Stadsnieuws. Advertentiën. AMERSFOORTSCHE BANK. «Algemeene vergadering van aandeelhouders Kiesvereeniging AMERSFOORT. Openbare Vergadering Allerlei. Varia. A. J. v. Zalingen, op DONDERDAG 15 JUNI e. k. 's avonds ten 8 uur, op DONDERDAG 25 MEI 's avonds 8 uur in AM1CIT1A, Spreker: Mr. W. H. DE BEAUFORT. De politieke toestand in Nederland. ten onrechte noemt, „eybrandiseeren" valt onder dezelfde rubriek. Vandaar der gunstelingen veront waardiging als iemand ter wereld, al is het niet eens over principieel maar slechts over practisch politiek beleid, van dr. Kuyper durft te verschillen. Dat verkeerde stelsel, dat gebrek aan rechtvaardigheid en recht geeft een prikkel niet tot arbeid, maar tot oogcn- dienst om onder de vriendjes gerekend tc worden, bederft alzoo de zeden en zal, als het doorgaat, de A.-R. partij doen verbasteren door innerlijk bederf. Bilderdijk, Da Costa en Groen hebben geklaagd onder het liberaal regime, dat wie niet tot de vriendjes behoorden, tot geen enkel ambt toegang had. It het nu andere en zooveel beter Men weet beter. Zulk een verschijnsel nu is, voor wie in do school van Groen en Bilderdijk opgevoed is, een terleurstelling, en kan reden geven om zich met lijdend zwij gen terug te trekken uit de politiek. Succes is iets anders dan zegen en dat de A.-R. partij thans meer macht en aanzien heeft dan vroeger, bewijst niet dat zij innerlijk ook rechtvaardiger be staat. Meestal was in kerken en Staten het omgekeerde het geval. Onrechtvaardigheid is de kern en de slotsom van alle zonden, gelijk de apos tel Johannes zelf zegt: De zonde is de ongerechtigheid. Zelfs Plato, de idcele Heidensche fi losoof, heeft bet verstaan dat zonder rechtvaardigheid alle andere deugden walgelijk zijn. De actie der Chr. - Democraten heeft de kanker, die dreigt de A.-R. partij te verteren, aan het licht gebracht, en er de aandacht op gevestigd en dat kan een heilzame uitwerking tot herstel hebben. Dat althans is do hoop en de bede van den ondergeteckende, waarmee hij afscheid neemt van de lezers van De Christen Democraat. Mr. T. DE VRIES. „Toontje Solidair," de welbekende man uit de beruchte stakingsdagen blijkt zijn gebied tot tamelijk ver buiten onze grenzen te hebben uitgestrekt, en zijn werkzaamheid te zijn begonnen op een terrein, dat nog geheel en al braak lag roor hem. Hij heeft zich n. 1. in de PruisischPoolsche gemeente Adelnau tnsschen de kerkgangers gemengd. Sinds de regeering besloten heeft in de Protestantsche kerken te Adelnau de Poolsche taal te doen vervangen dooi de Duitsche, wil niemand meer ter kerk, en zoo loopen daar thans 20.000 kerkgangers 's Zondags leeg om te protesteeren tegen het tyrannieke rc- gecrings-besluit. Of zij hun zin zullen krijgen? Indien de regeering haar plicht be grijpt, m. i. zeer zeker, en bovendien tegen een vast aaneengesloten massa van menschen met de zelfde belangen is niets te beginnen. Dat ondervond pas onlangs nog een kapper te Winschoten, die door den stadsomroepers aldaar is „uitgebekkend." Naar de Tel. meldt, trok n. 1. dezer dagen de stadsomroeper bijzondere aan dacht, doordat hij met forsche stem de ongewone bekendmaking uitgalmde: „Wegens herbaalde oneerlijke hande lingen is de heer geschrapt als lid van de afdeeling Winschoten van den Kappersbond." De bedoelde persoon daar gunstig bekend zou 't gebod hebben over treden, om na bepaalden tijd, iemand te kappen! De man zal nu als slachtoffer van zijn niensclilievendheid moeten vallen, tenzij natuurlijk het publiek partij kiest voor hem. Dan zal het hem geen windeieren leggen, dat hij op een dergelijke wijze is uitgeluid. Van luiden gesproken, het gezegde omtrent don man, die de klok wel hoorde, maar niet wist waar de klepel hing, kan men met heel veel recht toe passen op een boekdrukker, die tevens een bock-, papier- en muziekhandel drijft, en per briefkaart aan een collega boekhandelaar vroeg: „Kun u mij leveren voor verminderde prijs Lutrarische Fantasiën van Buske- nujet, 25 doelen?" We willen hopen dat hij Huet's Literarische Fantasieën heeft gekregen, en ze voor eigen gebruik heeft besteld. Anders zou ik hem wel willen herin neren aan den bekenden schoenmaker, die niet bij de leest bleef, maar ook critiek wilde oefenen op het been. Met zulke leden gaat het boekhande- laarsgild hard achteruit, en raakt het hij de andere gilden achter. En het woord „achter" schijnt over 't algemeen een slechten klank te bezitten, al heeft tnen er in den Bosch een blijkbare voorliefde voor. Naar de correspondent van de N. R. Crt. vermeldt, worden n. 1. in den Bosch een ongelooflijk aantal namen van straten en stegen gevonden met het voorzetsel achter. Hij verzekert tenminste, dat hem als zoodanig bekend zijn: Achter het stadhuis, Achter de wereld, Achter het wild varken, Achter het verguld harnas, Achter het azijntonnetje, Achter den Engelschen pispot, Achter den vergulden truiffcl, Achter den boomgaard, Achter het vuurstaal, Achter de Raam, Achter de Tolbrug, Achter de Roskam, Achter den boerenmouw, Achter de Eksters, Achter de mollen, Achter het Schaapshoofd, Achter de Doven, Achter de St. Jacobskcrk, Achter het lam, Achter het fortuintje, Achter t e. kan, Achter de bonte huid, Achter het riool, en hij is bij langena niet zeker of hij daarmede alle achter dits en dats heeft opgenoemd, die in Den Bosch voor komen. Er is een kikvorsch verscheiden, dien men zonder een korte necrologie niet mag laten heengaan, liet is de beroemde hersenlooze kikker van de hoogeschool van Cornell. Professor Wilder, de physiologische specialiteit van deze hoogeschool, had de stelling verkondigd, dat bij een kik vorsch de hersenen den zetel vormen van het bewustzijn en van den wil; en hij leverde er het bewijs van in 1899 door aan ecu kikvorsch de hersens te ontnemen. De operatie gelukte naar wcnsch en het diertje genas weldra. Sedert bleef de hersenlooze kikker ter observatie in een bassin van glas be waard. En daarin is hij dezer dagen zijn ge wonen dood gestorven. Bij de proeven, die men met het beest nam, bleek, dat het alle initatief had verloren; slechts enkele onwillekeurige bewegingen maakte het, zooals iemand doet die slaapt, maar overigens kwam het bij gebrek aan deukende her sens zelfs niet op het denkbeeld om te vluchten, zelfs niet om zich te ver plaatsen, zelfs niet om zich te voeden. Met geweld moest alle voedsel naar binnen gebracht worden; en door een spierreflexbeweging bracht men het beest tot slikken. Vijf jaren lang diende de arme' kikker tot studio-materiaal voor de stu denten van Cornell: zelfs werd de aca demische kikker eens gedemonstreerd op een Congres van physiologie. Daarna stierf hij. Men zou mogen aannemen, dat dit sterven zonder bewustzijn plaats greep; den dag, dat zijn hersens waren wegge nomen was deze kikvorsch reeds geeste lijk gestorven. Kr iu geloopeu. Een mijnheer komt een dezer dagen een pas geopende sigarenwinkel binnen en vraagt aan do winkeljuffrouw 5 siga ren van 3 centen, vermoedelijk „Siësta's." Bij gelegenheid van de opening dezer zaak, geef ik vandaag aan ieder, die een kistje koopt, een kistje toe, zegt ons handig juffertje. Winkeljuffrouwen zijn allemaal handig. Dit is mijnheer natuurlijk naar don zin en hij koopt onmiddellijk een kistje. De juffrouw pakt het netjes in en neemt de drie gulden in ontvangst. De bezoeker reclameert evenwel zijn ander kistje. Maar, zegt de juffrouw, ik heb U toch een kistje toe beloofd en ik heb het ook behoorlijk toegelaten, zie maar, het is niet ge opend. De mijnheer af, zuur-zoet lachende. 4tin *-<-ii Sigaar. Wij hebben er hier geen besef van, dat men om een sigaar in de gevan genis kan terecht komen, doch inAmerika, waar de sigaren met recht luxe arti kelen zijn, heeft men andere gedachten. Laatst moest een jongen een paar dagen brommen, omdat hij een sigaar had ge gapt. Typisch straatjongensachtig liep hij een gevonden eindje te rooken, toen een fijne mijnheer hem passeert meteen verrukkelijke Henry Clay. Snel als het weerlicht heeft onze guit zijn plan ge maakt. Hij vraagt den heer beleefd een beetje vuur en terwijl deze hem zijn Havana sigaar toereikt, poetst onze kleine vriend de plaat. Doch handiger nog is de Anicrikaansclic politie-man, die den armen jongen opbrengt en er hielp geen lieve vadertje of lieve moedertje aan. Hij moest brommen. Le Humeur. Kennisgeving. Inlevering rekeningen. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort; Gelet op art. 228 alinea 2 der Ge meentewet; Brengen ter algemeene kennis, dat de vorderingen ten laste van de gemeen te over het dienstjaar 1904 voor den 1 Juli a.s. behooren te worden ingeleverd; zullende deze vorderingen na 1 Juli verjaard zijn. Amersfoort, 22 Mei 1901. Burgemeesteer en Wethouders van Amersfoort. De Burgemeester: WUYTIERS. De Secretaris: J. G. STENFERT ICROESE. Yoor den Doopsgezinden kring, alhier, wordt a s. Zondagmorgen om half elf een godsdienstoefening gehouden in de Luthersche Kerk, waarbij hoopt voor te gaan Ds. E. M. ten Cate van Apel doorn. Het eind-examen aan het gymnasium zal worden gehouden op 2S, 29 en 30 Juni. Als gecommitteerden, te wier overstaan het examen afgenomen wordt, zijn door den minister van Biuuenland- sche zaken benoemd Dr. W. L. van Heiten, Dr. U. Ph. Boissevaiu en Dr. F. de Boer, hoogleerarcn aan de Rijks Universiteit te Groningen. Mr. W. II. de Beaufort spreekt heden avond in een openbare vergadering te Baarn. De Amersfoortsche Zweminrichting is Maandag geopend. Of het bezoek druk zal zijn? We betwijfelen het daar de temperatuur van het water slechts 54" F. was. De opening herinnert er ons echter aan, dat het tegenwoordig de tijd is, dat het weer warm moest zijn. Do heeren G. Berns, alhier, en J. Smit te Haarlem, hebben een rapport uitge bracht over hetlnformatiewezen en incasso- bureaux, dat behandeld zal worden in de op 19 en 20 Juli te Maastricht te houden Algemeene vergadering van den „Bond van den Handeldrijvendeu en Industrieelcn Middenstand". Mej. L. M. Bonkamp, thans tc Har derwijk, is benoemd tot onderwijzeres aan een openbare Lagere school te Wormerveer. Kapitein P. Glerum, van het 5e regi ment infanterie, zal worden benoemd tot majoor-commandant van het Landweer district Zutphen. Maandag 5 Juni zal de heer Frank van der Goes, alhier in een openbare vergadering, uitgeschreven door de af deeling Amersfoort van de S. D. A. P. spreken over: Dr. Kuyper, de vijand der arbeiders. Jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, onze afgevaardigde, zal zich ook aan de Amersfoortsche kiezers presentceren. Hij zal n.l. op 13 Juni a.s. alhier spreken in een vergadering van de anti-revo lutionaire kiosvereeniging „Nederland en Oranje". Naar wij vernemen komt do heer Frank van dor Goes morgen tegen mr. W. H. de Beaufort debatteeren. Als abonné op het plaatselijk tele- phoonnet hebben zich opgegeven: firma Van Esveld, handel in likeuren, gedistel- leerd en wijnen, O. L. V. Kerkhof; H. van 't Hul, koopman in granen etc.en J. M. M. Muller, kapitein der Infanterie, Nyenstede, van Persijnstraat. Het programma van het concert, heden avond te 8 uur op het terras vanAmi- citia te geven door de Amersfoortsche Muziekvereeniging, luidt als volgt: 1. Dem Ihronfolger, marsch, A. Forelh; 2. Ouverture Elvira, J. Werk man3. Symphia Walzer, B. Ilolzmann 4. Fantaisio „La Reconnaissance", J. Benoidt; 5. Soldiers in the Park, marsch; 6. Ouverture Jeanne d'Are, J. Kessels; 7. Loin du Bal, E. Gillet; 8. Fantaisie Le Trouvère, Verdi; 9." Finale. De minister van Oorlog heeft benoemd in de commissie, welke in de maanden Juli en Augustus e. k., het examen voor toelating van jongelieden als cadet bij de Caddettenschool te Alkmaar zal afnemen, tot lid en voorzitter, den luite nant-kolonel W. F. K. Bisschoff van Heemskcrck, van het 5e regiment in fanterie. Bij de Zondag te Woestduin ge houden wedrennen behaalde „Miss Boun cer" en „St. Gerald" van kapitein jhr. Rutgers van Rozenburg, beideu een tweeden prijs, resp. in een verkoopsren vlakke baan, afstand 2700 meter, en in een vlakke ren over 2000 meter. In de Remonstrantschc kerk hoopt Zondagmorgen om half elf voor te gaan Ds. G. J. Oldeman uit Dokkuui. a Bij besluit van den Minister van Financiën is de 379e Staatsloterij vast gesteld, welke aanvangt 24 Juli en eindigt 14 October 1905. Maandag is men begonnen met het leggen der nieuwe telephöonkabels. Naar elk dor viop onlangs geplaatste netpalen, wordt zoo'n kabel gelegd, waardoor het mogelijk wordt, de aansluitingen direct van af de netpaal tot stand te brongen. Tot nog toe moeten alle lijnen van af hut centraal-bureau in de Utrechtschesiraat gespannen worden. Daar dit voortaan niet meer noodig zal zijn, zal het draden- net op het politiebureau aanmerkelijk verminderen. Van een algeheel verdwij nen der luchtdraden is evenwel geen sprake, daar deze toch altijd van af een netpaal naar het aan te sluiten perceel moeten worden aangebracht. In de zitting van do arrondissements rechtbank van Utrecht van Maandag 22 Mei werd o. a. de volgende uitspraak gedaan: J. F. v. d. H., 25 jaar, slager te Amersfoort, bckl. van mishandeling van A. S. veroordeeld tot f 20 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Evangelische predikanten. Men meldt aan de Telegraaf: In de „Buiten Sociëteit" te Zwolle werd gisteren de 33e samenkomst van predikanten en gemeenteleden der Evan gelische richting gehouden. Ds. R. H. Drijber, van Zutphen, opende de bijeenkomst met een uitvoerige rede, in hoofdzaak gewijd aan bet uitwerken van enkele gedachten, aangaande het begrip: Christelijke zaligheid. De heer J. G. Busch Keiser, van Amersfoort, leidde daarna het vraagpunt in: Zijn de voorstellen tot reorganisatie van de Ned. Herv. kerkbesturen voor ons aannemelijk? Spreker begon met een kort historisch overzicht te geven van de reorganisatie beweging en schetste do daarin hcer- schende verwarring. Na de voornaamste veranderingen te hebben gememoreerd welke die besturen, wat hun samenstel ling en werkzaamheden betreft, eventueel zullen ondergaan, geeft spreker op de vraag een ontkennend antwoord. De voorstellen zijn niet aannemelijk, omdat zij: le. niet dringend noodig zijn. Alleen een gedeelte der orthodoxe pre dikanten hebben het vuur gestookt en houden het brandende. De kerk heeft zich tot nu toe niet uitgesproken. 2e. Zij zijn niet doeltreffend. De genezing van onze kranke kerk, haar bezieling met nieuwe kracht des Heiligen Geostes, kan onder de bestaande organisatie even goed worden bereikt, Doeltreffend zal alleen blijkenreorgani satie, niet van de besturen, maar van de personen, voorgangers en gemeente leden. 3e. Zij zijn te kostbaar. Terwijl onze kerk is eene noodlijdende, mag men aan de- gemeente geen nieuwe geldelijke lasten opleggen. 4e. Zij leiden tot belijdenisdwang en juridische leer- tucht. Wij Evangelischcn, zijn van beide afkeerig en daarop zal de beweging uit'oopen. De loer van 16181619 moet weer de maatstaf worden ter beooi deeling of iemand een christen is en het Evangelie verkondigen mag. Voorshands bestaat aan geen 'andere belijdenis behoefte dan aan die, welke wij, aldus eindigde spreker, bezitten in a.it. 27 van het reglement op het examen. Leervrijheid binnen de daar gestelde grenzeD blijvc de eer en roem van onze kerk. Ten laatsten instantie beslisse niet eene kerkvergadering, maar onze eigene consciëntie. Het is volkomen overbodig, op te wekken tot een bezoek aan de open bare vergadering, waar de heer d o Beaufort spreekt. We geven onzen geestverwanten w e 1 den raad zich tijdig van kaarten te voorzien, of ze zijn niet meer verkrijg baar. SPORT. Op den Zaterdagavond gehouden feestavond der voetbalvereeniging U. D. I. werden de op het concours be haalde medailles aan de prijswinnaars, uitgereikt. Tegen onze verwachting werd Quick I Zondag j.l. op haar terrein inet 4-3 geslagen door G. V. O. uit Wageningen. Met half-time was de stand 22. Wij hopen dat Quick I bij haar 2e wedstrijd tegen G. V. C. gelukkiger zijn zal, om zoodoende toch nog kans te krijgen tot de le klasse gepromoveerd te worden. Burgerlijke Stand. van 19 tot 23 Mei GEBOREN: Albertus I-Iendrikus, z. van H. Stoffer en A. van Putten. Ernst, z. van D. Bouwknegt en A. M. Does. Wilhelmina, d. van G. Jonk man en W. van der Mast. Willempien Wilhelmina, d. van II. Koning en G. Ubbmk. Hendrika, d. van II. D. van Zanten en A. van Brakel. Maria Johanna Huberta, d. van G. van Val- kenhoef en M. A. G. Ramselaar. Antonius Marinus, z. van J. A. Krol en A. M. Wiss. Maria Cornelia, d. van J. de Wilde en II. P. P. van dor Raaf. Hendrik, z. van G. Pieper en E. van den Broek. Maria Wilhelmina Ilenriette, d. van L. J. Visser en A. H. Jenje. Rommelt Harrie, z. van A. Edervcen en S. Schaafsma. ONDERTROUWD: S. Ilartogsveld en G. Smit. G. W. Willemsen en E. G. de Graaff. J. van den Broek en E. Doornekamp. G. A. van Doornik en G. van de Pol. GEHUWD: J. F. Kinderwater en J. Bouw. J. Tabernal en D. van Eek. W. Tabernal en J. Boks. OVERLEDEN: Jan Denekamp, oud 19 j. Jacoba Frcderika Verkerk, oud 7 mnd. Evert van Essen, oud 1 maand. Correspondentie. Van bevriende zijde ontvangen wij eenige opmerkingen over een artikel in de Stichtsche Courant over „Naamlooze biljetten." In ons volgend nummer zul len wij daar nota van nemen. Ons iiiiiuiijtor van Zaterdag zal iu een oplaag van 7500 exemplaren vrrseliij nen en worden gezonden aan alle kie zers iu het distriet Amersfoort. Advertentie's voor dit nummer worden sleehts aangenomen A 5 ets. per regel. Spoedige toe zending is eehter dringend nootlig, daar anders niet vöor plaatsing kan worden inge staan. per ons. Alleen ver krijgbaar bij: Confiseur, Langestr. 1. teil kantore der VENNOOTSCHAP, alwaar aaiuleelen over eenkomstig Art. 22 der STATUTEN gedeponeerd moeten worden. OIÜEBWEKr: Gelegenheid tot DEBAT. Kaarten verkrijgbaar bij de BESTUREN der Kiosvereeniging AMERSFOORT en der VRIJZINNIGE PROPAGANDA CLUB.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3