hamers. Punt 8. Verzoek van den Directeur der Naamlooze Veunnootschap Amers- foortschc Bouwmaatschappij „de Ecm" betreffende aanleg eener straat, met ad viezen. De heer van Esveld geeft in overweging nieuwe straten eene groo- tere breedte te doen hebben. IV e t. h. Yi s s e r. Ik meen, dat dit in het onderhavige geval niet mogelijk is, daar het bouwterrein daarvoor uiet groot genoeg is. De heer van Esveld vreest dan overal smalle straten te zullen krijgen. IV e th. Visse r. Ik kan ugerust stellen door de verzekering, dat iedere aan vrage afzonderlijk wordt beschouwd. Het voorstel wordt z.li.st. aangenomen. Punt 9. Voorstel van B. en \V. tot het afbreken van een gebouwtje naast den O. L. Vrouwe-toren en vernieuwing van een muur De lieer Plomp vraagt of dit wel eene rechtmatige daad is.Spreker wenscht overlegging eener verklaring, dat de vruchtgebruikers het goed vinden IVcth. Ce losse merkt op, dat er tal van erfgenamen zijn, zelfs in 't Bui tenland. Tegen verbetering zullen zij echter toch zeker geen bezwaar hebben. De Voorzitter zegt, dat na in formatie het werkje zal worden uitge voerd. Aldus besloten. Punt 10. Vaststelling verordening op de heffing van het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein, met verordening op de invor dering Df heer Plomp, stelt 2 amende menten voor, die door B. en IV. wor den overgenomen. Waarna de vaststel ling geschiedt Punt 11. Voorstel van B. en W. omtrent loonsregeling van het personeel bij de gemeente-reiniging, met advies. De heer van Kalken. Ik vind het goedgezien van B. en IV. dat deze thans zijn gekomen met een destijds door mij ingediend voorstel. Het meerdere tractement geven aan gehuwden vind ik echter een premie stellen op 't huwelijk, en ik zou er voor zijn een uniform tractement van f 9. per week te geven. Deze arbeid duurt tal van uren en de menschen moeten doorloopend doorwerken. Ik wenschdan ook voor te stellen een salaris van f9. per week te geven aan alle werklieden. De heer Veis Heyn verzoekt zending naar de afdeelingen welk ver zoek de hoer Plomp steunt. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. na rijp beraad gekomen zijn met fS.50 per week. De loonen boven dit bedrag blijven behouden. De heer Gerritsen. Ik ben er niet voor het voorstel naar de afdeelin gen te zenden, daar de menschen dan nog langer moeten wachten, maar ik geef in overweging het voorstel van B. aan te nemen, terwijl de lieer van Kal ken, dan in eene volgende vergadering met een nader voorstel kan komen. De lieer Veis Heyn. Eerst die nen we het de voorstel te onderzoeken in de afdeelingen juist met het oog op het voorstel van Kalken. De heer van Kalken. Met het gesprokene door den heer Gerritsen kan ik me volkomen vereenigen. Het voorstel wordt aangenomen. Punt 12. Wijziging jaarwedden en pensioensgrondslag van personeel der Burger Avondschool. Z. h. st. eu z. d. besloten. Punt 13. Nadere regeling jaarwedden personeel Lager onderwijs. De jaarwedde van den onderwijzer C. Noorderbos, wordt z. h. st. of z. d. vastgesteld op f 725. Punt 14. Regeling gymnastiek-onder wijs voor meisjes aan de H. B. school. De heer Jorissen. Wenschelijk is het de meisjes ook aan de gymnastiek lessen deel te laten nemen. Eene aparte vrouwelijke leerares acht ik echter over bodig. Het onderwijs kan moeilijk gezamenlijk gegeven worden, de meis jes moeten het dus op andere uren dan de jongens ontvanger.. Willen reques- tranten eene vrouwelijke leerkracht, dan moeten zij het zelf betalen. Requestran- teu zijn m. i. daartoe allen in staat. Do heer Kleber. Waarom zijn B. en IV afgeweken van het advies van den Inspecteur, waren daartoe bijzondere redenen? IV e t liC e 1 o s s e. Ik wil opmer ken, dat de meisjes tegenwoordig lie ver onderwijs ontvangen van leeraressen hetgeen mij ook wenschelijk voorkomt. De meisjes zijn thans van de gymna stieklessen verdwenen. Do li c e r Jorissen. Een aparte leerares moeten ze dan maar zelf betalen, wij voldoen aan de wet, dit zoude eene uitgave zijn, die de menschen heel goed zelf kunnen betalen. Wetli. Visser zou wel aan 't verzoek van de ouders wilen voldoen. De heer van Beek, vereeuigt zich met het gesprokene van den heer Jorissen. Weth. Visser, vindt het ook wenschelijker, dat het gyninnstiekonder- aan halfgckleede meisjes wordt gegeven door een leerares. In stemming gebracht, wordt het voorstel tot het geven van les in de gymnastiek op buitengewone uren, met 9 tegen 7 stemmen aangenomen, (tegen de lieeren: Hamers Velsheyn, mr. Voorst Vader, Jorissen, Oosterveen, Van Kalken en Van Beek) en met 13 tegen 3 (tegen de lieeren: Van Beek Jorissen en Oosterveen) dit te doen ge ven door een leerares, alles met ingang van 1 Eebruari. Punt 15. Vaststelling eeuer verorde ning op de heffing eu invordening van vuur- haven- en tongeld. wordt z. h. st. z. d. besloten. Punt 16. Verzoek van den Directeur der H. B. S. om hem, ingaande 1 Jan. 1905, gedurende 3 maanden verlof te willen verlcenen tot herstel van gezond heid met adviezen. De lieer .van Esveld. De aan bieding van den verzoeker om do f177 die uitbetaald moeten worden, niet ten laste der gemeente te brengen, mogen we niet aanvaarden. Het komt mij voor dat de Raad op zoo'n verzoek niet mag ingaan Van een ambtenaar, die na 23 jarigen dienst, door ziekelijke omstandigheden gedwongen is rust te nemen, mag men zoo'n offer niet aan vaarden.

De Eemlander | 1904 | | pagina 2