BOKKING, Advertentiën. 13 Prijsopgave gevr. verplichte verzekering. Waarom? Omdat wc liier niet te doen hebben met een aalmoes, maar we staan op het gebied van het recht. Men moet niet zeggen, dat men dan arbeider ongevraagd verzekert. Toen men de Woningwet invoerde vroeg men ook niet of de arbeider liet goed vond. liet particulier initiatief schiet nu eenmaal vaak te kort en daar is een prikkel noodig. Voor brand- en schade verzekering zorgt men wel, omdat daar eigen goed is te verliezen. De overheid wordt op dit gebied ecu heerlijke roeping aangeboden. Men lücene niet dat met de verschillende verzekeringen ue armoede de wereld uit is. In Duitsehland merken de armenkas sen niets van een vermindering der armoede, trots alle verzekeringswetten. Geen goede wet is bestaanbaar als ze niet steun vindt in de consciëntie der onderdanen. Er liggen nu vele goede wetten gereed. Valt het ministerie dan moet een nieuw ministerie weer van voren af aan beginnen. Willen we nu vooruit dan allen als één man pal voor dit ministerie. DÉBAT. Aan hot debat, waarvoor één uur wérd toegestaan, werd deelgenomen door de hcóreïi Thiel, Clrootvcld en v. d. Horst. De lieer Thiel is teleurgesteld, daar hetgeen spreker gezegd heeft, vrij laag bij den grond is, terwijl het niet de kwestie waarom het gaat beroerd. De spreker is er maar wat over heen gegleden en komt dan tot de conclusie dat wc het ministerie moeten steunen, een conclusie welko past als een tang op een varken. Juister was spr. geweest, als hij tot de conclusie was gekomen dat men vertrouwen aan den arbeid moet geven en dan in de eerste plaats het kiesrecht. De troonrede van 1901 was zoo over laden, dat men dadelijk zei dat dat alles niet afgewerkt kon worden. Toen heette het te zijn voor 4 jaar en later bleek het te zijn een algemeen rcgcerings- program. In die Troonrede nu wordt niet ge rept van liet kiesrecht, dus zoolang deze regeering blijft krijgen de arbeiders het ook niet. En juist het kiesrecht heeft alles te maken met de arbeidswetten. Dr. Ivuyper zag dit zelf goed in en achtte het in 1894 een eerste eisch voor goede soci ale wetten. Toen heette art. 80 een - wetgevend schandaal, maar nu Ivuyper op het kussen is, vertelt Lobman ons, dat Kuyper meer kiezers noodig had om aan de iegeering te komen. Nu is het hem gebleken dat hij dat ook kan zonder meer kiezers dus is het kies- rcchtvraagstuk van de baan. In 1905 zullen de vrijzinnigen daar voor opkomen. Het liberalisme waarover de spreker sprak vinden we in de heeren Mees en Karncbcck doch die gunnen we gaarne aan dit ministerie. De spreker heeft gesproken over het liberalisme van honderd jaar terug, zijn rede had hij in 1805 moeten houden. Maar men dient toch ook niet te vergeten, dat Adam Smith in zijn tijd democraat was. Hij wilde juist staats onthouding omdat de wetgeving enkel w as ten voordeele van de rijken. Dan heyft de spreker vergeten op de oogst te wijzen, en dat is te begrijpen, daar hij dan in verlegenheid was ge komen, want dc oogst is nihil. Yan alle beloften is er niet een ingelost, tenzij men wetten opnoemt die nog niet eens wetsvoorstellen zijn. Wat heeft de Ncderlandsche arbeid in de" eerste plaats noodig Hef kies recht, en dat krijgen we niet van dit ministerie, dan is het ook een sta in den weg. De sociale wetten, die we dan ook zullen krijgen moeten zijn blocdarme d.i. geldarme wetten. Dit ministerie kan niet eten van twee wallen, het kan op den duur niet steunen op de „kleine luydenu en op dc libe rale grooten. Door die is het ministerie op het kussen gebracht. De ongevallenwet is door spreker opgehemeld, maar die is van het vorig liberaal ministerie. Dat is een sociale wet, ze had beter gekund, maar 't is hazenpeper waarin iets van een haas is In '97 waren de a. r. voor graanrech ten om den landbouwer te helpen, in 1901 kwamen ze er niet meer mee, en nu willen ze met hun tariefwet dc boeren laten betalen. Als de a. r. in zoo'n korten tijd veranderen, moet spr. ons geen er wijt maken, dat we niet meer de begin 1 selen van 100 jaar terug hebben. Wij hebben geen beginselen voor de ecuwij heid. Spreker beschouwt prof. Treub als een autoriteit. Laat hij dan ook eens iens conclusie over de Tariefwet aan alen. Prof. Treub zegt, dat die wet is reactionair, uit den tijd en onverdedig baar. Mijn conclusie is Het huidige ministerie heeft niet getoond iets te doen voor de arbeiders en wc hebben er ook niets van te ver wachten. De lieer Grootveld wijst er op, dat dc a. r. op hun tijd pok revolutionair zijn, men deuke aan Luther, Calvyn en aan de paneelzagcrij. Verder is hij \nn mecning, dat een arbeidersniét kan sparen en dat de arbeider de sterksten zijn als ze dat maar goeci'begrepen. I):ui zouden ze ook niet moer behoeven te vragen om kiesrecht enz. maar dan kon den zehet nemen. De lieer v. d. Horst is van mec ning dat de 8 uiige arbeidsdag best mogelijk is, uiits ieder maar productie- ven arbeid levert en er dus niet zoo veel kapitalisten zijn, die niets doe.ii. In zijn repliek zegt Ds. underink eveneens te zijn teleurgesteld over liet lage peil van het debat. Ilij toont zich verontwaardigd over de geringschattende wijze waarop de lieer Thiel over het ministerie heeft gesproken, en somt al liet goede dat z. i. het ministerie gedaan heeft op. Dupliek werd niet toegestaan. Tegen 11 uur werd dc vergadering met dankzegging gesloten. DE HOESLACHTER. Het was Maandagavond een volle zaal in Amicitia en geen wonder, want de Hofslaehter" is zoo in alle groote en kleine bladen besproken en goed beoordeeld, dat wij ons best, konden be grijpen, dat een gioot deel aan Anicrs- foort's bevolking er zin in had zich per soonlijk eens van die loftuitingen te komen overtuigen. Nu, aan het gelach en aan het applaus te hooren zouden wij zegg.911 dat, al was het dan ook ten koste van een paar natte voeten, men geen ver- geefschen reis heeft gemaakt. Zooals boven reeds is opgemerkt, is over het stuk zelf zooveel geschreven dat het ons mocielijk zou zijn niet in herhalingen te vallen, als wij ons ook er toe gingen zetten. Wij zeggen dan ook' maar alleen dat het een stuk is dat gaarne op het tooneel gezien wordt en dat er niettegenstaande het een blij spel is, scènes in voorkomendie een eenigs- zins gevoelig menscli aanpakken. Over de vertooning kunnen wij kort zijn want werkelijk alles was even goed. Dc gchecle voorstelling kenmerkte zich door een distrutie en geacheveerd- heid een „Koninklijke" vcreeniging waardig. Den hpcr La Roche zag men, geloo- ven wij in Amersfoort voor de eerste maal en wij meenen, dat de kennisma king niet tegengevallen is. Welk een groot acteur! liet is een waar genot om met aandacht dat spel te volgen. Vroeger zagen wij den heer La Roche in een drama opt reden, maar veel liever zien wij hem in een vroolijk stuk. Het was* een rol, welke onze groote van Zuylcn ook heeft vertolkt en toch welk een verschil in opvatting. Wij zagen Maandagavond duidelijk, dat de heer La Roche geen copieën maakt maar zelfstandig, werk levert. Het groote onderscheid kwam ons voor hierin te liggen, dat deze Zi.id Nederlander minder druk op het tooneel is, dan van Zuylen was. Hulde aan dezen Vlaming voor zijn goeden uitspraak -van de Nc derlandsche' taal, dit zal studie gekost hebben. Mevrouw van Korlaar was ook uitste kend, haar grime en type geheel inde rol. Zij speelde zoo, dat men werkelijk medelijden met de goede ziel kreeg als haar man zoo tegen haar begon op te spelen. De slotscène van het 2e bedrijf met haar man, als zij knikte van hem niet te grof te vinden, was heerlijk. Wilhelm is wel de meest ondankbare rol uit bet gehecle stuk en de heer Arbous maakte er veel goeds van. Een complimentje voor de nette uniform en dè wijze van dragen. Gusti was eenvoudig een meer dan lief persoontje en wij gelooven, dat als alle slagers zulke alleraardigste meisjes in hun winkels namen er niemand meer vleesch kocht aau een abattoir en zeker niet het garnizoen Amersfoort in het slachthuis te Utrecht. Rika Hopper is enorm vooruitgegaan want zoo natuurlijk een eenvoudig meisje te spelen is niet gemakkelijk. Haar langdurige ziekte heeft haar persoon en haar spel er niet op achteruit doen gaan. Wij genoten het meest van haar in liet tweede bedrijf in dc scène met den gezakten Rudolf. Het was een lust om er naar te kijken. Dat de lieer Chrispijn over veel ta lenten beschikt was ons bekend doch, dat hij zoo goed de kunst verstaat van grimeeren hadden wij vroeger nog niet opgemerkt. Ilulde voor den mooien kop. Het type van „vieux baron" vertegenwoordigde hij in [de perfectie. En zijn spel Dat was als altijd, zonder weerga. Prachtig! Vader en zoon waren Maandagavond als acteurs ban elkaar gewaagd, want Toiiruiairc toonde voor de zooveelste keer welk oen geroutineerd en beschaafd toonoelspclcr hij is In alles, in typeoring, spraak en spel muntte hij uit. Zulk een rol op zijn leeftijd zoo te kunnen spelen' is slechts weinigen gc- geghv en Den wijnhandelaar Range zagen wij als wij ons niet. vergissen door den hcei' Yercnet vertolken, mplaats van door dén heer Kreeft. Ilij was goed in zijn rol, alhoewel in den aanvang wat overdreven. De 5 damcsL'olIcn van Lotte, Else en Röschen 11 immer waren in goede handen. De kaffee-klatsch-scène ging van een leien dalcje en Mevr. van Gijtenbeek was werkelijk af en toe een schrik voor jonge mannen, die aan een huwelijk donken. Mevr. Richard-Braakensick was buiten gewoon goed gekleed in hetgeen zij moest voorstellén terwijl liet scherpe in haar wijze van spreken alles uitste kend tot zijn recht kwam. NN ij konden ons dc vrees van Rommel in haar tegen woordigheid best voorstellen. Mej. Morel kwam in het 3e bedrijf, het meest tot haar recht, zij speelde lief en natuur lijk en zag er aardig uit. Haar optreden tegen Rommel over zijn houding tegen over Vilhelm ging best.. Ten slotte nog een woord van lof voor de regie. Vij konden Maandag avond weer zien welke een talent de regisseur van het Nedcrl. Tooneel heeft om van ons akelig klein toonéelfje te maken wat er van te maken is, want de slagerswinkel op den achtergrond was zoo handig in elkaar gezet, dat men niet kan begrijpen dat de ruimte toch eigenlijk zoo nauw is, dat men slechts juist tussclieii het achterdoek en den muur kan passceren. Als het Bestuui van Amicitia nu nog eens iets w ist te verzinnen om de tempera tuur in de zaal wat lager te houden dau zal het gelooven wij aan vele Amen foorters een groot genoegen doen. Maar wij mogen niet te veel eisch en want we hebben nu ten minste eens een paar goede voorstellingen en vroe ger hadden wij niets. Men schrijft uit Utrecht aan dc N. R. Ct. Een tentoonstelling als nu „Voor dc Kunst" ge.eft, dwingt den bezoeker tot eerbied voor de degelijkheid van het werk, bewondering voor de veelal bereikte schoonheid. Óp gansch verschillende wijzen, naar verschillende opvattingen, met verschillende middelen is er gewerkt, maar gewerkt is er door allen die hier exposeeren met een ijver, een sterkte van wil om te bereiken dc visie die elk zich van zijn kunst voorstelt. Van het jagen naar effect, naar de oogcnblixke lijke bekoring, het artistiekerige, het particuliere, zooals we dit voor ecnigc jaren nog zagen, soms nog zien, is hier geen spoor. Het is kunst die meestal tegelijk liet kunnen van den maker openbaart, en waar niet liet volkomen kunnen, dan het met ijver trachten daar naar. We denken aan dit werken vooral bij Mevrouw Baukema-Pliilipse die liier drie verbazend knappe pentcekeningenheeft: een kerk en twee stadsgezichten en bij den heer Haverkamp, die ccn bouwland met wilgestoinpeii, een dorpstraat en boerenerf zond. Nu voor 't eerst zag ik bij Haverkamp bereikt w at hij in vroeger werk miste: dc aanschouwing van het geheel. Niet minder uitvoerig is het werk, maar elk ding is meer deel van liet gansche; we beginnen er iets van tc merken, dat Haverkamp behalve zorg zaam teekenaar ook aanschouwend kun stenaar is Wel wisten we dit van Dupont. Maar mooier dan eenig van z'n vroeger werk is mij liet hier. tentoongestelde portret van professor Treub. Want hier vergeet men wat in zijn ander werk vaak zoo sterk in 't oog springt, de behandeling; niet meer komt ons op dc lippen: dit deel is mooi en dat niet: het portret geeft een. gevoelige impressie van den mensch in karakter en uiterlijk beter, ook clan zijn Steinlcn vroeger. Daarnaast behalve de trekkende ossen, ook mij onbekende trekkende paarden, waarvan vooral dc kop van ecu der achterste paarden, van buitengewone uitdrukking en schoonheid van uitvoering is. Voor 't eerst zag ik de koper-, houtgravures en litho's van Aarts, Niet zoo gevoelig als Dupont, maar met wat krachtige expressieve lijnen staat er die kop van eegens, 'en hoe zeker die stoere polderjongens. W e denken aan onze oude graveurs en zien Aarts een volger van deze. Maar behalve lijn- expressie geeft hij ook kleur, vooral in zijn krachtige litho's van avondfeest „Bankholiday." Aarts moet vroeger zeer verfijnd symbolistisch, droomerig geschilderd heb ben bij dezen zien w e weer als bij zoo- velen in onzen tijd, den terugkeer naar de aarde uit mystische droomlanden, het pian tot den arbeid, om in het leven taande en arbeidend, door dien arbeid, en door bet leven, toch, oil zekerder dan vroeger dc schoonheid die verdroomt, te bereiken. En zoo ook Toorop, ook hij ging weer dicnzólfdcn weg: den weg naar liet leven, maar niet geheel verliet hij do symboliek, trachtte ze soms in zijn weergave van het Ion en binnen tc voe ren. t Behalve de bekende kop van den Katwijkschen pastoor, ccn kop van een boer die wat grof is en twee zwartkrijt- teekeningeu, een spittende vrouw en de zaaiende man, geteekend op die zekere en toch vlotte wijze, die we uit een vroeger periode kennen, zijn hier kleine ldeurteekeningen, een in water verf, de anderé in waseh-klcurkrijt Licht, licht, o zoo licht en zonnig zijn ze, niet alle gelijk mooi; maar er zijn er zoo héél mooie bij: een schaapje in con veld, meisjes aan 't strand, een moeder en kindje in ccn tuin vol zonne schijn, een meisjeskopje, en vooral, dit is mij 't mooiste: een jonge boerin ha kende buiten zit ze; 't hoofd ge bogen, alles in bloei en licht, en licht zij-zelve, en stil gelukkig en vredig. Wie goed toeziet merkt duiven, om haar vliegend, symboliek nog, maar ccnc vau 't leven nu. Eenigszins in dezelfde zaclite stemming, maar minder licht, meer droomerig komen wre bij 't zien van Mouhjn's werk, dat ook vaster werd. Y ooral mooi is hier een landschap „Zo mcr", met drijvende wolken. Heel anders is werk van Etienne Bosch, die niet het Nedci'landsch landschap herschept in zijn fantasie, maar die de op zich zelf meer fantasie-wekkende landschap pen van zuidelijker landen kiest. Voor 't eerst zag ik hier werk van (Joheii Gosschalk, dat zeer verschillend is. Naast portretten, die of krachtig of gevoelig zijn als het Laarder boertje en het portret van Jan Veth, zijn er andere slap, onvast. En daartussohen ver van deze alle afstaande, ver van *'t precies doorwerkte doordachte, van 't verfijnde ook, ban gen hier losse, geniale krabbels van Van Looy: schetsen van zijn reizen, een leeuw, een groote zwarte poes alsof Noor een venster met ijsbloemen. Is 't de poes uit zijn mooi onvergetelijk verhaal, een expressieve jongenskop, en daarbij een krabbel van een oude vrou wenkop, geniaal als alleen groote meesters dat kunnen. Smaakvol geplaatst zijn tusschcn dc teekeningen en litho's^ 't beeldhouwwerk van Therese van wier kleine figuurtjes vooral gevoelig en harmonieus van lijn zijn, dc bronzen van Dupuis, de expressie \an beweging en sentiment, geeft in de „Siraatniuzi kant" en „arm popje" en eindelijk dat merkwaardig werk van Mendes de Cost a die in z'n ceramiek een geheel eigen kunstuiting heeft te voorschijn gebracht Er is liet naieve in, dat boorenaarde werk hebben kan, maar dit tot een hooger plan gevoerd, en liet is interes sant hier in de verschillende beelden en beeldjes te bemerken, hoe hij met het zelfde middel en materiaal bereikt, de weergave van de meest verschillende levenszijdeu, van 'dc meest ordinaire voorstellingen tot die welke de harmo- nieüsc lijn en beweging vereischen: de oude doove juffertjes die elkaar in 't oor roepen en liet plompe kind, dc javaansólie. vrouw met haar expressief gezicht, waarvoor kleur en stof van 't, aardewerk zoo goed past, gelijk den neger ook, de clown, waar tot zeer sim pèle lijnen beweging en expressie zijn vereenvoudigd, tot dc vrouwenfiguur ..l it hot blad", waar hij realist gebleven, bereikt de schoonheid en harmonie van vorm, die meer idealistische kunstenaars hun uitsluitende eigenschap noemen. Dan, behalve de ceramiek, zijn er twee bronzen: een kinderkopje en een kindje zuigend op pijp drop of peper munt: „liet snoepertje," ook weer inet die echtheid van opvatting en weergave die hem in al zkn werk eigen is, en een Huizer vrouwtje in eikeuhout gesneden, welke vormen tot de meest essentieele herleid zijn. Hedenmiddag brak een felle brand uit in het pakhuis tot berging van tabak op 't Zand, toebehoorende aan den heer A. Herschel. De groote voorraad droge tabak leverde een uitmuntend voedsel aan de 'spoedig om zich heenslaande vlammen, zoodat in een oogenblik het gcheele gebouw in lichte laaie stond. Aan blusschen viel niet te denken, vooral niet met de dunne waterstraal tjes die, door de spoedig ter plaatse zijnde brandweer in het vuur werden geworpen. Hot gebouw7 brandde tot den grond toe af. Alles was verzekerd bij de firma André dc la Porte te Arnhem. D8. J. 0. Manssen, Evangelisch Lu- therseh predikant, 's 14 age sprak Zondag; bij de herdenking van zijne veertig jarige ambtsbediening naar aanleiding van de woorden uit Markus 7. vers37: Hij heeft alles wel gemaakt.Achtereenvolgens nagaande zijn werkkring in de gemeenten Stadskanaal Amersfoort, en nu geduren de bijna 35 jaren te 's-Gravcnhage, herdacht ds. Manssen met vreugde en blijdschap in liet hart al zijn weder varen, daarbij allereerst denkende aan zijn ouderlijk huis, aan do opvoeding van zijn ouders genoten, waardoor hij later tot de keuze van liet ambt van evangelieprediker is gekomen, van welk imbt hij allengs meer de groote be- teekenis leerde beseffen en waarin hij zich steeds hoogst gelukkig heeft ge voeld. Zónder ecnigo partij tc dienen was liet zijne behoefte te liefde van Christus? te prediken. Hij herinnerde er aan, dat hij in den aanvang ook een strijd heeft medegemaakt op godsdiens- stig gebied. Ook ondervond li ij veel teleurstellingen zelfs tegenwerking, doch de vreugde was grootcr dan dc smart, de zegen grooter dan de beproeving. Het besef „God heeft alles welgemaakt", gaf hem moed om met vertrouwen de toekomst tegemoet te gaan op den on bekenden weg. Nadat ds. Manssen in 't bijzonder nog een woord van dank had gericht tot verschillende trouwe vrienden, ambtsbroeders, kerkelijke col leges en dc gemeenteleden, werd hem een lied toegezongen, gemaakt door zijn vriend, den emeritus predikant ds. J. A. Boch ringer. Het spreekgestoelte in het kerkge bouw was met groen versierd. In den namiddag werd de jubilaris aan huis gecomplimenteerd, door den grooten kerkeraad, liet college van het wecsbe- stuur en een damescomité,* dat zich had belast met het verzamelen van geld uit den boezem der gemeente om den grijzen lecraar een blijvend aandenken te ver- ceren. Namens allen bier tcgenwo >r- digen, werd ds. Manssen door ds. A. de Mcijere toegesproken, die hem ook geluk- wenschte met zijne benoeming tot ridder in dc orde van Oranje Nassau. Er werden hem bloemen en een enveloppe aange boden. vergezeld van een album, be vattende ccnc opdracht, liet in het kerk gebouw den lecraar toegezongen lied, de handtêekeningen van de drie dienst doende predikanten en de overige leden van den grooten kerkeraad enz., dc namen van allen die tot het ge schenk haddden bijgedragen, alsmede een sc-lietsteckening van ds. Mansscn's eerste gemeente (Stadskanaal). Burgerlijke Stand. van 7 Jan. tot 11 Jan. 1905. GEBOREN: Ilcndrika Lcuntje, d. van C. de Rijke en H. 4,osl. Frouwko, d. van J. Aikens en J van Bocijen. ONDERTROUWD; R. Struve en M. Vomooys. OVERLEDEN: Estclla van Orcwcl, oud 24 jaar, ongehuwd. Rebekka Vos, oud (54 jaar. Diedcrilca ller- mina Zwier, oud 52 jaar, ongehuwd. Bcrnardina Jacoba Eeckhout, oud 51 jaar, wed. vau \Y. de Kruijf. Johanna Hu berd i na Catharina, oud 1 jaar. Tennis Gcijtenbock, oud (51 jaar, wedii. van A. Hoflffrid. M. Brinkman, oud 64 j. SPORT. De compctiticmatch (3e klasse N.V.B.) Zondag j. 1. op het terrein aan den Lcusderweg tegen Hercules II uit Utrecht gespeeld, werd door U. D. 1. I met 43 gewronnen. lieden overleed ten onzen huize tot onze diepe droefheid, na een korte, ongesteldheid, in den jeugdigen leeftijd van 24 jaren onze innig geliefde nicht Estella vail Crewel. E. KL ASSER. A. KLASSER— Van Crewel. Amersfoort, 7 Jan. 1905. Arnhemsche weg 25. versolt en gerookt, voor zcfcyoeelde levering. oote droefheid Br. fr. onder letter ll. r« GROOT, Haarlem. aclitc waurlyk klank m haar stond versteld, is het Ik sta

De Eemlander | 1905 | | pagina 3