Zaterdag 8 Juli 1905. ae Jaargang Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". No. 54. 2! I De godsdienst bij den laatsten stembusstrijd. ZUINIG OF BEKROMPEN? Er uit, maar.... er niet weer in! DE EEMLANDER. Verschijnt llVoensdags en Zaterdags. Bureau Hendrik van Viandenstraat 28 Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertentiën Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.03 (Bij abonnement aanmerkelijke kotiing.) (Slot). Zaterdag 1.1. heb ik met een enkel woord herinnerd: 10. dat bij den jongsten stembusstrijd de vermeende belangen van het Christen dom op den voorgrond werden gebracht; 2o. dat er met een betrekkelijk recht werd geklaagd over een te kort aan godsdienstig leven in onzen tijd; 3o. dat de schuld van dit te kort ten onrechte aan de liberalen (zoo op staat kundig als op kerkelijk gebied) verweten wordt, omdat het aangetoond kan worden in alle tijden en landen; evonals Toeg ik hier thans aan toe een te kort aan waarheidszin, kunstzin of welke hoogere maar toch echt menschelijke aanleg en menschelijk streven ook. De vrijzinnige richting heeft misschien de verdienste, dat zij soms het bestaande te kort doet uitkomen, tot openbaring brengt, maar veroorzaakt heeft zij dit Iniet; integendeel! Thans hebben wij uit deze voorop stellingen de slotsom te trekken en te zoeken de taak, die zij ons oplegt en die voor ons, overigens vergetende hetgeen lachter is, de hoofdzaak zij. Deze slotsom is zeer eenvoudig en |reeds honderdwerf langs andere wegen erkregen n.l. de beruchte' antithese van Kuypcr: „Geloof tegen ongeloof" ia onwaar zij is gevaarlijk èn voor een ;czond staatkundig leven èn voor den odsdienst, maar bovenal zij is onwaar, innig valsch. Do vrijzinnige beginselen zijn nooit legen den godsdienst vijandig geweest in zullen het nooit worden, zelfs niet anneer een man met de reuzenkracht 'n werkzaamheid en met de niets ont- liende, hartstochtelijke begeerte van een r. Kuyper ze daartoe zoekt te maken. Die "antithese heeft Nederland nooit :elfs niet in 1901, 1904 of 1905 als aarachtig kunnen gelooven. 't Bewijs van deze stelling ligt voor Ie handvan ons volk zijn 40 Roomsch- atholiek, 50% Nederlandsche Her- 'oraid. (en de helft van die Ned. Herv. orthodox I); tel bij deze 65% uog ■uim 5° o voor Gereformeerden en aderen van zeer rechtzinnige geloofsleer men trekt gemakkelijk de slotsom lat er van de 100 Nederlanders ainstens 65 a 70 behooren tot hen, die 'olgens Dr. Kuyper „Christenen" zonden lijn; toch waren er nooit 70 a 75 anti- ibmlen zoogenaamd „Christelijke" kmerleden! 11. a. w. ten allen tijde zijn er tal un onverdacht orthodoxe protestanten ook Roomsch-Katholieken geweest, ie in de staatkunde liberaal gestemd ebben. De antithese: „Christenen en paga- i8ten" of „geloovigen en ongeloovigen' - en dat dan nog op staatkundig gebied vergebracht is valsch, zooals eigen- jk al zulke, de menschen in twee groepen erdeelende, antithesen zijn: In het jonge 'bristendom had men de antithese „hei gen en zondaars" de sociaal-democratie eeft die van „kapitalisten en proleta- iërs." Welk ernstig man neemt ze aan? Genoeg daarvan, 't is uilen naar Athene |l water naar de zee dragen, daaraan 'g één woord te verspillen. Maar al is dit duidelijk voor de iters van de Eemlander, dat neemt |iet weg dat Dr. Kuyper's suggestieve racht toch menigeen in dien waan leeft gebracht en daarmede onnoeme- ijk veel kwaad heeft gesticht, lo. Kwaad gesticht door dat vele jpervlakkigen Dr. Kuyper half geloo- lënd, dat hij het Christendom heeft en rif zich er niet mede inlatend, zich iet een zekere walg van alle Christen- :u hebben afgewend. 2o. Kwaad voor zich zeiven en zijne illti partij; menig ernstig vroom man van streng rechtzinnige beginselen heeft zich afgekeerd van een partij, die zich de bij uitstek Christelijk noemde en tevens zooveel verdachtmaking en laster in breede stroomen over de tegenstan ders deed vlieten, menig gemoedelijk eenvoudig orthodox man heeft met ont zetting aangezien de verdeeldheid, die gezaaid, de opzettelijke klove, die in 't aanzijn geroepen werd door meer dan één antirevolutionairen partijleider. En deze orthodoxen gaven den doorslag bij de jongste vorkiezüig, misschien meer tegen Kuyper dan vóór 't liberalisme; zij werden negatief. 3o. Kwaad gesticht ook ten nadeele van de vrijzinnigen. Dr. Kuyper moge, verblind door zijn vierjarige macht, te onvoorzichtig zijn geweest en partij- genooten afgestooten hebben, daar zijn duizenden en duizenden, die dezen hoog begaafden leider blindelings volgen en bij zijn telkens wisselend woord zweeren en die dus inniger dan ooit te voren overtuigd zijn van de groote gevaren voor volk en kerk van de zijde der vrijzinnigen. Welnu tegenover deze drie groepen hebben wij in de eerst volgende vier jaren ter wille van ons zelf en terwille van ons volk een moeilijken maar schoonen plicht te vervullen. Tegenover de eersten, de oppervlak- kigen, hebben wij getuigenis af te leggen. Wij moeten hun toeroepen: Gelooft Dr. Kuyper niet, komt tot anderen en ziet dat ei nog ander, echter, liefdevol ler, nederiger christendom is. Tegenover de tweede groep, de ernstige, meer ontwikkelde en de ge moedelijke, misschien minder ontwik kelde, orthodoxen hebben wij te zorgen, dat onze banier onbesmet zij. In de hitte van den strijd worden door slechte vrienden wel eens handigheden gebruikt en hartstochten geprikkeld, die van min edelen huize zijn. Laten de ernstigen onder ons zich daartegen vc rzetten met alle macht, juist 't van bevriende zijde komt en laten die „slechte vrienden," als zij voor geen hooger beweegreden vatbaar zijn, be denken, dat zij op den duur onze goede zaak daarmede de grootste schade toe brengen. Ik meen niet partijdig te wezen als ik beweer, dat de min edele stembus- practijken onder de anti-clericalen van alle kleur en schakecring veel minder voorkomen en van niet zóó lcelijk ge halte zijn als onder de tegenstanders, maar èn uit zelfachting èn 0111 onze goede zaak moet alles worden ver meden wat niet christelijk (in den waren zin des woords) is ja, zelfs de schijn er van. En dan ten opzichte van de derde groep: De verdachtmaking, dat wij, vrij zinnigen, athëisten, voor een goed deel zelfs vijanden van den godsdienst zijn, moet door de godsdienstigen onder ons met alle macht worden gelogenstraft. Ik roep u, Ethisch-orthodoxen, Evange- lischen en vooral modernen op: getuigt telkens als het pas geeft met soberheid van woorden maar tevens met vrijnioedigen nadruk, dat ouder alle dingen des levens de dienst van God en de liefde tot Hem u gaat boven alles. Sluit u aan bij uwe geestverwanten houdt hoog uw kerkelijk leven, hoog het godsdienstonderwijs van uwe kinderen, hoog uw blijde verzekerdheid van een rein, ernstig christendom boven en bui ten een bindende leer. Dan als wij overeenkomstig het oor deel van den verstandigen rechter in „Nathan der Weise" met daden toonen, dat wij door onzen godsdienst, ver draagzamer en liefdevoller, oprechter en ernstiger, gelooviger en blijder zijn dan de aanhangers van gezags-godsdienst, die uit Rome of llord geleid worden, dan zullen wij in eigen kring zelfbe wuster en krachtiger worden, scherper onzen weg afgebakend zien, ons doel beter in het oog vatten èn tevens uit het kamp der tegenstanders de besten en edelsten voor ons winnen; dan komen wij onzen plicht jegens staat en kerk na en helpen wij ande ren tot die zedelijke en godsdienstige vrijheid te komen, die schijn noch valsche leuze doch waarheid is. Deze getuigenis moet in ons hart en bij wijlen op de lippen God zij de hoogste macht! Ook in den stuat, zeker; maar God werkt alleen zijn zegen in ons geweten. God gaf geen enkel bepaald gebod voor welk deel des menschelijkeu levens ook, dat werktuigelijk door reinen en onreinen kan opgevolgd wor den, maar tevensdaar is geen deel des menschelijken levens waarin God den ernstig vromen niet Zijn persoon lijken wil doet gevoelen, waarin Hij niet Zijn heiligen eisch stelt en onvoor waardelijke gehoorzaamheid vraagt. Sluit U aan, laat uw godsdienstig leven meer bewust worden, laat het zich krachtiger uiten, allereerst onder elkander, straks jegens andersdenkenden, „'t Is onze plicht en roeping tevens." Amersfoort 5 Juli 1905. I. HOOYKAAS. In dagen van verkiezing worden door de verschillende partijen allerlei leuzen aangeheven, allerlei deugden en goede eigenschappen opgesomd, allerlei schoon klinkende bijvoeglijke naamwoorden bij eengezocht, om de candidaten aantebe- velen. Op ééne eigenaardige aanbeveling, welke nooit zal gebezigd worden, wan neer het ocne verkiezing voor de Provin cialen Staten of voor de Tweede Kamer geldt, maar die alléén dienst doet bij verkiezingen voor den gemeenteraad, wenschen wij de aandacht te vestigen „Kiezers, wenscht ge een zuinig be heer, kiest dan den heer Als speculatie op het zwak van de meeste menschen, om liefst zoo weinig mogelijk te betalen, is deze verkiezings leuze werkelijk goed gevonden en voor degenen, die ze gebruiken van groote waarde. Maar eng en bekrompen is ze in hooge mate, en daarom zal het ook bij geen enkele lciesverecniging opkomen, om hare candidaten voor de Provinciale Staten of de Tweede Kamer op eene dergelijke wijze aan te bevelen. In den kleinen kring der gemeente schijnt het er echter nog mee door te kunnen. En geen wonder! Hebben wij in onzen Raad niet gezien, dat leden, die nog wel tot de „liberalen" werden gerekend, op eens conservatief werden, toen eene betrekkelijk kleine uitgave moest worden gedaan voor vak onderwijs; dat zij schermden met zuinig heid en het spook van belasting te voorschijn riepen? Waar raadsleden dus voorgaan met eene begripsverwarring omtrent een zuinig en een goed beheer, behoeft men er zich niet over te verbazen, dat er nog menschen zijn, die zeggen: „Ja juist, we moeten iemand hebben, die op de kleintjes past, anders gaat het maar op meer-bctalen aan!" Als een huisvader bemerkt, dat door vermeerdering van zijn gezin, zijn uit gaven stijgen, terwijl zijn inkomsten niet in die mate toenemen, dan moet hij bezuinigen, 't allereerst op alles wat weelde is of daarmede verband houdt en als dat nog niet helpt, desnoods op zijn middagmaal. Yele varkens maken de spoeling dun! Maar schulden mogen niet gemaakt worden. Dit is een gepaste zuinigheid! Als een gemeente zich uitbreidt, waar door de uitgaven voor onderwijs, politie, verlichting, reiniging, althans gedurende eenige jaren, onevenredig stijgen, dan kan in de eerste plaats gezocht worden, of de eene of andere tak van dienst onpractisch of te weelderig is ingericht, zoodat bezuiniging daarop zou kunnen worden beproefd. Verder moet de gelijkstelling echter niet gaan. De gemeente, de provincie, het Rijk mag niet bezuinigen op uitgaven voor onderwijs, voor volksgezondheid, voor veiligheid enz. Indien men in die richting wil wer ken, is men niet zuinig, maar b e- krompen! In ons nummer van 22 April hebben wij reeds aangetoond, dat de fiuancieelc toestand van Amersfoort, in aanmerking nemend do groote uitbreiding, welke de stad de laatste jaren heeft ondergaan, bij vergelijking met andere plaatsen, niet zoo slecht is, als hij werd afgeschil derd. Wij wenschen Amersfoort in bloei te zien toenemen en daarvoor is noodig niet een bekrompen zuinig, maar een verstandig brecd-opgcvat beheer; een open en ruime blik voor de waarachtige belangen van onze schoone stad. Laat u niet beetnemen door klein geestige aanbevelingen! Mocht het met tertijd werkelijk eens noodig blijken, dat de gemeentebelasting met of percent moet worden verhoogd, welnu, dan kunt en wilt ge toch liever 3%, betalen, als het u goed gaat en als ge in uw stad alles kunt vinden, wat ge voor u en uw gezin noodig hebt, dan 3 wanneer dus de plaats en dus ook uw zaken achteruitgaan, terwijl ge voor uw kinderen geen goed onderwijs kunt krijgen. „lk betaal l'/a hoofdclijken om slag" zei onlangs iemand te Yeenendaal, „maar wat heb ik er voor? Mijn kinderen moot ik naar de burgerschool te Ameisfoort sturen. Zij verliezen veel tijd en mij kost het veel geld. Graag zou ik 5 betalen, als ik ze hier kon houden." Ziet men de ochtendtreinen uit ver schillende richtingen hier aankomen, dan weet men, dat dit slechts één staaltje uit velen is. Het kan niet genoeg herhaald wor den: Ook al vestigen zich hier thans vele personen, die aangetrokken worden deor het natuurschoon, de goede ligging, de lage huishuren, de eerste en voornaamste aantrekkingskracht is geweest „de uitstekende inrichtingen van onderwijs." Blijft het gemeentebestuur op flinke en vrijgevige wijze voor het onderwijs zorgen, dan twijfelen wij er niet aan, dat de ledigstaande huizen geleidelijk zullen worden bewoond en do ontvang sten weer gelijken tred met de uitgaven zullen gaan houden. Zorgt dus thans, dat gij bij de aan staande verkiezingen mannen in den Raad kiest, waarvan ge weet, dat zij niet voor een bekrompen zuinig, maar voor een erstandig beheer zijn. Dat kunt ge verwachten van de vol gende candidaten. Stemming van Maandag. District I: II. IV. van Esvcld. .1. (I. ItoIaiiUus Hagcdooru. District II: I*. van Aeliterbergli. District III: .1. M. Tromp van Holst, A. Herschel Bzu. Stemming van Woensdag. District II: J. C. Bolaniliis Hagedooru. District Hl: J. C. v. d. Meer. Maakt dus het hokje zwart voor de namen van die candidaten. Dan brengt ge uw stem uit op mannen van beslist vrijzinnige richting; voorstanders van ecu degelijk bolleer der gemeente finan ciën; voorstanders van goed volksonderwijs; die met hart en ziel de belangen der gemeente zullen behartigen en zich nimmer zullen laten leiden door per soonlijkheden. Al hebben wij liet, helaas, bij de verkiezing voor de Tweede Kamer niet tot eene herstemming kunnen brengen, de heeren die zitting hebben in de Steinbureau's komen er toch niet gemak kelijk af, want, in plaats vair één, hebben we nu, althans in de districten II en III, twee stemdagen voor den gemeenteraad. Men zou haast geneigd zijn te zeggen, dat we dit jaar van het goede wel wat te veel krijgen. De oorzaak van dezen overvloed is gelegen in het bedanken van 5 leden van den Raad, de heeren A. A. Hamers, J. G. Klcber, C. J. Plomp, N. Ycls Heyn en J. W. Jorissen nil de zitting, waarin subsidie werd toegekend aan de op te richten Industrie- eu Huishoudschool. Aan de beurt voor aftreding zijn in 1905 in District I District II H. W. van Esveld A. A. Hamers, J. G. Klebcr, District in A. M. Tromp van Holst C. J. Plomp, terwijl er een nieuwe verkiezing moet plaats hebben, door het bedanken van den heer Jorissen in district II en van den heer Veis Hcyn in district III. De ingeleverde lijsten hebben reeds do verrassing gebracht, dat de 5 heeren, die hun mandaat hadden nedergelegd, wederom candidaat zijn gesteld. Wie had den heer Plomp eenige jaren gele den een dergelijke candidaat-stelling durven voorspellen?) Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat het ons ten zeerste bevreemdt, dat zij IhanB, naar het schijnt, wederom een candidatuur hebben aanvaard. Wat moeten wij van die „pose" denken Is het hunne bedoeling een beroep te doen op de kiezers; de kwestie van vertrouwen te stellen? Maar hiertoe missen zij het recht, Want 0111 vertrouwen te eischen, moet men ook vertrouwen schenken en tot heden weet niemand precies, waarom die heeren hun ontslag hebben genomen. Bovendien was de houding van de aftredende leden, die tot de vrijzinnigen werden gerekend, bij sommige gelegen heden, zóó reactionnair, dat wij het van de Kiesvereeniging Amersfoor; juist gezien achten, dat zij candidaten heeft gesteld, waarvan zij de verwachting mag koesteren, dat zij op vrijzinnig standpunt zullen blijven sta.in en niet zullen weg- loopen, wanneer de zaken hun niet precies naar den zin gaan. De gestelde candidaten zijn voor de stemming op 10 Juli-in District I District 11 H. W. v. Esveld, P. v. Achtcrbergh, J. C. Rolandus Ilagedoorn, District III A. M. Tromp van Holst, A. Herschel Bz. Yoor de stemming op 12 Juli in District n District 111 J. C. Rolandus Hagedoorn J. C. v. d. Meer. Moge een weinigje van do geestdrift, welke in den avond van den 28stenJuni hier heerschte, bij de vrijzinnige kiezers zijn overgebleven en het besef leveodig worden, dat eene goede vertegenwoor diging in do. Regeering der stad van zeer groot belang is voor alle ingeze tenen, ook voor degenen, die hier geen blijvende woonplaats hebben! Moge de vergelijking van den uitslag

De Eemlander | 1905 | | pagina 1