Kiezers in District I Allerlei. Varia. Stadsnieuws. '■-W* Stemt aanstaanden W O E N S D A G als één man op den eenigen Vrijzinnigen Candidaat. JCef bestuur van de JCiesvereeniging „Jlmersfoori Die o misschien hebt jullie den gruwel nog niet gehoord Door het „Groene Kruis" alle zieken heeft vermoord. Tegen dien aterling roep ik allen voor het front, Tot stut en steun van onzen Amersfoortschen grond, Berg op je rozenkrans gij jonge clericalen, llijsch op je zwarte vlag gij antiliberalen. Jorissen, Hamers en Kleber Gerardus, Komt eindigt alle twist met eenen broederkus. Ben jullui dan geen leden van dezelfde conservatieve ge meente, Hebt jullui niet hetzelfde merg in 't hol van je gebeente, Heb jullui niet alleen het recht om in den raad De lakens uit te deelen, om naar eigen lust en gril Je makkers postjes te verschaffen? Zie ik wil, Nu heel de stad verkeert in hevigen perikel Beslist niets anders hooren dan van het zuinigheidsartikel. Een schooner leuze is er nooit geweest, Zij is de dood van het liberale beest. Daarom gij kiezers laat ik jullie bezweren Om al de rampen die Amersfoort dreigen met beleid te keeren. Je kiest luk-raak. Je kiest den lompsten weetniet Je vraagt niet wat hij wil, als hij maar zwart of geel ziet, Je stemt op Kleber, Hamers, 'tkan ons geen bliksem bommen, Op Jorissen, Van Kalken, op onzen vriend Van Ommen. Kan je Hagcdoorn wippen, dan doe je 't ongezouten, Je gaat gerust je gang. Laat niemand zich verstouten, Om ergens roet te werpen in de pan. Alleen die „zuinig" schreeuwt, die is je man, Doen jullie wat ik zeg, dan beurt ons droevig facie Weer eens omhoog. Dan zie je met veel statie, Het roer van Amersfoort iu beter handen overgaan, Dan jagen we onvervaard alle liberalen naar de maan, Dan brengen we nieuw bloed, frisch leven in de brouwerij Tot stichting en plezier der Roomsche clerezij. Oosterveen van de Langestraat, handelaar in rozijnen en krenten, Belasten we met den handel en het toezicht op de centen, Onderwijs en de heele opleiding van ons jonge geslacht, Worden in de Roomsche armenschool ondergebracht, Daardoor kunnen meteen alle openbare onderwijzers en schooljuffrouwen Tewerk worden gesteld om de liberale afbraak weg te sjouwen, Koning de eeuwige kandidaat zullen we nemen voor Eere- dienst-zaken, Opdat hij van Amersfoort één Zondagschool kan maken, De reiniging van de straten, annex van het vee Zal worden gedaan door het christelijk verkiezingscomité. Openbare aanbesteding en publieke werken geven we met uw welzijn Aan onzen lieven vriend den grutter Vels-Heyn. Schoone kunsten zullen van zelf wel bloeien, Maar voorzoover noodig kan Plomp er zich mee bemoeien, Die heeft tusschen 19011905 zoo'n beginselkunst uitgehaald, Dat hij wel met een eerebaantje mag worden betaald Als hygieensche maatregel en tot ons aller profijt Promoveeren we Jorissen tot wethouder van openbare gezondheid. Onze burgervader is een heer, Niet zuiver in de leer, Hierbij staan we voor de keus Tusschen Hamers en een Geus. "Voor dat baantje moet iemand zijn bizonder uitgeslapen Daar is Donner als 't ware voor geschapen. En opdat ons later geen ondankbaarheid zal worden verweten, Zullen we de Ganzen, de Putters en andere mindere goden niet vergeten. Wat we mot dat stelletje moeten beginnen Daarover zullen we ons een paar dagen moeten bezinnen. Zie zoo nu weet jullie kiezers van allerlei slag, Waarom het gaat óp don 19 Juli-dag Hoera, Hoera, zingt nu allen met ons mee Straks drinken we een taaie „le sjoer de klare is arrivé" En als jullie niet zorgt dat de clericale candidaat een duizend stemmen voor is. Dan ben jullie geen goede leerlingen van Mr. K. K. DOKIS. Vrij bewerkt uit het Dompertje. Overgenomen uit het Liberale Verkiezingsblad. Als nieuwste snufje op het gebied van electriciteit kan zeker gelden het weer levend maken van hen, die weerdoor electriciteit zijn gedood. Deuitviuderdezer kunst adverteert druk in Amerikaansche bladen en zet boven zijn annonoes de pakkende woorden: „Belang voor te- rechtgestelden." Iu die advertentie biedt hij aan, de Electrocuted (terechtgestelden door elec triciteit) weder in het leven te roepen, na voorafbetaling van 15000 dollar. De man beweert, dat zij slechts schijn dood zijn, daar geen orgaan gekwetst is, en biedt zijn „klanten" volkomen waarborg. Daar de dood de hoogste straf, aan den deliquent wordt voltrokken, zoo is de man na zijn terugkeer in het leven volkomen vrij! Ik wil echter nog weer even wijzen op den tijd, waarin dit bericht voor komt. in Amerika vertrouwt men evongoed „mooie lange" als iu Sliedrecht. Mijn vermoeden omtrent de onwaarschijnlijk heid van het secretaire-beriajitje, waarin sprake was van negc^ otten met munten, is nl. gebleken maar al te juist te zijn. De correspondent van de Sliedr. Crt., waarschijnlijk overmoedig geworden door zijn succes, heeft nl. later dan zijn courant geschreven, dat bijna alle Ablassenvaardsche boeren hun secretaires hadden stuk gehakt, waar onder zelfs zeer en zeer kostbare. Nu hij zoo aan 't liegen ging geloofde zelfs de Redactie hem niet meer, en bij onderzoek bleek, dat het heele berichtje uit de verhitte verbeelding komt van een lijder aan komkommerziekte. Ik heb dadelijk aan mijn geachten confrater Bram I geschreven dien man in 't oog te houden. De echte Sybrandy's kunnen een6 uitsterven en dan is 't altijd goed er nog een paar in reserve te hebben. En mocht mijn vriend Bram er gunstig over denken, dan zal hij zeker promotie kunnen maken, nog meer en beter dan de Scherpenisser ondermeesterschipperB- knecht. Voor eenige jaren nl. slaagde voor hot onderwijzersexamen een per soon uit Scherpenisser, die tevergeefs naar eene betrekking solliciteerde en ten slotte genoopt wa6 schippersknecht te worden. Thans is hij evenwel geslaagd voor kommies bij 's rijks directe belas tingen, zoodat hij uit de minder begeerde betrekking van schippersknecht ontslag kon vragen. Als zijn leven er nu maar niet korter door wordt, want volgens schipper Riet heuvel uit de Camera, wordt er niemand ouder dan schipperB en schoolmeesters. Hij heeft er zeker niet aan gedacht, dat nog voor zijn onderaardsche schietblaas- balg in werking gesteld was, er reeds een nieuw menschenras ontstaan zou zijn, waarvan de inviduen al evenmin sterfe lijk zijn als de sterren. Het eerste exemplaar van dit nieuwe menschenras is te zien in het Londen- sche Hippodróme. 't Is een mechanisch mensch een pop van metaal, die zich als een levend wezen beweegt en den naam Enigmarelle draagt. Gisteren verschenen de bestuurder van genoemde inrichting en een zijner onder geschikten voor den politierechter op een beschuldiging van ondanks nadrukkelijke waarschuwingen Enigmarelle buiten de muren van hetHippedróme en vervolgens aan 't wandelen gebracht, te hebben op de openbare straat, aldus een volksoploop veroorzakende die het verkeer belem merde. Het bleek, dat toen Enigmarelle op 3 Juli in de Shaftesbury-avenue begon te wandelen, er een 500 a 600 menschen te hoop waren geloopen, wier aantal bij het einde tot 6 700 wss aangegroeid, die de straten totaal versperden voor het verkeer. De beide beklaagden werden be boet met f24 en f 1,20 kosten; inderdaad eene goedkoope reclame voor de raadsel achtige verschijning. In een auto ging zij mee naar het politiehof, met een gezicht zegt een der avondbladen spottend waarop een „lijdelijk verzet" stond uit gedrukt. 't Is al even ongewoon als het huwe lijk dat dezer dagen plaats heeft gehad in de gevangenis van Fonbervault, bij Anges. Een, wegens talrijke oplichterijen ge vangen gezetten flesschen trekker, die zich prinB De "Vitanval noemt, trouwde er voor den gevangenis-directeur met de artiste Louise Guillermer, gewoonlijk genoemd LouiBe Faure. De „prins" droeg een schunnig zwart pak en een gedeukten hoogen zijden; de handboeien had hij, als niet tot de plechtigheid be- hoorend, in zijn cel mogen laten. De bruid was in een elegant kostuum ver- Bchenen. Na het huwelijk mochten de echtelieden elkaar kussen en een glas champagne drinken, waarna de „prins" weer naar zijn cel werd teruggebracht. 't Is wel een „durf" voor zijn meisje, maar wat doen vrouwen tegenwoordig al niet? Ze doen zelfs al aan politiek. Men leze slechts het volgend strooibiljet, in Roosendaal (N. Br.) volgens de N. R. Ct. verspreid: Burgers, Boeren en werklie! Kiest bij de a.s. herstemmingen voor den Gemeenteraad niemand dan: Jan v. dastel, omdat hij is: van den vasthou! schat rijk! krenterig! openhartig! liefdadig! oratorisch! de favorite van ieder. En dan Beiden zitten er gère in! En der vrouwen hebben 'tgère! P. v.Overveld, omdat hij is: goed bepraat! zeer begaafd! diepzinnig! wijsgeerig lieftallig! half om half! geen water en melk! 1). Deze candidaat is inelkverkooper. (Redactie N. JR. Ct.) Merkwaardige dingen Op honderdduizend gulden schat men de pijp, die de Sjah van Perzië rookt bij plechtige gelegenhedenze is geheel ingelegd met diamanten, robijneu, paar- len en smaragden. Een Engelschman, die wandelde van Derby naar Nottingham, een afstand van 6 uur, kreeg 't in zijn hoofd, ieder dien hij ontmoette, om een lucifer te vragen. Op die manier collecteerde hij 744 lu cifers. In Spanje kan men in de schouw burgen entrée-kaartjes koopen voor een enkelen acte. Op die manier doet men bijvoorbeeld vijf keer over een stuk van vijf bedrijven. Het is een practisch ding voor menschen, wien een heele voor stelling te lang duurt. Blijkens een rapport van den Engel- schen Board of Trade is de suiker in Nederland) 't duurst, in Denemarken 't goedkooost. De langste rechte lijn vind men op den Australischen spoorweg van Nyn- gan naar Bourke, In Nieuw Zuid-Wa], Daar loopen de rails over een volmaal vlak terrein, 126 Engelsche mijlen aci tereen in een wiskundig zuivere recht lijn zonder een enkele bocht. De leden van de vreemde nieu» secte, hebben bekend als de „Hol Rollers", die een kolonie Stichtten t Benton Harbour in Michigan (V.S.), zij bezig een tweede Ark te bouwen, du hun „profeet" Benjamin een nieuwt Zondvloed heeft voorspeld in 1916. 1 profeet beweert de reïncarnatie Noacli te zijn. Amerikaansche Parelen. Terwijl de echte parelen in de Om lieid tot de bijna niet te verkrijgen kos baarheden behoorden, kunnen ze tegei woordig bij de reusachtige productie t de daardoor zooveel lager geworde prijzen door de gebeele wereld op ve grooter schaal als sieraad worden gedr gen. Kon men de pareloesters vroeg, bijna alleen vinden in de zuidelijk zeeën, tegenwoordig vindt men ze oo in veel rivieren, en vooral in Ameiik treft men onder de rivier- of zoetwate parelen prachtige soorten aan, die qualiteit niet onderdoen voor de z« parels. Vooral de meren en rivieren vt Arkansas hebben een groote hocveelhei van de beste Amerikaansbhe parelt geleverd; uit de Black River en White River zijn schatten voor den d: gehaald; maar ook de Mississipi enkele kleinere rivieren van Teunesse leveren zoctwaterparcls. Terwijl in zee de pareloesters dot duikers verkregen worden, zamelt me ze hier in door visschen met klein vlakke booten. Een voor eenigen tijd te New-Yoi verkochte parel van 129 grains (ei grain is 52 milligram) uit Arkans werd met 10.000 dollars betaald, ma is daarna voor hooger prijs in Euro; verkocht, waar Parijs de grootste marl is voor Amerikaansche parels. De Londensche graafschapsi heeft besloten, in vijf groote keuke eten te laten bereiden voor schoolki kinderen, die dit in vijf scholen zulli nuttigen. Voor zoover mogelijk zal de kinderen voor elk maal geeisc worden anderhalf of twee stuivers, d men verwacht dat óf de ouders óf i liefdadigheidsvereenigingen hen zulk verstrekken. Zou voor alle kindere die in Londen voor schoolvoeding aanmerking komen, voedsel beschikba gesteld worden. Dan berekent men,d dit de stad op f 3,600,000 's jasrs i komen te staan. Vergadering ran Commissi rissen van De Eemlander Dot derdagavond 8 nur. H. M. de Koningin heeft op het v( zoek van de Amersf. Tramweg-Mij., t verlenging met tien jaren van den ti mijn waarop het geheele maatschappeli kapitaal dier vennootschap, volgens statuten, geplaatst moet zijn, gunstig 1 schikt. Volgens het besluit zal de laatste ni uit te geven serie, groot f 10.000, eer geplaatst behoeven te zijn Se tember 1915. K' li... J. C. Rolandus Hagedoorn, Snelpersdruk A. W. H. EYMANN, Amersfoort,

De Eemlander | 1905 | | pagina 2