STo. 67. Woensdag 23 Augustus 1905. 2e Jaargang Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Wees U r Slappe Tijden. Vervroegde - - - - - Winkelsluiting. FEUILLETON. DE FATALIST. Allerlei, Verschijnt s ffientdagt en Zaterdags. DE EEMLANDER. Bnrcan Heudrik van Viandenstraat 28 Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertentie» Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 {Bij abonnement aanmerkelijke korting.) Zooak onzen getrouwen lezers be kend is, gaat van de wakkere vereeni ging „Handel en Nijverheid' een beweging uit om hier ter stede te komen tot vervroegde winkelsluiting. Wij juichen het van ganscher harte toe, dat H. en N. het initiatief tot deze beweging genomen heeft en wenschen genoemde vereeniging succes op den ondernomen arbeid, omdat deze zaak om verschillende redenen onze volle ympathie heeft. Alle politieke partijen in ons land, die er een program op na houden, schrijven daarin onder een of anderen vorm, verbetering van den socialen toestand der werklieden en in de laatste jaren zijn reeds belangrijke hervormingen tot stand gekomen of ingediend. Geen ministerie is in onzen tijd meef mogelijk, dat niet ook zijn aandacht aan arbeiderstoestanden wijdt en hoewel er in die richting betrekkelijk reeds veel gedaan is, er blijf nog heel «at te doen over, vóór dat we kunnen ggen: Wc zijn er. In vele opzichten zijn we nog bij het buitenland ten achter. Ook is dit het geval met de kwestie ran de „vervroegde winkelsluiting', die in andere landen reeds tot stand is ge komen. We verheugen ons over de actie, die uitgaat van de vereeniging II. en N. ook in Amersfoort tot vervroegde iokelsluiting te komen, vooral ook nadat het onze vaste overtnging is, dat lie poging kan slagen, wanneer het ;elukt juiste begrippen daaromtrent te Socn post vatten in de hoofden der rinkeliers en sympathie te verkrijgen an het koopkrachtige publiek. Die sympathie kan niet uitblijven ranneer dat publiek maar bedenkt hoe iet met geringe moeite, zonder kosten, zouden bijna zeggen zonder eenigc ipoffering het lot van een betrekkelijk lanzienlijk getal onzer medeburgers kan 'erbeteren. Hebt gij wel eens bedacht, waarde ezcr, terwijl gij gedurende uwe vacantie ;an de schoone natuur geniet hoevelen wcr medemenschen van dit genot ver loken zijn Weet gy dat er honderden De goedhartige vergeeft. vergeet, de hooghartige door I WA Ai TIIKGEKJEFF. Vertaling van G. H. PRIEM. IX. De vond Tegleff op de bank zittende, oor hem op tafel brandde het licht en ij schreef iets in een notitieboekje, dat altijd bij zich droeg. ToeD hij mij Jg, stak hij het notitieboekje haastig don zak en stopte een pijp. Hier is do buit, dien ik op mijn rijfjacht ben machtig geworden. Dt toonde hem den kam en vertelde at mij by den wilg gepasseerd was, In ieder geval, voegde ik er bij, ja duizenden zijn die dag in dag uit van 's morgens vroeg tot 's avonds laat gebonden zijn aan de plaats waar gij uw inkoopen gewend zijt te doen? Wij bedoelen de winkelbedienden voor wie opstaan, naar den winkel gaan en daarna slapen dag in dag uit de zelfde bezigheden zijn, zonder dat er een enkel uur overblijft om zich geestelijk te ont spannen. Stel u het geestdoodende van zulken arbeid voor en vraag u zelf dan af, of gij niet mede wilt werken om in een dergelijken toestand verandering te bren gen. Welnu de beweging die van „Han del en Nijverheid' uitgaat heeft dit ten doel. Een vervroegde winkelsluiting b.v. ten 9 uur 's avonds, zal voor velen uwer medemenschen een uitkomst zijn en daartoe hebt ge niets te missen niets op te offeren, alléén ge doet uwe in koopen vóór dien tijd. Waar gij er niet aan denkt uw inkoopen na 10 uur des avonds te doen is het slechts een kwestie vah gewoonte, dit een uur vroeger te doen en later zult ge er wel aan denken ja ge zult u er over Verwonderen, waarom ge niet eerder tot een dergelijk besluit zijt gekomen. Waar wij nu over het winkelpersoneel in de eerste plaats hebben geschreven daar wenschen wij niet de gedachte te verwekken, dat wij de belangen van de winkeliers niet op het oog zouden heb ben. Wij zijn echter zoo zeer overtuigd dat dezen met de beweging ten volle instemmen, immers II. en N. is hoofd zakelijk een vereeniging van winkeliers, dat wij het niet noodig achten hierover in bijzonderheden te treden, waar het toch van zelf spreekt, dat de belangen van hen er niet anders dan bij gebaat kunnen worden. Immers zij besparen eiken dag één uur tijd. Hat beteekeut: zich kunnen wijden aan andere zaken, het verminde ren van de gasrekening en wel min stens 300 uren per jaar. Wanneer ze dit alleen berekenen is dit reeds een aardig voordeel, waartegenover staat geen vermindering van inkomsten, want wat anders tot tien uur 's avonds gekocht wordt verkoopt men thans tot 9 ure. Een ding is noodig en wel dit, dat wil de beweging slagen die alge meen moet zijn en nu moet ons één ding van het hart. Er zijn onder de winkeliers verschei heb ik een dief in zijn arbeid gestoord. Gij hebt toch gehoord dat men gisteren onzen buurman een paard ontstolen heeft. Tegleff lachte koeltjes en deed trek ken aan zijn pijp. Ik ging naast hem zitten. Gij zijt aldoor nog overtuigd, Ilja Stepanowitsch, ging ik voort, dat de stem, welke ik gehoord heb uit dat onbekende land gekomen is, uit de verre gewesten Met een gebiedende handbeweging legde hij mij het zwijgen op. Riedel, begon hy ik ben in geen stemming om te schertsen en daarom, bid ik u, spreek niet op dien toon. En inderdaad was Tegleff in geen stemming om te schertsen. Zijn gansche gelaat was veranderd. Het scheen mij bleeker toe, met meer uitdrukking en langer. Zijn vreemde „ongelijke' oogen dwaalden langzaam om zich heen. Ik dacht niet hernam hij, dat ik ooit er toe zou kunnen komen een vreemde een ander mensch te vertellen wat ik u nu vertellen wil en wat diep in mijn hart zal sterven ja sterven; maar ik zie dat het moet er blijft niets anders over. Het is het Noodlot! Luister dan! En hij vertelde my zijn gansche ge schiedenis. Ik heb u reeds gezegd, mijneheeren, dat Tegleff slecht vertelde; maar van nacht mocht ik er my niet over ver dene conservatieve broeders, die nu zoo direct het nut van de beweging niet kunnen of willen inzien. Die te overtuigen, daartoe dient de openbare vergadering Donderdag 24 Aug. des avonds te 8 uur in „De Arend" uitgeschre ven en wij zijn overtuigd dat liet den eminenten voorzitter den heer v. Duinen gerust toevertrouwd is, hen van het nut der beweging te overtuigen. Doch waar dit niet mocht baten, daar roepen wij het publiek op in deze mede te werken en niet te koopen na 9 uur 's avonds. Van dien kant verwachten wij een grooten steun en daarom hopen wij dat ook dit dien avond in groote getale vertegenwoordigd zal zijn! Laat Amersfoort mede gaan met de beweging en toonen dat wij geen wet telijke regeling d.i. dwang noodig heb ben als onze naburen, doch dat wij als vrije burgers overtuigd zijn van het recht dat onze medemenschen hebben op een weinig meer levensgenot. Laten wij dus toonen in een vrij land te leven waar wij niet geregeerd worden maar ons zelf regccren. Er wordt in den laatsten tijd bijkans overal geklaagd over malaise in zaken en, waar teleurstelling in de gekoesterde verwachting ondervonden wordt, geeft men als hoofdoorzaak de algemeene gedruktheid aan. Vraagt men nu naai de redenen voor het ontstaan van die gedruktheid, dan wordt door dezen overproductie op een enkel gebied, door genen te sterk toegenomen luxe, door een derde weder iets anders aangevoerd. Van hen, die het weten moesten, de staathuishoudkundigen, heeft men tot dusverre nog niet de oplossing van het verschijnsel vernomen, en het raag be twijfeld worden, of het wel ooit mogelijk zal zijn de werkelijke oorzaken voor het ontstaan van toestanden als de be doelde aan te geven. Zoo wij nu omtrent de oorzaken min of meer in het duister blijven, de ge volgen doen zich helaas daarom niet minder duidelijk gevoelen. Terwijl er nog niet vele jaren geleden, ook in ons land, op het gebied van handel en nijverheid eene buitengewone levendig heid heerschte, en voor ondernemingen wonderen, daar het hem slecht viel zijn eigen leven mede te deelen, zelfs do klank zijner stem, zijn blik, de be wegingen zijner handen, van zijn vingers, kortom, alles scheen mij onnatuurlijk, gemaakt, en ik wist niet dat de gewoonte zijn gedachten in mooie woorden uit te drukken zoover gaan kan dat men er zich niet meer van los kan maken. Het is een kunst, die een vloek wordt. Later leerde ik een dame kennen, die zóó overdreven was in haar uit drukkingen, zulke theatrale gebaren maakte en zoo melodramatisch met haar hoofd schudde en de oogen ver draaide, als zij van den dood van haar zoon vertelde, van haar groote smart, van haar vrees haar verstand te verliezen, dat ik meende dat zij nooit van haar zoon gehouden had. Acht dagen latei- hoorde ik dat de arme vrouw werkelijk krankzinnig was geworden. Sinds dien tijd ben ik veel voorzichtiger in mijn oordeel en wantrouwender tegenover mijn eigen indrukken geworden. De geschiedenis, welke Tegleff mij vertelde, luidde in 't kort als volgt: Behalve zijn oom, die in Petersburg een voorname positie bekleedde, had hij er nog een tante, welke minder op den voorgrond trad, doch daarentegen een zeer groot vermogen bezat. Daar zij zelf van allerlei aard, kapitalen disponibel werden gesteld, ook al was het wel slagen er van niet juist mathematisch zeker, moeten wij thans eene dépressie op dat gebied constateeren, die des te dieper ingrijpt, omdat do overgang niet geleidelijk, maar vrij plotseling is ge weest. Maar het noodlottigste gevolg is misschien wel, dat men zich aan over drijving schuldig maakt, niet alleen de toestanden zwarter ziet dan zo zijn, maar daarenboven, vreezende dat zo van zeer langen duur zullen zijn, ver zuimt de middelen aan te wenden die beterschap aanbrengen moeten en kun nen, en daarentegen verbetering ver wacht van middelen, die hoe dikwerf ook aangeprezen, daar waar ze ooit in toepassing werden gebracht, steeds gebleken zijn erger te zijn dan de kwaal. De maatschappij, waarin wij ons be wegen en die het geheele menschdom omvat, is uit haren aard veranderlijk en hare instellingen ondergaan telkens wijzigingen, naarmate de behoeften der menschen en hunne inzichten verande ren. Vooral de laatsten zijn aan gedu rige afwisseling onderhevig en hetgeen heden als onomstootelijk wordt vast gesteld, zien wij na vijftig of honderd jaren voor juist het tegenovergestelde plaats maken. In het tijdperk van bloei van het Romeinsche Rijk, zoude nie mand de mogelijkheid hebben durven uitspreken, dat de onbeschaafde Ger- maansche volken aan zijn bestaan een einde zouden maken. Aan den anderen kant heeft zeker geen enkel Germaan uit dien tijd ooit gedacht, dat zijn na zaten meer overeenkomst zouden heb ben met den door hem overwonnen weekeling kan met hem, krachtig maar onbeschaafd natuurkind. Toch leert de geschiedenis in tallooze voorbeelden, dat het onmogelijk geachte, daadzaak is geworden. Maar tegelijk leert zij ook dit, dat mogen er ook tijden komen, waarin men aan het behoud dor Maat schappij zou gaan wanhopen, de zucht der menschen naar beschaving en voort gang te krachtig is om blijvend onder drukt te worden. Wanneer wij daarvan diep doordron gen zijn, dan zullen wij ons door den druk der omstandigheden slechts laten buigen, maar wij zullen er niet onder geen kinderen had, nam zij een klein burger weesmeisje als kind aan, gaf haar een goede opvoeding en behandelde haar geheel als of zij haar eigen dochter was geweest. Zij heette Marie. Tegleff zag haar bijna dagelijks. De zaak eindigde hiermee dat zij op elkaar verliefd werden en zij zich aan hem overgaf. De verstandhouding werd ontdekt, Tegleffs tante was woe dend, jaagde het ongelukkige meisje met hoon en schande haar huis uit en verhuisde zelf naar Moskou, waar zij een adelijk meisje tot zich nam, 't welk zij tot haar erfgename bestemde. Marie kon niet anders dan tot haar bloedverwanten, arme, aan den drank verslaafde menschen terugkeeren en een hard en bitter lot werd haar deel. Tegleff had haar beloofd te trouwen en wilde nu zijn woord niet houden. Bij hun laastte bijeenkomst moest hij zich verklaren, zij wilde de volle waarheid weten en zij vernam haar. Nu zei zij, als ik uw vrouw niet worden kan, dan weet ik wat mij te doen staat. Sedert waren veertien dagen verloopen. Ik heb de beteekenis van haar laatste woorden zeer goed begrepen, voegde Tegleff mij toe; ik ben overtuigd dat zij zich van 't leven beroofd heeft, en haar stem was het, die mij zooeven riepzij riep mij en ik heb haar stem herkend er blijft mij bezwijken; wij zullen onze energie en vooral onze kalmte niet verliezen. In tijden als de tegenwoordige komt het op kalmte vooral aan. Blijven wij dezo behouden, dan zullen wij rustig onderzoeken, of het getij werkelijk verloopen is, dan wel of wij met een tijdelijk gewijzigde strooming te doen hebben, alvorens onze bakens te ver zetten. Wij zullen dan niet in alge meen stemrecht het middel zoeken tot verbetering van toestanden, die niet het gevolg zijn van regeeringsdaden, noch hot socialisme in zuiveren of ge- wijzigden vorm gaan aanbidden als den waren grondvorm, w aarop de maatschap pij gebouwd behoort te worden. Ver liezen wij onze kalmte, dan worden wij spoedig de prooi van de behendige spe culanten; behouden wij ze, dan zul len wij in staat zijn, dezen te ontmas keren en hunne pogingen, om de maat schappelijke orde ten eigen bate te verstoren, te verijdelen. Want wij zul len dan inzien, dat hoezeer de alge meene toestand verre is van een ideaal toestand, en er op sommige punten wijzigingen moeten worden aangebracht, er toch geen reden bestaat, om de toe komst zóó donker in te zien, als me nigeen het noodig acht Niets werkt meer verlammend dan twijfel aan de toekomst, en de maatschappelijke orde kan slechts door energie en bedaard heid gehandhaafd worden. Daarom, laat ons vooral het hoofd rechtop houden! De reizigers, die op hun uitstapje in 't buitenland prentbriefkaarten kochten, en zeer wijselijk die uitzochten, waarop aan de adreszijde de helft was gereser veerd voor de correspondentie, zullen over 't algemeen door hun vrienden en vriendinnen, wien zij zoo'n mooie kaart gezonden hadden, nu niet zoo bizonder hartelijk bedankt zijn als vroeger. Wat toch is het geval? Terwijl overal in 't buitenland derge lijke briefkaarten worden gebruikt, waar door beschadiging van het plaatje voor komen wordt, houdt onze „vooruitstrc1 vende" postdirectie krampachtig vast aan de oude definitie van de voorzijde ecner briefkaart: „Zijde, alleen voor liet adres bestemd", en heft heel kalmpjes haar niets meer over. Maar waarom zijt ge dan niet met haar getrouwd, Ilja Stepanowitsch vroeg ik. Hieldt ge dan niet meer van haar Zeker, zeker, ik bemin haar nog altijd hartstochtelijk. Bij deze woorden, mijneheeren, zag ik Tegleff verschrikt aan. Ik herinnerde mij een anderen bekende, een zeer verstandig man, die een boosaardige en domme vrouw getrouwd' had en met haar zeer ongelukkig was geworden. Vermoedelijk hieldt ge veel van haar? vroeg hem iemand in mijn bijzijn. In 't geheel niet! Waarom hebt ge haar dan getrouwd? Ja daarom! En hier hield Tegleff hartstochtelijk van een meisje en trouwde haar niet; waarom? Om dezelfde reden: Daarom! Waarom trouwdet ge dan niet met haar? vroeg ik nogmaals. Tegleffs vreemde slaperige oogen dwaalden over de tafel heen. Dat laat zich met weinig woorden niet verklaren. Dat heeft zijn bizonderc reden en dan is zij ook van burgerlijke afkomst en moet ik met mijn oom rekening houden. Met uw oom? riep ik uit. Maar wat duivel moet ge u aan uw oom storen? Ge ziet hem ternauwernood eens met nieuw-jaar. Rekent ge bij toeval op zijn vermogen? Maar hij heeft zelf een dozijn kinderen!

De Eemlander | 1905 | | pagina 1