Stadsnieuws. Advertentiën. DANS ONDER WIJS. Vereeniging „Voor de f 80.-- Brillen cn Pince-nez w. f. a. (atoiAin i/.ïvv. Politiezaken. Woensdag 13 September J. DE LANGE, Dansleeraar. Tentoonstelling van Schilderijen van Vincent van Gogh. zijn getreden, waarbij hij te kennen eelt geen verklaring te kunnen geven n het ieit, dat juist de kerkelijken oo voor protectie zijn, zeide hij: „Het toch moeilijk aan te nemen, dat zij de Schrift het uitgangspunt hebben evonden voor hun streven naar be- cliermende rechten. Hij is geen bijbel- kBt bekend, waarop zij zich te dezen ouden kunnen beroepen; integendeel, odien er in de Schrift een tekst kan orden gevonden, die over dit punt itspraak doet, dan is die, naar mijn eening, zeer duidelijk en sterk gericht egen het beschermend stelsel. De Prediker toch zegt: „Zend uw rood over de zee en na cenigen tijd het tot u wederkeeren", wat kan dit anders beteekenen dan een pleidooi rooi' het vrije ruilverkeer? Het graan, dat het eenc land produceert, moet orer de zeeën worden uitgevoerd en liet zal in den vorm van producten van het ovorzeesche land tot u wederkee ren, d. i. de vrije ruilhandel in optima lorrna. Ik begrijp niet, dat dr. Kuyper, die naar men zegt, de geheele Schrift ran buiten kent, dit niet heeft opge merkt." Kuyper, dit lezende, zal echter wel met den Prediker uitroepen: „O, ijdel- heid der ijdelheden." Dat zou hij trouwens met nog meer succes kunnen doen ten opzichte van de Engelsche keukenmeiden, al mag hij over 't algemeen de dienstboden graag een medalje uitreiken. In Londen nu is de nieuwste seizoen- nieuwigheid het streven om het vrouwelijk dienstboden-personeel in livrei te steken. De boden der hoogere standen bezaten feitelijk al een soort liverei in de zwarte japon met witte schort en wit huifje, maar met deze oudenvetsch- heid is thans afgedaan. De zwarte rok wordt vervangen door een gekleurde, het openstaud zwarte keursje krijgt een tweekleurig breed-gestreept vest met twee rijen blinkende metalen knoopen. Het vest heeft van boven een stijve kraag, stérk herinnerend aan de kraag van de militaire uniformjas. Het huifje maakt plaats voor een soort muts, die sterk aan de bekende Jacobijneu-muts herinnert. Naar meu zegt, moet de keukenprin sessen zeer met deze nieuwigheid inge nomen zijn, daar zij veel aardiger kleedt cn aan den persoonlijken smaak van de draagster veel meer speelruimte laat, dan met de eentonige zwart-witte plunje het geval was. Een „persoonlijke smaak" dat is toch maar je ware! Zoo dachten een paar Amsterdam8che „dames" ook, die, tnee- nende dat het een schrikkeljaar was, naar de Zaandamsche kermis togen en daar hoopten, wel een paar jongelieden van eigen smaak te vinden om er eens een gezelligen avond mee te hebben. Dat gelukte haar ook, en toen de laatste trein zou vertrekken, werden zij heel galant naar den trein gebracht, waar nog een teeder afscheid werd genomen. Toen de „dames" evenwel in den trein zaten, miste een harer een gouden horloge, zoodat zij bij slot van rekening toch nog „duur uit" geweest waren. Nog werd bij de politie aangifte gedaan van het vermissen van een zak met f 175. Wat doen ze ook in de kou! Waren ze maar liever thuis gebleven, evenals het Hoogeveensche boertje met zijn familie. Dat boertje zou dezer dageu met vrouw en vier kinderen op reis naar Meppelgaan. Aan 't station informeerde hij wat een kaartje kostte voor „hen en weerumme" naar Heppel. „Twintig cent", antwoordde de chef. „En ak er twee nimme? „Veertig cent." „En zes?" „Een twintig." „Ik wil niet meer geven als een gulden." „'t Spijt me, maar dan kan ik je niet mee laten gaan." „Nou hoe denk je der over, een gulden of niks." „Ik kan ze niet minder geven." „Kom dan maar", zegt de boer tot vrouw en kroost, „dan gaot wi mer weer naor hoes toe." En de geheele reisvaardige familie keerde op hare schreden terug. Weldra kwam de trein al fluitend binnen. „Pas op," zegt de boer, „kiek niet umiue, loat oc niet verleijen, zie fluit oe al weer limine." En doorhetvoor- beeld van Lot's huisvrouw wijs geworden, stapten zij met afgewend gelaat verder. Bij de Donderdag ten Raadhuize ge houden aanbesteding van turf, ten be hoeve van de gemeente gebouwen, het gasthuis en het weeshuis, werd ingeschre ven door de volgende stadgenooten: Aug. de Steenhuy8cn lange turf 38 cent korte 58 cent; J. v. d. Heuvel lange turf 32 cent korte 57 cent; E. v.Eijkeu lange turf 30 cent korte 50 cent; R. Heeren lange turf 29 cent korte 49l/a cent; E. Bakker lange turf 29 cent korte 49'/., cent; II. 6. Putman lange turf 27 cent korte 46'/a cent; Ph. M. Putman lange turf 24'/a korte 44a/a cent. Den minsten inschrijver is de levering gegund. De Kie8vereeniging Amersfoort heeft in hare vergadering van 8 September met eenparige stemmen besloten den eenigen liberalen kandidaat voor de Provinciale Staten, den heor A. M. Tromp van Holst zoovéél mogelijk te steunen en te trachten de Centrale te bewegen dien kandidaat over te nemen. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 November 1905, aan den heer A. J. Nij land, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als schoolopziener in het district Utrecht. Het 8ymphonie-orkest „Jubal" is Donderdag weder aangevangen met de gewone wekelijksche repetities, die voortaan steeds op Donderdag zullen worden gehouden. Mot het oog op de eerlang invallende Israëlieti6chc kerkelijke feestdagen is door den Minister van Oorlog de datum van opkomst onder de wapenen voor herhalingsoefeningen voor Israëlitische milicien-verlofgangers nader vastgesteld op den 23sten October 1905 waardoor de vroeger opgegeven tijdstippen van opkomst vervallen. Bij het 5e reg. inf. te Amersfoort is de Ie luit. J. Alma bestemd tot batal jons-adjudant. De najaarsoefeningen van het 5e reg. inf. zullen plaats hebben van 14 tot 28 September a. 6. Een der manoeuvres wordt gehouden iu den nacht van 22 op 23 Sept. De troep zal dan een bivak betrekken. Aangesloten bij het plaatselijk tele- phoonnet: No. 128 H. de Jong, Kampstraat; No. 140 Mr. S. A. Vening Meinesz, Heiligenberg. No. 148 P. J. B. Jacobs, Langestraat. Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte Redactie. Yan bevriende zijde ontving ik één dezer dagen Uw geacht blad d. d. 26 Aug. 1905, waarin voorkomt de rede, gehouden door den voorzitter van „Han del en Nijverheid," over het onderwerp „Vervroegde Winkelsluiting." Laat ik hier dadelijk bijvoegen, dat deze rede bij mij een zeer goeden indruk heeft gemaakt, niet alleen wat betreft den vorm, waarin deze rede werd uitge sproken, maar in hoofdzaak om de kennis van het onderwerp in zijn geheel, waar van deze rede getuigde. Ik veroorloof mij echter enkele op merkingen. De spreker verdedigde de nuttigheid van Winkelsluiting op een vastgesteld uur, en stelde in het licht, dat de pogingen om door particulier initiatief tot sluiting te geraken, steeds schip breuk hebben geleden, zelfs in die mate, dat het één winkelier mogelijk was, de sluiting tot een fiasco te maken. Hoe kan de geachte inleider, deze feiten kennende, de Aniersfoortsche winkeliers aanraden, ditzelfde particulier initiatief aantewenden, om de zoolang en sterkbegeerde w e 11 e 1 ij k geregelde winkelsluiting tot een feit te maken. Het enkele feit, dat iu Leeuwarden de particuliere sluiting aanvankelijk succes heeft, mag in dezen m. i. toch geen maatstaf zijn. Want tegenover dit geval zijn zoovele anderen te plaatsen waar het aanvankelijk succes verloren ging door onwil, verkeerd begrepen eigen belang of concurrentiezucht van enkelensterker nog, de spreker haalde het zelve aan, van één individu. Men begrijpe mij wel. Ik apprecieer volkomen de goede bedoeling van den geachten spreker, en ben overtuigd dat de Aniersfoortsche winkeliers en win kelbedienden een uitstekende pleitbezor ger voor dit onderwerp in hem hebben gevonden, maar ik had van den spreker verwacht, dat hij de koe ineens bij de horens had gevat en geadviseerd om aan te sturen op verkrijging van een wet telijk vastgesteld sluitingsuur voor winkels en magazijnen. Duurt het dan wat langer, de uitkomst zal des te meer bovredigen. Me.i ontgaat dan tevens liet gevaar, dat bij eventueele mislukking van eene particuliere sluiting, de belanghebben den voor langen tijd ontmoedigd wor den. Ik hoop dus alsnog, dat ook de Aniersfoortsche winkeliers en winkel bedienden zullen komen tot het oprich ten van een comité zooals dit te Am sterdam reeds eenige jaren bestaat en uitstekend werkt. Aan dit comité, dat bestaat uit be langhebbende en belangstellende ver- eenigingen en personen, is het gelukt, om de belangstelling voor deze questie op te wekken en levendig te houden, en wanneer de Am6terdamsche Raad, wat ik niet betwijfel, binnen kort eene wettelijke regeling zal vaststellen, dan zal dit grootendeels te danken zijn aan het werken van dit Comité. Amsterdam zal dan de eerste stad zijn, waar deze zoo hoog noodige maatregel zal toege past worden. Aan Amersfoort de eer de tweede te mogen zijn. Dankend voor de plaatsruimte, Amsterdam 8 Sept. S. L. Geachte Redactie! Het stuk van den heer Moerman ken merkt zich meer door een gewild aardi- gen toon, dan juist wel door klaarheid in argumentatie. Bovendien demonstreert het geheele schrijven zoo duidelijk het geen ik van den heer Moerman heb gezegd, dat het feitelijk overbodig mag heeten er nog verder op in te gaan. Toch wil ik dit doen. teneinde een poging te wagen ook den heer Moerman te overtuigen van hetgeen ieder vrijwel inziet n.l. hiervan, dat het optreden van den heer Moerman zoo in alle opzichten de kenmerken draagt van gebrek aan ernst en gemis aan juist inzicht, dat hij zich noodzakelijk belachelijk moet maken. En hem daarvoor verder te vrijwaren was louter en alleen het doel van mijn schrijven. Gebrek aan ernst verraadt ook weer het laatste schrijven van den heer Moer man. Wil iemand polemiseeren dan dient hij toch, hetgeen zijn tegenpartij schrijft goed te lezen. Dit doet hij evenwel niet, vandaar dat hij dingen zegt, die geheel langs mij heen gaan. Zoo had immers het begin van liet stuk in de Eemlander van 6 Sept. geheel kunnen vervallen, want ik heb niet ge schreven dat ik den heer Moerman niet begreep. Integendeel, ik heb geschreven, dat ik niet gelooven kon dat de heer Moerman zoo'u onzin schreef. In mijn gedachten stond de heer Moerman dus hooger, dan hij zich uit zijn schrijven kennen liet. Ton einde misverstand te voorkomen laat ik hier nog oven volgen hetgeen ik schreef, nl. dit: „Tot welk een onzin men kan komen, als men voor een goed deel zijn kracht zoekt in declamatorische wendingen, kan blijken uit het volgende zinnetje: „Hun levensweg zal niet loopen „langs Zwitserland's schoone meren „en zij zullen den blauwen Italiaan- „schen hemel wel nimmer aanschou wen, waarom hen dan geplaagd met „plaatsen uit de Povlakte, of namen „der Zwitsersche meren". Zie, ik heb dat eenige malen moeten overlezen, voor ik kon gelooven, «lat het er stond." Verder geeft de heer Moerman een opsomming van de \ereenigingen waar van hij lid is, ja hij is zelfs naar den Haag geweest om mede te protesteeren. Alles goed en wel, maar eiliove is dat nu een werkzaam aandeel nemen in den strijd. Neen daar hoort maar toe, en van iemand als den heer Moerman, die zich zoo gaarne roert had men mogen ver wachten, dat hij met ons vooraan had gestaan in den strijd tegen de onder- wiisnovelle. Het N. O. G. is voor mij geen vak- vereeniging en voor den heer Moerman ook niet. Al zegt hij nu, dat is mijn vakvereeniging, ik houd er mij van over tuigd, dat hij dat zelf niet meent. Hij had dat nu evenwel noodig in zijn betoog, vandaar dat hij er geen been in ziet, zoo iets te verkondigen. Nauw in verband met zijn gemis aan ernst, staat natuurlijk zijn gebrek aan inzicht, aan begrip, 't een is een gevolg van 't ander. Wie bijv. alleen het laat ste schrijven van den heer Moerman leest moet den indruk krijgen, dat ik hem het recht heb willen ontzeggen te schrijven. Door het totaal verkeerd be grijpen van mijn stukje komt hij er toe, zoo iets er uit te lezen. Allerhande zaken haalt hij er zoodoende bij, maar de kwestie zelve laat hij rusten. Het ging over de al of niet urgentie van afzonderlijke klassen niet waar, en nu heb ik den heer Moerman verweten, dat hij de zaak wat opblaast en daardoor de kwestie gewichtiger doet voorkomen dan zij is. Nu had de heer Moerman niet weer naar de pen moeten grijpen, tenzij hij had willen aantoonen dat de zaak wel urgent is en dat hij vrij was van alle mogelijke cn onmogelijke bom bast. Dit doet hij evenwel niet maar schrijft een stukje, dat slaat op hetgeen ik schreef als een tang op een varken. Daarom wil ik nogmaals de moeite nemen te trachten den heer Moerman aan het verstand te brengen wat ik heb bedoeld. Ik keur volstrekt niet af, dat de heer Moerman schrijft, maar wel de wijze waarop hij zijn gedachten uit. Dat die werkelijk beneden critiek is, moge blijken uit eenige aanhalingen uit een artikeltje van de hand Yan den heer Moerman in „De Eemlander" van Woens dag 19 Juli over C. Y. Gerritsen, een artikeltje, dat terecht den weerzin van verschillende personen heeft opgewekt, daar het meer een profanatie dan een huldiging der nagedachtenis van een groot man was. Ik lees daarin het volgende: „En waar Amersfoort trotsch mag zijn „op zulke zonen als nu van ons in „heengegaan, voegt het ons een kort „woord te wijden aan de nagedachtenis „van hem, wiens bakermat onze stad was. En eenige regels verder: „Zijn onoverwinnelijke lust „tot studie deed hem besluiten zijn „handelsaangelegenhedon te laten varen „en zich goheel en al te wijden aan „de economische en politieke vraag stukken van zijn tijd. „Maar waar hij zich theoretisch wilde „ontwikkelen, daar moest hij een veld „zoeken om zijn verworven kennis toe „te passen en waar kon hij dat veld „beter vinden dan in Amsterdam. Wat is dat nu? Zonen die van ons is heengegaan. Is dat nu iets auders dan onzin? Ik weet er heusch geen beter Hollandsch woord voor. En dan een onoverwinnelijke lust tot studie! Mijn lieve hemel, wie zal er nu toch zijn lust tot studie moeten overwinnen? De heer Moerman bepaald, want hij dreigt ons nu met een studie over schoolwandelingen. Maar in normale gevallen is lust tot studie toch zeker zeer prijzenswaard en dus te spreken van onoverwinnelijke lust tot studie mag met recht nonsens worden genoemd. „Waar hij zich theoretisch wilde ontwik kelen, daar moest hij een veld zoeken om zijn verworven kennis toe te pas sen." Alweer strijdig met de logica. Wan neer men zijn verworven kennis gaat toepassen wil het mij voorkomen dat de theoretische ontwikkeling reeds ge passeerd is. Het lust mij werkelijk niet, nog meer er over te zeggen. Denk nu eens goed na Moerman, over hetgeen ik schreef. Het deed me goed in je stukje te lezen: „Lo style c'est l'homme même." Precies mijn idee. En als je nu je eigen stijl eens nagaat, dan zul je met mij tot de conclusie komen dat er veel bombast onder schuilt, en pas dan zelf hot spreekwoord toe. Men krijgt zoo den indruk, dat je graag wilt schrijven. Je hoort je zelf graag cn ge ziet je naam graag in do courant. Welaan, dat kan ik me ver klaren. Want begrijp me nu goed, dat keur ik niet af, integendeel ik juich het toe. Maar ik bid je, denk dan toch ook eens een beetje na, bij wat je schrijft. Zoolang je ernstige zaken nog beschouwt als een oefening ter declamatie, heusch dan zul je beter figuur maken in een derde rangstheater dan op de markt van het publieke leven. Met dank voor de plaatsing van dit, mijn laatste woord in deze kwestie. Hoogachtend, Uw dw. W. C. OOSTERMAN. OYERLEDENMarinus van Dijkhui zen, oud 1 mnd. Als levenloos aange geven een kind van het mannelijk ge slacht van J. de Wit en M. Koot. Burgerlijke Stand. van 6 tot 9 Sept. GEBOREN: Nathan, z. vau H. Hil versum en A. Roodveldt. Antonia Wilhelmina, d. van H. J. Gerritsen en M. J. L. Bettonvillie. Wiebren Gijs- bertus Gcrardus Antonius, z. van L. J. Koekoek cn W. Dorrestein. Hendrika, d. van P. Lobel en W. P. vau Duinen. Everarda Wiehertdina, d. van W. Timmer en E. de Winter. Johan Wilhelm, z. van G. Berns en P. G. Cirkel. Cfasiua Wilhelmina, d. van W. Mostertman en W. C. Kraanen. Dirk Jan Hendrik, z. van D. H. G. Kleber en M. D. J. Misset. ONDERTROUWD: G. Schouten en C. van der Herst. J. van Veenscho- ten en M. J. Zijtveld. A. E. A. Til- lemans en M. A. Vorstermans. GEKU WDJ. Bcijer en J. van Koelen. E. Briickner en O. Sineins. 37!>e Staatsloterij. Vierde klasse. Trekking van 6 en 7 Sept. 1905. 600 loten. Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Lcinweber te Amersfoort (Brec- destraat 22) zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f G5. 2016 2213 2263 2S32 4486 5913 10355 103S7 11389 11393 11403 11539 15347.15355 20910. Te zamen 15 prijzen. De vijfde klasse, welke trekt 18, 20—22, 16—29 Sopt, 2—5 en 10—14 Oct. 1905, bevat behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de pre mie van f 3000 voor het laatst uitge trokken lot, de navolgende prijzen1 vau ÏOO.OOO, 1 van f50.000, 1 van 25000, 1 van f 15.000, 1 van f 10.000, 1 van f 5000, 1 van f 2000, 3 van f 1500, 55 van f 1000, 65 van f 400, 70 van f 200, 170 van f100 en 3730 van f 70. Loten zijn ten kantore (Breedestraat 22) nog verkrijgbaar a f 3.50 per '/20. Heden overleed, ten huize van haren behuwdbroedor den WelEerw. heer S. G. Gesrtsema Beckering,predikant te Eysden, zacht cn kalm na kortstondige ongesteldheid Mevrouw de Wed. n. e. bost, geb. L. P. Hakger in den ouderdom van bijna 81 jaren. Uit aller naam N. E. ROST. Amersfoort7 Sept. 1905. Eenige en algemecne kennisgeving. Bezoeken van rouwbeklag wor den niet afgewacht. Yoor de vele bewijzen van vriendschap en toegenegonheid, mij Maandag j.l. bewezen, betuig ik mijn hartelijkcu «lank. N. YAN YEEN. Iemand met vaste betrek king vraagt tcr leen tegen 5% en «lrie mud. a(lossing A f 15. Brieveu onder letter I.. bureau v d blad. in Goud, Double, Zilver, Nikkel en Staal. Hepnratie- cn Slijpinrielitiug voor Brillen. BRILLEN op voorschrift van h.h. Doctoren bij Instrumentmaker Langestraat 42. Schouwburg Utrecht. Nieuwe Ned. Tooncelvereeniging van Amsterdam. Zondag lO September 1905. Blijspel in 4 Bedrijven naar het Duitsch van [F. VON SG'HöNTHAN, Schrijver van „Inkwartiering", „Onze Vrouwen", enz., door JAC'. DE VOS. Orkest onder leiding van den Heer H. Kuijpers. Aanvang hall acht ure. Ondergeteekende bericht dat hij van 2 tot 4 nar, zitting zal houden voor aangiften en bespreking van lessen in „DE AREND." Achtend, Nobelstraat 12 UTRECHT. GEOPEND van ÏO September tot 1 October 1965, dagelijks van ÏO5 uur. Leden vrij. Niet leden 1*0.50 entrée. HET BESTUUR.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3