Afscheids-Voorsteling vat Willem Westerman Jan Ongeluk, D. J. SMITS, Karpetten Vitrages Loopers De '2e luit. der cavalarie. O.-I leger W. Storm van Leeuwen, gedetacheerd bij het eskadron ordonnansen te Amers foort, zal aanvang Juni naar O.-I. ver trekken. Lijst van ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekend heid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt, In de 2e helft der maand April. Brieven: G. Bouw, C. Ilahn, Amersfoort; S. Pop, Amsterdam; R. Bouwmeester, BarucveldSchenkdoukers, Rotterdam. Briefkaarten: B. Bruinink L. Pulstroom, Amsterdam; J. Herpen, id.; G. J. Snmk, id.; Beekman, Apeldoorn; .1. C. de Nove, Breda. Uit hetBuitenland terug: O. Vervoorn, Pau; Leon Rousseau, St. Lorenz. SPORT. Morgen en op Zondag 14 Mei wordt door P. H te Soesterberg een voel- baleoneours gehouden. Onder de 12 vereenigingen, die mededingen, be lmoren U I). I. I en II van bier. Het concours vangt te nalf tien des voormiddags aan. Het terrein ligt naast de gebouwen der Utrecbtscbe waterleiding maat schappij. Burgerlijke Stand. van 2 tot 6 Mei GEBOREN: Aart, z. v. W. van Put ten en H- Lablans. Jacob, z. v. E- van Praag en M. Roe. Johanna, Catharina, d. v. W. Blombergen en H. Meernik. Petronella Isabella, d. van G. P. Möller en N.Smit; Anna Carolina, d. van W. A. Brandseu en C Kwint ONDERTROUWD: W. Tabernal en J. Boks. A. Kelder en J, Barten. GEHUWD: M.Riegen en W. Kraan. H. van van den Eshof en J. Klee; H. Tonnis M M, de Bruijn. S. Kraan en M. A. Jungwickel. OVERLEDEN: Adriana Hermaus, oud 8 maanden. Jan van Dijk, oud 78 jaar, ongehuwd. Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) UTRECHT, Mei 1905. Landgeuooten Onder ons verdeeld volk wordt de partijs!rijd steeds heviger; daardoor dreigt liet gevaar dat op den achtergrond ge raken belangen, waarover schier allen het eens zijn, met name dit groote volksbelang: het behoud onzer nationale onafhankelijkheid. Gelooft niet wat laf berekende flauw hartigheid U influistert: „de een zal ons den ander niet gunnen." Ziet naar Finland: herinnert U den oorlog in Zuid-Afrika, hoe pijnlijk de herinnering zij. Zegt niet: wij loopen geen gevaar. De dag des gevaars kan komen als een dief in den nacht. Die dag zal ons volk vinden: onvoorbereid om zijn zelfstan dig bestaan te handhaven. Zeker, Je Maintiendrai is een fier woord; ons leger zal zijn plicht doen; wij gelooven, dat ook hier Botha's en De Wet's, De la Rey's en Thérons zul len opstaan. Doch wat zal dat ons baten, zoolang het grootste deel onzer mannelijke bevol king, ongeoefend, buiten staat is deel te nemen aan de verdediging onzer onafhankelijkheid? Misschien niet eens genoeg om met eere te bezwijken. Waakt dan terwijl het nog tijd is. Een volk met een roemvol verleden, een taaie, zij 't ook soms sluimerende, kracht en natuurlijke hulpmiddelen als het onze, kan niet blijvend onderworpen worden, indien dat volk het niet wil. Laat ons, hoe verdeeld ook, vóór alles zorgen baas te blijven in eigen huis. Maar dat kunnen wij slechts, indien wij onze kleinmoedigheid en onverschil ligheid in dezen afleggen on eendrachtig samenwerken om alles te doen wat in de toekomst ons onafhankelijk volks bestaan kan verzekeren. Eerst wanneer allen in staat zijn in tijd van nood voor 't vaderland te strijden, zullen wij gerust kunnen zijn op de onoverwinnelijke kracht, die uit gaat van een vastberaden, sLgvaardig, goed georganiseerd volk. Slechts wette lijke regeling zal ons in dien toestand Lannen brengen. De eisch van zulk een rege'ing mag op geen enkel politiek program ontbrekenvan ondergeschikt belang te achten zijn alle andere on derwerpen van wetgeving, vergeleken bij het zijn of niet-zijn, dat voor alle Ne derlanders hierbij op het spel staat. Het Nederlandscbe volk heeft het recht te verwachter, dat een dusdanige regeling binnen den kortst mogelijken tijd tot stand komt. Sedert vijf jaren is de Vereeniging volksweerbaarheid, waarin met uitzon dering der sociaal-den veraten alle partijen zijn vertegenwoordigd, bezig met woord en daad deze beginselen on der ons volk te verbreiden. Ondanks de onverschilligheid van velen en de tegenwerking van sommi gen, hebben wij gesteund door de Regeering cn door trouwe medestanders reeds vrij wat kunnen doen tot het voorbereiden van betere toestanden in dit opzicht. Ook ons hoofdstreven, het zedelijk cn lichamelijk weerbaar maken van ons volk, vindt meer en meer ingang en waardeering. Yoorloopig is thans ons doel, een wet in het Staatsblad te krijgen, die onze leus Allen Weerbaar tot werkc- kelijkheid maakt. Daartoe zal de wet gevende macht van het noodzakelijke eeuer wettelijke regeling doordrongen moeten worden. En dit zal eerst dan kunnen gelukken, indien het Nederland- sche volk eenstemmig en ernstig den wil te ken ien geeft, dat ieder Neder lander bij de wet verplicht wordt aan de landsverdediging mede te werken Landgeuooten! Onthoudt ons daarom Uwe medewerking en Uwen steun niet. Sluit U aan bij onze Vereeniging en laat in de a.s. verkiezingsdagen bij elke vergadering, èn aan dexandidaten a aau de kiezers de vraag worden voorgelegd: Zijt gij bereid de onafhan kelijkheid van ons Vaderland deugdelijk te verzekeren door mede te werken om te verkrijgenhetzij algemeeno dienst plicht, hetzij wettelijk geregelden oefen- plicht voor alle.1 die buiten de militie blijven; daarenboven verplichte lichaams- oefeningen op alle scholen. Tusschcn den schoolplichtigen en den militieplich- tigen leeftijd eveneens lichaamsoefenin gen, gepaard aan verplichte schietoefe ningen voor en na de vervulling van den wettelijkcn dienst- of oefenplicht. Landgenooten, steunt cn helpt ons hierin; het geldt Uwe hoogste belangen. het Hoofdbestuur van Volksweerbaar heid: Dr. G. Kalff, Voorzitter, Leiden Pie terskerkhof 36. J. C. FabitiSjOndervoorz., 's-Gravenhagc. T. Olij, Zaandijk. Mr. H. Verkouteren, Amsterdam. Prof. Noordtzij, Kampen. Dr. B. C. Goudsmit, Zutphen. Mr. A, D. H. Fockema Andreae, Leeu warden. Mr. A W F. H. Sanger, Groningen G, C Lunsingh Meijer. Assen. P. J. Geil], Delft J. T. T. C. van Dam van Isselt, L'trecht. R. P. Verspijck, Utrecht. A. L W. Seyffardt, Secretaris, 's-Gravenhage, Bezuidenhout 213. Mr. C. J. Pekelharing, Penningmeester, Amsterdam, Nieuwendijk 121. IVaarde Redactie! Wilt U naar aanleidiug van uw hoofdartikel getiteld „onze Neven" in no. 34 het volgende opnemen? waarvoor mijn dank. Het was enkele jaren terug, dat het liberale Urrechtsch Dagblad bij gelegen heid, dat een zetel aan onze partij toeviel, met getemperde vreugde wel is waar, maar toch met zekere vreugde constateerde, dat dc zetel al thans in de familie bleef". Het is dus minder juist van U, die familieverwant schap voor te stellen, als afkomstig uit den duim dol' anti-revolutionairen. Het komt mij dan ook voor, dat minder „eerbied voor de historische waarheid" zooals u voorgeeft dan wel politieke berekening er u toebracht, met zooveel woorden te verklaren dat wij .geen neven" van u zijn. Dc tijden zijn veranderd. Tusschen het oogenblik waarop het Utr. Dagblad ons wel tot de familie rekende en het huidige oogenblik, waarop gij uw uiters te best doet, die verwantschap weg te redeneeren ligt dc spoorweg-staking met de daaraan anexe muilkorfwetten door een reactionaire clericale regeering voor gesteld, en met behulp van even reac tionaire liberale stemmen tot stand gebracht. De muilkorfwetten die een honden penning hebben gebracht op do borst van ons brave familic(?) lid, den hoofd redacteur van het Utr D. Deze ridder orde „bleef in de familie", want de eer van die penuing deelt de heer Valke nier Kips met Mr. Sybrandij En dan durft U verklaren: „Zij heeft zich zoodoende de bondge noot betoond van hare werkelijke bloedverwanten de reactionaire kerke lijke partijen." Let wel lezer, dat verklaart de libe rale Eemlander van onze S. D. A. P. terwijl zij 't had moeim verklaren, in dien haar werkelijk eerbied voor de historische waarheid bezielde, van de liberale partij. Deze is het die in de stakingsdagen gomccne zaak maakte met de clericalen en daardoor haar beste traditie den rug toekeerde. Voorts zouden wij zijn: „Een kind der liefde". Ik zal do malle beeldspraak niet volgen, maar dit wil ik wel zeggen, dat „huwelijken uit berekening" zooals er dezer dagen éèn tus chen juffrouw Unie en mijnheer Bond werd gesloten een niet onpro fijtelijke toekomst in 't leven roept voor de „kinderen der liefde" en 't is de vraag of de Eemlander zichzelf een dienst bewees, door met zooveel ijver te betoogeu dat zij niet tot onze fs behoort. Wij van onze kant geven hel echter volgaarne toe. Wij strijden een verheffend ideaal: de bevrij van het proletariaat, terwijl de libe hand- en spandiensten bewijzen, al; zelfde proletariaat geknecht en g, veld moet worden.— Wat die ga dadige ommekeer betreft, een soi hervorming behoeft ook volstrekt is één keer beslist te worden. Dc nietiging van de bestaande wetten den eigendom behoeft in geenen t noodzakelijk mot gewelddadighedei bloedvergieten gepaard te gaan.I wereldgeschiedenis zijn genoeg beelden daarvoor aanwezig. K. v. 't Vei Wij hebben met zeer voel gene deze bijdrage van den heer van 't gelezen, ofschoon ons niet geheel i] lijk blijft wat hij eigenlijk wil ze; Alteen komt voor ons goed uit de heer Valccnier Kips voor woordvoerder der Sociaal-democrat Amersfoort nog al een autoriteit st te zijn. Wat ons wel bevreemdt. Red. Eemlandi Schouwburg Utrecht. Buitengewone Voorstellii op Zondag 7 Mei 190® voor zijn vertrek naar Ncd.-Indn met welwillende medewerkiut; van JAN GROOTVELD. Opgevoerd zal wordcii beroemd blijspel in 3 bedrijven. Aanvang liulf acht uri Langestraat 20. Zie «le étalage Behanget'ij-Stoff'eerderij. Abonneert U op zz „De Eemlander"

De Eemlander | 1905 | | pagina 6