Stadsnieuws. Koning Edward heeft zich daar weer kostelijk geamuseerd. Heel weinig tijd besteedde hij aan staatszaken en zeer veel tijd aan theaterbezoek, vrienden en vriendinnen. Zoo kwam het ook, dat hij na een onderhoud van een kwartier met Delcassé over neutraliteit, alliantie en zulke vervelende dingen meer, een heelcn avond zoek bracht in het Theatre des Capucines, waar Jeanne Granier, de „Parijste van alle Parisiennes", in een zeer amusant stukje optrad. De zaal was dicht bezet, maar kon niet meer dan een 200 menscheu bergen, zoodat de voorstelling in alle opzichten intiem mocht heeten. Edward zat in zijn loge, genoeglijk kijkend naar het spel van Granier, nog een oude bekende van hem, uit den tijd toen een prins van Wales te Parijs koning" was. Op een gegeven oogenblik aarzelt Mad. Granier echter. Ze kijkt verlegen, stottert, doch dan met een glimlach, die haar monopolie is, gaat ze voort: Mon ami Leopold... Het publiek en de koning snappen er niets van. Doch daar klinkt een harte lijk gelach uit de tweede lij gereser veerde plaatsen, waar een heer met een langen grijzen baard bescheidelijk het hoofd ter zijde wendt. Iedereen lacht nu! De meneer met den grijzen baard is koning Leopold van Belgë, die in een nog strenger incognito dan zijn collega van Londen, zijn vriendin Granier bewondert. Ja, zoo ziju er altijd nog van die sterk sprekende persoonlijkheden, die men gemakkelijk altijd en overal herken nen kan, zelfs in Parijs, waar over 't algemeen meer aandacht wordt geschon ken aan „le fenime" dan aan de hoeren der schepping. Maar de wijn is er niet minder goed, dan de vrouwen, doch dat neemt niet weg, dat de Franschen op hun tijd graag een Schiedammertjo lusten. Als illustratie het volgende: Naar aanleiding van de desbetreffende bepalingen uit de nieuwe Drankwet had den B. en W. van Haarlem aan de eigenaren van café Brinkman en de Kroon verboden spiritualiën te die nen aan personen, die plaats nemen op de stoelen buiten de zalen aan de straatzijde geplaatst, en dat verbod nu 'toegepast op alle andere eigenaren van inrichtingen met vergunningen, die aan het Stationsplein, het Konuemerplein enz. zijn gelegen. Maar nu de uitvoering. ,s Middags te 4uur b. v. hadden twee Franschen plaats genomen bij een der gelegenheden op dc stoelen buiten en verlangden een glaasje „Sci- dam." „Dat 's hier niet geoorloofd", zei de kellner. „Wat! niet geoorloofd? en hier staan toch tafels en stoelen en hier is het toch een gelegenheid waar „Scidam" te verkrijgen is?" „Jawel, zei de kellner, doch „la loi de monsieur Kuyper" verbiedt het Scidam" toe te dienen buiten het café maar hij wist er raad op. Hij zou het gevraagde zetten op een tafeltje binnen, viak voor het openstaande ven ster, en als dan de heeren de glaasjes zetten op de buitenstaande tafeltjes, was dan hun zaak. Eu de Franschen, zich aan „la loi Kuyper„ niet storende, deden alzoo en kregeu dus hun „Scidam" toch buiten en binnen ook. Een burgemeester mag tegenwoordig wel een duivelskunstenaar wezen om fraude te voorkomen. Toch vindt men op het platteland nog burgervaders, wien het volgende overkomen kan, dat als historisch wordt meegedeeld. zich bezig te houden met de sombere macht, die weder dreigde hem te zullen overheerschen. Het was laat geworden. De staande klok op den schoorsteen sloeg elf uur; tijd om naar bed te gaan dus. Anna werd stil, de baron bleef stom als te voren er volgde dat verlegen zwijgen, als twee menschen hetzelfde denken en geen van beiden begint te spreken. Anna's gezicht gloeide steeds meer; hare handen speelden met de kwasten van het koord, waarmede haar ochtend kleed was dichtgebonden; zij hield de oogen haar schoot gericht en sloeg ze slechts nu en dan tersluiks naar hein op. Eerst nu bemerkte zij, hoe somber zijn gelaat was. Nog een poosje van pijnlijke stilzwij gen, toen stond hij op. Zijne beweging hai iets onzekers, als vau iemand die niet recht weet, wat hij zal doen. Langzaam was ook Anna opgestaan; nu stond zij midden in de kamer, het hoofd gebogen in maagdelijke verlegen heid. Zijn onrustige blik ging de kamer rond; toen bleef hij op haar gevestigd en in zijne oogen verscheen weder die uitdrukking, zooals indertijd in Breslau. Hoe stond zij daar voor hem! Hoe lief was zij, hoe bevallig, hoe schoon! Een doffe kreet steeg op uit zijn borst; eveuals op dien dag, toen zij voor De burgemeester n.l. eener plattelands gemeente in de prov. Noord-Brabant antwoordde dezer dagen op een brief waarbij het provinciaal bestuur inlich tingen inwon naar iemands verblijfplaats dat hij niet bij machte was die inlich tingen te verstrekken, omdat de bedoel de voor eenigen tijd geleden, „spoorloos naar Berlicum" was vertrokken. Raads verslag. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Vrijdag den 12 Mei 1905 des nam. 2 uur. De Voorzitter Jhr. J. \Y. A. Barcli- man Wuytiers, opent ten 2'/4 uur de vergadering. Tegenwoordig waren tien leden. Afwezig waren met kennisgeving do heeren: A. II. van Kuiken en C. J. D. van Eek, en zonder kennisgeving de heeren: C. J. Plomp, N. Veis Ileijn, J. W. Jorissen, A. A. Hamers en J. Ger. Kleber. De Voorzitter verzoekt den Secre taris Mr. J. G. Stenfert Kroese, de notulen te lezen van de vergadering van 2 Mei j.l., die worden vastgesteld, zooals zij door den secretaris waren ontworpen. Ingekomen zijn: lo. Een adres van den aannemer N. Wolfswinkel, Muurhuizen, alhier, om kwijtschelding van boete inzake verbouw van het raadhuis. De Voorzitter stelt voor verzen ding naar B. en W. om prae-advies, waartoe wordt besloten. 2o. Een schrijven van Ged. Staten, waarbij zij bezwaar maken tegen de vastgestelde verordening op het vergun ningsrecht. De Voorzitter stelt voor dit schrijven spoedcischend te verklaren, om tot behandeling te kunnen overgaan, waartoe wordt besloten en verzoekt den secretaris het ingekomen schrijven van Ged. Staten en het advies van B. en W. aan den Raad voor te lezen. Z. d. en z. h. st. wordt overeenkom stig het advies besloten. Ten half drie laat de Voorzitter de deuren slui ten. De vergadering wordt ten 3 uur weder geopend, waarna de agenda in behandeling komt. Punt I. Voorstel van B. en W. om hun college te machtigen tot het aan gaan eener overeenkomst tot ruiling van gronden. De Voorzitter verzoekt den secre taris het ontwerpbesluit voor te lezen, waaruit blijkt, dat de staat der Neder landen in eigendom aan de gemeente afstaat het artilleriepark (Vildersbosch) en een stukje grond aan den Lageweg, bekend onder sectie B, nos. 1639 en 1643, waarvoor de gemeente in eigen dom aan het Rijk afstaat gronden ge legen aan den Iloogeweg bekend onder sectie A, nos. 934, 1477 en 1478. Z. d. en z. h. st. wordt overeenkom stig het ontwerp besloten. Punt II. Voorstel tot wijziging der jaarwedde van onderwijzend personeel. Ingevolge de verordening wordt het tractement van den onderwijzer Gaasbeek gebracht op f 675, dat van den onder wijzer O. Akkerman met ingang van 2 Mei j.l. verhoogd met f 50, en het tractement van de onderwijzeres II. H. Hulstijn., van f 11-5, gebracht op f 1225. Z. d. en z. h. st. vcreenigde de Raad zich met dit besluit Daar geenc punten meer te behande len zijn en geen der leden het woord wenscht, sluit den Voorzitter ten kwart over 3 de vergadering. den spiegel stond, sloeg hij de armen om haar heen en drukte haar aan zijn hart; met zijn mond duwde hij haar hoofd naar achteren en nu woelden zijne lippen in haar gezicht, in haren hals, op haren mond. Half verstikt hing zij in zijne armen; haar gezicht was geheel bleek geworden, hare oogen waren gesloten; onwillekeurig, evenals toen, duwde zij hem van zich af. „Eberhard!-1 zuchtte zij. En nu geschiedde, wat er ook op dien dag geschied was: eensklaps liet hij haar los, viel haar te voet en omvatte hare knieën. „Vergeef mij!" smeekte hij. „Vergeef mij, en slaap wel, slaap wel!" Met een enkelen sprong was hij op de been, bij de deur, en zonder om te zien, als een gejaagde, een vervolgde, de kamer uit. Zoo snel was dit alles gebeurd, dat Anna geen tijd had gehad hem terug te roepen. Alleen bleef zij achter, in volslagen radeloosheid. Zou zij hem nagaan? Door dit vreemde donkere huis, waar zij niet eens zijne vertrekken kende? Dit denkbeeld deed haar huive ren. Ook achtte de jeugdige vrouw dit onvoegzaam. Wat bleef haar nu te doen over? Naar bed gaau. Met een diepen zucht ging zij naar hare slaapkamer. De kamenier, die haar bij het ontkleeden wilde helpen, (JeiuecuteraaU. B. en W. hebben aan den Raad het volgende schrijven gezonden: „Met overlegging van een advies der Gezondheids-commissie van 22 April 1905, no. 440. en van een deswege uitgebracht rapport van den 2en Gemeente-opzichter Van Schoone- veld hebben wij de eer U voor te stellen, over te gaan tot onbewoon baarverklaring van het perceel, kada straal bekend in Sectie E. no 12, ge legen aan de Utrcchtschestraat, plaatselijk gemerkt no. 20, toebehoo- rcude aan Mejuffrouw de weduwe J. van den Akker. Dit perceel verkeert in een zooda nig verwaarloosden toestand, dat het niet meer geschikt is tc bewonen en ook niet door hot aanbrengen van verbeteringen in bewoonbaren staat gebracht kan worden. Een ontwerp-besluit tot onbewoon baarverklaring is hierbij gevoegd." Hierbij is van de Gezondheidscom missie het volgende advies gevoegd: Naar aanleiding eener bij onze Commissie aanhangig gemaakte klach tedoor G. Schnur Enting Jr., van beroep kruidenier, Utreehtschcstraat 20 alhier, betreffende den bouwvalligen toestand van het door hem bewoonde perceel in eigendom toebchoorendc aan Mej. de wed. J. van den Akker Arnliem- schestraat 50 alhier, zijn wij genood zaakt UEA. met den in a'le opzichten vervallen toestand van genoemd per ceel in keunis te stellen. Tc dezer zake is ons deskundig medelid bij eene plaatselijke opname gebleken dat de buitenmuur langs het per ceel van zijn buurman P. Ph. Grego- rius, varkensslager, Utrcchtschestraat 18, op een hoogte van 2 M., 0,25 M. uit het lood hangt cn in zoo'n rotten toestand verkeert, dat herstel onmogelijk is en dus geheel dient vernieuwd te worden; dat de gangmuur tegenover deze muur op de zelfde hoogte 0,16 M. uit het lood hangt cn eveneens ge sloopt cn opnieuw opgebouwd dicut te worden. Ook de achtergevel dieDt afgebroken en nieuw opgemetseld te worden. Dc vloeren in de beide kamers achter den winkel zijn totaal verrot; met de balklaag is het waarschijnlijk evenzoo, zoodat èn vloeren èn balk laag vernieuwd, de vuile grond uitge graven en, indien mogelijk, luchtroos ters aangebracht moeten worden. Onder de achterkamer bevindt zich de kelder, w elke echter niet gebruikt kan worden, omdat zich onder den keldervloer een beerput bevindt, waarschijnlijk ten dienste van 1). A. Stüver Sr. stucadoor, Utrechtscheslraat no. 22, en de faecaliën vrijelijk over dien keldervloer stroomen. Het behoeft niet gezegd te worden, dat indien het kelderluik, hetwelk in de kamer is, opengaat deze met eene vunze lucht gevuld wordt. Het raamkozijn met raam in die kamer is totaal verrot, en moet door een nieuw worden vervangen. De keuken met privaat en bcge- bouwtjes ziju zoo slecht, dat aan repareeren niet tc denken valt, zoodat deze afgebroken moeten worden eu geheel vernieuwd. De afvoer van menage-, schrob- en waschwater geschiedt door eene open goot tot in het midden van den tuin, waar het in een gat van ±l'/a M3 inhoudt opgevangen wordt. Deze put staat vol water en rottend afval, zond zij weg; in de stemming, waarin zij zich bevond, wenschte zij niet door vreemde oogen te worden gadegeslagen. Dat fraai bewerkte ledikant, met dien zijden hemel daarboven hoe prachtig was dai alles; maar, in al die pracht, welk eene eenzaamheid! Het koele linnen van het bed deed haar huiveren; zij verborg zich bijna geheel onder het dek en onder heete tranen sliep zij voor de eerste maal op het slot Fahrenwald in. Doch terwijl zij sliep, was er boven haar, op de tweede vei dieping, iemand, die niet sliep. Dat was haar man, baron Eberhard von Fahrenwald, die, in zijne kamer gekomen, de deur gesloten had en nu rusteloos, onafgebroken heen en weer liep, als een wild dier achter de tralies van zijne kooi. De kalmte, waartoe hij zich den ge- heclen dag had gedwongen, was weg, van zijne ziel afgesprongen, evenals de korst, die zich op de lava in den krater bad gevormd en die naar alle zijden wegspringt, zoodra dc vulkaan daar onder begint te werken. Wordt vervolgd. zoodat het bij warm weer erg moet stinken tot groot ongerief voor de bewoners en de buren. Dit water moet door een riool in het Gemeon- teriool gebracht worden en de bestaan de zinkput gedempt. De toestand van de verdieping der woning is even slecht als beneden. Dc vloeren van de zolders voor en achter zijn totaal vermolmd, zoodat het gevaarlijk is, er op te loopenzij moeten beslist worden vernieuwd. Het dak is vergaan; de pannen voor het meerendecl wrak, gebroken of slecht dekkend en missen om de schoorsteeuen voldoende aansluiting, zoodat bij regen het water in de be nedenkamers afstroomt, zóo zelfs, dat het behang van de muren loslaat en meubels en kachels gedeeltelijk be dorven zijn. Ook komt het meer malen voor, dat bij regenbuien, de kruidenierswaren natregenen en be derven. Daar reparatie van het dak on mogelijk is, dient het afgebroken en geheel vernieuwd tc worden. De tusschcngevel, tusschen voor- en achterzolder, die op punt van in vallen staat, moet worden afgebroken en geheel nieuw opgemetseld. Op de bovenachterkainer is het kozijn met ramen geheel verrot, en is de aansluiting met den achtergevel van dien aard, dat men tusschen de kozijnstijlen en het muurwerk door ziet; het papieren plafond in die slaapkamer laat geregeld los door lekkage. Herstel van deze kozijnen en ramen is niet doenlijk; zij dienen door nieuwe tc worden vervangen. Bij dezen hoogst bouwvalligen staat van de woning waarin de eigenaresse, de wed. J. van den Akker, geenerlei verbetering wil aanbrengen, ondanks herhaalde aanzoeken van den be woner, komt nog, dat de aanwezige pomp ondeugdelijk drinkwater op levert, blijkens het door ons schei kundig medelid ingesteld onderzoek en hierin zal moeten worden voorzien door het slaan van een nortonpijpwel of door aansluiting aan de waterleiding. Het wil ons voorkomen, dat de algemecne toestand van dit perceel zóo bedenkelijk is, dat het door het aanbrengen van partieele verbeteringen bezwaarlijk in bewoonbaren staat is te brengen. Onze Commissie meent dan ook, UE.A. in overweging te moeten geven opzichtens dit perceel ingevolge art. 18 der Woningwet een besluit uit te lokken van den Gemeenteraad tot onbewoonbaar verklaring." En de 2de Gemeente opzichter schrijft: „Bij een onderzoek ter plaatse is mij gebleken, mij te kunnen vereeni gen met het oordeel van de Gezond heids-commissie, daar het perceel niet anders waard is als om afgebroken te worden." Op bovengenoemde gronden stellen B. en W. voor, het volgende: „De Raad der Gemeente Amers foort, Overwegende, dat de woning ge legen aan de Utrechtsche straat, plaatselijk gemerkt No. 12, in eigen dom toebehoorende aan mejuffrouw de weduwe J. van den Akker, in een zoodanigon staat verkeert, dat zij niet meer geschikt ter bewoning is cn niet door het aanbrengen van ver beteringen in een bewoonbaren staat gebracht kan worden; Gelet op het advies van de Ge zondheids-commissie voor dc Gemeente Amersfoort van 22 April 1905. No. 440; Gelet op het rapport van den 2de Gemeente-opzichter van 26 April 1905 No. 5S6S; Gelet op het advies der Raads commissie ingevolge art. 1 der ver ordening van den 27sten October 1903 naar aanleiding van 3 en 4 der Woningwet aangewezen tot on derzoek der deswege door Burge meester en Wethouders van Amersfoort bij schrijven van 6 Mei 1905, No. 586S, gedane voordracht; Gelet op art. 18 der Woningwet; Verklaart de woning gelegen aan de Utrechtsche straat, plaatselijk ge merkt No. 20, kadastraal bekend in Sectie E. No. 12, onbewoonbaar, met last tot ontruiming door de bewoners binnen twee maanden, te rekenen van den dag, waarop de tijd tot voor ziening tegen dit besluit is verstreken of de handhaving daarvan is uitge sproken." Gisterenmiddag 6loeg op den Utrecht- schen weg een paard gespannen voor een brik, toebehoorends aan Baron Schimmelpcnninck v. d. Oije te Hoeve laken op hol. Alhoewel de koetsier zonder letsel vrij kwam, moesten het hek van den tuin van den heer Van Esveld cn het rijtuig het ontgelden. Het hek werd zwaar beschadigd terwijl van het rijtuig beide boomen alsmede de lantaarns braken. Benoemd tot directrice der Amcrs- foortsche Industrie- en Huishoudschool, mejuffrouw H. M. S. J. de Holl, leerarei aan de Huishoudschool, Laan van Meer- dervoort te 's Gravenhage. Met de benoemde stond op de voor dracht: mejuffrouw M. J. Cohen te Amsterdam. Op Hemelvaartsdag zal op den Wage- ningschen Berg een Zendingsfeest worden gehouden, waar o.a. als spreker zal op treden Ds. van Aalst, alhier. Bij Kon. Besluit is benoemd in de commissie van aanneuiing voor adelborst 2de klasse, 3de afdeeling bij het Konin klijk 'Instituut voor do Marine te Wil lemsoord, de heer G. J. Buys alhier. Van den uitgever W. Versluys te Amsterdam, ontvangen we een „Ver kiezing s-c a h i e r tc gebruiken bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer det Staten Generaal". Dit cahier bedoelt: a een overzicht te geven van de resultaten van vroegere stemmigen; b. gelegenheid te bicden, om den uitslag van de a.s. Kamerverkiezingen te noteeren. Practisch is het cahier o.i. in hooge mate, èn door de opgave der vroegere stemmen cijfers, èn door de gelegenheid den uitslag der komende verkiezingen daarnaast te noteeren, waardoor men gemeenschappelijk een overzicht krijgt van den politieken toestand. Kiesvereenigiugen en Propagadaclub- mogen niet nalaten zich eenige exem plaren van dit cahier aan te schaffen, terwijl ook voor personen die practisch aan de politiek deelnemen het een onontbeerlijk aanteekencahier is. Hedenavond wordt er in de Arend eeu openbare vergadering gehouden, waarin als spreker zal optreden de heer A. P. Staalman, Lid van de Tweede Kamer voor den Helder. Voor de pauze zal worden behandeld: De Christen-De- mokraten ter Dcputaton vergadering en na de pauze: Do christen-Demok raten bij de stem bus van Juni. De vergadering is uitgeschreven door het Partij bestuur van den Christen-Deni. Partij. Er is gelegenheid tot debat. Dc voordracht voor onderwijzeres aan dc inrichting tot opleiding van bewaar- schoolhouderessen te Gouda luidt: Mej. De Jong, hoofdonderwijzeres aan een openbare bewaarschool te Gouda, en mej. De Graaff, dircctric aan dc Anna Pau- lownabewaarschool alhier. Het bevolkingscijfer dezer gemeente bedroeg op 1. Jan. 1905 11013 m. cn 11527 vr. totaal 22540. Naar wij vernemen, bestaan bij „dc Vcrceniging" plannen tot verbouwing van haar Societeits gebouw in de Valken straat. Een commissie van Fransche heeren onder hoofdleiding van den bekenden Franschen senator d' Estournelles de Constant heeft een vredebond opgericht over dc geheele aarde. Het doel is, gemeenschappelijk te werken voor dc handhaving van den wereld vrede. Nederland is in den bond ver tegenwoordigd door den oud-minister van buitenlandsdhe zaken de Beaufort, als eerepresident, en door staatsraad T. M. C. Asser. Het dool, dat met de oprichting van den bond wordt beoogd, is, in elk land een krachtige groep van warme vader landers te vormen, die steeds bij de regeering aandringt op bevordering van den welvaart binnenslands door te zor gen voor een vredelievende verhouding tot het buitenland. De heer G. G. van Luntcren wagen maker aan de wagenwerkplaats te Amersfoort is gekozen tot lid in het hoofdbestuur der Coöperatieve vereeni- ging „Voor allen der H. IJ. S. M." Deze vereeniging gaat steeds vooruit het aantal leden bedraagt thans 2697. Sinds dc oprichting der spaar- en voorschotkast werden uitgegeven 277 spaarboekjes; verstrekt werden 579 voor schotten, waarvan 148 totaal werden afgelost. De nieuwe cursussen voor machinist zullen in Juni aanvangen en bestaan uil eene serie van 10 lessen. Voor den ge heelen cursus wordt f2.50 gecontribueerd. Verder deelt men ons mede dat dc verbruiks instelling over het eerste half jaar 1904 een nettowinst van 4% ge maakt heeft. De helft hiervan wordt aan de verbruikers uitgekeerd. Voor het eerst zullen dit jaar drie kolonies van 20 kinderen elk naar de Gezondhcidskolonie te Katwijk - aan Zee uitgezonden worden. De eerste van 1 Juli tot 21 Juli. De tweede van 22 Juli tot 11 Au gustus.

De Eemlander | 1905 | | pagina 2