Advertentiën. B. Lookhorst tMuziekschool. Aanbesteding De Hofslachter. Openbare Vergadering Vereeniging „Voor de JCunst, Mr. Timmerman en Jalouziënmaker Gelegenheid tot inschrijving van leerlingen op MAANDAG 27 FEBRUARI van 1--2 uur in de Muziekschool. DE COMMISSIE. aanbesteden De levering van tachtigdui zend waalstraatklinkers. Maxim Gorki's Kleinburgers. Vrijzinnige Propaganda-Club. Spreker: de heer C. A. Zelvelder. Onderwerp: De vrijzinnigen bij de algemeene verkiezingen. omtrent do vrijstelling van het verbod ook het verbod zelf onverbindend maakt. .'SlUt dien hoofde werd aan art. 11 der verordening op de tapperijen, koffiehuizen en logementen in Ge meente Amersfoort, waarvan de eerste zinsnede luidt: .-Si^ln de tapperijen of koffiehuizen „mag geen gelegenheid tot dansen, „tot verlotingen, tot kunstvertooningen, „tot muziekuitvoeringen, tot tooneel- voorstellingen of tot andere vermake lijkheden worden gegeven, tenzij met .schriftelijk» vergunning van den „Burgemeester, of van zijnentwege". geen verbindende kracht toegekend. i "In verband hiermede behooren de woorden „of van zijnentwegevoorko mende aan het slot van de le alinea van art. 11 der gemelde verordening te vervallen. ■Voorts heeft de ambtenaar van het openbaar Ministerie bij het kantonge recht te Amersfoort onze aandacht gevestigd op oen hoogst gewenschte wijziging van de 2e zinsnede van art 4 van de zelfde verordening welke aldus aanvangt: ■„Het is hun verboden in dien tus- „schentijd bezoekers in huis te hebben". ■Voornoemde ambtenaar is van oor deel dat hiervoor in de plaats moet gelezen worden: „Het is hun verboden in dien tus- scnentijd bezoekers in hunne tappe rijen of koffiehuizen te hebben." i Ook ons komt deze wijziging nood zakelijk voor omdat het begrip „huis" niet voldoende beantwoordt aan het geen men door de verbodspaling heeft wijlen treffen. Mitsdien geven wij U in overwe ging aan den Gemeenteraad voor te stellen de artikelen 4 en 11 der ver ordening op de tapperijen, koffiehuizen enl logementen in bovenbedoelden zin te [wijzigen. De Kaad vercenigt zich, zonder iscussie, met algemeene stemmen met et voorstel. 5. Vaststelling 3e. aanvullingskohier er inkomstenbelasting 1904. Z. d. en z. h. st. vastgesteld. 0. 1 Reclames le en 2e aanvullings- Dhier van de inkomstenbelasting. Z. d. en z. h st. vastgesteld. 7. I Voorstel inzake verpaohting bij penbare inschrijving van jacht op de eusderheide en de overige aan deze emeente behoorende gronden. Z. ld. en z. h. st. aangenomen. 8. Benoeming van een dameslid der tmmissie van toezicht op het lager aderwijs. De aanbeveling luidde als volgt: No. 1. Mevrouw WillemstijnGras- inkel. No. 2. Mevrouw WarnsinckCartier an Dissel. Benoemd wordt Mevrouw Villemstijn- raswinckel met 12 stemmen. Hierna gaat de vergadering over tot ïn geheime zitting. Na opening komi ut de orde punt 9: Benoeming gemeente- tcretaris. De heer G. Dekker fungeert s secretaris. Benoemd wordt mr. dr. J. G. Steu rt Krocse, commies redacteur ter secre tie te Zwolle met 13 stemmen tegen stemmen op mr. dr. D. Taltna, com ics redacteur ter secretarie te Haarlem. Hierna sluit de voorzitter de verga ring. Tol Utrecht slaagde voor het examen aaie handwerken mej. A. M. E. Damen, ansi te Soesterberg. De Vrijzinnige Propaganda-Club houdt s.'.-Vrijdag een Openbare vergadering de Keizerskroon, alwaar het woord d gevoerd worden, door den heer C. Zelvelder, over: De vrijzinnigen bij i algemeene verkiezingen. Het Bestuur stelt a 10 ets. toogaugs- 'wijzen beschikbaar bij de bestuurs- tlen en bij den heer L. van Achter- :rgh Varkensmarkt 1. Een opwekking tot bijwoning dezer ugadering achten we overbodig, leder ijzinnige moet zijn plicht begrijpen, i door zijn aanwezigheid tonnen, dat s publieke zaak hen niet onverschillig Wij hopen dan ook, dat do zaal nnpvol zal zijn. De Kapitein II. M. A. Vigelius, en de s Luitenant 11. Meywcrt, thans beiden n den staf der Infanterie, werkzaam i de Normaalschietschool te 's-Gravcn- ige, zijn benoemd tot Ridder in de ranje-Nassauorde. Donderdag 2 Maart wordt in „de rend" een ledenvergadering gehouden n de Vereeniging „Het Groene Kruis". De agenda luidt: 1. Vaststellen Statuten Huishoudelijk Reglement, 2. Aanvul- ig van het Bestuur. In de te Hilversum gehouden verga ring van de Propaganda-Commissie; Nartinus (bestaande uit afgevaardigden van Kruisvorbonden in de dekenaten Amersfoort, Naaiden, Montfoort, Utrecht en Wijk bij Duurstede) is gekozen tot bestuurslid in plaats van den heer J. Brouwer Rz., die om gezondheidsrede nen bedankt had, de heer Til. J. II. Bianchi, voorz. der afd. Amersfoort. Ongelukkig valt de lezing van den heer Zelvelder, Vrijdag a.s. net samen metde uitvoering van het symphonieorkest „Jubal". Wij hopen dat èn Amicitia èn de Keizerskroon niettemin vol zullen zijn Elders wezen wij reeds op de belang rijkheid der lezing, ook de avond van „Jubal" belooft veel moois. Het pro gramma luidt als volgt: 1. Cornelius-Marsch, Mendelssohn; 2. La bclla Rosa, Ouverture, Langlois; 3. Abendgebet (viool solo), Emil Uock; 4. Brise du Soir, Ern. Gillet; 5. Grande fantaisic sur les motifs favoris de Lucie de Lammeroor, Donizetti. 6. Festa annuale, marsch, G. Bikkers; 7. Concert-Polka (solo pour petit fiiite), Ad. Burose; 8. Air de Rinaldo (op ver zoek) Handel; 9. Rêverie (viool solo), Ch. Dancla; 10. Potpourri, II. Thiimer. Het Volksconcert wordt a.s. Zoudag gegeven. In de (Oude) Amersfoortschc Courant van Zaterdag 18 Februari komt het volgende ingezonden stukje voor: M. d. R. In uw blad van Dinsdag 14 Februari komt eon uitvoerig en te prijzen ver slag voor van de vergadering 11. Zater dag in „Amicitia" gehouden. Beleetd verzoek ik u echter de opna me van eene kleine aanvulling. Met de „vrijheid" van den bijzonderen onderwijzer is door mij bedoeld zijne vrijheid in de school, binnen de grenzen der richting, die wordt voorgestaau; niet de vrijheid van godsdienstige ot politieke overtuiging. Met de ontkenning van „dogmatiek op de school" het tegenspreken van de nu zoo vaak gehoorde bewering, dat do bijz. school geregeld behandelt en volledig bespreekt „allerlei dogma's"; en de jeugdige hersenen volpompt, als of er ln 't geheel geen rekening wordt gehouden met 't bevattingsvermogen der kinderen. Ik meende, dat dit voldoende uit 't debat bleek. Een en .inder diene, om niet al te jfarudoxaaV' te schijnen. U dankend, met hoogachting, Uw dw. dr. J. Th. van LENT, Zeist. Waar dit stukje voor moet dienen, is ons een raadsel. De heer van Lent ontkent toch niet de juistheid van het verslag, integendeel hij vindt het „een uitvoerig en te prijzen verslag", maar acht het alleen noodig een kleine aan vulling te geven. Het wil ons voorkomen, dat die „kleine aanvulling", hoe goed wellicht ook be doeld, geen aanvulling, mag heeten, maar veeleer een omkeering van het door den heer van Lent gesprokene moet genoemd worden. De uitspraken, dat de bijzondere on derwijzers meer vrijheid genieten dan de openbare, en dat den R. K. bijzo ï- deren onderwijzer |het onderwijzen van dogma's verboden is, lieten aan duide lijkheid niets te wenschen over, zoodat ook niet naar eenige bedoeling behoefde gezocht te worden. De heer Gerhard sprak over de per soonlijke vrijheid van den onderwijzer en niet over de vrijheid van den onder wijzer in de school. Wij hopen van ganscher harte, dat de bijzondere onder wijzers daar althans eenige vrijheid zullen genieten, even groote vrijheid als de openbare. Uit het schrijven van den heer van Lent kunnen wc niets anders opmaken, dan een excuus aan den heer Gerhard, dat deze wel degelijk gelijk had met zijn bewering, dat de bijzondere onder wijzer niet vrij is, wat hij trouwens met voorbeelden aantoonde. Evenzoo wat het tweede gedeelte aan gaat. De heer Gerhard heeft volstrekt niet beweerd, dat de bijzondere school geregeld behandelt en volledig bespreekt allerlei dogma's. Die bewering zal trou wens de heer van Lent ook wel nooit gehoord hebben. Maar het bijzonder kerkelijk onderwijs, is dogmatisch van aard en daartegen kwam de heer Ger hard op en daarop heeft de heer van Lent gezegd: Ons, R. K. bijzonderen onderwijzers is het onderwijzen van dogma's verboden. Die uitspraak is hem waarschijnlijk bij het nalezen van het verslag, wat al te boud voorgekomen, vandaar alweer zijn „kleine aanvulling." Of moeten we soms het geheele stukje van den heer van Lent opvatten als een illustratie van de meerdere vrijheid van den bijzonderen onderwijzer? Aan de Ingezetenen van Amersfoort is de volgende circulaire verzonden: „Haar aanleiding van een circulaire, door mannen van verschillende gezindte en positie tot de inwoners van onze Gemeente gericht, wijl zij het noodzake lijk achten om ook hier ceue vereeniging van het „Groene Kruis" te doen werken, had op 28 Januari 1905 een vergadering plaats, welke tot resultaat had de tot standkoming dier vereeniging. De ondergeteekenden werden benoemd tot leden der commissie, belast met het maken van een ontwerp van Statuten en Huishoudelijk Reglement, terwijl hen verder werd opgedragen het nemen van maatregelen, waardoor de vereeniging in staat werd gesteld zoo flink mogelijk aan haar doel te beantwoorden en zoo spoedig doenlijk met haar werkzaam heden te beginnen. Al bevatten de groote en kleine bladen ook telkens mededeelingen omtrent de 105 in ons land bestaande „Groene Kruis-vereenigingen" met haar bijna 60000 leden, zoodat de strekking en het nut dier vereenigingen, elk gevormd naar de plaatselijke toestanden, bekend en bewezen mogen worden geacht, toch beschouwen wij het als een groot voor recht, dat wij dadelijk velen bereid von den om door persoonlijk bc?oek onze stadgenoóten op te wekken tot het steu nen van de nieuw opgerichte vereeniging. Wij danken het dan ook aan hun ijver, dat reeds zoovelen als lid toetraden en dat dit aantal nog dagelijks vermeerdert. In het kort willen wij nog eens uit eenzetten, [waarom wij liet mogelijk en wenschelijk achten, dat ieder, niet be hoorende tot de bcslist-onvermogcnden, lid worde van de vereeniging. Het is mogelijk, omdat de minimum contributie van f 0.50 per jaar en per gezin niemand kan weerhouden zich aan te sluiten. Wat beteekent 1 cent per week tegenover de vele voordeelon, welke „Het Groene Kruis" biedt? De aanschaffing toch van een groot aantal verplegings-artikelen staat boven aan op de lijst, welke hulpmiddelen op voorschrift van den geneesheer gratis ter beschikking van elk lid staan, een niet gering te schatten voordeel, want hoe dikwijls moet een zieke veel artikelen ontberen, omdat zij zoo duur zijn, terwijl anderen veel geld besteden voor iets, dat zij slechts kort noodig hebben en dat menigmaal spoedig waardeloos wordt (caoutchouc). Het is wenschelijk, omdat gedeeltelijk of volkomen herstel, ja soms het leven van den patiënt afhangt van de aanwezig heid van doelmatige hulpmiddelen. In elk geval verlicht het gebruik daarvan liet ziekbed, terwijl het voor de nabe staanden een troostrijke, geruststellende gedachte is, dat zij de verplegingsinid- delen, elders met succes aangewend, ook bij hun zieke zien toegepast. En komen deze voordeden in de eerste plaats elk lid en de zijnen ten goede, hij brengt ze ook onder het bereik van onvermogende stadgenooten, want de geneesheer kan ook voor dezen gratis beschikken over de hulpmiddelen uit het magazijn van de vereeniging. En juist om ook dat deel van het werk der vereenigingzoo breed mogelijk te kunnen opvatten, wrordt er op gerekend, dat zij, wier inkomsten grootcr zijn dan die van den werkman, een hoogerc con tributie dan het minimum zullen bijdragen, daardoor instemming betuigend met de inzichten der vereeniging om door dat lage minimum den werkman in de ge legenheid te stellen om lid te worden. Naast de oprichting van dat magazijn mogen wij de wijkverpleging zoo goed als verzekerd achten. Hoe veelomvattend de taak van een wijkzuster is, welke onberekenbaar zegenrijke gevolgen haar hulp en wenken brengen in vele gevallen, waar onwetendheid en onhandig) icid zooveel bederven, trots alle liefde en toewijding, dat beseft ieder, die weet hoeveel groote en kleine zorgen een zieke eischt. Maar men vergete ook niet, dat er een lokaal moet zijn, waar de artikelen uitgegeven worden, waar de daarin wronende bewaarder onder medisch toe zicht met de zorgvuldige, zaakkundige reiniging der voorhanden en terug-ont vangen voorwerpen is belast. Verder hoopt men, in dat lokaal of elders, binnen niet te langen tijd cur sussen te geven voor eerste hulp bij ongelukken, een in verbandleer en een voor bakeis. Vooral de laatste omvat een groot belang. "Waar het van zelf spreekt, dat onder de bakers hier ter stede, wijl zij bij gemis aan speciaal onderricht door een geneesheer nooit tot inzicht konden komen van het verkeerde in vele onderdeden van haar taak, menig verouderd of verkeerd gebruik bestaat, daar behoeft niet in de breede hier uit eengezet te worden het nut dier baker cursussen. Ieder toch gevoelt en begrijpt, dat deze het beste, het eenige doeltref fende middel zijn om goede gezondheids begrippen omtrent de verpleging van moeder en de verzorging van zuigeling in te voeren, niet alleen bij de bakers, m iar door de ën bij de moeders. Verder streeft de vereeniging er naar om onder ieders bereik te stellen bet doen ontsmetten van ziekenvertrekken en in meerdere of mindere mate van al datgene waarvoor na een besmettelijke zieken desinfectie noodig wordt geacht. Hoe de waarde van deze maatregelen stijgt, naarmate ze algemccncr en uit gebreider kunnen worden toegepast, be seft zeker een ieder. Maar om dat alles te bereiken is geld noodig, zijn vaste jaarlijkschc in komsten onontbeerlijk. Daarom, ingezetenen van Amersfoort, steunt de vereeniging door een bijdrage ineens voor jdc oprichting van haar magazijn van Yorplegings artikelen en schenkt haar door uw lidmaatschap, uw jaarlijksch penningske, een vaste bron van inkomsten. Denkt daarbij niet: met hoe weinig kom ik er af maar ga eens na hoc- vcel gij kunt missen voor een doel. dat, in hoe uitgebreider zin het nage streefd wordt, steeds meer u en de uwen, ja heel de Gemeente Amerssoort, ten goede komt! De Commissie, ds. J. L. F. DC MEI J ERE. dr. F. A F. GRONEMAN. mr. A. VAN TRAA. Amersfoort, Februari 1905. Sl'OHT. Door de voetbalvereeniging U. D. I, zal, evenals verleden jaar, op de beide Puaschdagen, hier ter stede een voet balconcours wrorden gehouden. Wij hopen dat het ditmaal evengoed zal slagen als verleden jaar. Wedstrijduitslagen van Zondag j.l.: Z. V. V. (Zwolle) Quick I 18 Quick II B. F. C. (Bussum) 0- U. D. I. I A. W. 6—0 De totale opbrengst der cntreé's ge heven op Zondag j.l. op het Lcusdervcld ten bate der Lupus-lijders bedraagt on geveer f 25. Het gure weder en de on voldoende aankondiging der wedstrijden hebben er zeer zeker toe medegewerkt, dat de totale ontvangsten zoo gering zijn. Burgerlijke Stand. van 18 tot 22 l'cbr. 1905. Geboren: Geertruida Antonia, d. v. P. Stalenhoef en A. M. Boog. Cor nelia Margaretlia, d. v. W. van den Brug en G. Huyskes. Wilhclmina Cato, d. v. A. de Vries en A. van \ulpcn. Hermina, d. van W. Bleijenbnrg en II. Keizer. Alijda Hendrika, d. v. E. Langras en A. van Barlingen. Ondertrouwd: C. D. van Nils en C. de Gans. D. Schouten en J. van de Born. Overleden: Maria Louisa van Es, oud 5 jaar. Als levenloos aangegeven een kind van Y. Deere en J. M. Blom bergen Johanna van Vonno, oud 61 jaar, wed. van M. Hagcnbeuk. Allen die iets te schilderen ofte behangen hebben, worden herinnerd aan het zich beleefd aanbevelend adres van I.. VAIV WIJNGAAR1H3X, Arn- hemsche weg 41. l>oug«loïijk werk bij billijke prijzen. Mnurliuizeii G5 Amersfoort. Verhuizingen van en naar alle plaatsen ouder garantie Zij, die den lPn April e.k. den leeftijd van tenminste 14 jaren hebben bereikt, en wenschen toegelaten te worden tut de ItlJKSVOKRIAALLl^SKV, alhier, gelieven zich vóór 1 Maart, e. k. schriftelijk aan te melden bij den Directeur, 11. W. DE HEUS. AMERSFOORT, 21 Febr. 1905. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT /.uilen op Donderdag 2 Maart 1905,'s voor- middngs te 01 f u u r, ten Raadhuizc publiek Het bestek is ter gemeente-secretarie op franco aanvraag verkrijgbaar f 0.10, met franco toezending 2' cent meer. Inlichtingen op het bureau van den Gemeente-architect, alle werkdagen van 10 tot 12 uur. Schouwburg Utrecht. Koninklijke Vereeniging HET „NEDERLANDSCH TOONEEL" Beschermheer Z. TC. H. de Prins der Nederlanden. Rnitengeu'onc Voorstelling ter gelegenheid van liet 35-jarige Jubileum van den Heer J. L. La- mie, Bureaulist. Maandag 27 Februari 1005 Blijspel in 3 bedrijven naar het Duitsch van OSCAR WALTIIER en LEO STEIN. Regio: W. P. DE LEUR. Orkest onder leiding van den Heer H. KPIJPERS. Aanvang balt acht ure. Schouwburg Utrecht. H o 11 and sc.li Blijspel-Ensemble. Directie: A. SAALBORN. Donderdag 23 Februari 1905: Faiiiilie-Tafcreoloift ton liuizo van Rossom aio II'. Dramatische Schets in 4 bedrijven. Vertaling uit het oorspronkelijke Rus sische manuscript, en regie van A. SAALBORN. Aanvang half acht nro. op VRIJDAG 24 FEBRUARI. 's avonds 8 uur in „DE KEIZERS KROON", Hof. Entree ÏO cents. Debat vrij. Toegangsbewijzen a IO ets. verkrijgbaar bij bet Bestuur en bij den heer L. VAN ACHTERBERG, Varkensmarkt. UTRECHT, - NOBELSTRAAT 12. Teu toon stelling van de nagelaten TEEKENINGEN en DÉCORA TIEVE ONTWERPEN van DUCO CHOP. Dagelijks van 1!> Februari tot i» Maart van IO4 uur. HET BESTUUR.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3