C. H. de Jong, SCHOENEN NAAR MAAT. Ph. Smolders H. J. SCPT Instituut P. J. W. de Vaal, Ho: Visch] Appelmarkt 13, n h M. Politieke Hagepreek. grootste en oudst bekende SPIEGEL-, SCHILDERIJEN- e LIJSTENFABR1EK is alleen c «5Vü. Ufrechl Grootste inrichting voor het omlijsten van Platen. Foto's en Schilderstukken. Huis-, Rijtuig- en Decoratieschilder en Stoovestaat No. 5, en 12. T e 1 e p h o o n No. 2! - AMERSFOORT - Riprfin Limonades. Bronwateren ..TF 36. Utrechtsches Boek* Paulus Buys Langestraat 46s~/ Vraag p r ij st. Verpakking kosteloos. Bakkerstraat 11, UTRECHT. Zie Etalage. Deze naam Is gevestigd 186 KAMPSTRAAT 56. ;MS: '■4, •t Fransche, Am Duitsche CORSE Deze Corsetten zijn door geen ander fa Uwe aandacht „ANTI-CORSET vi Garen en li droil-nev? Hat depót van Stoomververij e VAN SPAENDONCK, Tilburg is alhi. Boorden, Manchetten, Overhemden, BI nur bezorgd, na 8 dagen terugbezorg! Vraagt: Scliwitzner's ZOET gereed. Dagelijks versch GEPELDE HAKIl'G. Lager en M. U. L. O. Voorbe van het Gymnasium. Schoolgeld voor j.; 4e, 5e en 6e leerjaar ÏOO gi Voortgezet onderwijs: Schoolgeld 125 Bisschopwijn per fl. 50 Cardinaalwijn 50 Meiwiju van vruchten 50 Kersenwijn 45 Frambozenwijn 45 "Witte bessenwijn 40 Zoete meiwijn 40 Roode bessenwijn 35 CHAMPAGNE van zuivi per flea. Telefoon 77. Arnhem Nijmegen 7.44 10.18 11.24 2.41 5.37 8.12 9.11 Aankom» Apeldoorn 7.54 9.29 9.57 12.12 2.22 5.59 7.04 8.51 10.15 L. Locaaltrein. S. Sneltrein. K. Stopt aan halte Kleine Koppel. Gehouden voor de verkiezing voor den Gemeente raad in district I op 19 Juli. Kamacho: Komt jongens trekt je mes, we zellender om plukken Don Quichot: Hak al de liberalen aan honderd dui zend stukken. Vrij naar P. LANGENDIJK. Heisa! Kiezers, stad- en lotgenooten, Luistert eens goed en zet je op d' achterste pooten, De tijden zijn vol ernst. Met schrik en beven Verbeidt beel de stad en al wat hierin mag leven Met uitzondering van planten en ander redeloos geslacht Jullie uitspraak van 19 Juli tegen een uur of acht! Is die in 't nadeel van de clericale combinatie, Dan zal men lezen in elke krant en illustratie: „Amersfoort is op de flesch ondergegaan in de baren „Niemand meer t'huis, behalve één roerdomp en twee ooievaren „Heel de burgerij heeft weer als in ouden tijd, „Zich op een houtvlot neergevleid „En zakt de Eem af; voor dat er hongersnood kwam, „Punt! Einde van het laatste Reutertelegram. Ik wil jullie, ter voorkoming van zoo'n débacle, eens zeggen, Hoe je het op 19 Juli hebt aan te leggen. Het is echter goed, dat eerst duidelijk wordt gemaakt Hoe Amersfoort zóó in de penarie oftewel piepzak is geraakt, En hoe onze stad, groot geworden door de clericale heerschappij Weer moest wegzinken in de Barbarysche woestenij. "Wat was het hier vroeger schoon leven in Amersfoort's dal Melk en honing, boter en kaas voor niemandal. Het volk was rijk en je had maar te kikken Of je kreeg de lekkerste peultjes te slikken. Je deed maar wat je verkoos, mits je tot de clericale familie behoorde En je aan andermans liberale verlaugens niet stoorde. Hoofdelijke omslag, vermogensbelasting was een onge kende zaak; Werken deed men niet, je leefde enkel voor vermaak. De heele boel was zoo geregeld en uitgedacht Door de Hcere ik bedoel Donner van de Lange gracht, Die de heele zaak altijd kon bedisselen en arrangeeren Zoodat de rest der burgerij nooit zou probeeren Om één hand uit te strekken naar, wat, Gewoonlijk genoemd wordt het bestuur van de stad. Dan helaas in het begin van de 20e eeuw. Weerklonk eensklaps een geweldige schreeuw. Een drom vrij masjons en ander liberaal gebroed, Volkomen eensgezind behalve in den vorm van hoed. Stormde eensklaps op het Raadhuis aan, En victorie kraaide de liberale haan. Zij namen de vesting in, wierpen de clericale bezetting er uit, Speelden den baas, en verdeelden den buit. Toen Amersfoort 's ochtends de hanen hoorde kraaien. Zei het al dadelijk: Ziezoo nu zijn we voor de haaien. En waarachtig het was zoo. In een paar jaar tijd, Hebben de liberalen het cr op aangeleid, Om de burgerij te sarren, te donderen en te knoeien, Steeds zaten ze op bepalingen en verordeningen te broeien, Waarbij het noodzakelijk spaak loopeii moet, Weshalve Amersfoort nu ligt onder 'n finaal bankroet. Reeds staat de landbouw stil, het stomme vee Sterft weg. Geen schip komt meer op de Eem. Fabrieken, restaurant's en alle herbergen. Maken zich gereed insgelijks uit te sterven. In de winkels en op de markt, is het akelig en duf. De Krantendie anders nogal eens lollig kunnen wezen Vooral de Eembode en de Stichtsche, je kunt ze niet meer lezen. Kortom het is beroerd. Maar ik heb vooral het land, Nu ik jullui dat zoo zeggen moet. Want, Als er geen krasse woorden galmen Ik weet het van meester Wijnia dan talmen, Jullui maar voort, en laten me voor den mal staan, Zonder dat er iets aan de verbetering van den toestand wordt gedaan. En nu doe ik een beroep op jullie benul en memorie, Ter reconstructie onzer vermaarde stadshistorie. Wij Amersfoorters, liggen als door de doode hand geraakt, En nu is het tijd, dat daaraan een einde wordt gemaakt. Ik beveel dus, als voorman van de christelijke kiezersbelt, Geen enkel kandidaat te stemmen, die het houdt, met Celosse of Van Esveld. Twee grijze paganisten Die, als jullie 't nog nog niet wisten, Elk jaar om staag De belastingcenten gaan verteren in den Haag. Ook niet op Tromp van Holst of Gerritsen en z'n kor nuiten, Die alle kerken en scholen met den bijbel willen sluiten. En die, om de burgerij nog meer vatbaar te maken voor ontkerstening. Onze goede stad bedorven hebben, door een vereeniging voor volkshuisvesting. Maar in 's hemels naam vooral niet, 't is op hun molen koorn Op dien dikken zwaren vent, Rolandus Ilagedoorn, Die o misschien hebt jullie den gruwel nog niet gehoord Door het „Groene Kruis" alle zieken heeft vermoord. Tegen dien aterling roep ik allen voor het front, Tot stut en steun van onzen Amersfoortschen grond, Berg op je rozenkrans gij jonge clcricalen, Hijsch op je zwarte vlag gij antiliberalen. Jorissen, Hamers en Kleber Gerardus, Komt eindigt alle twist met eenen broederkus. Ben jullui dan geen leden van dezelfde conservatieve ge meente, Hebt jullui niet hetzelfde merg in 't hol van je gebeente, Heb jullui niet alleen het recht om in den raad De lakens uit te deelen, om naar eigen lust en gril Je makkers postjes te verschaffen? Zie ik wil, Nu heel de stad verkeert in hevigon perikel Beslist niets anders hooren dan van het zuinigheidsartikel. Een schooner leuze is er i;ooit geweest, Zij is de dood van het liberale beest. Daarom gij kiezers laat ik jullie bezweren Om al do rampen die Amersfoort dreigen met beleid te keeren. Je kiest luk raak. Je kiest den lompsten weetniet Je vraagt niet wat hij wil, als hij maar zwart of geel ziet, Je stemt op Kleber, Hamers, 'tkan ons geen bliksem bommen, Op Jorissen, Van Kalken, op onzen vriend Van Ommen. Kan je Hagedoorn wippen, dan doe je 't ongezouten, Je gaat gerust je gang. Laat niemand zich verstouten, Om ergens roet te werpen in de pan. Alleen die „zuinig" schreeuwt, die is je man, Doen jullie wat ik zeg, dan beurt ons droevig facie Weer eens omhoog. Dan zie je met veel statie, Het roer van Amersfoort in beter handen overgaan, (K.) 10.00 (v. Nijkerk). 4.15L. 5.37 4.59 4.27 5.54 5.41 S. 5.37L. 6.33 6.08 5.46 7.06 7.10 S. 7.02L. 7.23 8.20 7.09 8.51 8.59 S. 7.24 9.32 9.15 S. 9.07L. 9.44 9.35 9.50 10.50 10.19 10.46L. 12.14 11.49L. 5.00 5.47L. 6.22S. 7.02L. 7.14S 8.15 8.55S. 9.23L. 9.52S 10.03 11.12L. 10.00 Snelpersdruk A. W. H. EYMANN, Amersfoort,

De Eemlander | 1905 | | pagina 6