Stadsnieuws. strafport, Gelukkig kwam volgens het N. v. d. D. onlangs een dergelijke kaart aan 't adres van een der hoogste postautoriteiten aan; de ambtenaren lieten heel verstandig ook hun chef de strafport betalen, en nu zal Nederland hoogstwaarschijnlijk eerlang verlost wor den van de „letteraanbidding", waaraan onze hooge postambtenaren maar al te veel schijnen te lijden. We zijn hier wel achterlijk! Zoo heb ben wij, overigens berucht om de eeuwig durende muggezifterijen en „krakeelin gen" op godsdienstig gebied, nog niet eens een behoorlijke vertegenwoordiging of onderafdeeling van een nieuwe secte, die der Agapomenisten, welke in Engeland vrij veel aanghangers telt. Deze sekte, welke dezer dagen druk over de tong gaat, heeft, volgens de N. Rott. Crt. te Spazton in Somerzet een fraai landgoed, door een hoogen muur voor de blikken der buitenwereld afgesloten. Van het huis en de kerk doen verhalen van weelde en pracht de rondte. In dat Verblijf der Liefde, zooals 't heet, woont de Rev. Smyth-Pigott, het hoofd der sekte, met zijn getrouwen; naar de booze wereld zegt, zijn daarbij veel jonge vrouwen. Voor Smyth-Pigott hebben de volgelingen diepen eerbied; geen wonder want zij zien in hem Chris tus op aarde teruggekeerd. Sedert eeni- gen tijd leefde hij in geestelijk huwelijk met een schoon jong meisje, met name Ruth Peerce. Uit deze geestelijke ge meenschap is dezer dagen een kind geboren, hetwelk den naam kreeg van Glory (Heerlijkheid). De doop ging zeer plechtig toe. De buitenwereld kreeg van deze zaak kenuis, omdat het kind bij deu burgerlijken stand ingeschreven moest worden, en bij die gelegenheid zijn de kranten heel wat te weten ge komen o. a. dat Smyth-Pigott nog een wettige echtgenoote heeft en hij zoo verzekert althans een zijner vroegere volgelingen al meer van die geeste lijke huwelijken heeft gesloten. Engeland is toch maar het land van de macht van den „geest". Trouwens de geestelijken bemoeien er zich met zaken, waarmee zij zich bij ons, zelfs onder het Kuyper-regime, niet zouden durven of willen inlaten. Daar heeft men b v. hot dragen of liever niet- dragen van hoeden. Zooals men weet zijn er ntenschen, die om gezondheidsredenen strijd voeren tegen het dragen van een hoed, vooral door vrouwen, die van nature een overvloedige hoofdbedekking hebben. In Engeland, waar men er iniuder om geeft dan hier te lande, om voor raar gehou den te worden, als men zijn eigen zin doet, vindt men er velen. Te Crantock in Cornwall zijn er verscheiden dames, die den hoed afgeschaft hebben. Haar dat zij nu ook met ongedekten hoofde in de kerk verschijnen ie den Angli- kaanschen geestelijke tot ergenis. Want staat er, in 1 Kor. XI, niet geschreven: „Een iegelijke vrouw die bidt of profeteert met ongedekten hoofde, onteert haar eigen hoofd; want het iB een en hetzelfde, alsof haar het haar afgesneden ware. Want indien eene vrouw niet gedekt is, dat zij ook ge schoren worde; maar indien het leelijk is voor eene vrouw geschoren te zijn of het haar afgesneden te hebben, dat zij zich dekke. Want de man moet het hoofd niet dekken, overmits hij het beeld en de heerlijkheid Gods is; maar de vrouw is de heerlijkheid des mans. Want de man is uit de vrouw niet, maar de vrouw uit denman. Want ook is de man niet geschapen om de vrouw; maar de vrouw om den man. Daarom moet de vrouw eene macht op het hoofd hebben, om der engelen wil Is het betamelijk, dat de vrouw ongedekt God bidde? Of leert u ook de natuur zelve niet, dat zoo een man lang haar draagt, het hem eene oneer is? Maar zoo eene vrouw lang haar draagt, dat het haar eene eere is; omdat het lange haar voor een deksel haar is gegeven?" Zoo heeft dan de geestelijke van Crantock bekend gemaakt, dat hij tot zijn droefheid door die zonder hoed loopende dames verplicht is de kerk, buiten den dienst, gesloten te houden. Dat is, schrijft hij, eenig en alleen te wijten aan die vrouwen, die God's huis binnentreden „met geen teeken van eerbied of bescheidenheid op hun hoofd Een kleine sluier of doek zou dat te kennen geven en genoeg wezen," maar al wat hij in dien vermaand heeft is vergeefs geweest. De geestelijke hoopt nu, dat zijn plechtig protest die vrouwen tot inkeer zal brengen. Aldus de geestelijke van de Angli- kaansche kerk te Crantock in Cornwall, bijna tweeduizend jaar nadat 1 Kor. XI geschreven is. En dat terwijl men in Engeland overigens zoo practisch is. Zoo bezit b. v. de stad Southampton een hond, Jack geheeten, die eiken dag naar het station gaat en een aalmoes vraagt van de reizigers, ten bate van een weeshuis. Op zijn rug draagt de hond een bord mot den naam van het weeshuis. Hen heeft uitgerekend, dat Jack op deze wijze 1500 gulden bij elkaar heeft gehaald. "Voor zich zelf heeft hij alleen de stukjes suiker gehouden, die de reizigers hem bovendien geven. Zou dat geen voorbeeld wezen ter navolging? In mijn gedachten zie ik al on9 geacht raadslid Vels-Heijn en de andere „zuinige beheerders" met zoo'n gedresseerden hond op reis tot „stijving van de gemeentekas" en tot groot ge noegen van de belastingbetalende burgers, die weldra geld toe krijgen voor hun verblijf in deze gemeente. Zoo ben ik ongemerkt al weer op het terrein gekomen der politiek, al is het dan dat der „lage" of gemeente politiek. Uit de „hooge politiek" komen nu, na de formatie van het nieuwe ministerie, natuurlijk weer allerlei „moppen" en „voorspellingen." Zoo werd afgeluisterd van twee politici: A. Nu wat zegt ge van het nieuwe Ministerie? B. Wel, dat de Kabinetsformatie wéér één van „de meester"-stukjeï is van Borgesius. TOESTAND DER GEMEENTE. Ill 1904L HOOFDSTUK I. Bevolking. Loop der bevolking. Mannen. Vrouwen. Totaal. 11003 21646 Wettelijke bevolking op 31 Dec. 190310643 Vermeerderd door: H. V. Totaal geboorte 395 357 752 vestiging 1430 1239 8679 Geh. vermeerdering 1825 1596 3421 Verminderd door: overlijden 221 184 405 vertrek 1218 869 2087 Geh. vermindering 1439 1053 2492 Vermeerdering der bevolking 386 543 Bevolking op 31 December 190411029 11546 Getal personen tot de landmacht bchoorende 929 22575 1479 Opmerkingen omtrent den 1 het Getal geborenen Levend in de Gemeente I Levenl. aangeg. Huwelijken Echtscheidingen Sterfte in de Gemeente naar den leef tijd (zonder levenloos aangegeveneu) Mannen. Vrouwen. Totaal. Beneden het jaar 81 43 124 Van 1-2 n 23 28 51 2-3 n 9 7 16 3—4 2 3 5 a 4-5 r> 5 3 8 5-6 rt 1 3 4 6-10 rt 2 11 13 10-20 rt 9 7 16 20—30 ff 9 13 22 30—40 rt 5 1 6 40—50 p 12 15 27 50—60 n 13 16 29 60—70 ff 21 21 45 70—80 21 2 23 80—90 ft 8 8 16 90 en daarb. 0 0 0 Totaal 221 184 405 Ned. Hervormden Fransch- of Waalsch Hervormden Engelschen of Presbyterianen Anglicanen of Episcopalen Evangelisch-Luthorschen Hersteld Doopsgezinden Remonstrantsch Gereformeerden Gereformeerde Kerk Christelijk Gereformeerden "Vrije Roomsch-Katholieken Oud-Roomschen (Oud-Bisschop pelijke clerezie) Nederlandsche Israülicten Portugeesche Israëlieten Tot geenc der gezindten behooreude Ik was in vuur geraakt Tegleff boog zich voorover en een donkere blos overtoog zijn gelaat een ongelijk matige vlekkige blos Ik bid u predik mij geen moraal, sprak hij dof. Overigens, ik zal mij niet zoeken te rechtvaardigen. Ik ben de oorzaak van haar dood en die schuld moet ik betalen Hij boog het hoofd en zweeg. En ook ik had niets meer te zeggen. Wordt vervolgd. Bevolking naar de godsdienstige gezindte op den 31 December 1904. 12023 58 1 3 154 9 116 114 1072 78 40 8278 213 320 1 95 Te zamen 22575 Het Bevolkingsregister wordt volgens de bestaande voorschriften bijgehouden HOOFDSTUK II. Verkiezingen. Op de Kiezerslijst voor 19041905 kwamen voor. a. ter verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. volgens art. la der Wet 1789 li Te zamen 196 19 5, tegen 1973 in 1903. leden van de tegen 1973 b. ter verkiezing van Provinciale Staten 1977 in 1903. c. ter verkiezing van leden van den Gemeenteraad 1810, tegen 1769 in 1903. Hiervan waren 1776 kiezers ingevolge art. la in verband met art. 7 en 34 ingevolge art. li in verband metart.7;ver- deeld overdedrie|stemdistricten wasdeop- gave: le district 713 kiezers, 2e dis trict 472 kiezers en 3e district 625 kiezers. Een reclame tegen de Kiezerslijsten werd ingediend, maar moest worden afgewezen aangezien de reclamant door oop der bevolking gedurende jaar. Mannen. Vrouwen. Totaal. 395 357 752 18 11 29 163 3 eigen verzuim van tijdige aangifte niet op de Kiezerslijst was geplaatst. Ter voorziening in de vacatures wegens periodieke aftreding van vier leden van de Provinciale Staten werden op7 Juni 1904 lijsten ingediend houdende candi- daatstelling van de heeren C. Th. van Beek, J. Bolk, K. van den Burg, P. Hartman, en mr. F. D. Graaf Schimmel- penninck. Bij de op 15 Juni 1904 gehouden stemming werden uitgebracht 3333 waarvan 147 van onwaarde zoodat het getal geldige stemmen bedroeg 3186. Uitgebracht werden op mr. F. D. graaf Schimmelpenninck 2178 stemmen, C. Th. van Beek 2000 stemmen, P. Hart man 1992 stemmen, K. van den Burg 1740 stemmen en J. Bolk 1453 stemmen, zoodat de vier eer :t genoemde werden verkozen verklaard; allen verklaarden hunne benoeming aan te nemen en werden, na onderzoek hunner geloofsbrieven, als leden der Provinciale Staten toege laten. Tegen de candidaatstelling en stem ming werden geen bezwaren ingediend. Ter voorziening in de vacature van een lid van den Gemeenteraad ontstaan door het vertrek van den heer H. J. Croockowit werden bij den Burgemees ter den 20 September 1904 lijsten ingeleverd waarbij candidaat werden ge steld de heeren D. Gerritsen, J. R. van 't Hoff en H. Kroes. Bij de stemming op 27 September 1904 werden uitgebracht 514; stemmen waarvan van onwaarde 12, zoodat het aantal geldige stemmen bedroeg 502; hiervan waren uitgebracht op den heer D. Gerritsen 287 stemmen op J. R. van 't Hof 60 stemmen en op H. Kroes 155 stemmen, zoodat de eerstgenoemde werd verklaard te zijn verkozen. De heer Gerritsen verklaarde de be noeming aan te nemen en werd, na onderzoek zijner geloofsbrieven, tot lid van den Raad toegelaten. Tegen de candidaatstelling en de stemmming waren geene bezwaren in gediend. HOOFDSTUK H. Gemeentebestuur. Op 31 December 1904 telde de Gemeenteraad 17 leden te weten: H. W. van Esveld (I) aftr.1905 A. A. Hamers (H) J. Ger. Kleber (D A. M. Tromp vau Holst (IH) C. J. Plomp (III) C. J. D. van Eek (I) 1907 mr. P. J. F. van Voorst Vader(I) C. Th. van Beek (II) M. L. Celosse (II) D. Gerritsen (III) A. H. van Kalken (Hl) Vacature (I) 1909 E. L. Visser (I) J. W. Jorissen (H) M. R. N. Oosterveen (II) nu'. J. Heyligers (IH) N. Veis Heyn (Hl) Op 31 December 1904 fungeerden als Burgemeester Jhr. J. IV. A. Barchman Wuytiers en als Wethouders de hoeren E. L. Visser, jaar van aftreding 1908, en M. L. Celosse, jaar van aftreding 1905. De Burgemeester en de Wethouders, benevens het Raadslid mr. P. J. F. van Voorst Vader waren Ambtenaren van den Burgerlijken Stand, bedoeld sub c van art. 3 der Verordening betreffende den Burgelijken stand en de heeren G. A. Munnikhuizen en L. A. baron van Ittersum respectievelijk als ambte naren van den Burgelijken stand be doeld sub. a en b der genoemde Ver ordening. Gemeente-ambtenaren en bedienden. Secretarie. In de eerste plaats maken wij mel ding van liet vertrek van den Gemeente- Socretaris jhr. mr. B. W. Th. Sandberg, wegens zijne benoeming tot Griffier der Staten van Drenthe. In de Raadsvergadering van 21 Novem ber werd aan jhr. mr. Sandberg op de meest eervolle wijze ontslag verleend als Secretaris der Gemeente onder dank betuiging voor de gewichtige diensten aan de Gemeente bewezen; in zeer waardeerende woorden bracht de Voor zitter hulde aan zijn ijver en toe wijding aan de belangen der Gemeente betoond, zoowel in de betrekking van Secretaris als in andere Commissiën en Colleges; hij verklaarde dat de Raad, hoewel zich verblijdende in de bevor dering van den heer Sandberg, hem met leedwezen zag vertrekken. Op 31 December 1904 was nog niet voorzien in de vacature. Verder werd door Burgemeester en Wethouders eervol ontslag verleend aan mr. W. D. Caudri als Hoofdcommies ter Secretarie; in zijne plaats werd benoemd jhr. S. M. van Reigersberg Versluys, Secretaris der Gemeente Goes. Met ingang van 1 Mei werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Commies ter Secretarie aan den heer W. Frans en met ingang van 1 Juli aan den heer J. Boeschoten wegens be noeming elders. Ter hunner vervanging werd bevorderd tot Commies de heer L. A. baron van Ittersum en 'benoemd tot Commies de heer G. A. Munnikhui zen, te Naarden, terwijl tot adjunct- Commies werd benoemd de heer E. vaD dor Zee, te Stad Almelo, en tot tijdelijk klerk de heer J. Proper. Politie. Aan den heer J. Groebe werd eervol ontslag verleend als Commissaris van Politie wegens benoeming te Leiden en in zijne plaats benoemd de heer A. Nijhoff, te Culemburg. Verder werd ontslag verleend aan den agent van politie. 2e klasse L. van Doorn; ter zijner vervanging werd bevorderd tot agent van politie 2e klasse J. Dermois en aangesteld tot agent van politie 3e klasse C. W. Hoogcrbeets. Onderwijs. hooger en Middelbaar onderwijs. In de Raadsvergadering van 28 Decem ber werd herbenoemd tot curator van het Gymnasium ds. J. G. Kam en benoemd in plaats van Jhr. Mr. B. W. Th. Sand berg ds. W. J. Meiners. In de Raadsvergadering van 25 Octo ber werd benoemd tot lid van de Com missie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs de heer H. P. van den Ham van Heyst ter vervanging van den heer L. T. J. C. Rieber, overleden, en her benoemd in de vergadering van 28 December de heer M. L. Celosse. In de leeraren van het Gymnasium kwam geen verandering, aangezien de tijdelijke leeraren Dr. H. F. Nierstrasz, A. Winter er. J. J. Vermeulen werden herbenoemd voor één cursus. De tijdelijke leeraar in de Natuurlijke Historie aan de H. B. School, de heer Dr. Th. Weevers, werd als vastleeraar aangesteld; de tijdelijke leeraar A. Win ter werd weder herbenoemd voor den cursus 1904/1905, echter niet de heeren W. G. A. Meijer en .J. J. Vermeulen, aangezien het aantal uren in natuurkunde en geschiedenis zooveel verminderde bij het terugbrengen van het getal der nf- deelingen van 12 op 10, dat hunne diensten niet meer noodig warende tijdelijke leeraar Chr. Kok werd weder om herbenoemd voor den cursus 1904/ 1905, terwijl in plaats van Jhr. Mr. Dr. E. A. van Beresteyn tot tijdelijk leeraar in de Staatswetenschappen werd be noemd de heer E. J. Beumer te Utrecht. Tot directeur der Burger-avondschool, ter vervanging van den heer P. Doorn, die naar elders vertrok, werd benoemd de heer B. van der Worp, nieuwbe noemd directeur der ambachtsschool; verder werden herbenoemd de heeren A. Veen, C. J. F. Prins, D. vanOuwer kerk en H. Moojen en nieuw benoemd de heeren J. van Drie en A. de Jonge. Lager onderwijs. Tot leden der Commissie van Toe zicht op het Lager onderwijs werden herbenoemd de heer J. W. Jorrissen en mevrouw Rolandus Hagedoorn- Schutte. Mevr. Sandberg geb. Geiswoit van der Netten vroeg ontslag wegens vertrek naar elders; op 31 December was nog niet voorzien in de vacature. Aan de onderwijzeres A. P. Kleij en den onderwijzer G. A. Boode werd op hun verzoek eervol ontslag verleerd omdat zij wegens gezondheidsredenen niet meer geschikt waren om onderwijs te geven. Ter hunner vervanging werden benoemd mej. L. C. Oerleman8 en C. Noorden bos, terwijl in de vacature ontstaan door het vertrek van den onderwijzer G. T. Clausing werd voorzien door be noeming van den onderwijzer N. M. Ileilijgers. Het onderwijzend personeel van ds O. L. school 3e soort in de Punten burgerlaan werd uitgebreid met 2 onderwijzers en éen onderwijzeres, daar toe werden aangesteld de onderwijzers H. O. Koenz en J. P. Slagter, en de onderwijzeres mej. R. C. van Eijbergen Wegens uitbreiding der school 2e soort werd aan het personeel toegevoegd de onderwijzer C. P. van den Broek. Bij het Herhalingsonderwijs werd benoemd tot onderwijzeres in de hand werken inej. J. F. Buytenhuys en tot onderwijzeres in het koken mej. M. E. de Holl te Utrecht. Vastgestelde verordeningen, le. Strafverordeningen. 5 Juli. Verordening op de Banken van leening en de huizen van verkoop met recht voor wederinkoop. 1 Augustus. Verordening tot voor koming, wering en beteugeling van mazelen en andere besmettelijke ziek ten. Behandeld werd nog in de vergade ring van den Raad d.d. 1 Augustus, eene Bouwverordening bedoeld in art. 1 der Woningwet; de Verordening werd echter niet vastgesteld maar terugge zonden ter behandelingen in de afdcc- lingen; aangezien de tijd voor inzending bepaald inmiddels was verstreken; werd door ons college op verzoek van Ged. Staten ingevolge art. 18 der Woning wet een Concept Verordening vastgesteld den 24 Novomber 1904. De vaststelling door Ged. Staten heelt evenmin plaats gehad maar de Verorde ning werd in het begin van 1905 te ruggezonden met uitnoodiging deze alsnog te doen vaststellen door deD Raad voor 1 April 1905. 2e. Verordeningen van verschil lenden aard. In de Raadsvergadering van den 26 April werd vastgesteld eene verordening betreffende den Burgerlijken stand. In de Raadsvergadering van 28 December werd vastgesteld eeno Ver ordening op de heffing van Vuur, Haven en Tongeld voor het bevaren van de rivier de Eem. De heffing i goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 3 Februari 1905 no. 2. Instruction. 30 Juni. Wijziging Instructie Con cierge meisjesschool. 30 Juni. Wijziging Instructie Con cierge school in de Beekstraat. 25 October. Wijziging Instructie Op zichter Kleine Koppel. In de 15 openbare vergaderingen van den Raad werden o. a. behandeld de volgende zaken: 26 Januari. Besluit tot aankoop van het Rijksriool in den Leusderweg en Arnhemschen weg voor f 10. Besluit tot onbewoonbaarverklaring van eenige woningen gelegen aan de St. Agathastraat. Wordt eervol ontslag verleend G. T. Clausing als onderwijzer aan de Op. L. School 3e soort Puntenburgen laan. Wordt benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Burgeravondschool A. Fledderus, onderwijzer aan de Ambachtsschool, gedurende het verlof van C. van Ouwer- kerk. Wordt vergunning gegeven aan A J. van Zalingen om een uitbouw te maken boven de Zuidsingelgracht tegen een jaarlijksche retributie van f 3. Wordt benoemd tot Secretaris Pen ningmeester van het Burgerweeshuis dc heer W. Croockowit. Wordt besloten de vergoeding voor gemis van vrije woning, vuur en licht voor den concierge van het Gymnasium te bepalen op f 125. Wordt benoemd tot adviseerend lid der Commissie voor den Reinigingsdienst de heer T. van Daal. Wordt besloten tot uitbreiding van hel Raadhuis en aankoop van meubilair. Wordt besloten het armkantoor te verplaatsen naar het voormalig school gebouw in de Koestraat. 1 Maart. Vaststelling van het Re glement van orde voor de Commissie Bedoeld zal zijn: 2 onderwijzeressen en één ouderwijzer, n.l. de dames Koenszen Eybergon en den heer Slagter. e

De Eemlander | 1905 | | pagina 2