Buitenland. Stadsnieuws. Tweede Kamer Allerlei, (lc aan do inwoners van deze stad een dienst te bewijzen, door liet onderzoek van het „Bureau van Vrouwenarbeid" bekend te maken. Natuurlijk is dit on derzoek onvolledig en is daardoor niet uitgesloten, dat er misschien nog meer fabrieken zijn, waar loodvrij glazuur gebruikt wordt voor aardewerk, keuken gereedschap en pannen, maar zekei zullen nu de huisvrouwen in deze stad niet nalaten te vragen bij het aanschaf fen van die voorwerpen, of zij komen van de firma Berk en Zoon te Ka m pe 11 of van Diepenbroek en Reigers te l ift b ij G e n d r i 11 g c n. Zij zullen naar wij verwachten, dadelijk de beide namen opschrijven en daar alle benoodigdheden koopen, terwille van hare gezinnen in de eerste plaats, maar ook lerwillc van al die gezinnen, die zoo smartelijk lijden door loodvergiftiging, terwille van de groote maatschappij. Hierop ontving de Redactie een artikel van Dr. Ij. E. Goester, Inspecteur van de Volksgezondheid, waarin we het vol gende lezen: Vlet zeer veel genoegen werd door mij kennis genomen van het stuk geti teld „Iets over pannen" van het bestuur van den Vrouwenbond in het nummer van uw blad van 6 November 1.1. Niet genoeg toch kan gewaarschuwd worden tegen het gebruik van keukengereed schap, dat lood aan de erin bereide spijzen afgeeft, zoodat elke poging om het publiek voor te lichten ten zeerste moet worden gewaardeerd. Waar in dit stuk een paar fabrieken met name ge noemd worden, die een deugdelijk pro duct leveren, was het te verwachten, dat andere fabrikanten van loodvrije pan nen zouden komen betoogen, dat hun fabrikaat niet minder aanbevelend?waard is. Groot was echter mijn verwondering, toen ik de beide ingezonden stukken in de nummers van 8 en 13 Nov. 1.1. van den heer Jacob Koning las. Deze heer beveelt aan het fabrikaat „Potcries en terre des Alpcs" en dit met zulk een warmte, dat men allicht zou gaan denken, dat dit aardewerk werkelijk on berispelijk is. Hiertegen meen ik met nadruk te moeten opgekomen. I11 den loop van dit jaar zijn herhaaldelijk en op zeer verschillende plaatsen op initia tief van den Centralen Gezondheidsraad deze soort pannen onderzocht en steeds was het resultaat, dat zij lood in groote hoeveelheid afgeven, zoodat dit fabrikaat geenszins onschadelijk is, zooals de heer Koning aangeeft maar daarentegen on voorwaardelijk moet afgekeurd worden, liet gevolg van deze onderzoekingen is geweest, dat in verschillende gemeenten, o.a. hier ter stede door het gemeente bestuur voor dit aardewerk in het open baar is gewaarschuwd. Tegenover de aanbeveling van den heer Koning meende ik dan ook, dat een erstige waarschuwing in uw blad niet mocht achterwege blijven. Men zij dus op zijn hoede! IJe desbetreffende onderzoekingen hebben thans zekerheid verschaft, dat ba ron Toll en ijn expeditie, die vijf jaar ge leden een tocht naar den Noordpool on dernam, in het poolijs omgekomen is. Up Bcnnett-eiland werd een brief van baron Toll gevonden, waarin de inede- deeling, dat de expeditie nog maar voor 3 weken voedsel had. President Roosevelt heeft weer een speech gehouden over dc noodzakelijk heid van het huwelijk en van den kin derzegen, thans tegen een deputatie van het Nationale Congres van Moeders. Hij zeide daarbij o.a.: De man of dc vrouw, die met opzet vergeet de zegeningen van liet bezit van kinderen, 't zij uit onverschilligheid, zwakheid van hart, ge makzucht of eenvoudig uit het onver mogen om het verschil te zien tus- schen het hoogst belangrijke en liet niet belangrijke, zoo iemand verdient ver achting evenals de soldaat, die weg loopt in het gevecht of de man, die geen lust hoeft om te voorzien in de behoeften van zijn geziif. De markies van Anglcsea, een van de grootste dwazen van onzen tijd, is gisteren te Nice gestorven. Hoewel een der rijkste uiannen van Engeland, Anglosea's inkomen bedroeg nicer dan een millioen gulden - zag hij kans zijn fortuin er in enkele jaren door te bren gen zoodat hij moest worden failliet ver klaard. Hij had den hartstocht dure din gen te koopen; de sommen door hom uitgegeven aan juweelen zijn fabelachtig, llij was destijds eigenaar van twee van de mooiste kasteelen in Engeland, over laden met kostbare kunstvoorwerpen, die echter door de scbuldeischers even eens werden geëxecutreed. De burgemeester van Blackburn, 111 Lancashire, heeft op plechtige wijze de rcddingsmedaille uitgereikt aan een jon getje van vijf jaar. Het ventje had met gevaar voor zijn eigen leven zijn broertje van een jaar gered, toen het huisje van zijn ouders, die niet thuis waren, in brand geraakte. Heldhaftig was hij de vol rook staande kamer binnengedrongen, om het kind uit de wiegt te halen. Hij was nauwelijks weer buiten, of liet brandende dak stortte ineen. Den Haag, 17 Maart 1905. Er komt zoo langzamerhand in dc christelijke pers een voorstellingswijze op alsof de linkerzijde een obstructionis- tische politiek gaat voeren en tracht tegen te houden wat zij volgens de ver houding van de staatkundige partijen niet meer kan verhinderen. Men heeft als zoodanig reeds beschouwd het op treden van den lieer Borgesius toen in de vorige week de vraag aan de orde kwam welke wetsontwerpen nog zouden worden behandeld vóór de ICamer uit eengaat. Volkomen terecht merkte de heer Borgesius op dat de Lager onderwijswet nog betrekkelijk zoo korten tijd geheel gereed is voor de openbare behande ling dat men niet in de gelegenheid is geweest zich voor de behandeling behoorlijk voor te kunnen bereiden. Bovendien ligt geheel klaar het wets ontwerp op het arbeidscontract. Met de meeste inspanning beeft de commissie van rapporteurs met den vader van de regeling, inr. Drucker, aan liet hoofd, aan de voorbereiding van de behande ling gewerkt. Door haar is voortreffelijk werk geleverd èn in de uitwerking van de denkbeelden die in de afdcelingen der Kamer zijn vernomen èn vooral ook in het nader overleg met den Minister waaruit tal van zeer belangrijke wijzigin gen zijn voortgekomen. Wat ligt nu meer voor de hand dan dat men dit ontwerp zou afhandelen? Dar. is er althans één enkele sociale wet afgedaan; al zou de eer daarvan moeilijk voornamelijk door deze regeering kunnen worden opgc- eischt. Maar neen de rechterzijde wil met alle geweld binnen halen den gouden regen, eerst van de staatshulp voor de pensioneering van de bijzondere onder- dcrwijzers, dan voor de bijzondere la gere scholen zelf. Men lachte maar in hot bewustzijn van de overmacht, toen de heer Borgesius er op wees dat ook andere, uit Christelijk oogpunt belang rijke wetten, als de loterijwet op afdoe ning wachten, zeker denkende: de ver kiezingen zijn ook niet veel anders dan een loterij en wie weet of wij daarbij niet met een niet uitloten. Daarom na dc pensioenwetten de lager onderwijswet. Zoo ging dan de Kamer voort niet de pensioenwetten, die nog cenige merk waardige momenten aanbieden. liet is toch voor niemand een raadsel hoe groot het verschil is in opvatting, tus- sclien dc verschillende leden der rechter zijde die in de openbaring nog altijd niet een deugdelijke gedragslijn kunnen vinden De heer Bos had reeds op bet verschil ge wezen tusschen mannen als van Idsinga en Prof. Fabius aan de eene zijde en de hcerea Lohmen en Dr. Kuyper aan den anderen kant. Zonder twijlel staat dc lieer Idsinga, de beginsel-vaste anti-revolutionaire afge vaardigde van Bodegraven veel sterker dan de lieeren Lobman en Kuyper, die 0111 het goud voor de onderwijzers pen sioenen te incasseeren, tot allerlei schoon klinkende maar weinig deugdelijke ar gumenten hun toevlucht moesten zoeken. Merken wij nog op uit dc uitgebreide replieken dat de lieer Treub de rede voering van den minister tot in bijzonder heden uiteenrafelde, zoodat daarvan met veel overbleef, terwijl de heer Ketelaar, die door den minister erg uit dc hoogte was behandeld alsof de wakkere secre taris van den Bond van Nederlandsclie Onderwijzers eigenlijk van de wet geen titel of jota wist, op vi inige wijze in zijn antwoord met tal van feiten staafde dat de wetkennis zeker meer aan zijn dan aan 's ministers kant was. Met de vele kleinere en grootere amendementen op deze pensioenwetten zullen wij den lezer niet vermoeien, men komt hier telkens op voor de rechter zijde doornig terrein. Nu eens komt men op het gebied der sociale hervormingen, speciaal der sociale verzekeringen, en ziet men het verschil tusschen de oud- liberalen en de meer radicale elementen meer voor den dag komen, dan weer geraakt men geheel op liet terrein der schoolkwestie, waar angels en klemmen bij menigte liggen. Alleen vermelden wij de groote amen dementen van den heer van Idsinga. Deze wilde dc pensioneering van bij zondere onderwijzers als verplichting opleggen aan de bijzondere schoolbe sturen en hield tor aanprijzing van dat stelsel een zeer lange, vaak mooie, rede waarin hij met de zekerheid, die aan de beweringen van dezen spreker is de eigen overtuigingen scherp stelde tegen over die van de heeren Lobman en Kuyper. I11 de practijk zou het stelsel dit ver schil hebben ten opzichte van dat der regeering, dat de onderwijzers in veel afhankelijker positie zouden komen tegen over de schoolbesturen. De minister liet dit bezwaar nog al klinken. Het was liet cenige van de. waarde, naast dc prak tische bezwaren die de beer de Waal Malcfijt had aangevoerd. Overigens trachtte de minister met forsche woor den den lastige afgevaardige in den hoek te duwen door er op te wijzen dat hij dicht was geraakt in de buurt van de oud-liberalen Van der Ylugt en Tydcman. Albof dat op den lieer van Idsinga in druk zou maken. Neen ieder ziet wel dat wanneer liet geld van de bijzondere scholen binnen is er andere partijverhoudingen op til zijn. Voortdurend gaan er lonkjes tus schen oud-liberalen en de christelijk historischen van inr. Lobman. Zoodra hot er op aankomt sociale hervormingen tot stand te brengen, die eenigszins diep zullen ingrijpen, zal liet blijken dat dc conservatieven van beide zijden elkaar zullen kunnen vinden. Voorluopig even wel blijft liet bij handgewuif op een af stand. Na een beraadslaging van twee dagen werd liet amendement van den heer van Idsinga verworpen met groote meerder heid. Twee dagen in een tijd nu er nog zoo weinig ruimte blijft voor afdoen van zaken. Twee dagen vooral ingenomen door redevoeringen van leden der rech terzijde. Wij zeiden in den aanvang dat van obstructionism© geheel ten onrechte wordt beschuldigd de linkerzijde, maar wat dan te zeggen van de rechterzijde die over bare onderlinge principieel© voeten als bewijs vergaand verschil in uitwerking van beginselen in de meest uitgebreide en wijdloopig gedachtwisseling treedt Wie zijn afgedragen kleeren tracht te verkoopcii zal bemerken, dat hij ze haast even goed of nog beter kan weg geven, want over 't algemeen is er nog al heel wat verschil in 't waardceringsver- mogen van klceikooper en verkooper. Toch is 't een handigen Parijzcnaar ge lukt al meer dan twintig jaar zich en zijn familie rijkelijk te onderhouden van den opbrengst zijner oude. broeken. Luister, boe hij '111 dat lapte. Op den dag van Victor lingo's be grafenis kwam hij hongerig en arm te Parijs, maar op dien dag viel hem tevens het iilustre denkbeeld in een ouden broek uit zijn garderobe als rcliquie van den grooten dichter aan den man te brengen. Blijkbaar met schitterend succes, want zeer vele Hugo vereerders gaven gaarne vlot geld voor een zoo uiterst intieme herrinnering. Toen te Parijs en in de provincie de markt schraal was geworden, ging onze koopman Engeland en Amerika gelukkig maken met zijne niet uit te putten Vicior Hugo-broek-voorraden. Dezer dagen vloog do inan helaas in de kaars, doordat hij een kooper van 15 jaar geleden weer een lapje aanbood. In plaats van te koopen riep deze een politic-agent, zoodat de rcliquie-verkoop wel voor goed uit zal wezen, en de slimmerd zal wellicht een hooge boete moeten betalen, tenzij men lieia wegens zijn bewezen handigheid minister mocht willen maken van buitenlandschc zaken, want daar schijnt nog maar niet iedereen voor geschikt te zijn. E11 dan kon dc politiek je leelijk opbreken! Dat ondervond dezer dagen nog een clown in Warschau, terwijl hij bezig was allerlei kunststukken met zijn ezel te vertoonen. Bij al zijn geleerdheid bleek dc ezel echter een groote dosis koppigheid te bezitten, want toen de clown, hem beval vooruit te stappen ging liet dier, als een varken dat men bij zijn ooren trekt, achteruit. Hoe har der de clown zijn bevel herhaalde, des te meer liep het dier achteruit, en de positie van den clown als dierentemmer begon bepaald gevaar te loopen. Maar gelukkig, hij kreeg een inval en met zijn August-de-Domme-gezicht riep hij in eens: „O, ik zie het al, het is Koeropat- kin". 'n Oorverdoovend applaus beloonde hem voor zijn geestigheid maar tege lijkertijd sprongen eenige agenten in liet circus dio hem aanpakten en mee naar 't beronamen, waar hij van de poli tiek wel zal genezen, en zich weer tot meer alledaagschc dingen zal lecren wenden. Trouwens in de politiek houdt men zich ook wel eens een enkele maal met kleinigheden bezig. Daar heb- je bijv. het Engelseh stadje Cimberwell, waar men een strafverorde ning heeft gemaakt op hetneenverpen van sinaasappelschillen op den openbarenweg. Menigeen is het, vooral 's avonds 11a elven, wel eens overkomen, dat bij bijna of geheel uitgleed op een sinaasappel schil, achteloos op een trottoir geworpen. In Cinbcrwell nu schijnt dat den burger vader of een ander invloedrijk persoon overkomen te zijn, en daarom heeft men in de plaatselijke verordering een bepaling opgenomen, waarbij met een boete van veertig schilling (f 24) gestraft wordt, elkeen die op den openbarenweg sinaasappelschillen zal hebben gemorst. Wat moet dat een zindelijk stadje zijn, waar men alleen last heelt van sinaas appelschillen op den weg! Dit jaar valt de Amersfoorsche Kermis in dc week van 22 tot 2'J October. Kwartjesvinders in de treinen. Een der lezers van De Tel. meldt het vol gende Dinsdagavond kwam ik met den snel trein der Hollandscho Spoor v ,11 Arnhem. Ik reis derde klasse, en to Amersfoort werden wij door den conducteur ge waarschuwd, dat naast ons compartiment drie heeren kwartjesvinders hun praktijk uitoefenden. Zij hadden juist een Duit- schor tusschen Vork en Amersfoort voor 10 Mark opgelicht. Na informatie bleek, dat deze heeren met een blauw abonnement Hollandsche Spoor reizen, en alzoo hun slag slaan onder de minder bereisde derde klasse reizigers. De controleurs aan de spoor kennen hen ook reeds. Ik reis bijna alle dagen en kende ben niet, en geloof, dat u, met een kort bericht liet publiek nogmaals tegen deze dieven te waarschuwen, den eenvoudigen reizigers een grooten dienst kunt bewijzen. Een bijzonder buitenkansje viel een onzer stadgenooten dezen morgen al heel vroeg te deel. Een beerkar, over dc Langestraat komende, viel door het breken van een wiel, ter hoogte van de Varkensmarkt omver zoodat de straat de aanwezigheid van den inhoud al heel gauw verraadde. „Al heel vroeg geluk" zei de eigenaar voor wiens woning alles terecht kwam. Als liet geluk even groot is als de reuk, kan het heel wat zijn, dachten we. Wij lezen in de Vaderlander: Reeds meermalen is er op gewezen, dat de Vrijzinnige Bropaganda-clubs en vcrccnigingen van jonge liberalen voor debateri moeten zorgen, indien geen anderen die taak op zich nemen. Tot ons genoegen zien wij nu uit een ver slag in de liberale Eemlander, dat liet lid der A P. C'. te Amersfoort, de heer C. Moerman Jr., het in een openbare vergadering voor de vrijzinnigen heeft opgenomen tegenover den a.i. heer Oos- terbaan, die sprekende over „de prac tijk der vrijzinnigheid", daar niet veel goeds van verteld had zooals begrij pelijk is. Moge dit voorbeeld velen opwekken, om bet ook eens te probeeren; hot zal wel meevallen De VP. O. te Amersfoort heeft een brochure uitgegeven „De wetgevende arbeid van het tegenwoordige ministerie". Oplage in.000 ex. De V. P. C. te Dor drecht bestelde er reeds 2000. Aanvra gen te richten aan C. Moerman Jr., Oude Vlasakkerwcg 38a, Amersfoort. De heer Moerman, voorz. der verccni- ging, sprak 14 Maart 1.1. voor de club. Op het tw eede perron van het station alhier, is thans een brievenbus geplaatst, zeker zeer teil gerieve van het reizend publiek. Maandagavond zal in de Keizerskroon de algemeene j larlijksche vergadering van „Onderlinge Hulp" worden gehouden. Dc ritmeester jhr. E. W. von Wrange] auf Lindenberg, die op verzoek eervol wordt ontheven als instructeur bij de rij en hoefsmidscliool te Amersfoort, zal met Mei als zoodanig worden vervangen door den ritmeester M. Grondhout van liet le reg. huzaren. De le-luits. G. Voute en H. W. Mat- tlies, resp. van liet 9e en 6e reg. inf. gedetacheerd bij de koloniale reserve, en die S April met suppletie-troepen naar O.-I. vertrekken, zullen voor den tijd van 5 jaar bij liet O.-I. leger worden gedetacheerd. Bij Kon. besluit is aan Mr. II. M. Moll, thans te Dordrecht, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als plaatsvervangend Griffier bij den Raad van Beroep voor de ongevallenverzeke ring aldaar, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. De billard-séance van prof. Glorieux uit Brussel gisteravond in Amicitia ge geven, bad heel wat belangstellenden getrokken, die hoogst voldaan hun avond zeker niet zullen betreurd hebben. De feestavond, den leden van de coöperatie „Voor allen der II. S. M." gisterenavond in Amicitia aangeboden, mag uitstekend geslaagd heeten. De zaal was stampvol en dat er genoten werd, bleek zeker wel het beste uit de herhaalde bijvalsbetuigingen. „Zoo'n per. zik smaak naar meer" zullen ongetwij feld velen gedacht hebben. Het teleplioonnet ondergaat in den laatsten tijd zoo'n uitbreiding, dat ver grooting van het toestel aan het cen- traalbureau zal moeten plaats hebben, daar alle thans beschikbare nummers zijn aangesloten, terwijl er nog tal op aansluiting wachten. Zoo is er nu weer een bijgekomen n.l. dc heer C. V. Ger ritsen Utrechtschcweg 72. Deze week vergaderden de afdcelingen van den Gemeenteraad ter bespreking van de Bouwverordening. De laatste nutslezing van dit jaar heeft op waardige wijze de gelukkige reeks van spreekbeurten van dit seizoen gesloten. De lieer v. d. Berg kan te vreden zijn over dc aandacht, waarmede bij door het vrij talrijk opgekomen pu bliek werd gevolgd. De interessante figuur van Napoleon I werd door hem op treffende wijze en naar liet ons voor komt niet groote objectiviteit geschetst. Voor hen, die met cenige belangstelling het leven vaagden grooten Corsicaan hebben gevolgd, heeft de heer van den Berg geen nieuwe gezichtspunten ge opend, doch uit de overweldigende massa stof, die zich opdoet aan hen, die willen spreken of schrijven over Napoleon, heeft hij een zeer gelukkige keuze gedaan. Dc heer v. d. Berg sprak onderhou dend en wat de aantrekkelijkheid van een voordracht altijd grootcr maakt hij sprak uit het hoofd, hij las niet. Een denijdenswaardig geheugen Woensdagavond hield de Vcreeniging .Het Groene Krui s" een algemeene ledenvergadering in „de Arend", onder voorzitterschap van Ds. J. L. F. de Meijere. Na opening door den voorzitter, leest de waarnemende secretaris, dc heer II. Tromp van Holst de notulen der verga dering van 8 Februari, die worden goed gekeurd zooals ze door den w.n. secre taris zijn ontworpen. Hierna deelt de voorzitter mede, dat op het oogenblik reeds zijn toegetreden 701 leden, waarvan de contributie be kend was van 462 met een gezamelijke contributie van f 675.31. Van de overige 239 leden het minimum stellende van f 0.50 geeft dit f 119.50, hetgeen een totaal geeft van f 794.81. Voor oprich tingskosten is geteekend voor f 726.10 Matig berekend beschikt de vcreeniging dus thans over f 1520.91. Nog steeds komen er nieuwe leden bij, zoo zijn na 12 uur Woensdagmiddag al weer 9 per sonen toegetreden. Het voorloopig bestuur heeft gemeend nog eens terug te moeten komen op art. 5 waarover in de vorige vergadering ook reeds van gedachten is gewisseld, liet Bestuur stelt nu voor art. 5 aldus te lezen: Leden der Vcreeniging zijn zij, die hun verlangen daartoe aan den secre taris der Vcreeniging hebben kenbaai gemaakt en een contributie betalen van ten minste f 0,50. Het lidmaatschap eindigt: a. door overlijden of bedanken, b. door vertrek buiten den door het Huis houdelijk Reglement aangewezen kring der gemeente Amersfoort, c. door ver vallen verklaring van het lidmaatschap, een en ander nader te regelen bij Huis houdelijk Reglement.. Van donateurs wordt dus niet meer gesproken, wat geen bezwaar kan op leveren, daar iemand die een schenking wil doen aan de vereeniging, dit altijd nog kan doen. Niemand heeft bezwaar tegen deze wijziging, zoodat de statuten ter konink lijke goedkeuring zullen worden opge zonden. Thans komt aan de orde: aanvulling Bestuur. Uit de vergadering worden als candi dalen opgegeven de heerenJ. W. Mid delburg, Vrijdag, Klomp, Oosterman, Schooleman, T. van Daal, Kenninck, Bonkamp, Stijnman en D. Gerritsen. Uit deze tien heeren moeten 5 be stuursleden gekozen worden. De voor zitter verzoekt den heeren Bovenkamp, Stolp en Schreuder het stembureau te willen vormen. Bij eerste stemming zijn uitgebracht 67 stemmen waarvan op: J. W. Middelburg 50, op H. W. E. Vrijdag 47, op W. G. Klomp 33, op W. C. Oosterman 31, op Schooleman 31, op T. van Daal 27, op F. Kenninck 23, op M. Bonkamp 17, op P. Stijnman 23, en op D. Gerritsen 40 stemmen, terwijl 2 stemmen blanco of van onwaarde waren, zoodat zijn gekozen de heeren J. W. Middelburg, II. W. E. Vrijdag, W. G. Klomp en D. Gerritsen, terwijl een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Schooleman ct Oosterman. De heer Oosterman verzoekt bij de herstemming slechts op den heet

De Eemlander | 1905 | | pagina 2