Stadsnieuws. Advertentiën. A. N. J. VOS Hooiland Hooiland Een Huis Tuingrond, Een Huis Neemt proef met: Goudsche Meikaas, Zie étalagel Vraag- Delflsche Slaolie, Zie étalage! Voorloopig bericht. Allerlei. publiek verkoopen: Wilgenboomen, J. van Genderen, J. van Genderen, Op DINSDAG 29 AUGUSTUS 1905 verkocht: HOOI- en WEILANDEN wei- en hooiland Het bouwland wei-, hooi- en bouwlanden, wei-, hooi- en bouwlanden wei-, hooi- en bouwterreinen „Welgelegen" wei-, hooi- en bouwlanden en warmoezeniersgronden, de mogelijke gevolgen van de door hen aangenomen houding ook ernstig heb ben overwogen; ook deze, dat zij daar door de verkiezing van enkele hunner beste mannen, Yan Sytrum, van der Vlugt en Roel], die er zonder de hulp der S. D. waarschijnlijk niet kunnen komen, in gevaar brengen. Natuurlijk koesteren wij groote be wondering voor een beginselvastheid, welke zelfs de harakiri niet schuwt. Er zullen evenwel zijn, die er anders over denken en nu juist niet bewonderen eene houding, welke naar hunne meening veeleer doet denken aan het ontbreken van de bij leiders en voornamen zoo noodige ruimte van blik. Zij zullen zich herinneren dat het deze zelfde mannen waren, die in 1894 door hunne houding tegenover de kieswet-Tak, de splijtzwam in het liberale gebouw welig deden tie ren. Wie er dus over dankt, zal er zich dan ook over verheugen, dat uit de stemcijfers van den den 16en overtui gend blijkt, dat de invloed dezer stu deerkamer-politici slechts gering is en zich troosten met de gedachte, dat de overgroote meerderheid der liberale kiezers van allerlei kleur zich weinig gelegen zal laten liggen aan het oordeel dezer politieke ei-devantsdie, hoe eer biedwaardig overigens ook door karakter en talent, de voeling met de nieuwe Maat schappij, welke in wording is, hebben verloren. Zelfs het handelsblad laat hen los. De Yan-Dag-tot-Dagschrijver, die eens aan Bijleveld de voorkeur gaf boven Troelstra, schrijft thans: „Wij moeten bij de herstemmingen den socialist, die tegen de tarief wet en de clericale overheerschingis, verkiezen boven hen, die ons „anti-christenen" schelden en als zoodanig behandelen. Yan twee kwaden het minst kwade zeggen wij." Zoo ook zeggen wij. Iu den strijd tegen het zegevierend Kuyperisme dat ons bedreigt, mogen wij geen hulptroe pen versmaden en afwijzen, noch deze onzen steun onthouden, alleen omdat hunne inzichten omtrent de tegenwoor dige en toekomstige inrichting der maat schappij afwijken van de onze. Wat zij in de eerste plaats willen en thans bereikbaar is, willen ook wijverlost te worden van de theologen-overheersching, welke kerkelijke inzichten stolt in de plaats van goddienst, scheidt wat ver- eenigd behoorde te blijven, het geleide lijk opkomen der democratie tegenhoudt en in stede van een door ontwikkeling, welvaart en eendracht krachtig volk, ons maakt tot een door tweedracht ver zwakte natie. Hadden wij een vorigen keer het genoegen u te laten lezen, hoe de Hr. Aug. Kamps, candidaat voor de Tweede Kamer in het district Sittard, zich op welsprekende wijze per advertentie bij de kiezers aanbeval, thans mogen wij u zijn dankbetuiging niet onthouden, die nog merkwaardiger is dan zijn uitnoodi- ging om op hem te stemmen. In de verschillende plaatselijke bladen van Sittard leest men nl. de volgende advertentie: Mijn besten dank aan de heeren kiezers, die hunne stem op mij durfden uitbrengen, zoowel als ik de boel aan durfde, trots die wijnbom van den oude- markt dier. zwarten sclnhnpsteen uit den vuilen crater van den Mont Pelé. J. J. AUG. KAMPS, „Alte". Een Limburger licht ons in, dat met deze „wijnbom" en den „zwarten schump- steen" niemand anders dan de pastoor bedoeld kan zijn, die zeker voor een dergelijke betiteling zeer dankbaar zal zijn, al getuigt zij niet vau bizonder grooten eerbied voor de „geestelijke overheid". Trouwens er zijn meer grapjes uitge haald met de verkiezingen. De „christe lijke" schooljeugd van Haarlem is n.l. nog steeds niet (eu dat zegt wat, nu de ware propagandistische aard der „Christelijke" scholen op den verkie zing s-v a c a n t i e-d a g eerst goed is gebleken), de Haarlemsche jeugd, zeg ik, der Chr. school is nog altijd niet van den ernst der verkiezingen doordrongen, althans Het Yolk weet mee te deelen, dat zij j.l. Yrijdag zong: Daar gaat me meester, Hij loopt zich lam, Voor Frank van Lennep, Uit Amsterdam. Jammer voor den meester, dat Frank van Lennep het er zoo lam heeft afge bracht, al is hij dan ook niet „gekist", zooals op een aanplakbiljet bevolen werd. Jten had nl. van het woord „kiest" de 6 weggekrabd. Yan „Kisten" of sterven gesproken, in een bij Boekarest gelegen klooster beeft zich een eigenaardig geval voor gedaan. Men kent allerlei fantastische verhalen van priesters, monniken en keken, die nonnenkloosters binnen ge drongen zijn, maar deze geschiedenis is voor iemand met veel fantasie nog veel vreeselijker. In dat klooster is n.l. dezer dagen de monnik Bazoel Popovies op 90-jarigen leeftijd overleden; het geheele gesticht en ook die daar buiten woonden beweenden den vromen kloosterbroeder, die de laatste dertig jaar in het klooster had doorgebracht; maar groot was de verbazing van al deze vromen, toen bleek, dat de klooster broeder, een kloosterzuster was. De monniken bezweren nu bij hoog en laag, dat zij zelfs nooit op de ge dachte zijn gekomen, dat hun mede monnik Bazoel geen man kon zijn ge weest. Dat zelfs onder de nonnen de emanci patie, alias de zucht tot man-worden, al zoover doorgedrongen was, wie had dat kunnen denken! Maar er ge beuren meer dingen, die men volstrekt niet zou verwachten. Zoo is aan boord van het stoomschip Eastmore, komende uit New Orleans en liggende in de Rijnhoven, te Rotterdam, uit de hut van den hofmeester S. B. een jonge alligator, van bijna een meter lengte, gestolen! Waar een mensch al geen zin in heeft! 't Is goed dat de dief onze „Jautjes" niet voor heeft gehad, anders was hij er niet zoo gemakkelijk afge komen. Onder het opschrift: Onze galante Jantjes" beschrijft de Javabode n.l. de volgende episode aan boord van een der Russische oorlogschepen: „Yóór het vertrek van het Russische hospitaalschip „Kostroma" vanTandjoeng Priok naar Saigon, moet aan boord van dien stoomer iets gebeurd zijn, waar voor onze Jantjes een pluimpje verdie nen. Er waren eenige onzer marine matrozen aan boord van het Russische schip toegelaten, om dat eens te bekijken, en, zoo ïondwandelende, w .ren zij getuige van het feit, dat een paar Russi sche zeelieden woorden kregen met een drietal liefdezusters, welke ruzie zoo hoog liep, dat de verpleegsters gesla gen werden. Dat was Hollands Janmaat te bar; ze staken de handen uit de mouwen dat het een lust was om te zien, bevrijdden de zusters uit de ruwe handen en gaven den Russischen ambtgenooten een dracht slagen die dezen lang zal heugen. De Russen kregen versterking en het werd een algemeen gevecht, waarin uiettemin Holland, ver iu de minder heid, de overwinning behaalde. De commandent van de „Kostroma" seinde naar een onzer oorlogsschepen om hulp; een officier meteen patrouille was in een oogwenk aan boord, met welke de overwinners onmiddellijk mee gingen. Vechten is wel niet behoorlijk, vooral niet op een ziekeuschip, maar in dit geval valt er toch meer te prijzen dan te laken, dunkt ons." Vergadering van Commissa rissen van de Eenilander op Zondag 25 Juni, des morgens om hall' elf. In de Donderdagavond gehouden ver gadering van de kiesvereeniging „Amers foort" zijn voor het lidmaatschap van den Raad, candidaat gesteld, de heeren H. W. van Esveld (aftr.), A. M. Tromp van Holst (aftr.), J. C. van der Meer, J. C. Rolandus Hagedoorn, A. Herschel, J. W. Middelburg en P. van Achter- bergh. Tot bestuurslid van het Centraal Departement van de Yereeniging van leeraren bij het Middelbaar Onderwijs is gekozen Dr. W. van Schothorst, leeraar aan de II B. School alhier Tot directeur van de Handelsschool te Rotterdam is benoemd de heer W. Toose van Amsterdam met 18 stemmen tegen 1G stemmen op den heer Wes- seling alhier. Het toelatings-examen voor de H. B. School alhier zal worden gehouden Zaterdag 1 Juli. Hedenavond vergadert de kamer van Koophandel en Fabrieken ten Raadhuize te 8 ure precies. Het gerechtshof te Amsterdam be vestigde het vonnis der Utr. rechtbank waarbij de '21-jarige Elisabeth Fröger, werd vrijgesproken van de haar ten laste gelegde bedreiging met een misdrijf tegen het leven en smaad en beleediging vaiï den predikant der Ned. Herv. ge meente ds. W. J. Meiners, op grond, dat het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend was bewezen. Het O. M bij de Utr. rechtbank had 6 maanden, de adv. gen. bij gerechtshof 3 maanden gevangenisstraf tegen bekl. geëischt Zooals men weet werd bekl. verdedigd door mr. dr. van Zijst van Utrecht. De Doopsgezinde kring houdt a. s. Zondag, des morgeus om half elf een godsdienstoefening in het Logegebouw, van Persijnstraat 1, waarbij hoopt voor te gaan Ds. W. Jesse, Emer. Predikant te Amsterdam. De 2. luitenant R. J. Hoffman van het 5e regiment infanterie, wordt op 10 Juli a.s. bij de Normaal Schietschool te 's Gravenhage gedetacheerd tot het volgen van een cursus. De levering van roomboter aan de soldatenmenages in dit garnizoen is voor het 3e kwartaal opgedragen aan de roomboterfabriek „De Vooruitgang" te Woudenberg, tegen f 1.20 per K. G. In een tweede artikel over de stem- buscijfers, komt de Nieuwe Rott. Courant terug, op hetgeen ze schreef over de Amersfoortsche cijfers We lezen daarin o.a. het volgende: Wij moeten beginnon niet een fout te her stellen. Wat Amersfoort betreft, hebben wij ons vergist. Wij brengen De N ed erl a a dei- dank, clat zij ons daarop opmerkzaam heeft gemaakt. Iu 1901 werden op den antirevolutionairen candidaat niet 3692, maar 2632 stemmen uitgebracht; eene drukfout in de door ons geraadpleegde toenmalige lijst van den uit slag had ons op een dwaalspoor gebracht. Voorts hebben wij ter vergelijking de cijfers ontleend aan de Juni-stembus van 1901, tei-wijl eene latere stembus (van 20 Augustus 1901) andere cijfers gaf; de. verhouding was toen: 2410 tegen 2069. De uitkomst is bij gevolg óók anders: de antirevolutionaire candidaat ging meer dan tweeduizend stem men vooruit, de liberale candidaat 1500. Aan tie bij het 5e regiment infanterie gedetacheerde cadetten zal op 1 Juli ecu verlof van 4 dagen naar Breda worden verleend, ten einde hen in de gelegenheid te stellen tegenwoordig te zijn bij het bezoek van II. M. de Koningin aan de K. M. A. eu bij de onthulling van het monument in het Valkenburg. Bij het vertrek van H. M. zal een eerewacht van cadetten aan het station zijn opgesteld. De gemeentesecretaris, de heer mr. J. G. Stenfert Kroese, promoveerde te Amsterdam tot doctor in de Staats wetenschap op stellingen. Tot concierge van de Industrie- en Huishoudschool is benoemd H. v. d. Berg, alhier. In Het Vaderland lezen we Men meldt ons van betrouwbare zijde, dat minister Kuyper den post van Com missaris der Koningin in Utrecht heeft aangeboden aan den oud-minister van buiteulandsche zaken Melvil baron van Lynden. De heer Melvil heeft het voorstel echter niet in overweging genomen en volgens onze inlichtingen is er nog altijd sprake van, dat jhr. van Citters, secre taris-generaal aan het departement van financiën voor een benoeming zal worden voorgedragen. Indien tenminste de regeering onder de huidige omstandigheden tot een voor dracht zal overgaan. De tegenwoordige Commissaris in Utrecht legt echter 1 Aug. zijn functie neer. Het eind-examen van het Amers foortsche Gymnasium zal plaats hebben a.s. Woensdag, Donderdag en Yrijdag, 2S, 29 en |30 Juni. Als gecommitteerden zullen optreden Dr. W. L. van Heiten, Dr. F. de Boer en Dr. U. Ph. Boissevain, allen hoogleeraar aan de Rijks-Universi teit te Groningen. Dinsdagavond vergaderde de R. K. kiesvereeniging „Recht en Orde" ter behandeling der aanstaande gem een- teraads verkiezingen. Bij acclamatie werden gecandideerd de volgende heeren: in I J. Ger Kleber, in II A A. Hamers en in III C. J. Plomp en A. M. Tromp van Holst In plaats van den heer H. W. van van Esveld, die zitting heeft voor district I en mede periodiek moet aftreden werd candidaat gesteld de heer II. Koning. Ook de heeren J. W. Jorissen en N. Yels Heyn werden bij acclamatie op nieuw gecandideerd. Het vijfjarig zoontje van D. uit de Kleine Haag is gisterenavond in de Zuid- singelgracht ter hoogte van de Groote Haag gevallen, met het noodlottig gevolg dat dekleine verdronk. Eersthedenmoi gen werd het lijkje opgevischt. Hoe het mogelijk is, dat op dat punt, waar bijna geregeld menschen staan, een kind te water raakt zonder dat het opgemerkt wordt, is een raadsel. Te meer daar het, naar men ons meedeelt, tegen zes uur ongeveerte water is geraakt. Met de benoeming van mejuffrouw A. M u n n i k tot leerares voor de vakken van het lager onderwijs, is het perso neel werkzaam aan de Industrie- en Huishoudschool nu tot 1 September voltallig. Het bestaat thans uit mejuf frouw II. M. S. J. d e H o 11, directrice, mejuffrouw II. v a n N ij m e g e n S c h o a e gevel, hoofd der Fröbelschool, en de dames E. L van Beek, D. J. van Goor,, Joh", van Goor en S. C. J. Y er w e ij, benevens moj. A. Munnik voornoemd. Tegen September wordthet personeel nog met twee leeraressen uit gebreid. Het aantal kandidaten voor de Iloogere Burgerschool bedraagt 73, n.l. 53 voor kl. I en 20 voor de hoogere klassen. Programma van het concert in Amicitia op Woensdag 28 Juni a.s. 1. Jubileums Feestmarsch. Van Aken. 2. Ouverture „Giralda". Adem. 3. Neues Jahrhunderr, neues LebenZiehrer. 4. Grande Fantaisie sur des motifs do l'opéra Carmen Bizet. 5. Ouverture dramatiqne „Rol* len" verplicht nummer concours Tilburg Pares. a. SerenataMoszkowki. b. Toróadoret„Andalans"aus Bal CostumiRubenstein. 7. Ballet „Prophéte" a. Valse. b. Pas de la Rcdouva. c. Quadrielle des Patineurs. d. GalopMeyerbeer. 8. Grande Fantaisie dramatique sur der motifs de l'opéra CarmenDunklor. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Donderdag 6 Juli 1905, des voormiddags ten 11 uur, in het koffiehuis „De Linde boom" bewoond door den heer PERIER te Eemnes (Buiten) ln de gemeente Eemnes (Buiten.) I. Een perceel gelegen nabij de Zuiderzee tusschen perceel 2 en het eigendom van den heer A. J. P. Oort, kadaster sectie C. no. 13, groot 85 aren. II. I>rie pereeeleu gelegen als voren ton deelo tusschen perceel 1 en het eigendom van Moj. Wed L. Rokebrand en ten deele langs de Zuiderzee, kadaster sectie C nos. 319, 321 en 328, ter grootte van 1 hectare, 27 aren. Perceeten 1 en 2 zijn hot eigendom van de fam. Croockewit te Amersfoort. Aanwijzer JAN HAGEN te Eemnes. III. met ERE en GHOND nabij de Ned. Herv. Kerk van Eemnes (buiten dijks), groot 5 aren, 32 centiaren. IV. Een perceel gelegen tusschen perceel 3 en het eigendom van den hoer W. v. d. Kuin- der, groot 8 aren, 18 centiaren. V. met ERE en GROND, gelegen tusschen perceel 3 en het eigendom van de Ned. Herv. Kerk te Eemnes (buiten dijks), groot 4 aren, 90 centiaren. Perceolen 35 zijn het eigendom van de echtelieden Jan Vlug Jansz. en Janna van Leusden c.s. Afzonderlijk en in massa's. Aanvaarding bij de betaling der koop penningen op G OCTOBER 1905. Onmiddellijk daarna zullen worden verkocht 5 pereeeleu afzonderlijk en in massa, staande op perceel 4 met het recht van naasting aan den kooper van dan grond. BREEDER BIJ BILJETTEN. Fijn belegen per K.G. ƒ0.85. Aanbevelend Teleph. 104. Arnh.straat 35. Tot telephonistc aan het Centraal- bureau der Ned. Bell. Tel. Maatsch. alhier, is benoemd mej. G. G. E. Kraan. Burgerlijke Stand, van 21 tot 25 Juni. GEBOREN: Evert, z. van M. van Essen en W. Rijudors. Wilhelmus, van T. Riksen en J. van Apeldoorn. Evert, z. van B. Vasteuburg en G. van den Ham. Helena Ilendrika, d. van C. van Millingen en II. M. Kraay- vanger. Maria Johanna Hermina, d. van J. Warmeliuk en N. Heij. Evertje, d. van H. van Buller en Al. Lam. Wilhelm Johannes, z. van A. A. van Appelen en I.. P. E. Isitig. ONDERTROUWD: AI. van den Berg en J. P. Dicbers GEHUWD: H. A. Pleinper van Balen en C. van den Akker. C. L. J. Bruggemans en P. M. A. Klaassing. A. Schihmeyer en J. C. Rensing H. C. Spenburg en G. II. Wassink. OArERLEDENAbraham Tonnnel, oud 2 jaar. Alijda Pètronella van den Bedem, oud 3 jaar. Christina Alijda Capello, oud 1 jaar. Gijsber- tus Gerardus Pijpers, oud 17 jaar. Gerrit Boekhoff, oud 11 jaar. voor 1 lleseli terug 7' et. 99 I i 99 «5 Aanbevelend Teleph. 104. Arnh.straat 35. zullen ten overstaan van den notaris JOH*. KHOI'I'ERS te Amersfoort, in het koffiehuis „DE AREND" aldaar publiek worden Uitmuntende iu den bekaaiden Alaatpohler en over den Nieuwenweg onder Bunschoten, te zamen groot 8 63.50 Hectaren, ti kampen in den Haarpolder te Hoogland groot 4.59.80 Hectaren. de Langckamp aan den Bunschotci staatweg, „HET WILDE LAND" bij de Molhoop en de halve hnvereng aan de Kockbocrsteeg onder Hoogland, te zamen 5.0S.93 Hectaren. Uitmuntende onder Amersfoort aau den Liendertsohen weg zijnde „Potjesmorgen," „het Half- zesje," „de derd Buzert," „de Brcedc Buzert," te zamen 7.79.96 Hectaren. Uitmuntende aan don Hoogemveg en den Lagenweg onder Amersfoort, tezamen groot 24.74.13 Hectaren. Uitmuntende aan de Kruiskamp, groot 4.10.25 Hect aren. De Hofstede tegenover „Randenbroek" te Amersfoort groot 19.74.77 Hectaren. Diverse uitmuntende achter Luiaard, aan de Dorresteinsche steeg en in de Oude Gracht met mooi gelegen bouwterreinen te zamen groot 12.58.65 Hectaren. Yeilingboekjes met nauwkeurige om schrijving der perceelen en kaarten zul len tijdig verkrijgbaar zijn. Aanwijzing geschiedt door den Heer H. YAN HENSBERGEN, Kampstraat Amersfoort. Inlichtingen verstrekt voornoemden notaris KNOPPERS, alsmede notaris Mr. RIJKE te 's Ilage.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3