i Stadsnieuws. Advertentiën. Aanbesteding. Steenkolen. St. Nicolaas. aanbesteden: Een zit- en slaapkamer TE HUUR. verspreid, dat artisten die zichzelf respecteerden niet te engagcoren waren wanneer zij geen orde kregen die men net een lint om den hals kon dragen. Zeer gezocht was de Wendiache Krone", Je „Zahringer Löwe" en vooral de .Anlialter Orde"' De mindere kunstenaars moesten te vreden zijn met de gewone huisorde tan Koburg— Gotha. Al naar mate men vier, vijf of zes- jaal voor niet zong of speelde werd een of andere orde verleend. Keizer Wilhelm I heeft, door zich zeer afkeurend daarover uit te laten, laar wat paal en perk aan gesteld. Nu schijnt echter bij een Zuid-Duitsch hoftheater de ridderorde-epidemie weer met kracht uit te breken. De theater-agent deelt aan de inten danten mede, dat de zangeres X bereid is vijfmaal voor niets te zingen wanneer zij die medaille voor Ivuns ten Wetenschap krijgt. Zij moet dezelfde orde hebben die Clara Ziegler met een lint om den hals draagt. De intendant antwoordde, dat alleen de vorst daarover te beschikken heeft, maar dat zij een effectvolle, mooie orde met een lint zal krijgen als zij zesmaal zal zingen. Na lang heen en weer schrijven, kreeg zij de medaile wanneer zij vijf maal optrad. Een zanger zou de kroonorde 4e klasse krijgen, wanneer hij zesmaal op trad. „Geen quaestie van", zeide deze. ,In D. kreeg ik na ééne voorstelling de huisorde met de ster". Eindelijk kwam men overeen de kroonorde 4e klasse voor viermaal gratis optreden te verleenen. „Maar wat krijg ik nu?" vroeg de theater-agent. „Van alle gastvoorstellin- gen die ik arrangeer, krijg ik 10%. Hoe moet ik nu de ridderorden, die door mijn bemiddeling verleend zijn, berekenen?" Antwoord van den intendant: „Gij zijt reeds door twee vorsten voor uwe bemoeiingen met oen orde en den titel van „Kommerziensrat" beloond". Te recht noemt de frank/. Zeii. dat .imlauterer Wcttbewerb" tegenover de particuliere en stedelijke theaters die geen decoraties hebben te verkwanselen, maar hun personeel en| gasten hooge honoraria moeten betalen. Van verkwanselen gesproken, men weet niet, waar tegenwoordig al munt uitgeslagen wordt, en wat men tracht aan den man te brengen. In het Nieuws van den Dag van 14 Sept. komt b.v. de volgende advertentie voor: „DOOR VERTREK NAAR 'T BUITENLAND ter overname aangeboden een Graf ruimte met steen en hek, eigendom. Zorgvliet, voor f 60, gekost hebbende f240. Br. fr. lett. A. H. 752 N. v. d. D." Dit is zeker het eerste geval, dat een tloode, met zijn ligplaats klaarblijkelijk ontevreden, tot een zoo krassen maat regel overgaat om naar het buitenland te verhuizen Misschien gaat hij wel mee doen aan het groote tuinfeest dat binnenkort op het Vatikaan gehouden zal worden. Dit moge vreemd klinken, maar toch is hot zoo, en bij eenig na denken zal men er ook niet zooveel vreemds meer in vinden, datlietVatikaan, oudtijds het worstelpavk der geesten, thans ook dienstbaar gemaakt wordt aan lichaamsontwikkeling door middel van wedstrijden. Vooreerst is Paus Pius uit Noord- Italië afkomstig, waar de sport zoo ge liefd is. Ten tweede is de paus van oordeel, dat bij de opvoeding ook sport behoort en dus bij een katholieke op voeding ook katholieke sport, d. w. z. dat de gelegenheden voor het uitoefenen van sport katholiek zijn. Kort na zijn troonsbestijging bewerkte de paus dan ook de oprichting van zuiver katholieke tarn- en sportvereenigingen. In Genua, Rome, Turijn, Bergamo, Venetie, Milaan, enz. ontstonden talrijke clubs. Naast de eigenlijke, hoogere sport zorgde de paus ook voor het vroeger in Italië zoo geliefd soldaten-spel. Katho lieke scholieren-bataljons met vaandel, muziekkorps en mooie uniformen wer den gevormd, welke onder leiding van paters Zondagsmiddags in het Vatikaan marcheeren. Om nu do zoo goed ge slaagde beweging nog aan te moedigen heeft de paus een groot Italiaansch- katholiek tuinfeest uitgeschreven, dat in het Vatikaan zal plaats hebben. Reeds gaven zich meer dan 400 vereenigingen voor medewerking op. Er zal gefietst, geturnd, voetbal gespeeld en geklommen worden. De paus heeft zelf ettelijke hon derden medailles beschikbaar gesteld. Wat een schouwspel zal het wezen, wanneer de paus, door kardinalen en prelaten omgeven als een Napoleon de jonge overwinnaars in turn- en fiets- coBtuum do eere-kruisen op de trotsche borst Ëpcldt! Wel mag men zeggen, dat er op het Vaticaan een nieuwe wind waait en de oude koers verlaten wordt! Dan, gelukkig Kampen, waar men zich altijd gelijk blijft en de Kamperuien nog steeds, al is het onder anderq, vor men, welig opbloeien. Zoo vertrok b.v. Vrijdagmiddag de trein van Kampen zonder postwagen. Men hadver geten dit rijtuig aau te haken. De postconducteur, reeds druk in de weer om zijn brieven te sortecren, keek wat vreemd op, toen hij alleen staau bleef en kon eerst met den daarop- volgenden trein met de post vertrekken- In goed gezelschap. Een Amerikaansch priester vermoe delijk een voorganger van een nieuwe 6ecte, want de man deed hetgeen hier onder verteld wordtin zijn „opwekkings tent", een meubel dat slechts in weinig pastorieën voorkomt, -heeft onlangs een rede gehouden tegen het kwaad van deze wereld. Daartoe rekende hij alle „romans, Zondagsbladen en de schriften der christelijke wetenschap" in de eerste plaats. Hij wilde er een brandstapel van maken, en dan verder er nog opgooien: de brouwerijen en branderijen, de bier vaten en bierwagens, sigaren, tabak en het meubilair van de 1400 café's, die in zijn woonplaats Detroit bestaan. Kunst en literatuur waren dus bij dit autoda fé niet zonder gezelschap. De vrouwen en kinderen van de dronkaards (daar zijn per se natuurlijk ook de artiesten en geleerden bij) moesten het vuur aan maken. Mocht de booze wereld dan komen om het te blusschen, dan zoude i er wel schutsengelen bij de hand wezen om dat te verkomen! De tijden veranderen. In Frankrijk en in navolging daarvan ook in Duitschland en elders lieerscht tegenwoordig de liefhebberij voor open luchttheaters. Overal waar maar een paar boomen staan, richt de een of andere ijverige directeur zulk een natuur- toonecl in. Natuurlijk ontstaat in verband daarmee een groote voorliefde voor stukken, die „in de openlucht spelen", zooals de thans niel meer te gebruiken term luidt. Een Fransch krantenschrijver parodi eerde dit verschijnsel onlangs in het volgende schetsje: Voorheen. De directeur: "Wel, jongmensch, wou je met dit Btuk debuteeren? Daar be hoort moed toe Schrijver: Ik dacht dat het stuk eenige verdienste had Directeur: Ja, als dat het geval niet was dan zou ik mijn kostbaren tijd niet met je verpraten. Schrijver: Ik ben u zeer dankbaar.... Directeur: Maar waarom moet dat nu alleen buiten spelen, met boomen, koeien, eiken, beuken, een kerktoren, dorps huizen Schrijver: Ja, maar zulke landschap pen bestaan toch! Directeur: Maar weet je dan niet wat zoo iets kost? Schrijver: Dat gaat mij niet aan. Directeur: Maar mij wel! Nee, laten we zeggen (bedenkt zich) alles speelt in een eenvoudige kamer. T h ans. Directeur (een manuscript lezend): Het tooneel stelt voor een deftig inge richt salon, artistieke meubels, fraaie schilderijen Zou je dat niet kun nen vervangen door een natuurlijke omgeving, een mooi landschap met boschjes, eiken, beuken, koeien, een dorpstoren, huisjes en zoo? SchrijverZoudt U denken Directeur: Ik ben er zeker van dat het gaat, en wil onder die voorwaarde het stuk dadelijk spelen. Schrijver: (verrast). U wilt het op voeren in uw schouwburg? Directeur. Nee, dat niet, maar ik weet ergens een prachtig hoekje Ik sticht een natuurschouwburg. Je zult eeu zien wat een prachtige deco ratie en alles echt. De schrijver?!?! De Directeur. En ik krijg een lintje voor het bevorderen van de ware volks kunst. De seheere toren van Pisa. Langen tijd heeft men getwist oyer de vraag of de bekende toren van Pisa scheef bedoeld is, of wel door slapte van den bodem scheef gezakt. Deze strijd schijnt ten gunste van de laatste ver onderstelling beslecht. Want in het archief van het Domkapittel te Pisa is een oorkonde gevonden, waarin de bouwmeesters Giduanni Pisana, Guido cn Ortello verklaren, dat ze van af den klokketoren een lood hebben doen vallen en dat het lood juist op „het„ teeken terecht kwam. Men maakt daaruit op dat reeds in 1298, waarop de oorkonde- gedateerd is, getwijfeld werd aan de hechtheid van den toren, dat toen den bouwmeesters een onderzoek is opgedra gen, en dat zij konden constateeren, dat een vroeger op den vloer aange bracht teeken nog in de loodlijn lag, neergelaten uit den klokketoren. Een blinde beeldhouwer. In het Italiaansche tijdschrift Emporium komt een artikel voor over den blinden beeldhouwer Giovanni Gonnelli, bijge naamd de blinde van Gambassa, die van 16101664 leefde. Gonnelli was in Manbua in dienst van de Carlo Gonsaga en werd op zijn twintigste jaar door blindheid getroffen. Toen reeds bezat hij eenige vaardigheid in het beeldhouwen. Niet ontmoedigd door het ongeluk dat hem getroffen had, bleef hij door werken en vermocht hij beelden te scheppen van werkelijke verdienste. Verder worden als blinde beeldhouwers genoemd de in 1774 geboren Duitscher Klennhaus, en de Italiaan Ranca. Ke nnisgevlng. Kostelooze Ineiitlng. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artikel 18 der wet van 4 Decem ber 1872 (Staatsblad no. 134); brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voor een ieder de gelegenheid tot kostelooze inenting wordt gegeven op den eersten en tweeden Maandag van de maan den Januari, April, Juli en October, telkens des namiddags te drie nre, in de daartoe bestemde localiteit van het voormalig school gebouw wijk A, Koestraat 110. 9. Gedaan te Amersfoort, den 18 September 1905. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester. WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Aangifte van verhuizing binnen de gemeente. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Overwegende dat de bepalingen der door den gemeenteraad den 20 Mei 1862 vastgestelde verordening regelende de verplichting tot het doen van aangifte van de verhuizingen binnen de gemeente niet behoorlijk worden nageleefd Herinneren den ingezetenen de op hen rnstende verplichting tot hét doen van aangifte van verhuizingen binnen de ge meente, en brengen daartoe bij deze te hnnner kennis de bepalingen van gezegde verorde ning welke luiden als volgt 1. De Hoofden van huisgezinnen of af zonderlijk levende personen, binnen de gemeente van woning veranderende, zijn verplicht daarvan binnen ééne maand ten raadhuize aan den Ambtenaar, belast met het bijhonden van het bevolkingsregister, aangifte te doen. 2. Zij die het voornemen hebben te ken nen gegeven om de gemeente te verlaten, en diéntengevolge een getuigschritt van ver andering van werkelijke woonplaats hebben ontvangen, zfin verplicht, indien zij van dat voornemen afzien, daarvan ter plaatse en aan den ambtenaar, in art. 1 vermeld, binnen ééne maand na de dagtee- kening van het afgegeven getuigschrift kennis te geven. 3. De óvertreding van elke der bepalin gen van deze verordening wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste ZEVEN GULDEN. Gedaan te Amersfoort, den 18 September 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Bij de godsdienstoefening, Zondag morgen ten 10'/j uur te houden in de Remonstrantsche kerk hoopt voor te gaan Ds. J. van Loencn Martinet, predikant te Buhsurn. Bij Kon. Besl. is Jonkvrouwe G. de Bosch Kemper, alhier, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-NaBsau. De generaal-majoor A. D. Petter, commandant der 4e divisie infanterie is, vergezeld van den chef van den staf der divisie, den majoor A. L. Klerk de Reus naar Assen vertrokken, ten einde tegenwoordig te zijn bij de oefeningen van het le regiment infanterie. Ook zal Z. H. E. G. een bezoek brengen aan het kamp bij Diever, waar het 9e reg. infanterie gelegerd is, met het oog op de najaarsoefeningen. De 2e-luit. kwartierm. 11. F. Schofaerts, benoemd bij het 5e reg. inf., komt te Amersfoort in garnizoen. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school 3e soort (Koningstraat), hoofd de heer N. van Veen, hebben zich 27 sollicitanten aan gemeld. Do le-luit. A. C. Couvée, teruggekeerd van detacheering bij de landmacht in W.-I., wordt hier te lande ingedeeld bij het 5e reg. inf. te Amersfoort. De 2e luits. A. M. M. van Loon en M. J. Harst, benoemd bij het 5e reg. inf., komen te Amersfoort in garnizoen. Naar de N. R. Ct. verneemt heeft de minister van oorlog besloten den paradepas bij het leger af te schaffen. Met ingang van 16 September zijn bevorderd tot commies titulair bij de Posterijen en Telegrafie de klerken le klas mej. W. Everaars en de heer D. Crap Hellingman. Door den burgemeester van Bun schoten worden stappen gedaan, om proefritten te doen houden met een zoogenaamden Renardtrein, tusschcn ge noemde gemeente en Amersfoort. De zoogenaamde bataljons-oefeningen van het 5e regiment infanterie eindigen Vrijdag a. s., des namiddags ten 12 uur. Alsdan vangen de regiments-oefeningen aan, waaraan ook door cavalerie en artillerie zal worden deelgenomen. De le luilcnant-kwartiermeester D. J. Jager, van de lie afd. le reg. veldartil lerie alhier, is aangewezen tot het volgen van een cursus in comptabiliteit. Deze cursus wordt éénmaal per week (Maandags) te '6 Gravenhage gehouden. Inplaats van Jhr. Mr. Dr. E. van Bere- steijn, die als zoodanig heeft bedankt is tot secretaris der plaatselijke afdeeling van Toonkunst benoemd de heer J. D. Reiman Regentesselaan 1. Te Amersfoort is een aantal hoofd- en verdere officieren van den generalen staf aangekomen tot het maken gedu rende tien dagen, van eene stafoefenings- reis, onder leiding van den luit.-gene raai A. Kool, chef van den generalen staf. De winterdienstregeling van de Ned. Centr.-Spoorweg-maatschappij, die op 1 October a. s. in werking treedt verschilt aanmerkelijk met de zomerdienstrege ling. Trein 803 van Utrecht 7.15 v.ni. stopt niet meer aan de haltes vóór de Bilt en ook niet aan de „Vlasakkers", doch wel te Liendert. Aank. Harderwijk 8.41. Trein 805 UtrechtNunspeet ver trekt 1! minuten vroeger. Trein 914 (H. IJ. S. M.) UtrechtAmersfoort 19 minuten vroeger. Trein UtrechtZwolle 13 minuten later. Trein 815 Amersfoort Harderwijk 7 min. vroeger. Trein 821 Utrecht—Amersfoort 5 minuten later. Trein 806 AmersfoortUtrecht 40 minuten later. Trein 542 vertrekt 8 min. vroeger uit Zwolle, stopt te De Bilt en komt 4 min. vroeger te Utrecht. Trein 810 AmersfoortUtrecht (15 min. vroeger) rijdt te Soesterberg door en komt 25 min. vroeger te Utrecht. Trein 146 ZwolleUtrecht 5 min. later. Maandag a. s. houdt de Voreeniging „Ambachtsschool voor Amersfoort e. o. een algemeene ledenvergadering in de Arend. Men vraagt ons plaatsing voor het volgende Door een vijftiental handels- en kan toorbedienden wordt dezer dagen een rondschrijven gericht aan de handels- en kantoorbedienden in Nederland, in 't bizonder aan de leden van den Nationa len Bond en aan allen van wie verwacht kan worden, dat zij genegen zullen zijn zich bij eene Vakvereeniging aan te sluiten. De onderteekenaars der circulaire verklaren daarin, dat zij uit den Natio- nalen Bond zijn getreden, omdat die organisatie h.i. en principieel en prac tisch niet in staat is de belangen der handels- en kantoorbedienden te beharti gen; geven aan waarom ook de andere organisaties van bedienden niet aan de eischen die zij aan eene vakvereeniging stellen voldoen, en zetten vervolgens uiteen waarom het h. i. noodzakelijk is, eene algemeene vakvereeniging van alle handels- en kantoorbedienden op te richten. In de uiteenzetting van de grondsla gen waarop de nieuwe organisatie moet berusten, wordt gezegd dat het lidmaat schap open moet zijn voor alle han delsbedienden en alle kantoorbedienden zonder onderscheid, dus kantoor-, win kel- en magazijnbedienden, bedienden op handelskantoren, kantoren van expe ditie en administratie in den ruimsten zin. Als principieel standpunt wordt aan genomen, dat der onafhankelijke neutrale vakorganisatie, zooals dat hier te lande o.a. door den Alg. Ned. Diamantbe- werkersbond en den Bond van Ned. onderwijzers wordt ingenomen. De organisatie moet dus uitsluitend bediendon toelaten cn hen uitsluitend als zoodanig vereenigen, zonder onder scheid van sexe, zonder onderscheid van politieke of godsdienstige richting. Neutraal moet de organisatie zijn d.w.z. hare taak verrichten met uitsluiting van aUe partijpolitiek. Elke vraag die zich zal voordoen ten opzichte van de vak belangen, moet beschouwd worden van het standpunt der bedienden. Komt de vakvereeniging daarbij tot eene zelfde conclusie als eenige politieke partij, dan mag dit allerminst een reden zijr. van houding te veranderen. Een wcerstandskas-ondersteuningsfond8 zal worden opgericht om de leden in alle omstandigheden geldelijk te kun nen steunen. Verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkeloosheid en ziekte zal aau hot lidmaatschap worden verbonden. Het rondschrijven wordt op aanvrage gaarne franco toegezonden door den Heer G. L. Nicrmeyer, Haarlemmer straat 51, Amsterdam. In de zitting der arrondissementsrecht bank van Utrecht van Maandag 18 Sep tember 1905 werd H. J. H., 27 jaar, smiJ te Amersfoort beklaagd van mis handeling van \V. van U. veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Burgerlijke Stand. van 16 tot 20 Sept. GEBORENReinier, z. v. R. Wcls en J. M. Bouwland. Elisabeth, d. v. D. H. de Vries en II. Lensing. Gerarda Antonia, d. v. G. Mostertman en W. van Koot. Jan Teunis, z. v. H. M. van Bronswijk cn en T. van Garderen. OVERLEDEN: Jannetje Alberts, oud 2 maanden. Wilhelmus Hcero, oud 3 weken. 379e Staatsloterij. Vijfde klasse. Eerste week Trekking van 18 Sept. 1905. 700 loten. Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breo- destraat 22) zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f 70. 939 947 en 11401. Te zamen 3 prijzen. 961 2014 2023 2025 2200 2322 2835 2836 4433 10376 11386 11535 11551 11556 15335 17010 17034 17035 17039 20997. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Amersfoort, zullen op llONi- DEBDAG 38 SEl'TEMBEB a.s. des voormiddags ten elf II r4- ten RAADHUIZE pubhek de levering van 814 U.JL. STEENKOLEN benoodlgd voor de ge meente-gebouwen, voor den Winter 1905ÏOOO. De Voorwaarden van aanbesteding liggen ter Secretarie der gemeente ter inzage. Inschrijvingsbiljetteu, op gezegeld papier, kunnen vóór of op den 38 September e.b. vóór des voormid dags 11 uur, bij Burgemeester en Wethouders worden ingeleverd. Amersfoort, den 19 September 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Adres: HEKHENKEBG, PIETER PIJPERSTRAAT 39. Wederom dagelijks versch verkrijgbaar: Mijn beroemd A. J. van ZALINGEN. I Confiseur, Langestraat hoek Varkensniarkt.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3