HEROPENING tA.s. donderdagavond 28 Sept. mijner zaak in Koloniale WarenComestibles enz. 2Itrechtschesfr. ï6Varkensm G. S. ENTINGH Jr. Vereeniging „Voor de JCunsf." Advertentiën. Een zit- en slaapkamer TE HUUR. Oranje-vereeniging ALGEMEENE VERGADERING, Voorloopig bericht. photografische inrichting J. W. de Vaal, Huis-, Rijtuig- en Decoratieschilder en Kamerbehanger. E. J. Ruitenberg Aanbevelend, Telephoon 109. - - De tentoonstelling van Vincent van Gogh, - - iie reeds gevoerd worden, een aanschrij- ring voldoende zou zijn. De heer Gerritsen is van tegen- wergestcld gevoelen. Dergelijke zaken jijn niet met algemeene correspondenties >oed te maken. De voorzitter meent, dat bij Icurwaardersexploit wel eens groote joeilijkheden zouden kunnen ontstaan, ils bijv. de consessionaris tot afsluiting «sloot. Vroeger zijn vrij ernstige bran- |en spoedig gebluscht, zoodat grooter inheil werd voorkomen. Nu is met igen oogen aanschouwd dat er geen Iruk was, welnu, ook aanstonds is de naatschappij aangezegd de voorwaarden Ier concessie, volgens welke bij brand 10 en in gewone omstandigheden 30 M. Iruk moet gegeven Worden, nauwkeurig ia te komen. De heer Gerritsen is hiermede liet tevreden. Spr. gelooft, dat B. en ff. hadden moeten beginnen met dag- aarden. Wat dan moet volgen is nu log niet aan de orde. Welke andere aaatregelen genomen moeten worden 'n op welke voorwaarden wij met de Daatschappij weer in zee zouden kunnen 'aan, behoeft nu niet te worden be- proken. Er inoet iets gebeuren, anders komt aen ons telkens met een praatje, ze ijn aan het repareeren of iets dergelijks, ;ortom, de indruk is niet zoo diep, dan lanneer wij beu bij deurwaardersexploot lauzegging doen. Spr. hoopt dat de laad op krachtiger maatregelen zal aan- IriDgen en is bereid desnoods zijn ge- lachten in een motie van orde te ormuleereu. De voorzitter meent dat het geen rijs advies aan den Raad is, om de lonccssie op te zeggen, voor de zaak ;oed van alle kanten is bekeken. De heer Plomp vindt het niet «adznam de zaak te behandelen bevo- ens de leden de consessievoorwaarden lebben kunnen bestudeeren. Spr. vraagt, ou het niet beter zijn er nu maar over it te scheiden en de zaak aan te hou- en tot een volgende vergadering? De heer Gerritsen kan zich met litstel van behandeling vereenigen, maar til er toch nog even op wijzen dat hoe Ie zaken ook staan, bij niet nakoming Ier voorwaarden B. en W. den conses- ionaris bij deurwaardersexploot op zijn erplichtingen had moeten wijzen. Do heer Plomp kan juist dat den leer Gerritsen niet grif toegeven. De secretaris leest vervolgens len brief voor, die, door B. en W. aan Ie Utrechtsche Waterleidingmaatschappij rerd gericht. De heer Celosse wenscht een en nder op te merken betreffende de onsessievoorwaarden. Deze zijn tot stand gekomen onder lorken druk der gemeente Utrecht. De ïautschappij mocht zonder goedkeuring er gemeente Utrecht geen water leveren an derden. In zoowat alle bepalingen vindt men ie verhouding terug. In geen enkel eval wordt van schadevergoeding gc- proken, wel hoe intrekking der concessie an plaats hebben. Hadden B. en W. de maatschappij i rechten willen vervolgen, dan hadden ij toch een actie tegen de maatschappij loeten kunnen instellen. Dit echter kan ii niet. Spr. licht dit met voorlezing van «'schillende artikelen der concessie toe. Nu staande de onderhandelingen, die en beteren toestand in het leven kunnen iepen, is een optreden met te groote racht niet noodig of wenschelijk. Zeer ?ker indien op de juiste nakoming vau erplichtingen inbreuk wordt gemaakt an moet daartegen met kracht gepro- ïstcerd worden. Men kan dat doen door en exploot, maar ook door correspondeu- ie, den weg die thans gevolgd is, en die 'n spr. ook de meest gewenschte voor- omt. De heer "Visser was van oordeel at oen exploot de zaak zou verslech- rd hebben. Blijkens een staat was er e week voor den brand steeds minstens 5 soms zelfs boven de 40 M. druk. let euvel is vooral te wijten aan het toote aantal aangesloten kranen, niet under dan zes, waarvan de een het ater van den ander wegtapte. Wat ezegd is door den heer Gerritsen over et water dat wij duur moeten betalen, pr. wil opmerken dat wij het water bij rand gratis krijgen. De heer Gerritsen: ja, maarpar- culicren betalen daarvoor ook des te leer! De heer Visser vond dit geen argu- icnt. De druk is naderhand verhoogd, 's heele kwestie is deze, dat er te veel ranen in werking waren. De heer Celosse meende, dat de oestie deze is, dat de „boel niet onder bom is gehouden". De hee r Ge r ri tsen zal zich op het ogenblik niet verder verzetten, doch dngt op directe onderhandeling inzake telephonische verbinding van ver- ïenwoordiger en verbruikers aan. De voorzitter merkte, op, dat men ook den gemachtigde kan doen verzoeken, steeds de machines onder stoom te houden. Telephonische aan sluiting is dan niet noodig. De heer Gerritsen is het daar mee niet eens, er zijn altijd kleinigheden waarvoor men den vertegenwoordiger noodig heeft. De heer Hagedoorn verzocht te mogen weten welk middel er voor de maatschappij bestaat dat men aan de prise d'eau weet, dat hier brand is. De Voorzitter: geen enkele directe verbinding, als telephoon of schel. De gemachtigde hier moeteen tijding zenden. De heer Hagedoorn. Dan is dat toch een wassen neus. De Voorzitter: ja, maar de maat schappij heeft de verplichting bij brand 40 M. druk te geven, op welke wijze moet zij zelf weten. De heer Hagedoorn. Dus hier zou men iemaud willen dwingen tot iets, wat hij eigenlijk niet blijkt te kunnen. De heer van Duinen heeft van den voorzitter vernomen, dat de brand weer met loffelijken ijver heeft gewerkt, en waar de voorzitter en de wethouder van publieke werken zelf een schoon voorbeeld hebben gegeven, voortdurend op de plaat? des onheils aanwezig te zijn, mag spr. aan die woorden de beste bedoelingen toezeggen. Maar toch moet spr tot zijn leed wezen bekennen dat de Brandweer nog treuriger figuur heeft gemaakt dan voorheen en dat de chronische ziekte verschijnselen en hevige mate aan den dag zijn gekomen. Reeds in een blad 31 October 1903 verschenen, wordt die toestand bloot gelegd. Een operatic is dringend noodig en daar mag niet te lang meegewacht worden. Dat komt neer op een reorganisatie van ons brand- wozen, hetgeen wel-is-waar eer gezegd dan gedaan is. Drie dingen wil spr. speciaal onder de aandacht brengen In de eerste plaats moet de brand weer snel en spoedig hunnen optreden, hetgeen tegenwoordig door de telefoon mogelijk wordt gemaakt. Misschien is het wel wenschelijk met' een eigen net do autoriteiten en verdere personen die ge waarschuwd moeten worden, op te bellen. In de tweede plaats moeten politie en brandweer niet eikaars terrein be treden. De politie is, nu we de schutterij missen, hoogst noodig tot handhaving dei- orde. Straten en toegangen moeten direct afgesloten worden voor hen die op het terrein niets te maken hebben. In de derde plaats herziening van het materieel. Er wordt thans heel wat uit gegeven aan reparatie maar heusch men komt goedkooper uit met solide en duurzaam duurder materieel. Misschien kost dat alles geld, maar „grands maux, grands remedes." De voorzitter deelde mede, dat herzienning van het materieel reeds in de vergadering van B. en W. is over wogen, spoedig zullen den Raad voor stellen bereiken. Vervolgens excuseerde de heer Celosse zijn afwezigheid bij den brand. Hij was niet geroepen. De heer van Duinen: juist als velen van het personeel. De heer Hamers vroeg nog of de gemeente niet zelf een waterleiding zou kunnen exploiteeren. Wat andere gemeenten wel kunnen doen, waarom zouden wij dat ook niet kunnen. D e v o o r z i 11 e r zeide, dat de overwe gingen van B. en W. zich niet zoo ver hadden uitgestrekt. Indien aan den Raad voorstellen worden gedaan, is de Raad zelf nog bevoegd desgewenscht dien weg in te slaan. Hiermede waren de interpellaties af- goloopen. Alvorens echter de vergadering te sluiten wenschte de voorzitter een voor stel ter tafel te brengen om in vereeni- ging met het Rijk werken uit te voeren tot verbetering van den waterafvoer aan den stationsweg. De raming der kosten voor de gemeente bedraagt f 700. De heer Plomp vroeg daarbij aan den burgemeester waar om B. en \V. af- standhadden gedaan van de meening dat de kosten geheel voor het Rijk moeten komen. De voorzitter deelde mede, dat dit geschiedt was na bekomen inlichtin gen van den hoofdingenieur van den rijkswaterstaat. De heer Gerritsen verklaarde zich tegen spoedeischend verklaring omdat hij in dat opzicht treurige ervaringen heeft opgedaan. Hy' leest de stukken liever eerst, alvorens eene be slissing te nomen. De voorzitter blijft met het oog op het verstrekkend seizoen op spoed aan dringen. Ook de wethouder van publieke werken, de heer Visser,dringt op spoed aan, doet het voorstel tot spoedeischend verklaring wordt met 9 tegen 5 stem men, die van de heeren "Visser, Celosse, Heiligers, van Beek en Hamers ver worpen. Hierna wordt de vergadering gesloten. De luitenant-generaal A. Kool, adj. i. b. d. van H. M. de Koningin, chef van den generalcn staf, de kononel F. N. Thiange, de luitenant-kolonels C. D. de Roon en A. Hoogenboom, van den generalcn staf, benevens de overige officieren die tijdens de staf-oefenings- reis gedurende enkele dagen alhier ver toefden, zijn weer naar hun garnizoenen teruggekeerd. Dinsdagavond werd in het „Huis ten Halve" eene vereenigde vergadering gehouden van de afdeeling'Leiden, Gouda, Delft, Utrecht en Amersfoort van de onderofficieren-vereeniging „Ons Belang." De drie eerstgenoemde afdcelingen kam pen te Zeist. Verschillende hoofd- en afd. bestuurs leden voerden het woord over doel, nut en werking der verecniging. De_ vereeni- ging telt in 41 afdeelingen ruim 3000 onderofficieren leden van leger en land weer. De le-luit. kwartierm. L. J. H. Heij- man, van het 5e leg. inf., wordt 30 dezer ontheven van zijne detacheering ten bureele van den hoofdintendant te 's-Gravenhage. Aangesloten bij het plaatselijk tele- phoonnet: No. 110. A. Diemont, Vlasakkerweg. Als nieuwe abonné is er bijgekomen, Café Neuf, J. T. Welling, Utrechtsche- straat. Dinsdagavond vergaderde deafdeeling Amersfoort van „Volksonderwijs" in de Zwaan. Besloten werd o.a. in den a.s. Winter in combinatie met den Bond van Ned. Onderwijzers en Ned. Ond. Genoot schap een openbare vergadering te be leggen ten einde het goed recht van de openbare school te bepleiten. Tot afgevaardigde naar de Alge meene vergadering werd benoemd Ds. G. J. Busch-Keiser. Verder werd nog besloten geen ad hesie te betuigen aan het adres van een aantal onderwijzers aan den Raad om verbetering der salaris-regeling. Door de afdeeling Amersfoort van het Ned. Ond. Gen. is besloten een adres van adhaesie te zenden aan het door een veertigtal Amersfoortsche onderwijzers ingediende verzoek bij den Genieente- teraad tot verbetering van hun salaris regeling. Tevens is besloten aan den Raad van verschillende gemeenten in de omgeving van Amersfoort een adres te zenden, waarbij verzocht zal worden, de kosten, die de nieuwe pensioenwet meebrengt voor de onderwijzers, voor rekening te nemen van de betrokken gemeente besturen. Ambachtsschool. Onder voorzitterschap van den heer G. J. Buys vergaderde Maandagavond in de Arend de Vereeniging „Ambachts school voor Amersfoort en omstreken Bij de opening wijst de voorzitter er op, dat na de tijden van woeling voor de school een tijd van rust is ingetreden. Dit is zeker ook de vermoedelijke oor zaak van de geringe opkomst. Zooveel te meer hulde echter aan de aanwezigen. Deze vergadering, zegt de voorzitter, is uitgeschreven op grond van artikel 11 van 't Reglement. De Begrooting heeft ter inzage gelegen, maar de leden schijnen zoo'n groot vertrouwen te stel len in het opmaken er van, dat niemand er na is wezen zien. De Begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 18946.66. Prof. Kenninck zou gaarne een enkele opmerking willen maken. Met genoegen heeft hij in de Troonrede gezien, dat onze nieuwe regeering een open oog heeft voor het vakonderwijs. En nu is onze school wel goed, maar zij voldoet nog niet aan alle eischen, die men er wel aan zou kunnen stellen. Zoo ia er bijv. een vak, het metselen dat nog niet onder de leervakken is opgenomen. Zou het nu niet mogelijk zijn met het oog op uitbreiding der school eenhoogere8Ubsidie te verkrijgen? De voorzitter zegt, dat de uitbreiding in het Bestuur ook reeds lang over wogen is. Daarbij is ook over het metselen gesproken, maar alle plannen zijn afgestuit op het advies van den Inspecteur. Het schijnt haast onmogelijk te zijn dit vak goed te onderwijzen. Het is erg kostbaar en moet op het werk zelf geleerd worden. In Arnhem heeft meu er een proef meegenomen, maar na 1 jaar heeft men het weer opgegeven. Ook in het Bestuur is het denkbeeld van hoogere subsidie overwogen. De mogelijkheid daartoe bestaat, wanneer ook het theoretisch onderwijs, dat thans op de Burgeravondschool wordt gege ven onder de vakken van de Ambachts school kan worden opgenomen. Dan kunnen ook de buitenleerlingen, die er thans van verstoken zijn, van pro fiteered Wanneer de Burger-Avond school ontlast kan worden van de 90 leerlingen der Ambachtsschool zou dat een besparing geven aan salaris van een f1000. Geeft de gemeente die dan als subsidie, dan kan er bij het Rijk om f 2000 verhooging worden aange klopt. Nadat de heer Yan Schaick nog op het belang van het metselen heeft ge wezen en enkele inlichtingen heeft ge vraagd wordt de begrooting bij accla matie goedgekeurd. Do commissie van Rekening en Verantwoording voor 1904, bestaande uit de heeren: A. M. Tromp van Holst, J. C. Pels Rijcken en J. Teengs wordt herkozen en als plaatsvervanger de heer J. C. v. d. Meer. Bij de nu volgende bestuursverkiezing worden de aftredenden, de heeren G. J. Buys, H. Gerritsen, F. Wesseling en II. Wolter met nagenoeg algemeene stemmen herkozen. Bij de mededeelingen wordt een brief voorgelezen van het Negen uur sluiting? comité, met het verzoek om steun voor die beweging. Die brief wordt voor kennisgeving aangenomen. Thans zegt de voorzitter: Voor ik de vergadering sluit, zal ik doen, wat ik eigenlijk bij 't begin van de vergadering had moeten doen, maar de punten van de agenda zijn wel eenigszins anders geloopen, d. i. den secretaris verzoeken de notulen der vorige vergadering te lezen. Deze voldoet daaraan, waarna de notulen worden goedgekeurd zooals ze zijn ontworpen. Bij de rondvraag vraagt de heer Kenninck, of er niet iets gedaan zou kunnen worden op een of andere wijze om den kinderen der Ambachtsschool het verderfelijke van het drankmisbruik in te prenten. De voorzitter zegt overweging hiervan toe in het Bestuur, waarna hij de ver gadering sluit. Burgerlijke Stand. van 23 tot 27 Sept. GEBORENHermanus, z. van P. van Veen en C. M. Havighorst. Wilhel- mina Hendrika, d. van Wismeijer en T. van der Meijden. Willem, z. van W. van Eeden en J. G. de Gans. Petrus Gerardus, z. van G. van Zuilen en J. van den Ham. Petrus Wilhel mus Marinus, z. van P. Delen en J. J. Boonokamp. Maria, d. van H. A. Vierdag en E. J. Helmerhorst. OVERLEDEN: Maria Schouten, oud 74 jaar, weduwe van J. de Vos. Willem Beijer, oud 65 jaar, echtgenoot van C. M. van Balkom. Correspondentie. Het ingezonden van den heer L. moei wegens plaatsgebrek tothetvolgend nummer blijven liggen. Red. Adres: HEKKEKBEBCI, PIETER PIJPERSTRAAT 37. De LEDEN en zij die als zoodanig wenschen toe te treden worden beleefd uitgenoodigd tot eene te houden op TKIJn,l(> a.s. ten 8 ure n.ui., in het café „DE AREND." Punten van behandeling: Vaststelling van het Reglement. Bestuursverkiezing. Het voorloopig Comité. Ondergeteekende heeft de eer te berichten, dat hij in den korst moge- lijken tijd zijn hoopt te heropenen, waarvan nadere mededeeling zal geschieden. Aanbevelend, J. W. WENTZEL, Amersfoort. Hof -photograaf. KAMPSTRAAT 56. Oroote het- liefst. maar ook kleine schilder- en behang- werkeu worden gaarne uitgevoerd door L. VAN WIJNOAAKOEN, Mr. 8 e h i 1 d e r, Arnliom*clie- weg 41. Timmerman en Makelaar. WEVF.RÜIÜOEL 11. Nobelstraat 12 UTRECHT. SLUIT op Zondag den lsten October ten 5 unr. HET BESTUUR.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3