No. 58. Zaterdag 22 Juli 1905. 2e Jaargang Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Kookschool Daar is een luchtje aan. Waarde kiezers van Amersfoort. Verschijnt Wienidwtt en Zaterdags. DE EEMLANDER. Bnrean Hendrik van Viandenstraat 28 Dan jagen we onvervaard alle liberalen naar de maan, Dan brengen we nieuw bloed, frisch leven in de brouwerij Tot stichting en plezier der Roomache clerezij. Oosterveen van de Langestraat, handelaar in rozijnen en krenten, Belasten we met den handel en het toezicht op de centen, Onderwijs en de heele opleiding van ons jonge geslacht, "Worden in de Room6che armenschool ondergebracht, Daardoor kunnen meteen alle openbare onderwijzers en schooljuffrouwen Tewerk worden gesteld om de liberale afbraak weg te sjouwen, Koning de eeuwige kandidaat zullen we nemen voor Eere- dienst-zaken, Opdat hij van Amersfoort één Zondagschool kan maken, De reiniging van de straten, annex van het vee Zal worden gedaan door het christelijk verkiezingscomité. Openbare aanbesteding en publieke werken geven we met uw welzijn Aan onzen lieven vriend den grutter Yels-Heyn. Schoone kunsten zullen van zelf wel bloeien, Maar voorzoover noodig kan Plomp er zich mee bemoeien, Die heeft tusschen 19011905 zoo'n beginselkunst uitgehaald, Dat hij wel met een eerebaautje mag worden betaald. Als hygieen8che maatregel en tot on6 aller profijt Promoveeren we Jorissen tot wethouder van openbare gezondheid. Onze burgervader is een heer, Niet zuiver in de leer, Hierbij staan we voor de keus Tusschen Hamers en een Geus. Voor dat baantje moet iemand zijn bizonder uitgeslapen Daar is Donner als 't ware voor geschapen. En opdat ons later geen ondankbaarheid zal worden verweten, Zullen we de Ganzen, de Putters en andere mindere goden niet vergeten. "Wat wc met dat stelletje moeten beginnen Daarover zullen we ons een paar dagen moeten bezinnen. Zie zoo nu weet jullie kiezers van allerlei slag, Waarom het gaat op den 19 Juli-dag Hoera, Hoera, zingt nu allen met ons mee Straks drinken wc een taaie „le sjoer de klare is arrivé" En als jullie niet zorgt dat de clericalc candidaat een duizend stemmen voor is. Dan ben jullie geen goede leerlingen van Hi. K. K. DORIS. Vrij bewerkt uit het Dompertje. der advertentlën ;els0.40 gel meer0.03 2e kiezer. Ie kiezer. Wie ga jij stemmen 2e kiezer. Wel Kleber natuu-lijk! Ie kiezer. Kleber! Je behoort toch niet tot de antirev. of de kath. partij 2e kiezer. Neen hoor! maar ik beu lip-lap-liberaal. Ie kiezer. Nooit van gehoord! Wat willen die lip-lap-liberalen? Ons program bevat o.a, Beperking van de vrijheid van den ambtenaar, af schaffing van openbare aanbesteding. Geen steun van over heidswege voor vakon derwijs enz. Ah zoo. Dat noemen ze bij onsreactie. Ie kiezer. Telkens hoort men minachtend door onze tegenstanders gewagen van de kookschool. Deze benaming wordt expres gebruikt om een verkeerde voorstelling te geven. Laat u door deze benaming niet mis leiden. Wat toch is 't gevalDe gemeente gaf al kookonderwijs en was daartoe verplicht volgen6 de onderwijswet. Dii onderwijs heeft de huishoud- en indus trieschool nu overgenomen. Daarvan is de gemeente dus vrij. Maar dit is volstrekt niet het eenige onderwijs wat daar gegeven wordt. Het onderwijs omvat ook nuttige en fraaie handwerken, naaien, verstellen, strijken, behandelen der wasch, voort gezet lager en bewaarschoolonderwijs. Wat dunkt u zou de naam kook school wel een goede voorstelling van de zaak geven? De zich noemende christelijke partij en, beter gezegd de kerkelijken hebben jaren lang niet anders gedaan dan den volke verkondigd, dat het liberale be ginsel uit den booze is. Waar dus, zooals hier gebeurt, de anti-revolutionaire zoowel als de katho lieke partij den liberaal Kleber steunen mag men gerust zeggen daar is een luchtje aan. Laat ik me even aan jullie voorstellen. Je moet dan weten, ik ben een karne melk liberaal van den echten stempel. 't Gaat mij in den tegenwoordigen tijd in ons land, eigenlijk gezeid, heele- maal niet naar mijn zin; maar in Amers foort zie je dat is nou eigenlijk de eenige plaats in ons dierbare vaderland, waar ik mij nog thuis voel. En waar zit 'm dat in zult ge zeggen, doodenvoudig in de vooruitgang. Alles moet tegenwoordig verbeterd worden, net alsof 't in den ouden tijd niet goed was. Verbeteringen van onder wijs, verbetering van woningtoestanden, verbetering van loonen, verbetering yan gemeentebedrijven en weet ik het wat al meer. Maar ik zeg, 't is allemaal larie. Er hoeft eigenlijk niets verbeterd te worden. De oude tijd was veel beter. Toen waren de werklui tevreden met een weekloon van 15 a f 6 en dan kwamen ze er knap van hoor! Ze leden 's winters wel eens gebrek, maar dat was hun eigen schuld. In mijn jongen tijd, toen de dominé's nog de goede gewoonte hadden om ge regeld huisbezoek te doen, heb ik er eens een hooien zeggen: dat er geen armoede zou zijn, als de menschen 's zomers maar voor den winter opspaar den. Ed wat durfde de huisvrouw, die niet op haar mondje gevallen was, zeggen: Nou dominé, zei ze, zou u van een weekloontje van f 5 of f 6 kunnen leven en dan nog overhouden ook. Hoe kon 't mcnsch zoo brutaal wezen. Jelui be grijpt, dat dominé daar zijn laatste huisbezoek gebracht had. Zie je, het getal liberalen, die er zoo over denken als die dominé en ik, wordt in ons lieve vaderland hoe langer hoe minder Maar in ons goede Amersfoort kun je ze gelukkig nog vinden. Kijk, 'k ben een groot tegenstander van de kerkelijke partijen, omdat die zich het monopolie van christelijkheid toeëigenen. Ik ben net zoo goed chris telijk, als zij durven denken. Maar zij gebruiken den godsdienst als wapen in de politiek. Anders zijn die kerkelijken nog zoo kwaad niet. Ze kunnen wel eens echt vooruitstreverig uit den hoek komen, nou niet zoo zuinig hoor. Daar heb je dien anti-revolutionairen dominé Talma, die moet eens gezegd hebeen: het ment aanmerkelijke korting id, H, k? de i'n ir :'S ië, Is- d. ar in, e- ■at e t ar iw 'a- en en ge en rs d, Sla r, he rk en ird su- Ög 10- jn! >g" de was er doodgegaan van verveling en toch blijven leven, wat volgens sommigen juist het ergste is. Een jaar of wat geleden had men gepoogd een rede rijkerskamer op te richten, door den onderwijzer, naar 't klassieke voorbeeld, nog wel „in liefde bloeiende" gedoopt. Helaas, zoo menig veelbelovende knop Maar met al die uitweidingen komen wij niet verder en kortheidshalve zij vermeld, dat, na de eerste voorstelling, de dominé zich tegen het tooneel ver klaarde en de bakker er eigenlijk ook niet veel „aardigheid" in had, daar men geweest, aan wien hij een goeden klant had, hij zou zich nog op 't laatste oogen- blik aan 't zaakje hebben onttrokken. Zoo bleef een tooneelvereeniging te "Wellendara dus tot de pia vota be- hooren en het winteravond-leven dook weer weg in een nacht van verveling, waaruit enkelen het hadden pogen op te heffen. En de winter duurde dat jaar zoo lang! Dat dominé berouw had van het doodvonnis, dat hij over „in liefde bloeiende" geveld had, is niet aan te nemen, maar medelijden met zijn dorpsgenooten, die dreigden onder en aankondigde, dat luj het hebben zou over: „De mogelijkheid en gevolgen van een botsing der aarde met een komeet." Hij nam een slokje water en begon te lezen. Tien minuten later sloop de bakker de deur uit en zocht de gelag kamer op, de stalhouder en nog wat anderen volgden voor en na, terwijl de dokter, de meester en allen, die fatsoens halve moesten blijven, elke vijf minuten op hun horloge keken, in stilte biddende om de komeet, die aan hun lijden ten minste een eind zou maken. De Wellendammers waren niet voor ïn- ih- Jle je- de in ten sn. let tie. of iet ird life te ho •ps tor en °S ai nooge contnoutie en de zuimgneid van den penningmeester, er een batig saldo was, dat illusies opwekte, dan ben ik reeds half waar ik wezen wilde. De andere factor, die meewerkte om Wel- lendam's Boa Constrictor het leven te schenken, verscheen op dat financieel gunstig oogenblik in de gedaante van een feilen brand in de naburige Wezel- stein, welke vier boerderijen in de asch legde. Was het wonder dat, als een feniks uit de asch der verbrande hoeven, zich in de harten der Wellendam mers de begeerte verhief naar een goed wetten voorschreef en belette, dat eenig anti-revolutionair beginsel in toepassing kwam, deerde hun niet... zij leefden slechts bij het oogenblik. Yoor het oogenblik waren zij de machtigen en dat was hun voldoende. Ziet daar het beginsel der coalitie. Maar een beginsel, dat heel leuk achtei- allerlei godsdienstige uitingen werd verborgen gehouden. En nu de kracht van dat verbond ge broken is, nu de macht aan hun handen ontglipt is, nu houden zij zich groot. De druiven zijn zuur. De Standaard wil geen fusie of de vrijzinnigen moeten hun beginselen verloochenen. De Nederlander, erkennende, dat er een tijd kan komen een aardig achterdeurtje „waarin mannen, die op godsdienstig gebied verre van elkan der, ja, tegenover elkander staan, toch gemeenschappelijk het bestuur des lands zouden kunnen voeren, daar dit afhangt van de werkzaamheden, waartoe zij op een gegeven oogenblik zullen geroepen zijn, want ook een christelijke partij moet weten te vergeten en te vergeven soms geduldig de slagen verduren haar door haar tegenstanders toegebracht", wil op het oogenblik evenmin eenige samenwerking. „Het vrije volk" zoo leest men in het blad van den heer De Savor- nin Lohmun, „heeft zich nieuwe leidslieden gekozen; het zal nu moeten ervaren, of de invoering van sociale verbeteringen al dan niet zal zijn be spoedigd; of de hervormde kerk er beter bij varen zal dan tot dusver; of de macht der r.-k. kerk krachtiger zal wor den bedwongen, (2) of bij de benoe mingen meer dan nu met alle kringen des volks rekening zal worden gehou den; of, bij oudermijniug van het gezag, moediger dan door het huidig kabinet, gewelddadige tegenstand tegengegaan en tevens aan rechtmatige grieven tegemoet gekomen zal worden. Zij die meenden, dat het „christelijk kabinet" niet anti revolutionair was, zullen nu kunnen ervaren, of dan dat kabinet met het toekomende op één lijn zal belmoren te worden gesteld, en zij zullen er over 12) Een opmerkelijk woord van iemand, die vroeger zoo ten strijde trok tegen de roomsch-katholieke geestelijkheid. georganiseerde brandweer met een echte spuit? Natuurlijk was er geen geld genoeg om dien wensch in daad oin te zetten, doch het voorstel bij de leden van „Harmonie" aangenomen zijnde kwam aan vrijwillige bijdra gen heel wat in en was bovendien een rentelooze leening spoedig volteekeud. Het belangrijkste kwam echter pas aan de orde, n.l. het aanschaffen van een spuit en het „voor elkaar zetten van 't zaakje," zooals de stalhouder het noemde. Een algemeeue vergadering werd uitgeschreven en bepaald dat drie der intelligenstten uit haar midden en die tevens den vereischten vrijen tijd hadden of konden maken, naar Amster dam zouden gaan, om daar de noodige keunis en ervaring op te doen. De onderwij zer, destalhouder endegemeente-secreta- ris waren de drie gelukkigen en kweten zich, dit moet gezegd, naar belmoren van hun taak. Ze hadden in Amsterdam veel gezien en veel ondervonden, zelfs op orandweergebied; de Wellendammers laafden zich aan de bron hunner kennis en de daarvoor speciaal benoemde com missie ging enkele dageu later tot de bestelling der spuit over. (Slot volgt).

De Eemlander | 1905 | | pagina 7