Agent-Boden. No. 57. Woensdag 19 Juli 1905. 2e Jaargang Agent-Boden, j Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Politieke Hagepreek. C. V. Gerritsen. f hoewel niet herkozen in 1S97 DE EEMLANDER. Verschijnt Woensdags eu Zaterdags. 1 Bureau Hendrik van Viandenstraat 28 Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post - 0.90 Prijs der advertentiëu Van 1 tot 5 regels0.40 vooi iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) Ook wij, Amersfoorter8 hebben, hoe wel voor velen de slag niet onverwachts viel, met leedwezen vernomen, dat de dood een einde heeft gemaakt aan dit zoo krachtige leven. En waar Amersfoort trotsch mag zijn op zulke zonen als nu van ons is heen gegaan, voegt het ons een kort woord te wijden aan de nagedachtenis van hem, wiens bakermat onze stad was. Geboren alhier in 1850 werd C. V. Gerritsen opgeleid voor den koopmans stand. Zijne theoretische handelskennis ver wierf hij voor een groot deel aan de openbare handelsschool te Amsterdam. Later vestigde hij zich als koopman al hier. Maar in hem schuilden andere krach ten dan die, welke zich alleen in han delsondernemingen kunnen openbaren. Zijn onoverwinnelijke lnst tot studie deed hem besluiten zijn handelsaange legenheden te laten varen en zich ge- geheel en al te wijden aan de econo- misohe en politieke vraagstukken van zijn tijd. Maar waar hij zich theoretisch wilde ontwikkelen, daar moest hij een veld zoeken om zijn verworven kennis toe te passen en waar kon hij dat veld beter vinden dan in Amsterdam. Daarom vertrok hij naar de hoofdstad cn verwierf zich aldaar spoedig naam door zyn optreden naast Trcub e. a. in dc zaken der kiesvereeniging „Bur gerplicht." Het is van algemeene bekendheid, dat uit de oppositie in deze vereeniging, waartoe Gerritsen behoorde, de latere radicale partij is ontstaan. Het jaar 1888 zag hem den Gemeen teraad van Amsterdam binnentreden en reeds een jaar later werd hem do functie van Wethouder voor de Handelsinrich tingen en het armwezen opgedragen. In het jaar 1891 werd hij hd dei- Provinciale Staten terwijl hij van 1893 1S97 lid was van de Tweede Kamer der Staten-Genoraal en zitting had voor Le^.warden. r\ Li. -nu enkele weken geleden Op het lüïeiij, cuucuuio mppMjue ie 's Graveuhage behaalde de le luitenant baron van Heemstra, in den jachtrit niet eindwedloop voor volbloed paardeu, den eersten prijs. Het paard werd gereden door den heer W. Ridder Huijssen van Katten- dijke. Ter deelneming aan dit nummer ver zamelden zich tegen 10 uur circa hon derd personen, officieren en heerrijders. Van het jachtgezelschap maakten voorts deel uit eenige dames en dc Belgische officieren. Met het muziekkorps van het 3e regiment huzaren aan het hoofd ver trok het gezelschap vervolgens onder leiding van kapitein Steenkamp, die als jagermeester fungeerde, van het terrein in de richting van den Scheveningschen weg. Het jachtgezelschap keerde omstreeks één uur op het terrein van het con cours terug, OphetScheveningsche strand waren de eindloopeu gehouden, nadat langs Promenade en de Witte brug een rit door de duinen was gemaakt. Men verzoekt ons plaatsing voor het volgende: In de Directie der Veen's Cacao- Fabriek te Sneek is opgetreden de heer R. Paehlig, oud-Kapitein Ned. O.-I. leger, sedert eenige jaren aldaar gevestigd en voorzeker ook voor die positie de rechte man op de rechte plaats. Het plan bestaat de reeds zoo be duidende fabriek als nog belangrijk uit te breiden. Ziedaar een korte geschiedenis van den man, die in waarheid was een man van karakter. Open en rond verkon digde hij zijne beginselen. Als een leeuw- stond hij op de bres voor zijne demo cratische ideën, getuige zijn reizen in Schoterlund en den Helder. Hoe hij avond aan avond zijne beginselen ver dedigde tegenover van der Zwaag en hoe hij krasse pleidooien hield tegen Staalman, het is ons uit de dagbladpers bekend. Hij was iemand, joviaal in den dage- lijkschen omgang, medevoelend met den verdrukte, liulpe biedend, waar hij kou, doende, wat zijn hand vond om te doen. Maar streng als zijne beginscllen, w as hij ook streng in de doorvoering ervan. Strijd vreesde hij niet, integendeel vrij moedig trad hij zijn tegenstander naderbij en bood hem krachtig tegenover, niet wetende van wijken. Zich gevende aan dc taak, die hem werd opgedragen, heeft het zich geven aan den oproep der vrijzinnige kiezers van Schoterland cn den Helder zijn lijden verergerd en zijn dood verhaast. Zeker de kwaal bestond en het gestel werd langzaam ondermijnd, maar de gevolg trekking ligt voor de hand, dat het vervullen van spreekbeurten met al wat daaraan vast zit zijn toestand ernsti ger hebben gemaakt. Tweemaal hebben we den lijder be zocht, maar te zien, hoe dat eertijds zoo krachtige lichaam daar lag, geke tend als het was aan het ziekbed, was treffend. De fiere figuur, die had gehunkerd naai den strijd lag daar stil en afgemat. Een week daarna bewoog hij zich in zijne kamers. Kleine hope van herstel! Helaas het heeft nietzoo mogen zijn Gerritsen is heengegaan. Zijne familie heeft een getrouw en waardig lid verloren, zijn stand een goed en braaf burger, zijner partij één, van die krachten, wier gemis hevig wordt ge voeld, zijn geboorteplaats een goed zoon. Maar de herinnering aan den man, die groot was in zijne beginsel en blijft ons bij en zal vooral ons jongeren sterken in deu machtigen strijd van het leven. Zijn fieren eu kloeke geest blijve _An .eeij^^iuïjleiijiq^hem, van nabij Gemeenteraad wil drijven, welke sinds jaren met kalm beleid en onpartijdig onze gemeentebelangen naar eer en trouw heeft behartigd en daardoor blijk baar de woede der vrijmetselarij heeft opgewekt, kiest dan het aftredend lid den heer J. Ger. Kleber. Het gaat hier vóór of togen de vrij metselarij! Kiezers in district I bedenkt dit wel! Zeer vele kiezers van verschillende richting. We ontvangen den keurig uitgevoer de i gids, voor de deelnemers aan de 20e jaailijksche vergadering, met den daaraan verbondon schietwedstrijd van den N ederlandschon Schutterij kaderbond, welke alhier op Zondag en Maandag 30 en 31 Juli gehouden wordt. In het voorwoord zegt de afdceling Amersfoort o.a. het volgende: „Sedert de oprichting van den Neder- landschen Schutterijkaderbond in 1886, hebben wij steeds den hoogen eu zeer gewaardccrden steun mogen ondervinden van de Leden van het Yorstelijk huis, van de Regeering en van Autoriteiten, wier hulp wij inriepen. Ook ditmaal is dat het geval. Wij gevoelen er daarom behoefte aan in de eerste plaats onzen eerbiedigen dank te betuigen aan Hare Majesteiten de Koninginnen en aan Zijn Koninklijke Hoogheid, den Prins der Nederlandep, voor de van Hoogstderzelve, ook nu ontvangen eereblijken, om te dienen als prijzen voor den te houden wedstrijd. Gehouden voor de verkiezing voor den Gemeente raad in district I op 19 Juli. Kamacho Komt jongens trekt je mes, we zellender om plukken. Don Quichot .- Hakt al de liberalen aan honderd duizend stukken. Vrij naar P. LANGENDIJK. Heisa! Kiezers, stad- en lotgenootcn, Luistert eens goed en zet je op d' achterste pooten, De tijden zijn vol ernst. Met schrik en beven Verbeidt heel de stad en al wat hierin mag leven Met uitzondering van planter, cn ander redeloos geslacht Jullie uitspraak van 19 Juli tegen een uur of acht! Is die in 't nadeel van de clcricale combinatie, Dan zal men lezen in elke krant en illustratie: „Amersfoort is op de flesch ondergegaan in dc baren „Niemand meer t'huis, behalve één roerdomp en twee ooievaren „Heel de burgerij heeft weer als in ouden tijd, „Zich op een houtvlot neergevleid „En zakt de Eem af; voor dat er hongersnood kwam, „Punt! Einde van het laatste Reutertelegram. Ik wil jullie, ter voorkoming van zoo'n debacle, eens zeggen, Hoe je het op 19 Juli hebt aan te leggen. Het is echter goed, dat eerst duidelijk wordt gemaakt Hoe Amersfoort zóó in de penarie oftewel piepzak is geraakt, En hoe onze stad, groot geworden door de clericale heerschappij Weel' moest wegzinken in dc Barbarysche woestenij. Wat was het hier vroeger schoon leven in Amcrsfoort's dal Melk en honing, boter en kaas voor nicmandal. Het volk was rijk en je had maar te kikken Of je kreeg de lekkerste peultjes te slikken. Je deed maar wat je verkoos, mits je tot de clericale familie behoorde En je aan andermans liberale verlangens niet stoorde. Hoofdelijke omslag, vermogensbelasting was een onge kende zaak; Werken deed men niet, je leefde enkel voor vermaak. van Bronckhorst; Majoor-Directeur der Rijschool te AmersfoortC. C. Brünings, Oud-Majoor-Commandant der d.d. Schut terij en Eerelid van den Bond te Zut- phen; W. II. van Heek, Majoor-Com mandant der d.d. Schutterij en Eerelid v. d. Bond te Enschedé; L. Kamerling, Majoor-Commandant der d.d. Schutterij en Eerelid van den Bond te Breda; A. J. J. van de Well, Kapitein-Kwartierm. der d.d. Schutterij en Eerelid v. d. Bond te 'a Hertogenbosch C. H. van Hengel, Kapitein-Commandant der d.d. Schutterij en Eerelid van den Boud te Doesburg; H. F. Singels, Kapitein der Rij- en Hoefsmidschool te Amersfoort Jonkheer F. Storm De Grave, Kapitein der d.d. Schutterij te 's Gravenhage; J. A. G. van der Steur, oud-kapitein waarnd Commandant der d.d. Schutterij en Eerelid van den Bond te Haarlem; G. J. 't Hooft, Kapitein derd.d. Schutterij te Dordrecht; J. van der Horst Bruyn, 'iopened Luit.-Kolonel der Infanterie, Voorzitter v d. Vereeniging tot bevord. vanVreemdelingenverkeer te Amersfoort; D. Fockema, Kapitein der d.d. Schutterij te Arnhem; G. C. Baerends, le Luitenant- Adjudant der d.d. Schutterij en Eerelid van den Bond, te 's Gravenhage; J. Busquet, Ie Luitenant-Adjudant der d.d. Schutterij en Eerelid van den Bond, te Amersfoort. De agenda voor de algemeene ver gadering die in de Arend wordt gehou den luidt: 1. Opening van dc Vergadering dooi den Eere-Voorzitter. afdeeling Rotterdam. Dan helaas in liet begin van de 20e eeuw. Weerklonk eensklaps een geweldige schreeuw. Een drom vrij masjons en ander liberaal gebroed, Volkomen eensgezind behalve in den vorm van hoed. Stormde eensklaps op het Raadhuis aan, En victorie kraaide de liberale haan. Zij namen de vesting in, wierpen de clericale bezetting er uit, Speelden den baas, en verdeelden don buit. Toen Amersfoort 's ochtends de hanen hoorde kraaien. Zei het al dadelijk: Ziezoo nu zijn we voor do haaien. En waarachtig het was zoo. In een paar jaar tijd, Hebben de liberalen het er op aangeleid, Om de burgerij te sarren, te donderen en te knoeien, Steeds zaten ze op bepalingen en verordeningen te broeien, Waarbij het noodzakelijk spaak loopeu moet, Weshalve Amersfoort nu ligt onder 'n finaal binkroet. Reeds staat de landbouw stil, het stomme vee Sterft weg. Geen schip komt meer op de Eem. Fabrieken, restaurant's en alle herbergen. Maken zich gereed insgelijks uit te sterven. In de winkels en op de markt, is het akelig en duf. De Krantendie anders nogal eens lollig kunnen wezen Vooral dc Eembode en de Stichtsche, je kunt ze niet meer lezen. Kortom het is beroerd. Maar ik heb vooral het land, Nu ik jullui dat zoo zeggen moet. Want, Als er geen krasse woorden galmen Ik weet het van meester Wijnia dan talmen, Jullui maar voort, en laten me voor den mal staan, Zonder dat er iets aan de verbetering van den toestand wordt gedaan. En nu doe ik een beroep op jullie benul en memorie, Ter reconstructie onzer vermaarde stadshistoric. Wij Amersfoorter8, liggen als door de doode hand geraakt, En nu is het tijd, dat daaraan een einde wordt gemaakt. Ik beveel dus, als voorman van de christelijke kiezersbelt, Geen enkel kandidaat te stemmen, die het houdt, met Celosse of Van Esveld. Twee grijze paganisten Die, als jullie 't nog nog niet wisten, Elk jaar 0111 staag De belastingcenten gaar. verteren in den Haag. Ook niet op Tromp van Holst of Gerritsen en z'n kor nuiten, Die alle kerken en scholen met den bijbel willen sluiten. En die, om dc burgerij i .meer, yfitbaar. tg mak, Hertogenbosch, Hilversum of Burgerlijke Stand, van 15 Juli tol 19 Juli GEBORENGijsberta, d. v. L. Oostcrbos en P. van Essen. Arnol- dus Antonius Johannes, z. v. N. P. de Jager en G. A. van Doornik. Jan netje, d. van G. van de Kraats en H. van Beekhoven. Dirk Louis, z. van J. van Putten en G. Eller. Petro- nolla Jacoba, d. van G. J. J. Nieuborg en D. H. Ramperman Wilhelmus Jozeph, v.. van J. Bunuik en I. J. Blom Hendrik Jan, z. van II. J. van Bar- reveld en C. van der Heijden. Tonia, d. v. A. Veenendaal en C. Ruizendaal. Cornelia Alijda, d. v. T. van Loenen en F. van Daatselaar. Hendrika, d. v. W. van Apeldoorn eu S. van Veen. Jansje, d. v. A. Krook en J. Theunisz. een Matroos, de Heer J. GROOTVELD. Gild», Mej. A. PERSOONS. Don Mirobolantc, de Heer JANSSENS, I Komiek van het Stedelijk Theatre te Gent en a.m. Het Voorspel speelt op het schip „Be ©uadelonpe". Aanvang hall acht uur. P r ij z e n der Plaatsen: Balcon f 1.75. Stalles en le Amph. f 1.50. le Zijloge f 1.25. Baignoires en 2e Amph. f 1.Panterre f 0.7-53e Amph. en 2e Zijloge f 0.50 4e Amph. en Gaan derij f 0.30. Plaatsbespreking: Gedurende de Kermis dagelijks plaatsbespreking van 1012 en van 2 uur. Aandeelhouders hebben het recht om gedurende do Kermis een dag te voren de verlangd woreende plaatsen op te geven. Eene Solide I.even.sverzekerliig-Maatschappij afdeeling Volksverzekering) actieve vraagt (voor tegen vast salaris en provisie. Brieven fr B. J. BOUCHER, te 's-Gravenhage. lctt. O. O. aan den Boekhandel

De Eemlander | 1905 | | pagina 1