Stadsnieuws. Allerlei. boogingen van f75, hoofdacte f125 en woninghuur f 50. Gaan we nu den salarisstaat na, dan blijkt, dat er in Amersfoort zijn: 4 ond. met een salaris van f 600 4 f 075 3 f 700 1 f 725 3 f 750 2 ft n n f 8 I 800 3 ft n n 825 1 f S50 j> v f 875 1 a f 900 3 f 925 3 rt rt ft n rt f 950 1 a a I1Ü00 2 f1025 2 f1050 2 rt n n (1075 2 n f1125 1 f1150 1 v v v 11200 1 f1225 (Bij de salarissen boven f 1075 moet men in aanmerking nemen de taalacten, waarvoor f 100 wordt uitgekeerd.) Kan men nu met bovenstaande cijfers voor oogen beweren, dat de Amersfoort sche onderwijzer gevrijwaard is voor broodzorgen? Wij gelooven van niet. Gaan we maar eens even na, wat alzoo de noodige uitgaven zijn voor een onderwijzersgezin, bestaande uit man, vrouw eu 3 kinderen. We krijgen dan het volgende Per jaar: Huishuur f 15 p. m. f 180. Pensioenbijdrage 7% 70. Zieken- en begrafenisfonds 40 ets. p. w20.80. Belasting30. Brood p. d. f0.25 91.25. Kruidenierswaren f 8 per maand 96. Yleesch, vet of visch f 0.50 p. dag182.50. Groente f 0.15 per dag 54.75. Aardappelen f 0.15 per dag 54.75. Melk 10.16 per dag 58.40. Boter l'/'a pond per week fl 52. Kaas en eieren f 0.80 per week 41.60. Steenkolen, vuur en licht. 45. Tabak en sigaren 36.50. Boeken, kranten, tijdschriften, contributie's30. Scheeren en haarsnijden 9. Schoeisel60. Bovenkleeding voor den man 60. Bovenkleeding voor de vrouw 35. Bovenkleeding voor de kinde ren 40.— Onderkleeding voor 't gezin 50. Onderhoud meubelair, gordij nen enz25. Schoolgeld20. Naaister of werkster 52. Wasch52. Totaal f 1446.55. Iedere huisvrouw zal hierbij posten vinden, die te laag geraamd zijn, of tevergeefs zoeken naar posten, die op deze huishoudrekening niet mochten ont breken. Niets is er b.v. gerekend voor huiselijke feestjes, kleine verteringen, uitstapjes op vrije dagen, speelgoed, enz. enz. Wanneer we dan ook beweren, dat minstons f 1500 salaris noodig is om burgerlijk te kunnen rondkomen, dan kan niemand ons beschuldigen van te hooge eischen. De pensioenbijdrage hebben we berekend van een salaris van f 1000, een salaris dat hier een onderwijzer op 3ö-jarigen leeftijd kan genieten. Men gelieve nu maar eens zelf na te gaan, wat er aan het bestaan van de verschillende Amersfoortsche onderwij zers ontbreekt. Toevallig kwam ons dezer dagen in han den een voorstel van Burg. en Weth. aan den Baad, om wijziging te brengen in de verordening rogelende de rangen en jaarwedden der ambtena ren ter secre tarie. Iu de Memorie van Toelichting bij dat voorstel lezen we het volgende: „Het komt ons voor, dat de wijze, waarop de periodieke verhoogiugen thans geregeld zijn, dringend verbetering behoeft. Volgens art. 3 der Verordening duurt het 12 jaar voordat een amtbestuur zijn maxi mum-jaarwedde bereikt heeft, terwijl de diensttijd, elders doorgebracht, daarbij niet in aanmerking komt. Telkenö om de 3 jaar wordt eene ver hooging toegekend, welke voor de ambte naren ter Secretarie, behoudens voor den Hoofd-commies, f50 bedraagt. Het komt ons voor. dat deze regeling weinig opwekkend en niet in overeenstemming ia met de steeds grooter wordende verantwoordelijkheid, welke op deze groep ambtenaren rust. Het mag als van algemeeue bekendheid veron dersteld worden, dat ieder jaar meer werk zaamheden van hooger hand den Gemeente besturen opgelegd worden, terwijl de geleidelijke uitbreiding van de Gemeente ook haren terugslag op de Secretarie doet gevoelen. Onder deze omstandigheden moet wel steeds meer van de werkkracht en bekwaamheden van het personeel gevorderd worden. Het is een gevolg van deze toe nemende werkzaamheden, dat steeds meer vertrouwd moet worden op de persoonlijke kennis, bekwaamheden en ijver van de ambtenarenli un verantwoordelijkheid neemt gedurig toe. Tegenover deze medere plich ten moet, naar ons voordeel, eene betere belooning staan. Ook willen wij Uwe aandacht vestigen op het groote belang, dat de Gemeente heeft bij een eenigszins standvastig personeel herhaalde wisselingen en vacatures doen hun slechten iu vloed op het werk al spoed ij gevoelen. Wij meenen daarom, zoowel in het belang van de ambtenaren als in dat.der Gemeente, niet langer te mogen wachten, in de jaar wedden een bescheiden verbetering voor te stellen. Wij wenschen echter niet geacht te worden van oordeel te zijn, dat door het invoeren van de thans voorgestelde wijzi gingen afdoende verbetering aangebracht zijn.44 Nu weten wij niet precies, welke eischen er gesteld worden aan een amb tenaar ter secretarie. Te oordeelen naar het werk echter, dat we wel eens van het gemeentehuis onder de oogen krij gen, bijv. de Kiezerslijst en het Ge meenteverslag, durven we gerust te verklaren dat het (schijnbaar) geen werkkring is waar accuratesse No. 1 is, noch waarvoor groote intellectueele gaven worden vcreischt. De Redactie van de Eemlander wees er al op dat het Gemeenteverslag „niet al te correct" was. Wie den moed heeft dat officieele stuk geheel door te lezen zal er bovendien nog meermalen een taaltje in aantreffen, waarvoor een leerling uit de hoogste klasse eener lagere school zich gerust mag schamen. Geestelijk zwaar zouden wij dien werkkring niet durven noemen. En van de physieke kracht der heeren zal door het copi- eeren van stukken of door het bijhouden van registers ook wel niet te veel ge vergd worden? Yoeg daar nog bij dat verschillende extra bezigheden als het schrijven der stemkaarten, begrootingen enz. door andere personen geschiedt, dan mogen we gerust zeggen, dat die arbeid op het stadhuis nog wel bij te sloffen is. Wij zijn dan ook absoluut niet be vreesd voor tegenspraak als we beweren dat dc arbeid van den onderwijzer geestelijk en lichamelijk veel zwaarder is. En toch zullen de autoriteiten ten opzichte der onderwijzers een andere redeneering volgen, dan zij doen bij de stadhuisambtenaren. Doen ze dat niet dan zijn ze verplicht te komen met een voorstel waarbij de verhoogingen niet om de 5 jaar maar hoogstens om de 2 jaar worden toegekend, terwijl ze het maximum dan 300 a f 400 moeten ver- hoogen. Maar de onderwijzers weten best, dat zij zich daar niet blij mee behoeven te maken. Bederft een onderwijzer zijn werk, daar hebben B. en W. geen last van, wel als een ambtenaar ter secretarie dat doet. Mutatie onder het personeel eener school is niet goed voor de school, maar B. en W. ondervinden er geen last van. Mutatie onder het personeel ter secretarie is onaangenaam voor de autoriteiten. En zoo verder redenecrende komen we hiertoe: mankeert er iets aan de ambtenaren ter secretarie, dan onder vinden B. en W. er den last van; man keert er iets aan den onderwijzer, dan ondervindt de school de schadelijke ge volgen en B. en W. niet. 't Ib duidelijk niet waar, waarom B. en W. ten opzichte van stadhuisambte naren een andere redeneering volgen dan ten opzichte van de onderwijzers. Wij meenden evenwel bovenstaand voorstel even aan tc moeten halen, om aan te toonen, dat B. en W. van Amersfoort opperbest weten, welken weg moet worden ingeslagen om goede ambtenaren te krijgen. Resumeerende meenen we de volgende conclusies tc mogen trekken. a. Een onderwijzer heeft recht op een behoorlijke bezoldiging, waarvan hij met een gezin een burgerlijk leven kan leiden. b. Een hoogere ontwikkeling geeft meer waarborgen voor den onderwijzer en kan dus recht geven op een hoogere bezoldiging. c. Het maximum salaris moet bereikt kunnen worden op een leeftijd van ten hoogste 30 jaar. X. Y. Z. Evenals goed spreken is ook goed lezen een moeilijke kun9t. Geen beter middel om zich in laatst genoemde kunst te oefenen dan veel, en vooral hardop lezen. Dan zal men zich weldra een waardigheid in het lezen hebben verworven, die in staat is de Amers foortsche brandspuiten tot een heilige jaloerschheid te verwekken. Ja, lie Amersfoortsche brandspuiten, 't is er ook al net mee als met die van kleine plaatsen: „ze willen vel, maar ze kunuen niet." Doch om weer op mijn apropos te komen, voor menschcn, die zich in de edele leeskunst v illen oefenen heb ik hier een aardige tijdpasscering. Hardop lezen is het wachtwoord. „Het Stbl. no. 269 bevat een Kon. besluit van den 15den dezer tot aan vulling van artikel 11, 4a, van het Kon. besluit van 14 December 1895 (Stbl. no. 222) gewijzigd bij die van 2 November 1899 (Stsb). no. 226), van 3 December 1901 (Stsbl. no. 233), van 28 .April 1903 (Stbl. no. 138) en van 22 Maart 1905 (Stbl. no. 113), tot uitvoering van onderscheidene bepalingen der wet van 15 April 1891 (Stbl. no. 87), tot regeling der brievenposterij." Tot belooning van ijver mijner lezers, geef ik hier den inhoud der bepaling, die als volgt luidt: „Indien de voorzijde der briefkaarten daartoe op zichtbare wijze is ingericht, d.w.z. door een staande lijn in twee helften is verdeeld, is alleen de rech terhelft voor het adres bestemd en mag de linkerhelft door den afzender gebezigd worden voor mededeelingen." Men verliezc echter niet uit het oog, dat deze bepaling niet geldt voor het verkeer met Engeland, 't Zou ook wel een beetje te veel gevergd zijn om in eens het oude sleurgangetje van altijd- achteraan-komen iu een drafje te doen overgaan. Wie dat zou eischen, toont geen juist begrip te hebben, noch van postadministratie noch van het militairisme. Trouwens om van dit laatste veel verstand te hebben of eigcidijk beter, om een goed soldaat te zijn moet men katholiek zijn. Zoo leert althans de kapelaan W'iltz te Burbach, die tot de onder de wapens geroepen leden van de katholieke jonge- lingsvereeniging in een aanspraak o.a. het volgende zeiWie is het, die het best ziju plicht tegenover den Keizer doeL? Het is de christelijke soldaat, de katholieke soldaat!" Christen zijn is dus niet voldoende; beslist katholiek moet de soldaat zijn, wil hij wat presteereu. Van presteeren gesproken (ieder in zijn vak natuurlijk) dau moet je den Italiaan Giovanni Passi hebben, den deken van het zakkenrollersgilde. Hij is thans 65 jaar. Niet zoo bizondcr oud zal men zeggen, doch hij begon op zijn 15e jaar met het „vak" en viert dus dit jaar zijn gouden jubileum. On telbaar zijn de heldendaden van Passi in zijn branche, en hoewel sedert tien tallen van jaren bij de politie bekend, weet hij zoogoed zich te grimeeren, van naam, woonplaats en rol te verwisselen, dat hij zelden gesnapt en achter de tralies gezet kon worden, Eenige jaren geleden was de man heelomaal binnen en deelde zijn rust met een schoone jonkvrouw, waarmede hij in kennis was gekomen. Doch in enkele maanden was hij door deze dame totaal geruïneerd en ge noodzaakt zijn beroep weder ter hand te nemen. Hij is daarmede maar ineens goed begonnen; hij ging op reis naar Zwitserland en wist en passant een Russisch ambtenaar te verlossen van een portefeuille met 20.000 roebels. Hoewel de politie ijverige nasporingen doet, is bet dus niet onwaarschijnlijk dat Pessi zijn gouden jublieum in op gewekte stemming en in vrijheid zal Gemeenteraad. Dc Raad dezer gemeente hield gis terenmiddag van kwart voor twee tot kwart voor drie uur oen openbare ver gadering onder voorzitterschap van den burgemeester Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers. De heeren Van Kalken, Jorissen en Vcls-Heyn waren met kennisgeving af wezig terwijl dc heer Rolandus Hage- doorn te twee uur ter vergadering ver scheen. De notulen der vorige vergadering werden, na lezing door den secretaris mr. dr. Stenfcrt lvroese. gearresteerd. Tngekoinen waren: Van den Minister van Bmnenl. Zaken goedkeuring van de benoeming der heeren Nierstrasz en Vermeulen tot tijd. leeraar aan het gym nasium en berusting in de benoeming van den heer Bcumer tot leeraar aan de H. B. S. Van Gedep. Staten goed keuring der raadsbesluiten tot het vaststel len der voordracht onvoorziene uitgaven; tot regeling van onderwijzersjaarweddcu en tot vaststelling van het eerste aanvul- lingskohier dor plaatselijke inkomsten belasting. Van B. en \V. de mededeelingen, dat nu ingevolge het raadsbesluit aan arts Jorrissen vrijstelling van de verplichting tot het houden van doodschouw is ver leend, aan dr. Groneman het verrichten van doodschouw en kostelooze vaccinatie is opgedragen, welke opdracht is aan vaard. AT deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Voorts zijn ingekomen en naar B. en W. om pread vies gezonden: een verzoek van onder wijzers bij het lager onderwijs tot wijziging der regeling hunner bezoldiging eu een adhesie-betuiging aar. dat adres van het Ned. Onderw. Genootschap, afdeeling Amersfoort; een request van leeraren bij het M. O. en het Gymnasium om wijziging der pensioenregeling zóó, dat aansluiting bij het rijkspensioenfonds worde verge makkelijkt; verzoek van C. Leenheer om kwijt schelding van bonte beloopen bij de levering van baggerwerkenverzoek van bewoners der Blankenhcimstraat om betere verlichting; een subsidie-aanvrage der muziekvereeniging„Harmonie"onvan de muziekvereeniging van den Clir. Nat. IV erkmansbond. Daarna werd de agenda in behandeling genomen lo. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een tijde lijk leeraar in de natuurkunde aan het Gymnasium voor den cursus 1905/1906. Aanbevolen wordt de heer Z. J. de Lange tijdelijk leeraar aan de Hoogere Burgerschool. Benoemd wordt met algemeene stem men de heer Z. J. de Lange. 2o. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming vau eene onderwijzeres aan de school Punten burgerlaan. Met 9 stemmen tegen 4 uitgebracht op mejuffrouw üaamen, wordt mejuf frouw Holsteijn benoemd. 3o. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan den onderwijzer J. H. van Drie, met ingang van 1 November a.s. (met adviezen). Overeenkomstig de adviezen [eervol verleend. 4o. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot opheffing van de onbe- woonbaarverklaring van het perceel aan den Hof No. 32 Sectie E. No. 552 (met adviezen). Overeenkomstig de adviezen wordt z. h. st. tot opheffing der onbewoonbaar verklaring besloten. 5o. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de lessen aan do Burger avondschool dit jaar aan te doen vangen op 1 November 1905. Het aan den Raad ingediend adres van B. en W. daaromtrent, luidde aldus: Nadat de inschrijving van do leerlingen voor den nieuwen cursus aan de Burger- avondschool in het begin dezer maand ge houden was, en daarna de voorloopige les- rooster door den Directeur ontworpen was. en wij opgave ontvangen hadden van het aant il noodige leeraren, bleek ons, dat het onderwjjs, wegens splitsing van klassen, aanzienlijk hoogere ot'fors zou vragen, dan waarop dit verteden jaar begroot was. Wij zijn daarop te rade gegaan, of hierin, zon der schade voor het onderwijs, verandering gebracht kon worden en hopen U binnen kort een voorstel in dien geest aan te kun nen bieden. Het is evenwel niet mogelijk, den cursus dan reeds 1 October te laten aanvangen, zooals door U bij de reorganisatie van '22 September 1903 is beslotenwij stellen U derhalve voor, te besluiten, dit jaar den cursus te doen aanvangen op 1 November en eindigen einde April. Te minder schijnt hiertegen bezwaar, nn de noodige adviezen voor de benoeming van tijdelijke leeraren nog niet ontvangen zijn en het personeel dus op X October nog niet voltallig zal zijn. De heer Hagedoom merkte hier bij op, dat het wel alle leden zou gegaan zijn als hem zelf, en de overtuiging hebben gekregen dat hier geen andere weg gevolgd kan worden als in de ad viezen aangegeven. Spr. heeft echter het advies der Comm. v. Toez. o/h M. O. gemist. Daaromtrent zou hij gaarne inge licht worden. De Voorzitter deelde mede, dat het B. en W. niet noodig voorkwam het advies der Commissie in te winnen, daar de zaak niet van zoo verstrekken- den aard is. Het geldt hier alleen een uitstel. De heer Hagedoom repliceerde, dat zulks zeer zeker een opvatting is, maar het geheele voorstel wordt gegrond op de splitsing der klassen. Hoe gaat het nu met die splitsing, geschiedt die door den directeur, door B. en W., de commissie van toezicht gehoord? De Voorzitter zegt, dat het in de bedoeling van B. en W. ligt de com missie omtrent de splitsing te hooien. De Raad houdt nog steeds de beslissing aan zich. De heer Hagedoom verklaart, hoewel slechts betrekkelijk voldaan, voor- loopig met deze mededeeling genoegen te nemen. 6o. Vaststelling kohier straatbelasting 1905. Z. d. of st. voorloopig vastgesteld op een bedrag van f 9823.41. 7o. Voorstel van B. en W. tot het geven eener subsidie voor de tentoon stelling op administratief gebied uiet ontwerp-besluit tot wijziging der be grooting. De heer Hagedoom verzoekt mededeeling van het bedrag der subsidie. De voorzitter zegt dat het voor stel is f 30.uit te trekken. De hoer Hagedoom kan zich daarmee vereenigen, zijn wensch was in de openbare raadszitting hel bedrag bekend te zien. Z. h. st. of d. wordt het voorstel aangenomen. Bij de rondvraag vroeg en verkreeg dc heer Gerritsen het woord tot het houden eener interpellatie naar aan leiding van het voorgevallene bij den jongstrn brand. De heer Gerritsen merkte op, dat bij den jongsten brand, die zulke groote afmetingen hoeft genomen, zeer duidelijk is gebleken, dat de Utrechtsche waterleiding Maatschappij niet aan hare verplichtingen inzakede watervoorziening heeft voldaan, waaraan dan ook wel in hoofdzaak de enorme uitbreiding van den brand zal moeten worden geweten. Interpellant wenschte nu aan B. en W. te vragen of zij direct, nadat een en ander Zaterdagnacht aan het licht is gekomen, de concessionaris bij deur waardersexploot of langs anderen weg op het niet nakomen harer verplichtingen hebben gewezen! 't Is toch niet aan te nemen dat de consessionaris, die duur water levert, als zjj geen water levert en het zich toch laat betalen, door de gemeente niet op een of andere wijze tot bet nakomen harer verplichtingen kan worden gebracht. Wat denken nu B. eu W. in deze tc doen? Tot nadere toelichting voert interpel lant aan, dat hem ter oore is gekomen, dat geruimen tijd na het uitbreken van den brand iemand naar den Berg moest om daar een kraan verder te openen en toen dat niet afdoende bleek naar de prise d'eau moest fietsen om meerdere druk te doen aanwenden. 'tKomt mij voor dat de vertegenwoordigers der Utrechtsche Waterleiding maatschappij toch zeer zeker telcphonisch verbonden diende te zijn mot het pompstation. Ook de aangeslotenen zijn niet eens ver bonden men den vertegenwoordiger. Dat is een onhoudbare toestand. 't Hier gegaan zooals het gewoonlijk met concessionarissen gaat. Is eenmaal de concessie gegeven dan tracht men op alle wijze te profiteeren en eigenlijk worden dan de abonnees eenvoudig overgeleverd. Naar spr.'s meening is de prijs van het water hier nog al hoog en er komen zoo tal van kleinig heden voor zoodat een telephoon dringend noodig is. 't Zal hier wel weer gaan als met de oude gasfabriek. Toen daar telephonische aansluiting werd verzocht met gemeentehuis en verschillende ver bruikers, kregen wij ten antwoord dat men dat wel wilde doen, maar men moest het zelf betalen. Spr. dringt er op aan met kracht tegen den consessionaris op te treden. De voorzitter antwoordde datB.en W. met zeer veel genoegen de vragen van den heer Gerritsen gehoord hebben, doordien nu de gelegenheid bestaat, de leden volkomen voor te lichten. Oogenblikkelijk nadat was gebleken, dat de Utrechtsche Maatschappij niet overeenkomstig de voorwaarden hare verplichtingen was nagekomen, hebben B. en W. zich tot de directie gewend om er op aan te dringen, dat voortaan de voorwaarden der concessie stipt worden nagekomen. Er is n.l. gebleken, dat de druk, die volgens de concessie bij brand 40 M. -f- A. P. moet bedragen, volgens de aan wijzingen van den manometer, maar één oogenblik omstreeks één uur op 38 M. beeft gestaan. Terstond na de aanslui ting der braudkrauen is de druk gedaald totdat eindelijk maar eventjes 20 M. druk werd uitgeoefend. Naar aauleiding daarvan is de directie gewezen op de stipte nakoming harer verplichtingen. De voorzitter is verder in staat mede te deelen,dat reeds een drietal maanden gele den B. en W. zich met de directeur der maatschappij in verbinding hebben ge steld, teneinde een nieuwe consessie over ccnkomst te verkrijgen. Sedert heeft men zich bezig gehouden met het verrichten van boringen voor een terrein waar een goede prise d'eau zou zijn te vestigen, zoodat wij geheel onafhankelijk zouden zijn van de Utrechtsche waterleiding maatschappij. De voorzitter wenscht verder uog op te merken dat zoowel de vrijwillige als de stedelijke en militaire brandweer met loffelijkon ijver gewerkt hebben. Zij zijn met heel veel kracht opgetreden, waar door grooter onheil is voorkomen. De heer Gerritsen, dankbaar voor de ontvangen inlichtingen, acht zich echter uiet voldaan. Was het de eerste keer dat tekort werd geschoten in het nakomen der verplichtingen, het zou door de vingers kunnen worden gezien; maar zoowel bij den braud Pleines, zoo wel bij hotel Schweinmer, als bij de schuren van den heer Herschel hebben wij voor hetzelfde geval gestaan. Spr. had nu van B. en W. minstens verwacht dat er stappen zouden gedaan worden oin van die maatschappij af te komen. Het gaat eenvoudig niet aan op een dergelijke wijze met zulke lui voort te gaau, waar de mogelijkheid bljjft be staan, dat wij morgen of overmorgen voor hetzelfde geval komen te staan. Spr. zou onmiddellijk de maatschappij wegens het uiet naleven harer vorplich- tigen bij deurwaardersexploot in verzuim gesteld hebben. Dc voorzitter meende, dat vooral met het oog op de onderhandelingen

De Eemlander | 1905 | | pagina 2