De Troonrede. Allerlei. vn. legenheid gesteld zullen worden naar haar land terug te keeren. Ook de Nederlandsche Regeering heeft zich voorloopig gedeeltelijk tot uitvoering van het Parijsche protocol verbonden, en wel juist tot uitvoering van deze administratieve maatregelen, zoodat hier een vruchtbaar terrein voor samenwerking tusschen de Overheid en de particuliere vereenigin- gen geopend werd. Wat de reden is weten wij niet, inaar een feit is het, dat met de uitvoering van deze maatregelen door onze Re geering nog geen aanvang is gemaakt en dat ook onze Kamerleden nog zeer weinig belangstelling hebben getoond in deze zaak, waarvan het belang in andero landen zoozeer gevoeld wordt. "Vooral de Ouitsche regeering heeft een goed voorbeeld gegeven, daar is reeds sedert bijna twee jaar een Officieel Re- geeringsburcau met een ambtenaar aan het hoofd (de heer H. von Tresckow) in volle werking, welk bureau niet stil heeft gezeten, maar in dien korten tijd reeds zeer belangrijke gegevens heeft bijeengebracht betreffende den interna tionalen en binnenlandschcn vrouwen handel in Duitschland. Tal van tonse- laars en hunne handlangers zijn vervolgd en veroordeeld, en hunne praktijken worden met succes tegengegaan. Ook hield het bureau reeds meerdere belang rijke enquêtes naar dien handel in Rusland, Rumenic en ook in ons land! Is van onze Regcering dus in dezen nog geen actie uitgegaan, het particu liere initiatief heeft niet stil gezeten. Het eerste werk door het Nationale Comité verricht, was het instelleu van een enquête naar den aard en den omvang van den handel in vrouwen. Deze enquête gehouden voor rekening van dit Comité (de kosten hebben ruim drie duizend gulden bedragen) uitge voerd door den tocnmaligen Inspecteur van Politie J. Balkestein (thans Adjunct- Inspecteur ter uitvoering van de drank wet) die daartoe welwillende verlof had gekregen van den Burgemeester van Haarlem, heeft een jaar geduurd. Het belangrijke rapport, dat er van is opge maakt, is niet in den handel versche nen, omdat dit niet gewenscht was, maar een exemplaar is gezonden aan den Minister van Justitie (Mr. Loeff) nadat zijn ambtsvoorganger, Mr. Gort van der Linden, den meest onbekrom pen moreelen steun voor dit onderzoek had verleend, en verder zijn de Natio nale Comité's van alle landen in Europa, waar deze bestaan, in het bezit van een uittreksel van bet rapport (in het Frausch vertaald). Een der Duitsche afgevaar digden op het Congres van 1904 te Zürich noemde dit rapport een goud mijn voor de kennis van deze toestanden. Hoofdtaak van het opgerichte infor matie-bureau zal nu zijn, dit werk te bestendigen. Voortdurend, geregeld, zal nu dit onderzoek over het geheele land geschieden. Het wordt een groote organi satie, die zich in verbinding zal stellen met dergelijke buitcnland6che organisa ties, die in wording zijn en waarvan de hoofdpersonen, door de internationale congressen, reeds goede bekenden zijn van de bestuursleden van het Neder- landschen,,Comité, zoodat er goede hoop is dat over cenige jaren een wereld organisatie in werking zal zijn; en dat is dan ook noodig om een wereld-kwaad te bestrijden. Aan het bureau worden niet alleen verzameld do adressen van verdachte huizen, onbetrouwbare verhuurkantoren, vrouwenronselaars en hunne handlangers en andero personen, tegen wie gewaar- woont een familie, waarmede ik je gaarne iu kennis zou brengen. Daar is ook een allerliefst meisje. Ook zal je er een van mijn beste vrienden ont moeten, een jong talentvol beeldhouwer, die je wel bevallen zal. Zonder uit vluchten, kom me opzoeken, of nog liever, kom heel en al bij me wonen. We zullen samen leven, samen werken. Ik bestudeer geschiedenis en philosophie, dat zal je ook interesseerenmijn biblio theek is goed voorzien. Insaroff stond op en liep de kamer op en neer. Sta mij oen vraag toe: Hoeveel betaal je? Honderd zilveren roebels. En hoeveel kamers heb je? "Vijf. Dat maakt twintig roebels voor iedere kamer. Twintig roebels, maar ik zeg dat de kamer, welke ik je aanbied, toch leeg staat. Dat kan wel wezen, maar luister nu eens, zei Insaroff op beslisten toon. Ik neem je aanbod aan, doch onder voorwaarde dat ik betaal. Twintig roebels kan ik missen en te meer, als ik naar je zeggen aan den anderen kant nog be sparen kan. Ongetwijfeld, maar ik vind het toch... Het zijn mijn condities, Andreas Petrowitsch. Nu, zooals je wilt! Wat ben je toch een trotschc stijfkop! schuwd moet worden, maar daar wordt ook een volledige lijst aangelegd van vereenigingen, inrichtingen, gestichten en personen over geheel Nederland, die bereid zijn tot voorlichting of be scherming van meisjes, en om raad of hulp te verleenen. Do bedoeling van het Nationale Co mité is om, door middel van dit bureau met zijne correspondenten en die dei- aangesloten vereenigingen (van welke sommige reeds jaren een dergelijk doel nastreefden), een ceuvoudigen weg open te stellen, om allerwege vertrouwbare inlichtingen te bekomen, door bemidde ling van de overige nationale comité's ook in het buitenland. Wanneer liet een vaste gewoonte werd, dat geen meisje meer op goed geluk arbeid ging zoeken in een vreemde stad, zonder dat zij vooraf in de plaats waar zij heen trekt een goed Tehuis weet, waar zij veilig wezen kan, tot zij eene betrekking gevonden heeft, dan zou de handel in vrouwen op den duur kwijnen, in elk geval belang rijk verminderen. Adressen van goede Tehuizen, in binnen- en buitenland, en alle andere gewcnschte inlichtingen van dezen aard, b. v. of een betrekking, welke een vrouw of meisje buiten de plaats barer inwoning aange boden wordt, uit zedelijk oogpunt veilig kan aanvaard worden, ver schaft het bureau gratis. Verbazing wekt het, hoe lichtvaardig vele meisjes naar het buitenland vertrek ken. Zoo komen er jaarlijks honder den meisjes van allerlei nationaliteit naar Londen, door onbetrouwbare adver tenties of verhuurkantoren of op andere wijze gelokt. Een groot aantal dezer meisjes lijdt schipbreuk en vervalt tot allerlei ellende, wanneer niet een of andere liefdadige vereenigingen of per soon zich over haar ontfermt. Velen schijnen maar niet te kunnen begrijpen, dat nergens ter wereld goede betrekkingen worden aangeboden aan wildvreemden, allerminst aan dezulken die de landstaal niet verstaan en die geen waarborgen kunnen geven van bekwaamheid voor de vereischte werk zaamheden. Ook bij vooraf overeengekomen plaat sing reize geen meisje zonder voldoende geldmiddelen, om in staat te zijn, in geval van teleurstelling, in een Tehuis voor Vrouwen cenige dagen te kunnen logeeren en desnoods naar huis te kun nen terugkeeren. Een jonge vrouw zonder middel van bestaan In den vreemde wordt, door den nood gedrongen, zooveel lichter een slachtoffer van verleiding of ronselarij. Voor den arbeid van dit Bureau is fiuan- ciëele steun noodig en zeer welkom. Voor toezegging van jaarlijksche bijdra gen of giften houdt zich zeer aanbevolen de penningmeesteresse van het Nationale Comité Jonkvr. H. Hat'tsen te Hil versum. Ecre-Voorzitter van het Co mité is lis. II. Pier.-on, President- Direc teur der Heldring-Gestichten; Voorzitter Jhr. Mr. O. Q. van Swinderen, President van de Arrondissements-Rechtbank te Groningen; Voorzitter van hetDagelijksch Bestuur, Mr. A. de Graaf te Utrecht. Voorts gelieve men zich voor alle corres pondentie te richten tot den heer G. Velthuysen Jr., den Sectaris van het Informatie-Bureau tot bescherming van vrouwen en meisjes, Noorder straat '20, Amsterdam. Maar de reden waarom wij zoo uit voerig de aandacht hebben gevestigd op de opening van het Informatie- Bureau De jongelui waren het omtrent den dag van vertrek spoedig eens. Insaroff riep zijn hospes en vertelde hem dat hij cenjgen tijd op het platteland ging doorbrengen, doch zijn kamer w enschte aan te houden. Bersenjew was zeer tevreden over het resultaat van zijn pogingen en keerde naar Kuntsowo terug. VI. Bersenjew zag Helena terug; zij ont ving hem echter niet meer in den kleinen tuin, maar in het kleine salon, dat aan haar kamer grensde. Zij namen het gesprek van den voorlaatsten avond weder op en spraken veel over de universiteit van Moscou die volgens Bersenjew zoowel universiteit als school was. Ik ken er ook nog een student, ging hij voort, een werkelijken student, een zeer merkwaardigen student. Hoe heet hij? vroeg Helena met levendige belangstelling. Dimitri Nikanorowitsch Insaroff. Is. 't een Rus? Neen, een Bulgaar. Waarom kwam hij dan naar Moscou? Ter wille van zijn studio. En denk eens waarom hij studeert, met welke gedachte? Alleen voor de bevrijding zijns vaderlands. Zijn geschiedenis is verschrikkelijk. Zijn vader was een koopman, geboren in Tiruowa, thans is toch niet alleen om financiëelcn steun te verzoeken. Zonder dien steun kan natuurlijk niets tot stand worden gebracht, maar aan dien steuu alleen hebben wij niet genoeg, wij vragen aller mede werking, niet het minsten van de Ne derlandsche Pers. De steun, dien wij vragen, is in de eerste plaats: sympat hie; sympathie van de pers en het ge heele beschaafde publiek. Ons werk is zeer moeilijk,' wij kunnen niet buiten uw sympathie. De tijd is gelukkig voorbij, dat het als bewijs van ontwikkeling gold, om dergelijk werk te lachen. Maar belang stelling, sympathie is er nog weinig. De oorzaak daarvan is naar wij meenen vooral onbekendheid met dit werk, meer nog dan onverschilligheid, en daarom stellen wij ons voor geregeld mededee- ling van ons werk te doen (voorzoover dit mogelijk en raadzaam is) aan de pers. Zooals het hoofd der geheime po litie te Parijs op een der congressen aanraadde: „Maak 11 toch de pers tot vriendin; krachtiger steun is er niet. Gij kunt dit doen .door geregeld kleine belangrijke meededceling aan de pers te verstrekken, meen vraagt zij niet!" Maar in de tweede plaats vragen wij: geeft ons alle inlichtingen op dit gebied, die u ter oore komen en die gij weet dat juist zijn of waard zijn onderzocht te worden. Alle mccdcdeelingen van verkeerde toestanden, van exploitatie van kinderen voor onzedelijke doeleinden, adressen van verhuurkantoren of besteed- sters die onbetrouwbaar zijn gebleken enz. enz. dit alles is welkom en kan te pas komen. Van het bureau kan men volkomen verzekerd zijn. Ten slotte: men make gebruik van dit bureau. Door zijne vele correspon denten door het geheele land en zijn relaties in bijna alle landen van Uuropa is het in slaat inlichtingen te verstrek ken; doordat in zijn bestuur vele van do grootste vereenigingen van verschil lende godsdienstige en maatschappe- ijke richting vertegenwoordigd zijn, is het in staat zoo noodig hulp te ver leenen, althans aanwijzingen te geven hoe hulp te bekomen. En zoo zal door veler samenwerking wellicht iets van de namelooze ellende op dit gebied worden voorkomen. In de vereenigde zitting van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal is gisteren door H. M. de Koningin de volgende Troonrede uit gesproken. Mijne Heercn Het verheugt Mij weder te midden der Vertegenwoordigers van het Neder landsche Volk te mogen vertoeven. De algemeene toestand van het land en van de koloniën geeft in menig op zicht reden tot tevredenheid. Omtrent land- en tuinbouw luiden de berichten over het geheel genomen be vredigend, ondanks de schade, aan sommige gewassen door nadecligc weérs- invloeden berokkend. TIandel en Nijverheid blijven zich ont wikkelen. De scheepvaartbeweging in de Nederlandsche havens neemt toe. Intus- schen laten, hier evenals elders, de uit komsten van het'scheepvaartbedrijf tor zee r.og steeds te wenschen over. Het zelfde geldt ten aanzien der scheepvaart op de binnenwateren. Verschijnselen zijn waar te nemen, die weder op eonige verbetering van den cconomischen toestand der Indische be volking op .lava wijzen. een onbeduidend stadje, maar eens de hoofdstad van Bulgarije, toen dit land nog een zelfstandig koninkrijk was. Ilij had zich in Sophia gevestigd en onderhield handelsbetrekkingen met Rus land. Een van zijn zusters i getrouwd met een professor te Kieuw en woont daar nog. In :t jaar 1835 gebéurde iets verschrik kelijks; de moeder van den jeugdigen Insaroff verdween plotseling en werd een weck later geworgd gevonden. Helena huiverde. Bersenjew hield even op. Ga voort, als 't u blieft, verzocht ze. Het gerucht ging dat een Turksche Aga haar had ontvoerd en gedood. Haar man, de vader van den student, kende de geheele waarheid en wilde wraak nemen. Hij wondde den Aga met een dolksteek enwerd doodgeschoten. Doodgeschoten? Zonder vonnis? Ja, Insaroff was toen acht jaar. Buren ontfermden zich over hem en later naui zijn tante hem tot zich in Kieuw, waar hij negen jaar bleef. Van daar dat hij goed Russisch spreekt.j ZooSpreekt hij Russisch vraagde Helena. Als tt en ik. Toen hij twintig jaar was, 't was in 't begin van 1848, wilde bij naar zijn vaderland terug keeren. Hij ging naar Sophia, van daar naar Tiruowa, reisde Bulgarije door en bleef er twee jaar, zich uitsluitend bezig In de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo werd het langdurig verzet der leden van het voormalige Sultansgeslacht gebroken. De houding van sommige Inlandsche vorsten in Zuid-Celebes heeft genoodzaakt tot een gewapend optreden, dat aanvan kelijk met gunstig gevolg bekroond is. Zee- en Landmacht vervullen bare taak op hoogst verdienstelijke wijzemet dank bare waardeering gedenk Ik, wat in verschillende deelen van den Indischen Archipel door leger en vloot werd ver richt van den ijver en toewijding van het personeel dor overige takken van dienst kan Ik eveneens met lof gewagen. De betrekkingen van Nederland met de andere Mogendheden bleven zich ook dit jaar kenmerken door het gewenschte vriendschappelijke karakter. De tijding der beëindiging van den oorlog in Oost-Azië werd door mij niet welgevallen vernomen. Op het gebied der wetgeving wordt Uwe medewerking gevraagd zoowel voor reeds door de afgetreden Ministers ont worpen, als voor nieuwe voorstellen. Het in werking treden der Kinder wetten wordt zoowel mogelijk bespoe digd. De aanhangige wetsontwerpen betref fende de arbeidsovereenkomst, de rege ling van het bewijs in burgerlijke zaken en de administratieve rechtspraak zullen veel van Uwe aandacht vorderen. Het ligt in het voornemen, aan eene herziening van het in menig opzicht verouderde Tweede Boek van het Wet boek van Koophandel de hand te slaan en enkele aanvullingen voor te stellen van het algemeene deel van het Wetboek van Strafrecht, waaronder de invoering der voorwaardelijke veroordeeling. In voorbereiding zijn wettelijke maatregelen tot invoering van het Wetboek van Militair Strafrecht en van de Wet op de Krijgstucht. Wat het Onderwijs betreft, zal be vordering van den bloei en de ontwik keling van het vakonderwijs op den voorgrond staan. Eene herziening van de Armenwet 'wordt voorbereid. De gewijzigde Drankwet levert in harde toepassing moeilijkheden op, welke ver andering van sommige harer bepalingen wcnschelijk doen achten. De toestand van 's lands financiën maakt een zuinig en omzichtig beheer beslist noodzakelijk. De stijging van de opbrengst der middelen is, hoewel be langrijk, niet voldoende om het hoofd te kunnen bieden aan de toeneming dei- uitgaven. Versterking der middelen is derhalve noodig; aanstonds en tijdelijk, met het oog op het voor 1906 geraamde tekort; duurzaam, ook ter bestrijding van de te verwachten uitgaven voor het Lager Onderwijs en voor sociale her vormingen. Voor de tijdelijke verster king wordt U bij de Staatsbegrooting voor het volgend dienstjaar een voorstel aangeboden; voor de duurzame worden maatregelen voorbereid. Bepalingen zullen worden ontworpen betreffende vooroefening der jeugd, ten einde de mogelijkheid te openen om op den duur, door een verkorting van den diensttijd onder de wapenen, te geraken tot verhooging van het militie contingent, geleidelijk voerende tot weerbaarheid van het geheele volk. Eene regeling wordt voorbereid om het daarheen te leiden, dat steeds over een jong en krachtig kader kan worden beschikt. De vraag is in overweging, op welke wijze eene voorziening ware te treffen, waardoor zonder verzwaring der lasten houdende met het bestudeeren der taal. De Turksche regeering hield een oog op hem en meer dan eens liep hij ge vaar; een wond aan zijn hals is er nog het bewijs van. Hij spreekt er niet gaarne van, want van nature is hij stil, alle vragen daaromtrent ontwijkende. In 1850 keerde hij naar Rusland terug, vestigde zich te Moscou om zijn studiën te voltooien, zich meer en meer bij de Russen aansluitende. Als hij de univer siteit verlaat Wat wil hij dan beginnen? Dat weet de hemel! Het is niet gemakkelijk te raden. Gij zult hem spoedig leeren kennen! Hij komt dus hierheen? Ja, en ik ben er blij om. Is hij trotsch? In 't geheel niet, d.w.z. betrekke lijk. Gij zult hem niet bewegen iets van u aan te nemen. Is hij arm? In elk geval niet rijk. Op zijn reis naar Bulgarije is hij wat van het ouder lijk vermogen machtig geworden en zijn tante steunt hem. Alles bij elkaar is dat echter niet veel. Hij moet veel karakter bezitten, meende Helena. O ja, hij heeft een Btalen wil, en is oprecht als weinigen. Maar beproefde bij zich niet te wreken op dien Aga? Bersenjew lachte. de stelling van Amsterdam zou worden voltooid binnen den kortsten tijd, waarin zulks in verband met tech nische eischen kan plaats hebben. Ter bevordering van het verkeer en tot verhooging der productiviteit van den bodem in de onderscheidene deelen des Lands zal, naarmate de middelen dit toelaten, Uwe medewerking worden gevraagd voor den aanleg of hot sub sidieeren van openbare werken. De instelling van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt enkele wijzigingen in bestaande wetten noodig. Aan Uw oordeel zullen worden onder worpen regelingen van de verplichte ziekteverzekering in verband met wijzi ging der Ongevallenwet, en van de verplichte invaliditeits- en ouderdoms- verzekering; deze laatste in te voeren, zoodra de vereischte middelen beschik baar zullen zijn. Behalve tot hen die in landbouwbe drijven en in de zeevisscherij werkzaam zijn, zal U worden voorgesteld de on gevallenverzekering uit te breiden tot zeelieden ter koopvaardij. Wettelijke bepalingen zullen worden ontworpen, ten einde scheepsrampen zooveel doenlijk te doen voorkomen. Stappen zullen worden gedaan om te geraken tot geheele afschaffing van tienden. De financieele toestand van Neder- landsch-Indië maakt verhooging van bestaande en invoering van nieuwe belastingen onvermijdelijk. Bij de voor stellen daartoe zal echter in het oog worden gehouden, dat de directe be lastingen voor zoover zij op de Inland sche bevolking van Java en Madoere drukken, niet mogen worden verzwaard. Met het nemen van maatregelen tot economische verheffing dier bevolking zal worden voortgegaan. Een voorstel is in bewerking, strek kende om aan Nederlandsch-Indië op financieel gebied grootei e zelfstandigheid te verleenen. Tot vastelling van eene Mijnwet voor Curasao zal Uwe medewerking worden gevraagd. Ten einde den gewonen wetgever vrij heid te geven bij de regeling der kies bevoegdheid, zal U eene herziening wor den voorgesteld van de daarover hande lende bepalingen der Grondwet. Vooraf wcnsch Ik te doen onderzoeken, welke andere wijzigingen nog in de Grond wet moeten gebracht worden. Bij de uitvoering der aangekondigde voornemens zal zooveel doenlijk rekening gehouden worden met de wenschen van alle groepen van Mijn Volk, zonder onderscheid van richting. Gewichtig is de taak, die U wacht. Moge Uw arbeid, onder Gods zegen, strekken ten nutte van het Nederland sche Volk. Ik verklaar de gewone Zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. „Zuinigheid met vlijt bouwt huizen als kasteelen", zoo denken de hof-inten danten van verschillende kleine Duitsche hoftheaters er ook over, en betalen dan ridderorden in plaats van honoraria aan de operazangers en zangeressen en tooneelspelers. In de „Frankische Kurier" komt een aardig opstel over deze kwestie voor, waaraan wij het volgende ontleenen. Vooral toen hertog Ernst II van Koburg nog op den troon zijner vaderen zat waren de gewone lintjes zóó ruim Dat komt slechts in romans voor, zei hij, en bovendien, in die twintig jaar kan die Aga wel gestorven zijn. Hij heeft u dus nooit daaromtrent iets gezegd? Nooit. Waarom ging hij naar Sophia? Omdat daar zijn vader had ge woond. Helena dacht na. „Het vaderland be vrijden!' zei ze zacht, „daar ligt iets grootsch in, iets dat stormenderhand harten inneemt." De komst van haar moeder maakte een einde aan het gesprek. Twee dagen later kwam Insaroff in Kuntsowo bij Bersenjew aan. Hij had geen bediende en beredderde alles zeil Nadat zij gegeten hadden stelde zijn vriend hem een bezoek bij de Stakhofl» voor, maar Insaroff had brieven te schrijven naar zijn vaderland en bel bezoek werd tot den volgenden morgen verschoven. Om vier uur stond Insaroll reeds op, wandelde den omtrek door, nam een bad in de rivier, dronk een glas melk en zette zich aan den arbeid- 's Avonds gingen do vrienden naar de Stakhoffs. Wordt vervolgd-

De Eemlander | 1905 | | pagina 2