Stadsnieuws. er ook de schrik ingekomen. Een plat getrapte groententuiu en geplunderde vruchtboomen is nu juist geen heerlijk vooruitzicht voor tuinders, die van zons opgang tot zonsondergang moeten ploe teren om den boel in orde en den schoorsteen rookende te houden. Zelfs de bakker9 zijn wel wat bevreesd ge worden voor de „vrijigheid" van de „vrijen". En helaas! het ideale mooi van een broederfeest wordt verduisterd door berekeningen, of het voordeel van den verkoop van vruchten en beschuit opweegt tegen de schade. 's Morgens om vier uur kwam reeds een luidruchtig troepje kabaal makende tusscken de woningen. De heide er naast was ruim genoeg. Maar men moest de bewoners storen. Toen werd de frambozentuin bezocht. „Wij zijn voorstanders van het noem en eetrecht", werd aan een dezer toe gevoegd, die aanmerking maakte over deze opvatting van het begrip „vrijheid". Is het onzen medewerker kwalijk te nemen, dat hij antwoordde zelf voor stander te zijn van het „vuistrecht", en als zij hun recht wilden handhaven, hij het ook zou doen? Het mooiste antwoord werd door een „vrije" gegeven, op een schamperen toon van verwijt: „Wat doen jelui ons ook hierheen te halen?" Dat was prachtig. Laten we den goeden niet te na spreken. De goeden moeten nu eenmaal met de slechten lijden. Maar men zou zeggen, dat er nog heel wat opvoeding ('opvoeding tucht discipline) noodig is, eer ons volk aan de vrijheid toe zal komen. Ja, het moet voor Frederik van Eeden niet aangenaam zijn, dergelijke ervaringen van zijn vrienden op te doen. Gelukkig, dat hij in zijn kolonie nog geen velden heeft met de nieuwe groente, daar anders die waarschijnlijk ook leeg geplunderd zouden zijn. Die nieuwe groente is ontdekt door een Engclsch tuinman. Hij heeft er den naam „Pomate" aan gegeven, omdat het eenigszins een overgangsvorm tus- scheu den aardappel (potatoe) en den tomaat vormt. De nieuwe groente is kleiner dan de tomaat, en haar vleesch is wil. Op de tafels der Engelsche aristocratie prijkt ze reeds; ze is daar de groente der toe komst. Ook op de markt zal ze spoedig te vinden zijn. Nu wc zoo in eens op het gebied der ontdekkingen zijn gekomen, moet ik u nog even vertellen van een nieuw ge neesmiddel tegen de hooikoorts. In de Berliner Klinische Wochen- schrift n.l. heeft prof Dunbar, directenr van het hygiënisch instituut te Hamburg, een voordracht doen opnemen, welke hij een maand geleden over hooikoorts ge houden heeft. Hij komt daarin tot de slotsom, dat deze lastige kwaal inder daad aan het stuifmeel van grasachtige planten is te wijten. Vau meer beteekenis nog is, dat het hem naar hij be toogde gelukt i6 een krachtig wer kend middel tegen de kwaal te hebben gevonden. Het heet „pollantin", en van 500 patiënten zouden 300 het reeds met afdoend gevolg hebben gebruikt, terwijl nog 143 er veel baat bij bevon den hebben. De geneeskundigen zullen hebben te beoordeele», of hier inderdaad een lang gezocht middel is gevonden en of het bij hun patiënten kau worden toe gepast. 't Is te hopen, dat dit onderzoek spoedig met gunstig gevolg zal zijn afgeloopen, want koorts in al niet erg aangenaam en hooikoorts schijnt dit al in -t geheel niette zijn, zoodat de lijders er aan zeker met smachtend verlangen naar het universeele geneesmiddel zul len uitzien. Dat ziek zijn ook wel eens aanleiding kan geven tot belangrijke ontdekkingen leert ons het volgende verhaal, dat we in de TwentscheZ o ndag sbo d e lezen. „In het Oosten van Thibet groeit een boom, die eenig in zijn soort, op ieder zijner bladeren een Thibetaansch letter- teeken te zien geeft; naar der inboor lingen zeggen komt op deze manier, al naarmate het gebladerte zich ontwikkelt, het gansche Thibetaansche alphabet voor den dag, terwijl in voorspoedige jaren de letters vervangen worden dooi- af beeldingen van Goden, en wat dies meer zij. Naar de Parville meent, werd deze boom het eerst vermeld door den bekenden reiziger pater Hure: in zijn boek „Souvenir de voyage au Thibet". Hij noemtc hem „de boom met 1000 afbeeldingen1', en zegt, dat deze niet alleen op de bladeren voorkomen maar ook op den stam en de takken. Lief hebbers van iets niet alledaagsch kunnen deze vinden bij den tempel van Boedha in het dorp Livesar. Willen Bockhill ging op zijn terug reis van China dien wonderboom zien en begaf zich daartoe naar Livesar, een dorpje met niet meer dan 800 inwoners, maar waar een klooster is gevestigd, dat niet minder dan 300 Boedhapriesters herbergt. Op tien meter afstand vanéén hunner tempels vond hij een boom; maar helaas hij kwam in Februari, ter wijl die nog bladerloos was. Hij kon niet anders constateeren, dan dat hij den wonderboom gezien had. Van let ters of teekens op den stam meldt hij niets. Nu is het raadsel opgeloHt door mgr. Bleuapo8tolisch-vicaris van Thibet, wien een lamapriester, die op een pelgrims tocht ziek geworden en dank zij de ver zorging van monseigneur hersteld was, den sleutel daartoe in handen gaf. Wai is het geval? De lama's van Livesar moeten leven en daarvoor hebben zij held noodig; om zich dat te verschaffen, hebben zij dien wonderboom uitgedacht. In de lente en in den zomer klimt des nachts bij donkere maan een priester, gewapend met een handpersje, in den boom en drukt op ieder blad de letters van de spreuk. „Om mane padone on", wat wil zeggen: „Eere zij Boedha in den lotus". Op die wijze bedrukt men ook den stam en de aldus bedrukte bladeren en stukken schors worden den toeristen voor veel geld verkocht". Voor bezitters van een dergelijk „Souvernir de voyage au Thibet" moet het bovenstaande verhaal nu juist niet erg aangenaam zijn. Kaadsvcrilag. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag den 1 Augustus 1905, des nam. l'/'j uur. De Voorzitter Jhr. J. W. A. Barch- man Wuijticrs opent de vergadering ten kwart voor twee. Aanwezig waren 14 leden. Afwezig met kennisgeving de heer Tromp van Holst en verder de heeren Oosterveen en Kleber. De Voorzitter verzoekt den Secretaris Mr. Dr. J. G. Stenfert Kroese, de notulen te lezen van de vergadering van 4 Juli '05, die werden gearresteerd, zooal6 zij waren ontworpen, Ingekomen zijn: lo. Van Ged. Staten eene mededeeling van het Kon. besl. van '23 Juni '05, waarbij onze gemeente tot 1 Mei '09 ontheven is van de verplichting tot het geven van herhalingsonderwijs buiten de avonduren aan meisjes. 2o. Van Ged. Staten de goedkeuring op het raadsbesluit tot ruiling van 2 stukjes grond met het college van Kerk voogden der Ned. Herv. gemeente. 3o. Van Ged. Staten de machtiging tot betaling van posten uit onvoorziene uitgaven. 4o. Van Ged. Staten de goedkeuring op het raadsbesluit tot overname van grond met „Eigen Haard". 5o. Van B. en W. het proces-verbaal van opname van boeken en kas bij den Gem.-ontvanger. Ter Secretarie ter inzage van de leden. 6o. De begrooting der d.d. Schutterij voor '06. Te behandelen bij de Gem.-begrooting voor '06. 7o. Een adres van ouders en voogden van leerlingen der meisjesschool tot het ontvangen van gymnastiek onderwijs. Naar B. en W. om prae-advies. 8o. Mededeeling van den heer E. J. Beumer, dat hij zijne benoeming tot tijdelijk leeraar, in de staatswetenschap aan de H. B. S. aanneemt. 9o. Mededeeling van den heer J. J. Ver meulen, dat hij zijne benoeming tot buitengewoon tijdelijk leeraar in de ge schiedenis aan het gymnasium onder dankbetuiging aanneemt. lOo. Dankbetuiging van den onder wijzer L. A. Slot, voor de verlenging van zijn verlof. llo. Mededeeling van Mevr. Reyn- dersCalkoen, dat zij hare benoeming tot regentes van het Burgerweeshuis aanneemt. 12o. Adres van de onderwijzeres J. M. de Bruyn om gedurende een jaar te worden ontheven van de lessen in handwerken. Naar B. en W. om prae-advies. 13o. Adres van den heer J. C. Snouck, om hem het gymnastieklokaal der II. B. S. in gebruik te geven. De Voorzitter stelt voor om ad vies naar B. en W. te zenden. De heer Gerritsen wenscht het request te behandelen gelijk met dat van mej. Van der Schroeff. De Voorzitter heeft geen bezwaar tegen gelijke behandeling. De heer Plomp wenscht het ver zoek van Mej. v. d. Schroeff ook aan te houden. De Voorzitter merkt op, dat de ouders er prijs op stellen, dat Mej. v. d. Schroeff gelegenheid heeft om dat onderwijs te kunnen geven. De Hoer Van Eek meent, dat nu de vacantie is ingetreden, deze zaak niet zoo dringend is. De Voorzitter heeft geen be zwaar beide voorstellen te gelijk te be handelen bij punt 7 der agenda. Weth. Celosse acht het beter beide zaken afgescheiden te behandelen. Het verzoek van Mej. v. d. Schroeff is overwogen en voor behandeling rijp. De heer Rauli heeft ook beschikking over het gymnastieklokaal, het kan dus moeilijk aan Mej. v. d. Schroef ge weigerd worden. Het verzoek van den heer Snouck kan gevoeglijk op een volgende ver gadering behandeld worden en heeft waarschijnlijk kans op een gunstiger beschikking dan eenigen tijd geleden, toen het in een onvoltallige vergadering behandeld werd. De Heer Gerritsen wenscht de een niet boven den ander te bevoor rechten en is daarom voor gelijke be handeling. De Heer Jorissen gaat mede met den Heer Gerritsen. Men moet den een niet geven, wat meu den ander weigert. De Heer van Esveld beweert, dat wanneer hSt adres van Mej. van der Schroeft nu behandeld zou worden, het afgewezen zou worden. Of het indertijd aan den Heer Rauh werd vergund, doet niets ter zake. Adressante woont hier niet, wat met den heer Snouck wel het geval is. Zijns inziens pleit dus meer voor het verzoek van den heer Snouck, dan voor dat van Mej. v. d. Schroeff. Spr. wenscht beide zaken uit te stellen en gelijktijdig te behandelen. De Heer Van Kalken wenscht mede uitstel en gelijktijdige behandeling op een volgende vergadering. B. en W. kunnen dan over beide verzoeken hun prae-advies geven. De Heer Hamers is het volkomen eens met den Heer Van Esveld. Mej v. d. Schroeff woont buiten de stad en verkeert in minder gunstige conditie dan de heer Snouck. Spreker vindt uitstel tot eene volgende vergadering wel noodig. De Voorz. stelt voor hierover bij 't desbetreffende punt der agenda te beslissen. 14. Verzoek van den Heer J. W. Jorissen om vrijstelling van de koste- looze vaccinatie en de doodschouw, waartoe hij als gem.-geneesheer ver plicht is. Naar B. en W. om prae-advies. Waarna de agenda aan de beurt van behandeling komt. Punt 1. Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemde raadsleden. De Voorzitter wijst als commissie aan tot het nazien der geloofsbrieven de Heeren Mr. van Voorst Vader, Van Beek en Van Kalken. Tijdens dat onderzoek wordt de ver gadering geschorst. Mr. van Voorst Vader brengt namens de commissie verslag uit en deelt mede, dat zij de verschillende stukken heeft onderzocht en in orde bevonden, weshalve de commissie ad viseert tot toelating van de Heeren Rolandus Hagedoorn, Tromp van Holst, Hamers, Jorissen, Plomp, Van Esveld en Veis Heijn, waartoe de Raad zonder h. st. besloot. Tijdens het onderzoek hunner geloofs brieven, waren de desbetreffende leden niet tegenwoordig. Punt 2. Benoeming lid der com missie tot wering van schoolverzuim. Voorgedragen worden: no. 1. D. C. Schuur, no. '2. T. Watervis. De Voorzitter wijst als stembu reau aan de heeren Weth. Celosse en van Beek. 13 stemmen vereenigden zich op den hoer Schuur, die derhalve is benoemd tegen 1 op den heer Water- vis. Punt 3. Benoeming tijdelijk buiten gewoon leeraar in het Engclsch aan de H. B. S. De heerGcrrit8en stelt voor eene geheime zitting te houden. De Voorzitter doet de deuren 6luiten ten 2'/a uur. Na heropening der vergadering om kwart voor 4 komt punt 3 aan de orde. 14 stemmen vereenigden zich op den heer J. A. Bruins, die derhalve is be noemd. De Voorzitter deelt mede, dat dr. W. van Schothorst gedurende den cursus '05'06 4 uren per week met het onderwijs in de Ned. taal zal belast worden, ter verlichting van Dr. Bruins. Punt 4. Benoeming tijdelijk leeraar in Natuurkunde aan het gymnasium en de H. B. S. 12 stemmen vereenigden zich op den heer C. D. C'. Apeldoorn, die derhalve benoemd is, tegen 1 op den heer Win ter en 1 in blanco. Punt 5. Benoeming onderwijzer bij het Lager Onderwijs. 11 stemmen vereenigden zich op den heer G A. van Mechelen die derhalve benoemd is, tegen 2 op den heer C. Apeldoorn en 1 op den heer J. H. H. Daamen. De Voorzitter bedankt het stem bureau voor zijn bemoeiingen. Punt 6. Verzoek van mej. R. C. van Eybergen, om eervol ontslag als onderwijzeres, bij het Lager Onderwijs, met adviezen. Wordt z. h. st. verleend. Punt 7. Verzoek van mej. J. C. v/der Schroeff, om privaatlessen te mogen geven iu het gymnastiek-lokaal der H. B. S. met adviezen. De heer Gerritsen steltvoor behandeling in eene volgende vergade ring met het oog op het verzoek van den heer Snouck. De Voorzitter deelt mede datB. en W. dit voorstel overnemen zoodat het geen punt van beraadslaging meer uitmaakt. Punt 8. Voorstel van B. en W tot uitbetaling van vacaturegelden bij de politie. Z. d. en z. h. st. werd dit voorstel aangenomen, zoodat de inspecteur Post- huma, uit die gelden f 35, en de hoofdagent do Jager f 19.75 zal ont vangen. Punt 9. Voorstel van B. en W. tot aanvaarding van eene aan de gemeente gedane schenking. De Voorzitter deelt mede, dat dit voorstel wordt ingetrokken en verzoekt den secretaris een nieuw voor stel vooi te lezen. B. en W. stellen daarin voor goed- keuri ig van het verbreken van het con tract met den eigenaar van het Alde- gondegasthuis Mr. H. J. H. Baron van Boetzelaer onder voorwaarde dat deze als schadeloosstelling aan de gemeente zal afstaan de barak voor besmettelijke ziekten met bijbehoorend lijkenhuisje benevens een uitweg op den Arnhem- schen weg. Dit wordt z. d. en z. h. st. aange nomen. Punt 10. Wijziging jaarwedden onder wijzend personeel bij het Lager onder wijs. De Raad besloot Z. d. en z. h. st aan de onderwijzers S. P. Slagter en N. M. Heiligers, wegens het behalen der hoofdactc eene jaarwedde van f 725. toe te kennen en Mej. A. C. H. v. der Nagel eene van f 850. Punt 11. Indiening gemeente reke ning over 1904. De ontvangsten hebben bedragen f 592901.52 de uitgaven 534050.68 l/a Batig saldo 58850,83*/a De Voorzitter wijst als commissie van onderzoek aan de Heeren Tromp van Holst, Mr. van Voorst Vader en van Kalken. Als spocdeischend brengt de Voor zitter aan de orde een verzoek van een houder van een paardenspel om van 510 Aug. c.k. voorstellingen te mogen geven op den Hof. Het staangeld be draagt f 750. Z. d. en z. h. st. vereenigde de Raad zich hiermede. Na afloop der agenda vraagt en be komt de Heer Gerritsen verlof tot het doen van 2 vragen. Spreker verzoekt aan B. en W. om de Kom der Gemeente aan den kant van den Berg uit te breiden. Mest- hoopen en beerputten verontreinigen daar in de nabijheid der villa's de atraosp- heer, wel is daarover bij den Commis saris van politie geklaagd, maar daar het geschiedt buiten de kom der ge meeute is de politie machteloos. Spreker vraagt aan B. en W. spoedig te komen met een voorstel tot uitbreiding der kom van de gemeente. De Voorzitter meent dat de Berg binnen de kom is opgenomen. Spreker zal het nazien en in de eerstvolgende vergadering mcdedeelen. Vervolgens wenscht de Heer Gerritsen te spreken over do oproeping van een Controleur der gein. belasting. Spreker meenl, dat voor een salaris van f 800 men niet zal verkrijgen een ambtenaar van die kunde en bekwaam heid die z. i. op belasting gebied noodig is. Spreker zou gaarne willen weten welke werkkring aan dien Ambtenaar zal worden opgedragen. De Voorzitter zegt, dat de jaar wedde niet te gering blijkt te zijn, daar er zich 43 sollicitanten hebben aangemeld, waaronder zeer geschikte ambtenaren van elders. Omtrent den werkkring kau spreker gecue in lichtingen verstrekken, daar de bedoelde Ambtenaar die zelf moet scheppen. De Heer Gerritsen dankt voor de verkregen inlichtingen, acht het argument betreffende het groot aantal sollicitanten niet afdoend, daar het hiervoornameiijk op de qualiteit van den ambtenaar aan komt, en merkt nog op, dat er tusschen de Bedrijfs-belasting en gem. belasting een groot verschil bestaat. De Heer van Duinen verzoekt B. en W. bij het opmaken der gem. begrooting te denken om een post voor eene inrichting tot gratis baden waar door geen last wordt veroorzaakt aan landerijen van anderen. Naar spreker voorkomt is iu de beek nabij de voor malige gasfabriek eene goede gelegen heid te maken voor weinig kosten en wordt aan veler vraag dan voldaan. j 1 De Voorzitter. Bij de op. oi making der begrooting zal uw denk- H beeld in overweging worden genomen, jr De Heer van Duinen. Dank ij et zeer. - Waarop de Voorzitter om kwan Idri over 4 de vergadering sluit. Yai Vm Bij de Godsdienstoefening voor de int doopsgezinde kring in de Luthersche Hel kerk hoopt Zondag 6 Aug. 1905, te krij' half elf v. m. voor te gaan Ds. E. If. g Ten Cate van Apeldoorn. eke De vereeniging Handel en Nijverheid Prt vergadert Vrijdagavond in |De Zwaan. A Er zal o.m. aan de orde komen de nee vervroegde winkelsluiting. Het plan bestaat om, zoo spoedig jj» mogelijk na deze vergadering, een voor Fet ieder toegankelijke vergadering, te hou- Me den, waarin genoemd onderwerp in bc- Gr handeling zal komen. Aan den heer Boswinkel, klerk der post, en tel., is met ingang van heden de titel toegekend van Commies titulair. r.c Fa De off. van gez. Ie kl. A. P. G. F, Giese is gedetacheerd bij de artillerie- il: inrichtingen aan do Hembrug en belast met den geneeskundigen dienst ten behoeve van het personeel aldaar. 0!'' mij De kapitein G. Snellen, van tie Ca- dettenschool te Alkmaar wordt, naar et men ons mededeelt, gedetacheerd bij :r8' het 5" regiment infanterie tot het bij- 1 wonen van practische oefeningen. w aal Zaterdag slaagde te 's Gravenhage voor het examen Engelsche taal de heer M A. Eijkelboom, alhier. P-s Te Groningen iB Zaterdag geslaagd - voor het examen Apothekersbediende 'a' de heer W. van den Broek, geboren te Amersfoort. eu' an Zondag 30 Juli werd te Meppel een ver- gadering van afgevaardigden uit Meppel en Amersfoort gehouden, ter benoeming "e' van een opperrabijn in het ressort van 'aa genoemde plaatsen. Hiertoe werd be- noernd de heer M. Monasch, conrector aan het Ned. Israëlitisch Seminarium te Amsterdam. 11 LUI Het paardenspel van Wilke koml tri hier van 5 tot 10 Aug. De standplaat; zal zijn op Den Hof. 1CJ Zondagavond had in ,de Haag" een in vechtpartij plaats tusschen ecnige bur- gers en militairen, waarbij een, der eersten nog al toegetakeld werd. De gewonde werd door de politie, die de J™ vechtenden uiteen gedreven had, naar het bureau gebracht, waar hij door Dr. 'f Schreuder werd verbonden. Er wordt een onderzoek naar den te dader ingesteld. 8e ra Door de recherche is de hand gelegd op drie jongens van omstreeks 18 jari- gen leeftijd, die een kleine rooverbende 3 schijnen gevormd te hebben. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben zij, in den tuin van het Aide- j3 gonde-ga6thuis, een straalpijp met toe- f behooren ontvreemd, welke voorwerpen thans bij een opkooper in beslag zijn CI genomen. De jeugdige dieven zijn in verzekerde bewaring gebracht. Bij het concours hippique te Nijmc- 0( gen, georganiseerd door de Nijmeegsche !n Sportvereeniging, verwierf luit. D. J, Couvée met Darling een bestuursprijs, in het nummer „concours voor spring paarden". Naar wij uit goede bron vernemen is het hotel „De Berg" in ha.iden over gegaan van een Amsterdamsche maat schappij, die voor den winter met den bouw van een nieuw hotel zal aanvangen. Het tegenwoordige gebouw zal worden afgebroken, terwijl het geheele terrein in een boomrijk park zal veranderd worden, waarvan de aanleg reeds is op gedragen aan de firma Smits en Schultz, tuinarchitecten te Naaiden. Heden avond 10 uur ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder vuurwerk te Soestdijk. De Koninklijke Familie zal dit bij wonen. Uitslag aanbesteding verbouwing „Valkje": Koenen en Hemels f 14.S70; H.Noor- man (15.166; Iloogevest 114.529; E. van Keulen f 15.200; Eijbergen f14.459; Wolfswinkel 114.028; G. Prins Zoon 14.439; W. v. Genderen f13.400; Keizer en Wildeman f 12.260. Aan de laagste inschrijvers gegund. Dr. K. W. van Gorkom. Op 22 Aug. a.s. zal dr. K. W. van Gorkom te Baarn zijn 70en verjaardag vieren. Gelijk bekend is, werd onder

De Eemlander | 1905 | | pagina 2