No. 50. Zaterdag 24 Juni 1905. 2e Jaargang Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Wees U Zelf! Spelen met vuur. FEUILLETON. VAN DEN DROP IN DEN REGEN. Eerste Winst. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. DE EEMLANDER. itiirciiii Hendrik van Viandenstraat 28 Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertentiëu Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) Zij die zich met ingang van 1 Juli op ons blad abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers GRATIS. Wij zijn van oordeel, dat de theologie buiten de politiek moet blijven en heb ben reeds zoolang als de Eemlander bestaat geprotesteerd tegen de valsche leuze, waaronder de kerkelijken den strijd voeren, als ging het vóór of tegen den Christus." 't Wordt tijd, dat daaraan een einde komt. Nu al is het den kerkelijken gelukt eene mate van verbittering te zaaien in ile harten van tegenstanders, die dreigt bedenkelijke afmetingen aan te nemen. Bedenkelijk in hooge mate, omdat het gevaar groot wordt, ,dat men de beruchte anti-these door zal trekken in de practijk". En dan krijgen we toestanden, die we noodlottig zouden achten. De politieke strijd overgebracht in het dagelijksch leven, in z a k e n, we zeiden het vroeger reeds, een d e r g e- ljjken vorm van strijd zouden we slechts noodgedwongen aanvaarden. Maar we vreezen, dat men dien niet zal kunnen beletten, indien de kerke lijken voortgaan haat en verbittering tc zaaien in naam van den godsdienst tegen menschen, die niet met hen staan op denzelfden wortel des geloofB." Nu mogen zij deze bewering verre van zich werpen, op hunne hoofden komt de volle verantwoordelijkheid neer van het antagonisme, dat thans reeds tus- schen „fijnen en katholieken" eenerzijds en de „ongcloovigen(?)" anderzijds be staat. Ze zullen misschien, als het te laat is, terugschrikken voor de gevolgen van hunne daden, want het is een historische waarheid, dat in alle uiterste partijen de leiders, wanneer de hartstochten op gezweept worden, de leiding verliezen, en in plaats van voorgangers gewillige werktuigen moeten worden van de Zonder wind geen beroering in de hoornen. Chincesehe wijsheid. DOOK G. H. PRIEM. Hij had zijn huis te huur aangeslagen. Een week of drie geleden hadden zij schuin over hem ingebroken en nu waar achtig vlak naast zijn deur. Hij twijfelde er geen oogenbhk aan of thans was de beurt aan hem. Wanneer men er een brandkast op nahoudt, waarin nogal een en ander van waarde geborgen wordt, is dit zeker "el iets om zich ongerust te maken. Inbrekers zijn tegenwoordig verbazend brutaal, een gevolg natuurlijk van het verbeterd onderwijs en van de couranten, die hun precies vertellen hoe ze 't aan moeten leggen om niet en hoe om wèl gesnapt te worden. Samuel B'csenouw verlangde den dweepzucht hunner volgelingen en dat zij er hun invloed bij inboeten, wanneer zij het wagen durven, zich krachtig te verzetten tegen het al te consequent door voeren van het strijdparool, dal de harts tochten der menigte heeft ontketend. Wat de heer de Beaufort zeide te eischen van een minister van Buiten- landsche Zaken, n.l. groote behoedzaam heid, geldt dunkt ons in niet minder mate van allen, die krachtens hunne positie over een grooten invloed hebben te beschikken, onverschillig waaraan zij dien invloed hebben te danken. „Behoedzaamheid" is geen deugd van onzen tegenwoordigen Premier. Hij vergeet steeds, dat zijn uitspraken een schier magischen invloed hebben op zijn dweepzieke partijgenooten, die maar al te zeer geneigd zijn aan zijne woorden de meest ver strekkenden uitlegging te geven. Dr. Ivuyper spreekt b.v. van „paga- nistische factoren," de anti-revolutionaire propagandisten van „paganisten, heidenen en ongeloovigen" de „Christelijke huis bezoekers" wat men ons daarvan heeft verteld, grenst aan het ongeloofe- lijke. We zullen daar niets van mee- deelen. Slechts een klein staaltje uit eigen ervaring, om te doen zien, wat een verderfelijke geest er dreigt te komen, tengevolge van de onware leuzen der kerkelijken. Wat we hier gaan neerschrijven is historisch. Een roorasche boterboerin, aan de deur van een paganist, die zij reeds jaren eerlijk en trouw bedient: weet je wat ze zeggen, als de Beaufort gekozen wordt, dan moeten alle scholen en alle kerken weg. 't Is toch maar erg." Ja, goede vrouw, erg is 'twel." Erg, heel erg is 't, als men met den naam van „Christus" op de lippen, tot zulke middelen zijn toevlucht neemt om tegenstanders te bestrijden. Maar dat keuren wij zelf óók af, nog sterker misschien dan gij, zullen vele oprechte Roomschen en Anti-revo lutionairen ons tegen voeren. We zijn er van overtuigd; maar dat dergelijke gevoelens wortel schieten bij minder ontwikkelden, dat is de schuld van de leiders, dat is de schuld van den hatelijken vorm, waaronder men verschil van opvatting omtrent het onzienlijke heeft weten te gieten, teneinde het als een goeden ouden tijd terug, den tijd van 't zegel op do nieuwsbladen, van de spelmethode en den mathematischen lemiet, den regel van drieën. Hij woonde nu al twaalf jaar heel alleen met Sientje; met Sientje, die als jong meisje bij hem en zijn vrouw in dienst was gekomen en na haar dood de kleine huishouding was blijven be stieren. Samuel Besenouw was ouder- wetsch en Sientje was ouderwetsch. Waar ter wereld vindt men nu nog een dienstbode, die dertig jaar in één dienst i6 geweest? Het leven van Samuel zou men kalm en rustig hebben kunnen noemen als een watertje, dat knie-diep voortglijdt over de bedding van fiuweclig zand, voor windvlagen beschut door dichte dennenbosschen terzijden, wanneer die ééne gedachte hem maar niet had ge kweld, die gekke ijselijke gedachte, die hem nu al een jaar of tien niet los wou laten: Er zou 's nachts bij hem inge broken worden en den volgenden morgen zou men hem vermoord vinden in zijn bed. Nu is dit inderdaad verschrikkelijk, afgrijselijk. Samuel had het werkelijk zoo kwaad niet, om nog niet een beetje te willen blijven pantoffelen, couranten-lezers, kopjes-koffie-drinken. Hij was boven dien een veel te bedachtzaam koopman in den kaashandel had hij zijn stembuswapen te kunnen gebruiken. Doch men zij voorzichtig. Dat wapen wondt den gebruiker. En daarom moeten de politieke „Christe nen" als zij ontwaken uit de verkiczings- roes tot het besef komen, dat het voor het „Christelijk" volksdeel een zegen zal zijn, als de invloed van hunne partij in de kamer begint te tanen. Nog vier jaren zulk een kabinet steunende op zulk een propaganda en de antirevolutionaire partij valt uiteen. Velen, wier oogen thans nog door partijhartstocht verblind zijn, zullen en moeten tot 't inzicht komen, dat de ge voerde practijken in naam van den godsdienst, die hun lief is, juist voor dien godsdienst een beleediging zijn. Hoe verbitterd thans reeds de stem ming in het land is moge ten overvloede nog blijken uit het volgende bericht uit Steenwijk, dat wij vonden in den Nieuwen Rotterdammer: „Over de wanordelijkheden te Steenwijk schrijft men van daar aan de Zw. Ct. In do laatste dagen, nadat de uitslag der stemming op 16 Juni bekend werd, is het alhier, vooral 's avonds, erg rumoerig. Op allerlei wijze, met glazen ingooien en meer andere afkeurenswaardige middelen, geeft een talrijke menigte zijn groot ongenoegen te kennen over do niet-verkiezing van den heer J. H. Tromp Meesters, den weldoener van Steenwijk. Vooral zijn de gemoedereu verbitterd, omdat, in weerwil er in de ver schillende onderdeelen van het district een zeer groot aantal stemmen, zelfs boven ver wachting, op den liberalen candidaat zijn uitgebracht, het in hoofdzaak Steenwijk is geweest, dat oorzaak is van de geleden nederlaag, al is die ook nog zoo eervol. Juist van Steenwijk, dat zooveel aan den heer Tromp Meesters en zijn familie heeft te danken, had men mogen verwachten dat het den algemeen beminden man zou stem men, den man, die altijd bereid is te helpen zonder naar politieke kleur of godsdienstige meening te vragen, wanneer het doel hem maar sympathiek is, die tal van instellingen van algemeen nut, waaronder vele kerkelijke met schier vorstelijke bijdragen steunt. Ook de predikanten moeten hot vooral ontgelden, die telkens en telkens hunne gemeen teleden hebben gewaarschuwd om niet Tromp Meesters te stemmen, daar zij anders een Gode onwelgevallig werk zouden verrichten. Vele neringdoenden merken de gevolgen nu reeds in hun beurs, daar velen fortuintje verdiend om niet het wisse boven het ongewisse te verkiezen. En het wisse, zijn effecten, zijn contanten, zijn aandeeien in de zuivelfabriek, waarin zich zijn kaas-boederijtje had gemetamorphoseerd, zijn leven, dat zou men hem ontnemen om hent het on gewisse te brengen. Samuel had er beslist op tegen en deze gedachte, die zoo zachtjes aan een idéé fixe was geworden, mantelde hem als een sluipkoorts. Sien, heb je al gehoord, dat ze hiernaast van nacht hebben ingebroken? Sien bracht juist de koffie binnen en de kopjes met het suikerpotje bibberden op het blad. Of ik het gehoord heb, nieheer? De heele buurt is er vol van. Wil je wel gelooven, Sien, dat het hier in Amsterdam nog onveiliger is dan buiten? Of ik het wil gelooven 't Zal waar zijn, er zijn hier veel te veel slechte menschen. Ik denk er hard over om te gaan verhuizen. Sien zette het blad haastig op tafel; de kopjes dansten compleet. Verhuizen, zegt u? vroeg ze ont steld. Ja, verhuizen. Ik zal een adver tentie in het Nieuws zetten en dan gaan we naar Hilversum of Bussum wonen. Als mijnheer i naar niet te ver gaat, zich van andere leveranciers hebben voor zien. Ook in Vollenhove zoo meldt hetzelfde blad zijn do gemoederen in onrust. Daar heeft men het gisteren zelfs ds. Roos, predi kant der Ned. Herv. gemeente, lastig ge maakt toen hij zich met zijn ruim 80-jarige moeder naar do kerk begaf. Een troepje jongens, die voor de Geroformeerde kerk stonden, riepen hem toe: „Hier mootje ingaan, daar ginds hoor je niet". Toen hij uit de kerk kwam was er nog grooter drukte. Bij de deur bevond zich de burgemeester, de politie en de marechaussee om mani festaties te kunnen tegengaan. Ds. R. werd door een zingende troep thuisgebracht, allen zeer op hem verbolgen. 't Is wel te betreuren zegt het blad dat op deze wijze to werk is gegaan tegen over iemand als ds. R., die als predikant bet standpunt inneemt zich beslist buiten de politiek te moeten houden, een standpunt, dut hij ook nu bij de pogingen, die men aanwendde om zijn medewerking tc erlan gen voor een der beide candidaten, ten stelligste is blijven innemen." 't Is niet noodig hier bij te voegen, dat we de houding van de Steenwijkers afkeuren. We deelden dit staaltje slechts mede om onze beweringen te staven. En dat bovendien de eerbied voor den godsdienst door de houding der ker kelijken schade lijdt, moge blijken uit het onderstaande uitknipsel uit Het Volk „Gods Hand". De antirev. Iiotterd. is tot dusver het eenige blad der rechterzijde, voor zoover wij gezien hebben, dat de Godslas leringen herhaalt, waarmee de klerikalen in 1901 zoo gul waren. Dit bladschrift nu: „Gods hand heeft hier ook deze verkie zingen bestierd; immers in Steenwijk, waar onze meerderheid iu 1901 niet minder be droeg dan 731 stemmen, werd nu onze Duymaer van Twist toch nog gekozen met 3211 stemmen togen 3202 op den liberaal. Alzoo met 9 stemmen meer. „En in Ridderkerk, waar onze meerder heid in 19C1 het prachtige getal van 992 bedroeg, werd thans onze Van der Boreh gekozen met 3463 tegen 3424 op den liberalen candidaat. Alzoo maar 39 meer. „Beide zetels dan toch behouden". Gods hand heeft dan toch zeker ook de verkiezingen bestierd in Gorinchem, dat van antirevolutionair liberaal werd! want ziet u, voor iniju zuster, die hier getrouwd is Ja, dat weet ik wel en ik beloof je, ik zal niet te ver gaan. Dan is 't goed. Den volgenden avond stond de advertentie al in 't Nieuws en drie dagen later was Samuel Besenouw al te Hilversum om het villaatje te zien, dat hem heel schappelijk te huur was geboden. Hij vond het wezenlijk een aardig huisje, niet te groot, niet te klein, van alle gemakken voorzien en een mooie tuin. Suinuel hield van een mooien tuin en deze vooral was in zijn oog begeerlijk, omdat vlak er achter een stukje weiland was, waarin hij een koe had zien grazen. De koe, dat was zijn goudmijn ge weest. Ilij had er dertig gehad in zijn werkzamen tijd, en zijn hart klopte jeugdiger bij de gedachte 's morgens in zijn bed al het geloei van zijn oude vriendinnen te zullen hooren, ja, heime lijk had hij zijn oog op een hoekje laten vallen waar wel een koestal staan kon. Sien kon melken en, zoo die 't verleerd was, hij niet. In den trein terug, was hij blij als een kind en een oogenblik was het hem zelfs of hij daarom Amsterdam wou verlaten. Sien vloog nieuwsgierig naar de deur toen hij aanschelde. 't Is in orde, Sien, en hij gaf haar De partijen der linkerzijde kunnen dankbaar ziju voor den uitslag van den eersten stembusgang. Vrijdag 16 Juni bracht een eerste en niet geringe winst. Reeds het feit dat, niet als in 1901, reeds dadelijk de beslissing viel ten gunste der kerkelijke coalitie moet een voordeel worden genoemd. In verschil lende bladen der rechterzijde werd er reeds aan herinnerd dat herstemmingen zeer zelden in het voordeel der kerke lijken zijn, die immers reeds in eersten aanloop al hun mannetjes plegen te mobiliseeren. Waartegenover staat dat de vrijzinnigen herhaaldelijk bij herstem mingen nog een achterban wisten in het geweer te brengen die de overwinning kwam verzekeren. „Niet zonder kleerscheuren", schreef de Standaard boven haar artikel gewijd aan den uitslag der stemming. Terecht. De antirevolutionaire partij kwam er reeds aanstonds niet zonder averij af. Gorinchem ging verloren aan mr. Pier- son, en Staalman viel in den Helder. En al stond deze niet meer in het partij verband, al werd zelfs een officieele antirevolutionaire candidaat tegen hem gesteld, de overwinning van den vrij- zinnig-deinocratischcn veteraan Gerritsen kost toch aan rechts een stem in al die gevallen, waar do antithese te voorschijn komt. Het zal niet het eenige verlies blijven. Amsterdam IX kan wel als verloren worden aangemerkt, zoo goed als 's-Gra- venhage I dat mr. Limburg een bijna zekere kans biedt. En voor de kerke lijken niet minder zwak staan Amsterdam VH, Enkhuizen, Gouda en Zierikzee, waartegenover slechts kleine kansen op winst komen in Leiden en Utrecht. Up tal van plaatsen ging voorts liet anti revolutionaire stemmencijfer bedenkelijk achteruit. Kampen en Sliedrecht(Kuyper's veste!) brachten een liberaal in herstem ming; in Ridderkerk daalde de meer derheid van bijna 1000 stemmen in 1901 tot een 20-tal in 1905; in Steenwijk zelfs van 731 in 1901 tot... 9 thans. Waarlijk, de anti-revolutionaire partij kwam er niet zonder kleerscheuren af. En haar bijwagen, de christen-democraten, maakte droevig fiasco. Staalman bij eerste stemming zwaar gevallen en overal elders slechts luttel stemmen. een klap op den schouder, die haar even ,au!" deed zeggen. Dus u huurt het? En hoe is 't? O, mooi! Prachtig! En stel je voor, vlak achter den tuin een stuk weiland met koeien! Ja maar de keuken meen ik en de huiskamer en de O, dat is geloof ik wel goed en nu gaan we gauw, heel gauw ver huizen. Hoe eer ik hier vandaan ben (hij hoorde de inbrekers scharrelen aan het slot van zijn brandkast) hoe beter. Veertien dagen later waren ze al over. De keuken viel Sien nogal mcé en het huis ging ook wel. 't Was bepaald een koopje voor 300 gulden 's jaars en ze kon zich niet be grijpen, dat het voor dien prijs een vol half jaar had leeg gestaan. 't Was oen mooie morgen. Wat waren de morgens hier toch heel anders mooi dan in Amsterdam! Samuel was druk niet de duimstok in de weer aan de achterzijde van het huis. De koe over de sloot scheen vol attentie al zijn bewegingen gade tc slaar. Nu krijg je een buurvrouw! riep Samuel het dier lachend toe. Maar hij zei niets meer, want 'twas voorshands nog een geheim voor Sien en hij hoorde haar in de gang juist uadetroffelen. Met een ontsteld gezicht verscheen ze op den drempel.

De Eemlander | 1905 | | pagina 1