Mo. 22. Zaterdag 18 Maart 1905. 2e Jaargang Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". UOees U Zelf l t iet zoekende Licht. gratis. larlijke middelen Gevaarlijk aardewerk. Verscliljiit Woensdags en Zaterdags. DE EEMLANDER. Itnrean Hendrik van Viandenstraat 28 Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertentiën Van 1 tot 5 regels 0.40 voor lederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) Zij. die ziel» met ingang van April a.s. op ons blad abou- teeren, ontvangen de tot dien tuin verschijnende nnm- aers Hat de elericalen niet altijd even kies- curig zijn in liet gebruik van hun strijd- iddelen bij verkiezingen is bekend. De ceren Aalberse en Sybrandy liebben un naam voor een groot deel te danken an liet uitmuntend belasteren, van alles at zich vrijzinnig durft noemen. En in en onzer vorige nummers stelden we iog Ds. B. "VVielinga, gereformeerd ledikant te Arnhem aan de kaak, die p zulk een imfaire manier beschuldigend jen het openbaar onderwijs optrad. Dat de hecren steeds met grover eugens voor den dag korntJn, mogen e betreuren voor de moraliteit di^r eeren, in zeker opzicht i| het voor ons en bemoedigend tfeeken. Ligt er toch liet in opgesloteij, dat inen zich in het lcricale kamp, qllés behalve lekker ge- oelt? Kuyper, de man der .kleine uydenÜ heeft nu bijna vier jaar in het orentje gezeteld, en weldra zal hij voor ijn kiezers verschijnen. Wat zal bij noeten antwoorden, als zijn „kleine uyden" hem vragen naar de sociale ivetten, die hij zoo ruimschoots beloofde? 'lij zal ze weer paaien evenals in 1901 met allerlei schoone beloften, liet [orgvuldig verbergende, dat hij een huwelijk heeft gesloten met de conser- atiefste partijen, die er bestaan en die lem geheel onder den duim hebben, onder welke hij niet de grootc Premier can blijven en die van de sociale wetge- ing niets willen weten. Of dat helpen zal? Er bestaat groeten twijfel, ook bij de poli- eke „Christenen". Daarom hebben ze iaar iets anders gezocht en vindingrijk als zijn, hebben ze ook iets gevonden. )f liever ze hebben een oud paard van tal gehaald, dat thans weer dienst moet loen, nl. de staking van 1903. Meer- ualen is er reeds op gewezeu van hoe reinig kieskeurigheid het blijk gaf, lat de heeren telkens en telkens weer, ij iedere gelegenheid de beste, dit politiek fortuintje" exploitecren. Maar, ll'ilak over u zelve, spreek niet zonder nadenken; het woord dat gij nog niet uit gesproken hebt. is uw slaaf, het gesprokene is uw meester Uit het Duitsch van ERNST YAN "WILDENBRUCII. G). Een zucht van verlichting steeg uit ijn borst op. „Ga je niet weg Anna? Eoop je niet weg? Loop je niet weg?" „Neen, neen, neen, ik wil niet weg- oopen." Plotseling voelde zij zich door twee jzersterke armen opheffen. Hij was op- jesprongen en had haar als een kind aan zijn borst gedrukt. O mijn leven mijn zaligheid mijn heiligste heiligdom, mijn alles!" En hij kuste, kuste en kuste haar Eindelijk kwam hij eenigszins weer ■ot bedaren. Onder zijn kussen en om- zij hebben er reeds eenigc malen hun voordeel meegedaan, ook thans dus nog eens beproefd of het niet wil inslaan. Onder aanvoering van De Standaard wordt weer het praatje aan den man gebracht, dat het toch zoo gelukkig is, dat Dr. Kuyper in de dagen der „mis dadige woelingen" aan 't roer was, daar anders Nederland subiet naar de man zou zijn geweest. Ook de Nieuwe Baarnsche Courant is er natuurlijk als de kippen bij, om dit praatje te helpen verspreiden en geeft niet veel omhaal van woorden te ken nen, dat alleen reeds daarom ieder recht geaard Nederlander in Juni zijn stom zal moeten geven aan Kuyper en zijn aanhang. Want, o donker droom beeld, er wordt in deze dagen gedroomd van een ministerie-Borgesius. En, het woord is nu aan de Nieuwe Baarnsche „zulk een ministerie zoir een gevaar voor het land zijn." „Een gevaar, nu niet genomen in dien ziu, dat ook met Kegceringshulp de stroom van ongeloof en- revolutie op- niertSv teuggelloos op onze vadcrlandsche erve zijn weg zou zoeken, maar gevaar hierin bestaande, dat als de heeren wier opzet in 1903 zoo krachtig en met zoo goed gevolg is weerstaan, eenmaal weer een slappe figuur als Bor- gesius op den zetel zien, ze hun opzet zullen kunnen herhalen, want dan is de krachtige hand, die hun weerstand biedt, er niet meer". Dat moet inslaan. Dat een plotselinge staking der spoorwegarbeiders niet meer mogelijk is, zie dat wordt eenvoudig maar verzwegen, want dan zou het lieele be toog zijn waarde verloren hebben. En daarom er maar op losgelogen. Denkt er aan, brave Nederlanders, als Bor- gesius minister wordt, dan krijgen we een herhaling van JanuariApril 1903 en danja dan, staat U het ergste te vreezen. Is het niet diep treurig, dat men dergelijken laster durft neerschrijven. Wat moet het toch zwart zijn in de ziel van iemand, die zich niet ontziet de grofste leugens te verkoopen, enkel en alleen uit politiek winstbejag. Wanneer in den komenden verkiezings strijd, bovenstaande legende ook in ons district wordt benut, laten onze lezers dan nog eens lezen, hetgeen we in on snummer van 27 Januari 1904 schreven, waar uit we thans het volgende aanhalen: armiugen hadden hare wangen pen hoog- roode kleur gekregen, zoodat zij er veel aardiger uitzag dan te voren. De baron had zich een paar schreden van haar verwijderd en zag haar met stralende oogen aan, terwijl zij verlegen en eeu weinig beschaamd voor hem stond. Zij wendde het hoofd naar hem toe. „Als ik nu maar wist wat ik doen moet!" Met een geestdriftige beweging had hij hare beide handen gegrepen. „Heelemaal niets moet je doen!" Zij schudde langzaam het hoofd. „Moet ik heelemaal niets doen?" Ilij begon hartelijk te lachen. „Bij mij blijven moet je en toelaten wat ik doe." Een vriendelijk lachje gleed over hare lippen. „En wat wil je dan doen?" Nu legde hij zijne armen om haar lichaam, zóó zacht, zóó voorzichtig, als vreesde hij haar te doen schrikken of pijn te doen. „Jou gelukkig maken," zcide hij. Dat woord kwam zoo uit het diepst van zijn liefdevol hart, dat het jonge meisje er door ontroerde en zich aan zijn borst vleide. „Lieve, goede man," zeide zij. Hare oogen zochten de zijne. Hij drukte haar in zijn armen, zijne handen streelden haar zacht. „Zie je," zeide hij, „als ik je zoo in mijn armen heb, is het mij als ware je „Het gezag heeft getriomfeerd", juicht men thans. Och, ik heb in den loop der eeuwen dien juichkreet zoo dikwerf hooien aanheffen. Het Gezag van Ilcro des triomfeerde over Jezus; Nero's Ge zag zegevierde over de Christenen; het Gezag der Fransche Revolutiemannen overwon den Raus, en toch, wat is er overgebleven van al dat triomfeerend Gezag? „Men juicht eeno regeering toe, die de dwaasheid van enkele leiders en de domheid hunner volgelingen benutte om de meerderheid van haar regime boven allo andere in 't licht Ie stellen. Maar in Frankrijk juicht men eveneens cene regeering toe, die op hare beurt het Gezag handh .aft tot het uiterste, dooi de aanhangers van het christelijk regime te onderdrukken. Zal het beide niet ver gaan zooals het de andere verging? „Er is slechts één Gezag dat zich door alle eeuwen heen heeft gehandhaafd en zich zal blijven handhaven: dat, het welk niet slaat noch wondt maar opbeurt en vertroost, den verdw aaide terugvoert op het rechte spoor, en den zwakke steunt. Doch van dat Gezag heb ik in 1903 de werking niet ontdekt, al ver nam ik meer dan voorheen den naam van Hem, die het predikte „De Gezondheids-commissie voor de Gemeente Amersfoort acht zich verplicht de ingezetenen ernstig te waarschuwen tegen het gebruik van zeker fransch aardewerk, genaamd „Poterie des Alpes", merk „de Ster," welk handelsartikel ook hier gereeden aftrek vindt, liet is bij onderzoek gebleken dat het glazuur van dit aardewerk sterk loodhoudend is en alzoo schadelijk voor de gezond heid." Bovenstaande, ons door de Gezond heidscommissie toegezonden, bracht ons in herinnering een artikel over dat on derwerp van het Bestuur van den Vrou wenbond in de Groninger courant, dat we ter waarschuwing in zijn geheel laten volgen. Welke pannen moet ik toch koopen? Waar zijn toch goede pannen te krij gen? Loodvcrgiftiging, blinde darmont steking en nog zooveel meer ontstaan immers door de pannen, waarin wij ons eten koken. En hoe weet je nu, dat zoo'n pan, die je koopt, goed is? Het gehcele lieve lichaam en alles, wat er in is, een tecre, licht breekbare vaas, en dat zij zoo teer is dat is juist haar deugd. Want nu mag ik aan niets anders meer denken dan aan den schat, die mij wordt toevertrouwd; ik moet zorgen, dat de vaas niet in mijn handen breekt, en juist dat is zoo goed. Zie je, nu wil ik in die vaas doen alles wat iemand slechts voor goeds en gelukkigs voor zijn medemensch kan uitdenken. En als wij eenmaal op mijn landgoed wonen, wat dan ook jou landgoed is, wij beiden heelemaal alleen telkens wanneer er dan een nieuwe dag auu- breekt, wil ik naar je gezicht zien; en je behoeft me niet te zeggen, dat je me liefhebt; dat verlang ik niet; slechts of je gelukkig bent wil ik op je gezicht lezen, en als ik dat zie, zie je, zal ik gelukkig zijn, gelukkig, o zoo gelukkig." Zijne woorden stierven weg in een diep, zacht gefluister. Zij had het hoofd laten zinken, als wilde zij luisteren. Toen hij zweeg, richtte zij zich op eu wiegde het hoofd en legde beide armen om zijn hals. „Wat, zou ik je dan niet zeggen, dat ik je liefheb?" sprak zij, en haar stem was rustig en vast geworden, „dat ik je reeds {nu liefheb met geheel mijn hart, mijn beste, lieve man!" Zwijgend omhelsden zij elkaar. Daarna richtte zij zich op. „Kom," zeide zij, „nu gaan we oom en tante roepen." is wanhopend! Voor dat je bet weet, heb je je heele gezin vergiftigd buiten je schuld. Ja, in zeker opzicht buiten onze schuld, maarals wij vrouwen ons ieder persoonlijk meer rekenschap gaven van iedere daad, meer kennis namen van alles, wat op het gebied van gezond heidsleer wordt geschreven, meer belang stelling hadden voor het groote geheel, de maatschappij, dan zouden wij tegen over dit vraagstuk 'als tegenover zoo vele anderen al geheel anders staan. Want, dan zouden huisvrouwen en moeders al zóó dikwijls den raad van doctoren en scheikundigen hebben ge vraagd en het zoo lastig hébben gemaakt mot hare vragen, dat èn doctoren èn scheikundigen al lang zich nog meer gehaast zouden hebben met hun onder zoek op dit gebied. Nu meent men, dat de veel voorkomende blinde darm ontsteking en ook vele verschijnselen van loodvcrgiftiging ontstaan door de pannen, die gebruikt worden, maar zekerheid heeft men niet. Vol angst wordt nu gevraagd, hoe nu? Waarheen? En die bezorgdheid is liet beste red middel tegen den sluipmoordenaar lood, die zoowel de gezinnen, wier eten in die pannen woidt gekookt, als de gezin nen, die de pannen maken, aantast. Gelukkig hebben wij tegenwoordig ons „Bureau van Vrouwenarbeid",waar ijverig gewerkt wordt in alle richtingen op maatschappelijk gebied, en op dat Bureau, en wel speciaal door do directrice Marie Jungius, is al sinds geruimen lijd een ernstige studie gemaakt van deze zaak. Plaatsruimte dwingt ons zoo kort mogelijk te zijn en wij deelen daarom slechts één feit mede, dat door onder zoek op het gebied der pannen en aardework-fabricagc aan het licht is gekomen. Er is gebleken, dat zoowel mannen ills vrouwen aangetast worden door lood vcrgiftiging, als zij werken op aardewerk- of pannenfabricken. Miskramen, ontijdige bevallingen, het dood ter wereld komen der kinderen, dat alles is een gevolg van loodvcrgiftiging, ja, zelfs ook dan wanneer de vader alleen werkt op de aardewerkfabriek. Uit een onderzoek naar 141 zwangerschappen, waarvan het verslag voorkomt in het Ncderlandsche Tijdschrift voor Geneeskunde van 12 Juli 1902, blijkt zelfs, dat slechts vier kin deren ouder werden dan drie jaar. Wat Ze nam hem bij de hand en ging met hem naar de deur van het aangrenzende vertrek, die zij opende. De oude lieden traden de kamer weer binnen en bleven verbluft staan, toen zij Anna en den baron daar hand in hand zagen staan. Met een rustig lachje ontving Anna hen. „Lieve oom," zeide zij, „lieve tante, mag ik het genoegen hebben u mede te deelen, dat ik mij zoo juist met den baron von Fahrenwald heb verloofd?".. Eerst in den namiddag verliet de ba ron de woning zijner bruid. Toen hij de trap afging en de laatste trede had bereikt, zag hij beneden in het Voor portaal een man, die met afgemeten passen heen en weer liep. Het was zijn huisknecht, de oude Johaun. erwondérd bleef Eberhard staan. Juist had de oude het hoofd omgedraaid en zijn moester herkend. Hij onderbrak zijn wandeling en bleef stokstijf staan. „Wat beteekent dat?" vroeg de baron. „Ik heb je toch gezegd, dat je niet met me mee zoudt gaan." De oude nam zijn hoed af zonderde oogen van zijn meester af te wénden. „Mijnheer de baron bleef zoo lang uit antwoordde hij. Eberhard lachte. Hij was in een zoo goede stemming, dat hij zich over niets geërgerd zou hebben, eu allerminst over Ie overdreven zorg van zijn ouden be diende. „Heb je gedacht, dat mij een ongeluk een namelooze ellende en verdriet wordt daar geleden, waarvan wij ons misschien nooit rekenschap gaven. Ouder), die werkelijk beseffen, welk een geluk en voorrecht het is, gezonde kinderen te bezitten, mannen pn vrouwen, die waarachtig belang stellen in de maatschappij en haar toekomst, leest „Waarom Halverwege". Dit boekje van Marie Jungius is uitgekomen in Febr. 1904 bij do firma Versluys on is voor 15 cent overal verkrijgbaar. Slechts één uitweg, een uitkomst ziet Marie Jungius, ill. deze: „dat de ge meenschap de zorg voor het vinden van loodvrije glazuren zelf ter hand neme, te meer geraden, omdat liet lijnrecht tegen de belangen der maatschappij indruischt, zooveel ziekten onder hare leden te kweekeu en te laten voort woekeren". Daarom heeft dan ook het „Bureau van rouwenarbeid" zich ui deze gewend tot den minister van biunenl. zaken met het verzoek, dat do regeering een bepaald persoon aanstelle, die speciaal en uil sluitend belast is, naar loodvrije glazuren te zoeken. En met welk een gelukkigen uitslag! Op de nieuwe staatsbogrooting toch is een post uitgetrokken voor ver schillendeonderzoekingen, waaronder ook een onderzoek naar loodvrije glazuren is begrepen en in het nommer van 12 Oct. van liet „Sociaal Weekblad" lezen wij, dat aan dr. Van Eijk, lecraar in de scheikunde aan de K. M. A. te Breda, het onderzoek naar passende loodvrije glazuren is opgedragen. In een ander artikel van Marie Jungius, dat reeds vroeger verscheen onder den titel „Producent on consument" en ge plaatst werd in het bekende blad I n en om de keuken", worden een paar adressen opgegeven, waar loodvrij ge ëmailleerd ijzerwerk, keukengereedschap pen, pannen enz. zijn te verkrijgen. Volkomen loodvrij werden bevonden de artikelen van de firma 11. Berk en Zoon te Kampen. Een twcode gunstig bekende firma op dit gebied is de firma Dl openbreek en Rei gers te lift b ij G e n d r i n g e n. Ook hebben de keukengereedschappen en pannen, vervaardigd door deze firma, van zoogenaamd graniet émail, volgens den fabrikant-uitvinder nog dit voordeel, dat het émail niet afspringt, maar met de pan mede buigt. De Vrouwenbond te Groningen meen- was overkomen?" vroeg hij. „Nu, jo kunt gerust zijn, hoor." Hij stapte thans van de laatste trede der trap en sloeg den oude vertrouwelijk op den schouder. „Ik heb een nieuwtje voor jo, Johann: ik heb me verloofd." De oude spalkte de oogen wijdopen; '"j ging twee schreden terug; zijn mond stond half open. „De juffrouw daar boven, op de tweede verdieping?" stotterde bij. „Jawel, de juffrouw daar boven, op de tweede verdieping," luidde het ant woord, dat gepaard ging met een gullen lach. „En binienkort ga ik trouwen." Hij keerde zich naar de huisdeur, en terwijl hij hom den rug toedraaide, kon bij niet zien welk een merkwaardig ge zicht de oude Johann trok. Deze wierp een woedenden, giftigen blik naar de trap, die naar de tweede verdieping leidde; daarna streek hij met de mouwen van zijn jas zijn cilinderhoed dien hij nog in de hand hield glad, en liet het hoofd zinken als iemand, die zich eens klaps in een benarde positie geplaatst ziet en op raad zint, om er weer uit te komen. Daarop zette hij zich met een ruk den hoed weer op 't hoofd, knarste de tanden over elkaar en volgde zwij gend zijn meester. Hij trok de huisdeur met een zwaren slag achter zich dicht. Wordt vervolgd.

De Eemlander | 1905 | | pagina 1