Advertentiën. JCet JCantoor Zuidsingel 72. Speenhoffs Vrije Tooneel. J. H. SPEENHOFF, Mevr. N. de la Mar Klopper, Kwartet Prinz de Perre, N. de la Mar, Mevr. J. H. Speenhoff Prinz, Mr. L. J. A. DU QUESNE Jr., S. van LE1JENH0RST voeding: middel ZülGLL'NCEN Brandstoffen, L. VAN ACHTERBERGH. R. J. van Eimeren COIFFEUR. POSTICHEUR, Specialiteit Dameshoofdwassching. C: Snouck 0111 een lokaal in een der openbare lagere scholen in bruikleen te mogen ontvangen voor het geven van gymnastiek-ondenvijs, met advies. De Heer Gei ritsen. Mijnheer de Voorzitter. Het spijt mij, dat die tirade 0111 ongunstig te adviseeren, voorkomt in het advies van B. en W. Nu de be zwaren van de Hoofden der scholen uit den weg zijn geruimd, komen andere bezwaren. Thans is het, dat de aanvrage te laat is ingekomen, dat deze vergun ning antecedenten schept en eindelijk, dat wel een ander lokaal te huren is. De Minister van Binnenlandsche ^aken heeft zelfs de gemeentebesturen aange schreven lokalen te geven tegen of zon der huur. Er is nu een adres ingekomqn van de hecren Dumoulin c.s., dat ik gaarne voorgelezen zou zien. De secretaris leest bedoeld adres voor, waarna de heer Gerritsen vervolgt: lk wist niet, dat er binnen deze gemeente eenige lokalen te vinden waren geschikt voor dit onderwijs. Dat het lokaal van den heer Dumoulin te huur zou zijn, .ia mij bij onderzoek niet juist gebleken. Ik heb mij de yi-aag gesteld of het een gemeentebelang is en vind van ja. Alle argumenten er tegen aangevoerd, kun nen mij er niet afbrengen. Blijkt het den heer Snouck, na een paar jaar, dat het wel gaat, dan zal adressant zelf wel gaan bouwen. Kosteloos gymnastiek onderwijs is toegestaan te Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Maassluis, Culem- borg, "Wijk bij Duurstede, Edam en andere plaatsen. Mr. Heyligers. Ik ben er niet voor dit verzoek toe te staan, en zou het zelfs eene ongehoorde zaak vinden. Dat de gemeente in concurrentie zou treden met particulieren, vind ik een afdoend argument om afwijzend te be schikken. De Heer Ooster veen. Ik zou juist gaarne willen dat het verzoek toe gestaan werd, op dezelfde gronden als aoor den Heer Gerritsen zijn aange voerd. De heer Gerritsen, 't Is mogelijk dat de gemeente in concurrentie treedt met particulieren. Waren hier echter lokalen piet een bevoegd leeraar, dan zou. ik geen oogenblik twijfelen. Daar de financiën van den heer Snouck thans, niet toelaten zelf te bouwen, vind ik het zeer zeker plicht van de gemeente, te steunen. Zondags zijn voor godsdienst onderwijs ook wel schoollokalen afge staan. De heer van Es veld. Die laatste vergelijking van den heer Gerritsen, gaat niet op, thans geschiedt de aan vrage voor privé. Een persoon boven anderen te bevoorrechten, dat gaat niet op. De lieer Gerritsen zegt, dat andere aanvragen nog niet zijn inge komen. De heer van ijsveld spreekt als zijne meening uit, dat de Minister het oog heeft gehad op dorpen en kleine lokalen. Het ligt niet op den weg Yan de gemeente dit verzoek toe te staan. - D e v oö rzi tter meent, dat de heer i .Gerritsen eenigszins is verrast. Nu de bezwaren" der schoolhoofden zijn wcg- geruimd, zijn er andere bezwaren bij gekomen. Het dagelijksch bestuur vindt, dat er bezwaren bestaan. Vroeger niet en nu wel toegeven, dat gaat niet.Men zou dan voor allerlei doeleinden lokalen kun nen aanvragen. Voor geldelijke opoffe ringen is wel een lokaal te vinden. De adressanten willen hunne lokalen wel geven. „De Arend" en het lokaal van den heer Dumoulin, komen mij uitste kend geschikt voor. De lieer Dumoulin heeft met succes les aan de jongelingen gegeven. Het is werkelijk een groot bezwaar 0111 dit verzoek toe te staan. Mr. Heyligers. B. en W. spreken in hun advies van Hellingstraat, terwijl dit mopt zijn Hellestraat. Het komt mij voor dat B. en W. niet moeten voor gaan ,met de namen van straten zoo in hunno adviezen te verbasteren. Alsnu komt het verzoek van den heer Snouck in stemming. De heeren van Kalken, Celosse, van Esveld, van Beek, Mr. Heyligers en van Eek, verklaren zich er tegen, zoodat eene afwijzende beschikking werd genomen inet 6 tegen 4 stemmen. Punt 7. Verzoek van A. Wery, om eene buitengewone vergunning tot ver koop van sterken drank in het klein in het café „de Arend" als deel uitmakende van eene inrichting voor maatschappelijk verkeer, met adviezen. De heer Gerritsen. Mijnheer de voorzitter. Naar aanleiding van de me- dcdeelingcn in de afdeelingen meen ik, dat de Raad het verzoek om eene bui tengewone vergunning niet mag onder steunen. Ik verklaar mij er dan ook tegen. De voorzitter beweert, dat liet café „de Arend" in andere omstandig heden verkeert, dan andere lokalen. Er worden tentoonstellingen gehouden, de verloting van voorwerpen voor den land bouw, lezingen, enz. worden er gehou den. Het dag. bestuur steunt dan ook het verzoek. Het verzoek van den lieer Wery, komt alsnu in omvraag en wordt aan genomen met 6 tegen 4 stemmen, die van de heeren Gerriten, Oosterveen, mr. van Yool-st Nader en Tromp van Holst. De buitengewone vergunning zal nu aan H. M. de Koningin worden aange vraagd. Punt 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging der vcrordering regelende de inrichting der plaatselijke politie met adviezen. De Heer van Esveld. Vier leden hebben een voorstel gedaan om de tractementen van den Inspecteur en Adjunct inspecteur ook te herzien. Nu we toch eenmaal aan 't herzien zijn vindt ik het niet geschikt een gedeelte er uit te laten. Ik |voor mij per soonlijk zie niet gaarne, dat ieder jaar eene aanvrage om tractements verhooging wordt gedaan. Deze zaak moet in eens afgehandeld worden. Ik geloof, wanneer we nu in dien zin besluiten d a t wc er dan voor jaren af zijn. Het voorstel was onderteekend door d|e Heeren van Esveld, Hamers, Tromp van Holst en Jorissen en wordt door den Heer van Esveld aan den Voor zitter ter handgesteld, waarna de Secre taris het voorleest. De Ilejer Gerritsen, B. en M'. hadden niet moeten wachten, totdat een voorstel uit den Raad kwam dat meestal niet zoogoed wordt ontvaugeu, dan een voorstel van B. en W. zelf, zij moeten niet bang zijn voor een échéc. De V o#o r z i tt e r zegt, dat B. en W. niet bang zijn voor een échéc, doch liever zagen, dut ieder zijn oordeel over de Politie gaf, wat voor liet Hoofd der politie ook aangenamer is. Manneer de raad zich uitspreekt, is dit een krachtige steun. Met algemcene stemmen wordt ver volgens overeenkomstig de voorstellen besloten. P u n t 9. Voorstel tot onbewoonbaar verklaring van perceel E, No 4423 ge legen in de St. Agathastraat met rapport der Raadscommissie. Z. d. en z. h. st, aldus besloten. Punt 10 Voorstel tot wijziging dei- jaarwedde van den leeraar der Burger avondschool den Heer C. J. F. Prins, niet adviezen wordt Z. d. en z. h. st. aldus besloten. Punt 11. Ontwerp besluit tot vaststelling van jaarwedden van het onderwijzend personeel bij het Lager onderwijs. Wordt z. d. en z. h. st. aldus besloten. Punt 12. Ontwerp verslag inge volge art. 35 der leerplichtwet (inzake kindervoeding) wordt z. d. en z. h. st. aldus besloten. Daar geene zaken meer te behande len zijn en geen der leden het woord verlangt, sluit de Voorzitter om 3 uur de vergadering. Aan Het Volk wordt uit Amersfoort geschreven Een tiental schoenmakerskucchts staak ten Vrijdag het werk bij den patroon \an Doorn, omdat deze de werkplaats niet wilde verwarmen, en de kueclus daardoor niet alleen veel kou leden, doch ook niet voldoende werk konden afleveren. Door bemidddeling van den Bestuurdersbond en Patrimonium is Za terdagmiddag het werk hervat. De patroon zou voor vcrwaimiug zorgen en het ver zuim der werklieden vergoeden. De ar beiders waren niet georganiseerd. In de zitting der arrondissementsrecht bank te Utrecht van Maandag 30 Januari 1905, werd H. J. van A., 23 jaar, arbeider te Amersfoort, bekl. van mishandeling van D. v. d. H., veroordecid tot 14 dagen gevangenisstraf. De Standaard is niet al te best te spreken over de laatste gemeenteraads verkiezing alhier. Nu dat laat zich be grijpen. 't Is allesbehalve prettig als je tegencandidaat met zoo'n meerderheid wordt verkozen als de heer van Duinen maar daar komt hier nog bij, dat de coalitie in verkeerde richting werkte. En dat is gevaarlijk voor een gemeente raadsverkiezing, maar het zet ook kwaad bloed voor volgende gelegenheden. Dat snapt de Standaard ook, vandaar dat we in dat blad lezen „lt Eigenaardig geval deed zich bij deze verkiezing voor, dat de roomschen bij le stemming zich onthielden en bij de herstemming den liberaal aanbevalen. Iets, dat er misschien bij een ge meenteraadsverkiezing wel eens mee door kan. Maar in dit geval niet bijzonder aan genaam is. En tamelijk ontactisch in een jaar van algemcene verkiezingen." Ja, ja, zoo ziet de Standaard al weer, dat het niet altijd botert tusschen ka tholieken en anti-rcvolutionaircn. Uit de in dit nuiïïmcr voorkomende advertentie blijkt, dut Zaterdag a. s. in Amicitia zal optreden de dichtcr-zangcr J. H. Speenhoff. We twijfelen er niet aan of even als vorig maal „de Arend" zal ook thans Amicitia wel ruim bezet zijn. En geen wonder. De eigenaardige bekoring die van Speenhoffs liedekens uitgaat trekt bijzonder aan, terwijl de medcspelenden niet w inig er toe bij dragen het succes van den avond te verhoogen. In vele opzichten hebben wc Zater dagavond bij de 58ste uitvoering van Toonkunst genoten. Zoowel de Misge zangen van Beethoven als Bach's Can tate „Gott fahret auf mit Jauchzen" werden ten gchoore gebracht op een wijze, die niets dan lof verdient. Dit verwonderde ons trouwens niet, waai de leiding berust in handen van een zoo energiek en ijverig dirigent als de heer M. W. Petri. Het koor zong uitstekend jammer dat het gebrek aan mannen stemmen zoo nu en dan gemerkt werd, versterking van bas en tenor zal zeker welkom zijn. Voor de begeleiding ook niets dan lof. Trouwens waar het instrumentale gedeelte berustte in handen van den lieer van Aken konden we daarvan ver zekerd zijn. Hierbij mag zeker ook niet vergeten worden de naam van mcj. Molter, die als altijd op uitnemende wijze zich van haar taak kweet. En wat de solisten aangaat, de keuze kwam ons zeer gelukkig voor. Alle vier beschikken zij over klankrijke stemmen en volle geluiden, zoodat zij zeker niet weinig tot het succes jvan den avond hebben bijgedragen. Toch gaf het geheel ons een gevoel van onvoldaanheid. Dergelijke muziek toch, vooral de Misgezangen van Beet hoven, laat zich o.i. minder goed hooren in een zaal als van Amicitia, wil alles tot .zijn recht komen, dan had zeker in een kerkgebouw het effect oneindig veel grootcr gewreest. Jlea Culpa. Nadat wij dezen winter eerst twee Duitsche stukken hebben gezien heeft Amicitia ons Dinsdagavond j.l een oor spronkelijk Nederlandsch tooncelspcl en wel Mca Culpa van Jhr. van Riemsdijk aangeboden. Al zijn wij hier in een kleine stad, wij hooren toch, (voor zoo ver ons toonccl decoratief het toelaat) mede te gaan met onzen tijd en als zoodanig is het een goede keus geweest om ons eens dit zeer moderne stuk te vertoonen. Mea Culpa is een stuk, dat „gaat", hoofdzakelijk omdat er in het stuk veel gelegenheid is voor de uicdespelenden om goed spel weer te geven. Wat den vorm aangaat, stellen wij het tooncelspel niet hoog. Reeds in het eerste bedrijf zijn wij na vijf minuten spelen geheel op de hoogte van de quintessence van het stuk, n.l. de verleiding van Anna door den jonker. Al wat nu verder komt voelen wij aankomen, behalve misschien dat wij niet verwachten dat de heer Ernst van Kanstra zulk een gemeen individu is, als hij vooral in het 4e en 5e bedrijf toont te wezen. Van een boeiend in span ning houden is dan ook in dit stuk niets te merken. De zaak speelt zich zoo regelmatig af, dat men neiging krijgt de 5 bedrijven namen te geven, als: le bedrijf de gevallene; 2c bedr. „de ver leider"; 3e bedr. „de moraal"4e bedr. „de gevolgen"; 5e bedr. „de dood". Wij zien hieruit, dat het 3c bedr. gerusi gemist kon worden, doch dit bedrijf heeft de schrijver benut om er vermoe delijk zijn eigen ideeën in te kunnen verkondigen. Aldus komen we van zelf tot den inhoud van het stuk. Die inhoud behelst de gevolgen van een daad die vroeger Veel gebeurde, nog veel gebeurt en wij gelooven in de i toekomst ook nog wel veel aal igebehren, om de dood eenvoudige reden dat de meeste mannen niet zoo degelijk en verstandig kunnen redeneeren als vriend Henk deed in het 3e bedrijf, wanneer zij te genover een mooi jong meisje staan. MaarHenk had gelijk, dat wascht het water van de zee niet af, alleen is de practijk wat moeilijk. Laten wij ho pen dat het den schrijver van dit stuk moge gelukken, jonge mannen en ook vooral jonge meisjes voorzichtiger te doen zijn, dan heeft hij zeker zijn nobel doel bereikt. En nu het spel! Laten wij aanvangen met de bespreking van de familie, die in verschillende leeftijden aan het Ilaar- lemseh Tooneel verbonden is, n.l. de Bouwmeesters. Als men den nestor van onze eerste klasse tooueelspelcrs op de planken ziet komen, dan kan men dat in de zaal altijd merker, er spelen veel mcnschen goed comedie, jawel maar wij hebben toch maaréén Louis Bouwmeester. Dat is onze groote man! Hij was het ook Dinsdagavond, zijn spel verried in alles den meester, sober zonder effect bejag, maar alles bchccrschcnd door zijn inetaalstein. Het is en blijft een genot zulk een acteur te zien spelen zelfs al staat hij op een buitengewoon goeden voet met den souffleur. De twee gebroeders steunden elkaar, zooals alleen artisten van den eersten rang dat kunnen doen. Frits Bouwmees ter had zich een kop gemaakt, zoo mooi, dat men direct medelijden ge voelde met dien ouden tuinbaas, toen hij verdriet had. Zijn spel svas steeds prachtig. Wij zagen echter nog nooit een cenvoiuligen tuinbaas met een zegel ring, het is een kleinigheid, doch wan neer men er op let misstaat het. De jongere tak van de familie weerde zich ook best, zoow el Willem Mulder als „de Dolle" waren in hun rol. Van de overige heeren verdient de heer Louis de Vries een compliment voor zijn goe de opvatting in de rol van Johan, vooral zijn spraak en zijn m nier van doen waren, zooals het in zijn p -sitie behoorde. De dokter, die maar een oogenblik op de planken kwam, deed dit zeer correct, zoo iets lijkt voor het publiek zoo eenvoudig en toch kan een niet juist optreden op sommige oogenblikkcn de geheele stemming van het stuk doen veranderen. In het 3 bedrijf was de mise en scène van de vrienden goed en hun spel ging er mee door Ten slotte kwam de heer Erfman. Mij noemen hem het laatst, want hij heeft ons het minst voldaan; zeggen wij ronduit wat wij gevoelden, dan aarzelen we niet als onze uleeuig uit te spreken dat dc heer Erfman op sommige oogenblikkcn het stuk heeft bedorven, zooals o. a. in het slot van het 5e bedrijf, hij deed eenvoudig gek, zoodat wij moeite hadden om niet te lachen. Het zelfde in het 4c bedrijf; in hot tête-a-tëte met zijn vader, was Ernst onmogelijk. Wij willen dadelijk op den voorgrond stellen dat de rol van Ernst, de moeilijkste, ondankbaarste en onaan genaamste rol is, maar de heer Erfman kan zulk een rol niet spelen. Zijn actie is te eentonig en zijn stem mist er dc buiging voor. Wat de lieer Erfman te kort kwam vergoedde zijn vrouw Hulde aan de actrice die zulk een rol durft te spelen en zoo goed voor den dag komt. Haar kleeding, haar grime alles was in stijl. In de „Opheliascène" in het 3e be drijf gaf zij hoog spel te zien, wat zal dat een inspanning kosten. Hoed af voor het talent van deze jonge vrouwMarie Mulder werd gespeeld door Mej. Clir. Staas. Deze dame deed haar best, dóch zij bleef steeds een dame die voor meid speelt, geen, oogenblik kregen wij den indruk, dat op het tooneel een vrouw- uit het volk tot ons sprak. Deze actrice kan nog in dit genre veel loeren, laat zij maar eens denken aan Mevr. van der Horst. Dc rol van Baronesse van Kanstra was in goede handen. Mevr. Carelscu gaf ons een waardige, gedistingeerde dame te zien, zonder overdrijving en goed gekapt. Haar rol was niet moeilijk, maar zulke rollen worden zoo dikwijls gechargeerd en dat deed Mevr. Garelsen niet. Freule Mathilde was een lief meisje, die in alle opzichten maakte van haar rol wat er van te maken was. Mej. Beek man zal nog wel eens grootcre rollen te spelen krijgen. Mej. Farber vertoonde ons een aardig ■.lot dienstmeisje, dat echt reen vreemde gewoonte had, vooral in een deftige omgeving, door als ze iemand roepen moest, direct terwijl de deur op zijn best dicht was hard te gaan gillen, dat maakte op ons een vreemden indruk. Ten slotte, eenige opmerkingen over de regisseur. In dc eerste plaats was er af en toe hinderlijk veel leven achter de coulissen, vooral m ecu ernstig stuk moet dat vermeden worden. In het 4è bedrijf deed het afbreuk aan dc scène tusschen ilen baron en zijn zoon. Dan was ons de geho«4e omgeving van baas Mulder te armoedig. Een tuinbaas die 40 jaar bij een rijken patroon in dienst is heeft het beter. Het costunni van Marie b.v. was eer der dat van een fabrieksmeid, dan van een fatsoenlijke tuinmansdochter. De 2 beeld jes die op den achtergrond in Mulders woning op een kastje stonden hadden wij liever vervangen door 2 vaasjes. Onzen dank aan Amicitta voor wat wij aan kunst hebben genoten. Het publiek toonde zich voldaan en was in groote getale opgekomen. ONDERTROl M D I). van do Kamp en J. van der Morst. OVERLEDEN Johanna van der Lin den, oud 3-> jaar. echtgenote van J. P. van den BosHendrik Ilcndriksen, oud 3 maanden. liendrika van Mun ster oud GS jaar, wed. van J. 1'. Dek ker. Isedorus Brandsen, oud 2 jaar. Burgerlijke Stand. van 28 Jan. tot I lebr. 1905. GEBOREN Rcinerus, Antonius, z. v. C. Kamer en C. Mr. van Niinwegen. Lccndert Johannis, z. v. A. Sandbrink en G. van do Vlasakker Gerrifc M'il- lem Fiancois, z. van H. Donker en J. Ruijter Korver M'ilhclmina Bercn- dina, d. van J. Matser en P. B. van Logliem Hcndrika, d. van J. Nij- vcldt en J. Westerhuis. SPOKT. sV'edstrijduitslagen op Zondag j.l. B. F. C, I II. D. I. 2—9. A. MT. (Buss.) U. D. 1. II. 0—0. Quick l o1. Do uitslag van laatstgenoemde match :s niet geheel zeker. Er is oen protest ingediend om de uitslag in 0- 0 ver anderd te krijgen. Zaterdag -1 Februari a.s. in de Sociëteit AMICITIA. Iptrqdcn van Dichter-Zangcr. Nieuwe Liedje s. Tooneclspeelstcr. 1 Guitaar, 2 Mandolines, 1 Mandola. Humorist. Zangeres. Prijzen: 1ste rang f 1.2de rang f 0.50. (militairen f 0.30). Plaatsbcspr. van af 2 Febr. dagelijks van 122 uur voor loden der Sociëteit ook van 4b nam. Aanvang S uur. Advocaat-Procureur is tlians gevestigd te Amers foort, Kuud- en Varkeussl.-iger GROENMAKKÏ 14. =3 K VOOR Fabh:VAN HASELENs,B00M AMERSFOORT Welliy gedeponeerd fabrieksmerk. Verkrijgbaar bij B. VAN 'T EIND, .f. v. d. IIOOFF, C. .r. DE KONING, A. J. JANS, M. K. N. OOSTEKVEEN, WATERSCHOT Co., A. v. d. WEG. GEVESTIUli 189Q. - - Handel in le kwaliteit - - Magazijnen: Koestraat, 1 test clkanl oor: Arnhcmsclió straat 1. „Dc Graaf van Atlonc." Arnliciusebe Straatweg S. Aparte salon voor Dames.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3