Stadsnieuws. 7 Allerlei. gekomen, «onder den durf iets te zeg gen, zonder den moed om te zoeken, zonder de kracht om te willen, wordt hun dit langzamerhand aangebracht, omdat do onderwijzer wel weet, dat, hoe hij zich ook inspant, ze toch nog altijd anders staan tegenover den zwaren strijd om het bestaan dan de normalen. Daarom het onderwijs eenvoudig en practisch, uitermate practisch. Ge gevoelt lezer, dat er van dien onderwijzer wat wordt gevraagd. Is zijn taak op de gewone lagere school reeds moeilijk, hier bereikt die moeilijk heid haar toppunt. Maar dat is niets, want heeft bij voortdurend plichtsbesef en trouw aan de eens gekozen roeping zijne zijde van geluk, niet minder, neen in nog veel grooter mate moet deze taak geluk aanbrengen. Geldt op de gewone school hot zich-geven als leidraad bij het onderwijs en de opvoeding, in nog veel grootere mate is dit hier het geval. Want hier is het een zich geven uit medelijden met de stakkers, is het een zich geven aan het werk, dat alle krach ten eiseht. Dat werk eischt een geduld, een op offering en eene beheersching van zich zelf, zooals bij geen ander onderwijs noodig is. Zeker, die taak is zwaar, maar die taak is mooi. Wij kennen dat toch allen wel, niet waar dat gevoel, wanneer we enkele jaren lang tot steun hebben ge diend van hen of haar, die onzen steun behoeven. Dan groeit daar een gevoel van sympathie, dan wordt daar een mede leven geboren, dat weldadig werkt op beiden. Dan doet ons goed, zoo harte lijk goed, die dankbare blik, welke den lijdende op ons werpt dan gaat men zoo langzaam aan dat leven beschouwen als 'n stut van z'n eigen le,ven. Zie, en zoo zal ook diezelfde ver houding worden geboren tusschen den onderwijzer en den achterlijken leerling, want deze gevoelt dat het de heerlijkste tijd zijner anders zoo donkere jeugd is, welke hij in het weldoende gezelschap van den onderwijzer doorbrengt. Hij is het immers, die lichtpunten aanbrengt, hij is het, die steunt en sterkt en schraagt En die taak vereischt ook studie, eene studie, die niet gering is, wanneer men in aanmerking neemt, dat hij op de hoogte moet blijven met alle waar nemingen bij anderen gedaan, met de geheele nieuwere litteratuur, welke zich op dit gebied beweegt, vooral met die werken, welke handelen over de toestanden te dezen opzichte in het buitenland. Want helaas ook hierin is het ons weer voor. Deze opvatting deed indertijd ook den heer Wijkc uit den Haag klagen in de „Bode der Heldring gestichten" (Tha- litlia en Bethel te Zetten) dat er in ons land zoo weinig aandacht geschonken wordt aan de achterlijke kinderen. In ditzelfde Orgaan toonde deze rapporteur duidelijk aan, waarom achterlijken niet op de gewone school mogen worden geplaatst. En als men nagaat wat er in het buitenland gedaan wordt voor deze Categorie voor geestelijk misdeelden, dan staat men werkelijk verbaasd over de „moreele achterlijkheid" in ons land. Gelukkig zijn echter enkele gemeenten reeds werkzaam. In Rotterdam werd 12 Oct. '96 eene klasse geopend aan de school van den heer Kohier. Vooral werd daartoe de stoot gegeven door den bekenden Dr. van Rijckcvorsel. Hoewel geopend met 12 jongens en 3 meisjes zijn de resultaten schitterend En in 1901 werd door hetHaagsche ge meentebestuur aan den heer Schreuder opgedragen de scholen te Rotterdam, Antwerpen en Brussel te bezoeken om een rapport uit te brengen, welk rap port, uitgebracht zijnde, sterk ter lezing wordt aanbevolen. Ook Amsterdam mag niet worden vergeten en Arnhem. En nu m'n doel met dit schrijven? Ik ken in Amersfoort een dagelijksch bestuur dat een wakend oog heeft voor het onderwijs, en waar men, sprekende over dit onderwerp, steeds een gewillig oor aantreft. Ik ken in den gemeenteraad twee artsen, die beiden hun zoo gewenscht licht over deze kwestie kunnen ontste ken. Ik ken in den gemeenteraad mannen, die wel het initiatief kunnen nemen om een onderzoek aanhangig tc maken, een d e g e 1 ij k onderzoek. Want, men neme het mij niet kwalijk, maar het onder zoek of liever do vraag eens tot onze onderwijzers gericht of er in onze klassen achterlijkon waren, (ik meen toen gedaan op bevel van de Regeering) die vraag betcekent niets die is van nul en gcener waarde. Want wij kunnen dat zoo maar niet beoordeelen? Laat ons toch verstandig zijn. Een degelijk onderzoek van medische zijde. Maar let wel een onderzoek, waarbij de onderwijzer wordt geraadpleegd. En blijkt het dan, dat daar geen slachtoffer wordt gevonden, welnu, dan kan onze gemeente gerust zijn. In het tegenovergestelde geval hebben we allen een plicht te vervullen. C. MOERMAN Jr. De Toestand der Oeuieente. In 1»04. (Vervolg HOOFDSTUK VI. A. Medische Politie. I. Toestandenwelke invloed kunnen heiben op de volksgezondheid. Behoorlijke zorg werd gedragen voor hot onderhouden en schoonhouden van riolen en goten; de riolen werden ge spuid door de waterleiding, ook de grachten werden zooveel mogelijk schoon- gehouden en gebaggerd. Nieuwe riolen werden gemaakt in de Kleme Haag, in den Lcusderweg en in de Zwanonhalssteeg terwijl een riool werd verlegd op het punt van samen komst van den Ütrechtschen weg en de Bergstraat. Voor ontsmetting met carbol van goten en urinoirs werd zorg gedragen. Meer dan vroeger worden de straten gedurende de zomermaanden gesproeid. Nadere bijzonderheden worden ge vonden in het verslag van de Commissie voor do Gemeentereiniging. II. Heerschendc ziekten. De Algemeene Gezondheidstoestand in de Gemeente was niet zoo gunstig te noemen als voorgaande jaren, vooral gedurende de zomermaanden kwamen gevallen voor van typheuse koortsen of typhus nl. 5 gevallen, roodvonk 18 evallen en dyptheritis 2 gevallen. 3 lijders, aan elk dor ziekten éen, zijn overleden; de overigen herstelden. In het najaar kwamen veel gevallen voor van mazelen; enkele zelfs met doodelijken afloop. Op advies van de Gezondheids-commissie zijn enkele klas sen op eenige Openbare Lagere scholen gesloten gedurende eenigen tijd en werden de lokalen eerst weder in gebruik ge nomen, nadat zij waren ontsmet. Gedurende de laatste maanden deden zich vele gevallen voor van kinkhoest en influenza. De inentingen hadden op regelmatige tijden plaats volgens onderstaanden ver gelijkenden staat. VI. Toezicht op de Levensmiddelen. De keuring van vee en vleesch ge schiedde op behoorlijke wijze, zoowel van ter keuring aangeboden dieren als op ongeregelde tjjden in de slachterijen, vilderijen en winkels waar vleeschwaren worden verkocht. Het strenge toezicht maakt dat steeds minder uit nood geslacht vee in de Gemeente wordt ingevoerd. De algemeene toestand was gunstig, slechts weinig vee en vleesch behoefde te worden afgekeurd, wanneer zulks geschiedde werd behoorlijk gezorgd dat het afgekeurde onbruikbaar voor de consumptie werd gemaakt. Deze Gemeente is vrij gebleven van besmettelijke ziekte bij het vee, wel dreigde telkens overbrenging van miltvuur welke ziekte bijna in al de naburige Gemeen ten is voorgekomen, streng toezicht is dus noodig geweest. Tuberculose kwam in het geheel niet voor bij het vee in deze gemeente geslacht of gestorven, een enkele maal bij ingevoerd vee o. a. uit Nijkerk; aangezien het niet geoorloofd is derge lijk vee te verkoopen, tenzij op de plaats waar het vleesch wordt verkocht een waar schuwingsbord wordt geplaatst, met het opschrift: „moet goed worden gekookt," wordt het vee meest naar den verkooper teruggezonden. Op de weekmarkt wordt in den laatsten tijd telkens rundervet aangevoerd o. a. uit Antwerpen, terwijl in ecu kraam varkefisvleesch werd verkocht, aangezien beiden volkomen geschikt bleken voor de consumptie werd geen aanmerking op den verkoop gemaakt. Ook het vleesch dat aangevoerd en verkocht wordt op de Zaterdagavond- markt wordt streng gekeurd, maar bleek voor de consumptie geschikt. Aan de vischafslag werden aangevoerd 434 partijen visch. Buiten de Koppel werd eens visch in een schuit aange bracht en aldaar verkocht. De geheele afslag leverde een bedrag van f 5466.48° op. Door den keurmeester van visch werden afgegeven 3960 briefjes van keuringen; 434 partijen visch werden gekeurd, bij den afslag terwijl 2S partijen werden afgekeurd en vervolgens on schadelijk gemaakt. VII. In de samenstelling der Ge zondheidscommissie kwam eenige ver andering. Wegens het overlijden van den heer D. van der Werf ontstond eene vacature, welke werd vervuld door de benoeming van den heer H. E. Hoekstra, Ingenieur bij de llollandsche Spoorweg Mij. Tot Voorzitter werd be- JAAR. Verrichte. Vaccinatien cn revaccinatien verricht aan het bureau. Leeftijd der gevacciueerden. Vacci- natien. revacci- natien. ben. 1 jaar. i—3 jaar. 3-6 jaar. 6—12 jaar. 12 j. en daar boven. 1902 504 11 79 40 166 228 54 16 1903 551 4 80 39 171 264 52 25 1904 526 0 100 33 161 265 60 HI. Begraafplaatsen. Op de algemeene begraafplaats wer den begraven 246 personen; op de Roomsch Katholieke begraafplaats 230 personen en 5 personen op de Israëlie- tische begraafplaats. IV. Oost- en Ziekenhuizen. „'t Huis Aldegonde" bestaande behoefte te Het gasthuis blijkt in eene voorzien. Vepleegd werden 93 patiënten, te zamen gedurende 2904 verpleegdagen, 8 patiënten zijn aldaar overleden. 2309 klinische consulten werden ge geven, 114 operaties werden verricht waaronder 24 onder geheele en 19 onder locale verdooving. In de barak voor besmettelijke ziek ten, den 15 Augustus 1904 in gebruik genomen werden 3 patiënten te zamen gedurende 89 dagen verpleegd, twee patiënten zijn overleden. In het St. Elisabethsgasthuis werden opgenomen 40 personen n.l. 12 mannen en 28 vrouwen, welke gedurende 1063 dagen werden verpleegd. In het gesticht zijn overleden 7 personen n.l. 2 mannen en 5 vrouwen, tien mannen en 23 vrouwen verlieten het gesticht. Op 1 Januari 1905 waren onder behandeling. V. Geneeskundige dienst bij de Armenverpleegd in hunne woningen. De geneeskundige behandeling der armen was opgedragen aan twee ge- neesheeren, ieder op eene jaarwedde van f 500, die heelkundige behandeling, eveneens aan twee heelmeesters, tevens vrocdmecsters, ieder op een jaarwedde van f375, terwijl voor de verloskundige behandeling twee vroedvrouwen zijn aan gewezen, deze genieten eene belooning van f 300 's jaars. De uitgaven voor geneesmiddelen en verpleging bedroegen f 4090,76° het aantal afgegeven recepten was 3825. geene personen V; Zie ons nummer van Zaterdag 26 Aug. noemd mr. J. Heijligers; wegens ver trek naar elders trad als Secretaris der Commissie af mr. \Y. D. Caudri, deze werd vervangen door den heer A. M. E. des Tombes, oud burgemeester van IJselstein. De heeren mr. J. Heijligers en dr. n. W. Schreuder werden herbenoemd. Yoor verdere inlichtingen betreffende werkzaamheden der commissie verwijzen wij naar het Verslag, als bijlage hier- bijgevoegd. B. Gemeente-Politie. Zooals reeds werd opgemerkt bij de wijziging in de Gemeente-ambtenaren werd de heer J. Groebe als commissaris van politie vervangen door den heer A. Nijhoff. Terwijl verder de agent 2e klasse K. van Doorn werd ontslagen en werden benoemd tot agent 2e klasse J. van de Genugtcn en P. Dermois en tot agent van politie 3e klasse C. W. Hoogerbeets. Opgemaakt werden 846 processenver- baal; waaronder 127 wegens gepleegd misdrijf o.a. 21 wegens mishandeling. 12 wegens diefstal, 5 wegens weerspan nigheid, 3 wegens opzettelijke vernieling, 2 wegens schennis der eerbaarheid of onzedelijke handelingen met minder jarigen, 1 wegens valschheid in ge schrifte en 1 wegens meineed. Verder wegens overtredingen: f wegens overtreding der Jachtwet, wegens overtreding der Arbeidswret, 2 wegens overtreding van de Veiligheids wet, 51 wegens overtreding der Leer plichtwet, 6 wegens overtreding der Drankwet, 312 wegens openbare dron kenschap, 16 wegens het werpen van vuil in de grachten, 19 wegens over treding der verordening op de tapperijen, 61 wegens overtreding van het Prov. Reglement op het rijden met honden wagens, 21 wegens overtreding der straatpolitie, 5 wegens overtreding der verordening op de openbare gezondheid, 22 wegens het plegen van straatschen derij, 25 wegens beschadiging van het plantsoen, 93 wegens overtreding op het rijden, 7 wegenB overtreding der Verordening op het marktwezen. 104 honden werden opgevangen waar voor geen belasting was betaald, hiervan werden 58 stuks afgemaakt waaronder 6 lijdende aan huidziekten. 73 jeugdige personen werden aan het Politiebureau onderhouden wegens ge pleegde straatschenderij. 23 gesignaleerde vreemdelingen wer den in deze Gemeente aangehouden, terwijl 5 vreemdelingen als zijnde zon der middelen van bestaan over de grenzen des Rijks werden gebracht. Aan 578 personen werden op hun verzoek nachtverblijf en voeding ver strekt, terwijl 57 personen van een reiskaart werden voorzien. C. Brandweer. In het kader der brandweer kwam ook dit jaar geen verandering. Het College van Brandmeesters bleef bestaan uit de heeren G. Prins opper- brandmeester, J. C. van Eijbergen, adj. opperbrandmeester, L. T. van Zwol Sr., J. G. van der Geest, G. van Nieuwen- huizen, G. Blok, D. Verbeek en C. A. van Ivalveen, brandmeesters, terwijl als Secretaris fungeert de heer G. Dekker commies ter Secretarie. liet bestuur der Vrijwillige brandweer onderging evenmin verandering, het be stond uit de heeren: J. A. Schotermau, G. de Jager, S. H. Massa, J. H. Donath en H. M. Yerhey, het kader bestond uit 34 leden en 5 eereleden. 17 maal werd de hulp der brandweer ingeroepen. Het hotel Muller, het Stroomagazijn van de firma Gerritsen en het woonhuis van C. Mourik Jr brandden geheel uit, de overige branden werden door het krachtig en snel op treden der Brandweer en Politie spoedig gebluscht. Aangezien het personeel bij deze branden bleek behoorlijk te zijD ge oefend, en het materiaal zich in goeden staat bevond bij eene inspectie op 19 October gehouden werd geene afzon derlijke oefening en beproeving gehou den. Evenals vorige jaren werd tijdens de kermis een brandwacht geplaatst onder de botermarkt op den Hof. Omtrent nadere inlichtingen verwijzen wij naar het verslag van don opper brandmeester. HOOFDSTUK VII. Nationale Militie en Schutterij. A. Militie. Ilct aantal ingeschrevenen voor de lichting 1904 bedroeg 191. Vrijgesteld werden: wegens broeder- dienst 33; wegens gebreken 29wegens eigen militairen dienst 11 personen, als te zijn te klein 1 persoon terwijl éen persoon voor altijd was uitgesloten van militairen dienst. Het aandeel der gemeente in de lich ting bedroeg' 62, waaronder voor korte oefening 16. Ingelijfd werden 5 bij het le Reg. Huzaren, 52 bij het 5e Rog. Infanterie, 2 bij het le lteg. Veld-artillerie en 3 bij het korps Genietroepen. B. Schutterij. Aangezien de sterkte Staten der Schut terij niet meer worden opgemaakt, kun nen geene opgave worden verstrekt. Aan den kapitein J. A. T. II. |T. van Rijswijk de Jong, den le luit.-kwartier meester mr. J. C. 11. Prikken en den auditeur mr. W. D. Caudri werd eervol ontslag verleend wegens vertrek naar elders. Tot auditeur werd benoemd de heer G. Dekker, terwijl de le luit. adjudant J. Busquet met de functiëu van kwartiermeester werd belast. Het korps officieren bestaat nu uit de heeren A. M. Tromp van Holst majoor commandant, J. Busquet le luitenant, en T. A. F. Gioneman officier van ge zondheid 2c klasse. Wordt vervolgd. handen in beweging brengt; maar wei nigen weten wellicht dat er in Scheve- ningen tal van huizen zijn, waar roulette gespeeld wordt. Natuurlijk mag het niet openlijk geschieden, maar met introductie, zoo in een club, schijnt er weinig tegen te doen. Dat schijnt do exploitauten van die inrichtingen erg vrijmoedig te maken Zachter kunnen wij althans niet karak- teriseeren wat ons van betrouwbare zijde wordt meegedeeld: De president van een Nederlandscb hoog rechtscollege, die te Scheveningen logeert, ontving in zijn hotel een be leefde uitnoodiging om zijn geluk eens tc komen beproeven in de club aan don weg te Scheveningen. Het zedelijk verval is te Scheveningen wel groot, en geen wonder is 't, dat de huizen, trots bouwpolitie en revolu tiebouw, beven van verontwaardiging es schudden op hun grondvesten. 't Is niet alles om tegenwoordig in Scheveningen te wonendan nog liever in Amsterdam, al behooren hooge belastingen, ratten, muizen en zelf, slaugen, daar niet tot de zeldzaamheden De lezer versta mij hier goedmet slangen bedoel ik hier niet de rechts- streeksche afstammelingen van onze betovergrootmoeder Eva, maar exem plaren van de soort, welker stamvader tot straf voor de verleiding der men sehen ten eeuwigen dage op zijn buik in het stof moest kruipen, dus echte, „heuzigc" slangen. Zoo ontdekte b.v. Zondagmorgen de huisjuffrouw van den tenorzanger Venverloo in de Spuistraat een vreemdsoortige kop in een spleet onder den drempel in de gang. De juffrouw werd nieuwsgierig; zij wilde graag weten hoe het geheele beest er wel zou uitzien. De melkboer, wiens raad gevraagd werd, achtte, geheel in zijn vak blijvende, 't het beste een schoteltje melk en wat brood op een afstandje te zetten, dan zou het diet wel door honger gedreven te voorschiji komen. Het boertje had 't bij het rechte eind, Maandagmorgen lag de juffrouw van half acht tot twaalf uiir op de loer cn zij zag het dier steeds nader komen. Een slang van drie vingers dik en ruim een meter lang kroop op het schoteltje melk af. Toen het beest zich verkwikt had, trok de juffrouw een dikken hand schoen aan en zij was zoo heldhaftig de slang beet te grijpen en in een glazen slopflesch te huisvesten. Waar het dier vandaan komt is haar echter, evenals ons een raadsel. Of zou daar misschien roeger het Paradijs zjjn geweest Je kunt 't nooit weten! Dat dacht een Duitsche grenskommiei van de week ook. Hij zag nl. een paar minuten binnen de grens een koe loo- pen, en zijn arglistig kommiezenhait fluisterde hem in, dat dit beest gesmok keld moest zijn uit Holland. Hij nam het dier dan ook zonder vorm van proces in beslag cn borg het veilig op. Het arme beest was echter zoo onschul dig als een lam, en was eenvoudig uit den stal van zijn Ilollandschen eigenaar weggeloopen. Deze, die zijn koe weldra miste, deed daarvan aangifte, en nu moest de kommies het beestje bij den landbouwer terug bezorgen. Of hij de koe, wegen wederrechtelijke inhechtenisneming ook schadevergoeding moet betalen, wordt er niet bij gemeld. De zucht tot hazardspelen zit den mcnsch, en in 't bizonder den Germaan, in 't bloed. Iedereen heeft wel eens gelezen van die oude Germanen, die met een schedel van een verslagen vij and als bierkroes in de eene en een paar dobbelsteenen in de andere hand „voortdurend" speelden en zich bedron ken. En als hun hersens door het „edele gerstenat" waren verhit en de bezit tingen verdobbeld, zetten zij zelfs vaak hun vrouwen lang niet altijd zoo dwaas als 't lijkt en kinderen op het spel, om maar aan hun speelharts- tocht tc kunnen toegeven. En dit is alzoo gebleven tot op dezen dag. Ondanks de voortreffelijke Drankwet van ICuyper ziet men nog maar al te veel menscben „in kennelijken staat," en in weerwil van de strenge verbods bepalingen wordt er nog heel wat ver dobbeld. Ieder kent de onlangs opgerichte club „de bienfaisence", meer bekend onder den naam speelhol, die in Amster dam zooveel hoofden en harten en Kennisgeving. POSTERIJEN. Met ingang- van 1 September a.s. zullen voor het publiek kosteloos verkrijgbaar worden gesteld formulieren waarop frankeer zegels, briefkaarten enz. bij elke hoeveelheid, doch gezamenlijk tot geen mindere bedrag dan f5 kunnen worden aangevraagd. De ingevulde en onderteekende formu lieren behooren aan het postkantoor te worden afgegeven of kuunen ongefrankeerd in de plaatselijke brievenbussen worden geworpen. De bezorging der postwaarden aan hui> zal zoodra mogelijk, doch in geen g voor den eerstvolgenden werkdagmorgen gesehieden tegen betaling van het voor de bestelde zegels verschuldigde bedrag. De wanm. Directeur o. li. Postkantoor J, H. WENNEKES. Amersfoort, 28 Augustus 1905. Raadsverslag. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag den 29 Augustus 1905 des nam. 2 uur. De Voorzitter Jhr. J. W. Barchman "Wuytiers opent ten kwart over 2 de vergadering, die werd bijge woond door 13 leden en verzoekt den Secretaris Mr. Dr. J. G. Stenfert Kroeze, de notulen te lezen van de vergadering van 1 Aug., die werden vastgesteld; zooals zij waren ontworpen. De Voorzitter deelt mede, dat Weth. Celosse en de keer Van Beek bericht van verhindering inzonden, terwijl zonder kennisgeving afwezig waren heeren Kleber en Van Kalken,

De Eemlander | 1905 | | pagina 2