Stadsnieuws Advertentiën. T. L. BLOK, Allerlei. Varia. Waltmann Co., Vaste goederen, Assurantiën, Hypotheken. Huis- en Decoratieschilder. AMERSFORTIA's Melkproducten. Bij den Uitgever C. L. G. VELDT te Amsterdam verschenen kwamen niet meer terug. Toen de :er O. zijn rede wildejvoortzetten vond j een leege zaal. De Oprechte Haarlemsche Crt. heeft en onderhoud gehad met den heer leftinck, die na 26 jaar voor Franeker de Tweede Kamer te hebben gezeten i bij de eerste stemming reeds is vallen. „Het leek ons de moeite waard, hrijft het blad, eens uit 's heeren leftinck's eigen mond te hooren, waar- n hij het toeschreef, dat hij, na zoo- Je jaren do afgevaardigde der Frane- irs te zijn geweest, het niet tot de ■rstemming heeft kunnen brengen, oen hij ons gistermorgen bereidwillig woord stond, klonk zijn antwoord op door ons gestelde vraag kort en rachtig, als dat van den heer Lieftinck te verwachten: „dat heb ik aan de jcialisten te danken. Eenvoudig de uaestie van de socialisten, meneer." In het district Franeker is, aldus zei heer Lieftinck verder, het aantal iezers met ver over de 1000 toege- omen, zoodat er van te voren van den tslag niet veel te zeggen was. Hij eeft bewezen, dat de woorden van ocialistische sprekers, die het land af- :isden, geenszins zonder invloed ge- reest zijn, zoodat veilig kan worden angenomen, dat van de nieuwe kiezers erreweg de meeste in het socialistische amp zijn getrokken. UIT DE PERS. Uit Gorinchem schrijft men aan de R. Ct. „Dat was een heerlijke avond voor ns liberaal stedeke, toen na uren van lanning, van hoop en vrees, eindelijk e voorzitter van het stembureau de ge- ichtige woorden uitsprakde heer 'ierson is gekozen. Onmiddellijk hieven len op de Groote Markt voor het -.tad- uis het Wien Neerlandsch bloed en et Wilhelmus aan, want men gevoelde et: er was een nationale overwinning ehaald, en het gemoed liep over van ankbaarheid, dat Gorinchem het eerste jcsdistrict was, waar de smadelijke luistere werden verbroken, die gods- ienst en staatkunde te kwader uur had- Icn aaneengesmeed. Gorinchem is óm, boven Gorinchem appert, na een worsteling van jaren, liberale vlag! Is het yonder, dat ïen van uit de verste uithoeken naar nze veste stroomde, waar mannen, ver- ijsd in den strijd voor de zoo vaak skende beginselen, vol aandoening ;ri zwijgend elkander de hand drukten, ui uien eindelijke de moeilijke zege had (ehaald. Want er is verbazend gearbeid, steeds, naar vooral nu. Wie dan ook in den ande weten wil, hoe men antirevolutio- aire districten in liberale onitoovert, lij kome hier en vrage inlichtingen aan iet vrijzinnig comité, dat reeds maanden cvoren zijn snaren spande over het ge- eele district, waarbij geen kiezer on be preken en onbewerkt bleeft, tot in de clegensto deelen. Drie weken lang ;aven zich de leden geen avond rust: lier spreken, daar debatteeren, overal leider en duidelijk aantoonen hoe dwaas iet Nederlandsche volk handelde als iet de liberale banen verlaat, om op «llerlei kronkelwegen en zijpaden af te dwalen. Maar we moeten eerlijk zijn, het was liet alleen de ijver van het comité, dat ons deed zegepralen. Het was ook en lovenal, de magische, de betooverende nvloed, die van onzen candidaat, den leer Pierson, uitging. De waarlijk groote usn en toch zoo bescheiden, zoo een- roudig! Met zijn welsprekend woord ivcrtuigde hij de kiezers: ieder voelde iet, dat daar een waarlijk groot man foor ons stond, dat alleen met zulk iea man een bolwerk te veroveren viel. Hij de mau uit de studeerkamer, heeft rich op ons dringend verzoek in het itrijd-gewoel geworpen en door zijn leiding is de overwinning bevochten. Opmerkelijk is het, dat de buitenge meenten ongedacht den doorslag hebben fogeven te onzen gunste; zoodat de ïooge Maasdijk, waar vroeger een iberaal kiezer een witte raaf was, thans Ü3 stemmen op den heer Pierson uit bracht. En overal vooruitgangterwijl bet liberale Kedichem al weer met zijn verpletterend meerderheid aankwam, 161 legen 30, gaven andere dorpen ons overal meer cijfers voor de liberalen, zelfs het kleine, landelijk schoone Rijs wijk, N.-B., gaf reeds een liberale meerderheid. Aanstaanden Woensdag treedt nu de leer Pierson te Gorinchem voor de vrijzinnige kiezers op, om den eersten >aud te leggen tusschen hem en zijn distiict. Na de inspannende drukte der vorige "eek iB 't een genoegen zich aan kalme bespiegelingen over te geven over den mogelijken uitslag van de talrijke her stemmingen. Yooral is 't voor ons een genoegen, omdat men vrij zeker, aan kan nemen, dat de „leeuwenklauw" van onzen premier ontwricht zal worden, en we van zijn dictatuur verlost zullen raken. Minder aangenaam echter is een dergelijke beschouwing, wanneer men in den afloop der verkiezingen de „wrekende hand Gods" wil zien, die de partijdigheid van dit ons „christelijk" ministerie niet langer dulden wil, en men zelf tot de regeeringspartij behoort. Toch zijn verschillende bladen, o. a. de anti-rev. Rotterdamuier er dadelijk bij geweest om „Gods vinger" er in te zien, maar dan natuurlijk als een vinger die hen wenkt om op den ingeslagen weg voort te gaan. Zoo zegt zij: „Gods hand heeft ook hier weer de verkiezingen bestierd" en zij wijst daarbij op Rid derkerk en Steenwijk, die „toch nog behouden bleven." Zonderling echter, dat het de Rott. niet opgevallen is, dat do Kuyper meerderheid in die d'stricten geslonken is van 992 eu 731 tot 18 en 9 stem men, zoodat juist het tegenover gestelde voor de hand ligt, van hetgeen de Rottcrd. beweert. En hoe onze „christelijke" zuster het maken moet met Gorinchem en Den Helder, die voor de liberalen zoo glans rijk werden gewonnen? Of is zij al even goed op de hoogte als „De Zoom," een blaadje, dat te Bergen op Zoom verschijnt, en in het nummer van Zondag 18 Juni, over den uitslag der stemming o.a. zegt: „Thans kan reeds geconstateerd wor den, dat de rechterzijde bij den eersten grooten slag geen enkelen man ver loren heeft. „De liberalen verloren Gorkum en verliezen Vlaardingen, waar een Chr. Hist, met een socialist in herstemming komt." Geen wonder dat de redactie ver klaart, don strijd bij de tweede stembus met goeden moed tegemoet te zien en op een flinke meerderheid voor de rechterzijde hoopt. 't Is echter de hoop van iemand, die, niet wetende waar Petersburg ligt, meent dat hij er van uit Amsterdam, in één dag heen zal kunnen loopen, of 't is „lioogere politiek," dat kun je ook nog niet weten, en eenvoudig een manoeuvre om het „stemvee" naar de bus te drijven. Gelukkig, het vee, dat niet gedreven wordt! En dat is er hier en daar toch ook nog, getuige het volgende berichtje uit Het Volk, dat het als historisch meedeelt uit het kiesdistrict Ommen. „Hendrik, moet je vandaag ook gaan kiezen?" „Hé?" vraagt Hendrik. „Moet je ook gaan kiezen vandaag?" „Hè?" „Of je vandaag ook moet gaan stemmen!" „O, stemmen, nee ik hoef niet." Gelukkige sterveling! Hij bracht het er beter af dan de Berlijner, die dezer dagen met een stuk in de kraag in een trein klom van den noordelijken ceintuurspoor, om zich naar het station Friederichsti asse te begeven. Tegen twaalf uur 's nachts werd de man op het station Gesundbrunnen gewekt. Daar bleek dat hij zeven uren aan een stuk om Berlijn heen was gereden. Hij moest vijf maal het volle tarief voor een rondreis betalen, en was nog verder van huis, dan toen hij instapte. Ja, in 't laatste der dagen zal men vreemde ge zichten zien! En dat we in die laatste dagen zijn wordt vast geloofd, althans door eeu nieuwe godsdienstige secte, die vooral in Michigan een talrijken aanhang heeft. Hun profeet Benjamin heeft n.l. voorspeld, dat er in 1916 een nieuwe zondvloed zal komen, en, practisch als de Amerikanen zijn, zijn ze nu druk bezig een reusachtige ark te bouwen Dan zijn zij tenminste bijtijds „binnen" Het doel voorbij. In een rookcoupé rookt iemand, tot groote ergenis van zijn buurman, een verschrikkelijken stinkstok. Om hiervan bevrijd te geraken, haalt deze zijnen koker uit den zak en presenteert een fijne sigaar, met de aanbeveling deze eens te probeeien. Dank u wel, zegt de andere, verder dampende die zal ik thuis eens rooken. De uitvinder van de Sigaret. Wie de sigaretten heeft uitgevonden is niet bekend, men kan wel nagaan hoe. de uitvinding is geschied. De Sigaret moet uitgevonden zijn door een man die op zekeren dag zijn tabakzak meegenomen maar zijn pijp vergeten had. Maar een man die rooken wil en niet rooken kan, is vindingrijk. Hij nam een blaadje dun papier, wik kelde daarin het geliefde geurige kruid en draaide de eerste Sigaret. Zoo genoot hij in stilte en anderen volgden hem na. Maar hij dacht er niet aan als „uitvinder" in Meyer's Lexicon of in Laroussc te komen. Hij was een kalm, tevreden man, die geen andere eerzucht kende dan bij bier en koffie te rooken en gelukkig te zijn. Maar eens van den nood een deugd gemaakt hebbende, bleef bij aan de gewoonte hangen, zich met onwelriekend papier behelpend, ook waar lrij geurige tabak en een pijpje tot zijn beschikking had. De Doopsgezinde kring houdt a.s. Zondag, des morgens om half elf een godsdienstoefening in het Logegebouw, van Persijnstraat 1, waarbij hoopt voor te gaan Ds. W. Jesse, Einer. Predikant Amsterdam. Naar we in Het Volk lezen zullen bij de komende gemeenteraadsverkiezing door de afd. Amersfoort van de Soc. Dom. Arb. Partij candidaat worden ge steld, de hoeren G. van Wijland Jr. en K. van 't Veer. De Raad van Toezicht op de Spoor wegdiensten daartoe gemachtigd door den minister van waterstaat, handel en nijver heid, bepaalt, ingevolge het voorschrift van art. 40, alinea 2, van het Koninklijk besluit, regelende het toezicht op de spoorwegdiensten, zooals dat laatstelijk is gewijzigd bij Koninklijk besluit van 4 Maart 1904 (Staatsblad No. 55), dat het baanvak IlardenbergCoevorden van den Noordooster-locaalspoorweg, zal be lmoren tot het derde district, en alzoo met ingang van den dag waarop gemeld baanvak voor het openbaar verkeer zal geopend worden, onder hot dagelijksch toezicht zal staan van den districtsinspec teur E. Gerst, te Amersfoort. De N. R. Ct. meldt, dat de kapitein intendant W. P. van Leeuwen, van de lc divisie infanterie te 's-Gravenhage, tot majoor zal bevorderd worden, om in dezen rang op te treden bij de 4e divisie te Amersfoort. De tot majoor, commandant van het 13e landweerdiRtrict benoemde kapitein P. Glerum van het 5e regiment infan terie, is by laatstgenoemd korps uit de sterkte gevoerd. Hij krijgt Zutfen tot standplaats De detacheering bij het O. I. L. van den le luitenant der cavelerie jhr. T. A. Röell is met 5 jaren verlengd en alzoo gebracht op 10 jaren. Bij den te Tilburg gehouden wedstrijd van stafmuziekkorpsen behaalde het 5e regiment infanterie een vierden prijs. Miss Bouncez, van kapitein jhr. Rut gers van Rozenburg, behaalde te Woest- duin in een verkoopsreu vlakke baan, 1800 meter, den tweeden prijs (f 200). De Amersfoortsche Muzi ek vereeni ging, directeur do heer J. A. Jochems, zal hedenavond een concert geven aan de Koninginnclaan. Het aantal wachtenden op aansluiting bij het plaatselijk telephoonnet is al weder met één vermeerderd. De heer Adema van Scheltema, Prinses Maria laan heeft zich als abonné opgegeven. Bij het bezoek dat de Prins en de Prinses Arisugawa van Japan Maandag aan H. M. de Koningin te Apeldoorn brachten, en heden aan H. M. de Ko ningin-Moeder te Soestdijk brengen, laat de stafmuziek van het 5e regiment in fanterie zich ten paleize hooren. De le luitenant-kwartiermeester E. J. J. de Roy van Zuijdewijn wordt over geplaatst naar Bergen op Zoom, bij een bataljon van het 3e regiment infanterie dat naderhand overgaat bij het 11e reg. infanterie. De 2e luitenant-kwartiermeester S. P. Visser, van het 4e regiment infan terie te Leiden, wordt overgeplaatst bij het 5e regiment infanterie te Amers foort. Op de agenda der te behandelen onderwerpen in de zomervergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland wordt door Gedeputeerde Staten tei aanvulling aanbevolen een verzoek der Gemeente-Oudewater om toekenning van een bedrag groot f16000 uit de provin ciale fondsen als bijdrage voor wegver- betering en tramaanleg tusschen het spoorwegstation en Oudewater vol gens door den ingenieur A. J. Krieger opgemaakte plannen en berekeningen. In een beschouwing omtrent de stem- mencijfers lezen we in de Nieuwe Rot- terdam8che Courant over het district Amersfoort o.a. het volgende: „Tot de districten, waar het cijfer der uitgebrachte stemmen op 16 Juni 11. enorm verschilt van dat in Juni vóór vier jaar, behoort Amersfoort, óok een der hcchtste burchten van de antirevo lutionairen. Er werden daar ditmaal 8501 stemmen uitgebracht tegen 4393 in 1901, ecne vermeerdering dus van niet minder dan 4108. Aan de ICuyper- partij en hare bondgenooten gelukte het den zetel voor van Asch van Wijck te behouden, maar hoe Staan de cijfers In 1901 had de antirevolutionaire can didaat er 2632, nu 4485; en dat, ofschoon er zooveel kiezers meer bij do stembus waren verschenen. En terwijl er in 1901 over twee liberale candidaten verdeeld slechts 492 stemmen waren uitgebracht, had nu de liberale candi daat (de heer De Beaufort) er 3593. Vermelden wij volledigheidshalve, dat in 1901 op don Christ.-hist. candidaat jhr. C. Röell 838, op den soc.-dem. Oudegeest 431 stemmen werden uitge bracht en in 1905 op den Christen-de mocraat Staalman 103 en op den soc.- dem v. d. Goes 320 stemmen. Nog nooit was in dit district de ver houding zóó weinig gunstig voor de Kuyper partij. En dat bij zulk een on gehoord verschil in de cijfers van op komst der kiezers! De vrienden van den antirevolutio nairen leider zullen ook uit de Amers foortsche cijfers wel niet de gevolg trekking maken, dat de proefneming met een Kabinet onder zijne hooge leiding warme geestdrift heeft gewekt onder de kiezers Maandagavond hield de Verecniging „Het Groene Kruis" een leden vergadering in de Arend. Na opening door den Voorzitter, las de secretaris de notulen voor der vorige vergadering, die werden goedgekeurd. Hierna kwam aan de orde: vaststelling Huishoudelijk Reglement. Het door het Bestuur ontworpen concept werd, behou dens een enkele kleine wijziging in zijn geheel aangenomen. Behalve de in hoofd zaak in alle reglementen voorkomende artikelen betreffende leden, bestuur enz. bevat dit reglement uit den aard der zaak enkele bepalingen, speciaal gevolg van het doel dat de verecniging zich stelt, nl. betrekkelijk verpleging en magazijn. Als algemcene bepaling is opgenomen, dat „Overal waar in dit reglement wordt gesproken van den kring der gemeente Amersfoort, daarmede be doeld wordt gemeente Amersfoort en de daaraan onmiddellijk aansluitende buurt schappen en andere gemeenten". Art. 4 bepaalt o. m.: elk lid is ver plicht eene contributie te betalen van tenminste f 0.50.' Als overgangsbepaling was wenschelijk vast te stellen in art. 7: Zij, die na 31 December 1905 zich als lid aanmel den, zullen niet kunnen genieten van de voordeelen aan het lidmaatschap verbonden, dan na drie maanden lid te zijn geweest. Deze bepaling is niet toe passelijk op hen, die zich na dien datum binnen den kring der gemeente Amersfoort vestigen en zich binnen drie maanden na die vestiging als lid opgeven. Art. 18 regelt de wijze, waarop verplegings-artikelen kunnen worden aangevraagd. De magazijnbewaarder verstrekt de artikelen tegen bons, ver meldende don naam van het lid, ten wiens behoeve zij zullen (henen, en geteekend door een der te Amersfoort praktiseerende geneesheeren. Tevens moet worden overgelegd het bewijs, dat de contributie over het loopend ver- eenigingsjaar is voldaan. Art. 19- De leden ontvangen de arti kelen voor zooverre zij aanwezig zijn, voor zich en hunne huisgenootcn gratis in bruikleen. Het bestuur kan desge wenscht aan het in bruikleen ontvangen voorwaarden verbinden. Aau onver- inogenden, niet leden der vereeniging, kunnen zij eveneens gratis worden verstrekt. Alle artikelen moeten ter stond na gebruik in het magazijn worden teruggebracht op straffe van 10 cent boete voor eiken dag dat zij langer dan noodig door de leden worden gehouden. Indien eenig artikel langer dan één maand in gebruik moet blijven, zal daarvoor een nieuwe bon, als genoemd in art. 18, moet worden overgelegd. De volgende artikelen regelen de aansprakelijkheid van de leden voor de voorwerpen, die zij in bruikleen hebben. Omtrent de wijkverpleging bepaalt art. 22: De wijkverpleging geschiedt door ééne of meer door het bestuur aangestelde, gediplomeerde wijkver pleegsters. Art. 24, soortgelijke bepalingen als art. 19, luidt als volgt: De leden dor vereeniging ontvangen de hulp der wijkverpleegsters, op aanwijzing van één der te Amersfoort practiseeronde geneesheeren, gratis; het bestuur kan desgewcnscht aan deze hulpverleouing voorwaarden verbinden. Eveneens kan deze hulp gratis worden verleend aan onverinogenden, nict-leden der Ver eeniging. Na vastste'ling van het Reglement deelde de voorzitter mede, dat er thans 817 loden zijn. De op 1 Mei van dit jaar in functie getreden verpleegsters hebben reeds 425 bezoeken afgelegd, wel een bewijs dat vooral voor de wijkverpleging hier veel werk is. Burgerlijke Staiid. van 17 tol 21 Juni. GEBORENJosephus Franciscus Au- gustinus, z. van A F. Verstraeton en M. A. van Rooij.Gcrardus Francicus Marie, z. van W. Wind en F. E. M. Kuster. Marianna Elisabeth, d. van W. L. Morsink en A. C. Ittmann. Cornelia Pietcrtje, d. van P. P. Gregorius en D. van Zijll. Geertruida, d. van B. W. F. Bechtle en G. Rakot. Gijsbertus, z. van J. van Keulen en J. E de Ruiter. Evertje Gerarda Alijda, d. van D. van de Vuurst en A. van den Hoek. Cornelia, d. v J. G. A. de Kort en A. Klaassen. Antonius, z. van J. F. Baliker en A. Brugge. ONDERTROUWDA. Benschop en E. C. Hoksbcrgen. I. de Leeuw en M. Rintel. OVERLEDEN: Ilermijntje Florijn, oud 74 j. wed. van J. van den Berg. Willem Tetcnburg, oud 87 j., wed. van J. Voorn. Breunette Geertruida Ockhuizen, oud 65 j., wed. van J. van Drunen. Wouter Hendrik Krol, oud 20 mnd. Jannetje Breeiner, oud 80 jaar, ongehuwd. COMMISSIONAIRS, AMERSFOt )RT. KANTOOK Arnhemschestraat 7, Interc. tclcphoon 116. Iltreclitsche weg 44, Amersfoort. Arnersforha ZIEKTEKIEMVRIJE MELK, ROOMBOTER fl,SO per K.G. ROOM, en KARNEMELK. Volle garant ie voor zuiverheid. Controle van den Heer W. A. v. l). BOVENKAMP. Postpakketten n. alle plaatsen 1 en vaatjes. Vraag prijscourant. Bezorging- 2 X per dag. G. II. PRIEM, E. M. DOSTOJEWSE GUST. FLAUBERT, GUST. PRENSSEN, Prof. E. FERRI, De Doode 1.25 geb. f 1.75. Grcta 1.50 2. Nini „1.75 2.25. Langs donkere paden „2.75 n 3.25. Meta en andere gedichten „2.50 3. Schuld en boete 1.90 7) „2.25 Mevrouw Bovary (vertaling van G. II. Priem) 1.90 n 2.40. De Zandgravin 1.90 Ti- 2.40. De Drie Getrouwen (vertaling van G. H. Priem) „3.50 Ti 3.00. Misdadigers in de Kunst „1.60 i) 1.90.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3