J. G. Fontein, T. L. BLOK, W. Tabernal, Voorstanders van goed onderwijs stemt tegen den reactionair KLEBER. Als één man uw stem uitgebracht op Advertentiën. - - Vergulder. - - Nisuioe Aardappelen, J.v.d.JCooff, Jtijwieten - (Motorrijwielen - - LANGE8TRAAT 32. - - Heden ontvangen A. WAGENAAR. Huis- en Decoratieschilder. AMERSFORTIA's Melkproducten. Langestraat. Koop steeds uwe bij Kerkstraat 4, BONDS RIJWIELHERSTELLER. BOON'S CACAO, W. J. BOON Corap. Wormerveer eteren dat zij hun ros volkomen mees- et waren. Na spannenden, langdurigen strijd rae: no. 1: E. Baron v. d. Capellen, öravcnhageno. 2 luitenant J. Jur- ans, 'sGravenhagc; no. 3 luit. Burnell, Irussel. Eervolle vermeldingen verkle in: luit. R. v. Maanen, Amersfoort; uit. Carl, von Horn, Stockholm; en uit. H. W. C. E. Mathon, Roermond. uitslag van het toelatingsexamen oor het gymnasium alhier, is als volgt: Toegelaten tot kl. I: Onvoorw. J. Bakker (Sem.) E. 1. Brandligt (Amfrt.), H. G. J. de Jruijn (Amfrt.), H. H.Kievits (Nijkerk), W. F. Kijftenbelt (Hoevelaken), H. L. C. Schone (Baarn), H. N. Spit (Sem.) j. C. Spijkerboer (Harderwijk), en o o r w. Th. H. A. Guntenaar (Sem.) >0 F. W. Drijver (Naarden). tot kl. II: onvoorw. G. A. Fijnvan- Iraat (Weesp) en B. H. Spijkerboer Harderwijk) en tot kl. IV: G. W. J. Neeb Harderwijk) De dames, die de poppententoonstel- ing in Amicitia organisceren, waren zoo «elwUlend ons, op one verzoek, eenige nlichtingen te verstrekken, welke wij tier laten volgen. Dé tentoonstelling staat onder patro- ïaat van de Vereeniging tot bevordering ran het Vreemdelingenverkeer." De verzameling poppen is met groote nocite en met veel kosten bijeenge- iracht, aanvankelijk geheel als liefheb berij. Naarmate ze vermeerderde, werd le geldelijke waarde natuurlijk Btceds jrootcr, en het is dus zeer begrijpelijk lat de eigenaressen het kapitaal, dat er n zat, niet geheel renteloos wilden laten. Er werden dus op verschillende plaatsen tentoonsteUingeu georganiseerd, als te Amsterdam, Utrecht, Leiden, Arnhem, Nijmegen enz., en overal met het meeste succes. Niet aUeen kinderen, maar ook tal van volwassenen kwamen overal de fraaie poppen bewonderen. Omtrent de nauwkeurigheid van de costuums kan men zeker zijn daar de poppen gemaakt zijn in de plaatsen waarvan ze de kleederdracht voorstellen. De verschillende provincies van ons land tijn vertegenwoordigd, en van de provincies nog weer afzonderlijke deelen en plaatsen. De Hollandsche afdeeling omvat verder: doopelingen, weeskinde ren, soldaten van liet Heilsleger, bruid met strooi8tertjes, een pleegzuster met Yolledigen uitzet, enz. Een heele afdeeling is gewijd aan Fransche drachten. Men zal daar o.m. tonnen zien een Bretonsch bruidspaar, risschers uit TrouviUe, een vrouw uit Duinkerken, die aan een processie deel neemt, Elzasserinnen, enz. Ook Noorwegen, Zweden, Beieren, Italië, Polen, Rusland, Turkije, Japan on China zijn vertegenwoordigd. Zelfs rijn er Zigeunerinnen, Eskimo's en Indianen. Bijzonder interressant moeten de historische costuums zijn, bijv. een Hol landsche dienstbode uit het jaar 1500, een paartje a la Watteau, andere in empire- en rococostijl, kinderen, lakeien enz. in stijl Louis XVI, een Florentijnsch edelman, een Russisch vorst uit de 18e eeuw. Verder Napoleon, Jeanne d'Are, bodewijk XVI, Marie Antoinette, Madame Pompadour, Maria Stuart, Koningin Eli zabeth, Jacoba van Beieren. Ook de leger-uniformen zijn niet ver geten. In het geheel zijn er 200 poppen, welke allen in glazen kasten worden uitgestald. Vooral moet ook zeer bezienswaardig zijn een Hindelooperkamer op van de ware grootte, vervaardigd naar de groote Kamer inhetNederlandschMuseum te Amsterdam door deuzelfden maker, den heer Roosjes, en gestoffeerd met ver- ichillende stukjes echt antiek speelgoed door den heer Van Elserloo. De tentoonstelling zal worden gehou den van Vrijdag tot en met Dinsdag, dagelijks van s'morgens elf tot des nam. 6 uur. Wij hopen dat velen, zoowel uit Amers foort als uit de omstreken, deze be langrijke expositie zullen gaan zien. A. D. Vergadering van de vereeniging Han del en Nijverheid op Donderdag 13 Juli, in het hotel „De Zwaan", des avonds te 8 uur. Tegenwoordig zijn 5 bestuurs- en 8 gewone leden. Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen, die onveranderd worden vastgesteld. Aan de orde is de agenda. Punt I. Voorstel van het bestuur om den voorzitter der vereeniging als nog af te vaardigen naar de a.s. algemeene vergadering te Maastricht. Een der bestuursleden wenscht hier nog bij te voegen, dat dit zal geschieden op kosten der vereeniging. 't Laatste voorstel, als zijnde het verst strekkende, wordt in stemming gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. Punt II. Ballotage. Het in een vorige vergadering voor gedragen lid wordt met algemeene stem men aangenomen. Het aantal loden be draagt thans 166. Punt HI. Naar aanleiding van een verzoek van de vereeniging aan de Nederl. Centraal Spoorweg-Maatschappij, om trein no. 815 direct na aankomst aan 't hoofdstation alhier door te laten loopen naar de halte kleine Koppel, is van de Mij. een schrijven ontvangen, waarin zij mededeelt dat de inrichting van en de dienstop 't station Amersfoort dit niet toelaten. Een tweede verzoek was door de ver eeniging gedaan om n.m. aan reizigers, die met trein no. 920 te Nijkerk om 5.44 aankomen en pas te 6.37 richting Amersfoort weer kunnen vertrekken, een betere aansluiting op Amersfoort te ver schaffen en gelegenheid te geven 't station te verlaten. Daarop antwoordt de maatschappij 't volgende: „Wij mer ken u beleefd op, dat trein 920 niet werd ingelegd voor de bedienining van het verkeer tusschen Barneveld en Amers foort, en dat reizigers in dat verkeer dan ook heter doen, hetzij met een vroegeron, hetzij met een lateren trein te reizen. Reizigers, die van trein 920 gebruik maken om te Nijkerk te vertoeven, kunnen zich voorzien van een plaatskaart, die daarop aanspraak geeft". Ingekomen zijn verschiUende ïappor- ten, die op de algemeene vergadering Maastricht zuUen behandeld worden. In verband hiermee zou de voorzitter gaarne zien, dat aan de afgevaardigden naar deze vergadering, blanco stemrecht werd gegeven, om, wanneer eventueele voor stellen in stemming komen, naar de beste inzichten te kunnen handelen. Dit voorstel werd bij acclamatie aan genomen. Een bestuursHd verzoekt de afgevaar digden aan 't rapport credietwezen bij zondere aandacht te schenken en zoo mogelijk hierover een verslag in de ledenvergadering uit te brengen. Dit verzoek wordt door de afgevaardigden aanvaard. Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier is het jaarverslag ont vangen. Aan deze corporatie zal dank worden gebracht en mcdedeeling worden gedaan, dat dit jaar van Handel en Nijverheid geen gedrukt verslag is ver schenen en daaarom ook geen verslag is verzonden. Van de Haarlemsche Ilandelsvereeni- ging zijn ontvangen de maandlijsten en het jaarverslag. Ten slotte van de bekende Nutscommissie inzake onder wijs per correspondentie, een circulaire ingekomen, waarin diverse vragen wor den gesteld, welke nadat daarvoor de noodige inlichtingen zullen zijn inge wonnen, door 't bestuur zuUen worden beantwoord. Punt IV. Hededeelingen. De voor zitter deelt Miede, dat geen opgaven omtrent gasreclames verder zijn ontvan gen, zoodat de zaak dus, bij gebrek aan gegevens, door 't bestuur niet ver der kau behandeld worden. Bij de gebruikelijke rondvraag, vraagt een lid of 't ook op den weg van de vereeniging ligt om mede te werken ook hier ter stede te komen tot een algemeene „negen-uurs" winkelsluiting. Een dor bestuursleden deelt mede, dat door een vereeniging van kruide niersbedienden reeds stappen gedaan zijn om er hier toe te komen, die zeer waarschijnlijk ook wel de gewenschte gevolgen zullen hebben. Hij zegt voorts van meening te zijn, dat 't publiek zelf het goede van dozen maatregel moet inzien, dan zal het uit zich zelf niet gaan koopen bij die enkelen, welke meonen niet om negen uur te kunnen sluiten. Een ander bestuurslid is van meening dat door de vereeniging een openbare vergadering dient te worden uitgeschre ven, waar zoowel winkeliers als particu lieren toegang hebben en waar duidelijk de zaak uiteengezet zal worden. Ook zou hij tot spoed willen aandringen, om nog dozen zomer tot het gewenschte doel te komen. Het bestuur beloofd ton spoedigste do zaak onderhanden te nemen om op de eerstvolgende algemeone vergadering die in begin Augustus zal worden ge houden, er op te rug te komen. Daarna sluit do voorzitter te half tien de vergadering. A. D. De uitslag van <le verkiezing voor den Raad. We behoeven onzen lezers niet mee te deelen, dat die ons verschrikkelijk is tegen gevallen. le meer, daar de opkomst der kiezers goed was en er van onze zijde gewerkt is voor den heer van der Me er, op een wijze, waarvoor we niets dan lof hebben en bewondering gevoelen. Wij zijn niet opgewassen geweest tegen de tactiek van onze tegenpartij, die door als verkiezingsleus valsch, doch succesvol aan te heffen „zuinig heid" tal van zoogenaamd liberalen op den heer Veis Heyn deden stem men. Er zijn nu eenmaal menschen, wier geheele ziel zich concentreert in hun portemonnaie en die daarvoor al leen gevoelig zijn. We hebben herhaaldelijk in ons vorig nummer gewezen op het onwaardige en onware van die leuze, doch wij voor spellen, dat die ook weer dienst zal doen bij de aanstaande herstemming. Tactisch ware het, dat we dan maar biljetten lieten drukken. „Zijt ge voor een uiterst zuinig beheer van de gemeente, zóó zuinig, dat de belasting aanmerkelijk vermin derd kan worden, kiest dan den kandi daat der liberalen." Wie weet hoeveel kiezers we op die manier nog kunnen vangen. Doch laat ons dergelijke middelen aan de tegenpartij overlaten. „Zuinigheid bedriegt de wijsheid" moge een minder pakkende leuze zijn, zij is eerlijker. De hoofdoorzaak van het groot aantal stemmen, dat de heer Veis Heyn heeft gekregen moeten we zoeken in de vrees voor hoogere belasting. Bij deze ver kiezing hebben we het walgelijke schouwspel te zien gekregen, dat men schen die zich Hberalen noemen, doch die door hun gedrag dien naam ont- eeren, hand- en spandiensten gingen verlecnen aan de clericalen. Er zijn tal van andere redenen die er toe hebben meegewerkt, de betrek kelijk weinige bekendheid van den heer van der Meer, een aftredend raads lid als tegeucandidaat enz., doch dit zijn bijzaken. Het verschil in stemmen bedroeg slechts 17, dus de nederlaag is een eervolle geweest, temeer, daar van onze zijde d e strijd principieel is gevoerd. Even principieel als de strijd kan gaan tegen den candidaat der Roomsch katholieken en anti-revolutionairen in district I tegen J. G. Kleber. We zullen in dit nummer, de argu menten niet herhalen, die we in de beide vorige nummers hebben ten beste ge geven en willen slechts dit ter aanbe veling van den heer Hagedoorn zeggen: „hij is vrijzinnig, 'tis geen clericaal-liberaal als de heer Kleber. Liberalen, die er nog be ginselen op nahoudt g ij z ij t verplicht a. s. Woensdag te stemmen op den e e n i g e n v r ij- zinnigen candidaat, den heer J. C. Kolandns Hagedoorn. De luitenants D. J. Gorter en J. Schneiders worden met ingang van 17 Juli gedetacheerd bij de Normaalschiet school in den Haag. Bij kon. Besluit zijn benoemd bij het reserve personeel der landmacht tot majoor de als kapitein met do rang van majoor gepensioneerde kapiteins D. J. Heinsius en J. Glerum. Burgerlijke Stand, van 8 Juli tot 15 Juli GEBORENGcrdina Helena, d. v. G. Blombergen en R. Jekel. Gerrit, z. v. G. P. Landweer en S. de Reus. Jan, v. G. P. van Oven en G. vau Bar- reveld. Paulina Antonia, d. v. C. de Graaf en E. Adelaar. Dirk, z. iv. G. Veer en 8. van Nimwogen. Evert, z. v. G. J. Eldert en C. L. van den Hoek. Geertruida, d. v. A. van Boge- rijen en E. van Meeteren. - Gerardus Jacobus, z. v. O. J. van den Heuvel en H. C. Berg. Reintje, d. v. J. van dee Beid en G. A. van Ilicrden. Christiaan Dirk, z. v. D. WiUemse en W. de "Vos. Arendina Jannetje, d. v. J. Pcppink en A, Lagemaat. Wil- helmina Johaunes Elis, z. v. J. van Raag en H. H. de Kruyff. Dirk. z. v. D. van den Brink en W. Plante. Marinus, z. v. J. van Dijkhuizen en G. Tuithof. Evert Gerrit, z, v. J. H. de Vries en W. Malestein. ONDERTROUWD: W. Eveleens en W. Langras. H. van Huik en M. v. d. Hoven. GEHUWDI. de Leeuw en M. Rintel G. C. de Vries en A. J. Bouhuis. P. M. Scheerder en M. van der Veen. A. Brondijk en J. J. van Vulpen. OVERLEDEN: Pietei van'tNederend, oud 84 jaar, wed. van C. Zwaan. Wilhelmus Huoertns Johannes Fijten, oud 42 jaar, ongehuwd. Gerritje van Voorst, oud 2 jaar. Voutera van Sitter, oud 66 jaar, ongeh. Reintje Cornelia Mertens, oud 3 weken. Johanna Vermis, oud 8 jaar. Helena Elisabeth Geertruida te Hart, oud 57 jaar. le soort (Noord-Hollandsche). Korte'gracht 16. Groote bet liefst, maar ook kleine schilder- en behang- werken worden gaarne uitgevoerd door I.. V VV WIJNGAARDEN, Mr. Schilder, Arnhemsche- weg 41. lltreelit.selie weg 44, Amersfoort. ZIEKTEKIEMVRIJE MELK, ROOMBOTER fl,S© per K.G. ROOM, en KARNEMELK. Volle garantie voor zuiverheid. Controle vau don Heer W. A. v. li. BOVENKAMP. Postpakketten n./aUe plaatsen en '/8 vaatjes. Vraag prijscourant. Bezorging 2 X per dag. Keizerborax. Keizcrboraxzeep. Toiletzeepen. Parfumerieën. Odol. Tandpoeders. Tandpasta's. Eau de Quinine. Eau Vëgëtal. Baij Kil in. Tandenborstels. Nagelsehuiers. Toiletkammcn. enz. enz. Verkrijgbaar bij en gij bevoordeelt u zelf. in fraai gedecoreerde Bussen. K hill, f 1, - 0,55. 1/10 99 o,2*5. HAGEDOORN.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3