Buitenland. Neen, dan ging het den christelijk- historischen beter, die reeds 6 der hunnen herkozen zagen, onder wie de heeren De Savornin Lohman en de Friesch christelijk-historische dr. Schokking. Helaas voor hen, dr. de Visser komt wel op drie plaatsen in herstemming, maar overal met groote kans niet te worden verkozen. Het beste staan de katholieken er voor. Op winst werd hunnerzijds niet gerekend. Dat had het Huisgezin reeds uiteengezet en alle katholieke bladen namen deze uiteenzotting zonder com mentaar over. Slechts vreesde men voor Beverwijk, dat nochtans voor hen een sterk district bleek te zijn geworden. Maar overigens behouden de katholieken hun vierde part der Kamer, alleen ge wijzigd hier en daar, wat de personen betreft. Winst valt er dus voor de rechter zijde niet aan te teekenen, Wel verlies: Gorincliem en Den Helder. En gaat men den stand der herstemmingen na, dan is wederom de kans op verlies grooter dan op winst, zoodat nu reeds met zekerheid kan worden voorspeld, dat de partijen der rechterzijde hun meerderheid zullen zien slinken tot weinige stemmen, misschien wel tot een minderheid. En dat noemt de Maasbode een be vestiging en bekrachtiging, van wat 1901 aan de christenen bracht; dat heet de Noordbrabander een volledige, een be sliste, een vernederende nederlaag voor de ja, het staat er, voor de liberalen. Hebben deze redacteuren soms bij ver gissing de lyst van 1901 voor zich gehad'? De Tijd ziet het beter in. De uitslag is het katholieke hoofdorgaan niet mede- gevallen, en nu reeds houdt het ernstig rekening met de vermoedelijk sterke inkrimping der kerkelijke meerderheid in de Tweede Kamer. Er moet hard worden gewerkt om te zorgen, dat de meerderheid, welke in de tegenwoordige Kamer niet minder dan zestien bedraagt, niet lager kome dan tot zes, uiterlijk tot vier, het laagste cijfer, waarmede het blad regeeren mogelijk acht. Het is of De Tijd reeds een terugtocht der katholieken uit de coalitie zoekt te dek ken, bijgeval de Kamer op het doode punt mocht komen: 51 om 49 of mis schien zelfs 50 tegen 50. Ook de Standaard rekent niet meer op een flinke meerderheid. Houdt rechts de hooge hand, dan daalt de meerder heid bijna zeker van 57 tot 54, meent het blad. Het zal nog wel wat minder zijn, denken wij, en de kans is zeer groot, dat bij de herstemmingen dr. Kuyper in de minderheid zal worden gebracht. Gaan wij nu even na, hoe de zaken links staan, dan blijken de vrijzinnig democraten de grootste reden tot te vredenheid te hebben. Amsterdam V, Deventer, Winschoten en Assen dadelijk behouden en met mooie getallen, Den Helder veroverd. In den Haag zal mr. Limburg zoo goed als zeker district I voor zijn partij veroveren in ruil voor Hl, waar een Unie-liberaal goede kans maakt, terwijl Amsterdam EX. in mr. Yan Deventer een waardige opvolger van den heer Pijnacker Hordijk naai de Kamer zal zenden. Ook Amsterdam YIH, Rotterdam Y, Groningen en Veen- dam geven geen aanleiding tot overgrooie bezorgdheid. Zoo laat het zich aanzien dat de vrijzinnig-democraten met twee bekwa me leden versterkt in de Kamer zullen terugkeeren. Een gestadige vooruitgang dus sedert 1901. Want wel ging A'k- maar in het ongelukkige voorjaar van 1903 onder zeer gunstige omstandighe den verloren en kon het ook thans niet worden herwonnen, maar Assen bracht reeds de vergoeding. En thans klimt hun aantal van 9 tot 11, terwijl in enkele andere districten vrijz. democra tische candidaten stemmen-cijfers ver kregen die deze partij hoop kan geven voor de toekomst. Nu weet ik het! riep ze uit. Samuel dacht dat ze hem in de kaart had gekeken en stond bedremmeld voor haar, afwachtende wat er verder zou komen. Nu weet ik waarom het een vol half jaar heeft leeg gestaan en ze blij waren iemand te vinden, die 't voor 300 gulden huren wou. Zoo? was alles wat Samuel aan merkelijk verlicht uitbracht. 't Is verschrikkelijk, 't is schande. Dan hadden we waarachtig wel in Amsterdam kunnen blijven De slager vertelt me daar net, dat een half jaar geleden hier ingebroken is en dat den anderen dag 's morgens mijnheer, mevrouw en twee kinderen vermoord in hun bed zijn gevonden. Samuel liet de duimstok vallen. De Liberale Unie ging het niet zoo goed. Franeker werd verloren; daar komt de sociaal-democraat in herstem ming met vrij zekere kans tegenover een Friesch-christelijk-Historisch candi- daat. Gorinchem staat daar echter tegen over; en wel zal in menig district nog hard door hen en hun bondgenooten moeten worden gestreden, maar ér bestaat daar, in Amsterdam U bijv., Gouda, Enkhuizen, Zierikzee, en vooral Leeuwarden, dan ook goede kans op winst. Yoor de oud-liberalen was de dag niet sleoht: geen verlies, winst in Am sterdam VI waar de andere vrijzinnige groepen mr. W. H. de Beaufort onge hinderd lieten; voorts goede hoop op Amsterdam \H Daarentegen bestaat gevaar voor Haarlem, Leiden, Rotter dam IV en de beide Utreehtschc dis tricten, indien de sociaal-democraten hier hun stem onthouden, wat mogelijk is, nu de oud-liberale Commissie van Advies al dadelijk besloot, waar een sociaal-democraat met een kerkelijke in herstemming komt, zich van advies tot steunen nadrukkelijk te onthouden. In onze oogen een onverdedigbare hou ding. Intusschen zullen de kiezers zich aan die onthouding wellicht niet veel storen Maar dan nog zullen de sociaal-demo craten verzwakt in de Kamer terugkeeren. Lochem zijn zij reeds kwijt, en Leeu warden zal ongetwijfeld volgen, wanneer de clericale stemmen (wat verwacht mag worden) overgaan op den liberaal Thom son. Franeker zullen zij er wel bij winnen. Al steeg ook het stemmen aantal der sociaal-democraten in het gansche land aanzienlijk, dank zij hun -methode om in tallooze, ditmaal in niet minder dan 76, districten candidaten te stellen, hun kracht is waarschijnlijk niet toegeno men. Dat overigens de kerkelijken, ondauks al hun gesnoef dat zij je socialistendoo- dei-6 zijn, heel goed op den sociaal- democratischen candidaat bij herstem ming zouden kunnen overgaan natuurlijk om dan den liberalen een hak te zetten achten wij zeer goed denk baar. Het zou de eerste maal niet van hen zijn. Met belangstelling zien wij den dag van Woensdag tegemoet. Reeds werd een eerste winst verkregen en wij twijfelen niet of, bij voortgezette inspan ning, zal 28 Juni opnieuw het bewijs leveren, dat er nieuw leven is gekomen in de vrijzinnige partij en dat de macht der verbonden kerkelijken, zooal niet gebroken, dan toch sterk geknot zal zijn. Zy kan gebroken worden, mits ieder het zijne doe. Alle hens dus op het dek en klaar voor den beslissenden slag. „Christelijke" knip voor Troelsira. Het Centraal Comité der antirevolu tionairen adviseerde om in de districten Amsterdam III, Leeuwarden en Zaan dam, waar liberalen en sociaal-democra ten met elkaar in herstemming komen op den liberalen candidaat te stem men. Bi strijd met dit advies echter heeft de antirevolutionaire kiesvereeni- ging Nederland en Oranje in Amsterdam IU, op voorstel van mr. Diepenhorst (professor van de "Vrije Universiteit), besloten zich bij de her stemming tusschen Troelstra en Eland te onthouden en de anti-revolutionaire kiezers in hunne keuze vrij te laten. Alzoo meldt niet alleen het socialis tisch orgaan Het Y o 1 k (dat de mede- deeling ontving in een anoniem schrij ven), maar ook het antirevolutionaire blad De Rotterdammer hetwelk er nog bijvoegt, dat het besluit der kies- vereenigiag genomen werd in eene druk bezochte vergadering. En ook D e Standaard meldde gisterenavond, in een miu of meer verborgen hoekje, dat in de vergadering van Nederland en Oranje in Amsterdam EU het advies van het Centraal Comité, om te stemmen op Eland, geen instemming kon vinden en besloten werd de kiezers in dezen vrij te laten." Het Rotterdamsche antirevolutionaire blad en Het Y o 1 k melden ook nog, dat de christelijk-historischen tot gelijk besluit kwamen als de genoemde anti revolutionaire kiesvereeniging. Maar hiervan meldt noch De Standaard, noch ook De Nederlander iets. Wat een dergelijk besluit practisch beteekent, daaromtrent zal wel niemand in het onzekere verkceren, ook al kent hij de argumenten niet, in de vergade ringen aangevoerd. In Amsterdam III kreeg op 16 Juni Troelstra 3837 stemmen, Eland 2056. Yoorts werden uitgebracht 1926 stem men op Talma, 129 op Staalman. Ont houden dus de kiezers, tot de „christe lijke" partijen behoorende, of ook maar een klein deel van hen, zich bij de herstemming, dan is het naar nieuschelijke berekening stellig en zeker, dat Troelstra weder in de Kamer komt. De leider der sociaal-democratische partij met de hulp der „Christelijke" partijen (direct of indirect) en op advies van een hoogleeraar der Yrijc Univer siteit, op zijn zetel op het Binnenhof teruggebracht zou het te gelooven zijn, wanneer men de feiten niet op de meest overtuigende wijze voor oogen zag. Gedurende de geheele verkiezings campagne, die achter ons ligt, heeft men dag aan dag het „roode.spook" rumoerig zien spoken in de kolommen van de „Christelijke" pers. Yerleden jaar trou wens reeds, bij de verkiezingen voor de Provinciale Stilten, toen het om de om zetting van de Eerste Kamer te doen was, deed „de zweep van Troelstra" eiken dag dienst. Men hoorde van de woord- en penvoerders der clericalen niet anders dan vau die dreigende zweep. En thans, weken lang reeds, werd dat lied weder uit den treure gezongen. Men wist van die zijde haast niets anders tegen de liberalen aan te voeren dan dit, dat zij, tot aanvaarding vau het be wind geroepen, totaal afhankelijk zouden ziju van de sociaal-democraten. Wie huuner ook aan het hoofd van een Kabinet mocht optreden, niet hij zou de leider zijn, maar Troelstra. Manifest- liberalen, Unie-liberalen en Vrijzinnig democraten, zij zouden den socialis- tischen leider boven zich vinden, aan de bevelen der mannen van het „misdadig avontuur" zouden zij hebben te gehoor zamen. En natuurlijk zou op die wijze het gezag geen oogenhlik veilig zijn. Geen middel in dezen geest werd gespaard, om angst en schrik te ver spreiden onder de kiezers en hen zóó in de armen van Kuyper eu de zijnen te drijven. Daar alleen was beveiliging te vinden tegen de gevaren eener over- heersching van de sociaal-democraten, die geweldige partij van omverwerping. Nog gisteren hield De Nederlan der heel gemoedelijk aan de volgelin gen voor, dat het vaderland van de „Christelijke" partijen verwacht, datzij 80cialistischen invloed zullen afsnijden. Ofschoon op dat oogenblik reeds be kend was (zij het dan ook niet op het bureau van het Christelijk-historische hoofdorgaan), dut de leiders te Amster dam besloten hadden de hand teleenen tot versterking van den socialis- tischen invloed, door (direct dan of in direct) de herkiezing van den man met de zweep te bevorderen. Wat moeten eenvoudige, onbevangen menschen onder de volgelingen tot deze dingen zeggenp Men kan uit de cijfers nagaan, dat wanneer er in Amsterdam III éénige kans is om Troelstra te weren, die kans enkel en alleen afhangt van de houding vau die kiezers, die uit de hoofdkwar tieren der „Christelijke" partijen de orders ontvangen. En daar komt nu uit de hoofdkwartieren de order', dat zij, voor het minst door onthouding, er toe hebben mee te werken dat Troelstra weder op het schild wordt geheven en in volle glorie weder zijn intocht doe in 's lands raadzaal! Gij, kiezers, die het nog niet begre pen hadt, gaan de oogen u nu eindelijk niet open voor hetgeen dat manoeu- veeren van „christelijke" zijde met de zweep van Troelstra" beteekent? N. R. Ct. De Shah van Perzië heeft met zijn gevolg eonige dagen gelogeerd in het hotel George te Lemberg. Hij ge bruikte daar 46 kamers en een over eenstemmend aantal accesoires. De hotelrekening bedroeg 48000 kronen. De schatmeester van den vorst vond dut wel wat veel en sprak daarover met den eigenaar. Deze antwoordde, dat hij voor deze gelegenheid een aparte keuken had moeten laten inrichten en dat alleen voor de spijzen 18000 kr. uitgegeven waren. De schatmeester was daarmee echter niet tevreden en begon af te dingen. Men werd het ten slotte eens over 41000 kronen. Een kennisartiest Liebert moest eergister voor de Berlijnsche rechtbank verschijnen wegens de aanklacht van koppelarij. Aanvankelijk hield de man zich volkomen kalm; doch toen het oogenblik gekomen was, waarop de gevangene weer naar zijn cel gebracht moest worden, rukte hij zich opeens los en liep weg. In een oogenblik had hij zijn pantoffels uit, deed deze aan zijn handen en na ze voor zijn oogen gedrukt te hebben, sprong hij uiet een vervaarlijke boog door het venster, al vallende maakte hij een sierlijke lucht duikeling, waarna hij met de beenen omlaag neerkwam op een ijzer rooster. Met twee heenbreuken werd de on gelukkige man opgenomen Do koning der dieven. Naast de koningen van den dollar, moesten de-Yereenigde Staten ook hun koning der dieven hebben. Het was Jimmy Hope, de grootste der bekende inbrekers, die thans op 68-jarigen leef tijd te New-York is overleden. Hij had een geheele serie van sensationeele diefstallen op zijn kerfstok, zooals die in het Benevolen Savings Institute, waar hij ll 2 millioen dollar stal. Toen hij daarvoor werd gearresteerd, wist hij een vervolging te ontgaan door het geld eenvoudig terug te geven, wat den bestolenen heel wat aangenamer was, dan wanneer zij er den dief voor had den zien brommen. Diefstallen van 100.000 dollar waren voor hem slechts kleinigheden. In 187S stal hij, met zijn bende, 7 millioen dollar in het Man- hottan Saving Institute; erg „safe" schijnen die Amerikaansche „savings" toch niet te zijn. Yan dezen diefstal alleen hield Dij 5 millioen voor zich en ook van andere groote diefstallen nam hij het leeuwenaandeel voor zich, terwijl hij bij kleinere sommen zich den edel moedige toonde en soms den geheelen buit aan zijn handlangers afstond. On geveer 25 jaren van zijn leven heeft hij in de gevangenissen doorgebracht. On danks de groote sommen, die hij zich toeeigende, is hij betrekkelijk arm ge storven, want hij verteerde onnoemelijk veel en ook voor hem gold het spreek woord: „zoo gewonnen, zoo geronnen." VéAr <leu oorlog. Wie b.v. „Ie Plebiscite" van Erkman- Chatrian gelezen heeft, weet hoe Duitsch- land reeds jaren voor het uitbreken van den oorlog geheel Frankrijk had afge- spionneerd. De kleinste gehuchten, straten en wegen waren in foto en teekening gebracht. In verschillende betrekkingen en bedieningen was de Duitsche jonge lingschap in Frankrijk binnengedrongen zoodat Duitschland tijdens den oorlog beter op de hoogte bleek te zijn dan Frankrijk zelf. Evenals de Duitschers tijdens den oorlog van 1-S70, hadden do Japanners vóór het begin van den tegenwoordigen strijd hun plannen van aanval reeds opgemaakt, daarin geholpen door de talrijke spionnen, die zich ovei al hadden genesteld, waar zij wilden aanvallen. In 1899 kwam een Japanner te Port- Arthur en verzocht aan het Russisch stadsbestuur verlof, de vuilnis te mogen wegruimen. Dit werd hem toegestaan en hierdoor kreeg hij clkc-u dag gelegen heid, in alle particuliere woningen binnen te dringen. Zijn knechten waren allen Japanners. Na den aanval van 9 Febr. vertrokken de vuilnisman en zijn helpers naar Japan. Deze stadsreiniger was niemand minder dan een generaal, de tegenwoordige gouverneur van Dalny. In 1900 vestigde zich een photograaf in een der prachtigste wiukels van de stad. Hij was een groot liefhebber van jagen, dag en nacht vond men den man op bergen en in dalen, veel wild schoot hij niet, maar telkens bracht hij van de jacht kiekjes mede van de geheele om geving. Deze photograaf rukte het eerst Port- Aithur binnen als kolonel van een regiment artillerie. Er was ook 'n kapper, die door zijn goede manieren en voorkomendheid alle officieren in zijn huis wist te lokken, die hij later in de forten en op de oorlogsbodems onder schot nam. Deze nette kapper stond aan het hoofd van het 2de regiment artillerie, dat Port- Arthur bezette. Een klecimakersbedicnde, die door een Fransch huis uit medelijden was opge nomen, en wiens bezigheid bestond in het overtrekken van knoopen, voerde later het bevel over het 8e regiment artillerie voor Port-Arthur. Dat Japan dus lang te voren reeds plannen had, Port-Arthur in bezit te krijgen, zal wel niemand ontkennen. Merkw aardigis ook, wat de „Intrausigeant, schrijft Het is voor niemand een geheim, dat de Japanners een oogje hebben op onze bezittingen in Indo China; zoo ziet men, dat verscheidene Nipponners sedert jaren in onze kolonie de voornaamste betrek kingen bekleeden. Men vindt er zelfs in dienst op onze schepen. Zoo heeft de commandant van ons eskader in het Yerre Oosten, admiraal Jonquières. twee boys in dienst, die Japanners zijn van geboorte. Zij kunnen op hun gemak de geheele bewapening onzer schepen iuspecteeren, en, wanneer ze, wat niet onmogelijk is, artillerie- of marineofficieren zijn, aan hunne regeering belangrijke mededeelingen doen. Aan boord van do „Kersaint", die te Shanghai het anker beeft laten vallen, zijn ook Japanners, wier betrekking de Japansche minister van Marine niet zal bekend maken. De laatste onweers in Duitschland hebben opuieuw aangetoond, dat de groote massa water in het Kaiser Wilhelnikanaal een 6terken invloed heeft op de electrische ontladingen. De be woners van de streken langs 't kanaal hebben de opmerking gemaakt, dat de uit de streken der Elbemonding komende onweerswolken bijna zonder uitzonden!; de richting van den nieuwen waterwel volgen. Dit verschijnsel doet zich ove de geheele streek voor. Het Ditmarschi daarentegen blijft tegenwoordig in de; regel verschoond van onweer en dei daarmee gepaard gaauden hagelsla» wat natuurlijk een groot voordeel voc den landbouw is. In sommige streku van het Ditmarsche heeft men sedei jaren geen onweer meer beleefd. D bliksem treft voornamelijk huizen in ai nabijheid van het kanaal. Maximo Gomez, de voormalig aanvoerder der Cubanen in hun oorlo; tegen Spanje, is dezer dagen overleden Hij had een zeer avontuurlijke loopbaa achter den rug. In 1S23 in St. Doming geboren, nam hij op jeugdigen leefti dienst in het Spaansche leger en brac het daar tot den rang van kapitein. I 1868 nam hij dienst in het revolutionait leger. Tien jaren lang streed hij dai met succes, maar zag zich in 187S gt noodzaakt naar Jamaica te vluchten Toen José Marti in 1895 weer den op stand op Cuba begon, werd Gomez g< kozen tot bevelhebber van het revolutie naire leger en voerde langen tijd ee guerilla, die de Spanjaarden tot vei twijfeling' bracht. Zonder erbarmt verwoestte hij de plantages, om i! Cubanen te dwingen zich aan te sluit! bij de revolutionairen. De Spaanecl generaal Weyler beantwoordde de wreed manier van oorlog voeren met dezelld wreedheid, maar was niet in staat d oorlogskansen ten gunste van Spanj te doen koeren. Weyler werd in 189 teruggeroepen en Spanje bood aan Cub autonomie aan. Het Spaausche aaubo werd van de hand gewezen en de ou dergang van het Amerikaansche pantsci schip „Maine" in de haven van Havana leidde tot de inmenging van Je Vei eenigde Staten en tot den Spaanscl Amerikaanschen oorlog. Maximo Gomt vertrouwde echter de Amerikanen nie bijzonder, maar stond toch bij het eind van den oorlog de ontwapening df Cubanen toe en werd daarom door d Cubaanschc militaire vergadering vi zijn commando ontheven. Maar bijt onmiddellijk daarna werd hem dit wedt opgedragen en de vredesonderhandi lingen konden ongestoord ten eind worden gebracht. UIT DE PERS. De Nieuwe Arnhemsehe Courant i niet best te spreken over het adrii der z.g. Manifest-liberalen, en getroii aan haar standpunt, dat de strijd ind eerste en voornaamste plaats geric! moot zijn tegen een kerkelijke ovei hcersching zet ze haar standpunt uitee in een hoofdartikel, dat we hier in zij geheel laten volgen: Studcerkamer-taktiek. Overal waar bij deze verkiezing d Manifest-Liberalen optraden om te gi tuigen, door roet te gooien in dt linkschen schotel, hebben zij van d reis weinig genoegen gehad en eenu pover figuur geslagen. Alleen dr. Kie stra kou het tot een cijfer boven 10(1 brengen. Do kiezers hebben duidelijk! verstaan gegeven, dat zij van deze tal tick, zij moge dan „principieel" heetei toch die ten slotte slechts in het voo; deel komt van den tegenstander, m( langer gediend zijn. Men had mogen verwachten, dat d ervaring van den 16den de Commissi van Advies eonige omzichtigheid zo hebben geleerd en zij zich zou hebts onthouden van het geven van een ai vies, dat wederom, hoe „principieel" ooi alleen komt ten bate van den tege stander, door de eigen hulptroepen i ontstemmen en te verbitteren. Zooals men weet, is dit niet hf geval. De Commissie van Advies plaat de sociaal democratische candidateu o één liju met de ministcrieele, en on houdt zich tegenover hen van het aai bevelen van een algemcene gedragslij aan de kiezers overlatende naar omsta: digheden en naar eigen persoonlijl opvatting te handelen. Dat hiermee, zooals het Vaderlo» meent, onthouding wordt aanbevole schijnt ons onjuist; de bedoeling ks enkel zijn, dat de Commissie zich on houdt van het geven van het advie de s.-d. candidaten to steunen tegenou hunne kerkelijke tegenstanders. Haari het onverschillig of b. v. te Appingt dam de zetel door Schaper tot hede met eerc ingenomen, zal komen aaniB Sybrandy, wat niet het geval zal zj als de ruim 1700 kiezers, die hu® stem uitbrachten op den liberalen hf Ter Spill, den s.-d. steunen; of D Kol of Engels het te Enschedé, Tak' ds. Ankerman het te Franeker wint, haar lood om oudijzer. We mog« waarlijk nog dankbaar zijn, dat i Commissie van Advies ook de Uw1 mannen en de Yrijz.-Dem. niet op P lijke lijn stelt met de ministerieclen. Men mag aannemen dat de leden i' Commissie, ernstige mannen als zij zip

De Eemlander | 1905 | | pagina 2