Advertentiën. Allerlei. Stadsnieuws. AMERSFOORTSCHË TRAMWEG-MAATSCHAPPIJ AMERSFORTIA's Melkproducten. Brandstoffen, L. VAN ACHTERBERGH. -- Een Moeder. -- zijn excuses aan den Raad heeft moeten maken., Laat hem echter voorzichtig wezen. Maar, M. de V., ik beklaag deu man, ik heb medelijden met hem, omdat hij blijkbaar de zaken verwart en doet denken aan iemand, die niet normaal is. En dat schijnt met hem ook het geval te wezen, want des voorjaars en des herfst is het erger met hem. Daarom heb ik medelijden met hem." Een bijna onbedaarlijk gelach volgde. UIT DE PERS. In De Protestant, het orgaan van de Evangelische Maatschappij lezen we artikel dat we in zijn geheel hier laten volgen. Ikabod. Toen de schoondochter van Eli, den richter van Israël, een kind ter wereld bracht, onder voor haar volk en haar geslacht zeer droevige en minder eer volle omstandigheden, noemde zij den naam van haren zoon: Ikabod, d. i. de heerlijkheid, of de eer is weg. Met welken naam zullen wij het kind noemen dat geboren i6 uit de vereeni ging dor kerkelijke partijen, de roomsche en de calvinistische? Coalitie is 'tge noemd, maar ik zou het liever willen noemen: Ikabod, de eer is weg; ja, bij dit verbond mogen wij 't spreekwoord omkeeien en zeggen: alles is gewonnen, behalve de eer. Want wat heeft de calvinistische man gedaan, voor hij met de, roomsche vrouw het huwelijk ge sloten had, of liever het verbond had aangegaan? Alles, om haar in verach ting te brengen. "Voor en na sclueef hij lasterlijke woorden tegen haar; wie zich met haar afgaf, of onder haren invloed kwam, encanailleerde zich; de voorvaderen zouden zich in hunne graven omkceren, indien er ooit sprake van kon zijn, dat de roomsche en de calvinist samengingen; kortom, 't was al maar door, met Rome saam, neen, dat.nooit, dat nooit! Alaar toen kwam er een dag, dat om politiek gewins wille dit blaadje werd omgekeerd; de cal vinistische man wierp zijn oude plunje af, schafte zich een pak klecren aan, stak zich daarin, ging naar de roomsche vrouw, bood haar de hand, en 't ver- boud was gesloten, dat de coalitie te voorschijn braaht. Nu zou men denken, dat dit de eer te na moest komen, en van dc vrouw, die zoo gescholden was en van den man die 500 over die vrouw gesproken had. Volstrekt niet, als of er niets gebeurd was, alsof eer uiet teer was, zetten beiden alle eergevoel op zij, en nam de vrouw de hand aan van den man, die haar slag op slag in 't aangezicht gegeven had, cc vernederde de man zich 0111 dc vrouw tot zijn uitverkorene aan te nemen, die hij mot smaad had overladen. Waar is nu bij dit verbond de eer? Zij is ei niet; Ikabod,,de eer is weg. Waar is de vrouw die zich zóó zou vernederen, dat zij saam zou willen gaan wonen met hem, die haar kleed met slijk had 1 bemodderd? Hier is zij, de roomsche partij. Waar is de man die zich innig zou wilier, vereenigen met haar, die hij door het slijk had gesleurd? Hier is hij, de calvinistische schaar. Hoe meer ik dezen Ikabod aanschouw, hoe leelijker ik hem vind, voornamelijk 0111 die" vlek, die aan zijn geboorte kleeft. Hij zal nu weldra vier jaar gaan worden; ik reken die maanden na zijne ontvangenis maar niet moe, want die tijd is en zal wel altijd een mij steile voor ons blijven; en als ik nu hoor, dat er zijn, die er aan twijfelen, of bij de vier volgende wel halen zal, dan zou ik zoo zeggen, dat zijn constitutie ook al niet van de sterkste is. Hoe kan dat ook anders? De vrouw al tamelijk op jaren, en de man, al is hij dan ook zóó oud niet, toch ook de eerste jeugd gepasseerd. En dan, beiden zoo uiteenloopend in humeur en karakter, de een pronk- en praalzuchtig, en verzot op geuren en kleuren, de ander liefst stemmig in 't zwart en stroef in den omgang; de een liefst converseerende met italiaansche en spaansche vrienden, gaarne geëscorteerd door paters, fraters en nonnen, de ander liefst in gezelschap van puriteinsche predikanten, ouderlingen en deputaten. Heen, neen, die twee passen niet saam. E11 wat moet dat nu met de opvoeding van Ikabod geven? O, in de eerste kinderjaren kan dat nog gaan, maar als 'tjongske ouder wordt, wat dan? Dan voorzie ik niet veel anders dan tw eedracht tusschen de ouders, waarvan het manneke natuurlijk het slachtoffer zal worden. En dan denk ik, zal 't op echtscheiding ultloopen, wegens incom- pabilité d'kumeur en andere redenen. Wat dan met wegwerping der eer be gonnen was, zal met oneere eindigen. Arme Ikabod, die zoo ontvangen en geboren moest worden, en zoo jong nog, een roemloos einde moest vinden! Reen, neen, gij vergist u, zoo hoor ik mij toeroepen, pas nog door een generaal van de garde der roomsche partij; 't gaat goed, 'tgaat goed zoo; zij leven en deelen saam die twee, 't is al pais en vreé tusschen man en vrouw hun Ikabodje groeit goed, en aan zijne gezondheid mankeert niets; wij ver heugen ons zoo in het verbond, 't is al winst wat er voor ons uit voortvloeit; de kassen onzer kloosterscholen worden weldra gevuld, en onze kloosters ver meerderen bij den dag; oiize kerken worden sieeds schooner gebouwd, en de scharen die ze eens vullen moeten wor den steeds talrijker. Welk een glorie volle toekomst voor ons en voor ons geslacht. En van den anderen kant klinkt 't mij tegen: Uw kijk op de dingen is niets dan gezichtsbedrog, want gij ziet door een paganistischen bril; de naam van onzen God is weer in eere hersteld, Christus wordt weer gehuldigd als onze koning; christelijk worden onze scholen, onze gemeenteraden, onze volksvergade ringen, ja zelfs onze burgemeesters en secretarissen; en wat 'tover vier jaar zijn zal, dat zult gij zien, als 't gansche heir der paganisten verslagen zal zijn; dan is onze erve gezuiverd van alle heidenschc besmetting, en zal er één groot hallelujah gezongen worden ter eere van onzen God en diens profeet. 't Zij zoo, maar als uw kind Ikabod moet heeten, dan zal alles gewonnen zijn, behalve de eer. JAR VAR 'T ZUIJEN. Weken en maandenlang zijn we al „vergast" op een steeds stroomenden vloed van ziel-schokkende telegrammen uit het verre Oosten. Dagelijks zijn de kranten bezig ons heele kolommen afgrijselijkheden te slikken te geven, en ieder roept och en wee over zooveel ellende en jammer veroorzaakt door den naijver van Russen en Japanners. Nog meer treffen ons echter de berichten omtrent den inwendigen toestand van liet ongelukkige Czarenrijk, waar duizen den en tienduizenden van ellende omko men en hun leven niet zeker zijn. En wel moet het leven daar voor velen weinig waarde hebben, als het waar is, wat de Pcterburgsche correspondent van de „Standard" schrijft. Volgens hem hebben dertig jonge dokters en dokteressen van het Instituut voor proefondervindelijke geneeskunde zich met pestgif ingeënt en in het fort Alexander I afgezonderd, ten einde de verschijnselen en het beloop der pest te bestudeeren. Zij hebben geen bedienden en wonen en werken ieder in een afzonderlijke cel. En wat wel het ergste is, er staan reeds dertig anderen klaar, 0111 de even tueel opengevallen plaatsen weer in te nemen. Aangrijpender illustratie van den ont zaglijken weedom die daar is in het rijk van Vadertje", :s zeker niet te geven. Een ander eenigszins gelijksoortig verschijnsel wordt ons in Engeland ver toond door een rijke en aanzienlijke Engelsche dame, Lady Warwick, afstam melinge van den grooten Warwick, „den Koningmaker". Deze dame, die door haar geboorte en haar fortuin te beschouwen is als een „uitwas" der kapitalistische maatschappij, heeft zich nu met harten ziel aangesloten bij de anti-kapitalisten, en is een der ijverigste leden geworden van de sociaal-democratische partij. Zij steunt de arbeiders met haar geld op allerlei wijzen en voert het woord op vergaderingen, waar zij heenrijdt in een roodgeschilderde automobiel. I11 een Donderdag te Northampton gehouden vergadering echter sloeg zij haar eigen roodheids-record. Daar ver ontschuldigde Lady Warwick zich name lijk wegens haren rijkdom en haar groot grondbezit. Zij bezit hare landgoederen, zoo deelde zij mede, krachtons een majoraat, waardoor zij, „helaas!" onver vreemdbaar zijn. Zij levert dunkt me een heerlijke stof voor schrijvers van colportage-romans, die met een pakkenden titel als „Lady Warwick of de kapitaliste tegen wil en dank" al een heel eind opschieten. Want de titel doet vaak meer dan het heele boek en in pakkende opschriften en advertenties zit het geheim van het succes. Ongelukkig echter hij, die niet goed leest of zich niet genoeg op de hoogte stelt van de plaats, waar het door hem begeerde wordt aangeboden. Zoo lezen we in de Prov. Gron. Crt. 't volgende verhaal. ,'tWas in de groote Ilarnioniezaal, te Groningen. Het orkest bracht op de bekende wijze de op het programma aan gegeven stukken ten gchoore. Aan een tafeltje zat een heer alleen, klaarblijkelijk uit de provincie. Achtereenvolgens gaf men den Ge neraal "Vetter-marsch, en de ouverture „Schöu Annie," gevolgd door het Ballet „Mascarade." Onze toehoorder keek vol belang stelling rondom zich; vooral wanneer de muziek speelde, toonde hij zich on rustig en turnde naar alle hoeken dei- zaal. Onder het derde stuk stond hij eens klaps op en trok een juist passeereude bediende aan dc jus: „Is dat nou de bioscoop?" „Noen, meneer, dan mot 11 boven wezen, hier is concert." „'k Docht ook al 'k eb d'aille Generaol Vetter nog nait zaiti." St. Gerald van kapitein jhr. Rutgers van Rozenburg behaalde Zaterdag te Woestduin weder een eersten prijs (f 500) in een verkoopsren vlakke baan, afstand 1300 meter. Dit paard, voor f 1000 te koop gesteld bleef voor f 1475 aan den eigenaar. Dezer dagen konden we een stofzuig- machine bij verschillende huizen iu wer king zien. Naar men ons meedeelde voldoet deze wijze van reinigen uitste kend. Met ingang van de nieuwe dienst regeling (1 Mei) zullen dagelijks het navolgende aantal treinen van Amersfoort vertrekken naar: Amsterdam 25, Utrecht 27 (Zondag 26,) Kesteren S, Apeldoorn 9, richting NijkerkZwolle 17, totaal 80. Uit genoemde richtingen komen dage lijks aan, resp. 26, 27, 7, 9 en 17 treinen. Aan de halte „Kleine Koppel" zullen stoppen le locaaltreinen, die van het station vertrekken te 7.55 (tot Harder wijk), 10.40 en 12.40 (tot Nunspeet), 2.30 (tot Nijkerk), 4.29 (tot Nunspeeti, 7.32 (Harderwijk), 9.12 (tot Nijkerk), en die aan het station aankomen te 7.45 (van Nunspeet), 9.42 (van Harderwijk), 1.07 (van Nunspeet), 3.07 (van Nijkerk), 3.35 en 6.57 (van Nunspeet), 9.21 (van Harderwijk), 10.00 (van Nijkerk). De sportbroeders, die ter gelegenheid van het voetbal-concours onze stad met hun bezoek vereerden schijnen zich nog al goed geamuseerd te hebben. Zondag waren zij uit rijdeu en een luid gezang klonk uit de Jan Pleziers, zoodat de vreemdelingen in Jeruzalem, gingen informeeren wat dat voor pretmakers waren. Bij de Kei gekomen werd eveu uitgestapt, om een ovatie aan dit, aan ieder rechtgeaard Amersfoortcr zoo dier baar, monument te brengen. Spoedig was een kring geformeerd en werd er een rondedans om heen gehouden. Een en ander lokte natuurlijk veel toeschouwers. Zaterdagmiddag werd in Amicitia een spoedvergadering gehouden van het plaatselijk Nutsdepartement, waarin door den secretaris verslag werd uitgebracht van de Vrijdagmiddag in „Ons Huis" gehouden gecombineerde vergadering van de Besturen van liet Nut, Industrie- en Huishoudschool en Fröbelschool. In die vergadering was men aanvankelijk en voorwaardelijk tot overeenstemming gekomen, dc goedkeuring der leden was nu nog noodzakelijk. Besloten werd dc Huisvlijtschool voor meisjes op te heffen, daar dit onderwijs voortaan aan dc industrieschool wordt gegeven. Tevens verklaarde het Departement zich bereid een jaarlijksch subsidie van f 700 te verleeuen aan de Industrieschool wanneer blijkt, dat de daaraan verbon den inrichting voor fröbelen van zoo- danigen aard is, dat de bestaande Fröbelschool aan de Langegracht over bodig kan worden geacht. Het Bestuur vau de afdeeling Amers foort van „Volksonderwijs" heeft zich geconstitueerd als volgt: Ds. J. G. Busch Keiser, voorzitter; M. L. Celosse, 2c voorzitter; W. C. Oosterman, secre taris-penningmeester; A. Bommel en F. Wesseling. Tot afgevaardigde naar de grooto meeting tegen de ondcrwijs- novclle, in den Haag te houden, is aan gewezen de heer A. Bommel. Donderdag 4 Mei zal het Tweede Kamerlid mr. H. Smeenge in een open bare vergadering van de Vrijzinnige Propagandaclub in de Keizerskroon als spreker optreden. De heer Smeenge, die hier ter stede reeds eenige malen optrad, is een degelijk, onderhoudend spreker, zoodat het te verwachten is, dat de vergadering als dan zeer druk bezocht zal zijn. Wie zich in ieder geval van een plaatsje wil verzekeren, zal dan ook verstandig doen, zich bijtijds van een toegangskaartje te voorzien, die ook thans wel weer bij de verschillende bestuursleden verkrijg baar zullen worden gesteld. Heden middag werd de groote net- paal op den hoek van de Langegracht geplaatst. Het ijzeren gevaarte werd door middel van een kaapstander om hoog geheschen. Onnoodig te zeggen, dat zeer veel toeschouwers aanwezig waren, Hedenavond houdt de Vereeniging Amérsfoortsche Industrie- cn Huishoud school" een ledenvergadering in „Ons Huis-' De agenda vermeldt do volgende punten 1. Verslag Commissie tot nazien dor Rekening. 2. Regeling Fröbelen. 3. Mededeclingon. 4. Behandeling Schoolreglement. De vergadering begint oin half negen. Gisterenavond is verschenen het rap port in zake de watervoorziening van Amsterdam der in Maart 1903 ingevolge raadsbesluit benoemde commissie van deskundigen, bestaande uit dc heeren H. E. de Bruyn tc 's-Gravetihage, J. Schotel tc Rotterdam cn dj;. H. P. Kap- teijn ,te Abcoude. In dat Rapport wordt o.a. ook be sproken de vraag of het mogelijk is het benoodigde water te onttrekken aan de Zeiaterheide, die dc commissie ontken nend moet beantwoorden, èn om de groote kosten (cene door de vorige com missie (van Hasselt, Lindley, Saltet) in tweede instantie aanbevolen centrale randdraineeiing is persé uitgesloten) én om den invloed op de bestaande water leidingen van Utrecht, Amersfoort enz. De tevens door -ie voegere commissie aanbevolen Rijnwaterleiding wordt dooi de tegenwoordige commissie verworpen, omdat oppervlakte water nimmer abso luut betrouwbaar mag worden geacht. Tot organiseeren kan hij evenmin advisceren en aan ontleening van goed water aan de diepere bodemlagen in het polder land valt niet te denken. Maar eenstem mig is de commissie na nauwkeurige onderzoekingen tot de slotsom ge komen, dat in het tekort aan drinkwater moet worden voorzien door den aanleg van een prise d'eau in de Geldersche vallei ten zuidoosten van Amersfoort (Grebbelinie) niet eenige uitbreiding dor prise d'eau te Westerveld. Deze keuze is volkomen gewettigd te achten dooi de bewezen feiten, dat men in de Greb- beline kan beschikken over een onbe perkte hoeveelheid water vanuitste- ke 11 d e hoedanigheid, waarin geen verande ring kan komen, terwijl het nadeel voorde omgeving tot oen minimum is terugge bracht. De kosten der werken aan de Greb belinie worden door de commissie in to taal begroot voor een bevolking van 600,000 zielen op f 4,525,000 voor 700,000 zielen op f 4,950,000 en voor 825,000 zielen op 5,300,00 plus f 150,000 voor uitbreiding der prise d'eau te Wes terveld. SPOKT. Het U. D. I. concours. Alhoewel het weder gedurende dc beide Paaschdagen niet bijzonder gunstig was, had het voetbalconcours toch plaats. De eerste ronde in beide afdeelingen had gedurende den Zondag plaats. De uitslagen der le ronde voor afdeeling A. waren: Haagsch elftalQuick II (Afrt.) 31. Geld. B. elftalHerculesII (Utr.)51 Voor afdeeling B. U. F. C. (Utr.)Victoria (Hlvsm.) 5—0 S. D O. (Wagen.)B. V. V. (Baarn) 3—1. U. D. I. II—P. II. (Soeslcrb.) 2—1. Geld. B. elft. II—Hercules IV (Utr.) 4—2. Wegens niet opkomen van Victoria. Gedurende den tweeden Paaschdag hadden de 2e ronde en de finale plaats. De uitslagen der 2e ronde waren voor afdeeling A. U. D. I. I—Geld. B. elft. I. 1—0. (U. D. I. I. had in de eerste ronde vrij geloot.) Voor afdeeling B. U. F. C.(Utr.)—Geld. B. elft. 113—1. S. D. O. (Wagen.)P. II. (Soesterb.) 2—1. De uitslag der finale in afdeeling A. was Haagsch elftalU. D. I. I 21. In afdeeling B.: S. D. O. (Wagen.)—U. F. C. (Utr.) 1—0. De le en 2e prijs in afdeeling A. werden dus respectievelijk gewonnen door het Haagsche elftal en U. D. I. I. In afdeeling B. viel dc le prijs ten deel aan S. D. O. uit Wageningen, ter wijl U. F. C. uit Utrecht den 2en prijs behaalde. Burgerlijke Stand. van 22 tot 26 April 1905. GEBOREN: Cornelia Johanna, d. v. J. Hofland en C'. van Doorn. Trijn tje, d. v. C. van Ouwerkerk en D. J. van der Mannen. Gerardus, z. van M. Ramselaar en H. Kok. Hendrik z. van T. Hoogeveen en J. van den Hengel. OVERLEDENCatharina Bosman, oud 1 dag. Antonie Kiezel, oud 21 j., ongeh. Allen die iets te schilderen ofte bohangen hebben, worden herinnerd aan het zicli beleefd aanbevelend adres van t VA4VI.I\41AAKlttriY. Arn- hemsche weg 41. Heugdclijk week bij billijke prijzen. liet Itestunr van „H K T R O f', N li KRUI 8" maakt bekend, dat de wijk verpleegster op I Mei IVOR iu funetie treedt, van at' welken datum ook verplegingsartike- len aau de leden iu bruikleen zullen worden gegeven (een en ander op voorsehrift van lila. «loetoren). Namens het Bestuur vd. lie Secretin 1 II TROMP van HOLST. ALGEMEENE VERGADERING van Aandeelhouders op Oiusilag II Mei 1905, d. a. ten 8 ure, in het hotel „DE VERGULDE ZWAAN" Utrecht- schestraat te Amersfoort, ter behande ling van: le. Verslag met balans, winst cu verliesrekening en rapport der financieels commissie over het boekjaar 1904. 2e. Benoeming van twee Bestuurs leden. 3e. Benoeming der financieels commissie voor het boekjaar 1905. 4e. Voorstel tot aanvrage van subsidie aan do Gemeente over 1905. Ilct voorstel, alsmede dc balans, winst cn verliesrekening van het boekjaar 1904, liggen ter visie ten kantore van den Administrateur, in de tramremise alhier. ZIEKTE KIEM VK 1.1 E MELK, ROOMBOTER ROOM, en KARNEMELK. Voile garantie voor zuivei'hehl. Conlr«»le van den Heer W. V. v. I). BOVENKAMP. Postpakketten n.'ulle plaatsen en '/s vaatjes. Vraag prijscuui-ant. Bezorging 2 X per dag. «KVlOSTMil» 189U. - Handel in le kwaliteit - - Magazijnen: Koestraat, iteNtelkantoor: Arnhemsone straat 1. „Dc Graaf van Atlone." Schouwburg Utrecht. Koninklijke Vereeniging HET „NEDERLANDSCH TOONEEL." Beschermheer Z. K. H. de Prins der Nederlanden Donderdag 27 April 11X15 No. 7 van het Abonnement: Tooncelspel in 4 bedrijven door 1. N. A. Regie: L. H. CHRI8PJJN. Orkest onder leiding van den lieer II. KUIJPERS. Aanvang halt' acht ure. Prijzen der Plaatsen: Balcon f2.25. Stalles en le Ampli. f2.le Zijloge f 175. Baignoires en 2e Amph. f150. Parterre fl.3e Amph. f0.80. 2e Zijloge f 0.75. 4e Amph. f 0.50. Gaanderij f 0.30. Plaatsbespreking: Voor Aan deelhouders Dinsdag van 10 tot 1'2 uur, voor liet Publiek denzelfden dag na loting] van 1 tot 3 uur; verder Woens dag en Donderdag van 10 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Leden van het Tooneclverboud hebben persoonlijk vrijen toegang, mits op ver toon van hunne kaart van lidmaatschap, vooraf plaats besprekende a f 0.25 per plaats.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3