Stadsnieuws. schen 18 en 34 jaar oud en 3 voet, 8 duim tot 4 voet 6 duim hoog. Zij leven aan den zoom van het bosch en dringen er binnen, enkel om zich te verschuilen. Nadat Harrison hun vertrouwen ge wonnen had, toonden zij zich zeer vriendelijk. Eene week vóór zijn vertrek hadden zij echter nog een karavaan van den Belgischen Cougostaat aange vallen en 17 dragers gedood. Daarna waren zij in het binnenste van het woud gevlucht. De dwergen zijn zeer krijgslustig. Zij bewonen kleine dorpen; elk dorp wordt dooreen onafhankelijkeu hoofdman bestuurd. De hutten zijn met loover be dekt. De negers4 loopen schier gansch naakt. Eenige hebben haren op de borst en aan de beenen, doch het meerendeel is onthaard. Zij worden niet meer dan 40 jaar oud. De meesten zien er zeer intelligent uit, en hebben over 't alge meen meer verstand, dan zeker medisch student E. Deze had de onaangename gewoonte altijd de colleges te storen door vragen die niets ter zake deden. Professor R. had al lang plan hem dat af te leeren en toen dus de vraag kwam: „Professor, hoe lang zou een dier kunnen leven zonder hersens?" autwooidde de prof.: „Ik weet het niet precies, meneer F. Hoe oud is u?" Tableau! Publicatie. Burgemeester en Wethouders dor Gemeen te Amersfoort; Gelet up art. 11 der Draukwét; Noodigeu de houders van vergunningen tut den verkoop van sterken drauk in hot klein uit, indien zij vergunning wen- schen te verkrijgen tot den verkoop van sterken drank in het klein op don openba ren weg, hiervan voor IC Mei e.k. aan Burgemeester en Wethouders bericht te zenden. Amersfoort, 20 April 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris J. G. STENFERT KBOESE. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort, op Dinsdag, den 2 Mei 1905, des namiddags ten l"a ure. Punten van Behandeling. 1. Verzoek van den heer Chr. Kok om eervol ontslag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool met adviezeu. 2. Benoeming van een tijdelijk bui tengewoon leeraar in liet Eugelsch aan de Hoogere Burgerschool met adviezen. 3. Verkiezing van leden en plaats vervangende leden der stembureau's voor de stemming van leden van de Tweede Kamer der Stateu-Generaal en van den Gemeenteraad. 4. A aststelling- van het primitief kohier der plaatselijke directe belastingen voor het inkomen. 5. Verzoek van het Bestuur der vereenigmg „Het Groene Kruis" tot steun dier vereeniging met adviezen. G. Verzoek van het Bestuur der Industrie- en Huishoudschool tot het mogen gebruiken van de lokalen in het gemeentegebouw in de Koestraat, be stemd voor kookonderwijs, tot het over nemen van de leermiddelen bij het kookonderwijs en tot het tijdelijk ge bruik van eenige schoolmcubelen. 7. Voorstel van B. en W. betref fende teruggave van gestorte pensioen bijdragen aan den voormaligen adjunct inspecteur van politie, R. J. Stellinga, met adviezen. 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging der „verordening houdende bepalingen in acht te nemen bij het overdragen aan de gemeente vap stra ten of wegen, of gronden, tot het aan leggen van straten of wegen bestemd met adviezen. 9. Vaststelling der verordeningen op de heffing en invordering van het vergunningsrecht voor den verkoop vau sterken drank in het klein met ad viezen. 10. Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende eene klacht van den heer J. Klaassen over handelingen van den Gemeente-ontvan ger. I>« ltaadsvergndering. Misschien niet tot de belangrijkste, maar toch wel tot de pikantste kwesties, die a.s. Dinsdag in den Raad ter tafel komen, behoort het Rapport en voorstel betreffende de bekende klacht van den heer J. Klaassen over de handelingen van den Gemeente-ontvanger. B. en W. hebben den Gemeente ontvanger om inlichtingen gevraagd welk aldus luiden: „Met beleefde wederaanbieding van een aan den Raad der Gemeente Amersfoort gericht adres van den heer J. Klaassen, ter fine van bericht enz. in mijne handen gesteld bij Uwe apostille 30 Maart 1905, heb ik de eer UEdel- Achtb. mede te doelen, dat genoemde persoon zich werkelijk op 10 Maart j.l. te mijnen kantore heeft vervoegd om zijne verschuldigde Gemeentebelasting over 1904 te voldoen, waartoe hij, zoo wel in 1904 voor de eerste helft als in 1905 waarschuwing en aanmaning had ontvangen. Daar genoemde heer verder niet zijn verlangen te kennen gaf om den Ont vanger over iets anders te spreken, meende ik, dat de comparitie hiermede was geëindigd, doch ik had mij vergist, en niet gedacht aan de eigenaardige „vrijmoedigheid," die den heer Klaassen eigen schijnt. Althans, met ter zijde stelling van de eenvoudigste vormen van wellevendheid, en op den toon van iemand die minder goed gehumeurd is, begon de heer Klaassen een relaas te doen van eene ingediende reclame tegen zijn aanslag, oproeping voor de Com missie, waaraan hij wegens absentie niet had kunnen voldoen, enz. en daarop volgde de vraag: „of hij niet nogmaals moest worden opgeroepen." Hij verzweeg daarbij hetgeen wel in het rekest staat n.l. dat de Ge meenteraad geen termen tot vermindering had gevonden, waardoor deze zaak dan ook feitelijk was beëindigd. Daar ik echter wel gewoon ben aan allerlei vragen, ook aan dezulke die minder verstandig zijn, en overigens de menschen nemende zooals ze zicli voor doen, heb ik getracht den klager aan het verstand te brengen, dat niet te mijnen kantore, doch wel ter Secretarie en door het Gemeentebestuur dergelijke zaken werden behandeld en dat, of schoon ik vreesde dat het voor verdere reclame te laat zoude zijn, hem in over weging werd gegeven, alsnog ter Secre tarie nadere informaties te vragen. Hij scheen dien dag minder vatbaar voor goeden raad en in plaats van dank, die een beleefd man allicht uit spreekt ofschoon ik daarop geen aanspraak maak voegde de heer Klaassen mij pedant toe: „het verwon dert me dat „men" hier niet beter op de hoogte is; het is hier toch het be lastingkantoor." Mijn bescheid was: „Zeer zeker, mijnheer; hier moet betaald worden, doch van reclames ik herhaal het kan men U hier verder niet in lichten, doch mogelijk wel ter Secre tarie." Daarop trachtte ik met mijn werk voorttegaau, daarmede mijn be zoeker een zachten wenk gevende om heen te gaan als hij niets belangrijker had, doch er werd nog langer beslag gelegd op mijn tijd; er volgden n 1. andere vragen, als: waar en wanneer de Burgemeester Je spreken zoude zijn, waarop ik den heer Klaassen, weder geheel onverplicht, terecht wees en thans meer duidelijk liet blijken, door met cijfers optellen te beginnen, dat het onderhoud inderdaad geëindigd was, doch nogmaals werd ik daarbij geïnter rumpeerd en hoorde ik „zegt U iets" en daarop ging de heer Klaassen heen. Het zal wel aan mij liggen, doch een hoogen dunk van 's heeren Klaassen's beschaving of goede vormen heb ik inderdaad niet ontvangen, doch dit hindert in zoover niet, want een kantoor is geen ontvaugsalon, doch dan moet men zich niet in geschrifte aan den Raad willen voordoen als te zijn een welop gevoed man. Ook zijne vraag „wie die man is", daarmede kennelijk op mij doelende, behoort naar mijne opvatting allerminst tot de gebruikelijke goede vormen: althans het was voor mij bepaald nieuw, dat men op deze wijze met iemand in kennis wenscht te komen. Yeeleer schijnt daarop van toepassing zeker dik woord (dat dooi mij niet zal worden herhaald) doch te vinden is in de voorlaatste alinea van het rekest. Wat nu nog, in dit verband, adres- sants zorg voor het belastingbetalend publiek betreft, deze is volkomen over bodig. Resumcerende, meen ik te hebben aangetoond, dat rekwestrant op minder gepaste wijze mij heeft lastig gevallen met een zaak, die hij vóóraf wist, dat reeds getermineerdwas, daarbij nutteloos beslag leggende op mijn bureautijd, en, in weerwil der hem verstrekte inlich tingen, bovendien nog den treurigen uioed heeft om in beleedigende termen een hoofdambtenaar der Gemeente in opspiaak te brengen op de wijze als aan het slot van meergemeld adres bedoeld wordt. Uw College gelieve mij te veront schuldigen, dat de zaak eenigtzins uit voerig door mij is toegelicht, entevens, wanneer ik, met Uw welmeenen, zoo vrij ben, mij vooralsnog van advies in deze te onthouden." Met het oog op iict bovenstaande stellen B. en W. voor „aan den heer Klaassen, als antwoord op zijn adres, te berichten, dat het naar aanleiding van zijne klacht ingesteld onderzoek geen redenen heeft opgeleverd, den Ontvanger te verzoeken, voortaan op andere wijze het publiek te woord te staan. Ten einde de vraag van Uwe ver gadering, in hoeverre het publiek in speciale gevallen inlichtingen bij den Gemeenteontvanger kan krijgen, te beantwoorden, deelen wij U mede, dat de Ontvanger niet verplicht is, in lichtingen te geven betreffende het in hoogcr beroep gaan van besluiten van den Gemeenteraad en betreffende de uren, w aarop de Burgemeester te spreken is, maar dat dergelijke inlichtingen ter Secretarie en bij de Boden te bekomen zijn." Van de andere punten achten we het belangrijkst: de subsidie aanvraag van „Het Groene Kruis." B. en W. leggen naar aanleiding daarvan het volgende Besluit aafi den Raad voor. BESLUIT aan de vereeniging „Het Groene Kruis" tot wederopzegging eene jaar- lijksche subsidie van f 300 te verleeneu voor het jaar 1905 naar evenredig heid berekeud over zooveel maanden als een wijkverpleegster in functie is en voorts Burgemeester en Wethouders te machtigen, éen of meer lokalen in het Bureau der Schutterij, voor zoover de ruimte daar ter plaatse dit toelaat, aan de genoemde vereeniging om niet in bruikleen af te staan ten behoeve van de inrichting van een magazijn van vcrplegings-artikelen, alles onder de na volgende voorwaarden: a. jaarlijks wordt den Raad niededec- liug gedaan van de rekening, de begrooting en het verslag; b. de verpleegster of verpleegsters welke door de vereeniging aange steld zijn, zijn gratis ter beschikking ten dienste der verpleging van de armen, voorzoover Burgemeester en Wethouders dit noodig achten; c. de artikelen van ziekenverpleging van het magazijn der vereeniging worden ten dienste der verpleging van de armen door de vereeniging in bruikleen afgestaan. In het begeleidend schrijven zeggen B. en W.: Door Uwe vergadering werd in onze handen gesteld een verzoek met nadere toelichting van het Bestuur van de vereeniging „Het Groene Kruis" om aan deze vereeniging een jaarlijksche subsidie en gebruik van een of meer Gemeente-lokalen toe te staan. Het komt ons voor, dat een dergelijke vereeniging, welke zich de ziekenzorg en de bevordering van den algemeenen gezondheidstoestand ten doel stelt, in deze Gemeente een nuttig en ruim arbeidsveld kan vinden en in vele op zichten aan het werkelijke Gemeente belang ten goede kan komen. Waai de vereeniging zich voorstelt, haar doel te bereiken o. a. door verzorging van zieken en gewonden door middel van een of meer wijkverpleegsters, meeuen wij, dut ook de Gemeente financieel belang heeft bij hot tot stand komen der vereeniging. In vele gevallen toch waarin tot dusver opname der patiënten iD het gasthuis op kosten der Gemeente noodzakelijk was, zullen dan patiënten thuis verpleegd kunnen worden onder leiding en toezicht van een wijkver pleegster. Ook om deze reden meenen wij U te moeten voorstellen, de gevraagde subsidie van f 300 jaarlijks tot weder- opzeggens te verleenen en een dei- lokalen van het Bureau der Schutterij af te staan voorzoover de ruimte daar ter plaatse toelaat, onder de voorwaar den, vermeld in het hierbij gevoegde concept-besluit. Tot toelating en motiveering van voorwaarde 2 zij medegedeeld, dat on geveer 15 patiënten gemiddeld per week op kosten der Gemeente behandeld worden, waarvan echter het grootste deel de hulp der verpleegster niet noodig zal hebben. Het spreekt van zelf dat we dit voorstel toejuichen. Het werk van „Het Groene Kruis" is zeker een zaak van algemeen belang, en dient dan ook door het algemeen, hier de gemeente, gesteund te worden. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is bepaald: dat de commissie, belast met het examinee- ren van hen, die eene akte van be kwaamheid verlangen voor het handtee- kenen, bedoeld in art G5bis van de wet tot regeling van het lager onderwijs, voor hot jaar 1905 zitting zal houden te 's-Gravenhage; en is daarin o.a. be noemd de heer A. P. H. J. van Weezei Errens, leeraar aan de Hoogere Bur gerschool en aan de Burgeravondschool alhier. De Christen-Democraat deelt mede, dat de heer A. P. Staalman binnenkort in verschillende plaatsen van ons land hoopt op te treden, waaronder ook voor komt Amersfoort. Met ingang van 1 Mei a.s. is aan mej. M. Worffel eervol ontslag verleend als onderwijzeres in de handwerken aan de openbare lagere school 3e soort (Beekstraat). In haar plaats is als zoodanig be noemd mej. W. van Eedeu. Zij, die zich den eersten Speenhofavond alhier in „de Arend" nog herrinueren, zullen tevens met veel genoegen terug denken aan het optreden van Nap de la Mar, die er in niet geringe mate toe bij droeg het lachsucces te verhoogen. Toen Speenhoff voor de tweede maal kwam was het dan ook voor velen een teleurstelling dat Nap zich liet wachten, maar thans zullen we hem weer krijgen. Maandag komt n.l. het bekende speciali teiten gezelschap van Vleugels uit Rotterdam in Amicitia een voorstelling geven. Behalve Nap de la Mar behooren tot dit gezelschap o.in. Fleurs d'Orange, het dubbel dameskwartet dat Holland in woord en beeld vertoont. Vorder o.a. The Stanley Brothers, kunstwielrijders en Eddi and Minnie Angelo, paintre and raygatherer. Men zie voor verdere bijzonderheden de advertentie op de vierde pagina van dit blad. Naar de N. R. Ct. meldt zal aan mr. W. H. de Beaufort ook voor Ede van liberale zijde een candidatuur voor de Tweede Kamer worden aangeboden. Voor de betrekking van adjunct-in specteur van politie alhier, vacant ge worden door het vertrek naar Utrecht van den heer Stellinga, hebben zich 16 sollicitanten aangemeld. Maandagavond zal ter gelegenheid van den 1 Meidag alhier in de Toekomst een openbare vergadering worden ge houden, waarin de heer P. Hols van Amsterdam als spreker zal optreden. Tot afgevaardigde naar de groote protestmeeting tegen de ondcrwijsnovelle in den Haag is door de Yrijz. Propa- ganda-Club benoemd de beer C. Moer man Jr. Met algenieene stemmen is door de Vrijz. Propaganda-Club in hare ver gadering van Donderdag 27 April j.l. besloten, de candidatuur De Beaufort met alle kracht te steunen. Naar de algenieene vergadering van den Bond van Vrijz. Propaganda-Clubs in Nederland zal de Vrijz. Propaganda- Club nier ter stede zenden als afge vaardigden de H. H. C. Moerman, A. C'. R. O. Leiuweber en A. v. d. Kui len. In de Utrechtsche straat had gisteren een botsing plaats tusschen een zwaar beladen vrachtwagen van Verschuur eu een tram. De tram werd nog al beschadigd en door den schok geheel uit de rails gelicht. Nadat de tram weer in het juiste spoor was gebracht kon de reis vervolgd worden. De voorzitter der Kiesvcrceniging „Geloof en Liefde" de heer N. van Veen, bedankte wegens ouderdom en werd als zoodanig vervangen door Ds. J. G. Busch Keiser. a De meeting in den Haag tegen de onderwijsnovelle is nu bepaald op Zondag 7 Mei. Door het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie is aanbesteed het herstellen eu verbeteren van telegraafpalen langs den spoorweg Amersfoort—Amsterdam, met inbegrip van de zijlijnen naar Soestdijk, Baarn, Bussum en Weesp. Laagste inschrijving van H. v. d. Fliert, te Barneveld, f 2530. Van de officieren, die gedurende 2 jaren bij de Rijschool waren gedetacheerd, bljjven de luitenants R. O. van Manen en B. W. baron van Dedem alhier in garnizoen. De luitenants W. J. Jeltes en A. G. J. C. Wilken9 komen te 's Gr.ivenhage, jhr. J. II. A. P. von Schmidt auf Altenstadt te Leiden, D. J. Couvéc te Utrecht en J. P. de Man te Breda in garnizoen. De heer F. Veldhuizen, die dezer dagen te Utrecht slaagde voor het examen vau onderwijzer, its benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de school Koningstraat, ter vervanging van den heer C. A. Heunks, die wegens ziekte verlof heeft. Industrie- en Huishoudschool. Woensdagavond werd in „Ons Huis" een ledenvergadering gehouden van de vereeniging Am ersf oortsch e Indus- trie- en Huishoudschool." Nadat de voorzitter de vergadering geopend had, las de secretaris de notulen van de vergadering van 18 April, die werden goedgekeurd zooals ze door den secretaris waren ontworpen. Hierna was aan de orde: Verslag van de commissie tot nazien van de rekening en verantwoording van den penning meester Mej Middelburg deelde namens de commissie mede, dat de rekening in orde was bevonden, waarna de voorz. fl voorstelde dezen functionaris ondet I dankzegging te dechargeeren. Aldus 17 besloten. I Plint 2. Regeling Fröbelen, Ij De voorz. deelt mede, dat in de vorige vergadering het Bestuur de toe lf zegging heeft gedaan, dat het ernstig E zal pogen de hier bestaande fröbelschool» te helpen. Aanvankelijk stuitte ditp evenwel af op de financiën. Dat is evenwel thans in orde ge-lv komen. Wanneer de Fröbelschool nietl geholpen werd zou deze misschien te niet gaan en was dit niet het geval, dan zou men er mee moeten gaan cou- curreeren, daar in de Industrieschool toch ook fröbelen zal worden gegeven. Blijkens een overzicht van ontvangsten der Fröbelschool over 1904 sluit de rekening met een bedrag in ontvangsten en uitgaven van f 1243.28. Het Bestuur van de Industrieschool heeft nu een begrooting ontworpen, waarbij rekening is gehouden met enkele noodzakelijke uitbreiding welke begrooting oplevert een som van f 2000 in ontvangsten en uitgaven. Met deze begrooting voor oogen mogen we de Fröbelschool niet aan haar lot overlaten. Maar daarbij komt dan nog, dat de Fröbelschool wellicht voordeel kan afwerpen voor de Industrieschool. Want van het Hoofdbestuur van het Nut krijgen we denkelijk f 1000 subsidie en verder voor het Fröbelon derwijs een jaarlijksche bijdrage van f 300. Met het oog op deze cijfers heeft het Bestuur besloten voor te stellen dc Fröbelschool te helpen. De heer Wesseling. Ik bon Maandag met den secretaris van het Nutsdepariement bij den algemeenen secretaris van net Nut, den heer Bruin- wold Riedel geweest. We hebben hem de geheele geschiedenis van de Indu strieschool verteld en hij vond dat het geld van het Nut niet beter kon wor den besteed, dan voor dergelijke doel einden. Hij was er ook zeer mee inge nomen dat we reeds zoo spoedig konden beginnen eu verzocht ons hem een plattegrond en de inrichting van de gebouwen te zenden. Hij was er geheel van overtuigd dat het Nut hier bij moest springen om het vakonderwijs en het fröbelen te helpen. We hebben hem toen een en ander over de inrichting verteld en toen we halverwege waren maakte hij zelf verder de rekening en was er ten volle van overtuigd dat een subsidie van f 1000 wel mocht gegeven worden. Kon dat niet in eens dan in twee keei. Hij gaf ons dan ook den raad uitvoerig alles aan het Hoofdbe stuur te melden, dan zou alles aan het oordeel van de speciale commissie voor dergelijke zaken onderworpen worden. Ook een jaarlijksche bijdrage voor de opleiding van Fröbelen van f 300, of kon dat niet dan van f 250 of f 200, achtte hij noodig. De voorz. Ik kan hieraan nog toe voegen, dat er hedenmiddag een ver gadering is geweest van het Bestuur der Fröbelschool, waarin besloten is om de de school met 1 Mei op te heffen. Wel is waar moet dat besluit nog door een algemeene ledenvergadering worden goedgekeurd, maar ik twijfel er niet aan of dat zal wel gaan. Hierna werd het volgende school reglement vastgesteld. O n d e r w ij s. Art. 1. Het onderwijs wordt gegeven in verschillende afdeelingen. Deze zijn: I. De Dagschool. A. Een volledige 3 jarige cursus, ver deeld in zes halfjaarlijksche klassen; i toelating 1 Mei en 1 November. t Leeftijd der leerlingen 12 jaar en 11 ouder. i B. Een volledige 1jarige cursus, s verdeeld in drie halfjaarlijksche klassen; 11 toelating 1 September. Leeftijd der leerlingen 14 jaar en ouder. I n. De Avondschool. A. Voor jongere meisjes van 1216 1 jaar, die les hebben van 57 uur. i B. Voor oudere meisjes boven 16 jaar, die les hebben van 79 uur. Toelating voor beide afdeelingen 1 April en 1 October. 1H. Afzonderlijke cursussen. 1 Voor alle dagen, een of meer voor- of namiddagen of avonden per week. Toelating 1 April en 1 October. Leeftijd der leerlingen onderscheiden naar den aard der leerstof door hel Bestuur bij afzonderlijke regelingen te bepalen. Art. 2. De leerstof omvat de vakken in het programma vermeld. Art. 3. Schoolgeldheffing is progessief; het bedrag van het schoolgeld worilt naar de draagkracht der ouders door het Bestuur bij de toelating der leer lingen afzonderlijk bepaald. Het is voor de dagschool. At'dl. A. Per jaar minstens f 6.en hoogstens f 30. Afdl. B. Per jaar minstens f 30.en hoogstens f 60.

De Eemlander | 1905 | | pagina 2