Buitenland Allerlei Stadsnieuws. Vergadering mogelijk zou zijn? Wel heel eenvoudig, lezer, dat kon dr. ICuyper hier om doen: Als 't een maal tot die samenwerking komt, zijn de kleine luiden wakker geworden, is de „antithese" hun een in-valsehe poli tieke leuze gebleken en daarom door dr. ICuyper gauw overboord geworpen. Dat wij, vrijzinnigen, dan 't onze doen, om dien ballast zoo gauw moge lijk te loozen! In de wateren van Kiel werden in de laatste dagen massa's haringenen sprotten ontdekt. De vissehers voeren uit om hun slag te slaan, doch keerden tot hun verbazing met leege netten te rug. De visschen waren al weer ver dwenen. Men neemt aan dat de scholen door den storm in de baaien en kreken van Kiel gevlucht waren doch zoodra het weer wat opklaarde, het ruiuie sop gekozen hebben. De Zweedsche stoomboot „Adolf", was getuige van een aangrijpende ramp. Jn het Skagerak zonk een onbekend geble ven driemaster. De bemanning gelukte het nog eenc boot uit te zetten en de „Adolf" maakte zich gereed om de schipbreuke llngen te redden. Op cen6 kwam een groote vloedgolf, die het bootje omsloeg. Allen verdwenen in de diepte. Van driemaster noch reddingsboot werd iets meer ontdekt. Een auto-renner met zijn chauffeur komen een ijzerwinkel binnen. „We willen spijkers van u hebben." „Tot uw dienstwat voor spijkers wenscht u „Van die met groote koppen, die met de punt rechtop op den grond blijven staan als je ze over den weg strooit." „Ah, zooU bedoelt ren-spijkers. We hebben ze eerste qualiteit. Gister hebben wc ze nog aan meneer X (die den volgenden dag concurrent van den kooper zal zijn op de auto-rennen) ver kocht. Tien pond moest hij er hebben". „Uitstekend. Geef ons ook tien pond en stuur de rekening aau meneer X." In liet proces Masseur, een schan delijk kwakzalver, die zich schuldig maakte aan „opzettelijke (looding van een komend leven", is door de recht bank te Berlijn vonnis gewezen. Masseur werd veroordeeld tot vijf jaar gevange nisstraf, tien jaar eerverlies en zes weken hechtenis. Een paar meisjes die bij het bedrijf van Masseur geholpen hadden, kregen drie tot zes maanden en twee werklui twee maanden. „De Volksstem" heeft van een oud ambtenaar der Republiek eenige Kruger- anecdoten gehoord, waaronder deze: Eens werd bij gelegenheid van een vit ting van den uitvoerenden Raad dooi den heer Jan Marais, toen auditeur-ge neraal, aan den president medegedeeld, dat do Hollanders thans ook een maat schappij van een millioen pond gedo teerd hadden ter ontginning van mij nen. „Zoo", antwoordde de presa. „die slechte goed kom te laat, ik heb nu al die goud weggegeven aan andere nieu- schen." „President", merkte een daarbij staande Nederlander op, „hoe kan u zoo slechte praten van mijn natie?" „Ja, julie natie is maar stadig, al te stadig. Toen ik van ze geld hebben wou voor die Delagoabaai spoorweg, sturen ze mij een kabel en zeggen ze: ik moet nog een beetje geduld hebben, want er is gerucht van oorlog. En weet wat ik liulle geantwoord heb? - Ik telegrafeer hullc Deuteronomium. en daar staat: „Gij die uwe goederen, opbergt op geruchte van oorlog, bergt ze op tot den dag des oordeels, als wan neer er geen geruchte van oorlog meer zal zijn. Aan den Rand waren aan elk kerk genootschap een zeker getal erven ge geven voor den bouw van godshuizen. De Joden kwamen zich bij den presi dent beklagen, daar ze maar de helft van 't aantal erven hadden gekregen, dat andere gezindten was toegestaan. Maar de president wilde van de klacht niets weten en hield maar vol: Dit is helemaal recht. Ik geloof die hele Bijbel en julie maar voor die helft, 't Is daar om rechtvaardig, dat julie half zooveel erven krijgen als die anderen. Als julie die andere helft van de Bijbel ook ge- looven, zullen jullie die andere erven ook krijgen. Bij de opening van den spoorweg naar Vcreenigiug waren de president, zoowel als de vice-president Xic. Smit bij de Yaalrivier gekomen. De laatste ging met een pont naar de overzijde der rivier om daar de in aanbouw zijn de werkende te zien. Teruggekeerd drong de vice-pres. erop aan: „Toe president, ga nu ook eens kijken." „Nee, Ni colaas", lachte hij, „jij is al te skelm. Jij weet, als ik half pad o'er de Yaalrivier ben, dan ben jij president en dan teken jij gou een paar besluitjes, die mij in moeilijkheid brengen. De Japanners zijn er 1111 op voor bereid 35.090 krijgsgevangenen uit Port- Arthur te herbergen. 5000 zullen onder dak gebracht worden te Tengakhala en 20.000 te I amatera, nabij Osaka. De overige zullen worden verdeeld over verschillende steden, in groepen van 3500 tot 4000. Luitenant Mirski, die zich te Matsoejama bevindt, zal waar schijnlijk levenslang gevangen gehouden worden, wegens zijn herhaalde pogingen om te ontsnappen. -Binnenkort zal, naar de Daily Te legraph verneemt, een zijlijn van den spoorweg Seoel-Eoesan voor het verkeer geopend worden. De pro-Japanners te Seoel houden zich in den luatsten tijd volmaakt rustig. UIT DE PERS. Vrijz. «lom. Rond. I.ihernle l uit en «Ie overige liberalen. Thans schrijft het „Sociaal 'Weekblad" (mr. J. Limburg) het volgende: Toen wij schreven, dat Bond en Unie bij het stellen van candidaten het alge meen kiesrecht niet zouden kunnncn loslaten, gingen wij uit van het denk beeld, dat liet program van actie toch niet wegneemt dat zoowel de Unie als de Bond reeds in 1901 beide het alge meen kiesrecht als een hoofdbeginsel beschouwden. Alleen achtte .de Unie het algemeen kiesrecht en de daarvoor noodige Grondwetsherziening niet urgent en de Bond vvèl. Nu is het volkomen waar, dat het program van actie zelf plaats laat voor tegenstanders van al gemeen kiesrecht in de samenwerkende coalitie, maar tot nog toe is niet gebleken, dat men van oud-liberale zijde het blanco- artikel 80 wil aanvaarden. I11 de Kamer werd het door den heer Tydcman be slist afgewezen. "Vandaar dut op 21 Janu ari a. s. dan ook niet tot stand komt een samenwerking tusschen Bond, Unie en oud-liberalen doch tusschen Bond en Unie alleen. En 1111 gaat het toch niet aan van de samenwerkende partijen, die beide zijn voorstanders van alge meen kiesrecht, te eischen, dat zij can didaten moeten stellen, die het program van actie feitelijk reeds hebben afgevv ezen. liet is mogelijk, dat Unie en Bond der gelijke staatslieden niet bestrijden 111 de districten die zij reeds bezet houden of in die plaatsen, waar zij een overwegen de meerderheid ondei de kiezers achter zich hebben hoewel die plaatsen met den dag zeldzamer wordeu, maar dat men hen ook zou moeten candideeren in andere districten, dat lijkt ons inderdaad een oiscli, dien men alleen kan stellen, indien men wil dat Unie en Bond hun geheel verleden zouden willen uitwissehen. Niet wij zijn dus degenen, die de „coalitie" w illen „verijdelen", maar haast zou men zeggen, dat zij die de Unie zoo waarschuwend den vinger voorhou den, liever zagen, dat de Unie en de Bond het samen niet eens werden. Voorna melijk geldt dit van hen, die de onzin nige stelling verkondigen, dat de samen werking voor de Unie een leeuwencon tract zou zijn. Voor al wat conservatief is, zou mislukking der samenwerking inderdaad ook een buitenkansje zijn, voor wie een krachtige vooruitstrevende politiek wenschen, ware het echter een teleurstelling. ütaatkuuiligc Ri-lcveu van uil*. S. ran Houten. Mr. S. van Houten schrijft in n°. 9 van de nieuwe serie zijner Staatkundige Brieven onder meer De spannendste dag van mijn geheele politieke leven was de 4e Juni 1896, waarop do Tweede Kamer hare beslis sing gaf over artikel 7 der Kieswet, waarin het gemeentelijke kiesrecht wordt geregeld. Tegenover de obstructionis- tisclie politiek van Borgesius-Ivuyper kon ik bij de artikelen betrekkelijk het Rijkskiesrecht met eenig beleid op ecne meerderheid rekenen, maar bij liet ge meentelijk kiesrecht lieten vele vrienden mij in den steek. Tak had er indertijd geen voorstel over gedaan en zelfs zijne zienswijze er nooit over geuit. Aan diens gedragslijn sloten zijne luitenants hij zelf was door ongesteldheid afwezig zich aan door oen amendement 0111 het gemeentelijk kiesrecht voorhands te houden zooals het was. Dit amendement kon ik afdoende bestrijden als een meesterstuk van obstructionismc, wijl het ook de invoering van Sprenger van Eyk's wet op liet personeel vertraagde en belemmerde. De voorstellers zagen zich genoodzaakt het in te trekken. Maar ook van twee bevriende zijden werd ik aangei allen door \V. II. de Beaufort en andere met een amendement om op aanzienlijk minder ruime schaal in de gemeente kiesrecht toe te kennen en door Byttersen met een amendement 0111 de additioneele voorwaarde voor de kiezers, die |liun rijkskiesreclit niet aan behistigaanslag ontlecnen, dat zij in een gemeentelijken hoofdelijken omslag moe- teil betalen, te doen vervallen. Ook deze amendementen hadden geen kans van slagen, maar de vraag was of van de voorstanders niet zóó velen bewogen konden worden tegen mijn voorstel te stemmen, dat de obstructonisten indirect hun doel konden bereiken en gelegen heid kregen hun slag te slaan. Beide amendentcn werden verw orpen, en het rcgceringsvoorstcl werd met -15 tegen 44 stemmen aangenomen. Elke stem, zegt de schrijver, was beslissend, en het is wel een der bontste stemlijsten, die in de Handelingen te vinden zijn. Na de namen der vóór- en tegenstem mers te hebben genoemd, gaal ml'. Van Houten voort De naar ik geloof door Borgcsius- Kuyj er mot zekerheid verwachtte over winning was voor lieu in een nederlaag verkeerd en een gemeentelijk kiesrecht verkregen tot aau de grens, die en de Grondwet, én verstandig staatstbeleid toelaten. De grootste invloed op weifelende stemmen was uitgeoefend door het ar gument, dat ik, mede als hulde aan het in icht en beleid van onzen, aan het land te vroeg ontvallen staatsman Scliaepman, hier in diens w oorden terug geef „Wanneer eenmaal deze kieswet tot stand gekomen is dan weuseh ik voor 111 ij bij de kiezers met andere vra gen dan kiesrecht-vraagstukken op te treden. Niets is voor een land en niets is voor een volk zoo verkeerd, dan wanneer het steeds de grondslagen van zijn staatsrechtelijken staat ziet wijzigen en bestrijden." Een argument, dat natuurlijk slechts kracht heeft voor hen, die [den 'staat goed bestuurd wensclieu te zien, niet voor agitateurs van beroep, die de staats organisatie trachten te ondermijnen of in troebel water willen visschen. Waarom dit een en ander in herinnering gebracht? Omdat de geschiedenis zich herhaalt en wederom :h' vercenigde uijzinnig- democraten en Borgesiaahsche unionis ten op het stuk van het gemeentelijk kiesrecht met gedekte «schotels willen dienen. Een blanco-artikel 8) is nu de leus en ik wil aannemen, dat met het artikel omtrent het rijks-kiesrecht artikel 127 omtrent het provinciaal kiesrecht moet staan of vallen, zoolang cle organisatie van de Eerste Kamos niet veranderd wordt. Maar ten aanzien van het gemeente lijk kiesrecht hebben 'lak, Drueker, Borgesius en hunne volgelingen, even zeer als ik steeds gelccraard, dat dit niet pers e naar dezelfde regelen moest worden toegekend als het rijkskiesrecht. Daarom mag in het nieuwe urne- of fusie-program niet ontbreken wat men met artikel 143 der Grondwet en het gemeentelijk kiesrecht wil. Dit is noodig voor degenen, die het unie-program ernstig opnemen en als iets meer willen beschouwd hebben, dan als ecne leus, die samengaan van ongelijk gezinden veroorlooft en hun gelegenheid geeft aan liberalen, die er voor uitkomen, dat zij van allemans- kiesrccht niet gediend zijn, den hand schoen toe te werpen, hoewel men zelf weet, dat er van Grondwets-herziening in sociaal- of vrijziniiig-democjatischen geest in de volgende Kamer al eveu weinig komt, als in de tegenwoordige. Wat Drucker-Borgesius over 4 jaren w illen doen, kunnen zij reeds nu. Maar naar liet schijnt duiven zij liet blanco plan niet aan een ernstig debat bloot stellen, liet is en blijft, gelijk Kolkman liet geestig qualificeerde, een „parade paard van liet zuiverste bloed", uit sluitend voor de bonds- en kiezersver gaderingen. Ik hoop er in een der vol gende blieven het een en ander over te zeggen. Die alte Geschichte, die immer neu bleibt heeft dezen keer toch eens een heel bizonder verloop gehad. Althans we lezen in het Yad. „Ze waren overburen in de och, laten we de straat (in den Haag) maar ongenoemd laten. Zij was jong en hij was jong, ze waren geen van beiden leelijk, geen wonder dus dat ze op el kaar verliefd en later verloofd geraakten. Zij kreeg zijn portret en bij liet hare, zij hing het portret op in de huiskamer waar ze er eiken dag naar kon kijken. Zoo leidden ze een idyllisch leven tot... dat er een twist ontstond, een huiselijke twist die beiden van elkaar deed schei den. En op een mooien dag schreef hij haar af. Zij was radeloos van smart en een in oogenblik van droefheid sneed ze met een scherp nies zich in den pols. Ge lukkig werd dit bijtijds bemerkt De wond werd verbonden en ze verkeert thans buiten gevaar. De ouders van het meisje waren echter vertoornd op den wispelturigen jongeling en hedenmorgen haalden ze zijn portret uit de huiskamer en hingen het voor het raam aan de straat, versierd met het onderschrift: „Dit is de grootste lafaard en huichelaar ecu tweede Vcltman in zijn rol." En voor de woning keken hedenmor gen groepjes menschen, heftig bewegend en babbelend naar het portret aan het raam. Ja, „de liefde is een aardig (of beter eigenaardig) ding zooals liet liedje zegt, er kan soms vreemde omstandig heden in liet leven roepen. Zoo woont in het dorpje Condekorkque-Branche bij Duinkerken de heer de Lecigne een 50-jarige landeigenaar, die gehuwd is met oen zeer jonge vrouw, (waarom trouwen menschen van 50 jaar ook niet met hun grootmoeder?) en haar sinds gcruimen tijd van ontrouw verdenkt. Tot voor enkele dagen wist hij echter nog niet, met wion zijn „aangebeden Louise" het hield. Nu heeft hij liaar ovenwei betrapt op liet lezen van een minnebrief. IIij ontrukte "haar het haar zeer conipromitteerendc schrijven, waar uit duidelijk bleek, dat zijn mouw in ongeoorloofde betrekking stond tot den inspecteur van politie Devink. Do bedro gen echtgenoot ontstak in woede en bracht zijne vrouw met een mes een paar levensgevaarlijke wonden toe. En nu volgt het pikante naspel: Devinck, do verleider, kreeg de opdracht, den lieer de Lecigne in hechtenis te nemen, van welke opdracht hij zich als een „correct" politic-ambtenaar kweet. Naar sommigen beweren, zal de in specteur tijdens liet voorarrest van den hr. Lecigne, niet liet oog op mevrouw de L's eenzaamheid zijn intrek nemen op het kasteel. Gunstig steekt tegen zooveel „nieu- sclielijke" ontrouw de trouwe liefde af van een Brcdasehen hond voor een vrou welijke rasgenoote. Een onbeheerde hond, gevolgd door een drom aanbidders, was dooreen man naar het politiebureau gebracht. Lang bleven de dieren wachten of hun rasge noote weder buiten zou verschijnen, maar toen dat niet geschiedde trokken zij een voor een af. Met uitzondering evenwel van een, een zwarte gladharjge. Deze wachtte den ganschen middag dooi en toen eindelijk tegen den avond de in bewaring genomen hond, die van Giu- neken afkomstig was, door de St. Anna- stiaat liet bureau verliet, bad de ver eerder dien uittocht weldra in den neus en volgde zijn favorite. De vrouwtjes-hond, die blijkbaar haar huis niet heeft kunnen bereiken en we tende dat zij op liet politiebureau wel beschermd was, keerde 's avonds terug naar het bureau, en geen kwartier latei- had zich ook de zwarte glad karige weer op de Markt opgesteld. Hedenochtend verbleef de vrouwelijke Canus familiaris nog ten bureele, terwijl haar standvas tige vereerder onvermoeid haar komst afwachtte. De roem van Romeo en Julia, Lcan- der en Hera, Bhilenion en Baucis, Yin cius en Lygia, Abeillard en Heloïse, zinkt bij zooveel trouw in 't. niet. van Commissarissen van „De Eeinlandei" op Komlicg 22 Januari 's morgens li.ilf rit'. llt-1 is «Ir plielit van ie«lcr irijzinniKi' in liet «listri et Anierstonri, y.aeli <ip «nis M.ul t<- aiionnceren. Wie «lat «loet st«*iint li«*t inaehtiKSte propa- gau<la-mi<l<l«-i tour «Ie vrijzin nige beginselen. <*n licipt uie«le in stand Iioutleii een «mout* l>e«*riijk «tapen in verliieziugg- tij«l«*u. Nieniaiul t er/.uiine zijn plielit. Van Zondag 22 tot Donderdag 26 Januari zullen de gebr. Albert nit Breda, alhier in Amicitia voorstellingen geven niet 11un bioscope. Als we er aan denken, welk een groot succes deze lieeren met de kennis hier niet hun voorstellingen hadden, dan twijfelen we er niet aan, of ook thans zal liet bezoek wel bijzonder druk zijn. I )e 3e abonneinents-tooneelvoorstélling zal Dinsdag 31 Januari in Amicitia ge geten worden. Opgevoerd zal worden hot bekende tooneelspcl van Jlir. Van Riemsdijk „Men Culpa", hetwelk gegeven zal wor den door het Ilaarlemsch tooneel. De afdeeling Amersfoort van de Sociaal- Democratische-Aibeiders-Partij heeft in haar gisterenavond gehouden vergadering besloten Zich bij de a.s. herstemming op Dinsdag 24 Januari te onthouden, en mitsdien niet aan de stemming deel tc nomen. De heer H. G. Verhaar, onderwijzer aan de openbare school 3e soort (Pun- tenburgorlaan), komt voor als no. 3 op de voordracht voor '2 onderwijzers aan de school no. 3 te Nijmegen. De le luit. 1>. J. Gorter en de 2o luit. G. Knijper, beiden van het 5e rog. inf., tvordcu 1 Februari ontheven van hunne detacheering bij de normaal- schietschool te 's-Uravenhage. Maandagvond wordt er in de Arend een vergadering gehouden, uitgeschreven door de commissie van voorbereiding voor de oprichting van een afdeeling van „Het Groene Kruis". Er moeten reeds een 150 tal leden zijn toegetreden. De le-luit. \Y. J. J. Hasselbach, van het 10e reg. inf., wordt 1 Mei ge detacheerd bij hot le rog. veld-art. te Amersfoort. Bij beschikking van den minister van oorlog is de ritmeester jhr. E. W. von Wraugcl auf Lindcnberg, met ingang van 1 Mei 1905, op zijn verzoek, eer vol ontheven van de betrekking van ritmeester-instructeur bij de Rij- en Hoef- smidschool. Uit Haarlem meldt men aan de N. R. et: "Woensdagavond te 7 uur werd aan gevangen met den schoonheidswedstrijd op floret, waarvoor 16 deelnemers waren. Kapitein adjudant Schönstedt, kapitein Muller on de luitenants Muschart, Koning en Hubert van Blijdenburgh traden op als juryleden. De uitslag was: 1ste prijs Van Pareren, Kon. Mil. academie, 413 punten; 2e prijs Verheijen, Kon. Mil academie, 412 punten. l)e colonne-wedstrijd geweer had tot uitslag: 1ste prijs Koloniale reserve; 2de prijs dc vereeuiglng E. M. M. A. van het 5de regiment infanterie; 3de prijs liet 10e regiment infanterie te Haar lem, waarvoor miliciens uitkwamen; 4de prijs Leonidas, van liet regiment genie troepen te Utrecht. Dc uitslag van den schoonheids-wcd- strijd sabel is: 1ste prijs Kraay, marine, Amsterdam, 436 punten: 2de prijs De Lange, marine, Amsterdam, 434 pun ten. Aan Leonidas werd de eerste prijs toegekend voor de colonne-lange stole. (Dc beide andere ingeschreven vcr- eeuigingen waren niet opgekomen. De schoönhcidswedstrijd-gewcor heeft tot uitslag: 1ste prijs Van Pareren, Kon. Mil. academie, 411 punten; 2de prijs Sjerp, 7de regiment infanterie, 409 pun ten. De uitslag van den wedstrijd op ge weer, 2c afd., personeel, was als volgt: Iste prijs Rademakers, le reg. vesting artillerie; 2c pr. J. Katerberg, 5de reg. infanterie, 3e pr. Keyzer, marine, Am sterdam; 4de pr. Roorda, 2e reg. inf.; 5de pr. C. van Koon, 10e reg. inf.; 6de pr. Jolink, 9e reg. infanterie. Jhr. J. A. Hoeufit, volontair ten kan tore van den Gem. ontvanger alhier, komt als No. 2 voor op de aanbeveling van B. en W. van Yianen voor ontvan ger dier gemeente. Als nieuwe abbonné's voor het plaat selijk telephoonnct hebben zich in de laatste dagen weer een drietal opgege ven ml. Mr. H. J. M. v. de Bergh, Bergstraat 33, \Y. Wolff Langestraat 47 en Magazijn „de Moor" Langestraat 12. Gisteren is aangesloten het Gast hui- „Aldcgonde" met No 121. De prijswinnei-8 van j het schermcon- cours te Haarlem van het oe Reg. luf. werden hedenmorgen door de staf- muziek van den trein gehaald. Jleileilecliug. Maatschappij tot Bevor. der Toonkunst,, Afdeeling Amersfoort. LVIIlste uitvoering door dc zangver- eeniging op Zaterdagavond 28 Januari 1905 te 8 uren precies in Amicitia, onder leiding van den heer M. \Y. Petri, Solisten:-de dames cn lieeren Joha. van Linden van den Hcuvell (Sopraan) uit 's-Gravenhage, Jeanettc B. van Kasteel (alt) uit Rotterdam, R. van Schaik (tenor) uil Utrecht en Joh. A. Hoes (Ras) uit Amsterdam. Begeleiding: Mej.. J. L. YYolter (klavier) en de ensemble- klasse van de Muziekschool. Uitgevoerd worden: Ludwig van Beethoven, Messe in O, cn na de pauze Joh. Seb. Bach, Cantate „Gott ftihret auf mit Jauchzen". Kiezers in liistriet I. Dinsdag zult ge w ederom u de moeite moeten geven ter stembus te gaan. De keuze is ditmaal echter niet moeilijk

De Eemlander | 1905 | | pagina 2